Vstupte do světa baobabů s CK SEN
sleva first minute až 23%

Madagaskar – velký okruh komfortněji

To nejlepší z Madagaskaru

Poznávací zájezd ostrovem lemurů, zemí, která je úplně jiná než všechny ostatní. Unikátní fauna a flóra Madagaskaru i jeho původní obyvatelé vás uchvátí. Zažijte exotickou dovolenou se vším všudy.  Cesta pro milovníky přírody, z tropických pláží až na sever do hustých lesů východního Madagaskaru. 

  • možná nejexotičtější místo na Zemi
  • unikátní fauna a flóra, panenská příroda s minimem turistů
  • propracovaný program s ohromným rozsahem zaměřeným na zážitky
  • nejvyšší úroveň služeb na ostrově lemurů
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, letenka Antananarivo – Tulear, vstupné do národních parků a památek, 11 x ubytování v hotelech střední kategorie (místní 3* - 4* hotely) v pokojích pro dvě osoby, 11 x snídani, 7 x večeři, letištní transfery na místě, privátní dopravu během prohlídek a safari, SEN průvodce, pojištění proti insolventnosti.

Cena nezahrnuje:

víza (cca 550 Kč, platí se přímo na letišti), stravu kromě uvedené, fakultativní výlety, kapesné na zájezd (cca 800 EUR)

Ubytování:

Antananarivo – Palissandre Hôtel&Spa****, 2 noci
 
Ifaty – Le Nautilus / La Mira de Madio Rao***+, 3 noci
 
Ranohira – Satrana lodge / Le Jardin du Roy ***+, 2 noci
 
Fianarantsoa – Zomatel ***, 1 noc
 
Antsirabe – Plumeria hotel ***, 1 noc
 
Andasibe – Hotel Andasibe / Vakona Forest Lodge***, 2 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Pro vstup na Madagaskar je za určitých okolností vyžadován očkovací průkaz a očkování proti žluté zimnici. V samotné oblasti je žlutá zimnice vzácná. Všem cestovatelům se doporučuje, aby toto očkování měli a aby si s sebou očkovací průkaz vzali. Pokud jste v posledních 6 měsících před příjezdem na Madagaskar cestovali do zemí s možným výskytem žluté zimnice, musíte se prokázat žlutým, mezinárodním očkovacím průkazem a očkováním proti žluté zimnici. Tyto předpisy se mohou změnit, proto očkování doporučujeme. Pokud z nějakého důvodu nemůžete toto očkování absolvovat, připravte si prosím potvrzení od ošetřujícího lékaře a tento doklad nám dodejte. Očkování je platné doživotně.
 
U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky:
 
Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.
 
Na zájezd létáme vybranými leteckými společnostmi ETHIOPIAN/AIR FRANCE. Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.
 
 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet na Noemovu archu

EVROPA – ANTANANARIVO

Odlet a přípitek lahvičkou Bordeaux přímo nad rovníkem a přílet do exotického hlavního města čtvrtého největšího ostrova světa. Tento obrovský ostrov se odtrhl od prapevniny Gondvana a plaví se Indickým oceánem, jako pokusná biologická laboratoř, jako Noemova archa. Téměř vše je zde jedinečné, unikátní a rozkošné.

2.den: Přílet do hlavního města Madagaskaru

ANTANANARIVO

Přistáváme v exoticky znějícím hlavním městě Madagaskaru Antananarivo. Už cesta z letiště na nás zapůsobí. Podle času příletu ještě absolvujeme částečnou prohlídku města a ubytujeme se v centru metropole Malgašů.

3. den: Prohlídka exotického hlavního města Madagaskaru

ANTANANARIVO

ANTANANARIVO v nadmořské výšce Kathmandu má příjemné klima. Vyměňujeme eura za exotickou měnu ariary a hned se cítíme jako milionáři. Centrální náměstí a Avenue de I `Independence plná stařičkých Citroenů, nejluxusnější čtvrt Rova s palácem kruté královny je centrem kmene Merino, který je indonésko-malajského původu. Vyhlídka na milionové město. Popovídáme si o minulosti a současnosti na místech, kde se všechno děje. A nezapomeneme ani na velikána, krále Madagaskaru Mórica Beňovského!

4. den: Přelet na Obratník Kozoroha

IFATY

Místní přelet na Obratník kozoroha a 26 kilometrů džípy 4 x 4 přes poušť na nejkrásnější pláže jihu. Rybáři kmene věží jsou afrického původu. Slunce, ticho, pohoda, jaká může být jen v Africe. Sedíme na terase, srkáme drink a díváme na zpěněné vody na korálové bariéře. Poté nasedneme na domorodou pirogu a jdeme šnorchlovat do Indického oceánu. Uvidíme velryby? Gurmánské hody, plody moře, humr za pár korun, desítky příchutí třtinového rumu a slušné pivo. Kmeny Sakalawa a Mikea na místním trhu.

5. den: Les baobabů

RENIALA

Sedm z devíti druhů baobabů pochází z Madagaskaru a my jsme právě zde objevili les baobabů RENIALA. Jde o světový unikát, kde na jedné ploše můžeme vidět desítky baobabů (vysokánských, tlustých, ve tvaru mrkve) a kaktusů. Vedle lesa baobabů je záchranná stanice ohrožených želv Sokake.

6. den: Šnorchlování, potápění, uvidíme velryby?

IFATY

Celodenní odpočinek v hotelu na pláži před nastávající cestou. Možnost jít šnorchlovat nebo potápět na lokální útes. Budeme-li mít štěstí, budeme mít možnost jít pozorovat velryby.

7. den: Tradiční hrobky kmene Mahafaty a první safíry

ILAKAKA

TULEAR je milé městečko, kde bosí rikšové táhnou dřevěné rikši. Le marché aux coquillages, krátká prohlídka a hned vyrážíme přes zemi kmene Mahafaty. Pomalované hrobky plné rohů ze zebu. ILAKAKA: městečko plné safírové horečky. Mořské speciality vyměníme za steak ze zebu.

8. den: Kouzelný den strávený v Jurském parku

NÁRODNÍ PARK ISALO

ISALO – Jurský park je nejnavštěvovanějším národním parkem ostrova. Nenáročná vyhlídková turistika s profesionálními průvodci. Sloní nohy, bizarní skalní útvary a my jako bychom byli na měsíci. Nádherné fotografické scenerie. Hrobky kmene Bara, který je jednoznačně bantuského původu. Na závěr se vykoupeme v čistém přírodním jezírku. Velký zážitek.

9. den: Ráj lemurů Kata

ANJA – FIANARANTSOA

ANJA: magický skalní útvar, posvátné místo a stovky fotogenických lemurů kata. AMBALAVAO: ukázka tradiční výroby papíru. Příroda se stále mění, z pouště je step a ze stepí jsou sytě zelená rýžová pole na strmých svazích. FIANARANTSOA: je centrem vzdělanosti, vína a čaje.

10. den: Nejkrásnější suvenýry Madagaskaru

ANTSIRABE

Dnes budeme procházet královstvím kmene Betsileo, kde nakoupíme ty nejkrásnější suvenýry. AMBOSITRA je centrem dřevořezbářství. V ANTSIRABE koupíte nejkvalitnější výrobky z tkanin. Vysvětlíme si, co je to Fady. Rýže znamená život. Co je to Famadihana?

11. den: Hlubokým údolím na okraj deštného pralesa

ANDASIBE

Přes hluboká údolí a pláně se dostaneme až do východní části centrálního Madagaskaru. Suché hory a lesy se změní na šťavnatě zelenou barvu, a my se noříme do oblasti východních pralesů. Po cestě se zastavíme na místě, kde ještě "středověkou" metodou vyrábějí hliníkové hrnce, známé na celém ostrově. Podvečer příjezd do vesničky PÉRINET na okraji deštného lesa.

12. den: Treking v panenském deštném pralese

ANDASIBE – MANTADIA 

Dnes je naším cílem džungle východu. Opět totálně změníme prostředí a míříme do národních parků ANDASIBE–MANTADIA. Ponoříme se pod majestátní stromy a začneme hledat místní zvířátka a ptactvo. Uděláme si i večerní procházku deštným pralesem, ze kterého se ve tmě na nás dívají stovky zářících očí. Dva dny v hustém lese, kde budeme hledat lemury, orchideje, chameleóny, tenreky (bodlín bezocasý) a piknik pod panenským vodopádem.

13. den: Hledání modrookého lemura

ANDASIBE – ANTANANARIVO

Jeden z lemurů je modrooký a jako jediné zvíře má modré oči. Na Madagaskaru není nic jedovaté, a tak se v džungli nemusíme bát. Každopádně máme vždy s sebou profesionálního průvodce. Našim cílem je spatřit nejmenšího lemura světa a také největšího lemura Indri. Nejmenšího chameleona světa a také největšího. Najdete odvahu a sáhnete si i Vy na některé z těchto endemitů? Tak či onak, budete nadšeni. Odjezd zpět do Antananariva a transfer na letiště.

14. den: Vítejte doma!

EVROPA

Přílet domů.

Madagaskar – velký okruh
<
>
Okouzlí Vás baobaby podél cestPoznáte domov lemurůLes baobabů, Madagaskar Objevíte místní chameleonyNa Madagaskaru roste 6 z 8 druhů baobabůUvidíte i největšího žijícího lemura Indrihobjevíte zvýdavost lemurůPoznáte dokonalé maskování chameleonůNa Madagaskaru žije mnoho druhů lemurů Lemury najdete na celém ostrověObjevíte náhradu našeho ježka - TenrekaVe volné přírodě objevíte i lemury hnědéOkouzlí Vás i malý Bamboo lemurLemury hnědé uvidíte i v záchraných stanicíchZahlédnete i nosatce žirafýhoTěšit se můžete i na krásně vybarvené chameleonyPotkáte zde druhy, které jinde jen tak nepotkáteVe vesničce Anja narazíte i na nejmenšího chameleonaPohladíte si i roztomilou mantelu zlatouNávštěva Jurského parku IsaloPlavba džunglí na kajaku Projížďka rikšou po AntsirabuSetkání s místnímiŽena z kmene SakalavaTypická obydlí na MadagaskaruHlavní město AntananrivoUlice dobrodruha Mórice BeňovskéhoPlavba tradiční loďkou na Madagaskaru Malgašská kuchyně Vám určitě zachutnáOchutnáte čerstvé plody mořeOdpočinek na Madagaskaru Hotelový bazén uprostřed přírody Čeká Vás ubytování uprostřed lesaUbytování v příroděMoskytiéry jsou na Madagaskaru samozřejmostíSEN na Madaskaru
Vstupte do světa baobabů s CK SEN

Madagaskar - velký okruh - vřele doporučuji

Zúčastnila jsem se zájezdu Madagaskar velký okruh. Byla jsem unesena tamní rozmanitou přírodou. Nestačila jsem fotit tolik krásy. Děkuji všem účastníkům za skvělou partu. Hlavně průvodci, který neměl chybu! Juraj Ondrejčík je sice mladý, ale zkušený a erudovaný průvodce. Postaral se nám o příjemný pobyt, na všechny naše otázky vždy uměl odpovědět. Nezapomenutelná cesta na zebu, kde zebu střečka a nepomáhali ani hole. Když se uprostřed cesty vyvalil, myslela jsem si, že je po něm. Za chvíli jsme byli obklopeni hejnem tamních dětí. Naštěstí jsem měla pro ně tužky. Nejvíce se mi líbil Baobab les. Stáli si tam majestátně, některým bylo i 1 000 let. Ubytování bylo všude na úrovni, i s bazény, které jsem vždy využila. Strava, to byla báseň a pastva pro oči. Francouzská kuchyně je světoznámá. Užívala jsem si to, i když to byla přímo výkrmná dieta! Kdo chce vidět lemury nejen v TV, ať jede do deštného pralesa. My jsme si je užili a těšili se z každého druhu. Nejvíce se mi líbil,, tančící,,. Je i největší. Jen se mi ho nepodařilo vyfotit, jak si hopká. Ne nadarmo má toto jméno. Skoro mi oči vypadly, když jsem ho viděla upažit a Tup-Tup-Tup a už byl pryč. Věděla jsem o tomto druhu lemurů, i tak mě to překvapilo vidět ho na vlastní oči. Kdo chce vidět nefalšovanou přírodu, vidět endemické druhy živočichů a rostlin, ať jede na Madagaskar. Vřele doporučuji.

Anna Junková

Čti více
Okouzlí Vás baobaby podél cest

Madagaskar - velký okruh - děkuji za úžasnou zkušenost

Ještě nikdy jsem na dovolené tak brzy nevstával a neprocestoval takové vzdálenosti. Stálo to však za to! Nejen pro mě s manželkou, ale i pro mé dospívající děti. Děkuji za úžasnou zkušenost.
Martin

Čti více
Poznáte domov lemurů

Madagaskar - velký okruh, zájezd byl nádherný

Zájezd byl nádherný, Madagaskar byl nádherný, počasí se nám neskutečně vydařilo. Nenašla jsem na něm kromě své kinetózy a sem-tam až přebytku emocí z viděného a prožívaného ani vlásek něčeho, co by mi bylo vadilo. Na Madagaskar jsem se léta těšila, očekávala jsem mnoho, ale skutečnost předčila všechna očekávání. Skutečná archa! Setkala se tam parta sympatických, a hlavně zvědavých lidí, kteří neváhali brzy vstávat a pozdě lehat, aby co nejvíce viděli a poznali. Země nádherná, lidé nádherní a pozitivně naladění, krásné usměvavé děti, lemuři, chameleóni, palmy, celá fantastická fauna a flóra! Kéž by se SNU všechny pobyty vydařily k takové všeobecné spokojenosti účastníků jako tento. A bylo by to takové, i kdyby to ubytování nebylo tak nádherné, vyvážené a posazené do přírody. Děkuji. Zlata Petrová

Čti více
Les baobabů, Madagaskar

Madagaskar - velký okruh - děkujeme za bohaté zážitky a krásně prožité dny

Dobrý den. Zúčastnila jsem se s manželem poznávacího pobytu na Madagaskaru. Ocitli jsme se v nádherné přírodě s původní faunou a flórou. Nikdy nezapomeneme na krásné zážitky, prožité v této zemi. Doprovázel nás velmi sympatický, mladý muž – Jiří Ondrejčík, který je absolutní profesionál, maximálně flexibilní, inteligentní s velmi citlivým individuálním přístupem ke všem účastníkům. Jirko, velmi pěkně Ti děkujeme spolu s manželem za bohaté zážitky, relax a krásně prožité dny na tomto ostrově. Díky Tobě jsme si maximálně užili lemury v deštném pralese, nezapomenutelnou jízdu na zebu, procházku v nádherném baobabovém lese. Ubytování bylo komfortní, strava z francouzské kuchyně velmi chutná. Děkujeme Kálalovi

Čti více
Objevíte místní chameleony

Madagaskar - úžasný zájezd

Dobrý den,
chtěli bychom poděkovat za úžasný zájezd, který předčil očekávání.
Každý den jsme zažívali neuvěřitelné zážitky. Naše průvodkyně Monika Šeniglová byla perfektní, díky ní jsme si vše užili na 100%.
Koncepce vašich zájezdů je přesně to, co se nám líbí.
Rádi bychom jeli s vámi i příští rok, asi okruh Namibie.
Předpokládáme, že když už jsme vaši klienti, cena by se mohla upravit směrem dolů. :-) Když bychom udělali objednávku hned.
A moc bychom si přáli mít stejnou průvodkyni i v Namibii. :-)
Bylo by to možné?
Děkujeme a těšíme se.
Míša a Mirek Křížovi

Čti více

Madagaskar, „Izay mátor rakofana Gönyű

Toto madagaskarské přísloví v doslovném překladu znamená, že ten, kdo spí, tak tomu se na přikrytí hodí jen špinavý pytel. Maturi (malgaština nemá u, proto o často vyslovují jako u) znamená spát. Rakufana je zákryt a guny je pytel. Špinavé od hlíny, upletené nahrubo z vlákna agave, co místní používají zejména na transport rýže. Pozor tedy, kdo dlouho vyspává, promrhává šanci něco zažít nebo dokázat, a tak se z něj stane chudák. Všech osmnáct etnických skupin Madagaskaru ví, co se tím myslí. Hovoří sice jiným dialektem a možná mají jinou výslovnost podle regionu, ale velmi dobře vám budou rozumět. My nespíme, ale lovíme zážitky, co to jenom jde. Vždyť "Izay mátor, rakofana Gönyű" to vystihuje přesně.

Čti více

Madagaskar - ostrov lemurů a lidí s Indonesie

Podle teorie, kde kolébkou lidstva jsou místa ve Východní Africe a nejstarší kosti člověka se našli v Keni, tak to lidstvo při osidlování Madagaskaru vzalo trošku oklikou. Madagaskar, čtvrtý největší ostrov na světě byl osídlen lidmi z Indonésie. Společné mají více z Asií než s Afrikou. Je to zajímavý mix Asie a Afriky, který asi nikde jinde na větě nenajdete. Stejně nikde jinde nenaleznete lemury, v podstatě primáty, kteří jsou našimi prapředky. Pokud se člověk vyvinul z opice, tak opice se vyvinuly z lemurů. (Pokud člověka stvořil Bůh, tak je to jedno.) Lemuři žili i v pevninské Africe, ale tam je rychlejší a větší opice (vyvinuly se před cca 35 miliony let) a další predátoři poslali mezi vyhynulé. Nebýt Madagaskaru, tak si lemura prohlédnete jako fosílii v muzeu nebo v knihách, jaké máme o dinosaurech. Jelikož se tento ostrov spolu s Indií před cca 165 miliony lety odtrhl od Afriky, později dal sbohem i indického subkontinentu, tak zde vznikl prostor pro tento živočišný druh, aby se bez ohrožení zachoval. Jedinými nepřáteli lemurů je škrtič boa, nebo fosa. A možná ještě my, lidé (méně odlesňovat a více přírodu chránit!).

Čti více

Madagaskar, trek v Jurském parku

Lemury ve volné přírodě je si třeba zasloužit. Nejsou to koaly, že by ležely pár dní na stejných větvích. Musíte mít trošku štěstí, jinak můžete jít do ZOO. Poprvé jsme se s nimi setkali v národním parku Isalo. Je to nejnavštěvovanější a zároveň nejstarší národní park, přezdívaný i Jurský park, protože se po něm procházeli i dinosauři. Z pohodlí vkusné přírodní, ale zároveň moderní lodge vyrážíme na turistiku. Vždy s místním průvodcem, aby nám neunikl ani jeden endemicky hmyz, ani jedna zajímavá rostlinka, a abychom měli jistotu, že uvidíme více. Den to byl velmi náročný, ale pěkný. Autem jsme po ránu zapadli v blátě a místní Malgaše jsme nechali tlačit a my pokračujeme dále pěšky. Prospělo nám to. Velmi nás zaujaly skalní útvary, které vlastně vytvořila řeka před mnoha miliony let. Vedle nás stromy tapia, jejichž plody dozrávají v září, a na jejich listech se živí larvy motýlů, z nichž místní tkají textil. Je to hedvábí z Antsirabe. Je horko, a tak víme, že štíři se skrývají pod skalami. Hledáme opravdu velmi krátce a fotografujeme malé štíry a natrefíme i na většího, později naši pozornost upoutaly pakobylky. Místní endemity, které se páří patnáct dní. Jak romantické, nedivím se, že místní průvodci přesně věděli, kde je hledat. Jejich maskování je tak dokonalé, že bez nich bychom je určitě přehlédli. Dostáváme se na překrásnou skalní vyhlídku. Jsme okouzlení.
 

Čti více

40 tunové zvíře ve vzduchu - Madagaskar

Červenec a srpen jsou pro nás symbolem prázdnin a léta. Ale pro země jižní polokoule jsou nositeli těch nejchladnějších měsíců, což mimochodem může v praxi stále znamenat příjemné teplo. Pro Madagaskar jsou ještě mimo jiné i nositeli velryb. Právě v tomto období migrují rodiny keporkaků (někdy označováni jako plejtváci dlouhoploutví) se svými mláďaty podél madagaskarského pobřeží. A my se zrovna nacházíme na pobřeží Mosambického průlivu, kousek od města Toliara, kde bývá příjemně teplo i v těchto chladných měsících. Po poznávací části ostrova jsme zvyklí navštěvovat les baobabů a dopřát si trochu oddechu v místních resortech. No ne každý chce celý den pouze vylehávat. Možností, je zde několik, a v tomto období je tu o jednu víc – jít se podívat na zmíněné keporkaky. Nastupujeme na malou loď a jedeme na otevřené moře. Po cestě objíždíme místní rybáře z kmene Veru. Kdo chce, jde na příď lodi, kde to osvěživě šplíchá. Snažíme se hledat výtrysky z vody nebo neuvěřitelné skoky těchto obrovských zvířat. Keporkak může vážit až 40 tun. Tito tvorové jsou známí svými výskoky z vody. Vidět toto 40 tunové zvíře doslova ve vzduchu je snem snad každého. Po zhruba 20 minutách vidíme první výtrysky z vody a první rodiny s mláďaty, které plavou kolem nás. Jedna, později druhá a pak další. Věděl jsem, že vidět velryby je zážitek, ale nevěděl jsem jaký. A aby toho nebylo málo, několik stovek metrů před námi najednou z vody vyskočí do vzduchu desítky tun. To jde jen těžce popsat slovy. Fotku jsem udělat nestihl (některým se podařila). Je to okamžik. Nicméně, kdybych měl ještě jednou tu možnost a měl bych na výběr, zda se dívat do hledáčku fotoaparátu nebo se opět jen dívat očima, chtěl bych to vidět na vlastní oči ještě jednou.

Čti více

Tancování pod tisíciletými baobaby

Jen pár kilometrů od našeho hotelu je takzvaná želví vesnice Sokak. Najít zde můžete dva druhy suchozemských madagaskarských želv – želvu paprsčitou a želvu pavoukovitou. Jsou jich tu doslova tisíce. Pár želv si i chytíme do ruky. Některé dokonce ze zvědavosti sami přijdou až k nohám. Lidé je tu i krmí a jsou tedy pěkně vypočítavé. Kousek od tohoto želvího světa se nachází les Reniala. Rostou v něm stovky baobabů a často narazíte i na zvířata. Ačkoliv je les jen kousek od nás, nepůjdeme přece po vlastních. Připraven je pro nás kočár. Ale nebudou ho táhnout koně, ale místní hrbaté krávy zebu. Vyzkoušíme tak trochu místní způsob dopravy. Přijíždíme k baobabům, které mají přezdívku Fonyó. Nikde nenajdete tolik druhů baobabů, a tak krásných jako na tomto ostrově. Někteří jedinci tu mají již přes 1000 let. Tedy pamatují řádný kus historie. Přímo ze stromu baobabu nám místní průvodce odtrhne i jeho chutné kulaté plody, které se často používají pro výrobu džusů. Zajímavá chuť, doporučuji vyzkoušet. Na závěr procházky je pro nás připraveno příjemné posezení. Na stole nesmí chybět místní dobrota sambosa a národní alkohol ostrova - rum. A k tomu kulturní program od místních vesničanů. Hudba, zpěv i tanec. Hudebními nástroji jsou trocha plechu, kanystr a menší děravá kytara. Přesto na to dokáží hrát opravdu skvěle. Jako první se od nás na žádost ostatních přidává do tance průvodce. Naštěstí mě v tom lidé nenechávají samého. Tanec pod tisíciletými baobaby a s živou hudbou přece nezažije člověk každý večer.

Čti více

Madagaskar – ostrov lemurů

Kolébka lidstva je Východní Afrika, kde se našly nejstarší kosti člověka. Ale lidstvo to při osídlování Madagaskaru vzalo trošku oklikou. První lidé sem přišli až z daleké Asie, z ostrova Borneo, ke kterým se později přidali i lidé z Afriky. Vznikl tak zajímavý mix lidí s ještě zajímavějšími tradicemi, které nikde jinde ve světě nenajdete. Stejně nikde jinde nenajdete lemury, v podstatě primáty, kteří jsou našimi prapředky. Pokud se člověk vyvinul z opice, tak opice se vyvinuly z lemurů. Lemuři žili i v pevninské Africe, ale tam vyhynuli. Nebýt Madagaskaru, tak si dnes lemura prohlédnete jako nějakou dinosauří fosilii. Naštěstí tomu tak není a dnes zde můžeme potkat přes sto druhů těchto zajímavých, endemických tvorů. Nejen, že je tady uvidíte skákat po stromech nebo některé jedince hopkat kolem nás po dvou... často skončí doslova i na našich ramenou a hlavách. Těžko říct, kdo si tu koho více obhlíží. A někteří se k nám velmi rádi připojují i na pikniku v přírodě.

Čti více

Největší chameleon v našich rukách

Madagaskar není jen ostrovem majestátních baobabů a lemurů, ale také velmi zajímavých lidí, jedinečných palem (tolik druhů nenajdete na celém africkém kontinentu) a také ostrovem chameleonů. Platí zde totéž, co o baobabech, palmách a endemických tvorech... nikde jinde ve světě nenajdete více druhů chameleonů než na tomto úžasném ostrově. Cestou za místním králem, od kterého jsme si šli vyžádat povolení navštívit místní kávovou plantáž (to byl tedy také zážitek), se nám poštěstilo najít toho největšího chameleona, jaký na ostrově žije – chameleon parsonův. Obrovský jedinec si typickým líným krokem chameleona vykračoval nad námi po větvi stromu. Rozhodli jsme se prohlédnout si ho i z blízka. Nastavili jsme před něj dlouhou hůl, na kterou nám krásně vylezl a my jsme si ho tak mohli přitáhnout až úplně k sobě. Dotknout se jeho zelenavého těla. Jedno oko sledovalo mě, druhé se samostatně pohybovalo a sledovalo lidi okolo. Chtěl bych se jednou podívat na svět chameleoníma očima. Náš "úlovek" se choval klidně, jak mají chameleoni ve zvyku, dokud mě nenapadlo udělat si fotku, jakože ho jdu na té holi jíst. Když chameleón viděl moje otevřená ústa, hned nastavil hlavu proti mně i on a otevřel ústa také. A tak jsme se chvíli na sebe dívali s otevřenými ústy. Čekal jsem, jestli i nevystřelí ten jeho lepkavý jazyk, ale asi jsem byl příliš velká kořist. Po obhlídce z blízka a pár fotkách jsme vrátili parsona zpět na jeho strom. A my jsme mohli pokračovat za králem.

Čti více

Blázinec jménem New York

New York, The City, Gotham city, Big Apple… New York známe pod hodně názvy. Je to město měst, šílené, páchnoucí, krásné, magické, rušné, otravné, fascinující… Je zde vše, jsou tu všichni a i když sem chodíte pravidelně, tak vás tu každé dva týdny překvapí něco nového. Budova, která zde byla před dvěma týdny? Pryč! Památník, který byl před měsícem v Battery parku? Pryč! Místo, kde byla před dvěma týdny jáma, jsou najednou vykopány základy a jde se stavět nová budova… Na místě, kde byla před týdny teprve díra a před 3 měsíci budova… New York nezná pomalé tempo. Všechno a všichni v New Yorku spěchají, utíkají a nemají čas. Čekání na semaforech na červenou když jste chodec a nejede auto? Zapomeňte! Nikdo zde nemá na čekání čas. Čas zde znamená peníze. A velké peníze. Jediné dvě věci, na které jsou Newyorčané ochotni čekat je v řadě na kávu v Starbucks a druhá, čekání ve frontách do restaurací a barů. Dostala se vaše restaurace do nějakého seznamu "TOP 10"? Pište si, že nejblíže 3 měsíce bude mít non-stop plno. Vůbec nevadí, že když obědváte, máte minimum životního prostoru a o 30 centimetrů dále jsou ústa neznámého chlapíka, který obědvá svůj steak… Vždyť přece tato restaurace byla v top 10 a tu musíš přece vyzkoušet, i když je dost možné, že vidíš do úst zcela neznámému člověku. Takto nějak by smýšlel Newyorčan, bažící po nových zkušenostech. Pojďte příště do New Yorku s námi a nechte si poradit. Mimochodem, včera jsme v metru potkali Slovenku, která emigrovala do New Yorku v '68 a odvyprávěla nám za 15 minut svůj životní příběh. Řekla nám, že stále pracuje a těší se ze života. Ať už pracovat musela nebo chtěla, ale určitě nás všech nabila newyorskou nezlomnou energií!

Čti více

Isalo

Jihozápad ostrova Madagaskar tvoří masiv Isalo, kolem něhož se rozkládá stejnojmenný národní park. Park byl založen roku 1962 a kromě množství živočišných a rostlinných druhů může pochlubit i unikátní geomorfologií. Park je zajímavý především rozmanitostí svého terénu, zahrnující pískovcové formace, hluboké kaňony, oázy lemované palmami a travními porosty. K největším lákadlům parku patří tzv. Okno do Isaly“, které nabízí k vidění ty nejkrásnější západy slunce, jimiž je ostrov Madagaskar proslulý.

Čti více

Antananarivo

Antananarivo neboli zkráceně „Tana“ je hlavním a největším městem Madagaskaru a nachází se v centrální části ostrova. Město leží v nadmořské výšce 1 300 metrů, díky čemuž zde celoročně panuje příjemné klima. Město je protkané sítí vodních kanálů a rýžových polí. Jednou z nejvyhledávanějších zdejších atraktivit jsou trhy Zoma, kde lze zakoupit řadu zajímavých produktů malgašské lidové tvorby. Centrem dění je živá Avenue de l’Indépendance lemovaná domky v koloniálním stylu. Dalším oblíbeným turistickým místem jsou ruiny královského paláce Rova s vyhlídkou, která nabízí velice pěkný pohled na hlavní město.

Čti více
Afrika - ostrov Madagaskar

Andasibe-Mantadia

Národní park Andasibe-Mantadia představuje chráněnou oblast o rozloze 155 km2, která leží východně od hlavního města Antananarivo a je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Madagaskaru. Tento deštný prales je jedinečným biotopem s rozsáhlou biologickou rozmanitostí zahrnující mnoho endemických, vzácných a ohrožených druhů včetně 11 druhů lemurů. Hlavním lákadlem parku je zdejší zvířecí obyvatel lemur indri, který je největším druhem lemura na Madagaskaru. Tento druh se nachází pouze ve východním deštném pralese, kde lze kromě zmíněných lemurů spatřit také různé druhy ptáků, orchidejí, plazů či obojživelníků.

Čti více

Komunitní rezervace Anja

Původně založena na ochranu ohroženého baobabu Adansonia Za, které zde již ale nerostou. Rozlehlé prostředí je však vhodné pro lemury a tak zde založili chov divoce žijících lemurů kata. Ti tady prosperují a populace má nyní zdravý počet jedinců. Tím, že jsou neustále pod kontrolou ochranářů, jsou na přítomnost lidí zvyklí a návštěvníci tak mají jedinečnou možnost se k těmto atraktivním lemurům dostat do bezprostřední blízkosti. Samotná rezervace je zajímavá i dalšími, neméně zajímavými druhy zvířat i rostlin. Rozhodně toto malé komunitní místo, které získalo několik mezinárodních ocenění za přínos k ochraně přírody, stojí za návštěvu.

Čti více

Příroda Noemovy archy

Madagaskar je považován za Noemovu archu přírody. Od Gondwany se odtrhnul někdy před 135 milony lety a od té doby se toho tady moc nezměnilo. Zvířata se vyvíjeli svým tempem a zůstaly tady druhy, které se na africkém a jihoamerickém kontinentě vyvíjeli nadále, nebo vyhynuli. Máte tak šanci videť zvířata a rostliny, které nikde jinde na světě nenajdete. Od bizarních druhů hmyzu, přes rozmanité druhy chameleonů, stovky druhů ptáků a více než 117 druhů lemurů až po jedinečného predátora – fosu. Rostliny rovněž nezahálely a žijí tady druhy, které jsou skutečně jedinečné. 80% z nich nenajdete nikde jinde ve světě. Nejtypičtější jsou baobaby, kterých tady žije 6 z 9 druhů. Madagaskar je neuveřitelný zdroj přírodních zázraků a podivuhodností.

Čti více

Fady a jiné zvyklosti

Kultura Madagaskaru je neuvěřitelně zajímavá. Malgaši pocházejí pravděpodobně z oblasti jižního Bornea a usadili se tady někdy kolem roku 400 našeho letopočtu. Přivezli sebou i zvyky, které se vyvinuli do jedinečné podoby. Ponořte se do těchto tradicí a nahlédněte do tajú fady, neboli tabu. Tabu je tady všudypřítomné a když přijdete do nového prostředí, je dobrým zvykem se zeptat na místní fady. Může to být zákaz sezení pod stromem na zahradě, nebo je zakázáno určité gesto. Každá rodina, nebo oblast má vlastní fady. Jednou z nejzajímavejších zvyklostí je famadihana, obracení kostí. Z rodinné hrobky vyberou po několika letech pozůstatky předků a stráví s nima tři dny. Povídají si „spolu“, přejdou se vesnicí nebo městem a uspořádají hostinu. Neuveřitelná ceremonie, která nemá ve světě obdobu. A to je jen začátek...

Čti více

Ifaty

Oblast jihozápadního Madagaskaru se podstatně liší od představy typické, zelené krajiny. Suchá a nehostinná, potkává se zde s Mozambickým prúlivem a je domovem lidí kmene Vezo. Rybáři, kteří mají zjevně původ na africkém kontinentu, mají jiný vzhled než zbytek malgašů. Tradiční vesnice zde žijí svůj život, jak před desitiletími. Kromě moře bohatého na ryby a další živočichy, je zde množství endemických rostlin a suchozemských živočichů. Vydejte se do rezervace Reniala spoznávat různé druhy rostlin, hmyzu a ptáků. Se štěstím zahlédnete některého z malých lemurů, nebo suhozemské želvy. Vedle Renialy je záchranná stanice pro tyto želvy, které vypouštějí do volné přírody.

Čti více

Rova Antananarivo

Královský palácový komplex na kopci Analamanga v centru Antananariva. Jako královské sídlo a politické centrum moci sloužilo v 17. a 18. století v období království Imerina. Kolem roku 1610 král Andrianjaka převzal kontrolu nad tímto místem a vybudoval zde první palác. Nejvíce budov zde postavil král Andrianampoinimerina. Nejdominantnější stavbou je Královnin palác – Manjakamiadana postavený královnou Ranavalonou I. V roce 1995 tento palác vyhořel a zbytky paláce byly zakonzervovány.

Čti více

Rezervace Reniala

Nebo Les baobabů je místo na jihozápadě země, kde je relativně velká hustota baobabů. Na rozloze 60 hektarů roste přibližně 2000 druhů rostlin, z čehož je množství endemitů. Výraznou rostlinou kromě baobabu je Didierea madagascariensis, která je asi nejtypičtější rostlina tohoto regionu. Mezi rostlinami zde hledejte i množství živočichů, ať už ptáků, malé lemury nebo fascinující hmyz, kterého je na Madagaskaru nepočítaně.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.