1. den: Odlet do Jižní Ameriky
EVROPA – LIMA
Odlet z Evropy kvalitními ověřenými společnostmi a 12hodinový let přes 6 časových pásem na opačný konec naší planety. Stále více lidí si i tuto cestu chce užít a využije možnosti doplacení Business class. Vyzkoušejte to i vy a na tento let se budete těšit.
Večerní přílet do Limy, hlavního města Peru a druhého největšího města Jižní Ameriky (10 milionů obyvatel). Přistáváme na moderním letišti Jorge Chávez v části Callao a soukromým transferem se přesuneme do našeho hotelu.
Měníme první Nuevos soles (v překladu Nové slunce), místní měnu, kterou budeme v nejbližších dnech platit. Již při tomto prvním přesunu Vás Lima zaujme. Chaotická doprava a řidiči, kteří díky své obratnosti určitě patří k nejlepším na světě. Bienvenidos al Peru!
2. den: Pupek světa a gurmánské zážitky
LIMA – CUZCO
Ranní budíček a opět se přesouváme na letiště. Letíme dále na severovýchod Peru, do města Cusco. Machu Picchu je ukryto hluboko v horách, ale tato cesta se vyplatí. Cuzco je město, které vyrostlo na inckých základech, rozložené po okolních údolích a ze kterého si Španělé udělali základnu pro další objevy. Nás zde místo Španělů vítají naši místní partneři z Cuzca, naši přátelé, kteří participují na různých projektech ochrany životního prostředí a trvale udržitelného turismu. Díky cestování s námi do Peru už i vy, vážení klienti, nepřímo přispíváte na podporu unikátních projektů. Ať už je to čištění pobřeží Peru, podpora lokálních komunit a jejich řemesel, podpora škol a chudých dětí v horách And, aby se jim dostalo vzdělání, to zanechává skvělý pocit z cesty, kterou jste se rozhodli realizovat s námi.
Jsme ubytováni v absolutním centru, v hotelu koloniálního stylu, doslova několik metrů od hlavního náměstí, Plaza Mayor. Je zde možnost objednat si nejlepší boutique hotel JW Marriot El Convento ve městě umístěný v historické budově kláštera ze 16. století, který získal ocenění World Travel Awards 2018 v kategorii nejlepší hotel kulturního dědictví (doporučujeme). Princezny, princové, politici, známé osobnosti preferují ještě značku Belmond, která je také u nás v nabídce. Architektura těchto hotelů je také velmi unikátní. Je v ní zakomponovaná část objevených inckých ruin, a tak samotná cesta k snídani bude jakoby procházka uličkou, kterou chodili a které se dotýkali samotní Inkové v dávných časech. Ano, i stěny hotelu navodí člověku husí kůži, pokud víte, kde jste a na co se díváte. Nádherné dílo a odkaz, který se nyní uchová pro další generace.
Cusco, znamená v překladu pupek světa, je bývalé centrum impéria Inků, největší indiánské říše, která se zrodila na americkém kontinentu. Právě zde ve městě a okolí se nacházejí nejkrásnější pozůstatky staveb, které nám Inkové zanechali. Prohlédneme si čtyři nejznámější z nich, které se nazývají Cuatro ruinas (čtyři ruiny). Prohlídku čtyř ruin už máte v ceně. Na některá místa, kam se dá jít i pěšky, tak půjdeme pěšky, abychom minimalizovali využívání mikrobusu/auta. Nejde ovšem o žádné velké vzdálenosti, prohlídka je plynulá a pohodová, mějte pouze kvalitní obuv.
3. den: Jsme skoro tam!
CUZCO – AGUAS CALIENTES
Kufry necháváme v hotelu a bereme si pouze příruční batohy. Dnes pocestujeme nalehko. Potřebujete si sbalit pouze osobní cenné věci, doklady, fotoaparát s nabíječkou, věci na přespání a převlečení do druhého dne (bude možnost koupat se v termálním prameni, tak nezapomeňte na plavky). Den, na který jsme se všichni těšili, je za rohem. Na jednu noc opouštíme Cusco a vyrážíme směr Machu Picchu! Poslední z vrcholných okamžiků našeho putování.
Nejprve se přes údolí řeky Urubamba přesuneme do městečka Ollantaytambo. V Ollantaytambě vystoupíme, rozloučíme se s řidičem a tady začíná naše bájná cesta lokálním vláčkem do městečka Machu Picchu Pueblo, resp. Acuas Calientes, kde přespíme. Oba názvy jsou správné. Už tato cesta je veliký zážitek. Nejen kvůli krásné scenérii hor, ale také díky vědomí, že vlak je jediná možnost, jak se na Machu Picchu dá přepravit. Zároveň je tato vlaková společnost i jedinou možností, jak se mohou dopravit samotní obyvatelé do svých osad vedle trati, jak jim mohou z města přinést potraviny či potřebné materiály či jinou pomoc. Pokud náš vlak na krátkou chvíli zastaví a opět vyrazí, vězte, že právě předali určitou pomoc komunitě, nebo vystoupil/nastoupil místní Peruánec a hned se pokračuje dál! Zároveň to je i jediná možnost, kterou se z Machu Picchu odvážejí odpadky. Samotná cesta vlakem trvá dohromady 1 hod. 45 min. a plynule ubíhá. Ve vlaku bude poskytnuto drobné občerstvení od vlakové společnosti (mají výborný mandlový čaj). Koupí lístku nepřímo podporujeme i takové potřebné projekty a aktivity zaměřené na život v lokální komunitě.
Jízdenky na vlak a lístky na ruiny na místě už nekoupíte, ale my je už máme několik dní předem zajištěné. Machu Picchu reguluje počet návštěvníků, a to stanoveným maximálním počtem návštěvníků za den, lokálním shuttle busem jezdícím mezi Acuas Calientes a vstupní branou, jednosměrným charakterem prohlídky ruin... díky čemuž na místě panuje silná organizovanost, malé čekací doby a dostatek prostoru pro lovení vzácných záběrů. Máte 100% kvalitní servis, i zde se vyznáme a vše Vám vysvětlíme.
Vláčkem přijíždíme do malebného městečka, které nám bude připomínat alpské lyžařské středisko. Vysoké štíty jsou všude kolem nás. Oproti Cusco jsme sešli o více než tisíc výškových metrů, a tak se nám v Machu Picchu Pueblo dýchá velmi dobře. Vyzkoušíte i termální prameny? Plavky jsme si přibalili. Městu se říká také Aguas Calientes, kvůli termálním pramenům, které velmi dobře padnou po celém dni. Očekávání narůstají a naše cesta graduje. Jedna sklenička před spaním, aby nám Pacha Máma, matka země, druhý den zabezpečila pěkné počasí. Tam kdesi, nad námi, je Machu Picchu a od vzrušení se ani nedá usnout. Nezapomeňte si promazat fotky, uvolnit paměť a dobít baterie! Budík si nastavujeme na časnou ranní hodinu, abychom stihli toho co nejvíc. Vyplatí se.
4. den: Machu Picchu – jeden ze sedmi novodobých divů světa
MACHU PICCHU – CUZCO
Dnes nás čeká slavné MACHU PICCHU! Zapomenuté incké město. Odjíždíme brzy ráno z hotelu do centra městečka, ve kterém už panuje čilý ruch. Lidé postávají ve frontách a čeká se na příchod prvních shuttle busů. Privátní auta a autobusy mají k ruinám vstup zakázán z pochopitelných důvodů.
Pro ty aktivní je možnost pěšího výstupu po Cestě Inků až k samotným ruinám. Probudíte se dříve a budete přibližně 2 hodiny stoupat strmými schody do kopce. Náš průvodce Vám vysvětlí cestu. Hiram Bingham se v roce 1911 tímto kopcem doslova plazil, ale dal to a představil Machu Picchu celému světu. Když víte taková fakta, pocit z výstupu a bolest v nohou stojí za to, abyste po náročném stoupání vyšli k domu strážníka a lapali po dechu nad unikátností Machu Picchu stejně jako lapal po dechu Hiram Bingham (je krásné jako na všech těch fotkách, které jste kdy viděli). Případně možná zvolíte raději pohodlnější alternativu a vyvezete se místním shuttle busem za příplatek (doporučujeme).
Přicházíme ke vstupní bráně. Rozdáváme si lístky na ruiny a připravíme si cestovní pasy. Jízdenky máme na přesnou hodinu. Kontrola dokladů, vše sedí a jedeme dovnitř. Úzkým chodníkem obcházíme skálu před námi. Po levé ruce máme skálu, na které jsou památné tabule z dob objevení ruin, po pravé ruce máme údolí a famózní výhledy na překrásnou přírodu. Až sem se přišli ukrýt Inkové. Opravdu nádherná skrýš. Už jen malý kousek a v pozadí se objeví ten nezapomenutelný štít hory, který jste už stokrát viděli a vnější hradby jsou přímo před námi.
Můžete to vidět 100x na fotkách, ale nelze to porovnat s pocitem, když to člověk uvidí živě. Místo, kde člověk cítí energii starobylé kultury Inků a až odmítá uvěřit, v jakém dobrém stavu a zachovalé Proč nebylo nikdy dobyto? A k jakým účelům sloužilo? Naši top průvodci Vám tyto dotazy zodpoví.
Odpoledne vyrážíme vláčkem zpět do Ollantaytamba a následný přesun zpět do Cusca. Machu Picchu bylo prohlášeno za novodobý div světa a věřte, že Vás nezklame ani na vteřinu. Je to moment, na který jste se tak těšili.
5. den: Den v Pupku světa
CUZCO
Ještě stále máme v hlavě včerejší TOP zážitek a pomalu jej zpracováváme. Využijeme ještě poslední den v Cuzcu, a vychutnáváme si atmosféru, která zde vládne. Pokud jste dosud nekoupili šálu, rukavice, nebo svetr, nyní je ten správný čas podpořit lokální řemeslné komunity a vybrat si pěkný suvenýr. A co takhle špičkový oběd? Hned vedle hotelu v Cuzco máme špičkovou restauraci, jejíž majitel je .. ano, uhodli jste, špičkový šéfkuchař Gastón Acurio. SEN průvodce je tady s Vámi. Dokončíme program, který jsme zmeškali.
Začínáme pouze dvě stě výškových metrů nad městem, na pevnosti Sacsayhuaman. Majestátní stavba, o které Španělé prohlásili, že to musí být dílo ďábla. Vyfotíte se s lamou? Ale pozor, když budete dělat selfie – když se moc přiblížíte, tak plivají. Následuje posvátné Q'enko, vápencová skála, kterou Inkové zakomponovali do svého chrámu, přičemž využili i jeskyně a tunely pod skálou. Máte chuť na něco malého? Dáme si Choclo con queso (čti čoklo kon keso) od místního prodejce (kromě restaurací, ochutnáme i kvalitní nabídku místních), velkozrnnou andskou kukuřici, která se obvykle jí s ovčím nebo jiným sýrem. Je to jednoduchá delikatesa.
Pokračujeme ke spirituálním lázním Tambo Machay, kde Inka přicházel s celým svým doprovodem, když se potřeboval poradit s bohy o problémech souvisejících s říší. Nedaleko se ještě zastavíme u pevnosti Puca Pucara, červené pevnosti, která hlídala okolí, jakož i cestu do Cuzca. Odpoledne pokračujeme prohlídkou historického centra Cuzca, kde můžeme na každém rohu nepochybně obdivovat mistrovskou stavební dovednost starých Inků. Náměstí Plaza Mayor patří jistě k nejkrásnějším náměstím v Novém světě. Katedrála s barokní koloniální fasádou, Iglesia Compañia de Jesus (kostel Společnosti Ježíšovy) a na kopcích kolem nás stovky domů, jejichž světla po setmění připomínají oblohu. Večer určitě doporučujeme ochutnat gurmánskou specialitu z And, mořské prasátko Cuy, z trvale udržitelného chovu. Jdeme do kvalitní a ověřené restaurace. Garantujeme TOP gurmánský zážitek. Na své si přijdou také vegetariáni.
6. den: Odlet do Města králů
CUZCO – LIMA
Odlet z Cuzca do Limy, kde strávíme odpoledne prohlídkou města.
Většina turistů Limu obchází (což je velká škoda), ale my ve SNU chceme tomuto městu věnovat čas a pochopit tak souvislosti. Bývalá metropole španělského místokrálovství v Jižní Americe a centrum Nového světa. Právě odtud vyráželi španělští conquistadoři na další výpravy směrem na jih kontinentu. Už během prvních metrů krásným koloniálním centrem pochopíte, proč se Limě říká také město balkonů. Jsou jich zde stovky a některé z nich jsou opravdu umělecké vyřezávané skvosty. Přehlídku začínáme v klášteře San Francisco, který patří k nejkrásnějším v Novém světě, i díky originálním zachovaným kachličkám azulejos. Máte najednou pocit, že se nacházíte v kouzelné Andalusii? Španělé přivezli kromě své kultury i originální azulejos právě z tohoto španělského regionu. Po prohlídce kláštera nemůžeme vynechat vzrušující katakomby, které patří k nejzachovalejším na kontinentě. V nedalekém parku se podíváme na jedinou sochu Francisca Pizzara ve městě a z tohoto místa uvidíme i rozsáhlé čtvrti chudých, tzv. „pueblos jovenes“. Lima, to je kontrast bohatých a chudých čtvrtí. Proč jich je tolik a kdy vznikly? Pokračujeme uličkami Limy, až přijedeme k nejstarší univerzitě v Novém světě, Universidad San Marcos. Mezi její absolventy patří např. známý představitel avantgardy César Vallejo nebo držitel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa. Pokračujeme, k osvěžení si na ulici koupíme čerstvé ovocné šťávy za pár soles a přijdeme na náměstí Plaza San Martín. Kdo byl tento známý libertador („osvoboditel“) a proč má ve středu náměstí sochu? Magické náměstí, kde koloniální budovy vystřídaly ty republikové z 19.století, má úžasnou atmosféru, hlavně večer po setmění a je to přímo ideální místo k vychutnání si nejznámějšího peruánského drinku, Pisco sour. Po obchodní ulici Jirón de la Unión se opět dostáváme do koloniálního centra přímo na nejznámější náměstí, Plaza Mayor. Palmy, prezidentský palác a katedrála, ve které jsou uloženy pozůstatky Francisca Pizarra, pokořitele říše Inků a prvního místokrále. Donedávna se zde nacházela i jeho socha. Večeře v TOP restauraci doslova pár metrů od náměstí. Málokdo ví, že peruánská kuchyně patří k nejlepším na světě a Peru získalo několikrát za sebou ocenění TOP gastronomická destinace světa. Ochutnáte „peruánské sushi“ Ceviche (marinované ryby v limetkovém nálevu), nebo dáte přednost typickému jídlu Lomo saltado? Hladovět určitě v Peru nebudete.
Utratíte poslední nous soles a stále nemůžete uvěřit, kolik zážitků jsme ulovili za tyto dny. Dobrý pocit na těle i na duši. Takový má být každý zájezd se SNEM. Brzy budete lenošit na pláži Pacifiku.
7. den: Letíme na Kubu
LIMA – HAVANA
Transfer na letiště a odlet z Jižní Ameriky do Karibiku. Přesun do resortu na Varaderu dle výběru.
8. – 10. den: Relax all inclusive na pláži
VARADERO
Relax na pláži.
11. den: Relax all inclusive na pláži
VARADERO – EVROPA
Ranní paprsky slunce, poslední koupání, odpoledne transfer na letiště a odlet domů.
12. den: Opět doma
EVROPA
Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli a znovu prožívání krásných dní, které jste právě absolvovali. Který zážitek byl TOP? Která fotografie je nejlepší?