1. den: Odlet do Afriky
LETADLO
Odlet z Prahy/Vídně podle Vašeho leteckého itineráře směrem do nejvyspělejší země východní Afriky, Keni.
2. den: Přistáváme na rovníku
NAIROBI
Čeká Vás safari, moře a nejlepší dovolená v Africe. Přistáváme téměř přímo na rovníku. Hlavní město Keni NAIROBI. Transfer do našeho hotelu. Večeři si dáme v restauraci U masožravců – Carnivor, kde vyzkoušíte mimo jiné krokodýla nebo pštrosa. Restaurace se stylem. Nemusí se zde bát ani vegetariáni, restaurace myslí i na nich. Po vynikajícím mase, si nechte, pokud je to možné, místo i na dezert. Stejně jako hlavní chod, i ty stojí za to. Odpočiňte si před nastávajícími dny strávenými v divočině. Cikády, žáby, steaky, Redds a začíná se naše africká cesta. Do roku 1907 bylo Nairobi jen obrovským močálem a za necelých 100 let z něho vyrostlo jedno z největších afrických měst. Mnoho cestovatelů dodnes vzpomíná na hon Teddyho Roosevelta, který si odnesl více než pět set trofejí. Co uvidíme my zítra? Toto je Afrika.
3. den: Za lvicí Elsou
NAIROBI – SAMBURU
Ráno odjíždíme z Nairobi a po obědě přicházíme do Samburu. Malá rezervace s mimořádně bohatou faunou. Je součástí většího celku společně s rezervací Buffalo Springs a Kora. Právě Kora a Samburu byly místem, kde George a Joy Adamsovi vypouštěli do volné přírody lvici Elsu, známou z knihy a filmu Volání divočiny. Rezervace Kora byla později místem, kde George úspěšně vypustil desítky dalších lvů. Dnes zde působí Saba Douglas-Hamilton – filmařka a ředitelka výzkumné stanice na slony. Je dcerou zakladatele organizace Save the Elephants Iana Douglas-Hamiltona. Právě ona v Samburu natočila krátký fascinující příběh, jak si lvice osvojila mládě přímorožce. Tento národní park je jedinečný kvůli své flóře a fauně. Keňa má základní rozdělení na parky pod rovníkem a parky nad rovníkem. Hlavně fauna se zde odlišuje. V Samburu budeme hledat zebry Grévyho, žirafy síťové, perličky supí, prase bradavičnaté (pouštní forma), psi hyenovité a gerenuky – žirafí gazely. V této oblasti se vyskytuje i pštros somálský, sup palmový a další zvířata, které jinde v běžných parcích nenajdete. Kromě těchto "specialitek" zde žijí i tradiční africké druhy. Množství slonů, paviánů a kočkodanů, gepardi, hyeny, lvy a je zde největší šance na leopardy z celé Keni.
4. den: Hledáme gerenuka a Beisu
SAMBURU
Celodenní safari v Samburu. Pokračujeme v hledání skvostů tohoto parku. Budeme procházet suchými oblastmi, ale i podél řeky, kde rostou endemické palmy. Uvidíme v řece Ewaso Ngiro hrochy a velké krokodýly? V noci se opět zaposloucháme do zvuků africké divočiny.
V Samburu žijí zvířata, typická pro suché oblasti severně od rovníku. Hlavním lákadlem je populace žiraf síťových, které mají na první pohled jinou kresbu než ostatní žirafy. Gerenuk – gazela žirafí, je unikátní antilopa. Dlouhé nohy, dlouhý krk a malá hlava z ní dělají velmi zajímavého tvora. Dokáže se zcela vzpřímit na zadních nohách a předními si přidržuje větve, aby se nakrmila. Další zajímavou antilopou je přímorožec Beisa, jehož tu najdete na otevřených prostranstvích. Unikátní zebra Grévyho se rovněž vyskytuje pouze na malém území Keni a Etiopie a možná v Jižním Súdánu. Je největší ze tří druhů zeber a má nejjemnější pruhování. V parku také najdete somálský poddruh pštrosa afrického. Na rozdíl od běžného pštrosího samce se v době toku somálskému poddruhu zabarví krk a běháky do modra. Toto už dokáže pouze masajský poddruh, kterému se krk a běháky zbarvují do růžova. Na palmách "Doum" (Hyphaene Thebaica), které lemují řeku Ewaso Njiro, hledejte orlosupa strakatého – vzácné bílé supi, kteří sem zalétají až ze Somálska. V řece žije velká populace hrochů obojživelných a krokodýlů nilských. Hroši každou noc opouštějí řeku a vydávají se za pastvou. Často zajdou až deset kilometrů od vody a cestu si značkují trusem. Krokodýli, jako všude jinde, čekají pod hladinou na svou příležitost a stáhnou pod vodu cokoli – od perličky po mladou žirafu. Samburu je i domovem perličky supí a "neviditelného" rýpoše lysého, žijícího pod zemí. O jeho přítomnosti svědčí typické "krtince" poseté po celé rezervaci. Samburu je také jedním z nejlepších míst v Keni na pozorování leopardů a psů hyenovitého. V blízkosti vody najdete i skupiny lvů a samotářských gepardů.
5. den: Pojďme v noci na slony
SAMBURU – ABERDARE
Rozloučíme se s oblastí lvice Elsy a přesuneme se do národního parku Aberdare. Je to horský park s různou nadmořskou výškou a biotopy. Je tu nížinný les, horský les, otevřené savany a náhorní plošina. V parku jsou dva takzvané Treetops hotely. Hotel Treetop je známý tím, že v roce 1952 sem přišla britská princezna na safari, během kterého se dozvěděla, že jí zemřel otec, král Jiří VI. Od té doby se říká, že Elizabeth II vešla do parku jako princezna a vyšla jako královna. Druhý hotel je The Ark (Archa), který má večer před pohodlným sezením v baru nasvícené napajedlo. Nejčastějšími návštěvníky jsou sloni a buvoli. Při troše štěstí uvidíme nosorožce dvourohého, leoparda (v Aberdare je i černá forma), prase pralesní nebo antilopu bongo. Pokud víte kde, naleznete zde leopardy přímo na silnici. Jeden samec je známý tím, že každý den o 18:00 vychází na obhlídku svého revíru a prochází se po cestě jakoby vás ani neviděl. Toto je hlavní cíl cesty do NP Aberdare. Během jízdy přes den je možné vidět lobélie obrovské, rostliny typické pro vysokohorské regiony Mt.Kenya, Kilimanjaro, Ruvenzori a Virunga. N se a budeme čekat na signál, a poběžíme na terasu nad nasvícené napajedlo a budeme věřit, že se ukáže některý ze vzácnějších obyvatel.
6. den: Z džungle do 4000 metrů
ABERDARE – NAIROBI
Na východě parku jsou nížinné oblasti savanového typu, kde se občas vyskytnou vzácné psi hyenovití. Les přechází do mlžného pralesa, kde se nacházejí velké stromy, které jsou domovem různých primátů. Nejčastěji uvidíte kočkodan diadémového, ale dobře se hledají i kontrastní guerézy pláštíkové. Les je plný zvířat, i když to na první pohled nevypadá. Otevřená prostranství jsou vždy plné zvěře a zvířata často využívají cesty jako své chodníky. Obecně sem nechodí mnoho turistů, a tak zde mají klid. V parku je velké množství slonů, kteří jsou spíše příbuzní pralesních slonů z konžské pánve. Mají tu i jednu dospělou samici s třemi nohami. Buvoli jsou přítomni všude a nakolik je v parku i několik pěších stezek, třeba se mít při procházce na pozoru. Žije zde i prase pralesní, které je typické spíše pro konžskou nížinu. Je zde i populace antilopy bongo, je však velmi vzácné jejich vidět. Park je také záchrannou stanicí nosorožců dvourohého a probíhá zde jejich výzkum. Nad hranicí lesa jsou rašeliniště a nad nimi už jen alpská oblast s lobéliemi a čtyřtisícovými horami. projdeme několika oblastmi. Z džungle s guerézy, přes bambusový les až po otevřené rašeliniště. Projdeme napříč parkem a vyjdeme na jihovýchodě, abychom se napojili na cestu do Nairobi, kde nás už čeká hotel, odpočinek a další den odjezd do Masai Mara.
7. den: Parádní safari v Masai Mara
NAIROBI – MASAI MARA
Snídaně formou švédských stolů, oblečeme se do safari úboru a vyrážíme za zvířaty. Jdeme za Afrikou, jak jste si ji vysnili. Otevřená savana s ojedinělými akáciemi, kde se prohánějí antilopy, žirafy, sloni a na všechno dohlížejí lvi. Toto je Afrika, jakou jste vždy chtěli vidět. Z Nairobi si to namíříme na okraj Velké východoafrické příkopové propadliny, abychom mohli sejít na její dno. Z okraje se nám naskytne nádherný pohled. Na dně propadliny uvidíme první velké stáda masajského dobytka. Po vstupu do skutečného Masailandu na pravé straně silnice je vybudované umělé napajedlo, kam přicházejí Masajové ze širokého okolí. O pár kilometrů dál už hledejte první gazely Thompsonové a grantové, zebry a dlouhé žirafí krky trčící nad akácie. Přejdeme městečkem Narok a dostáváme se do zóny přilehlé k nejlepšímu safari v Keni.
Masai Mara, přírodní rezervace, je mylně označována jako národní park. Je spravována regionální vládou ve městě Narok, hlavním městě Masailandu. Její název je složen z názvu dominantního kmene Maasai a slova Mara, které charakterizuje krajinu posetou keři a stromy. Mara v jazyce maa znamená i "tečkovaná". Stejné jméno nese i hlavní řeka, tekoucí tímto územím. Rezervace byla založena na ochranu přírody a zejména zvířat deset let po vzniku sousedního národního parku Serengeti v Tanzanii, založeného německým zoologem Gerhardem Grzimekem. Vnější hranice těchto dvou chráněných území vytyčují migrační koridor pakoňů a zeber během tohoto přírodního zázraku. Migrující pakoně se v Maasai Mara pobývají přibližně od června do října. Právě velká migrace je hlavním lákadlem obou parků. První exempláře přicházejí koncem června a řeku Mara přecházejí postupně až do září. Postupně spásají savanu od západu na východ a v polovině října se sdružují a vyrážejí na pochod směrem na jih do Tanzanie, ke kráteru Ngorngoro. Zde koncem ledna odrodí své mladé a pokračují kolem jezera Ndutu na sever Serengeti. V polovině června se v severní části Serengeti pakoně páří a postupně přecházejí do Keni do Maasai Mara a Mara Triangle, aby kruh migrace uzavřeli. V oblasti Keekorok a dále na jihovýchod rezervace je možné na hranici lesa vidět nosorožci dvourohého. Jsou velmi plaší a jejich počty jsou relativně nízké. Podél řek a říček hledejte na vhodných stromech leopardy. Je zde zdravá populace, spatříte je však těžko, protože se přes den skrývají a na lov vyrážejí v noci. Celá oblast od řeky Mara po Keekorok je oblíbená mezi gepardy. Samci zde tvoří skupinky 3-5 jedinců, pokud si nedobijí své území, což je přibližně v šesti letech života. Samice jsou samotářská a jsou vidět jen občas, s mláďaty. Nejčastěji je zahlédnete v oblasti kolem Fig Tree. Večer rekapitulujete zážitky uprostřed skutečné divočiny.
8. den: Den v nejkrásnější africké divočině
MASAI MARA
Plná penze během celého dne a safari na savaně. Masai Mara je jen naše. Hledáme stáda slonů, hrochy zívající ve vodě, obrovské krokodýli vyhřívajíc se na slunci, lvice pečující o lvíčata, štíhlého geparda, splývavého s trávou nebo statnou hyenu, hledající zbytky. V Masai Mara máte šanci vidět všechny vytoužená zvířata. Tento park je také součástí ekosystému, kde se odehrává Velká migrace. Migruje zde 1,2 milionu pakoňů, 500 tisíc zeber a 400 tisíc gazel. Mimo migrace se v parku také nacházejí zvířata a mají tak větší klid. Vždy tak zažijete výjimečné safari. Hledáme zde všechny i ty nejvzácnější zvířata a šance je zde vždy. Ať už to je noční leopard, nebo největší antilopa losí, savana Vám vždy ukáže něco zajímavého. Třeba být jen trpělivý a hledat. A když Vás už bolí oči, zavřete je, vdechněte čistý vzduch divočiny a sněte. O chvíli Vás někdo i tak probudí s výkřikem, tam je! Že by nosorožec? Noc strávíme v kvalitní 4 * lodge přímo v národním parku. Večer nám před oknem budou běhat paviáni a pod nohama se válet damani.
9. den: Pohlaďte žirafu
MASAI MARA – NAIROBI
Návrat do Nairobi. Cestou z naší lodge ještě budeme hledat zvířata. Rána jsou nejlepší na nalezení skupin hyen vracejících se z nočního lovu nebo lví rodinu nad čerstvě ulovenou kořistí. Budeme mít čas dokončit započaté safari v nejlepší rezervací ve Východní Africe a možná i v celé Africe. Vracíme se stejnou cestou do hlavního města. Po příjezdu do Nairobi se v muzeu Karen Blixen dozvíte více o životě prvních afrických pionýrů z Evropy. Jednou z nich byla i Dánka Karen Blixenová, zvěčněna ve filmu Vzpomínky na Afriku. Shlédněte tento film před cestou a umocněte tak pocit z tohoto místa. Nedaleko, ve čtvrti Langata nakrmíme žirafy, které Vám čtyřiceticentimetrovým jazykem vyvolají příjemné mrazení. Toto žirafí centrum je dalším úspěšným projektem, který vypouští odchovaní žirafy Rothschildovy do volné přírody. Vy budete vidět chovnou skupinu, některé z jejich potomků jste možná viděli předešlý den u jezera Nakuru. Návrat do hotelu a osvěžení se v hotelovém bazénu.
10. den: Safari pod Kilimandžárem
AMBOSELI
Ráno opouštíme Nairobi a o pár hodin vstupujeme do fantastického světa, do národního parku Amboseli.
Park byl založen v roce 1974 a v roce 1991 byl zapsán na seznam UNESCO. Jeho název pochází z maasajského výrazu EMPUS, což znamená "slané a suché místo". Park chrání jedinečný přírodní ekosystém na úpatí nejvyšší hory Afriky. V minulosti byl park tvořen savanou, lesem a rozlehlým jezerem Amboseli. Toto však koncem minulého století vyschlo a v dnešní době se občas po silných deštích mění na silně alkalické jezero. Les, který pokrýval většinu území dnešního parku byl zdecimovaný sloními stády. Dodnes je vidět zbytky kořenů velkých akácií, rozházených po savaně a polopoušti. Les se takto postupně zmenšuje a ustupuje směrem ke Kilimandžáro.
Amboseli bylo vždy známé množstvím slonů. Při obrovském několikaletém suchu, které skončilo v roce 2009, velká část populace slonů opustila park spolu s dalšími zvířaty. Dnes se zvířata postupně vracejí, život v parku nabíhá do svých původních kolejí a safari je zde opět velkolepé. Není divu, že právě zde v roce 1972 vznikl projekt sledování a výzkumu slonů pod dohledem bioložky Cynthie Mossové. Sledovala několik slonů, ale slonice Echo její obzvlášť přirostla k srdci. O ní a její rodině bylo natočeno několik výborných dokumentárních filmů. Bohužel, Echo uhynula během sucha v roce 2009
Uprostřed parku je bažina Longinye, který je domovem hrochů a buvolů. Sem se chodí dennodenně napít i téměř celá místní populace slonů. Podvečer jich zde tak můžete pozorovat tisíce, a je to opravdu pohled k nezaplacení! Právě zde si uděláte úžasné fotky slonů v pozadí s Kilimandžárem, které tak obdivujeme v nejkrásnějších cestovatelských katalozích. Kolem močálu a jezera Leakey se koncentrují zvířata. Hyeny často okupují odvodňovací kanály a trubky, kde se schovávají před slunečním žárem. Pod lesem se často ukrývají gepardi a lvi, které tu loví zebry, pakoně a gazely. Jediné atraktivní zvíře, které se zde nevyskytuje, je nosorožec, který zde byl pytláky bohužel kompletně odloven. V buši na severním okraji parku však najdete vzácné gerenuky a občas i přímorožce.
11. den: Loučíme se s Afrikou
AMBOSELI – NAIROBI
Z Amboseli, ze safari pod Kilimandžárem, se pomalu vracíme do Nairobi. Po cestě ještě máme šanci vidět zvířata a naposledy si tak užít safari. Po návratu do Nairobi budeme mít do odchodu na letiště k dispozici odpočinkovou zónu v kanceláři našeho místního partnera. Večerní odlet domů.
12. dne: Vítejte doma!
Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli.