sleva first minute až 30%

Jižní Korea, Japonsko komfortněji

Soul, Busan, Kjonkdžu a nádherný okruh Japonskem

Dva technologicky nejvyspělejší národy světa. Dva národy, které spojuje zároveň dlouhá a dost nevraživá historie. Lákavá cesta, která umožní poznat a porovnat hodnoty Korejců a Japonců. Přes místní kuchyně zas zjistíme, která je bližší našemu naturelu a zároveň ochutnáme speciality Dálného východu. Země vycházejícího slunce a její historický sok na jedné poznávací cestě.

  • již více než 10 let a vždy se SEN průvodcem
  • komfort a dokonalá příprava na japonský styl
  • nejlepší korejské pivnice a japonské sushi bary
  • bonus v podobě výletu do Nary
  • first minute slevy na zájezdy do Japonska a Kórei jsou dynamické a průběžně se snižují
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

  • mezinárodní letenku (odlet dle vlastního výběru z Prahy nebo Vídně) 
  • přelet Osaka – Busan
  • 10 x ubytování v 3* hotelech v pokoji pro dvě osoby
  • 4 x ubytování v 4* - 5* hotelech v pokoji pro dvě osoby (Korea)
  • 9x snídaně (kromě posledního rána v Osace, zde nejsou snídaně v ceně kvůli rannímu odletu do Jižní Koreji)
  • dopravu po Koreji pronajatým klimatizovaným mikrobusem (velká výhoda!)
  • všechny vstupy podle programu
  • výlet do Nara
  • SEN průvodce
  • letištní poplatky
  • pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

  • stravu kromě uvedené
  • vyřízení k-ETA (650 Kč)
  • cestovní pojištění
  • kapesné cca 400 EUR (Japonsko 300 EUR. Korea 100 EUR) 

Ubytování:

  • Tokio – Asia Center of Japan***, 4 noci
  • Hiroshima – Sotetsu Grand Fresa****, 2 noci
  • Kyoto – Ibis Kyoto nebo New Hankyu Kyoto***, 2 noci
  • Osaka – New Hankyu Osaka***+, 2 noci
  • Busan – Westin Josun Busan*****, 1 noc
  • Gyeonguju – Commodore Chosun****, 1 noc
  • Soul – Westin Josun Seoul nebo Lotte*****, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
Pokoje v Japonsku jsou malé a maximální kapacita je 2 dospělí a dítě do 10 let. V ostatních případech je při ubytování 3 osob nutné připlatit 1/1 pokoj.
 
 
TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby.
 
Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do země samurajů

PRAHA/VÍDEŇ – TOKIO 

Čeká nás odlet z Evropy do hlavního města Japonska. „Tokio calling“! Maximální pohodlí a komfort během letu zajistí ověřená a renomovaná letecká společnost. Doporučení: Chcete více? Vyzkoušejte Business class. 

2. den: Největší město na světě a osobité Japonsko

TOKIO 

Další den přiletíme konečně do cíle. Ocitneme se nad Velkým Tokiem, který je největší metropolitní oblastí a čítá až 40 milionů obyvatel! Podaří se nám vidět z letadla nejvyšší horu Japonska, bájnou sopku Fudži (3 776 m)? Jakmile letadlem dosedneme na zem a projdeme letištními kontrolami, ubytujeme se v tradičním japonském hotelu. Doporučení: Pokud jste náročnějším cestovatelem, můžete si vybrat stylový japonský hotel z naší SEN nabídky, kterou najdete v doplňkových službách. 

Nyní ale zpět k Japonsku. Tato země každého z nás ohromí v první řadě precizností, co se týká extrémní čistoty. Tokio tedy bude pro nás velkým a příjemným překvapením a možná také šokem. Stane se skvělou moderní vsuvkou tohoto zájezdu. Před námi však nebudou jen procházky po moderních ulicích, ale i prozkoumávání historických zákoutí. TIP: Chcete pochopit japonské myšlení o něco více? Pak doporučujeme k přečtení knihu „Hon na ovci“ (autorem je Haruki Murakami). Pojednává ve zkratce o chlapci, kterému fotografie změnila život. 

První, co však poznáme v Tokiu, bude autentická japonská kuchyně. Kdekdo z nás si ji skutečně zamiluje! Fanouškové filmu Kill Bill mohou ku příkladu navštívit restauraci, v níž se natáčela známá bojová scéna z dílny uznávaného režiséra Quentina Tarantina. Interiér je totožný s tím, co se objevil ve filmu. Pro opravdové gurmány a milovníky luxusu se pak v Japonsku nabídne ochutnávka steaku ze speciálního skotu Wagyu (Kobe steak). TIP:Zdaleka nejlepší Kobe steak v Japonsku vám připraví v ověřené tokijské restauraci Steakhouse Misono, odkud budete mít mimo jiné i krásný výhled na luxusní nákupní čtvrť Ginza. Průměrná cena za zdejší Kobe steak o 150 gramech je 250 euro.

3. den: Město samurajů, věštění budoucnosti a černé vajíčko ve vulkanickém údolí

TOKIO – KAMAKURA – HAKONE – TOKIO 

Zcela oslněni tokijskými gurmánskými zážitky se probudíme do dalšího skvělého dne. Před námi bude cesta soukromým mikrobusem, kterým se na pár hodin přesuneme mimo Tokio. Nejprve zamíříme do Kamakury – bývalého hlavního města Japonska. Právě zde se začala psát historie šógunů a samurajů. Jakmile dojedeme na místo, navštívíme první šintoistickou svatyni Hačimangu. Také si ukážeme věštění budoucnosti tak, jak to dělají Japonci až dosud. Poté opět nasedneme do mikrobusu a přesuneme se dál přes Kawasaki a Jokohamu. Během našeho putování se krom jiného pokocháme širým Tichým oceánem, rozlehlými písečnými plážemi, a přitom budeme pozorovat třeba i surfaře. 

Naší další zastávkou na výletu bude Národní park Hakone, který je proslulý svou krásnou přírodní scenérií. Plavit se v něm budeme lodí po klidném vulkanickém jezeře Aši. Pokud budou ideální podmínky, podaří se nám vidět i majestátní dominantu Japonska – svatou horu Fudži, od které budeme vzdáleni vzdušnou čarou necelých 40 km. Následně navštívíme také vulkanické údolí Owakudani, známé svými horkými prameny a velkým množstvím síry. Kdo zde ochutná černé vajíčko uvařené v sopečné vodě? Podle legendy by mělo prodloužit život o 7 let! 

Pak ale nastane čas, vrátit se zpět do Tokia. Zahálet v japonské metropoli ovšem nebudeme. Absolvujeme totiž večerní cestu metrem do stanice Šibuja, odkud se dostaneme do jedné z nejrušnějších městských čtvrtí na světě. Zde se projdeme uličkami a poznáme noční život v centru. Míjet dokonce budeme i největší křižovatku na světě, která je známá především dojemným příběhem naprosto oddaného psa Hačikó. A až nastane čas večeře, někteří z nás okusí i tradiční japonskou polévku ramen – ta je pravým odrazem chuti Japonska. 

4. den: Nemluv o kráse, dokud si neviděl Nikkó!

TOKIO – NIKKÓ – TOKIO 

Další den absolvujeme celodenní výlet do města Nikkó, o kterém Japonci říkají: „Nemluv o kráse, dokud si neviděl Nikkó!“ A my tuto větu záhy pochopíme. Jakmile dorazíme na toto okouzlující místo, naše kroky budou nejprve směřovat ke komplexu původních chrámových budov, které jsou zasazené v nádherném prostředí národního parku. Zajímavost: Tento národní park je naprosto původní, neboť byl jako jeden z mála ušetřen pohlcujícím plamenům.

Až se pokocháme zcela fascinující okolní přírodou, přemístíme se do samotného města Nikkó. Zde budeme obdivovat zejména svatyni Tóšógú, která je zároveň mauzoleem zakladatele dynastie Tokugawa ze 17. století. Její krása svědčí o bohatství a moci šógunů. Hned vedle svatyně nás však ohromí další architektonické skvosty, jako například pětipatrová pagoda nebo Brána slunečního jasu zvaná Yomeimon, která je považovaná za národní poklad. A není divu. Doslova hýří všemi barvami a vyniká stovkami jemných dřevořezeb. Jedna z těch nejzajímavějších vyobrazuje světoznámý reliéf tří opic Sanzaru, které učí japonskou mládež, jak nakládat se zlem. Fascinující je ovšem i řvoucí drak na stropě buddhistického chrámu se speciální akustikou. 

Japonské umění pak skvěle doplňují mohutné cedrové aleje, které zde rostou přes 400 let. Na tohle jedinečné místo kdekdo z nás nezapomene. A tak se obohaceni skvělými zážitky posuneme dál. Vydáme se na klikatou cestu, která nás zavede až do hor. Zde se pokocháme nejvyšším vodopádem Kegon (97 m), jenž oplývá krásou ve všech ročních obdobích. V ten moment bude ale naše putování u konce, tudíž se navrátíme do Tokia. Za sebou budeme mít náročný, avšak nádherný den.

5. den: Všechny čtvrti Tokia a nejčerstvější sushi

TSUKIDŽI – ASAKUSA – ODAIBA – GINZA – AKIHABARA

Následující den zůstaneme v Tokiu, neboť nás čeká prozkoumávání jeho dalších zákoutí. K přepravě po městě využijeme opět geniální síť tamějšího metra. Zažijeme tak mnohem více, a lépe se přiblížíme k životu Japonců. Jako první navštívíme největší rybí trh na světě zvaný Tsukidži, na kterém se denně prodá přes 2 000 tun mořských živočichů. Zájemci tu budou moct dokonce ochutnat to zdaleka nejčerstvější sushi, maso z velryby anebo i bílé sladké jahody! Naše kroky ale povedou dál, až do tradiční japonské zahrady. Ta je výjimečná už jen tím, že se nachází v areálu, kde žije císařská rodina. Poté se však přesuneme do městské části Asakusa. Zde se pokocháme například nejstarším buddhistickým chrámem Sensō-dži nebo nedaleko stojícím „Nebeským stromem“, což je budova stojící na břehu řeky Sumida a platí za nejvyšší v Tokiu – měří celých 634 metrů!

Dále se přesuneme na uměle vytvořený ostrov Odaiba, kam se dostaneme přes Duhový most nadzemkou (ta je bez řidiče). Odtud si vychutnáme výhled na krásné panorama Tokia a hledat zde budeme i repliku americké Sochy Svobody. Poté zavítáme i do Ginzy, které místní také přezdívají „Champs-Élysées Tokia“. Tato ulice je v Japonsku nejdražší a nejluxusnější. Říká se o ní, že kdo nebyl na Ginze, nebyl v Tokiu. Našim zážitkům však nebude konec. V elegantní budově uprostřed Ginzy totiž ochutnají zájemci japonské selfieccino – tedy horkou čokoládu/cappuccino ozdobené vlastní fotkou! Poznávací den pak zakončíme ve čtvrti Akihabara, kde si ukážeme odvrácenou tvář Japonců v hernách Pačinko a Sega. A krom jiného si vysvětlíme rozdíl mezi Anime a Manga.

6. den: Přesným rychlovlakem na teplý jih, kde si připomeneme největší tragédii 20. století

TOKIO – HIROŠIMA 

V tento den dáme sbohem Tokiu a přesuneme se za dalšími zážitky a dobrodružstvím na teplejší jih Japonska. Před námi bude velmi zajímavá cesta japonským rychlovlakem zvaným šinkansen (vzdálenost 800 km přejedeme za 3 a půl hodiny). Konkrétně zamíříme do Hirošimy, kde si připomeneme největší tragédii 20. století. Jakmile dojedeme na místo, přesedneme na historickou tramvaj, která nás doveze z hlavního nádraží na hotel. 

Až se zdárně ubytujeme, vyrazíme do ulic Hirošimy. Začneme návštěvou Parku míru s množstvím papírových jeřábů, které sem zasílají lidé z celého světa na uctění památky Sadako Sasaki. Zde se také na chvíli zastavíme a povyprávíme si její dojemný příběh. V nedalekém muzeu se pak podíváme na to, jak vypadala Hirošima před a po výbuchu atomové bomby. Projdeme se dokonce kolem Atomového dómu, jenž je zapsán na seznamu UNESCO. Nakonec ale naše kroky povedou do nákupní ulice Hondóri, kde zájemci ochutnají nejlepší okonomiyaki v Japonsku (zelné placky). Ty místní kulinářští mistři připravují před zraky zákazníků. Při jídle se také kdekdo z nás zamyslí nad tímto zvláštním místem. Mnohým lidem totiž připomene Hirošima pouze smutné skutečnosti, my ale na vlastní oči uvidíme i to dobré. Budeme mile překvapeni.

7. den: Plovoucí torii a specialita ostrova – mořský úhoř

HIROŠIMA – MIJADŽIMA – HIROŠIMA 

Další zážitky ve městě Hirošima a okolí budou před námi! Nejprve tedy navštívíme hirošimský hrad, ve kterém se možná někteří převléknou za samuraje či gejšu a posléze absolvujeme výlet vlakem na nádherný ostrov Mijadžima. Zde spatříme na vlastní oči okouzlující svatyni Icukušima a její slavnou červenou bránu torii, která při přílivu zdánlivě „pluje“ po hladině. Zajímavost: Svatyni dala v roce 593 postavit císařovna Suiko a je také pod ochranou UNESCO. Jde o nejfotografovanější objekt Japonska, se kterým si uděláme společný snímek i my. 

A až přijde doba oběda, mnozí z nás neodolají specialitám ostrova, mezi které patří čerstvé ústřice, mořský úhoř anebo pohankovo-rýžová pochoutka zvaná momiji manjū. Jakmile se ale najíme, budeme v ostrovních toulkách pokračovat. Pokocháme se zejména všudypřítomnými buddhistickými chrámy či okouzlující přírodou, což potěší nejednu romantickou duši. A možná si i řekneme: „Přesně takhle jsem si představoval/a Japonsko!“. Při nasávání japonské atmosféry však musíme dát pozor také na osobní věci – prý tu všudypřítomní divocí jeleni sika snědí vše, na co přijdou (zachutná jim klidně i papír včetně pasu v pootevřeném ruksaku). Ke konci našeho dne pak opět zamíříme do Hirošimy.

8. den: Centrum japonské kultury Kjóto, Zlatý pavilon, bambusový prales a bojová umění 

HIROŠIMA – KJÓTO 

Hirošimu necháme tentokrát za zády a přesuneme se z ní šinkansenem do nejkrásnějšího města Japonska. Řeč je o Kjótu, které kdysi bývalo sídlem císaře (od roku 794 do 1868). Současně platí i za kulturní a náboženské centrum země. V tomto městě s více než 1 700 chrámy a svatyněmi by se dal strávit klidně i měsíc. Je vskutku dechberoucí, což poznáme na vlastní oči. Začneme návštěvou Zlatého pavilonu Kinkakudži, jenž je nejznámější památkou celého Japonska. 

Posléze budeme společné rozjímat v zenové zahradě rozprostírající se kolem chrámu Rjóandži z 15. století. Zde však nenajdeme ani jednu rostlinu a ani jeden květ. I přesto ale budeme nadšení a pochopíme symboliku japonské zahradní architektury. A jakmile nastane čas oběda, mnozí z nás vyzkouší i tzv. japonské běžící sushi v restauraci (kolem boxů k sezení se točí pás plný sushi). Průvodce pomůže neznalým v orientaci. Náš překrásný den pak zakončíme procházkou v bambusovém pralese v luxusní části Arašijama – což bude dokonalý závěr a v podvečer se půjdeme ubytovat do místního hotelu.

9. den: Podmanivá svatyně Fušimi Inari, tajemné gejši a chrám Kijomizudera

KJÓTO

Po ranním probuzení se vydáme na pěší prohlídku Kjóta. Nejprve zamíříme k Fušimi Inari, což je nejvýznamnější svatyně boha rýže Inari. Známá je také množstvím torii bran, pod kterými se budeme procházet. A nenecháme si ujít ani symbol Kjóta – úžasný chrám Kijomizudera stojící na úpatí hory. Nakonec však zabrousíme do úzkých uliček starého Kjóta, jež jsou lemované tradičními dřevěnými domky – místní jim říkají mačija. Zde pocítíme na vlastní kůži a velmi intenzivně atmosféru Japonska, kterou jsme dosud znali třeba z filmu Gejša. 

Tím ale naše putování neskončí. Pokocháme se totiž i velmi podmanivým budhistickým chrámem Kōdai-ji, který byl postavený pro Tojotomiho Hideyošiho, jednoho z největších japonských hrdinů. Svou krásou nás ale oslní i svatyně Jasaka a park, kam chodí Japonci jeden den v roce pozorovat kvetoucí sakury – japonské třešně. Svůj zrak pak upřeme také na bránu buddhistického chrámu Čionęin, jež je považovaná za největší v Japonsku. A s přicházejícím večerem se nakonec ponoříme do čtvrtí tajemných gejš. Podaří se nám nějakou potkat?

10. den: Největší dřevěná stavba na světě s klanějícími se srnkami

KJÓTO – NARA – OSAKA 

Další den opustíme kouzelné město Kjóto a vydáme se do Nary, kam nás bude doprovázet slovenský průvodce. Nara je bývalým hlavním městem Japonska a nabídne svým návštěvníkům celé spektrum zajímavých chrámů a svatyň roztroušených po okolí. Jeden z nejzajímavějších je chrám Tódaidži z 8. století. Tuto největší dřevěnou stavbu na světě tedy uvidíme jako první. Fascinováni zde ovšem budeme i z šestnáctimetrové sochy sedícího bronzového Buddhy. Přímo před chrámem se pak nachází další socha představující boha Binzuru Sonja. Zajímavost: Podle japonské mytologie dokáže socha tohoto boha vyléčit nemocné lidi – stačí se jí prý dotknout na daném místě. 

Zcela okouzleni tamější architekturou se pak pokocháme také působivou svatyní Kašuga, která je známá svými 3 000 kamennými a bronzovými lucernami. Společnost nám bude dělat přes 1 200 krotkých a klanících se srnek. A nakonec odjedeme z města Nara do Ósaky, kde také přenocujeme.

11. den: Obchodní centrum Ósaka, nejrušnější ulice Dōtonbori, jedovatá ryba fugu a Ósacký hrad

ÓSAKA

Poslední noc na japonském území bude za námi. Čeká nás však ještě prohlídka města Ósaka, které je důležitým obchodním centrem Japonska. Zde se lidé na ulici zdraví zcela běžně větou: „Kolik si dnes vydělal?“. Abychom ovšem nasáli tu pravou městskou atmosféru, zamíříme nejen do Ósackého hradu, ale popojedeme metrem také do čtvrti Šinsekai (v překladu „Nový svět“). Tuto zábavní čtvrt proslavila zejména vyhlídková věž Tsutenkaku. 

Jakmile se dostatečně pokocháme tamějšími krásami, s Ósakou se rozloučíme. Nebude to ale ledajaké rozloučení! V nejrušnější části Dōtonbori si totiž ukážeme, jak vypadá japonská delikatesa – jedovatá ryba fugu. Kdo si troufne na její ochutnávku? A pak už jen absolvujeme transfer na ósacké hypermoderní letiště Kansai, které je postavené na umělém ostrově. K němu také vede čtyřkilometrový most.

12. den: Přelet do Jižní Koreje, velkoměsto Pusan a kulturní vesnice Gamčeon

OSAKA – PUSAN 

Transfer na hypermoderní letiště Kansai, postavené na umělém ostrově, na který vede 4 km dlouhý most. Přelet do Jižní Koreje. Pusan je druhým největším městem země, položené na jihu Korejského poloostrova na březích Japonského moře. Program odstartujeme v kulturní vesnici Gamčeon, kterou kdysi vybudovali trestanci. Dnes je to místo plné barev, pouličního umění a zajímavých kaváren. Vyhlídka na Diamantový most s moderními mrakodrapy v pozadí.

13. den: Zlaté město, bílý Buddha a královské hrobky v parku Timuli

PUSAN – KJONGDŽU 

Kjongdžu (Zlaté město) řadí UNESCO mezi 10 nejvýznamnějších památek na světě. Bývalé hlavní město říše Silla s tisíciletou kontinuitou, nazývané také muzeum bez zdí. V parku Timuli budete obdivovat královské travnaté hrobky. Návštěva chrámového komplexu klášter Pulguksa. Jde o nejvýznamnější památku celé země. Chrámy s modlícími se mnichy, schodiště – mosty, které jsou národní památkou. Procházka pěknou přírodou k malé jeskyni Sokkuram, ve které uvidíte nádhernou bílou sochu Buddhy. Toto místo patří mezi 3 nejcennější poutní místa všech buddhistů. Obě tyto památky spadají pod ochranu UNESCO a dají Vám přehled o korejské historii.

14. den: Moderní a zároveň historický Soul, ženšen a kimči

KJONGDŽU – SOUL 

Našim privátním transferem se přesouváme napříč celou Jižní Koreu až na sever do hlavního města Soul. Město, kde se mísí historické královské paláce s moderními výškovými budovami. Velkolepé nákupní centra a labyrint asijských trhů. Nejdříve navštívíme rezidenci dynastie Čoson (1392–1910) v paláci Gyeongbokgung s barevnou výměnou stráží. Nahlédneme zde do muzea folklóru. Namdaemun je největším tržištěm země, kde ochutnáme ženšen, který do Koreje jezdili odjakživa kupovat i Číňané. Starobylá brána města Sungnyemun je označována jako národní památka číslo jedna. Výhled na město, noční rozsvícený Soul, gurmánské hody a večerní Soul.

15. den: Nejstřeženější hranice světa

SOUL – DMZ – SOUL 

Dnes navštívíme nejstřeženější hranici na světě se zkratkou DMZ. Demilitarizovaná zóna leží na 38. rovnoběžce a je jednou z posledních světových památek studené války. Společně nahlédneme do jednoho z vykopaných tunelů, kterým se chtěli Severokorejci prokopat do Jižní Koreji a nečekaně na ně zaútočit. Nejsevernější vlakovou stanici Jižní Koreji a místo odkud dalekohledy dohlédneme do Severní Koreji. Hledat tam budeme největší vlajku na světě. Cestu absolvujeme speciálním vozidlem. Uvidíme vojáky severokorejské armády? Pokud ne, musíte se s námi vydat na zájezd Severní Korea.

16. den: Přes Asii letíme domů

SOUL – EVROPA

Konec velké cesty a přílet domů.

Jižní Korea, Japonsko
<
>

Japonsko - velké poděkování

Tento zájezd je úžasný a téměř 2 týdny po návratu si uvědomuji, jak je Japonsko a
jeho fungování návykové. A toto je asi jediná negativní věc na tomto tripu - zjistíte, že
věci, které by měly u nás fungovat úplně přirozeně, Vám chybí a vracíte se do
evropské reality (tedy spíše do té české). Vyjadřuji velké poděkování a obdiv
Martinovi za parádní 2 týdny, úžasné zážitky a možnost poznat tuto fantastickou zemi.

Jarda

Čti více

Japonsko – zlatá cesta , zájezd vřele doporučuji!

S ohodnocením srpnového zájezdu napříč Japonskem jsem mínila pár dní počkat. Počkat dokud se myšlenky neutřídí, dojmy vstřebají a následně u šálku zeleného čaje sepsat konstruktivní a sofistikované hodnocení absolvovaného zájezdu. Z Tokia jsme přiletěli už před týdnem a této naděje se definitivně zříkám, cesta Japonskem bude asi vždy příjemně chaotickou směsí skvělých zážitků a pozitivních obrazů, z nichž je obtížné vybrat jeden jediný. Bylo úžasně osvěžující přesvědčit se, že se i v době, kdy už téměř nic není tajemné a nepoznané se možná cítit jako dítě, pro které je všechno zcela nové a fascinující. Obdiv patří perfektnímu průvodci Martinovi Navrátilovi, díky kterému jsme nebyli až tak ztraceni v překladu :) Objevování na vlastní pěst má své neoddiskutovatelné kouzlo, ale pokud průvodce dokáže přiblížit danou zemi a zároveň navodit příjemný pocit domova, tak je to dokonalé. Martin to zvládl bez chybičky. Zájezd vřele doporučuji! Méně příjemná je následná opětovná adaptace na českou mentalitu a zejména pražskou MHD :)

Romana J.

Čti více

Jižní Korea, Japonsko - zážitek z dovolené

Po návratu z dovolené a aklimatizaci začínám rekapitulovat zážitky předešlých dní. Jednoznačně jsme se setkali s jinou kulturou, milými a uctivý lidmi, neustále se uklaňajucími Japonci, je to nakažlivé, takže uklánění jsme podlehli i my. První dotek s Asií začal přistáním v moderním a obrovském Soulu. Naše první kroky vedly do demilitarizované zóny, kde jsme viděli tunely vyhloubené Severokorejci vedoucí k Jižní Koreji, travnaté hrobky s vstupem do jedné z nich, velký rybí trh, kde jsme ochutnali rozčtvrcené, ještě se hýbající chobotnice (po snědení jsem měl pocit, že se chce vrátit ven ze žaludku). Obrovské Tokyo nás přivítalo vedry, které jsme při prohlídce moderního města ani navnímali. Človek až žasne, že tak velké město je tak čisté, měli bychom si brát příklad od Japonců. Zde jsem poprvé jedl sushi, talířky se sushi byly na jedoucím pase. Překrásný chrámový komplex v každém zanechává nezapomenutelný dojem. Hirošima - obhlídka torza jediné budovy, která zůstala po výbuchu atomové bomby do dnešních dnů s návštěvou muzea je smutné. Zde jsme byli i na baseballu, kde atmosféra byla neuvěřitelná. Kjóto dýchá historií, překrásné uličky plné turistů, můžete zde potkat gejšy a vyfotit se s nimi, množství suvenýrů, ze kterých si určitě něco koupíte. Nara s fascinujícím bronzovým budhou.V chrámu se nachází také dřevěný sloup s otvorem, přes který když prolezete, splní se vám vaše přání a budete osvícení. Já jsem se pokoušel, ale nepodařilo se mi to.
Takže osvícenosti už nedosáhnu a má přání nebudou vyslyšena. Nebo se ještě jednou vrátit do Japonska a opět se pokusit prolést otvorem? Osaka, další moderní velkoměsto Japonska. Opět čisté se svědomitými lidmi a návštěva hradu, ze kterého je nádherný výhled na Osaku. Závěrem musím zmínit našeho průvodce Martina Navrátila. Jeho odbornost, profesionalita, humor a ochota ve všem pomoci nám zážitek z dovolené ještě více umocnila. Jak se říká lépe je jednou vidět než stokrát slyšet. A je co vidět.

Josef

Čti více

Japonsko předčilo naše očekávání

Už dávno jsme toužili vidět a poznat Japonsko alespoň na krátký čas a jsem rád, že jsme byli ve skupině, která vyjela do Japonska jako první po nešťastném tsunami a událostech ve Fukušimě. Obavy z této cesty jsme však neměli. Nepodléháme bombasticky působícím zprávám, které - posuzovány očima geograficky malinkého státu - často vyvolávají představu, že celý svět je pouze řetězec katastrof se střelbou, uragány, záplavami a zemětřeseními. Tudíž ani tomu, že pokud je v Japonsku tsunami, tak celá země je určitě zničena, nebo pokud je lokální problém s elektrárnou Fukušima, tak všech 127 milionů Japonců je ozářených a nemohou konzumovat žádné potraviny. Ty zprávy falešně hladí duši nejednoho našince, že pokud takto "světově" hodnotí katastrofy, tak i on má světový rozhled.
Japonsko jsme tedy navštívili a skutečnost předčila naše očekávání. Tokio, Hirošima, Kjóto, Nikkó, Ósaka a všechna ta okolní místa se šintoistickými a buddhistickými památkami a krásnou zahradní architekturou působí klidně a důstojně. Vše funguje, vše je čisté, upravené, šinkanzen odjede na minutu přesně, aby se pak s vámi rozběhl 300 km rychlostí. Budete obdivovat moderní výstavbu výškových domů s rozhlednou a rychlovýtahy. Zalíbí se vám krásné šaty gejš, které vám předvedou sympatické modelky. Prohlédnete si zápasníky sumo, kteří trénují a zápasí jako obvykle, milé a zdvořilé děti ve školních stejnokrojích vás pozdraví, zamávají a vyfotí se s vámi, prodavačky se několikrát ukloní, když se přiblížíte k jejich zóně, koupené tričko či košili vám odnesou k východu a tam se s vámi rozloučí, v restauracích vám předem dají vlhký teplý ubrousek, abyste si před jídlem očistili ruce, v arkádových ulicích najdete obchody se stovkami, možná tisíci pestrých pochutin, zákusky, dorty, ovocnými poháry, posedíte si při dobrém japonském pivu a vyberete si některé talířky suši, které krouží kolem pultu. A toalety jsou tam čisté, často tak jako laboratoře. A vždy zdarma. A pokud si tam odskočíte, batůžek si můžete klidně nechat na lavičce, když se vrátíte, bude tam.
Určitě byste dostali výčitky svědomí, pokud byste odhodili nějaký papírek či nedopalek cigarety, protože tamní ulice jsou absolutně čisté. A protože psa tam obvykle uvidíte pouze v maličké velikosti, i to pouze v košíku na kole nějaké Japonky, naše domácí poměry vám zde nehrozí. A výčitky svědomí téměř dostanete i tehdy, jestliže chcete nechat nějaké spropitné číšnici v restauraci. Uvedete ji totiž do rozpaků, protože ona chuděra nedokáže pochopit, co to děláte.
Těch zážitků je množství, a všechny jsou jen příjemné, případně příjemně šokující. Třeba je opravdu vše zažít přímo tam, v Japonsku, mezi těmi milými, zdvořilými, svědomitými, čistotnými a přesnými obyvateli tisíců ostrovů, co jsou zvyklí na přírodní katastrofy a co se s nimi umí vypořádat. Vypořádat tak důsledně, že nepocítíte, že tam vůbec nějaký problém byl.

Josef a Alenka

Čti více

Jižní Korea, Japonsko - úžasné dva týdny

Byla to moje první cesta se SNEM, a přesto nevydařenému opožděnému návratu domů, za což můžeme vděčit "prý nejlepší" letecké společnosti, určitě ne poslední. Byly to úžasné dva týdny ve dvou úžasných zemích. Mě jako milovnici historie tam přitahovaly hlavně historické artefakty, které vidět živě bylo něco neskutečné a nezapomenutelné. V Koreji bylo opravdu velkým plusem mít vlastní dopravní prostředek (a k tomu jako grátis vynikajícího řidiče: D), protože jsme si mohli beze spěchu vychutnat vše, co nás zaujalo. Zajímavé bylo vidět, jak se mohou tři města v téže zemi, tak lišit od sebe. Jsem ráda, že jsem na vlastní oči mohla vidět a zažít Jižní Koreu a život v ní, co jsem dosud znala jedině přes jejich TV seriály. Od Japonska jsem nečekala žádné překvapení, protože to byla odjakživa země mých snů a měla jsem o ní nastudované až-až, přesto jsem během cesty získala takové informace, o kterých jsem neměla ani ponětí, a viděla místa, v které jsem už ani nedoufala (údolí Owakudani), takže i Japonsko mě dokázalo něčím překvapit, za což jsem opravdu vděčná. Mými nejočekávanějšími zastávkami byly nesporně Kjóto a Nara, které nejenže nezklamaly, ale mě přímo uchvátily. Samozřejmě i všechna ostatní místa, která jsme navštívili, zanechali ve mně samé pozitivní dojmy. Cesta přejezd šinkansenem byla úplně super (i díky našim úžasným spolucestujícím, kteří se vždy postarali o zábavu) a cestování metrem v mých vzpomínkách se už vždy bude rovnat zábavnému chaosu (hlavně hledání správného východu - kde kromě správné cesty člověk dokáže "ztratit" ještě i průvodce :D). Pohodová atmosféra a zaběhnuté bezchybné fungování všeho v Japonsku mi už teď chybí (není snadné vrátit se do české reality). Co se týče ubytování, pronajaté dopravy a japonských průvodců - nemohu si na nic stěžovat, všechno bylo takové, jaké to mělo být. Přestože hotelové pokoje byly mnohem menší oproti těm korejským, vybavení bylo dořešeno tak, že člověk nepociťoval, že by byl v nějakém stísněném prostoru (Japonci to mají pořádně promyšlené). Stravování bylo také na úrovni (už teď přemýšlím nad tím, jak si doma připravit okonomiyaki, které by bylo alespoň zpola tak dobré, jako v Japonsku). A na závěr, co se týče našeho průvodce, jsem ráda, že jsme měli právě Jirku Jobánka. Svou práci vykonává opravdu profesionální - byl vždy usměvavý, maximálně trpělivý (s milým úsměvem dokázal odpovědět i na tu nejhloupější otázku), nabitý informacemi a ochotný, za což mu patří obrovská díky.
Erika Vandová

Čti více
Projdete si svatyni Fushimi Inari

Doporučuji všem cestovatelům.Zlatá cesta Japonskem a Jižní Korea -

Zájezd ...Zlatá cesta Japonskem a Jižní Korea byl moc hezký. Krásná místa jsme viděli, ochutnali zas trošku jinou kuchyni a naše milá a vždy ochotná Katka nám se vším ráda pomohla. Doporučuji všem cestovatelům.
Verča

Čti více

Nejstřeženější hranice světa - Korea

Nejstřeženější hranice na světě! Dvě země, které rozděluje v okolí 38. rovnoběžky demilitarizovaná zóna a my jsme ZDE. Díváme se na největší vlajku na světě, která váží sama o sobě přes 300 kg. Chtělo by se vám ji vyměňovat a čistit? Severo-korejští vojáci se snaží své kolegy z jihu ve všem předstihnout. I proto na ostrahu hranice v místě, které jsme navštívili, vybírají vojáky, kteří musí být vyšší, silnější, hezčí, než jihokorejští a nosí přitom stále sluneční brýle! Prostě cool, to že je v podstatě z jižní strany nikdo nevidí, jim nevadí, jde přece o princip! Rozdíl je také v povinné vojenské docházce. Na jihu ji absolvují pouze muži a trvá 21 měsíců. Na severu i ženy, a to 7 let, přičemž muži až 10 let a začínají ji v podstatě už jako chlapci. Toto místo je plně paradoxů: stanice, která nevypravuje vlaky, tunel, který měl sloužit podle Severokorejců na těžbu uhlí, přitom se zde žádné uhlí není. Končí ale za hranicí a pravděpodobně by vedl až k Soulu, kdyby ho včas neodhalili! V místním obchůdku si kupujeme i pálenku vyrobenou u severních sousedů. To že každá láhev byla naplněna jinak, nás v podstatě až tak netrápilo. Důležité je, že má nad 40%. Takže na zdraví!

Čti více

Snědli jsme živou chobotnici! Jižní Korea

Když to chcete jíst, tak prosím, je to na Vaši vlastní zodpovědnost. Může Vás to udusit. Před pár lety vzal přítel svou milou na tuto pochoutku a ta se při ochutnávce udusila. Chobotnice jí zůstala v krku a nebylo jí pomoci. Ani silný korejský alkohol nepomohl, který jinak pomáhá. Přesto to chceme zkusit. O co jde? Sníst živou chobotničku. Větší než je průměr vašeho hrdla. Třeba se posílit. Potom nám přinesou bílou chobotnici. Bereme ji, překousneme a polykáme. Mně se to chytá na krku, ale nakonec padá do žaludku. Kromě mně tuto delikatesu zkouší ještě jeden člen naší výpravy. Jeho matka nevěří vlastním očím, ale co může dělat. Hodně návštěvníků zkusí tuto jihokorejskou delikatesu. Někdo z nás prohlásí, že cítí, jak se mu svíjí chobotnička v žaludku. Ano, prý je to normální. Skvělý adrenalin. Neskutečný pocit, jak vám něco leze v útrobách těla. Už jsem zkusil živé srdce hada, koláčky z much, ale toto je něco, na co řeknete jen WAU a je třeba to zapít.

Čti více

Busan – město, které nespí, Jižní Korea

Přijíždíme do 3,5 milionového města Busan, které je druhým největším městem Jižní Koreji, hned po hlavním městě Soul. Žije zde obrovská komunita mladých lidí, kteří dávají městu obrovské množství energie. Hned po příjezdu se touláme po úzkých uličkách dnes kulturní vesnice Gamcheon, která je přezdívaná jako korejské Machu Picchu. Je to část města, kde kdysi žili trestanci a uprchlíci. V posledních letech se sem nastěhovaly běžné rodiny, které zde začaly otevírat malé kavárny. A dnes? Dnes je to centrum umělců a umění, kde na vás na každém rohu číhá buď krásná vyhlídka do centra Gamcheon nebo nějaká zajímavá hipsterská kavárna plná uměleckých děl. Z kulturní vesnice Gamcheon se přesouváme do parku Igidae, ze kterého máme krásný výhled na panorama nejmodernější části města Haeundae, kde stojí futuristické mrakodrapy. Z parku Igidae se k nim táhne nejkrásnější most města – Gwangandaegyo. V překladu to znamená diamantový most, který dostal tuto přezdívku díky nádhernému třpytivému nočnímu osvícení. V parku Igidae nás čeká krásná 30minutová túra po skalách na pobřeží Japonského moře. Den ukončujeme na největším rybím trhu v Busanu, kde ochutnáváme delikatesu Jižní Koreji – Sannakji. Jde o malou čerstvou chobotnici, která je zabita těsně před tím, než ji dostanete na talíři. Díky nervovým zakončením se její chapadla kroutí ještě na talíři a později i v žaludku. Je to obrovský zážitek. Pozor, aby se vám nezachytila ​​v krku!

Čti více

Banh Mi – oblíbená vietnamská bagetka

Banh Mi je oblíbená vietnamská bagetka. Pro mnohé z vás bude jistě překvapením, že právě bageta je jedním z tradičních vietnamských jídel. Poděkovat za to můžeme Francouzům, kteří ji sem přivezli v polovině 19. století, kdy byl Vietnam ještě součástí Francouzské Indočíny, krátce na to se stala základní potravinou. V průběhu 50.let se v Saigonu vyvíjel vietnamský sendvič, jak jej známe právě dnes, a Banh Mi patří k oblíbeným pouličním jídlům. Základ tvoří bageta z klasické bílé mouky, ideálně ještě čerstvá a pořádně křupavá; což však tuto bagetu dělá speciální, je směs koření, masa a zeleniny, kterou ji domácí naplní. Kombinace, které zde najdeme, by vás možná ani nenapadly; co takhle dát si vepřovou klobásku s koriandrem, okurkou a sladkou nakládanou mrkví, k tomu chilli a majonézu. Používá se opravdu široká škála koření, omelet a masných naplní, bez rozdílu, zda je ráno, oběd nebo čas večeře, bagetu Banh Mi nesmíte vynechat.

Čti více

Co jíst ve Vietnamu aneb Za všechno můžou Francouzi!

Stravování ve Vietnamu je pro Vietnamce každodenní důležitá událost. Oproti našemu stylu stravování si musíte zvyknout na mlaskání, krkání, které vyjadřují spokojenost s jídlem. Nepořádek kolem stolů a na zemi v pouličních jídelnách je častým jevem. Pouliční stravování je standardem a Hanoj je rájem tohoto stravování. Téměř na každém kroku najdete nějaký stánek či restauraci s polévkami, rýží, různým masem či nudlemi. Typické pouliční restaurace se často zaměřují na 1 až 2 jídla. Výběr je široký. Základní surovinou vietnamské kuchyně je rybí omáčka a rýže. Vietnam je druhým největším vývozcem rýže na světě, po Thajsku. Rýže se zde objevuje při snídaních, obědech, večeřích, ale i v dezertech. Z rýže se vyrábí rýžové nudle, rýžový papír, rýžová kaše, rýžový ocet, rýžové víno atd. Po Napoleonských válkách se Napoleonovi III. podařilo získat území Kambodže a jižního Vietnamu. A jak je známo, Francouzi milují bœuf bourguignon, neboli dušené hovězí na červeném víně. A tak když přijeli kolonizátoři do Vietnamu, kde byla tradiční kuchyně spíše zatížená na maso vepřové, rozhodli se Francouzi naučit Vietnamce milovat i hovězí. Do vývarů se více než kdy před tím, začalo používat hovězí a telecí maso i kosti. Vývary se vařily ve velkých hrncích dost často na ulicích a nad ohněm, jak je i dneska stále zvykem. Říká vám něco francouzský výraz pot-au-feu? Česky říkáme „potofé“ a je to francouzský výraz pro dušené hovězí maso s kořenovou zeleninou a cibulí. A proto pot-au-feu je vlastně základem pro hovězí vývar. Když potom přeložíme slova „pot“ – „au“ – „feu“ do češtiny, máme z toho „hrnec na ohni“. A to je právě ten obrázek, který měli francouzští kolonizátoři před očima ve vietnamských ulicích vždy, když se připravoval vývar na polévku, které se zkráceně začalo přezdívat „feu“ z francouzského slova oheň neboli vietnamsky (jen lehce intonačně jinak) Phở [fə]. Vietnamská polévka PHO má svou historii, která je ale podobně složitá, jako byste se chtěli dobrat vzniku naší bramboračky. V pramenech se uvádí, že recepty na tuto oblíbenou polévku dost dlouho kolovaly hlavně ústní formou. Jednou ji někdo šikovný vymyslel a pak už se z toho nápadu a misek plných voňavého vývaru radovalo pořád víc a víc konzumentů. Ten někdo byl pravděpodobně ze severního Vietnamu, protože první písemné doklady pochází z Hanoje. Jak už tomu, tak bývá, velký vliv na vietnamskou kuchyni měly okolní a přímo sousedící země a jejich kultura. Velkou inspirací v mnoha ohledech byla pro Vietnam Čína. Do vietnamské gastronomie přinesla nejenom kulturu stolování, kdy jsou dodnes za hlavní jídelní nástroj považované hůlky, ale i technika vaření „stir–fry“. Ze surovin jsou to pak hlavně různé druhy rýže a produkty z ní vyrobené (rýžové nudle, papír), sójová omáčka, tofu a mnoho druhů bylin a koření. Čím víc budete směřovat na jih Vietnamu, tím častěji budete v jídlech rozpoznávat výrazně sladší chutě. Často se tu k přípravě a dochucení typicky slaných jídel využívá čerstvé nebo sušené exotické ovoce. Pochutnáte si tu třeba na hovězím s kokosem, kuřecím s mangem i na mořských plodech na ananasu. Suroviny jako kokosové mléko, vaječné nudle, kari, chilli papričky, citronová tráva, ústřičná omáčka jsou zde samozřejmostí. Takový je vliv okolních Jihovýchodních států. Vietnam byl od roku 1887–1954 součástí Francouzské Indočíny, a to si myslím způsobilo poměrně významnou revoluci ve vietnamské gastronomii. Vietnam do té doby prakticky neznal obiloviny ani mléčné výrobky. Díky Francouzům vznikly třeba báječné vietnamské bagety Bánh mì pâté [baň mí paté]. Což jsou v podstatě bagety na způsob francouzských „baguette“, které se plní po vietnamsku, masem, paštikou, zeleninou a spoustou asijských bylinek s trochou chilli. Na naší pracovní cestě Road to Hanoi jsme ochutnali místní speciality severního Vietnamu jako bun oc – uvaření šneci s omáčkou nuoc cham, špízy z kozího masa, smažená žabí stehýnka, osmahnuté malé krabíky, pštrosa, vařené mušle s citronovou trávou, vodního buvola, opečené larvy bource morušového, smažené zelené kobylky, kávu se syrovým vejcem. Ve škole vaření jsme se naučili připravovat typické bun cha, jarní rolky či salát ze zeleného manga. Stravovali jsme se v restauracích, které by si zasloužili i Michelinskou hvězdu, ale i na ulici s místními, u stolečku s plastovými židličkami, rozloženými přímo na chodníku. Vietnamská gastronomie je rozmanitá a zcela jistě zde uspokojíte své chuťové buňky. Na své si přijdou i náročnější gastronauti.

Čti více
Jižní Korea - Soul

Soul

Soul je hlavním a největším městem země, obecně je to vůbec jedno z největších měst na planetě. Protéká jím řeka Hangang. Populace činí více než 10 milionů obyvatel. Je to velice příjemné město s jedním z nejvyšších indexů kvality života. Je domovem mnoha firem a technologických společností, sídlí zde mj. Samsung, LG či Hyundai. Je to i místo mnoha mezinárodních sportovních utkání, za všechny jmenujme například LOH 1988 či Asijské hry v roce 1986, z politických summitů můžeme zmínit třeba místní setkání G20 v roce 2010. Soul je samozřejmě i centrem nákupním, gastronomickým a kulturním. Turisté se zde tak rozhodně nudit nebudou. Za návštěvu určitě stojí palác Gyeongbokgung, N Seoul Tower, Válečný památník, Národní muzeum, Lotte World nebo čtvrtě Insadong či Gangnam. Nenechte si ujít ani tradiční vesničku Bukchon Hanok Village!

Čti více

Busan (Pusan)

Druhé největší korejské město najdeme na jihovýchodě země, domov zde našlo zhruba 3,5 milionu obyvatel. Pusan je také největším korejským přístavem a významným dopravním uzlem. Křižují se zde autobusy, metro, železnice, najdeme zde i mezinárodní letiště Gimhae. Trajektové trasy pak fungují mezi Pusanem a několika japonskými přístavy. Žádnému návštěvníkovi by neměl uniknout most Gwangan, rybí trh Jagalchi, Haedong Yonggungsa Temple, vesnice Gamcheon nebo pláž Haeundae.

Čti více

Kjongdžu (Gyenongju)

Město bylo hlavním centrem Království Silla a dnes je domovem významných památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Bývá také označováno za živoucí muzeum korejské historie a kultury. Navštívit zde můžete například Tumuli Gongwon, Bulguksa či Seokguram. Ty, kteří mají blíže spíše k živé přírodě, pak jistě zaujme zdejší hojná růžová tráva Muhlenbergia capillaris a Sakurový festival, který se tady koná každý rok na přelomu března a dubna.

Čti více
Přistoupíme blíže a dostaneme se až k plotu Demilitarizované zóny

Demilitarizovaná zóna

Pro všechny, které zajímají mezinárodní vztahy a konkrétně i korejský konflikt, je pak povinnou zastávkou zdejší Demilitarizovaná zóna. Nachází se u pravděpodobně nejkontrolovanějších státních hranic na světě, tj. těmi jihokorejskými a těmi severokorejskými! Najdeme ji zhruba hodinu jízdy od Soulu a je nutné mít na paměti, že je možné ji navštívit pouze v organizované skupině. Je to fakticky pás území nikoho o šířce asi 4 km. 

Je to samozřejmě také turistická atrakce, můžete odtud z observatoří nahlédnout do Severní Koreje, dozvědět se více o dlouhotrvajícím konfliktu a dokonce se projít tajným tunelem. 

Navštívit byste měli i Park Imjingak či Most svobody, po kterém v roce 1953 přešlo 12 773 osvobozených jihokorejských válečných zajatců. Z observatoře Dora můžete nahlédnout do severokorejské pohraniční vesnice Kijong – dong. 

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.