1. den: Odlet do východní Anatolie
PRAHA/VÍDEŇ – VAN
Odletíme z Prahy/Vídně a nabereme kurz východ, abychom dosáhli mimořádně zajímavé, ale stále málo známé východní Turecko. Jsme v malé exkluzivní skupině cestovatelů, která se dostala k cestovatelské novince. Gratulujeme!
Pokud jste četli knihu Přes divoký Kurdistán od Karla Maye, tak už vám v hlavě víří romantika těchto končin. Vydá se sem málo turistů a vy nebudete chápat proč. Přílet do města VAN, kde se večer ubytujeme v kvalitním hotelu. Vítání se skupinou, která včera zdolala legendární Ararat. Naše cesta neznámým tureckým Kurdistánem začíná! Bude to cesta plná unikátních míst a skvělých zážitků. Pod taktovkou MUDr. Luboše Fellnera a s klasicky super partou to tak prostě je. Tento unikátní zájezd jsme připravili pro malou skupinu cestovatelů.
2. den: Vanské jezero, stopy Arménů i království Urartu
VAN – AKDAMAR – VAN
Ráno se vzbudíme ve městě VAN, kde začneme den skvělými, tureckými snídaněmi. Slyšeli jste už o tomto městě? Z Istanbulu je to sem cca 1600 kilometrů, což je téměř totéž jako byste se vydali z Prahy do Soluně. Zde jsme však stále v jedné zemi, a přestože si myslíte, že Turecko znáte, tu z něj uvidíte jeho neznámou tvář. Po snídani vyrazíme na zajímavou prohlídku města. Van leží na břehu ikonického Vanského jezera, které si prohlédneme přímo z loďky. Proč v něm téměř nežijí žádné ryby? Má Vanské jezero svou vlastní "lochnesskou" příšeru? Nádherné zbarvení jezera si zamilujete a příroda východní Anatolie vás okouzlí hned na začátku naší cesty. Poplujeme na maličký ostrůvek AKDAMAR, kde trůní vzácná arménská Katedrála svatého kříže z 10.století. Ostrov v sobě skrývá legendu o krásné princezně Tamaře, a tak si ji povíme přímo ve stínu katedrály. Nahlédneme i dovnitř a na jejích stěnách najdeme krásné a vzácné fresky staré jedno milénium. Návrat do Vanu. Slyšeli jste už o Vanských kočkách? Patří k symbolům města a my přesně víme kam jít, abyste se jim mohli podívat do jejich barevných očích. Najdem ruiny starověkého království Urartu, protože právě zde v dnešním Vanu mělo své hlavní město. Kopec s Akropolí, ale i ruiny islámského město s rozpadlými mešitami a zapomenutými vzpomínkami. Van vás jednoduše překvapí! Večer vstřebáváme zážitky při skvělé večeři. Kolik pohárků tureckého čaje jste dnes vypili? Zde se ho pije víc, než na západě a rychle si na turecké čajovny zvyknete. Noc ve Vanu.
3. den: Tigris a nejkrásnější město východu
BITLIS – HASANKEYF – MIDIYAT – MARDIN
Dnes nás čeká náročnější den, ale na jeho konci si budete pochvalovat. Po snídani vyrazíme jižním okrajem Vanského jezera do města Bitlis. Mnozí by mu nevěnovali pozornost a prošli by ho dál, ale my takovou chybu neuděláme. Jde o prastaré město s krásným souborem islámských památek, ale jeho kořeny sahají do starověku, kde místní věří, že lokální pevnost nechal na příkaz Alexandra Velikého vybudovat jeden z generálů. Mýty a legendy jsou tu v tureckém Kurdistánu někdy silnější než realita. Pravdou je, že tu stojí krásná pevnost na skalnatém bradle, vzácná medresa Ihasiye či mešita Serefiye. Pokračujeme do městečka Hasankeyf na řece Tigris. Poprvé se setkáme s touto unikátní řekou, která byla tak důležitou pro vznik civilizace v Mezopotámii. O Hasankeyf se poslední roky v Turecku hodně mluvilo. Na skále zde leží ruiny starobylého města posetého mešitami či minarety, které si pamatují slavné muslimské dynastie a Tigris se za roky změnil na přehradu. Vzácné hrobky či jiné stavby postihl osud egyptského Abu Simbel a museli je přesunout, aby se neocitly pod vodou. Jak vypadá Hasankeyf dnes? Tato zastávka bude rozhodně zajímavá! Náš dnešní cíl je Mardin nedaleko hranic se Sýrií, ale cestou ještě přecházíme přes MIDIYAT s křesťansko-arabskou populací. Je unikátem v tureckém Kurdistánu a dodnes zde stojí několik kostelů. Kolik asyrských rodin zde ještě žije? Na sklonku dne jsme v městečku MARDIN. Mnozí o něm hovoří jako o nejkrásnějším městě východního Turecka a vy si na konci naší cesty uděláte svůj vlastní žebříček, protože uvidíte nejkrásnější z nejkrásnějšího. Mardin leží na pahorku a protkávají ho ulice i uličky, bazarové světy a v tom všem se mísí minarety mešit či staré karavanseraj. Pod městem se rozlévá úrodná planina horní Mezopotámie a těchto pohledů se nepřejíte. Nejkrásnější pošta celého Turecka i krásný minaret Velké mešity se kterým si uděláte několik fotek. Večer má starý Mardin svou romantiku a pochopíte proč ho mnozí tak milují.
4. den: Černý Diyarbakir a centrum Kurdů
DIYARBAKIR
Mezi Mardinem a našim dnešním cílem, kterým je černé město Diyarbakir je jen necelých 100 kilometrů, a tak dnes nemusíme nikam spěchat. Téměř dvoumilionová metropole na řece Tigris se dnes považuje za hlavní město neexistujícího tureckého Kurdistánu, a tak byla v minulosti svědkem mnoha nepokojů. Dnes za jeho obrovskými hradbami opět zavládl klid, a tak nám Diyarbakir vydá svá tajemství, které před vámi nevidělo mnoho turistů. Špatná pověst města mnohé odradila, ale uvidíte na vlastní oči, o jaké unikátní a zajímavé místo jde. Diyarbakir je historická perla, vzpomeňte si na nějaký národ ve starověku či ve středověku z těchto končin a je téměř jisté, že mu město patřilo. Byly zde všichni od Aramejců, Asyřanů přes Peršany, Parthy, znali ho Římané, Umajjovci, Arméni, Osmani a dnes zde hrají první housle Kurdové. S každým krokem budete cítit unikátnost tohoto místa. Vydáme se do mešity Ulu Cami a objevíme i kostel Panny Marie. Proč je téměř celé město postaveno z černého kamene? Na tržišti ochutnáme vynikající sýr, užijeme si výhled z bývalé pevnosti, vylezeme na obrovské hradby a ochutnáte kurdské speciality. O hradbách v Diyarbakiru se říkalo, že jsou tak velké až jsou vidět z vesmíru! Je to pravda? Po důkladné prohlídce nám dobře padne posezení ve stařičké čajovně v bývalém karavanseraj. I takto může vypadat kapitola z knihy Tisíc a jedné noci. Diyarbakir se nám dostává pod kůži.
5. den: Pohled do očí starověkým bohem
NEMRUT DAG – ADIYAMAN
Po příjemné snídani v Diyarbakiru je čas černé město opustit a vydat se za novými zážitky. Tento den bude patřit mezi vrcholy naší cesty východním Tureckem. Krajinou východní Anatolie směřujeme k místu zvanému NEMRUT DAG (UNESCO), kde se podíváme do kamenných očí samotných starověkých bohů. Okolní krajina pod pahorkem je poseta zajímavými a starobylými místy, a tak se můžete těšit na vzácný římský most přes řeku Cendere i mohylu "Černého ptáka" z doby legendárního krále Mithridatem II. Jak dnes vypadá pevnost Eski Kahta? Vrcholem dne bude cesta na nejvyšší bod pahorku hory Nemrut, kde se dnes vyjímá starověká terasa krále Antiocha I., který v 1. století pr.Kr nechal postavit okázalý monument posetý božskými hlavami. Poznáte některé z nich? Která božská hlava patří samotnému Antiochovi? Na tomto místě si počkáme na západ slunce a ulovíme unikátní zážitek. Nemrut patří skutečně k nejunikátnějšímu místu pod patronátem UNESCO ve východním Turecku. Kolik fotografií jste si udělali? Fotky s hlavami bohů zabodují i na vašem Instagramu. Noc v okolí Nemrutu.
6. den: Nejstarší chrám světa a stopy Abrahama
GOBEKLI TEPE – HARRAN – SANLIURFA
Po snídani s hlavou plnou zážitků z Nemrutu se vydáme na jih, protože dnes nás čeká slavné město jménem Sanliurfa. Jeho návštěvu opepříme dvěma fantastickými místy v okolí města. Tím prvním je unikátní chrámový komplex Göbekli Tepe (UNESCO). Nikdy jste o tomto místě neslyšeli? Tak se teď držte! Göbekli Tepe se považuje za nejstarší chrám světa a jeho stopy sahají až do období kolem 9000-8000 př.Kr. To je téměř 10 - 11 000 let! Umíte si to představit? Není divu, že se díváme na jednu z nejstarších staveb celého lidstva. Kolik překvapení skrývá východní Turecko, že? Pokračujeme do městečka Harran nedaleko syrských hranic. Raqqa odsud leží jen 115 kilometrů a syrské Aleppo jen něco kolem 300 kilometrů. Je to úplně jiný svět a v těchto končinách se mísí kurdské, turecké i arabské reálie. Nebude se vám chtít věřit, že tímto místem kráčela tak fascinující historie a Harran viděl v minulosti několik unikátních událostí. Nedaleko města totiž bojovali Římané s Parthy, kde přišel o život i Crassus, římský konzul a jeden z nejbohatších mužů své doby. O několik století později zde bojovali Křižáci a do zajetí zde padl i Balduin II., pozdější jeruzalémský král. Prohlédneme si ruiny starověkého města, slavnou Univerzitu a neobejdeme ani včelí úly, kde dodnes žijí lidé. Slyšeli jste už o něčem podobném? Vypijeme si skleničku čaje a projedeme poslední kilometry do města Sanliurfa. Nosí hrdou přezdívku "Město proroků" a její příběh se proplétá s příběhem Abrahama. Podle tradice se ho chystal král Nimrod vypálit, ale Bůh proměnil oheň na vodu a žhavé uhlíky na ryby. Vydáme se k tomuto jezírku a uvidíte ho na vlastní oči s celým komplexem. Podíváme se na mešitu, která stojí vedle místa, kde měl přijít na svět biblický Abraham a pokocháme se také pohledem z pevnosti na krásné panorama města. Kolik napočítáte minaretů? Nejtypičtějším jídlem města je Urfa Kebab, ale mezi chuťovky patří i Cig kofte. Ochutnáte? Podvečerní toulky příjemným městem a noc ve městě Sanliurfa.
7. den: Nejchutnější město Turecka
SANLIURFA – GAZIANTEP
Po snídani vyměníme biblickou Sanliurfu za gastronomické město Gaziantep. Cestou si ještě uděláme krátkou zastávku ve starověké Zeugmě, kterou proslavily mozaiky patřící k nejkrásnějším v celém Turecku. Gaziantep patří k nejoblíbenějším městům východního Turecka a my hned pochopíme proč. Bazarové ulice plné exotického i orientálního zboží, příjemné zákoutí starého města, okázalé fasády stařičkých budov, pevnost nad městem, kterou začali stavět ještě Římané a také unikátní mešita Kurtulus, která byla kdysi arménskou katedrálou. Staré mešity i hammamy a místo, kde je dodnes cítit vliv Arabů, Arménů či Turků. Gaziantep má v sobě hluboké kulinářské dědictví a víme přesně, kde dělají nejlepší baklavu nejen města, ale celého Turecka! Určitě ji ochutnáme a pocítíte ten rozdíl v kvalitě. Necháte si zabalit balíček i domů pro rodinu? Připravte jim také unikátní zážitek. Město je známé i svými chilli papričkami a gurmáni odsud prostě nebudou chtít odejít. Mnozí lidé z Istanbulu si zaletí do Gaziantep jen kvůli jídlu a my si toto město vychutnáme všemi smysly. Lepší místo, kde zakončíme naši cestu východním Tureckem snad ani neexistuje. Poslední turecká káva, poslední čajovna a pohárky silného černého čaje a před námi je poslední noc pod orientálními hvězdami. Noc v Gaziantep.
8. den: Odlet domů
GAZIANTEP – PRAHA/VÍDEŇ
Čekali jste před touto cestou, že ve východním Turecku či tureckém Kurdistánu ulovíte tolik krásných zážitků? My tento kout světa milujeme, a proto vám ho rádi ukážeme jinak, než byste si ho užili bez nás. Po snídani je čas opustit Gaziantep a tak se vydáme na letiště a čeká nás let domů zpět do Evropy.