1. den: Odlet daleko za polární kruh. Zde slunce celé léto nezapadne.
PRAHA/VÍDEŇ – TROMSO
Odlet na sever. Mnozí říkají, že Norsko je nejkrásnější zemí na světě a Lofoty jsou jeho nejkrásnější částí. My si to myslíme také. Přílet do TROMSO. Prohlídka hlavního města severního Norska daleko za polárním kruhem. Kdysi si zde dobyvatelé Arktidy Amundsen, Nansen nebo Umberto Nobile podávali kliku. Dnes zde leží nejsevernější univerzita na světě a běhá se Maraton půlnočního slunce. I zde jsme už běhali. Od 18. května do konce července zde slunce nezapadne. Lanovkou vyjedeme na vyhlídku Storsteinen (fakultativně, 421 m. n. m.), ti akčnější vyjdou pěšky, nahlédneme do Katedrály Severního ledového oceánu.
2. den: Vstupní brána na magické souostroví
SVOLVAER
Začínáme. Z nejsevernějšího velkoměsta Norska vyrážíme na magické souostroví. Zastávka v polárním parku a možnost vidět severské predátory. SVOLVAER – hlavní město a vstupní brána do Lofot.
3. den: Trolí fjord a romantický Henningsvaer
SVOLVAER – HENNINGSVAER
Fakultativní tříhodinová plavba TROLLFJORD-em, během které můžete pozorovat kromě přírodní krásy i mořské orly a krmit racky. Navečer po převozu přes most přijíždíme na ostrov Autsvagoy, kde na nás čeká další kandidát na nejkrásnější místo Norska – romantický HENNINGSVAER. Opět krásná, do skal vytesaná cesta, kterou v zimní tmě lemují rybářské lodě a sušené ryby. My přicházíme v nekonečném světle léta a půlnočního slunce. O to víc si Henningsvaer užijeme..
4. den: Obrovská stěna Lofot, domečky z lega, visuté mosty a Vikingové
BOSTAD – REINE – A – NUSFJORD
Začíná náš okruh po Alpách vystupujících z moře. Vesnička Bostad, kde navštěvujeme jedno z nejvýznamnějších vikingských muzeí celé Skandinávie (vstup se platí na místě, cca 20 eur). Stěna Lofot dlouhá sto šedesát kilometrů vám vyrazí dech. A pak znovu. A zas. Zvyknete si. Městečko s kouzelným názvem Å(O) na nejjižnějším konci ostrova Moskenes. Právě odtud je stěna Lofot nejkrásnější. Červené, okrové, bílé a zelené dřevěné domky vesničky Reine jako by postavili z lega. Norský týdeník nedávno prohlásil Reine za nejkrásnější město v Norsku, budete souhlasit? Čeká nás pohádkový NUSFJORD (vstupné máte v ceně). Už samotná cesta podél devíti set metrové skalní stěny je zážitek. Nusfjord a jeho domky z devatenáctého století (UNESCO) táhnoucí se po břehu uzoučkého fjordu, zase třešnička na dortu. Zpět do Svolvaeru.
5. den: Brána do Laponska a město, které dalo Švédsku jeho bohatství
SVOLVAER – NARVIK – KIRUNA
Dlouhý den a náročný přesun. Projíždíme souostroví Vesterály a směřujeme dále na sever. Míjíme NARVIK – někdejší hlavní přístav severního Norska, kterým Skandinávii opouštěla švédská železná ruda. Může se překročením hranice země opravdu tak změnit? Může být ŠVÉDSKO pro Čecha levné? Země tří korunek a její nejvzdálenější region. Vstupujeme do Laponska. Překrásné jezero Torneträsk – největší horské jezero Skandinávie. Horský útvar BRÁNA DO LAPONSKA, který najdete ve všech obrázkových knihách o Švédsku. Příjezd do hlavního města severního Švédska KIRUNA.
6. den: Nejsevernější cíp Finska a půlnoční slunce v Altě
KIRUNA – KAUTOKEINO – ALTA
Snídaně ve Švédsku, oběd ve Finsku a večeře v Norsku. Dá se jet ještě více na sever? Dá! Přijíždíme nejsevernějším cípem Finska a přes vesničku Kautokeino s laponským názvem Guovdageaidnu přijíždíme do Alty. Odlehlá liduprázdná Evropa
7. den: Tak na sever, jak se jen dá. Bájný Nordkapp
ALTA – NORDKAPP – INARI
Blížíme se na konec světa. Přes tunely vysekané ve skalách míříme na Severní mys, na NORDKAPP. Nejsevernější bod kontinentální Evropy, resp. 300 metrů vysoká skála oddělující Atlantský oceán od Severního ledového oceánu. Magický, nádherný bod, kde pravý cestovatel musí jednou za život stát. Směřujeme na jih. KARASJOK – sídlo prvního laponského parlamentu na světě, který má chránit identitu této menšiny, dlouho v Norsku utlačované. V roce 1886 zde byla naměřena nejnižší teplota v historii Norska – minus 51,4 stupně. Překročíme norsko-finskou hranici. Neuvěřitelné zážitky si odsedíme. Cesta do Finska je dlouhá. Bude to stát za to.
8. den: Bájné jezero a příběhy Saamů
INARI – KIRKENES
Jezero INARI – třetí největší jezero Finska s mezi 180 000 jezer. Kolem tohoto bájného jezera země sobů do srdce finských Saamů. Jak žijí? Vesnička Inari a život na dalekém severu. Navštívíme zde muzeum SIIDA, které nám krásně zobrazuje celou evoluci saamské kultury. Přes nedozírnou tundru zpět do Norska. Přijíždíme do Kirkenesu.
9. den: Nebezpečné povolání 400 km za polárním kruhem
KIRKENES
KIRKENES, kde 400 km za polárním kruhem slunce nezajde za obzor 70 dnů. Chceme oslavovat život a světlo s Laponci. Kirkenes byl spolu s Drážďanami městem, které zažilo během druhé světové války nejvíce leteckých náletů. Fakultativní výlet na člunu v Barentsově moři, kde se setkáme s jedním z nejnebezpečnějších povolání světa – sami si vylovíme královské kraby, těžké až 5 kilogramů. Doporučujeme! Následně si vychutnáme čerstvě připravená klepítka.
Krabí safari: vyzkoušíte? (fakultativně)
Vylovte si svého vlastního královského kraba. 3 hodiny zábavy, poučení a konec konců i gurmánských hodů. Věděli jste, že lov těchto krabů se označuje za nejnebezpečnější povolání na světě? Vyzkoušejte si to i Vy v arktických vodách během dlouhých dnů polárního léta nebo i v zimě, pokud navštívíte tuto oblast v tomto ročním období. Přesouváme se do přístavu, kde si na sebe oblékáme speciální nepromokavé overaly. Už samotné vybavení naznačuje, že bude o zábavu postaráno. Na vodě nás čekají přistavené speciálně upravené čluny Zodiac. Začínáme divokou jízdou podél pobřeží Barentsova moře. Akrobatické kousky našich kapitánů v nás vyvolávají pocit vzrušení, adrenalinu a skvělé zábavy. Zastavujeme se na jednotlivých místech, kde jdeme zkontrolovat velké klecové pasti z nichž jdeme vylovit dnešní úlovek. Rybáři do těchto pastí každý den umisťují návnadu v podobě potravy. Krabi do takové klece vlezou, ale neumí se z ní už dostat ven. Nebezpečné je zvláště vyndávání těchto krabů z klecí, chvilka nepozornosti a můžete velmi jednoduše skončit bez některého z prstů. Toto povolání je obzvláště nebezpečné i kvůli tomu, že hlavní místa, kde žijí nejkvalitnější a největší arktičtí královští krabi jsou opravdu nehostinné a zároveň je to v místech, kde jsou silné podmořské proudy, velké vlny a často krát špatné počasí. No my máme krásný den, a tak jednoduše vyndáváme náš úlovek do již připravených nádob na našich člunech. Procházíme podél pobřeží a zastavujeme se na místech, kde v minulosti měli Němci své vojenské základny. Ty hlídali vody Barentsova moře a snažili se svou činností přerušit trans Atlantické konvoje, které směřovaly do ruského Murmansk.
Naše čluny jsme zakotvili u jedné z tradičních dřevěných chat, kterých je zde u pobřeží množství. Naši kapitáni vyndávají naše úlovky. Jednoduchým a rychlým způsobem prostřednictvím nože královské kraby zabíjejí a začínají s jejich přípravou. Tito kraby patří k jedné z největších pochoutek v těch nejlepších restauracích světa. Jejich cena se umí vyšplhat do astronomických čísel. Záleží od místa, kde si je dáváte a samozřejmě i na množství. Sven dává ohřát vodu, která po pár minutách přechází do varu. Přidává jen trochu soli a říká, že to je všechno, co k přípravě této lahůdky potřebujete. Pár minut vaření a my usedáme do dřevěné chaty, kde nás už čeká čerstvě nakrájený chleba, máslo, citrony a pití podle našeho výběru. Sven nás rychle učí, jak máme kraby nastřihnout, zlomit v kloubu a spolu se špičatou chrupavkou vytáhnout z klepet kraba to nejdelikátnější maso. Obrovský gurmánský zážitek, který se jen těžko dá popsat slovy. Toto musíte ochutnat.
10. den: Vítejte doma!
KIRKENES – PRAHA/VÍDEŇ
Transfer na letiště a odlet domů.