Náměstí Jemaa el-Fna v Marrákeši ožívá po setmění.
sleva first minute až 25%

Maroko a Tunisko – dvě země Maghrebu komfortněji

Dvě země Maghrebu – severozápadního království. Maroko je země pohádek Tisíce a jedné noci, kde se prolíná moderní a tradiční svět. Země vysokých hor, oceánu i moře, zelených pahorků a saharské pouště. Země, ve které jsou doma berbeři i Arabové. Tunisko bylo historickou křižovatkou, kde se během antiky vystřídal tehdy známý svět rozléhající se kolem Středozemního moře. Féničané, Římané a mnoho jiných nazývali toto místo domovem. Tunisko nejsou jen pláže a moře, je zde úchvatná kultura, historie a příroda. Zažijte a porovnejte tyto dvě země na vlastní kůži.

  • ideální kombinace dvou zemí severní Afriky
  • 3 královská města Maroka
  • Kartágo
  • nejlepší restaurace v Marrákeši
  • Atlantik, Sahara, Vysoký Atlas a také Středozemní moře
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, letištní poplatky, 15 x ubytování ve 3* hotelích v pokojích pro 2 osoby, 12 x snídaně, 3 x all inclusive (Djerba), přelet Maroko – Tunisko, pronajatou dopravu klimatizovaným autobusem, výlet 4x4 na pískové duny Merzougy, SEN průvodce, výbornou prohlídku středověkého Fezu, Marrákeše, Casablanky, Rabatu, asistenční služby, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

zavazadla přepravovaná v zavazadlovém prostoru letadla, spropitné místním průvodcům, výdaje osobního charakteru, ostatní stravu a nápoje 

Ubytování:

Casablanca – Ibis Casablanca City Center Hotel***, 1 noc 
 
Marrákeš – Hotel Le Grand Imilchil***, 2 noci 
 
Ouarzazate – Ibis Ouarzazate Centre***, 1 noc 
 
Erfoud – Erfoud le Riad Hotel****, 2 noci 
 
Fez – Menzeh Fez City Center****, 2 noci 
 
Rabat – Mercure Shéhérazade Rabat***, 1 noc
 
Tunis – Yadis Ibn Khaldoun ***, 1 noc
 
Hammamet – Hotel Khella ***, 1 noc
 
Mahdia – Topkapi Beach Mahdia ***, 1 noc
 
Djerba – Jerba Sun Club ***, 3 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 

Poznámka:

Přečtěte si Blog o Maroku

Na zájezd létáme vybranou leteckou společností AIR FRANCE. Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: K největší mešitě Maroka

 
CASABLANCA
 
Odlet a přílet do Maroka. Maroko je sousedem Evropy a je naší nejbližší exotickou destinací. CASABLANCA: největší město Maroka je místem, kde se vydělávají peníze, kde vrčí ekonomický motor Maroka a kde cítíte jakousi krásnou nostalgii 20.století, kdy se zde mísily francouzské vlivy s těmi arabskými. První kroky nás zavedou k mešitě Hasana II., která kraluje Atlantskému pobřeží a je nádhernou dominantou města. Řekneme si také první příběhy o Almohadech i Almoravidech a vyzkoušíme první chuťovky marocké kuchyně!
 

2. den: Fascinující Marrákeš s pohádkovým náměstím

 
MARRÁKEŠ
 
Opustíme Casablancu a směřujeme do vnitrozemí, kde nás čeká město plné dojmů, zážitků a magie. Směřujeme k pohoří Atlas do města Berberů, do města pohádek, do MARAKÉŠE. Večer na náměstí Jemaa al-Fna (UNESCO) patří mezi největší zážitky. Lidoví vypravěči, akrobati, prodavači, zaklínači hadů, jako by se čas nikdy nepohnul. Horká africká noc zde má své obrovské kouzlo. Potom nás úplně pohltí středověký souk, který nemá obdoby v marockém světě. Toto mraveniště pestrobarevných obchůdků, plných vůní, zvuků a barev, toto srdce každého marockého města je pro Evropana neodolatelným pokušením pustit se nakupovat a vyměňovat, prostě obchodovat na arabský způsob. Je to vzrušující hra, při které si často posedíte u šálku sladkého mátového čaje, domluvíte se na ceně, nebo jen si tak přátelsky promluvíte s domácími – převážně berberskými obyvateli.
 

3. den: Orientální nákupy ve starém Marrákeši

 
MARRÁKEŠ
 
Dnes se projdeme památkami města, mešita Koutubia, hrobky Saadů, palác El Badi, nákupy u barevně oblečených Berberů, které porovnáme s Araby, čerstvé džusy a ostré slunce Sahary. Ochutnali jste už šneky? Koupíte si modré turbany Tuaregů? Společně zamíříme k paláci El Badi, který neměl obdoby v celé velké středověké říši. Když ho stavěli, král si povzdechl, že to jednou bude jedna nádherná ruina. Dáme mu za pravdu? Ve velkolepém prostoru zdí paláce je však stále cítit luxus a majestátnost i přesto, že jej jeden z prvních sultánů dynastie Alaouitů, slavný Moulay Ismail, za jedno desetiletí zcela vydrancoval a ponechal napospas času. Marrákeš poznáme do poslední uličky. Na sklonku dne si pohledáme střechu, ze které budeme moci sledovat krásu a chaos fascinujícího náměstí Jemma el-Fna. Na stole sklenici čaje se snítkou máty nebo arabská káva a pod námi ruch, jaký si pamatovali středověcí návštěvníci města.
 

4. den: Přechod průsmyky Velkého Atlasu

 
MARRÁKEŠ – OURAZAZATE
 
Mezi námi a pouští Sahara stojí pohoří Atlas. Klikatými cestami zdoláme toto pohoří, které se táhne celou severní Afrikou. Pohoří podle legendy podpírá Titán Atlas. Nejvyšší vrchol je ve výšce 4165 metrů a pohoří chrání západní část Maroka před dotírající Saharou. Připravte se na nádherné výhledy na okolní kopce, berberské vesničky i hluboká údolí a zastavíme se i na nejvyšším průsmyku Tizi n´Tichka (2 260 m.n.m.), odkud si pořídíme fotografie s ikonickou tabulí. Když překročíme hory, čeká nás město s příznačným názvem „Brána do pouště“ nebo OUARZAZATE. Město ve výšce více než 1000 metrů stojí na rozhraní Atlasu a Sahary. Naším cílem bude unikátní místo zvané AIT BEN HADDOU. Jakmile ho uvidíte, bude Vám povědomé. Kde jste ho jen mohli vidět? Prozradíme vám, že se zde natáčely velkofilmy jako Mumie, Království nebeské, Hanna, Gladiátor nebo Hra o trůny. Tak už víte, kde jste se s ním setkali? Po prohlídce pokračujeme do centra Ouarzazatu a v něm strávíme noc.
 

5. den: Unikátní kaňon Todra a první oázy

 
OUARZAZATE – TODRA – ERFOUD
 
Chladný vzduch Atlasu nám ohřeje poušť Sahara. Než k ní přijedeme, zastavíme se v malém ráji. Kaňon TODRA. Obrovské řeky, které kdysi tímto územím závodily, připomínají už jen kaňony, které vyryly do skal. Příjemná procházka kaňonem, který patří mezi nejkrásnější místa země. Projedeme romantickou cestou s více oázami, a tak se můžete těšit na mimořádně zajímavou krajinu. Stále více máme kolem sebe prázdnou pouštní krajinu, a to znamená, že se blížíme do cíle, kterým je město Erfoud. 
ERFOUD: oáza v saharské poušti, jejíž okolí připomíná zemi na Marsu. Ne nadarmo se právě zde simulují podmínky života na této planetě.
 

6. den: Nejkrásnější marocká Sahara a noc plná hvězd

 
ERFOUD – MERZOUGHA – ERFOUD
 
MERZOUGA: necelých 55 km z Erfoudu leží ve stínu obrovských pískových dun maličká vesnička, která má největší podzemní zdroj pitné vody v Maroku. Ironie. Ale i důkaz, že Sahara nebyla vždy pískovým mořem. Naším cílem však jsou přes 150 metrů vysoké pískové duny, které spaluje nelítostné slunce. Modré turbany Tuaregů ovládají tuto nehostinnou část našeho světa. Kdo chce, vyběhne na dunu, sjede ji nebo si zajezdí na velbloudu. Den v přírodě, kde nevládne voda, ale písek. SAHARA a ERG CHEBBI.
 

7. den: Pohledy na nádhernou marockou krajinu

 
ERFOUD – FEZ
 
Opustíme Saharu a vydáme se na sever přes neustále se měnící zemi. Tento den si vychutnáme i přesto, že se musíme přesunout ze Sahary až do legendárního Fezu, a to nám potrvá několik hodin. Za okny se pouštní krajina promění v okázalé kopce a později ji ozdobí vzácné cedrové lesy Středního Atlasu, kde dodnes žijí opice makaci. Zastavíme se v městečku IFRANE, které bude vypadat úplně jinak než všechna marocká místa, kterými jsme dosud procházeli. Dáte si kvalitní kávu s koláčkem nebo se jen projdete ulicemi a podíváte se, jak městečko žije? Už za chvilku se všichni ocitneme v legendárním městě FEZ. Další královské město na naší marocké cestě a brzy se mu dostaneme hluboko pod kůži!
 

8. den: Více než 9000 klikatých uliček (UNESCO)

 
FEZ
 
Fantastická a jedinečná medina (UNESCO) v centru města, kde čas stojí jako nikde jinde. FEZ je marockým unikátem a návštěva této země by nikdy nebyla kompletní, pokud byste se neocitli v jeho starém městě, kde cestujeme v čase. Úzké uličky, které dodnes vzkvétají tradičními řemesly jako výroba keramiky, koberců a zpracování kůží. Více než 9 000 klikatých uliček, některé z nich jsou na šířku jednoho člověka, dělají z Fezu středověké bludiště. Navštívíme místní dílny, továrnu na kožené výrobky s nejznámějším výhledem na město. Ochutnali jste už tradiční pastillu? Víme, kde ji dělají nejlepší ve městě! Když se z labyrintu vynoříme, podíváme se na Královský palác s nejkrásnější bránou Maroka a vychutnáme si vyhlídku na toto mraveniště pod námi. Fez je skutečným srdcem země, kde to stále žije. Porovnáme si Fez a Marrákeš. Berberskou atmosféru nahradí arabská a ve Fezu se uvidí, kdo umí smlouvat. Čeká Vás tvrdý boj.
 

9. den: Stopy Římanů ve Volubilise

 
FEZ – VOLUBILIS – RABAT
 
Hluk, hřmot, vůně starého Fezu vystřídá klid a ticho ve VOLUBILISU. Volubilis (UNESCO) – antické město, součást římské provincie Mauretania Tingitana, které si pamatuje ještě zlaté časy Římské říše, a ještě starší období fénické nadvlády. Krásně zachované cardo maximus a decumanus, lázně či sklady svědčí o tom, že se městu nevídaně dařilo. Hezčí mozaiky, než uvidíte tady, byste v celém Maroku nenašli. Víte o tom, že nejkrásnější památky z období Římské říše leží v severní Africe? Cestu Marokem zakončíme v hlavním městě RABAT. Jedno ze čtyř královských měst je klidným velkoměstem v ostrém kontrastu oproti zbytku Maroka. Antický Chellah, věž Tour Hasan, staré město a modrobílý Kasbah. Noc v Rabatu.
 

10. den: Medina Rabatu s pirátskou příchutí

 
RABAT – TUNIS 
 
Pohledem z mediny na vlny Atlantiku omývající starý pirátský přístav Sale se s Marokem rozloučíme a připravíme se na přelet do další země severní Afriky, která je neméně zajímavá než Maroko. Odlétáme do hlavního města Tuniska, Tunisu. Tady na nás čeká další příběh země, kde se ponoříme do orientálního volání. Ubytování, první dotek s tuniskou půdou a čeká na nás legendární KARTÁGO! Kdo říkal, že Kartágo musí být zničeno a proč tak leželo Římanům v žaludku?
 

11. den: Po stopách Féničanů

 
TUNIS
 
Po snídani se vydáme poznávat zákoutí Tunisu. Kráčíme po stopách Féničanů a v Kartágu objevíme ruiny slavného města zapsaného v UNESCO. V Antonínových lázních si vysvětlíme, jak si Římané užívali luxusu a zasníme se, jaké toto místo muselo být v době největší slávy. O pár kilometrů dál se vše kolem nás změní a pohltí nás bílo-modrý svět tichých a malebných uliček v městečku SIDI BOU SAID. Sednete si na kávu s kardamomem nebo si dáte raději čaj s mátou? Zkusíte své první smlouvání na místním bazaru? Projedeme se orientálním světem, nahlédneme ke staré mešitě Zayutna, která si pamatuje téměř celé islámské dějiny města a užijeme si exotiku s vůní arabského koření. Ztratíme se v uličkách staré Mediny a navštívíme jeden z nejkrásnějších místních tradičních domů. Po prohlídce starého centra Tunisu odjezd do Hammametu, kde strávíme noc.
 

12. den: Nejposvátnější město Tuniska

 
HAMMAMET – KAIROUAN – MAHDIA
 
Ráno opustíme pobřeží Středozemního moře, abychom se vydali do vnitrozemí, kde na náš čeká Kairouan, nejposvátnější město celého Tuniska. Jeho jméno svítí mezi nejdůležitějšími historickými, islámskými městy severní Afriky a my hned pochopíme proč. Vejdeme za jeho brány do stařičké mediny, kde nás obklopí orientální krása okenic, zdobených dveří a téměř z každé uličky vyčnívá hranatý minaret. Kairouan založil generál Uqba ibn Nafi ještě v roce 670 po kterém zde zůstala unikátní Velká mešita, symbol dnešního města. Vyšplháme se na střechu okolních domů, abychom si vychutnali panorama města i s mešitou. Najdeme posvátného velblouda, prohlédneme si orientální koberce, dáme skleničku čaje a Kairouan se promění na zážitek. Sedm návštěv Kairouanu se vyrovná jedné návštěvy Mekky! Svým voláním nás opět přitáhne mořské pobřeží a čeká na nás SOUSSE se svým starým městem a nádherným Ribatem a velkou mešitou. Projdeme útroby Ribátu, tedy středověké pevnosti a toto místo bude jako z filmu! Pohltí nás tržiště a váš fotoaparát nepřestane cvakat. Slyšeli jste už o tom, že si Tunisané rádi do čaje dávají piniové oříšky? Ochutnejte i vy! V nedalekém Monastiru se zastavíme u ikony města v podobě hrobky bývalého prezidenta Habiba Bourguiba, který vládl zemi 30 let. Koupíte si tradiční tuniskou keramiku na místním tržišti? Sněhobílá Mahdia bude místem naší noci. Podvečerní procházka starým městem s typickými bílými domy. Ochutnáte dnes kuskus s cizrnou a zeleninou nebo dáte přednost pikantním klobáskám Merguez?
 

13. den: Největší starověký amfiteátr světa

 
EL JEM – EL DJERBA
 
Koloseum v italském Římě určitě znáte, ale slyšeli jste už o tuniském městě EL JEM? Amfiteátr z 3.století, který po sobě zanechali Římané patří k nejkrásnějším na světě, ale nebudete se zde tisknout s davy turistů. Povíme si příběhy gladiátorů a ukážeme si místa, odkud přicházeli do arény mezi tisíce zvědavých pohledů. Být v El Jeme je zážitkem, vždyť přece patří k největším, starověkým amfiteátrům světa! Římský svět necháme za námi a přesouváme se na jih na slavný ostrov DŽERBA. Pohled na něj si vychutnáme z trajektu a ocitneme se v jeho hlavním městě HOUMT SOUQ. Podvečerní procházka příjemným městečkem na břehu Středozemního moře, kde se mísily vlivy křesťanství, islámu i judaismu a vytvořily unikátní svět. Čerstvý pomerančový džus, skvělé tuniské datle, jídla nasáklé arabským orientem nebo tuniské vínko? Najdete zde vše a můžete si užívat tuniský odpočinek na největším ostrově severní Afriky. Noc na Džerbě.
 

14. den: Odpočinek nebo poznávání?

 
EL DJERBA 
 
Odpočinek na břehu Středozemního moře nebo celodenní výlet.
Fakultativní výlet: Dnes nás čeká jeden z nejzážitkovějších dní, z ostrovní Džerby se vypravíme na práh pouště do oblasti zvané TATAOUINE, kde v písku a prachu zapomenutých staletí leží nádherné, tradiční ksary, tedy opevněná místa. Nejznámějším z nich je KSAR OUED SOLTANE. Nikdy jste tu nebyli, ale máte pocit, že jste ho už někde viděli? Nemýlíte se! Právě zde se totiž natáčely některé scény z kultovního trháku Hvězdné války. Pokud je milujete, tento zážitek si rozhodně nenechte ujít. Co je to „ghorfa“ a k čemu sloužila? Důmyslné stavby Berberů. Cestou se zastavíme i v ksaru HADADA, a MEDININE. Projdeme se také skalním městem CHENINI. Takový přitažlivý svět jste v Tunisku nečekali! Večer jste opět doma ve vašem resortu.
 

15. den: Relax u Středozemního moře

 
EL DEJRBA
 
Relax u Středozemního moře.
 

16. den: Domov

 
TUNIS – EVROPA
 
Ráno přesun na letiště a odlet domů. Na konci naší cesty, když už nastupujeme do letadla, unavení sluncem a s hlavou přeplněnou letopočty, zážitky a dojmy se snažíme sumarizovat, co všechno jsme vlastně viděli a zažili, a s potěšením zjišťujeme, že jsme se zamilovali. Přílet domů a přivítání se s rodinou a přáteli a sdílení krásných zážitků.
 
Maroko a Tunisko – dvě země Maghrebu
<
>
Zažijte atmosféru marockých trhůV Casablance navštívíte mešitu HasanaNáměstí před mešitou v CasablanceZdobný detail z Hasanovy mešity, CasablancaZápad slunce v CasablanceHassanova věž ve městě RabatCK SEN v MarokuMarakéš a tradiční pouliční trhy Marocké trhy žijí od rána do nociNoční trh v MarakéšiVstupní brána do čtvrti Fes El BaliKomnata zdobená atlaským cedrem v Palais de la BahiaBudete se cítit jako ve středověkuKoželužny jsou specialitou města FésStřešní koželužny jsou pro Maroko typickéPevnost ve městě OuarzazateMaroko se SEN průvodcem Na tomto marockém místě se natáčelo množství slavných filmůDatlové oázy kam se podívateErg Chebbi, oblast krásných písečných dunSandboarding na dunách v Maroku Pouštní karavana pro vás bude obrovským zážitkemProjížďka na velbloudech Středověké marocké brány u vstupu do měst Nádherné marocké ornamentyPaláce a Rijády - zde žili a žijí nejbohatší MaročanéNádherné vyřezávané vstupy do marockých palácůStarobylé město Volubilis v Maroku Volubilis má nezapomenutelnou atmosféruProcházka římským městem VolubilisObjevte pohádkové Maroko s CK SENSetkání s pouštním berberským kmenemUlička barev v Ait Ben HaddouPotkáte marocké strážceProjdete si modro-bílé marocké uličkyS CK SEN si projdete uličky v MedineTypický marocký trhTradiční keramické výrobky na trhu Pravý marocký cajČekají Vás gurmánské zážitkyOchutnáte typické marocké pochoutkyMarocké TajineTradiční berberské pokrmy jsou gurmánským zážitkemV Marakéši si můžete vybrat prémiový hotel Les Jardins de la KoutoubiaBazén hotela Erfoud le Riad5* rijád, FezTrhy plné věciček, šperků, krabiček, lampiček, které jsou poseté magickým ornamentem marockých řemeslníků.Zahrada Majorelle je dokonalá kompozice fontán, nadrozměrných kaktusů a fíkusů, přes které se převalují růžové květy bugenvily.Uvidíte historickou architekturu i nádherné výhledy. Uvidíte historickou architekturu i nádherné výhledy. Budete mít možnost prozkoumat spoust malebných uliček. Západy slunce v Tunisku jsou dechberoucí. Ulice v Tunisku. Ulice v Tunisku. V Tunisku si budete moci užít krásná zákoutí s minimem lidí.Tunisko je plné historických památek. Vnitřek jedné z tusniských mešit. Tuniská vlajka je snadno zaměnitelná s Tureckou. Tuniskou poznáte podle půlměsíce s hvězdou v bílém poli uprostřed vlajky. Tunisko je plné historických památek. Pozůstatky římské říše jsou v Tunisku přitomné na spoustě míst. Běžný život lidí v Maroku a Tunisku je v mnohém odlišný. Lidé ve většina světa jsou velice laskaví. Pro obyvatele Tuniska to platí také. Yves Saint Laurent Múzeum v Marrákeši.
Náměstí Jemaa el-Fna v Marrákeši ožívá po setmění.

Maroko - "Intenzivnější život"

Poznávací zájezd s CK SEN v Maroku byl úžasným zážitkem, přesně v duchu hesla: "Intenzivnější život". Za cca dva týdny jsme stihli zažít odpočinek na pláži v Alicante, plavbu trajektem, toulky labyrintem starých uliček v nádherných městech jako Fez, Marakéš nebo Rabat (ale i evropských Nice a Granada). Dále jízdu na džípech do pouště a také noc v poušti, výstup na nejvyšší vrchol Středního Atlasu a mnoho dalších nezapomenutelných zážitků z kempů, nočních přesunů a zastávek. Maročané jsou velmi milí, přátelští a hovorní ... zejména prodavači :) Velké díky za úžasnou péči průvodcem Kristýně a Jurajovi, kteří vytvářeli skvělou atmosféru během celého zájezdu. Afrika má opravdu své kouzlo, které rozhodně třeba zažít ... tak snad ještě jednou někdy v budoucnu :)

Juraj

Čti více
Zažijte atmosféru marockých trhů

Maroko - velmi dobrý poznávací zájezd

Velmi dobrý poznávací zájezd, hlavně na poznání jiné kultury, jiných lidí a fantastického jídla! Bohatá historie země, zprostředkovaná přes průvodce Juraje a marockého průvodce Mohameda, kteří měli skutečně hluboké znalosti o této zemi, kde najdete poušť, roviny, ale i lesy, kde rostou hřiby, a hory s možností lyžování. Nezapomenutelný zážitek z večerního Marrákeše náměstí Jama el Fna, možnost vstoupit do mešity v Casablance, jakož i možnost obdivovat mediny Fes-u a Marrakeše.

Jana B.

Čti více
V Casablance navštívíte mešitu Hasana

Maroko - zkušenosti přetavené do výborně koncipovaného zájezdu

Nejsem zvyklá psát recenze, ale cítím, že lidé v této kanceláři si to zaslouží (a myslím tím průvodců, ale i ostatní lidi z CK SEN - vše zvládnuté bez zaváhání, od výběru zájezdu, korektních odpovědí na různé zvídavé otázky, transportu na letiště ..) . Další, v pořadí už ani nevím kolikátý výlet se SNEM. Evropu si rádi organizujeme sami, ale na cesty mimo náš kontinent, obvykle využiji pomoc právě této cestovní kanceláře. Proč? Důvodů je několik: zkušenosti přetavené do výborně koncipovaného obsahu zájezdu mi šetří čas, a často krát je také nereálné zorganizovat tak sladěný, nabitý a různorodý program. Co pokládám za další pozitivní efekt, je obvykle velmi příjemná parta zajímavých, zcestovalých lidí s velmi podobnými zájmy a z toho plynoucí nové přátelství. A v neposlední řadě vynikající průvodci, na kterých má SEN opravdu nos! A toto se mi opět potvrdilo při cestě do Maroka. Touto cestou bych chtěla ještě jednou poděkovat průvodkyni Katce Liškové – klidná, organizačně zdatná, neúnavná (např. Při vyhrabávání našeho zapadlého auta na Sahaře) :)), zkušená žena nadupaná nejrůznějšími informacemi, která s přehledem zvládala jak specifika domácí marocké nátury, tak naše přání a preference. Oceňuji obrovské množství informací, a to nejen o Maroku, ale prakticky z celého světa, kam Katka často zabrousila a přiznávám vzbudila v nás zájem poznat další země (specialistka na jižní Ameriku se nezapřela :)). Na Maroko jsem měla opravdu velké očekávání, což nebývá dobře, protože pak následuje zklamání. Musím říci, že v tomto případě se nekonalo – viděli jsme hodně tváří této země, od berberských jednoduchých podmínek přes pohádkové mediny královských měst, ve kterých nebyl problém ztratit se, až po prakticky moderní, pro mě de facto "evropskou" tvář země v Rabatu a Casablance. Maroko je barevné, klidné, s vynikající kuchyní a velmi příjemnými lidmi. Náš trošku
exotický místní průvodce Mohamed i s ochotným řidičem byly vítaným lokálním doplňkem. Maroko je relativně blízko (zde bych možná dala jediný podnět na změnu – přímý let bez přestupu by myslím potěšil více). Je to vlastně nejbližší "pravý" orient, islámská země se svými tradicemi a bohatou historií a přitom s evropskou tváří, která si zakládá na své nálepce "bezpečné a příjemné cestovatelské destinace" .. A toto všechno můžeme potvrdit. Děkujeme za krásných 10 dní, jdu listovat katalogem a vybírat kam to bude příště ..
Mirka a Mojmír

Čti více
Náměstí před mešitou v Casablance

Maroko - Děkujeme za krásných 10 dní

Nejsem zvyklá psát recenze, ale cítím, že lidé v této kanceláři si to zaslouží (a myslím tím průvodce, ale i lidi z kanceláře – vše zvládnuté bez zaváhání). Další, v pořadí už ani nevím kolikátý výlet s CK SEN. Proč? Důvodů je několik: zkušenosti přetavené do výborně koncipovaného obsahu zájezdu mi šetří čas, a častokrát je také nereálné zorganizovat tak sladěný, nabitý a různorodý program. Co pokládám za další pozitivní efekt je obvykle velmi příjemná parta zajímavých, zcestovalých lidí s
velmi podobnými zájmy a z toho plynoucí nové přátelství. A v neposlední řadě vynikající průvodci, na kterých má SEN opravdu nos! A toto se mi opět potvrdilo při cestě do Maroka. Touto cestou bych chtěla ještě jednou poděkovat průvodkyni Katce Liskové – klidná, organizačně zdatná, neúnavná (např. při vyhrabávání našeho zapadlého auta na Sahaře), zkušená žena nadupaná nejrůznějšími informacemi, která s přehledem zvládala jak specifika domácí marocké nátury, tak naše přání a preference. Oceňuji obrovské množství informací, a to nejen o Maroku, ale prakticky z celého světa. Na Maroko jsem měla opravdu velké očekávání, což nebývá dobře, protože pak následuje zklamání. Musím říci, že v tomto případě se nekonalo – viděli jsme hodně tváří této země, od berberských jednoduchých podmínek přes pohádkové mediny královských měst, ve kterých nebyl problém ztratit se, až po prakticky moderní, pro mě de facto "evropskou" tvář země v Rabatu a Casablance. Maroko je barevné, klidné, s vynikající kuchyní a velmi příjemnými lidmi. Náš místní průvodce Mohamed byl vítaným lokálním doplňkem. Maroko je relativně blízko – je to vlastně nejbližší "pravý" orient, islámská země se svými tradicemi a bohatou historií a přitom s evropskou tváří, která si zakládá na své nálepce "bezpečné a příjemné cestovatelské destinace“. A toto všechno můžeme potvrdit. Děkujeme za krásných 10 dní, jdu listovat katalog, kam příště. Mirka a Mojmír

Čti více
Zdobný detail z Hasanovy mešity, Casablanca

Poděkování za krásnou dovolenou plnou poznání

Milí přátelé, ráda bych Vám poděkovala za krásnou dovolenou plnou sluníčka, poznání, tažinů a úžasných spolucestovatelů. Obrovský podíl na naší spokojenosti měl samozřejmě náš průvodce, Robert Jerga. Nestačí mu být jen chodící encyklopedií, kterou Robo bezpochyby je. On je navíc parťák, anděl strážný a nic pro něho není nemožné. V Maroku jsme se cítili jako u něj doma.
Zájezd pro sebe a 19 letého vnuka jsem objednávala v CK SEN, ale poděkování posílám Vám. Kromě všeho, co jsem popsala výše, chci poděkovat všem novým slovenským přátelům. Bylo příjemné slyšet zase slovenštinu a strávit 10 dní mezi samými veselými a pohodovými lidmi.
Svatava Nováčková, Zlín, ČR

Čti více

Snowboarding na dunách?

Pustit se na snowboardu po sněhu, už určitě vyzkoušelo více z vás. Ale pustit se na snowboardu po saharském písku? Tento druh zábavy se nazývá sandboarding. Po včerejší tour na džípech a projížďce na velbloudech na nádherných, několik stovek metrů vysokých saharských dunách Erg Chebbi, jsme se rozhodli tento zvláštní sport otestovat. První výzvou bylo, vůbec najít nějaký snowboard na poušti. V malém městečku Khamilia, kde dosud žijí černoši - potomci otroků, přivezených před několika staletími, nám řekli, že v nedaleké Merzouga by jeden pán tu věc zvanou snowboard mohl mít. Po procházce palmovou oázou jsme se tedy vydali zjistit, zda tu zvanou věc, na Sahaře tedy najdeme. A našli jsme. Baculatější Berber, s nepříliš dobrou zubní hygienou, si v tomto saharské městečku rozjel byznys s půjčováním snowboardů a lyží. Byli jsme rádi, že tu někdo tu věc, zvanou snowboard, má. Půjčení dvou snowboardů na dobu neurčitou, nás vyšlo na 200 dirhamů, tedy asi 18 €. Opět zastavíme džípy těsně u dun, a jdeme na první z nich. První jízda na první duně ... nic extra, podle našich očekávání. Ukazuji lidem, aby se posunuli dál, kde je duna prudší. To už byla potom jiná jízda! Mnozí se jen překvapeně dívali, s jakou lehkostí se dá jezdit na písku, "snowboardovat" v Africe na Sahaře. Zážitek na celý život! Dnes jsme opustili Saharu a ocitli se v pohoří Střední Atlas. Méně než 400 km od místa, kde jsme ještě před několika hodinami jezdili na velbloudech, džípech i snowboardech po saharských dunách. A teď tu stojíme s opicemi v jehličnatém lese u města Ifran a u lyžařského střediska. Už nepotrvá příliš dlouho, možná 5-6 týdnů, a objeví se zde první sníh. Za jeden den se tak budete moci lyžovat či snowboardovat na zasněžených horách v Africe a ve stejný den ještě odběhnout se svým snowboardem či lyžemi, směrem na jih ke krásným písečným dunám Sahary. Toto je prostě Maroko! 

Čti více

Fez – město, kde se vracíme do středověku

Většina lidí zná Medinu jako posvátné město muslimů v Saúdské Arábii. No medina, tentokrát s malým m, je i název pro staré části severoafrických míst. Typický je pro ně labyrint úzkých uliček, kde se setkáte s různými starými řemesly a lokálními kupci. Orientální zážitek, který se Vám vryje do paměti. Obzvláště jedna medina Afriky je opravdu nezapomenutelný světový unikát. Medina marockého města Fez. Jde o nejstarší a největší medinu, jakou můžete navštívit. Za starými hradbami nás čeká spleť téměř 10 000 stylových historických uliček. Jde o doslova žijící středověk. Místa i řemesla, která se za století nezměnila. Nechápavě se díváme například na barvíře kůže, kteří se v několika kádích a při místních teplotách snaží barvit budoucí bundy, kabelky, boty a další. Jedině zde v Maroku můžete vidět barvení kůže ještě takovým středověkým způsobem. Dále se podíváme i vyzkoušíme hrnčířství či ruční výrobu a skládání mozaik. Okrasné rytí do kovů. Výrobu koberců i typických šátků na starých rozpadajících se tkalcovských strojích. Ne, toto není žádný skanzen, jak se kdysi žilo, ale současný každodenní život místních. Při toulkách touto živoucí historií nevynecháme ani nádherně zdobené staré islámské školy. Mimochodem, nejstarší a stále aktivní univerzita světa se nachází právě zde, v jedinečné medině královského města Fez.

Čti více

Návštěva jedné z největších mešit světa – Maroko, Casablanca

Severní Afrika a islám prostě k sobě patří, a to téměř 1400 let. Ne, není se tu čeho bát. Obzvláště tady v Maroku, které je pro cestování bezpečnější než několik zemí Evropy nebo USA. Turistům zde dovolí navštívit i jednu z největších mešit světa. Impozantní mešitu Hassana II v přístavní a filmem proslulé Casablance. V čem je tato stavba kromě své velikosti ještě impozantní, je její výška, přesněji výška minaretu, odkud muezzin svolává na modlitby. Minaret Hassana II je se svými 210 metry absolutní výškovou jedničkou celého muslimského světa, který se zde hrdě tyčí hned nad Atlantickým oceánem. Když vejdeme titanovými dveřmi dovnitř, mnoha lidem se hned zatají dech. Obrovská hala, v níž se bez problémů modlí i přes 20 000 lidí. Nad hlavami máme strop ze vzácného a ručně řezaného cedrového dřeva, který se například používal i na stavbu lodí. Mimochodem, střechu této mešity lze otevřít jako střechu nějakého moderního stadionu. Z hora visí lustry z benátského skla, některé váží tunu. Pod námi přes sklo vidíme velké místnosti s jakýmisi fontánkami. Právě tam se chodí věřící před modlitbou rituálně umýt. No a vpředu vidíme výklenek, zvaný mihráb. Ukazuje směr Mekky, kterým se muslimové modlí. Po obou jejích stranách jsou dva sloupky z nejkvalitnějšího a nejdražšího italského mramoru. Dech beroucí přepych, kam se podíváte a velkolepý začátek našeho marockého putování.

Čti více

Toto místo jste viděli několikrát, ale téměř nikdo ho nezná - Maroko

Když přejdeme zasněžený Vysoký Atlas, kde se také lyžuje, čeká nás Sahara. Tedy skok do úplně jiného světa. Naší první zastávkou, kde si dáme chutný tradiční oběd, bude městečko Ait Ben Haddou. Město, které všichni z Vás už viděli a to několikrát, ale téměř nikdo ho nezná. Jak je to možné? Právě v tomto historickém, stylovém městečku se natáčely (a natáčejí) desítky světoznámých filmů. Právě zde Russell Crowe začínal svou gladiátorskou kariéru ve filmu Gladiátor. Toto místo za pomoci počítačových úprav ztvárnilo Jeruzalém ve filmu Království nebeské. Zde běhal princ z Persie, chodil Lawrence z Arábie, Kleopatra či snad nejznámější Galové Asterix a Obelix.  Nebo jste fanouškem Her o trůny? Tak jste se určitě s tímto městem Maroka setkali i tam. A to ještě z daleka není všechno, co se tu natočilo a vyskytlo na obrazovkách celého světa. Nyní, při sledování jednoho z těchto filmů, už budete vědět, kde se to opravdu točí a budete si moci říci „přesně tam jsem stál i já“.

Čti více

Marrákeš – šílená show, která se probouzí každý večer

Po chutném obědě na břehu Atlantiku opouštíme bílou Casablancu. Směřujeme do vnitrozemí Marockého království. Dnes nás čeká večer kouzel, místních pohádek, úžasných jídel... zkrátka večer na jednom z opravdu nejmagičtějších a nejšílenějších míst jaké znám – na světoznámém marrákešském náměstí Jemaa el-Fnaa. Po příchodu do červené perly, jak královské město Marrákeš přezdívají, se ubytujeme v hotelu Isla, který je jen 3 min chůze od zmiňovaného rušného náměstí. Hotel má pěkně provedenou terasu, ze které při popíjení mátového čaje vidíte na vrcholy Vysokého Atlasu, tyčící se za nádherným minaretem mešity Kutub z 12. století. Tu máme od sebe jen pár metrů přes silnici. Jednoduše, geniální lokalita. Přichází večer a náměstí Jemaa el-Fnaa se mění k nepoznání. Přibydou desítky stánků s opravdu chutnými a zajímavými jídly, zaklínače hadů uslyšíte pomalu z každého rohu, před Vámi tančí cvičené opice, občas zde proběhne i nějaký pštros, akrobati ukazují svá čísla a vypravěči příběhů, obklopení lidmi, tu vyprávějí své poutavé příběhy. Náměstí je během chvíle zaplněno snad tisíci lidí a mění se na jednu velkou, magickou, šílenou show, která nás pohltí. „Neskutečné. Síla. Toto jsem ještě neviděl...“ ohlasy každého, který se ocitne před tímto do pozdní noci trvajícím zázrakem. Než se vydáme mezi stánky, koupíme si na okraji náměstí s sebou chutné šťávy z vymačkaných granátových jablek a pomerančů. Jen za pár desítek korun. Lidé ze stánků se nás snaží přilákat, abychom ochutnali právě jejich dobroty. Zastavit se a vyzkoušet něco u každého je ale nemožné. Kupuji misku šneků na ochutnávku. Hned vedle vaří chutnou tradiční marockou polévku Hariri (cizrnová polévka). Pokračujeme do jedné z kaváren na okraji náměstí. Po schodech vyjdeme do 2. patra na terasu a celou šílenou show s názvem Jemaa el-Fnaa máme v tom momentě pod sebou. Po kávičce a mátovém čaji se opět vrháme do tohoto víru kouzel, pohádek a nejrozličnějších vůní Maroka. Insha

Čti více

Marocká Sahara a její krásy

Pět hodin ráno. Na obloze svítí hvězdy. Tisíce hvězd. Ticho protíná našlapování velbloudí karavany na pískové duny. Všude kolem tma a jen vítr na svých rukou nese milion zrníček písku, které cítíme na tváři. Takto romanticky začínal náš dnešní den. Ještě za tmy jsme osedlali naše velbloudy a vydali jsme se lovit zážitky na nejkrásnější pískové duny saharského písku. Leží v marocké oblasti Merzouga v Erg Cheb, kde jsme několikrát ročně. Je zvláštní sedět na velbloudu v absolutní tmě. Přemýšlet nad karavany, které tato místa křižovaly staletí před námi. Tudy procházel i Ibn Battuta na cestě do někdejší Sidžilmasy, kde se obchodovalo se súdánským zlatem a z něho se později vyráběly zlaté mince v Evropě. Naše karavana se zastaví na vrcholu duny, sledujeme tichou krajinu. Na obloze se objevila oblaka a ty svým stínem pohltila slunce, ale po čase se země rozsvítí a my až tehdy vidíme, v jaké kráse jsme se ocitli. Kolem je království zlatého písku a duny zaplnily horizont. Sedíme tady, hledíme na okolní krásu, cvakáme foťáky a víme, že tento zážitek se jen tak rychle z hlavy nedostane. Erg Cheb je jako z arabské pohádky, kde se sype písek a vyprávějí se staré příběhy. Sahara, to nejsou jen zlatavé duny, ale to my už dobře víme. Už jsme se naučili, že máme čtyři tipy saharského povrchu a víme, jak vypadá hamada, tedy to, co představuje většinu obrovské Sahary. Potkali jsme velbloudí stádo, vyřádili se na dunách a místní rodinka nás pozvala do svého jednoduchého hliněného domku. Abdulláh, hlava rodiny, si se mnou podá pravou ruku, tu přiložíme oba na srdce a po chvilce můžeme vstoupit dovnitř. Jednoduché nádvoří vyplněné nářadím, tři místnosti naplněné prázdnem, kuchyň zanesená od sazí. Rozprostřeli pro nás matrace a sedíme pod jednoduchou stříškou. Abdulláh nám nalévá čaj, jak ho to učili jeho předkové. Chytí konvici, z výšky lije čaj do malého pohárku a první vrátí zpět do konvice. Vrátí i druhý, aby čaj promíchal a jemně ochladil a třetí pohárek už je pro nás. Podává se k nim kus neforemného cukru, ale všechno to chutná výborně. Sladce, ale na to jsme si už zvykli. Tento čaj má však příchuť neobvyklého setkání. Vychutnáme si panorama saharské země a ve vesničce Chamilia nahlédneme do školy. Je zavřená, ale spatřil jsem Mohameda, se kterým jsem před pár měsíci mluvil, a tak se ho ptám na otevření. Ten zmizel, za minutu je zpět s klíčem a jsme ve třídě. Arabská abeceda, berberská abeceda, otisky rukou dětí, několik plyšových hraček, maličké židle, stoly a jedna žárovka. Zde se učí děti z Chamilia a my vidíme i to, co je pro mnohé turisty zavřené. Sedneme do vnitřku domu a muži z Chamilia, jakožto hudebníci, nám ukáží, jak v jejich žilách koluje hudba zvaná Gnaoua. Mají černé tváře, zdědili je po svých předcích, bývalých otrocích ze Súdánu. Začnou hrát rytmickou hudbu a všichni posloucháme. Neskutečná atmosféra. Kolik zážitků jsme už dnes zažili? Potom jak objevíme svět oázy a na vlastní oči se podíváme, jak funguje, si sedneme na perfektní tadžín s kuřecím masem, citrónem a hráškem, ochutnáme i zeleninový tadžín s cuketou, bramborami, fazolkami nebo rajčaty. Nedá se říct, který je lepší, protože ta chuť je přímo dokonalá. Sahara je ještě o kousíček dokonalejší a my jsme si ji vychutnali tak, jak se jen dá. Zítra budeme putovat dále přes krásné cesty, oázy, kaňony a údolí až do Ouarzazate!

Čti více
Koupíte si modré turbany Tuaregů?

Pohádková kasba v Maroku

Již několik dní si užíváme pohádkové Maroko. Casablanca, Marrákeš, Vysoký Atlas, Ksary, kasby, to vše člověk zná z knih nebo dokumentů, ale nyní se najednou ocitá uprostřed všech těchto věcí a může je vidět krásně na vlastní oči. Dnes jsme se vydali z Ouarzazate do Erfoudu mezi starobylé oázy, rozpadlé hliněné ruiny míst, vyschlá koryta řek a kulisu nám dotvářely i zasněžené štíty Atlasu. „Sníh se na nich drží do května,“ řekne Larbi, řidič, který zná Maroko jako svou vlastní dlaň. „Tuto cestu jsem projel tolikrát, že kdybych zavřel oči, vím, kdy mám odbočit,“ směje se. Věřím mu, vždyť jsme tu společně najeli už několik tisíc kilometrů, a tak můžeme ty oči sem tam zavřít společně. Procházíme oázou jménem Skoura. Shluk nic neříkajících písmen se nám navždy zapíše do paměti, protože jsme se zde rozhodli zastavit a prohlédnout si unikátní kasbu ze 17. století jménem Amerdil. Před dvěma lety se koryto řeky zaplnilo vodou, takže tu domácí uvízli na 10 dní. Dnes je prázdné, a tak kráčíme po zaoblených kamenech. Amerdil připomíná orientální pohádku. Není divu, že se zde natáčely některé scény i pro film Alibaba, Lawrence z Arábie, nebo jiné trháky. „To si nevšímejte, to je odloženo pro natáčení nového filmu,“ řekne Mohammed, průvodce, který se zde narodil a žije zde. Narodil se ještě v době, kdy vládl panovník Hasan II., otec dnešního krále Mohammeda VI., ale se současným králem je spokojen. Vyzvídám, jaký film se zde bude točit v blízké době. „Přijde sem točit Jackie Chan,“ rozzáří se. Na zemi jsou různé obrovské hrnce a přesně stejné najdete v čínských městech od Pekingu přes Hong Kong, či na Taiwanu. Vaří se v nich polévky, které pak jíte přímo na ulici a nechápete, jak mohou být tak dobré. Mohammed nás vede přítmím na zahrádku, kde roste strom s pupeny granátových jablek, fíkovník, přístřeškem se táhne réva a nechybí zde ani meruňka. Kolem hliněné stěny sahají do výšky několika metrů a poskytují krásný stín v tomto malém kousku ráje. I Mohammedův otec Júsuf zde nedaleko žil a jeho dědeček, též Mohammed, měl v oáze domeček z hlíny. Dnes už nestojí, protože ho déšť rozmáčel, až se nakonec sesunul. Mohammedův děda byl stará škola, žili v oáze, měli osla, na kterém jezdili a nosili datle na okolní tržiště, a to byl jejich život. Dnes by se divil, jak se Maroko změnilo. Ani Júsuf by ho už zřejmě nepoznal, když se tu sem tam zastaví turisté, dnes už i Číňané, kterým letos Maroko zrušilo víza, tak investovali miliardu dolarů městu Tangier na výstavbu Tech Parku. „Prý tam bude dělat 100 000 lidí,“ šuškají si lidé v Casablance v kavárničce Ramses. Svět se mění a Maroko nestojí na místě. Mohammed nás bere do kuchyně a ukazuje nám, jak se vyrábí chléb. „V této menší peci ho děláme denně a zde ve větší, když čekáme více hostů,“ vysvětluje. Kráčíme zaprášenými chodbami a zjišťujeme, jací důmyslní lidé zde tehdy žili a mysleli téměř na všechno. Nakonec si užijeme panorama z hliněné střechy a neumíme spočítat, kolik datlových palem je kolem. Krásné místo. Sladkou tečkou je mátový čaj. Berberská whisky, jak mu zde říkají. Připraví ho Mohammedova manželka Zauíja. Sladký čaj, větvičky voňavé marocké máty (která je nejlepší na světě) a k tomu přinese Mohammed i misku plnou datlí. Jen tak, vždyť jsme hosté.

Čti více

Marakéš

Město Marakéš, jež se nachází na úpatí pohoří Atlas, je typicky africkým a berberským městem. Kolem dokola obíhají načervenalé hradby se stejně barevnými domy a paláci, díky čemuž si vysloužilo přezdívku „růžové město“. V centru města se nachází rušné náměstí, které je plné zaříkávačů hadů, žonglérů, vykladačů karet, kejklířů, akrobatů, umělců či trhovců. Turisticky oblíbené jsou tradiční súky, kde prodavači nabízejí koberce, šperky, kožené či kovářské výrobky. Dominantou města je Kutúbijská mešita s kapacitou pro 25 000 věřících.

Poznávací zájezdy do Marrakéše

Čti více
Fes - Maroko

Fes

Město Fes je druhým největším a zároveň nejstarším a nejvýznamnějším královským městem Maroka. Stará část města, která je plná úzkých uliček, evokuje návrat v čase o mnoho století zpátky. Obchodníci zde v dobových oblecích nabízejí nejrůznější zboží od tradičních textilií přes koření a sypané čaje až po maso či orientální lucerny. Typickou zajímavostí Fesu jsou koželužny ve čtvrti Derb Chaouwara. Nejhezčí výhled na nádrže naplněné ovčí a kozí kůží s barvivem, nabízejí terasy okolních krámků. Diametrálně odlišnou atmosféru nabízí nová část Fesu, která je plná zeleně a zajímavých moderních budov včetně kamenných obchodů, kaváren a barů.

Čti více
Afrika - Maroko

Ait Ben Haddou

Ait Ben Haddou nedaleko města Ouarzazate patří k ikonám celého Maroka. Jeho siluetu jste určitě viděli i před tím, než jste se tu ocitli, pouze jste o tom možná neviděli. Ait Ben Haddou je díky své poloze a vzezření oblíbenou kulisou slavných filmů, které se natáčely přímo pod ním nebo v jeho uličkách. Viděli jste Gladiátora, Alexandra Velikého, Prince z Persie nebo Poklad na Nilu? Tak pak jste určitě viděli i Ait Ben Haddou. Ve své podstatě je to ksar, opevněné místo postavené na pahorku, kde dodnes vidíte stařičkou, hliněnou architekturu a typické opevněné domy zvané kasba. Vyjdete na některý z nich? Uličky dnes patří obchodníků, prodavačům suvenýrů, ale nejkrásnější na Ait Ben Haddou je panorama na celé okolí, které se vám naskytne z nejvyššího bodu, kde kdysi stála sýpka.

Čti více
S CK SEN navštívíte také město Volubilis

Volubilis

Volubilis jsou nejpůsobivější římské ruiny, které zůstaly v Maroku jako dědictví po Římanech. Jsou tak úchvatné, že se nacházejí i na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Město bylo vybudováno ve 2. a 3. století a stalo se jednou z nejodlehlejších římských základen. Ještě před Římany tu však ve 3. století před naším letopočtem žili Kartaginci. A bývalo zde království Numidia. Numidský král Juba I. špatně odhadl situaci a připojil se v římské válce na stranu Pompeia. To mu Gaius Julius Caesar nikdy nezapomněl. Po porážce Pompeia si vyřídil s numidským královstvím účty. Jubův syn byl odveden do Říma, aby tu vystudoval. Spřátelil se s Oktaviánem, bojoval po boku císaře Augusta proti Marku Antoniovi a za odměnu dostal za ženu dceru Kleopatry. Krátce nato se stal králem Mauretánie jako Juba II. Tehdejší Mauretánie neležela na území dnešního státu, ale v dnešním severním Maroku a severozápadním Alžírsku. Po smrti Juby II. převzal království jeho syn Ptolemaios. Toho však dal zavraždit císař Caligula. Berbeři proti Římu povstali, ale byli bohužel krvavě potlačeni. Císař Claudius potom Mauretánské království rozdělil na dvě provincie – Mauretania Tingitata a Mauretania Caesariensis. V době, kdy Římská říše byla na vrcholu, zde žilo kolem 20 tisíc lidí, což bylo na tehdejší dobu velmi mnoho. Římané město v roce 280 opustili. Po nich zde našli domov Berbeři, Řekové, Židé a Syřané. Během času se Volubilis (Ulili) proměnilo v rozvaliny, jimž okolní lidé říkali Dar Faraoun – Hrad faraonů, protože se začalo tradovat, že město dali vybudovat egyptští faraóni. Volubilis sice není tak zajímavý jako jiné evropské starověké památky, určitě však stojí za návštěvu. Na přelomu 7. a 8. století se sem rozšířil islám. Podruhé vstoupilo město Volubilis do historie poté, co se zde usadil Moulay Idriss, pravnuk Alího, který byl zetěm proroka Mohammeda. Pohromou pro město se stal nástup k moci sultána Moulay Ismaila. Ten se chtěl vyrovnat tehdejšímu králi Francie Ludvíku XIV. Moulay Ismaila se také prohlašoval za potomka Alího, ale na rozdíl od Idrisse nastolil krutovládu. Megalomanskou výstavbou hlavního města Meknésu zcela vyraboval blízký Volubilis.

Čti více

Erfoud

Erfoudu se říká „brána Sahary“ – za ním už se totiž rozkládá poušť a jen sem tam lze narazit na malou oázu. Město neohromí památkami, spíš si vás získá klidnou, až ospalou atmosférou. Nejživějšími místy zůstávají malé čajovny, kavárny, cukrárny a podniky s jídlem. Muži v těžkých kaftanech s kapucemi sedí venku a nalévají si čaj do sklenic s větvičkou máty. Káva se tu pije způsobem zvaným „nus-nus“: Polovinu tvoří cukrem oslazený temný nápoj a polovinu mléko. Při popíjení občas mezi zuby zaskřípe zrnko písku, což jen dotváří místní kolorit. Na grilech se v tažínech z vypalované hlíny pomaličku, po celé hodiny, dusí maso se zeleninou. Kdo přijde, ten ho dostane. Nejvíc město ožívá v září a na začátku října, kdy nastává sezona datlí a rolníci přivážejí na tržiště úrodu. Bazarem se line sladká vůně hnědého ovoce a člověk může vybírat z nepřeberných druhů, od těch nejmenších až po královské datle mejdool. Na erfoudské trhy přijíždějí obyvatelé i ze vzdálenějších měst, včetně Casablancy či Fesu. Nákupy se většinou počítají na desítky kilogramů, jež mají pokrýt sladké zásoby na několik měsíců. Jakmile se datle prodají, Erfoud se opět ponoří do své přitažlivé opuštěnosti.

Čti více

Erg Chebbi

Nejkrásnější písečné duny celého Maroka a snad i severní Afriky leží v oblasti Erg Chebbi, hodinu cesty od Erfoudu směrem k alžírské hranici. Džípy vyjíždějí z města ještě za tmy, aby byly na místě před východem slunce. Zažít svítání nad horami písku totiž patří k nezapomenutelným zážitkům. Nejvyšší duny v regionu se tyčí do úctyhodných 150 metrů a podle legendy je na místo nasypal Bůh. Rozhodl se tak prý potrestat ženu, jež odmítla pohostit pocestné, jak káže dávné nepsané pravidlo. Bůh proto hříšnici i její dům pohřbil pod nánosem zlatého písku. Dostat se nahoru dá zabrat, ale naštěstí existuje i pohodlná možnost nechat se vyvézt na velbloudovi. Kolébavý pohyb, hvězdy nad hlavou, ticho a klid – tak se oblastí cestuje od nepaměti. Později za linií písku vykoukne první paprsek světla, tmu pomalu střídá den a země se nádherně rozzáří žlutými, oranžovými i zlatavými odstíny.

Čti více

Todra

Soutěska Todra je obklopená krajem palmárií a berberských vesnic. Soutěsku tvoří masivní puklina v náhorní plošině, kde vyvěrá křišťálově čistá řeka. Okolní scenérie jsou ohromující. V nejužším bodě soutěsky se vypínají stěny kaňonu až do výšky 300 m. Místní skalní stěny jsou velmi oblíbené mezi horolezci. Soutěska také nabízí příležitost pro pozorování zdejší bohaté živočišné říše. Žijí zde kolonie několika druhů žab, zemní veverky a mnoho druhů ptactva.

Čti více

Rabat

Mnozí si myslí, že hlavním městem Maroka je Casablanca, ale pravdou je, že tento titul patří Rabatu. I on leží na břehu Atlantského oceánu, a dokonce v mnohém Casablancu i předčí, či zastíní. Rabat v sobě ukrývá Královský palác, který je dnes rezidencí Mohammeda VI. V centru města stojí i mauzoleum pro krále Hasana II. a Mohammeda V. a také minaret nedokončené mešity, která mohla konkurovat Giraldě v Seville nebo v Koutoubii v Marrákeši. Starý Rabat, nebo tedy Chellah se svými ruinami a čápy se nachází za hradbami a nejkrásnější části Rabatu v Kasba Oudaia, kterou proslavily modrobílé uličky ve stylu řeckého Santorini. V létě se dokonce na městské pláži dá vykoupat v Atlantiku a stará medina je směsí uliček a bazarového světa, kde seženete vše od orientálních lamp, bot přes šátky, streetfood až po džalábije či kaftany.

Čti více
mešita Casablanca - Maroko

Casablanca

Casablanca představuje největší a nejmodernější přístav severozápadní Afriky, který byl postaven v dobách francouzského protektorátu. Dominantou města je největší mešita Maroka. Tento architektonický skvost byl pojmenován podle krále Hasana II., který jej nechal postavit. Stavba začala roku 1980 a slavnostního otevření se mešita dočkala v roce 1993. Monumentálnost této moderní stavby podtrhuje 200 metrů vysoký minaret. Mešita disponuje vnitřní kapacitou pro 25 000 věřících, přičemž pro dalších 80 000 osob je k dispozici prostor na nádvoří.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.