1. den: Odlet do nejneuvěřitelnější země na světě
EVROPA – CHENNAI
Odlet z Evropy špičkovou leteckou společností.
2. den: Chrámy na břehu moře (UNESCO) a mořské speciality
CHENNAI – MAHABALIPURAM
Přílet do pátého největšího města Indie CHENNAI, transfer do Mahabalipuramu. Mahabalipuram – přímořské městečko a významný přístav již v období narození Krista, známé svatyněmi vytesanými z jednoho kusu kamene, které patří k nejkrásnějším na světě. Jsou nejkrásnější ty volně položené, nebo ta u mořského břehu, která vydržela tsunami v 2004 a byla zařazena do světového dědictví UNESCO? Přiblížíme si historii tohoto významného přístavní a obchodního města. Osvěžíme se čerstvým kokosem nebo prolisovanou cukrovou třtinou. Program je perfektně nastavený a my můžeme pokračovat v objevování. Stojíme u největšího granitovém bas-reliéfu na světě, který zobrazuje starodávný příběh o sestupu posvátné řeky Ganga na Zem. Jsme ubytováni kousek od pláže v bengálském zálivu, chcete si na úvod cesty zaplavat, ochutnat čerstvě ulovené, mořské speciality v místních restauracích? Rádi Vám doporučí ověřenou restauraci. Na západ slunce se podíváme v parku, kde se nachází i maják z 19. století, nedaleko si vychutnáme pohled na palmami poseté okolí. Prohlídka by nebyla kompletní bez ikony města, kterou je gigantický 250 tunový balvan, zdá se, že v důsledku optické iluze sotva vydrží na svahu kopce. Indie si nás už od začátku podmanila.
3. den: Město Šivy a Višny, tkalcovské dílny a obrovská exotika
MAHABALIPURAM – KANCHIPURAM
Pokračujeme do města Kanchipuram. Jedno ze sedmi svatých míst Indie, jediné zasvěcené Šivovi i Višnovi. Magické místo nazýváno i městem tisíce chrámů. Chrámy Ekambarešvar, Kailašnat, Kamakši ze sedmého století, ohromí detailní architekturou a přejdeme přes jednu z nejvyšších gopurám – vstupních chrámových bran. Pestrobarevné hedvábné sárí, které patří k nejkrásnějším v celé Indii. Nahlédneme do tkalcovských dílen, kde se toto tradiční indické oblečení vyrábí, na více než stoletých stavech. Ochutnáme naše první, originální, chutné thali. Nefalšovaná exotika.
4. den: St. Tropez, francouzské víno a duchovní ášram
PONDICHERRY – AUROVILLE
TIRUVANNAMALAI přitahující statisíce indických poutníků. Proč? Vysvětlíme si. Zažijeme sílu tohoto místa i my? Projdeme se gigantickým chrámovým komplexem a své myšlenky uklidníme v jednom z ášramu. Pondicherry: bývalá francouzská kolonie s neobvyklou atmosférou kombinace evropské kultury a indických tradic. Trikolóra na hôtel de ville a architektura francouzského 18. století. Stále jsme v Indii s jejími plnými ulicemi, rikšami a pouličními trhy. Návštěva ášramu v Auroville – malé komunitě vytvořené kdysi kolem duchovního vůdce Šrí Aurobindo Ghost, kde se stále vyučuje jóga. Stihneme lekci? Není rituálů, ani meditace, stačí se jen oddat Božímu principu a síle. Zjistíme, jak žije komunita v indickém nezávislém území, s vlastní měnou a přejdeme pod mohutným Banyanem. Ukážeme Vám epicentrum komunity. Dech beroucí překvapení nás jen čeká, zlatá kulovitá stavba - Matrimandir, jakoby z vesmíru. Svatyně určená k meditaci, na jednu z 12 atribut, které zde místní dodržují. Pochopíme, které to jsou, a ne jednu si „vezmeme“ s sebou. Principy meditace už stačí jen praktikovat.
5. den: Indové v kraťasech a nádherný chrám z jednoho kusu kamene (UNESCO)
TANJORE
Zaběháme si ráno s Indy? Asi jediné město v Indii, kde je uvidíte v kraťasech. Z pobřežního Pondicherry se přesouváme do vnitrozemí. Z oken autobusu pozorujeme rušný vesnický život a vysvětlujeme si, jak hluboko, se víra dotýká indických lidí. Zastavujeme se ve známé restauraci a vychutnáme si Tandoori chicken s naanem. Tandžávúr (Tanjore): město, kde v roce 1010 vybudovali z jednoho kusu kamene úžasný chrám Brahadišvár (UNESCO) jako věčnou památku slávy říše, která odsud sahala až po břehy Gangy. My na vrcholu "Vele chrámu" pozorujeme 81 tunovou kupoli ve světle zapadajícího slunce. Jak to jen v těch časech mohli postavit? Upoutá nás i monolitní 25 tunový býk Nandi, jeden z těch největších, co můžete v Indii najít. Tandžavúr je známý svými malbami a bronzovými odlitky soch. Vezmeme Vás do domácí fabriky, kde si můžete prohlédnout a vyzkoušet odlít sošky tančícího boha Šivy. Tyto suvenýry jsou originálem a toto umění pochází právě odsud.
6. den: Do města božího nektaru, které je z jiného světa
TRICHY – MADURAI
TRICHY, které zmiňuje již Ptolemaios ve druhém století p.n.l. Uprostřed něhož se ve výšce 84 metrů vypíná skála s chrámem boha Ganeša. Za výhledem z jejího vrcholu musíme zdolat 437 kamenných schodů! Dohlédneme i na nedaleký chrám Sri Ranganathaswami v Srirangame, který si vzápětí půjdeme i prohlédnout. Stavělo ho mnoho dynastií od 10. do 20. století a dnes má celý komplex rozlohu až 60 hektarů, což ho činí největším hinduistickým, funkčním chrámem na světě. Náš průvodce Vás provede tímto labyrintem a vezme Vás i na vyhlídku, kde si tento rozsáhlý komplex lépe představíme. Vyznáme se a ukážeme Vám i sanctum sanctorum, nejposvátnější místo chrámu, kam mohou vstoupit pouze hinduisté. Pokračujeme ke ghátu, schodištím posvátné řeky Kaveri, kde pozorujeme očistné rituály místních lidí. Přesun do Madurai, do města božího nektaru, města poutníků, žebráků, byznysmenů, volských spřežení a rikš. Večeři si vychutnejte v jedné z mnoha restaurací na střeše s výhledem na gópury – nádherně zdobené věže chrámů. Náš průvodce je neustále s vámi.
7. den: Přes plantáže kardamomu do indické přírody
MADURAI – PERIYAR
Jsme v Madurai, druhém největším městě státu Tamil Nadu, jehož půdorys připomíná nákres lotosu. Nejstarší osídlené místo na indickém subkontinentu, město chrámů a festivalů. Obrovský zážitek. Hned ráno navštívíme chrám Meenakshi, okolo kterého se 2500 let točila historie města. Množství úchvatných zobrazení bohů, bohyň a mýtických stvoření. Bude se tudy toulat i chrámový slon? Chrám byl nominován za jeden z divů světa. Toto musíme vidět! Za pohled určitě stojí i monumentální palác Tirumala Nájaka. Jeho vnitřní nádvoří o rozměrech 75x52 m nádherně doplňuje hustá spleť sloupů po obvodu. Monumentální! Opouštíme stát Tamil nadu a scénickou cestou přes plantáže kaučukovníků, kardamomu, kakaovníků, zeleného pepře a palem se dostáváme do přírodní rezervace Periyar ve státě Kerala. Organické ubytování a odpočinek od ruchu měst v zelené přírodě. Samota a stav blaženosti, dýchejte a relaxujte uprostřed nejzelenějších míst jižní Indie.
8. den: Úchvatná divočina jižní Indie
PERIYAR
Rezervace Periyar, nejnavštěvovanější v Jižní Indii. Potěšíte se návštěvou zahrad koření (zopakujeme si, co nás naučila Srí Lanka?) A porovnáte si indický čaj s cejlonským. Rezervace Periyar pod vrcholem Anamudi (2695 m), nejnavštěvovanější v Jižní Indii, zabírá plochu 777 čtverečních kilometrů a poskytuje domov divokým buvolům, divočákům, makaků, tisícovce slonů, pár desítkám tygrů a více než dvě stě druhům ptáků. Plavba po jezeře Periyar je unikátní příležitostí k pozorování divoké zvěře, pro neúnavných nabízíme trek v džungli s místním průvodcem. Potěšíte se i návštěvou zahrad koření (věděli jste, jak roste například vanilka, či pepř?) A poznáte tajemství výroby místního čaje. Přes sytě zelené čajové plantáže transfer do přístavu a nalodění se na pronajatý hausbót. Další vrchol naší cesty. Poplujeme v tichém prostředí nádherných kanálů. Kormidlujeme a z paluby našeho hausbótu sledujeme život obyčejných místních lidí v nádherné indické přírodě. I toto je Indie! Zakotvíme pod palmami. Otevřeme si čerstvé kokosové ořechy, opečeme jen před malou chvílí chycené rybky a při západu slunce si řekneme více o neuvěřitelné Indii. Vzrušující noc na houseboatu.
9. den: Nejstarší kostel v Indii a židovská čtvrť v Kochi
KOCHI
KOCHI ve státě Kerala. Znovu na pobřeží, Indii jsme prošli naskrz, z východu jsme se přesunuli na západ. Kochi je jedním z mála míst v Indii, kde většinu obyvatel netvoří hinduisté. Zase jiný svět. Jako přístav koření ho znali Řekové, Římané, Arabové, Židé i Číňané, proto má přívlastek "královna arabského moře". Další důkaz neskutečné indické historie. Kochi je městečkem s nejstarším kostelem v Indii (Kostel svatého Františka) či Bazilikou Santa Cruz (založenou papežem Pavel IV.), Mešitami a židovskou synagogou (nejstarší v celém Commonwealthu). Je směsí portugalské, holandské a anglické venkovské osady na tropickém Malabarském pobřeží. Chutnou kávičku si vychutnáme v jedné z urbanistických kavárně. Jsme opravdu v Indii?
10. den: Sítě čínských rybářů a Vasco da Gama
KOCHI – BANGALORE
Jsme jen v 2/3 zájezdu a už jsme toho tolik zažili. Věděli jste, že Vasco de Gama byl pohřben právě zde? Vykoupeme se, pomůžeme rybářům vytahovat staré čínské sítě a večer navštívíme úchvatné představení Kathakali, kde Vám herci a zpěváci s dokonalým make-upem a propracovanými kostýmy za doprovodu bubnů představí nejkrásnější hinduistické eposy. Záporné postavy si pod víčka dávají trošku pepře, aby měli bělmo obarvené na krvavě rudé! Kochi je známé svými půvabnými uličkami, kde filmový štáb natáčí záběry do bollywoodských romantických trháků. Podaří se nám během oběda vidět vyskakující delfíny? Čeká nás další indický stát. Transfer na nádraží a odjezd lehátkovým vlakem do Bangalore, hlavního města státu Karnataka. Další zážitek před námi, ve vlaku potkáváme Indy cestující z různých koutů Indie. Podělí se s námi o životní příběhy a uděláme si i pamětní foto. Indii se dostáváme pod kůži.
11. den: Silicon Valley Indie a novodobý div světa
BANGALORE – HASSAN
BANGALORE. Příchod do třetího největšího města Indie. Obrovský skok a zase zcela nové dojmy. Město, zařazené mezi takzvaná globální města na úrovni Berlínu či Bostonu. Silicon Valley Indie. Mohli jste Indii procestovat celou, toto jste ještě neviděli. Pokračujeme na poutní místo džinistů Shravanabelagola. Jeho sedmnácti metrový monolit (možná nejvyšší na světě) byl v roce 2007 samotnými Indy vyhodnocen za největší ze sedmi novodobých divů Indie! Absolvujeme lehký výstup po schodech vytesaných do skály. Ten výhled bude stát za to. Příjezd do městečka Hassan, pojmenovaném po vnukovi Mohameda. 927 metrů nad mořem, příjemné podnebí a (na Indii) komorní atmosféra. Zajděte do kina na bollywoodskou klasiku, nebo si raději užijete proceduru ve wellnes?
12. den: Fascinující středověký hinduismus
BELUR – HALEBID
Naše cesta pokračuje. Zde potkáváme Indy, kteří v životě neviděli bílou tvář. Belur a HALEBID – nádherná ukázka architektury říše Hoysala, jejíž moc vrcholila v 13. století. Fascinující středověký hinduismus. Takovou propracovanost jsme na chrámech ještě během naší cesty neviděli. Z tolika dekorativnosti jsme v úžasu. Výstavba chrámu v Belur trvala přes 100 let. Impresivní chrám Hoysaleswara v Halebidu je zas unikátní tím, že z jeho vyřezávaných sousoší na stěnách, se dají číst starodávné hidnuistické příběhy, legendy ze života a kultury Indie. Přes nefalšovaný indický venkov směřujeme do proslulého a na svou dobu, největšího a nejbohatšího města světa, Hampi.
13. den: Další cestovatelská bomba
HAMPI
Hampi. Obrovský zážitek z celodenního procházení ruinami sídla posledního velkého hinduistického království jižní Indie Vidžajanagara (UNESCO). Ruiny paláců, rozvrácených po krvavé bitvě se sultánem ze severu, v roce 1565, jsou tichými svědky někdejší slávy a neuvěřitelného bohatství jejich panovníků. Hampi, chrám Virupakša jakož i okolní komplex jsou opravdu výjimečným místem. Procházíme se mezi obrovskými balvany, položenými, tak jako by je tam nechal jakýsi obr. Fantazie a představy, dob minulých funguje naplno. Na břehu řeky Tungabhadra, nástup do pletené loďky, lehneme si a necháme se, silou pádla unášet k ikonické památce, kterou je kamenný vůz, ve Vitthala chrámu. Zavítáme i do královské části s lotosový chrámem, lázněmi, sloními stájemi a nezvykle stavěnou studnou. A vše zakončíme na královské vyhlídce, při západu slunce si ukážeme rozlohu poslední říše.
14. den: Opouštíme středověk a jedeme na pláž
HAMPI – MUMBAJ
Virupakša, Vithala, kamenný povoz, jehož kola se skutečně točí. Možná si nebudete pamatovat jména všech chrámů, ale Hampi si zařadíte mezi Vaše indické perly. Z Hampi jsme vytěžili všechno. "Zabloudíme" na místních trzích a na cestu si nakoupíme čerstvé ovoce a nějakou tu dobrotu. Transfer na železniční stanici a odjezd vlakem do Mumbaje. Naše cesta vrcholí.
15. den: Bollywood na pláži, koloniální Victoria, luxusní hotel Taj
MUMBAJ
Ranní příjezd do největšího města Indie Mumbai: úplně jiná atmosféra u Arabského moře. Slavná Chowpatty Beach, kde se stále něco děje a výhledy připomínají Rio. Nákupy v uličkách Colaby, ale i v moderních nákupních centrech. Věže mlčení, visuté zahrady a koloniální architektura. Ukážeme si proces praní v největší otevřené prádelně světa. Nádherné nádraží Victoria (UNESCO), luxusní hotel Taj a Brána do Indie, přes kterou z Indie odešli poslední britští vojáci. Možnost navštívit ostrov Elephanta, hodinku plavby od Bombaje (UNESCO). Večer pro zájemce rozlučková zábava na skvělých bombajských diskotékách. Transfer na letiště a odlet domů.
16. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů!