1. den: Odlet na ostrov elfů a hrdinských ság
PRAHA/VÍDEŇ – KEFLAVÍK
Čeká nás odlet na Island. Naší cílovou zastávkou bude mezinárodní letiště v Keflavíku, které během druhé světové války vybudovala americká vojska. Po příletu si dopřejeme svůj poslední levný alkohol v letištním duty free a následně se přepravíme z letiště do hotelu. Míjet budeme po cestě dechberoucí, doslova „měsíční“ krajinu, která snad není k vidění jinde na světě. Ubytování v jednom z nejklidnějších hlavních měst Evropy. Nebo je pátek a v Reykjavíku to žije? A kdo je to vlastně Jon Gnarr?
2. den: Kontinentální trhlina, nejstarší parlament a otec všech gejzírů
REYKJAVÍK - THINGVELLIR - GULLFOSS – GEYSIR
Další den zahájíme tzv. Zlatý islandský okruh, který zahrnuje návštěvu známého zlatého vodopádu Gullfoss, aktivního gejzíru Strokkur a slavného Geysiru, jenž dal jméno všem gejzírům. Čeká nás však i objevování nejstaršího národního parku Islandu – Thingvelliru a kochání se kontinentální trhlinou Almannagiou. Právě zde se od sebe (s přibývajícím časem) neúprosně vzdalují Evropa s Amerikou. Při svém putování ale nezapomeneme ani na místo vzniku jednoho z nejdéle fungujících parlamentů na světě a zodpovíme si všetečné dotazy, jako například „Jak mohla před tisíci lety existovat země, kde namísto krále a šlechty vládl lid?“
A pak se projdeme nejsevernějším hlavním městem světa, kterým je Reykjavík. Jeho panoramatickou dominantou je především Hallgrimurův kostel, proto ho také nemůžeme vynechat. Své poznávání však proložíme i zajímavými informacemi, například o tradicích kultury žijící na konci světa, o nejstarším parlamentu na světě založeném v roce 930 nebo o zemi, jejíž prezident věří na elfy, a kde se silniční síť přizpůsobuje přáním trollů. Je to až k neuvěření, že? Dále se také dozvíme, že v roce 2009 se téměř třetina obyvatelstva chtěla ze země vystěhovat. Jak ji vlastně vnímají dnes? Zajímavost: Věděli jste, že a Islandu se pěstuje nejvíc banánů v celé Evropě? Kupují si je v Grónsku.
3. den: Duhové hory a brána do pekla
REYKJAVÍK – LANDMANNALAUGAR
Velké rozšíření programu bez zvýšení ceny! Čekají nás slavné Landmannalaugar. Terénním vozidlem směřujeme do vnitrozemí údolím Þjórsárdalur s praporkem u vodopádu HJALPARFOSS. Řeka Fossa se zde krásně štěpí na čedičových sloupech a padá do hloubky 20 metrů. Kaňony, údolí, nezpevněné přechody řek, pole černé lávy a na obzoru majestátní sopka Hekla, kterou středověcí Islanďané považovali za bránu do pekla. Jezero FROSTASTADAVATN obklopené barevnými horami a krátery. Římsa kráteru LJOTIPOLLUR a jezero v kráteru, ve kterém žijí pstruzi. Okolo nás zřejmě nejpestřejší a nejbarevnější scenérie Islandu. Čas na túru (Laugahraun nebo Blahnukur) v okouzlujícím prostředí. Pohodlnější se zatím vykoupou v přírodních horkých pramenech. Návrat do Reykjavíku večer s láskou k Islandu v srdci. (Tento výlet se od října do června nekoná z důvodu neprůjezdných cest a je nahrazen jiným výletem).
4. den: Černé pláže, dokonalé vodopády a příběh Eyjafjallajokull
REYKJAVÍK – SKOGAFOSS – SELJALANDSFOSS – VIK
Celodenní výlet na jižní pobřeží Islandu. Dva fantastické vodopády SELJALANDSFOSS a SKOGAFOSS a výhled na známý skalní útvar DYRHOLAEY s množstvím hnízdících ptáků. Vesnička VIK, která při kterémkoliv výbuchu sopky může zaniknout pod masou vody z ledovců. Proč zde lidé žijí? Fascinující černé pláže na nejjižnějších místech Islandu. Jaký je nejbližší kontinent směrem na jih? Že by Antarktida? Sopka EYJAFJALLAJOKULL proslavila Island na celém světě. My ji při dobrém počasí uvidíme. Tento den máte možnost si doobjednat v doplňkových službách zájezdu i fakultativní návštěvu ledovce s jízdou na skútrech anebo fakultativní procházku po islandském ledovci. Výběr je jen na vás. Návrat do Reykjavíku. Pro zájemce návštěva jedné z top restaurací města. Zejména milovníci ryb a jehněčího si přijdou na své, ale ochutnat můžete i velrybu nebo koně. Reykjavík je malý, ale kvalitou restaurací patří mezi evropskou špičku. Ochutnáte. Pochopíte.
5. den: Koupání v Modré laguně a pozorování velryb
REYKJAVÍK – PLAVBA – MODRÁ LAGUNA
Dnešek si můžete zpříjemnit nákupy, návštěvou zajímavých muzeí a využít čas k různým aktivitám. Věřte nám, Reykjavík je jich plný a nudit se nebudete. Pro zájemce jsme připravili fakultativní výlety:
1. Pozorování velryb. Naším cílem budou velryby, delfíni bělohubí a sviňuchy žijící nedaleko Reykjavíku. Jelikož se jedná o mořské safari, nikdy nevíte, co uvidíte a co ne.
2. Projížďka na islandských koních sopečnou krajinou. Projížďka na koni vulkanickou krajinou, která je obklopena horami. Opravdový zážitek nejen pro milovníky koní. Islandští koně jsou známí svou houževnatostí, plnokrevností a zvláštním chodem, tzv. tölt.
3. Výlet do útrob sopky. Díky speciální spouštěcí plošině máte možnost nahlédnout do útrob sopky a otevřít tak dveře do nového světa.
4. Virtuální let nad Islandem je cenově (35 eur) i organizačně velmi dostupný. Virtuální let nad Islandem ve zcela novém a velmi moderním 3D kině přímo v Reykjavíku je dechberoucí. Program trvá 30 minut a samotný let trvá asi 11 minut. Jedná se o jedinečný zážitek, který doporučujeme všemi deseti. Místo konání virtuálního letu se nachází asi 20 minut chůze od centra města.
Pokud máte zájem o některý z fakultativních výletů, stačí si jej předem objednat v doplňkových službách zájezdu.
V přístavu Reykjavík doporučujeme poobědvat v některé z příjemných restaurací, kde si můžete pochutnat na čerstvých rybách a mořských plodech. Už jste jedli humří polévku? Zaručeně vám bude chutnat. Odpoledne projdeme kolem sídla islandského prezidenta Bessastadira a přesuneme se k nejnavštěvovanější islandské atrakci. Modrá laguna a nezapomenutelné koupání v termální vodě bohaté na minerály. Jedinečný zážitek, který bude úžasným zakončením vaší cesty po Islandu. Návrat do Reykjavíku a poslední islandská noc.
6. den: Letíme do Norska
REYKJAVIK – OSLO
Odlet do Norska. Čeká nás země fjordů, fascinující přírody a nezapomenutelné severské architektury. Začínáme hlavním městem OSLO. Ubytování v absolutním centru města. Ulice Karla Johana – hlavní ulice Norska, pojmenovaná podle francouzského maršála z napoleonských dob a zároveň švédského korunního prince. Vysvětlíme vám, proč.
7. den: Dobrý král, komunismus, Munchův výkřik a černé zlato
OSLO
Dnes se podíváme ke Královskému paláci, který městu dominuje. Odtud se pokocháme i nepřehlédnutelnou červenou radnicí nad přístavem. Pak nás ale naprosto oslní moderní část přístavu Aker Brygge s krásnými stavbami od Renza Piana a středověká pevnost Akershus.
Nadšenci do umění si následně budou moct prohlédnout i Národní galerii s obrazy nejznámějšího norského malíře Edvarda Muncha. Naše procházka Oslem však bude pokračovat – užijeme si krom jiného i výhled na město ze střechy překrásné moderní opery, kam se mladí Norové chodívají zasnoubit. Opomenout ale nemůžeme ani návštěvu nové čtvrti Bjørvika a oblasti v ní zvané Barcode. Zde pocítíme nádech luxusu. A nakonec se, pro ty největší gurmány, nabídne příležitost povečeřet v jedné michelinské restauraci v centru města. Ti akčnější pak mohou samozřejmě vyrazit za zábavou do nočních klubů v jednom z nejdražších měst naší planety.
8. den: Nejvyšší lezecké stěny a nejlepší zimní olympiáda
OSLO – LILLEHAMER – ROMSDALEN
Dáme Oslu sbohem a vyrazíme na cestu za norskou přírodou, která je opravdu okouzlující. Prvně se zastavíme u největšího jezera Mjøsa, odkud budeme pokračovat návštěvou dějiště olympijských her. Zavítáme také do města Lillehammer s jedinečným výhledem ze skokanských můstků. Zde si řekneme vše o nejkrásnější zimní olympiádě v historii. Mimochodem – víte, kam se poděla olympijská vesnice?
Dále přejedeme na sever přes známé údolí Gudbrandsdalen, které je nejen opěvované v celé řadě norských písní. Podle něj totiž dostal název i typický nasládlý kozí sýr. A na závěr se pokocháme i údolím Romsdalen s nejvyššími lezeckými stěnami v Evropě (zde i přenocujeme). Bude to vskutku úchvatný pohled – mohutné skály nás budou obklopovat kolem dokola. Právě v tento moment začneme vnímat výjimečnost Norska.
9. den: Fjord pod ochranou UNESCO, hudba Griega a pohádky o trollech
CESTA TROLLŮ – GEIRANGER – STRYN
Je tohle ten nejkrásnější den, jaký můžete v evropské přírodě zažít? Norové tvrdí, že ano. Úžasná Trolí cesta, jejíž ostré zatáčky vám vyrazí dech a na jejímž vrcholu se před vámi otevře jeden z nejúchvatnějších výhledů, jaký se vůbec v Norsku naskytne. Míříme k nádhernému norskému fjordu GEIRANGER (UNESCO). National Geographic jej zařadil mezi nejzachovalejší přírodní památky UNESCO na světě. Věděl proč. Ráj pro milovníky přírody, hudby Edvarda Griega a příběhů o trollech. Nezapomenutelná vyhlídková plavba po fjordu (fakultativně). Poslední výhled na Geiranger a křeslo královny Sonji.
10. den: Ráno šlapeme na ledovec, odpoledne se koupeme v Atlantiku
STRYN – BRIKSDALSBREEN – MALOY
Nejslavnější norský ledovec Briksdalsbreen se každým dnem zmenšuje. Vy ho ale ještě uvidíte. Nenáročná dvouhodinová procházka krásnou norskou přírodou. Pokračujeme na západ do města MALOY. Návštěva jednoho z nejzápadnějších bodů Norska, atmosféra konce světa, norské ticho. Strašidelný maják. Krásná bílá pláž s vodou od třinácti stupňů, kde jsme se loni několikrát koupali. Atlantský oceán a vy.
11. den: Nejdelší fjord, nejkrásnější železnice, 24 kilometrů tunelu
MALOY – FLAM – STALHEIM
Podél Nordfjordu (106 km) se vracíme do srdce norských fjordů. Cestou však ještě navštívíme ledovcový jazyk Bøyabreen a skvělé ledovcové muzeum v jeho bezprostřední blízkosti (fakultativní vstup). Trajektem přejedeme nejdelší norský fjord Sognefjord (205 km) ke krásnému dřevěnému kostelu v Kaupangeru. Uvidíme také dřevěné a krajkové městečko Laerdalsoyri a zažijeme nejdelší silniční tunel na světě (24 km). Stojíte uprostřed tunelu s kilometrem skály nad hlavou.
Příjezd do městečka FLAM v srdci země fjordů. Prostor pro výlet nejkrásnější norskou železnicí do městečka Myrdal, z úrovně moře na náhorní plošinu ve výšce 1000 m. n. m.
12. den: V srdci země fjordů, hanzovní domky
STALHEIM – HARDANGER – BERGEN
Vesnice Stalheim se nachází poblíž majestátního fjordu Nærøyfjord (UNESCO), který je pojmenován podle severského boha a vládce moře. A tak jej nemůžeme rozhodně minout při našem putování. Jakmile k němu dorazíme, pokocháme se skálou vysokou až 1400 metrů! Ta ční nad hladinou a také sahá až 500 metrů pod hladinu. Zájemci si na tomto místě budou moct užít i dvouhodinovou plavbu. Nakonec se vydáme dále na cestu, kolem třetího nejdelšího fjordu planety Hardanger (179 km). Naším cílem je totiž město s velmi intenzivní norskou atmosférou zvané Bergen. Hned po příjezdu si v něm užijeme okouzlující procházku. Toto místo ukryté mezi sedmi horami nás nenechá rozhodně chladnými!
13. den: Domečky hanzovních obchodníků (UNESCO)
BERGEN – PRAHA/VÍDEŇ
Čtvrť dřevěných domů Bryggen (UNESCO) jako svědectví německé historie Bergenu a monopolu hanzovních obchodníků. Nejlépe zachovaná středověká pevnost v Norsku. Na rybím trhu můžete ochutnat vynikající rybí polévku. Koupíte si domů losí nebo sobí klobásu? Malý vláček vás vyveze do strmého kopce na krásnou vyhlídku, odkud budete mít město jako na dlani. Odlet domů. Norské krásy sice necháme za zády, ale s sebou si odvezeme naprosto dokonalé a nezapomenutelné zážitky!