1. den: Odlet směr Kavkaz
PRAHA/VÍDEŇ – NACHIČEVAN
Odletem z Prahy/Vídně začneme krásnou cestu přes tři země Kavkazu.
2. den: Hrobka biblického Noeho
NACHIČEVAN – GARABAGHLAR
Přílet do Nachičevanu, jedinečné autonomní republiky, kterou téměř nikdo nezná a málokdo ji dokáže ukázat prstem na mapě. Kde přesně jsme? Místo, kam ještě turismus nedorazil. Nachičevan je země krásných hrobek a vysokých hor, mezi nimiž leží neznámé hlavní město. Povyprávíme si legendu o potopě světa a o muži jménem Noe, a ještě navíc navštívíme jeho hrobku. Napadlo by vás, že se nachází právě zde? Nachičevan nám ukáže i vzácné hrobky Mumine Chatum a Jusúfa ibn Kusajra z 12. století. Zjistíme, jak vypadají místní koberce a projdeme se domy, kde žili místní panovníci. Na oběd ochutnáme širin plov, tradiční jídlo regionu, kde se chuť beraniny s rýží mísí s lískovými oříšky, mandlemi a sušeným ovocem. Dostal se dokonce na ázerbájdžánskou známku! Přesun do regionu Sharur k monumentu ve vesničce Garabaghlar, který ovlivnil věže od Tabrizu přes Bagdad do Konyiu. Výhledy na posvátný Ararat.
3. den: Příběhy Hedvábné cesty
ORDUBAD – NACHIČEVAN – BAKU
Staré město Ordubad na jihu regionu čeká na zápis na seznam UNESCO a my uvidíme, proč. Na jedné straně Arménie, na druhé Írán a my jsme uprostřed. Historické domy, mosty, mešity a příběhy Hedvábné cesty, která procházela i tudy. Zastávka v jeskyni Asabu Kahf zmiňované v Koránu. Uvidíme Hadí horu? Prohlédneme si originální suvenýry? Ve vesničce Gülüstan si prohlédneme středověké ruiny a krásnou krajinou se vrátíme zpět do hlavního města Nachičevan a přeletíme do Baku. V metropoli Ázerbájdžánu přistaneme v pozdějších večerních hodinách.
4. den: Kde zbohatl Alfred Nobel?
BAKU
Den nabitý ázerbájdžánskými zážitky. Hned ráno se vydáme jižně od Baku, abychom odkryli svět tajemných petroglyfů v Qobustane, které zde do skal ukryli ještě lovci z doby kamenné. Známý dobrodruh Thor Heyerdhal přišel při pohledu na ně s teorií, že právě odsud pocházejí Vikingové! Jaká teorie napadne vás? Náš průvodce vám podtrhne unikátnost tohoto místa. Za zážitky jdeme na doraz a zkusíme najít fantastické bahenní sopky. Toto jste ještě neviděli. Sopky a jejich bublání přímo před našima očima. Ponoříte do nich ruku? Na toto nezapomenete. Vychutnáme si oběd, ochutnáme první šašlik a odvážlivci si mohou vyzkoušet jaké je to ponořit se do Kaspického moře. Koupali jste se už s výhledem na ropné věže? Podrobná prohlídka BAKU. Místa, kde zbohatl Alfred Nobel, kde se prolíná Orient s 21.století a kde dávno před islámem hořely ohně zoroastriánského náboženství a uctíval se zde Ahura Mazda. Vychutnáme si panorama města, nad kterým napočítáme každým rokem více výškových budov, a nakonec se ztratíme v uličkách starého města Ičeri Šeher, kde stojí Palác Širvanšáhů z 15.století i Panenská věž s příběhem. Ukážeme si kudy vede městský okruh F1 a v moderním Baku se širokými bulváry objevíme luxusní obchody, restaurace a pařížskou noblesu. Den ještě nekončí a na večeři ochutnáte fantastický kaviár z belugy a sladký ázerbájdžánský koňak.
5. den: Pod kavkazskými kopci
SAMACHI – SHEKI
Abšeronský poloostrov plný zemního plynu a ropy necháme za námi a vydáme se po stopách starobylé Hedvábné cesty, která kdysi křižovala i jižní Kavkaz. Vysvětlíme si souvislosti a jako poutníci na vlnách času směřujeme až do kavkazského městečka Šeki uloženého pod zelenými horami. Zastavíme se v ŠAMACHI při nejstarší mešitě Kavkazu a na kopci nad městem s krásným výhledem najdeme hrobku posledního panovníka. Toto místo turisté neznají a budeme zde sami. Právě zde budete cítit naše know how. Prohlídka Šeki a Chánův palác, kde se budeme cítit jako v Persii. Orientální pohádka, která se probojovala až na seznam UNESCO! I tato místa budou patřit jen a jen nám. Projdeme se městem, nahlédneme do slavného karavanseráju a ochutnáme nejlepší chalvu na Kavkaze. Okolo nás pulzuje venkovský klid. Cítíte ten obrovský rozdíl mezi Šeki a Baku? Kam se poděly všechny karavany? Večer si na hlavním náměstí v nejlepším podniku města vychutnáme dokonalé jehněčí, kebaby a zapijeme jejich černým čajem nebo lokálním vínem.
6. den: Gruzínské Toskánsko
KACHETI
Dnes překročíme ázerbájdžánsko-gruzínské hranice, ale ještě před tím si vychutnáme v Šeki cestovatelský bonbónek v podání místního bazaru. Nikde žádní turisté pouze nefalšovaný chaos. Chalva, hrozny, oříšky, sušené ovoce, zelenina, ovoce a pastva pro oči. Jsme v Gruzii! Země tvrdých, ale mimořádně pohostinných lidí, skvělého jídla, výborného vína, země legend, příběhů, krásných hor a zážitků. Příjezd do městečka SIGNAGI v srdci vinařského regionu Kacheti. Nemáte pocit, že jste v Toskánsku? Kolem pahorky poseté sněhem, hluboké, úrodné údolí Alazani máme pod nohama a opájíme se prvními doušky gruzínského vína. Gaumardžos, tedy "Na zdraví" bude jedno z prvních gruzínských slovíček. Večeře v tradiční restauraci s místními specialitami.
7. den: Ochutnávka vína tam kde vzniklo
KACHETI
Dnešní den budeme hledat zážitky ve vinařském regionu Kacheti, který jsme začali objevovat mezi prvními. Kraj posetý kláštery, ruinami a nejlepšími vinicemi Gruzie si zamilujete nejen během prohlídky, ale i během momentů s gruzínským vínkem v ruce. Nikam nespěcháme a necháme čas běžet kolem nás. Navštívíme klášter GREMI ze 17.století, který sloužil jako svatostánek posetý freskami, ale i jako sídlo králů z Kacheti. Vinice CHAREBA je unikátní, protože se skrývá v jeskyních, kde ochutnáme nejlepší lokální vína. Klášter Alaverdi mezi vinicemi zaujme svou obrovitánskou zvonicí a dodnes v něm žijí mniši. Jaká by to byla návštěva Kacheti, pokud byste stáli jen v jedné vinici? Zastavíme se na příjemném místě, kde je víno láskou a kde si o něm řekneme více. Věděli jste, že možná pochází víno přímo odsud? Ochutnali jste již čaču? Pokud ne, napravíme to! Návrat do Signagi, kde strávíme naši druhou noc.
8. den: Treking ke starobylému klášteru
DAVID GAREDŽA – TBILISI
Opustíme Kacheti a vydáme se na jih Gruzie až na hranici s Ázerbájdžánem, kde leží unikátní mnišský komplex DAVID GAREDŽA ze 6.století. Cestou si u domácích nakoupíme sýry, zeleninu a čerstvý chléb a na oběd si uděláme gruzínský piknik! Kopcovité Kacheti se změní na vyprahlou polopoušť bez civilizace a pokud budeme mít štěstí, možná potkáme nomády se svými stády. Se zkušeným průvodcem zrealizujeme krátkou túru po jeskyních a klášterech Lavra a Udabno. Opuštěnost tohoto místa nás dostane. Hezčí fresky a nástěnné malby jste ještě na Kavkaze neviděli. Po obědě pokračujeme do TBILISI. Město založené ve 4.století, leželo vždy na hranicích mezi Evropou a Asií, západem a východem. Mešita, synagoga, arménský a římskokatolický kostel a samozřejmě gruzínská architektura. Lanovkou se odvezeme přes řeku Mtkvari až k pevnosti Narikala, kde si ukážeme bod, odkud máte nejkrásnější výhled na celé město. Tbilisi je unikátní mix kultur, architektur a díky atmosféře se o něm hovoří jako o nejkrásnějším městě celého Kavkazu. Řekneme si místní legendy na místě, kde bylo město založeno. Budeme se toulat starými uličkami ve městě a možná nás opět zláká lokální vinárna či tradiční podnik s fantastickými chačapuri nebo lobiem. Večer se vyberete do Sky Baru za drinkem a výhledem nebo si objednáme privátní lázně na slavném místě, kde se před námi koupal Dumas či Puškin?
9. den: Zasněžený Kazbeg s klášterem
KAZBEGI – MTSKHETA
Zláká nás volání kavkazských štítů, a tak vyrazíme Vojenskou cestou na sever až do hor. Postavili ji Rusové, aby dobývali kavkazské země a vzpomenul ji i Lermontov ve svém Hrdinovi všech dob. Kam se pohneme, tam jsme součástí příběhů. Posvátná Mccheta na soutoku řek. Staré hlavní město země z 2.tisíciletí př.Kr. pod patronátem UNESCO. Nádherně situovaný klášter Džvari na kopci s fantastickým výhledem. Přesně zde přijali Gruzínci ve 4.století křesťanství. Legenda o svaté Nino a silná atmosféra. Koupíte si tu svůj kříž? Katedrála Svetitschovali s relikvií Kristova roucha. Noříme se hlouběji do hor a na břehu jezera Ananuri si prohlédneme ikonický klášter, odkud si odvezete ty nejkrásnější fotografie. Kavkazské štíty a údolí. První vesnice, městečka, panoramata a najednou stojíme pod zasněženým Kazbegi (5047 mnm). Přesedneme do džípů a odvezeme se rozbitou cestou až ke klášteru Tsminda Sameba. Hezčí vyhlídku zde v Kazbegi už nezažijete a toto bude nejsilnější zážitek dnešního dne.
10. den: Rodný dům Stalina
GORI – TBILISI
Návrat do TBILISI si opepříme zastávkou na místě, kde se narodil nejslavnější Gruzínec. Říká vám něco jméno Josif Džugašvili? Svět ho zná jako Stalina a my se projdeme nejen jeho ulicí, ale navštívíme i jeho monumentální muzeum, rodný dům a jeho pancéřový vlak. GORI je Stalinovo město a jeho duch je zde dodnes silný. Jaký mají Gruzínci názor na ocelového muže, který krutou rukou tvořil dějiny Sovětského svazu? Vysvětlíme si souvislosti. Podvečerní příjezd do Tbilisi, které již známe. Projdete se k obrovské katedrále, která tvoří panorama města nebo si sednete na okázalou ulici Sharden na drink či kávu a budete pozorovat tep města? Poslední gruzínská večeře, poslední doušky gruzínského koňaku a ráno nás čeká Arménie.
11. den: První křesťanská země na světě
SEVAN
Dnes se nám otevře magický a lákavý svět historické země jménem ARMÉNIE. První křesťanská země světa (přijali křesťanství již v roce 301) je zemí, která předčí mnohé svojí hrdostí. Arméni jsou moudří, cílevědomí a jsou roztroušeni téměř po celém světě. Víte že William Saroyan, André Agassi, Charles Aznavour, Cher i miliardář Kirk Kerkorian mají arménský původ? Jsme tu proto, abychom se do této země ponořili a zamilovali si ji. Sever země proslavilo několik klášterů a my si vybereme nejkrásnějších z nich. Klášter Haghpat zapsaný v UNESCO bude naší vstupní branou do Arménie. Už vidíte ten rozdíl mezi gruzínskými a arménskými kláštery? První arménský šašlik, tenoučký lavaš, doušek koňaku a pokračujeme k slavnému jezeru SEVAN. Vychutnáme si jeho panorama z nadhledu a pochopíte, proč ho Arméni tak milují. Vykoupete se na místní pláži tak jako kdysi výletníci ze všech koutů Sovětského svazu? Jsme v nadmořské výšce 1900 m.n.m., ale přes léto i zde panuje vedro. Odpočinek na březích Sevanu.
12. den: Arménská riviéra
SEVAN
Po zážitkových dnech dnes trochu zvolníme tempo, abychom si odpočinuli a načerpali síly na břehu Sevanského jezera. Jsme na arménské riviéře a dokonale toho využijeme. Prohlédneme si unikátní místo Noratus, které turisté ještě neobjevili. Výhledů na jezero se nepřejíme. Arménská riviéra to je skvělý koňak, sladká arménská vína a na večeři ochutnáme výborného pstruha přímo z jezera za kterým sem někteří cestují i několik hodin. Užijeme si to.
13. den: Klášter pod Araratem
ARENI – KHOR VIRAP
Po cestě ze Sevanu do Jerevanu využijeme náš pronajatý mikrobus, abychom ulovili několik zážitků. Pokud byste jeli lokální dopravou, minete je a cesta je chudší. Klášter Noravank nás překvapí svou dokonalou polohou pod vysokými skalami na konci přírodního kaňonu. Na jeho fasádě najdeme portrét samotného Boha. Vynikající šašlik na dřevěném uhlí a saláty ze zeleniny, jejíž chuť jsme u nás už zapomněli. Pili jste už arménské víno? Zastavíme se v ARENI, které je hlavním vinařským centrem země. S gruzínským se nedá ani srovnat, ale určitě vás zaujme. Klášter KHOR VIRAP se stal legendou. Jeho poloha před majestátním Ararat bude patřit k nejkrásnějším pohledům naší kavkazské cesty. Ararat leží v Turecku, ale dodnes sem Arméni s nostalgií přicházejí hledět na posvátnou horu, která je jejich symbolem. Právě zde na místě, kde dnes stojí klášter přijali Arméni v roce 301 křesťanství jako první země na světě. Proč sem poutníci nosí kohouty? Jak daleko jsme od turecké hranice? Příchod do podvečerního Jerevanu.
14. den: Jerevan s arménským koňakem Ararat
JEREVAN
V okolí Jerevanu na nás čeká dvojice historických míst. EČMIADZIN považují místní za arménský Vatikán a jeho obyvatelé věří, že jeho místo určil samotný Ježíš Kristus. Proč je tak významná? Ruina katedrály ZVARTNOTS se dostala na seznam UNESCO a pokud budeme mít štěstí, přímo za ní vyroste i zasněžený Ararat. Prohlídka legendárního Jerevanu. Je nějaké místo na Kavkaze známější jako arménská metropole? Získá si nás hned od začátku! Podíváme se na to, jak vzniká nejslavnější koňak Arménie s příznačným názvem Ararat a bez ochutnávky neodejdeme. Koupíte si tu domů svůj luxusní suvenýr? Naše zavazadla jsou před koncem cesty hned o pár kilogramů těžší. Snili jste někdy o tom, že budete popíjet koňak přímo v Jerevanu? Další splněný sen a zážitek. Jerevan má evropskou atmosféru, nostalgii sovětských zemí a všude jsou kavárničky, restaurace, ale nechybí ani diskotéky či kasina. Jsou Arménky nejkrásnější ženy Kavkazu? Prohlédneme si město z vyhlídky nad kaskádou. Budova divadla, široké bulváry plné obchůdků či kaváren a prostorné Náměstí republiky s hodinovou věží, fontánami či muzeem. Chutný boršč, poslední nákupy a užívání si atmosféry. Rozloučíme se s Jerevanem v luxusní restauraci v centru města? Z Kavkazu odcházíme nadšení.
15. den: Odlet domů a kufr plný zážitků
JEREVAN – PRAHA/VÍDEŇ
Odlet z Jerevanu s kufrem plným zážitků domů.