1. den: Letíme přes Atlantik
EVROPA – SANTIAGO DE CHILE
Odlet do Santiago de Chile, hlavního města Chile.
2. den: Augusto Pinochet a slavné vinice
SANTIAGO DE CHILE
Prohlídka jednoho z nejmodernějších a nejbohatších měst Jižní Ameriky. Začneme před prezidentským neoklasicistním palácem Moneda (Palatine de la Moneda) s největší vlajkou Chile, která je vskutku obrovská. Náměstí ústavy (Plaza de la Constitución) s jedinou sochou marxisty Salvadora Allendeho, kterého v této budově Pinochet zabil. Metropolitní katedrála ohromných rozměrů a historická budova pošty. Blíží se poledne, a to je čas na typické jídlo: ceviche = syrové marinované ryby a k tomu pisco sour (pisco – vínovice, vaječný bílek, limetkový džus a na vrchu trošku angoustry). Zní to peruánsky, ale v Santiagu tuto kombinaci považují za svou. Čtvrti Belavista a Lastarria, kávička v Modrém a v Červeném domě. Najdete sílu vyjít na nejvyšší vrch Cerro San Cristóbal s 22 metrů vysokou sochou Panny Marie a s výhledem na Gran Torre Santiago, druhý nejvyšší mrakodrap kontinentu? Přejdeme řeku Mapocho a následně křížem přes celý nádherný park Forestral, kde se zastavíme v muzeu. Užíváme si světovou metropoli, která má dnes 8 milionů obyvatel a silnou vzdělanou kultivovanou vrstvu. Viděli jste poslední film od Pabla Larraina?
3. den: Pobřeží Pacifiku, památky UNESCO a Pablo Neruda
SANTIAGO – VALPARAISO – VIŇA DEL MAR
Celodenní výlet na pobřeží Tichého oceánu do nejslavnějších chilských letovisek. Valparaiso je přezdíváno také Perla Pacifiku nebo San Francisco Chile. Historické centrum je pod ochranou UNESCO. Sloužilo jako vstupní brána pro lodě plující přes nebezpečný Magalhãesův průliv. Nejstarší burza Latinské Ameriky, první knihovna Chile, nejstarší španělské noviny na světě. Narodil se zde Allende i Pinochet, bydlel tu Pablo Neruda. Nemůžeme vynechat. Viňa del Mar si pamatují fotbaloví fanoušci z mistrovství světa v roce 1962. Československo zde porazilo Španělsko i Jugoslávii. Sympatické pláže, kasino ve stylu art deco. Fakultativně návštěva slavných vinic v údolí Casablanca, kterým procházíme. Příprava na cestu na daleký jih, přípitek s carménère.
4. den: Šelf s Kukučínem a chorvatští emigranti
PUNTA ARENAS
Odlet do Punta Arenas (Písečný bod), hlavního města chilské Patagonie, působiště slovenského spisovatele Martina Kukučína. Proč přišel právě sem? Jak ho vnímají místní? Uděláme si selfie u Kukučínovy pamětní tabule. Po Matějovi Bencúrovi (Mateo Benkúr) je nazvaná v Punta Arenas poliklinika. Nadýcháme se tradiční chorvatské atmosféry v cukrárně, která vám připomene kuchyň vaší babičky. Fernão de Magalhães, Portugalec z chudé šlechtické rodiny, hrdina, který jako první obeplul svět. Právě on pojmenoval tyto oblasti Patagonie (podle obrovských nohou domorodců, noha = pata) a Ohňová zem (indiáni se ohřívali u ohně). Magalhães zde potkal velblouda bez hrbu – lamy a černé husy, které se neškubou, což byli ve skutečnosti tučňáci. Jeho sochu nalezneme na hlavním náměstí cestou do restaurace na nejlepší jehněčí světa.
5. den: 150 000 tučňáků a stovky tuleňů
ISLA MAGDALENA – TORRES DEL PAINE
Dopoledne výlet na ostrov Isla Magdalena – k hnízdišti 150 tisíc tučňáků magellanských. Super zážitek. Zastavíme se i u ostrova plného tuleňů a pak se už přesuneme k nejkrásnějšímu národnímu parku Chile, Torres del Paine. 90 kilometrů severně od Punta Arenas je památník větru a je co oslavovat, vždyť zde běžně fouká 130 km / h. Domácí vtipně říkají, že nejlepší lék na toto počasí je Lamatex, čili svetr z lamy - guanaco, které dnes uvidíme. Na sloupech u cesty sedí orli s černou hrudí (geranoaeatus melanoleucus). Čekají na jídlo zdarma. Po cestě přebíhají zajíci a když je srazí auto, orel se nají bez sebemenší námahy. Zastavujeme se, fotíme patagonské pštrosi nandu a nádherné růžové plameňáky, nad hlavou nám létají kondoři. Tráva je neskutečně žlutá, najdete ji na vlajce provincie Magallanes, na ní trošku bílého sněhu a nahoře je noční modrá obloha s vyobrazením Jižního kříže. 3 noci přespíme v provincii Ultima Esperanza = Poslední naděje. Možnost doobjednat si hotel Serrano s výhledem na masiv Torres del Paine. Doporučujeme vášnivým fotografům.
6. den: Celý den ve společnosti guanaků objevujeme masiv Paine
TORRES DEL PAINE
Nezapomenutelné ráno. Celodenní výlet po národním parku Torres del Paine. Máme pronajatý kvalitní autobus, a kromě SEN průvodce i domácího průvodce. Zastavujeme se na nejlepších bodech na focení. Dnes je v plánu pouze pár kratičkých vycházek k jezerům, vodopádům a na vyhlídky. Oběd máme dnes ve formě balíčku a pokud vyjde počasí, dáme si ho na tom nejkrásnějším místě. Vyhlídka nad jezerem Pehoé, přes které vidíme Cuernos del Paine a bílé Cerro Paine Grande zahalené v oblacích. Za ty roky víme, kde zastavit! Pohled pro bohy.
7. den: Nejkrásnější túra v Jižní Americe k mohutným věžím Paine
SERRANO – BASE OF PAINE – SERRANO
Celodenní trek k věžím masivu Paine. Vyrážíme brzy ráno a fotografové budou nadšeni z červených Cuernos del Paine nasvícených vycházejícím sluncem. Trek trvá asi 8 hodin a budete si ho pamatovat navždy. Propaguje se jako nejkrásnější túra kontinentu. SEN zajišťuje špičkový servis: odvoz pronajatou dopravou až pod věže, po nichž je pojmenován celý národní park. Až vyjdete na proslulou vyhlídku, ten pohled vám vyrazí dech. Od vysokohorského plesa se tyčí tři 2 km vysoké svislé žulové věže. Na okolních horách je sníh, ale zároveň je jihoamerické teplo. Jde o přírodní Taj Mahal. Největší výhodou je, že naše pronajaté auto na nás celou dobu čeká dole, pokud byste to nezvládali. Pro zdatnější naopak doporučíme okruh nad jezero Nordenskjöld. Nebo nemáte chuť na turistiku a dáte přednost jízdě na konících (SEN průvodce pro vás zajistí) místy, kam byste se po vlastních nedostali? Nebo zůstanete odpočívat v hotelu u lahve dobrého chilského vína s výhledem, kterému nemůžete uvěřit? Torres del Paine je unikát.
8. den: Přes Andy do Argentiny a na večeři jehněčí
TORRES DEL PAINE – CALAFATE
Přesun na východní stranu And, do Argentiny, odpolední prohlídka Calafate. Máme čas si povyprávět příběhy. Patagonie vždy lákala dobrodruhy a hledače zlata, jakými byl například rodák z Bukurešti, Julius Popper. Málokdo ví, že Butch Cassidy a Sundance Kid (ve filmu je ztvárnili Robert Redford a Paul Newman) se rovněž uchýlili po úspěšných loupežích v USA sem do Patagonie. Patagonie není stát. Je to oblast asi jako Skandinávie či Sibiř. Ale Patagonie je třikrát méně zalidněná než Sibiř. Toto je ta pravá divočina. Na večeři zapíjíme argentinské steaky Malbecem.
9. den: Nejkrásnější argentinský ledovec
PERITO MORENO
Celodenní výlet na nejkrásnější argentinský ledovec Perito Moreno. Procházíme se po visutých chodníčcích nad ledovcem. Je více možností, ale my půjdeme na to nejlepší místo poskytující nejlepší výhledy. Shora je vidět nádherný kontrast mezi zeleným lesem, bílým ledovcem a modrou oblohou. Ledovec se hýbe rychlostí 2 až 2,5 metru za den, což je obrovská rychlost, vždyť jiné ledovce se hýbou tolik za rok. Přicházející led tlačí ten uprostřed a vpředu, led za doprovodu silných zvuků praská a vyvolává jedinečnou podívanou – pád ledu. Přední stěna je vysoká 60 až 70 metrů. Představte si, že se led rozměrů 12 patrového paneláku odtrhne a padne do největšího jezera Argentiny pod vámi. To je pecka! Ve všech ohledech. Od roku 1981 je Perito Moreno součástí seznamu UNESCO. My v CK SEN ho řadíme na stejnou úroveň jako nádherné vodopády Iguazú, tedy na absolutní špičku. Přední stěna ledovce, která vchází do jezera je široká 5 km, ale vy ho máte jako na dlani. Součástí výletu je i plavba loďkou podél jižní strany ledovce. Když si představíte, že nad hladinou máte sice 60 až 70 metrů, ale pod hladinou dalších 170 metrů, zákonitě se přestáváte cítit jako vládce světa a pán přírody. Kromě klasického výhledu vám nabídneme více. Loďkou se převezeme až přímo k ledovci. Obujeme si mačky, půjčíme vám rukavice a vydáme se přímo do jeho chladné krásy. Mačky vám obují instruktoři a nemusíte mít absolutně žádné předešlé zkušenosti. Mačky drží na ledě jako vteřinové lepidlo a my vybíháme nahoru a dolů a fotíme a fotíme (tato aktivita je fakultativní, platí se předem a je určena pro osoby 18-65 let). Očekávejte teplotu okolo 10 až 15 stupňů, led taje a v nádherných modrých studánkách je čistočistá voda. Doporučujeme ochutnat! Kdybyste neměli jiný zdroj vody, pouze tuto ledovcovou, která je bez jakýchkoliv minerálů, tak byste se vodou intoxikovali a následkem toho zemřeli. Věděli jste něco takového? Ale my takovou chybu neuděláme. Na závěr si nalijeme 12letou whisky s 300 let starým ledem nasekaným přímo z ledovce. Další zážitek uloven! Návrat do Calafate kolem největšího jezera – Lago Argentino.
10. den: Odlet do Ohňové země
CALAFATE – USHUAIA
Odlet do Ushuaii, prohlídka nejjižnějšího města. Jsme v Ohňové zemi, která má přezdívku brána do pekla. Přitom jde o přírodní ráj. Projdeme se po březích kanálu Beagle pojmenovaného podle známé lodě, na níž se plavil 25letý Charles Darwin. Přístav, vojenská kasárna a budova bývalé věznice, avenida Maipu a San Martin. Večer doporučujeme ochutnat proslulé kraby. Nejlepší kraby na planetě dostanete v Kirkenese v Norsku, na Aljašce, na japonském Hokkaidó, ale úplně nejlepší jsou v tomto městě. Objednáte si kraba, vyfotíte se s ním (rozpětí klepet je přes jeden metr) a potom nastanou hody, na které budete dlouho vzpomínat. Večer oslava v nejjižnějším Hard Rock Café naší planety.
11. den: Jezera skytá v patagonském lese
OHŇOVÁ ZEM
Půjdete si dnes zahrát golf na nejjižnější hřiště světa? Nebo nakoupíte trička s nápisem Konec světa – Fin del Mundo? Nalodění se na vaši dokonale luxusní a zároveň expediční loď. Do kajuty vás dovede komorník, ukloní se, vaše kufry tu už čekají. Kajuta je prostorná, světlá, má skříně, stůl, křeslo, vše ve kvalitních materiálech. Televize tu samozřejmě není, postačí velké okno, kde vysílají nádherný přírodopisný seriál až 20 hodin denně. Jsme na jihu a v době naší plavby je světlo déle než na severní polokouli. Objednáváme pro vás kajuty, kde má každý obrovské okno, a tedy výhled na překrásnou přírodu. Světla Ushuaii mizí, vplouváme do úzkého průlivu Murray. Večer první gurmánský zážitek na palubě a služby all inclusive.
12. den: Hornův mys – jak jíst s oběma nohama na stole?
HORNŮV MYS, WULAIA BAY
Výborná snídaně a první fantastický východ slunce. V minulosti, když námořník obeplul Hornův mys, mohl jíst s jednou nohou položenou na stole. My zkusíme dobýt toto bájné místo. Pokud nám počasí bude přát, vylodíme se na ostrově, který již staletí láká dobrodruhy. Chilský kostel, maják, selfie s památníkem zobrazujícím albatrosa s roztaženými křídly. Je tu drsně, ale krásně. Na Hornův mys má přístup pouze jediná loď na světě – ta vaše. Pokračujeme. Oběd. Odpolední Wulaia Bay. Asi poslední místo na naší plavbě, kde budeme vzpomínat nejen na přírodní krásy i na lidskou civilizaci. Charles Darwin zde na své expedici zkoumal příslušníky kmene Yamana. Nádherné panorama moře a ostrovů. Lehká túra na vyhlídku. Neuvěřitelné. Návrat na loď a další gurmánský zážitek.
13. den: Kondoři, tuleni, velryby? Otevřený Pacifik
BRECKNOCK – ALAKALUF – AGOSTINI
Vstaňte na východ slunce, vyplatí se! Potom opět skvělá snídaně a jsme v kanálu Beagle. V národním parku Alberto de Agostini vstupujeme do Aleje ledovců. Obcházíme poloostrov Brecknock, jsme vystaveni otevřenému Pacifiku a naše loď se trochu houpe. Po snídani fjord Alakaluf, odpoledne úžina Agostini. Budou nám nad hlavami kroužit kondoři? Budou se kolem nás plavit tuleni a velryby? Jak vzniká patagonský les? Už umíte rozlišit Coihüe – patagonský buk od Ñirre – antarktického buku. Odpoledne dostáváme před nástupem na naše zodiaky teplou čokoládu s whisky, což je velmi příjemné. Někteří si to mají rádi bez čokolády. Večer si o všem popovídáme u lahve výborného vína a skvělého jídla.
14. den: Další den na moři
OCEÁN
Náš poslední den na palubě. Stále je co objevovat a úchvatné scenérie nás budou provázet i tento den.
15. den: Konec plavby, vylodění, rozlučka
PUNTA ARENAS-SANTIAGO DE CHILE
Vše bohužel jednou končí. Příchod do Punta Arenas, rozloučení s naší posádkou. Jsme úplně na jihu, ale najdete zde památník geografického středu Chile, neboť podle místních země končí na Antarktidě. Chile dosahuje délky přes čtvrtinu obvodu Země, tedy vzdálenost ze Skalice do Vladivostoku. My jsme Chile důkladně poznali a dozvěděli jsme se to, o čem jiní neslyšel. Transfer na letiště a odlet domů z vysoce kvalitní dovolené. Přelet Punta Arenas – Santiago de Chile a nocleh.
16. den: Opouštíme Jižní Ameriku
SANTIAGO DE CHILE – EVROPA
Odlet ze Santiaga směr Evropa.
17. den: Opět doma!
EVROPA
Přílet domů.