1. den: Odlet z Evropy na Aljašku
LET DO ANCHORAGE
Odlet z Evropy, přílet do ANCHORAGE, hlavního města všech outdoorových nadšenců a největší město země, které leží ve stínu ledovců a zasněžených hor. Proto se o něm také říká, že je to město nejblíže k Aljašce. Skutečné město divočiny a zároveň hlavní letecká křižovatka země. Přistaneme na letišti, jehož součástí je největší letiště pro hydroplány. Sedneme do našeho auta a odvezeme se do hotelu. Ubytujeme se a začneme s aklimatizací. Projdeme se Downtown, podle chuti si můžeme dát večeři v Hard Rock Café, nebo v jiné restaurací.
2. den: Anchorage – město nejblíže k Aljašce
ANCHORAGE
Dnes nás čeká prohlídka Anchorage, co jsme nestihli v první den po příletu. Ať už to bude jen procházka centrem města, od nejstaršího zachovalého domu Oscara Andersona, přes Resolution park se sochou kapitána Cooka, po železniční stanici. Nedaleko stanice je most přes říčku Ship Creek, kde si můžete půjčit rybářské náčiní a zkusit ulovit lososa (podle období a přílivu). Na křižovatce 4.avenue a D.ulice najdete sochu psa, která označuje místo startu nejznámějšího závodu psích spřežení - Iditarod. Na stěnách budov je po celém městě množství nástěnných maleb, populární jsou velryby na obchodním domě J.C.Penney u Town Square Park. Nedaleko se nachází Anchorage Musem, které má úžasnou sbírku umění a předmětů denní potřeby původních obyvatel všech částí Aljašky. Je velmi moderně zrekonstruované a také krátká návštěva Vám dá hodně. Odpoledne můžete strávit návštěvou místní ZOO, která byla založena jako záchranná stanice pro zraněné a osiřelá aljašská zvířata. Ze začátku to byly pouze stáje místního obchodníka, který v roce 1966 vyhrál v rozhlasové soutěži slona. Měl na výběr 3000 US dolarů, nebo mládě slona. Rozhlasovou stanici zaskočil výběrem slůněte. Annabelle tu žila do roku 1997. Pokud jste aktivnější, půjčte si jízdní kola a projeďte se až po Kincaid park, kde se nachází běžkařské sportovní středisko. Cestou máte možnost potkat divoká zvířata, třeba se mít na pozoru. I den v Anchorage dokážete strávit pobytem v přírodě.
3. den: Směr oceán
ANCHORAGE-SEWARD
Pokračujeme do pobřežního města SEWARD, obklopeného zaledněnými horami a hlubokými fjordy. Po dálnici se dostaneme na cestu, která vede na jih od Anchorage. Podél zálivu s názvem Turnagain Arm se dostaneme na jeho konec. Z vyhlídek na záliv bývá občas vidět běluhy, zajímavý druh velryb. Na místě, kde záliv ustupuje řekám stékajícím z hor hledejte symbol USA, orla bělohlavého. Letá sem lovit ryby podobně jako i místní obyvatelé. U vesnice Portage se nachází záchranná stanice pro divokou zvěř. Ty, které je možné opět vypustit, zde nacházejí přechodný domov, jsou zde ale i zvířata, která už do volné přírody nelze vypustit. Můžete zde tak vidět zvířata, která jinak v divočině těžko uvidíte. Ať už jsou to pižmoni, bizoni lesní – menší příbuzní jejich prériových příbuzných z plání jižní Kanady a USA. Zde se naučíte rozeznávat medvěda grizzly od baribala, což je pro místní lidi žijící v divočině velmi důležité. Pokračujeme směrem do Seward a přecházíme údolími s nádhernými výhledy. Vstupujeme do národního parku Kenai. Pár kilometrů před městem je zacházka k snadno dostupnému ledovci Exit. Projdeme se na některou z vyhlídek podle možností a schopností skupiny. Ledovec Exit je jedním z nejsnáze dostupných ledovců vůbec a na vyhlídky vedou jednoduché turistické cesty.
4. den: Lososy, velryby, vydry a alky
NÁRODNÍ PARK KENAI
Dnešní den je věnován hlavní fakultativní aktivitě a tou je plavba po národním parku KENAI. Dosud si ji objednali všichni naši klienti a všichni se vrátili nadšení. Loď vyráží ráno z přístavu v Seward a plují zálivem Resurrection Bay. Už zde budeme hledat vydry mořské (Kalan) a sviňuchy běloploutvé (dalls Porpoise) a sviňuchy obyčejné (harbour Porpoise), které často provázejí lodi po cestě. Na skalách a na pobřeží budeme hledat tuleně obyčejné a lachtany stellerové. Zde si vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma skupinami zvířat. Na otevřeném moři obeplujeme skály oddělující záliv Aialik, ve kterém se nacházejí konce dvou ledovců. K jednomu z nich se loď přiblíží a budeme chvíli čekat, jestli budeme mít štěstí a podaří se nám natočit, jak se kus ledovce utrhne a s hukotem zhroutí do zálivu. Právě zde je možné vidět "neohrabané" alky – mnišky vlasaté (papuchalky), kdysi známé jako lundy a norce (alky) tenkozobé. Vrátíme se na otevřené moře a vydáme se na cestu zpět. Hory s ledovci, padající do moře tvoří dokonalou kulisu. Budeme mít štěstí na velryby? Na léto se sem připlouvá nakrmit více druhů velryb. Nejčastěji potkáváme plejtváka křídlatého (keporkak) a šedého (plejtvák šedý). Keporkaci jsou známý svými výskoky a my jen budeme doufat, že se nám tento moment podaří zachytit. V této oblasti se často objevují i kosatky dravé. Několika členné rodiny zde loví ryby, lachtany a tuleně. Uvidíme, co nám dnes příroda nabídne, v každém případě bude tato plavba jedna z těch, na které se nezapomíná. Ti, co nepůjdou na plavbu budou mít individuální a oddechový program.
Po návratu do Seward máme stále čas na nějakou aktivitu. Můžeme se jen tak projít po nábřeží, dát si chutnou večeři, nebo se jít podívat do místního akvária. Slouží i jako záchranná stanice mořských živočichů a zde se podíváme zblízka na mnišky, tuleně a další obyvatele místní přírody. Nebo se odvezeme až téměř na konec cesty na Miller`s Landing. Zde je místo, kde zpracovávají čerstvé úlovky a pokud budeme mít štěstí, uvidíme i padesáti kilového lososa. Pro ty aktivnější, je možnost jít v letních měsících „kajakovat“ po zálivu v "půlnočním slunci". Jsme dostatečně na severu, aby zde slunce téměř nezapadlo a o 11 večer je zde jako na sklonku bílého dne.
5. den: Od oceánu do vnitrozemí
SEWARD – NP DENALI
Vracíme se zpět do Anchorage stejnou cestou. Po tom, jak jsme vnímali krajinu z lodi, se nám i tato cesta bude jevit jinak. Kolem největšího aljašského města jen projdeme a vydáme se na východ. Míjíme pohoří Chugach a po silnici č.1 míříme více do vnitrozemí. Čas na oběd nám vyjde pravděpodobně v městečku Palmer. Za městem už ztratíme jakýkoliv kontakt s mořem a vstupujeme do aljašské vnitrozemské divočiny. Vedle cest hledáme cokoliv, co se pohne. Od majestátních losů, kteří často stojí po záda v jezírkách, bobry, kteří si zde staví své hráze, přes rosomáky hledající zbytky na krajnici cesty až po medvědy. Aglomerace města ustupuje a divočina se přibližuje. Tabule vedle cest informují, kolik divokých zvířat bylo od začátku roku sražených na cestách. Aljaška je plná zvěře a třeba se mít na pozoru. Cestou si můžeme na některém z parkovišť dopřát výborné espresso nebo capuccino. Jednoduše vypadající "boudy" nabízejí top kvalitu. Po cca 200 kilometrech by se nám za dobrého počasí mohl otevřít první pohled na Denali, nejvyšší horu severní Ameriky. Přicházíme na okraj národního parku, kde přenocujeme, abychom ráno mohli vstoupit na jeho území. Relativně úzké údolí se otevře a naskytne se nám pohled na nedozírnou krajinu. Zde hledejte migrující soby. Přes širokánské údolí a mezi nebetyčné hory až do našeho ubytování na okraji národního parku.
6. den: Do srdce divočiny
NP DENALI – FAIRBANKS
V řeči původních obyvatel DENALI znamená VELKÝ. Dáme jim v každém smyslu tohoto slova za pravdu. Autobus s místním průvodcem nás vyzvedne brzy ráno a zaveze hluboko dovnitř tohoto obrovského národního parku. Vlastním autem se sem dostat nedá. Právě zde je největší šance na to, že uvidíte svého prvního a vzápětí i druhého či třetího grizzlyho v životě. Hledejte i další obyvatele. Často vidíme vlky, losy, soby a horské ovce aljašské, podobné našim muflon. Při dobrém počasí se nám v celé své nádheře ukáže zasněžený masiv Denali / Mount McKinley a na ten pohled v životě nezapomenete. Celá tato aktivita trvá půl dne a po návratu si už jen dáme oběd, abychom při dobrém jídle zpracovali tento zážitek. Podél hranice národního parku odjíždíme dále na severovýchod. Na okraji parku je stále velká šance vidět divokou zvěř jako soby a medvědy. Je třeba mít oči na stopkách. Opouštíme tuto nespoutanou divočinu až se dostaneme do Fairbanks, města uprostřed Aljašky ...
7. den: Srdce Aljašky
FAIRBANKS – TOK
Vítejte ve FAIRBANKS – samotném srdci Aljašky! Ve městě si prohlédneme místo prvního přistání a památník prvním osadníkům. Je zde i stanice, která je využívána během závodů psích spřežení. Viz na tabuli poslední výsledky. Fairbanks je město, které bylo rovněž součástí historické Zlaté horečky. Během plavby na řece Chena se podíváme, jak tu vypadal a vypadá život. Plavba zrekonstruovaným lopatkovým parníkem je zážitek sám o sobě. Buďte připraveni na americký způsob zábavy, ale podstata je velmi zajímavá. Vše je zde naplánováno a jednou z atrakcí je i přistávání hydroplánu na vodě. Pilot, pravděpodobně John, nám předvede, jak se přistává letadlem na vodě. Další zastávkou bude chovná stanice tažných psů. Patří rodině, která se tomuto věnuje vrcholově. Doplujeme až k místu, kde se řeka Chena vlévá do řeky Tanana. Zde z lodi vystoupíme a na několika pódiích si můžete prohlédnout tradiční oděvy Inuitů nebo trapperů – lovců kožešin. Podívejte se, jak původní obyvatelé lovili a zpracovávali lososy a nahlédněte do původní dřevěnice, v níž kdysi sídlila pošta. Na konci areálu je místo, kde můžete zblízka vidět tažné psy a dozvědět se více o nich a o závodech. Na lodi neváhejte ochutnat lososovou pomazánku. Po této plavbě sedáme do našeho auta a pokračujeme směrem k hranici s Yukon, městečka Tok. Za městem se zastavíme v obchodě, kde jsou celoročně Vánoce a bývá tu Santa Claus. North Pole je městečko, které má Vánoce v srdci. Sloupy veřejného osvětlení jsou ve tvaru cukrových hůlek a nápis na místní poště je zajímavý – Pošta Severní Pól.
8. den: Cesta vedoucí přes střechu světa
TOK – DAWSON CITY
Připravíme se na cestu vedoucí přes střechu světa (Top of the World Highway), která své jméno nedostala náhodou. Řeka Tanana nám dělala společnost již od Fairbanks. Kolem cesty je i nadále množství zaplavených oblastí, jezer a močálů. Hledejte losy a bobry ... Cestou z Toku se dívejte po potocích, stále se zde dají vidět na neodkoupených pozemcích v blízkosti potoků lidé, kteří zkoušejí štěstí rýžováním zlata. Pár kilometrů před hranicí se nachází osada s vtipným názvem – Chicken. Paradoxem je, že tu nikdo nechová ani jednu slepici a název vznikl pouze jako recese. Z recese se stal ale dobrý prodejní artikl a místo je turisty vyhledávané. Zastavíme se v obchodě se smíšeným zbožím a podíváme se na těžební zařízení, takzvaný "Dredge", kterým se do 70 let 20.století prosévala hlušina po Zlaté horečce. V osadě Boundary překročíme nejsevernější pozemní hranici mezi Kanadou a USA a vydáme se za dalšími dobrodružstvími. Vstupujeme na samotnou Top of the World Highway a po ní se dostaneme až k řece Yukon, kde tato "dálnice" končí. Na jejím konci se dostaneme kompou, která nás převeze přes Yukon, do slavného zlatokopeckého města DAWSON CITY. Město bylo založeno v roce 1896 jako centrum zlatokopů. V okolí se nacházejí zlatonosné potoky a řeky, z nichž jsou nejznámější právě Klondike, Eldorado a Bonanza. Užijeme si tuto atmosféru i přes více než 100letý odstup. Vítejte v 19.století.
9. den: Rýžování zlata
DAWSON CITY
Sedáme do nádherně zabláceného minivanu, který nás odveze na místo, kde se stále těží zlato (podzimní termín je závislý na počasí). Zlatokopy namočených po kolena ve vodě, nebo vykopávajících hluboké jámy v blízkosti potoků dnes nahradily stroje. Jdeme na místo známé jako Last Chance na potoce Hunker. Je zde zachován původní společenský dům, ve kterém je minimuzeum. Kromě různých artefaktů jako oděvy, nástroje a staré mapy jsou zde i nálezy pozůstatků mamutů. Nacházíme se v oblasti permafrostu (permanentně zmrzlé půdy), kde se nachází obrovské množství pozůstatků těchto vyhynulých chobotnatců. Prohlédneme se moderní způsob těžby s těžkou technikou. Většina zlata, již byla v této oblasti vytěžena na konci 19.století. Výsledkem jsou haldy, které lemují všechny potoky a řeky v celé oblasti. Postupně jsou tyto haldy znovu propírané, a ještě stále se zde dá najít dostatek zlata, aby se to moderním zlatokopům vyplatilo. Fascinující způsob života a nesmírně těžká práce. My si vyzkoušíme, jaké to bylo v roce 1896-1899. Každý dostane gumáky na nohy a zlatokopecký talíř do ruky. Z kopy zeminy, která stále obsahuje vločky zlata si každý nabere. Máte 30 minut a to, co vyrýžujete, je Vaše. Věřte, že 30 minut ve studeném potoce Vám bude stačit jako zážitek. Téměř pokaždé se nám podaří pár vloček vyrýžovat, a tak si uvědomit, jaká byla tato práce náročná.
Vrátíme se do města a projdeme si nejzajímavější místa. Podíváme se na domek, kde údajně přebýval Jack London, který napsal několik knih a povídek z této oblasti. Za drobný poplatek se můžete podívat do nitra a do malého muzea věnovaného Londonovi, Muzeum First Nations místního kmene Tr`ondëk Hwëch`in nebo další parník SS Keno. Nad městem je vyhlídka na soutok řek Klondike a Yukon a v jeho blízkosti je hřbitov, kde je pohřben český dobrodruh z dob Zlaté horečky, Jan Eskymo Weltzl. Večer strávíme v klasickém baru, kde si budeme připíjet s místními zlatokopy. Chcete se dostat na seznam slavných? V baru Sourdough si dejte sklenku pálenky s vylouhovaným palcem dávného zlatokopa. Nebo si skočíme do tradičního kabaretu, kde kromě kasina s ruletou, 3x za večer koná kankánové vystoupení (minimální věk pro vstup je 19 let). Zabavte se tak jak to měli ve zvyku zlatokopové.
10. den: Krajinou Zlaté horečky
DAWSON CITY – WHITEHORSE
Opouštíme hlavní město Zlaté horečky a směřujeme na jih do hlavního města Yukonu. Procházíme oblastí, kde se obydlí objevují sporadicky a většinu z nich pouze tušíte díky poštovním schránkám na téměř neviditelné křižovatce, kde začíná prašná cesta, směřující k farmám a hospodářstvím. Opouštíme region pojmenovaný po říčce po naší levé ruce se slavným jménem. Klondike. Pár kilometrů před městečkem Carmack se zastavíme na vyhlídce na peřeje, která komplikovala sjíždění řeky, Five Finger Rapid. V městečku přejdeme po mostě na levý břeh řeky Yukon. Pokračujeme v jízdě oblastí, která byla v centru zajímavé historie. Přicházíme do města Whitehorse, hlavního a největšího města teritoria Yukon. Celé teritorium má přibližně 40.000 obyvatel a z toho téměř 30.000 žije v tomto městě. Má podobnou historii jako Dawson City, nezachovalo se zde tolik historických budov. Město však nabízí jiné možnosti.
11. den: V hlavním městě teritoria
WHITEHORSE
Ve městě WHITEHORSE zůstáváme ve zlatokopecké historii dalekého severu. Architektura je typická a v centru z velké části zachována od dob Zlaté horečky. Projdeme se po těchto ulicích a zastavíme se při starém lopatkovém parníku, který je zpřístupněn jako muzeum. Jak se ocitl parník z Mississippi až na Klondiku a jak se na něm žilo? Podíváme se na to zblízka. Odvezeme se proti proudu řeky Yukon a podíváme se na úzký Miles kaňon, kde lodě splavující řeku táhly, protože se sami nedokázaly proti proudu dostat. Projdeme se po visutém mostě. Fascinující příroda a historie. Pokud máte chuť na jiný zážitek, sedněte na kanoe a splavte část Yukonu a podívejte se na divočinu z jiného pohledu. Pokud nám vyjde počasí, tento zážitek je dokonalý. Budeme hledat hnízda orla bělohlavého, losy a medvědy pasoucí se na čerstvé trávě na břehu řeky a užívat si klid křišťálově čisté řeky. Splavíme přibližně 20 km úseku řeky a na břeh vystoupíme na místě, kde se do Yukonu vlévá řeka Takhini. Tato řeka má stejné jméno jako horké prameny, do kterých se půjdeme po splavu namočit. Funkční jsou více než 100 let a voda zde má v bazénech od 36 ° C do 42 ° C. Je to jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Yukonu. Kde se tu tyto horké prameny vzaly? Ještě jeden večer strávíme ve Whitehorse.
12. den: Balíme se
WHITEHORSE – EVROPA
Poslední den na Yukonu. Podle dostupnosti letů budeme mít ještě čas na některé z aktivit. Pomalu se vydáváme na letiště k odletu. Odlétáme z Yukonu a v letadle vzpomínáme na tuto neskutečnou divočinu.
13. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů.