Mrtvé akácie v Deadvlei
sleva first minute až 19%

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie komfortněji

Poznávací zájezd po zemích s nekonečnými sceneriemi, barevnou přírodou, kde se setkává oceán, poušť, hory a africká zeleň v jednom. V žádné jiné části Afriky takovou kombinaci nenajdete. Ohromí vás písečné duny Namibie, Botswana – země slonů i Viktoriiny vodopády v Zimbabwe. Exotická dovolená v Africe, z níž se vrátíte osvěžení, svobodní duchem i s novým pohledem na Afriku.

  • nejvíc praktických zkušeností v ČR, jsme tu od roku 1989
  • největší písečné duny na světě, kaňon na Rybí řece
  • kraj pouště Kalahari, meteorit, rozlehlé pláně Etoshy, Chobe a Zambezi
  • komfortní hotely a bungalovy se snídaní
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Kapského Města a zpět z Johannesburgu, letištní poplatky, přelet Victoria Falls – Johannesburg, 17 x ubytování v 3* - 4* hotelech a lodges ve dvoulůžkových pokojích, 17 x snídaně, dopravu během celého pobytu mikrobusem, SEN průvodce, všechny silniční a hraniční poplatky, safari program, plavbu po řece Chobe, všechny letištní transfery na místě pobytu, pojištění proti insolventnosti, vstupné do národních parků

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza, kapesné, fakultativní výlety, kapesné na zájezd (500 - 700 EUR)

Ubytování:

Kapské město – Protea Hotel Fire & Ice!****, 2 noci
 
Namaqualand - Frontier River Lodge***+, 1 noc
 
Fish River Canyon – Alte Kalköfen Lodge****, 1 noc
 
Sossusvlei - Little Sossus Lodge***+, 1 noc
 
Windhoek – Avani Windhoek Hotel & Casino****, 1 noc
 
Swakopmund - Swakopmund Plaza***, 2 noci
 
Twyfelfontein - Twyfelfontein Country Lodge***, 1 noc
 
Opuwo - Opuwo Country Lodge***, 1 noc
 
Etosha - Mokuti Etosha Lodge****, 2 noci
 
Grootfontein / Rundu – Roy’s Rest Camp***, 1 noc
 
Katima Mulilo - Protea Hotel by Marriott Zambezi River***, 1 noc
 
Kasane - Kwalape Safari Lodge***, 1 noc
 
Victoria Falls – Pamusha lodge****, 2 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 

Poznámka:

Velikost skupin na tomto zájezdu je limitována počtem 5-9 klientů na jedno auto. 

⚠ Součástí dokumentů, které namibijská ambasáda vyžaduje pro udělení vstupních víz je mimo jiné výpis z bankovního účtu za poslední 3 měsíce, kdy zůstatek na účtu musí být alespoň 2000€ (ekvivalent v Czk)/měsíc.
Podklady na víza budeme vyžadovat s dostatečným předstihem před zájezdem.

Jedná se o poznávací zájezd, což vyžaduje ranní vstávání, balit/vybalit kufry, časté a dlouhé přesuny.

Lanovka na Stolovou horu bude kvůli údržbě odstavena od července do srpna. Na Stolovou horu je možné jít pěšky i během odstávky.

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Doporučené očkování: žloutenka typu A i B, platné očkování proti tetanu. Ostatní očkování jsou individuální.

Na zájezd létáme vybranými leteckými společnostmi EMIRATES/FLY DUBAI/ETHIOPIAN/QATAR AIRWAYS/BRITISH AIRWAYS/TURKISH AIRLINES. Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.
 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Přelet přes rovník

EVROPA – KAPSKÉ MĚSTO

Odlet, přelet přes celou Afriku až na její konec.

2. dne: První africká noc

KAPSKÉ MĚSTO

Přílet do města, které mnozí označují za nejkrásnější město světa. A mají pravdu. Úžasná poloha mezi modrým oceánem a obrovskou Stolovou horou, svahy porostlé vinnou révou evokují ráj na zemi. I proto naše první kroky povedou na úpatí Stolové hory. Našimi auty vyjedeme ke stanici lanovky. Ti, kteří chtějí ulovit větší zážitky, budou mít možnost na "Stolovku" vystoupat pěšky. SEN zná nejlepší turistický chodník a vy se dotknete úžasné přírody ve středu 3-miliónového města. Na výstup máte 2 hodinky. SEN rekord je 52 minut. Lanovkáři se na vrcholu hodinku projdou, dají si výbornou kávičku a vyfotí si damany skalní. Procházka směřuje k Maclears Beacon a každý si vychutná výhledy na Robben island, kde byl 18 let vězněn Nelson Mandela, ale i výhledy na Lví hlavu, Ďáblův vrchol a 12 apoštolů na jihu. Už všichni chápeme, proč je Cape Town tak oceňován. Společně se svezeme panoramatickou, otočnou lanovkou dolů. Ubytování v absolutním centru města.  Ochutnáte k večeři talíř s ražniči z pštrosa, krokodýla, kudu? Nebo vyzkoušíte steaky, které mohou klidně konkurovat těm argentinským? Africká hudba nás dostane do varu. Jsme v Africe, na kontinentu, odkud pocházíme a jaksi to cítíme. Se SNEM jsme tu jako doma!

3. den: Hledáme Bludného Holanďana na Mysu dobré naděje

KAPSKÉ MĚSTO

Za nejkrásnějšího světla vyrážíme na den, který bude pro vás jedním z nejlepších ve vašem životě. Hory a bouřlivé moře 50 km jižně z Kapského města. Lachtani, tučňáci a hrozny plné cukru, které tvoří úžasná vína. Kapské Město a jeho okolí má úžasné mikroklima. Zátoky, kde bylo překladiště dřeva (Hout Bay), zátoky známé sebevraždou desítek velryb, míříme do národního parku Table Mountain (UNESCO), na absolutní jih kontinentu. Uvidíme už dnes pštrosy, antilopy a opice? 15 minutová procházka k majáku na Mysu a pak úžasný hodinový trekking (přímá vzdálenost mezi body je 2,3 km) nádhernou přírodou kolem Diasovy pláže s úžasnými výhledy a foto pauzy k Mysu Dobré naděje. Zde v roce 1488 přistál Portugalec Bartolomeu Dias a v roce 1895 ho obeplul i pradědeček našeho ředitele Luboše Fellnera. Víte, jak daleko je odsud k vám domů? Kilometrovníky vám to řeknou.
Místo bouří, jehož se námořníci obávali, ale když ho porazili, tak byla velká šance zbohatnutí. Dále na jih je už jen Antarktida. Po obeplutí mysu již námořníci nemířili na jih, ale na východ do klidnějších vod. Nádherné pláže, tyrkysový ledový oceán, ráj pro ptáky, divoká příroda, jakou naleznete pouze zde. Bludný Holanďan, vrchy hottentotů a obrovská zátoka False Bay. Třetí nejstarší město země, stovky tučňáků. Vykoupete se nebo alespoň svlažíte nohy? Pláže jsou plné surfařů a žraloků bílých. Od června do listopadu je šance vidět velryby. U pláže, kde surfovala Agatha Christie, odbočíme opět ke Stolové hoře a zamíříme do nádherných vinic. Ne ledajakých, ale těch nejstarších v subsaharské Africe s více než 330 letou kontinuální historií. Projdeme se vinicemi, scenerie jsou nádherné. Hlavní dům je skvělou ukázkou první holandské architektury z dob prvního guvernéra Simona van der Stela (17. století). Ochutnáme 5 sort od Sauvignon Blanc přes barikové Chardonnay až po speciální sorty červeného. Pinotage je sorta, kterou si určitě zamilujete. Za posledních 10 let vína z této unikátní vinice dostaly 66 zlatých medailí. Specialitou je, že vína z těchto vinic si vychutnával Napoleón Bonaparte, pruzští a francouzští králové, ve svých dílech ho vzpomíná Charles Dickens či Charles Baudelaire ho, v Květy zla, přirovnává ke rtům milované.
Luxus, kvalita a historie v jednom by mohly být závěrem nádherného dne. Ještě ná čeká skvělá večeře. Dáte dnes prioritu mořským potvorám? Studený oceán produkuje ty nejlepší na světě. Krevety, ústřice, úžasné mušle či ryba, kterou najdete pouze zde v okolí města. V SEN doporučujeme restauraci Den Anker (Kotva) umístěnou ve starém hangáru, ale dnes jde o jednu z nejluxusnějších restaurací města na březích přístavu. Mnoho druhů piva z rodinných pivovarů a vinná karta oceněna jako "Platinium" podle Dinners club. Ideální čas na rozhovory s novými kamarády z vaší skupinky. Takový den plný zážitků dokážeme zorganizovat po 24 letech zkušeností a kontaktů! Jsme tu pro Vás.

4. den: Zemí křováků

KAPSKÉ MĚSTO – ORANGE RIVER

Se zkušeným SEN průvodcem se bezpečně projdeme absolutním centrem města, navštívíme trhy s výrobky a suvenýry z celé Afriky. Úžasným zážitkem nejen pro fotografy bude pestrobarevná čtvrt bo- Kaap. Domečky červené, zelené, žluté barvy, hnědé, černé, tyrkysové. Muslimská čtvrť, indicko majajská komunita a koření. Ruch velkoměsta necháváme daleko za sebou a směřujeme do skutečné Afriky, stíny jsou stále delší, lidí je méně, domy ustupují přírodě a scenérie začíná připomínat divoký západ. Když opustíme velkoměsto, farmy se budou postupně zvětšovat a rozestupovat. Kopírujeme pohoří Roggeveld, až se dostaneme na úpatí hor. Po jejich překročení přijdeme do rozlehlého údolí. Jeho centrem je město Citrusdal a na druhém konci Clanwilliam. Dolina pod horami Cederberg je centrem pěstování pomerančů a mandarinek na západě JAR. Kromě toho se zde daří i jiným plodinám. V malých farmářských stáncích je možné koupit jejich produkty, ať už čerstvé nebo sušené. Za Clanwilliam začíná oblast pěstování rostliny se jménem Rooibos červený. Produkuje se z něj sušená drť (dříve fermentovaná), která se používá k přípravě bylinného čaje. Je to jediné místo na světě, kde se pěstuje a exportuje do celého světa. Rooibosové plantáže ustoupí náhorní planině NAMAQUALAND: jediná část země, kde ještě žijí potomci bušmenů. Věděli jste, že ani černoši ani běloši nejsou původními obyvateli? Tato oblast je však známá hlavně mezi botaniky. S příchodem dešťů v září tato polopoušť rozkvete. Toto období trvá velmi krátce, pokud ovšem máte štěstí, pohled je nezapomenutelný. Procházíme kolem hornického města Springbok a přicházíme k Orange river kde přespíme a před námi je už jen Namibie.

5. den: Druhý nejhlubší kaňon na světě a výborné jehněčí

FISH RIVER CANYON

Snídaně a přes hraniční přechod Noordoewer vstupujeme do Namibie. Namibie je země, která si příliv návštěvníků hlídá a kontroly zde mohou být zdlouhavější. Po tom, jak překročíme hranici se vydáme po asfaltové cestě napříč regionem Karas až po úroveň největšího kaňonovité systému v Africe a jednomu z největších na světě. Zde opustíme asfaltovou cestu a vstupujeme na prašné cesty. Délka je 160 km, šířka 27 km a hloubka v průměru 550 m. Hlavní část, kontrolovaná správou národních parků, se táhne od pramenů v Ais-Ais po vyhlídku Hobas. Tyto dva body jsou od sebe vzdáleny 70 kilometrů. Zbytek kaňonu (90 km) je v soukromém vlastnictví. V kaňonu je možné absolvovat trek. Povolení se vydávají od května do září a většinou se čeká více než 2 roky. Trek má 88 km bez jakékoliv infrastruktury nebo cest. Vše na 5 dní si v horku nesete s sebou. Kromě tohoto treku nelze sjet na dno, je možné se pouze kochat jedinečnými výhledy. Vyhlídka Hobas je považována za tu nejkrásnější a my zde strávíme velmi příjemný čas.

Cestou národním parkem hledejte pštrosi, přímorožce nebo vzácné zebry horské. V suché zemi, se sem tam objeví zajímavá rostlina, Aloe rozsochatá (Aloidendron dichotomum). Původní obyvatelé, Sanové (Křováci), si z jejich větví vyráběly toulce na své šípy. Po vyhlídce nás čeká posledních 140 km a nocleh v oblasti Hrdap. Scenérie je polopoušť. Připravte se na to, pohodlně se usaďte a sledujte zemi, která připomíná americký středozápad. Stále mírně stoupáme.

6. den: Největší hnízda na světě

SESRIEM

Po snídani si trochu užijeme místní krajinu. Jsme v blízkosti kaňonu řeky Fish River a v okolí nejsou žádná větší města. Jsme někde na půli cesty mezi Keetmanshoopem a Luderitzem. Všude kolem jsou jen farmy s dobytkem nebo zvěří a usedlostí je jako šafránu. Na jedné z těchto farem jsme se právě probudili. Člověk se rozhlíží kolem sebe a má pocit jedinečnosti. Vyměňujeme oblast Karas za Hardap a míříme na sever. Vyprahlá krajina ubíhá a pomalu se mění, v dálce pozorujeme množství stolových hor rýsujících se na obzoru. V Namibii se nachází také několik známých skalnatých kopců se zaříznutými konci - například Etjo (500 m), dlouhý 10 km, nebo Grutberg (1840 m), Waterberg a Gamsberg. Stolové hory dostaly svá zvláštní jména od prvních německých objevitelů. Na nejznámější Stolovou horu jsme již společně vystoupili v Kapském Městě.
 
Překonáme jeden z průsmyků (nečekejte vysoké pohoří) a dorazíme na okraj národního parku Naukluft.Země je opět jiná a na stromech budeme hledat obrovská hnízda snovače pospolitého. Tito malí ptáčci stavějí největší společná hnízda na světě. V jednom hnízdě, které může vážit i více než 1 tunu, může mít své domovy až 400 jedinců a mohou být obydlené více než 100 let. Tato otevřená země je i domovem jiné divoké zvěře, včetně gepardů budete mít oči na stopkách, abyste je zahlédli? Namibie je zemí, která se může pochlubit největší populací těchto ohrožených šelem. Jsou velmi plaší a je těžké je spatřit. Místní farmáři však o jejich přítomnosti velmi dobře vědí. Dnešní noc strávíme v oblasti na okraji Písečného moře, kde je minimální světelné znečištění a je to jedno z nejlepších míst na světě pro pozorování hvězd. Pokud se v Jižní obloze nevyznáte a chcete najít některé z atraktivních souhvězdí, planet nebo hvězd, stáhněte si některou z aplikací do svého smartphone. Mléčná dráha je zde neuvěřitelně výrazná a v určitých měsících je pěkně vidět Jižní kříž nebo obě Magellanova mračna. Nenechte si toto divadlo ujít.
 

7. den: Největší písečné duny na světě a Khomas Highland

SOSSUSVLEI – DEADVLEI – WINDHOEK

Brzký ranní budíček a my vyrážíme na bránu parku. Otevírají ji s východem slunce, a tak není stanoven přesný čas, hýbe se během roku. My však chceme být mezi prvními uvnitř parku. Vstoupíme dovnitř a nastupujeme na asfaltovou cestu, vedoucí napříč širokým údolím mezi písečnými dunami. 45 kilometru od brány se nachází chronicky známá duna, Duna č.45. Je jednou z těch, na které je povolen výstup, a právě na ni chodí nejvíce lidí. My proto pojedeme ještě o kus dál, až na samý konec asfaltky. Po cestě budeme hledat zvířata, které obývají tento nehostinný kout světa. Přímorožci, pštrosi a s trochou štěstí hyeny a šakali.

Budeme procházet i mezi zajímavými rostlinnými útvary, kterým se říká "pohádkové kruhy". Není zcela zřejmý důvod, proč se trávy chovají tak, že rostou v uzavřených kruzích. Do roku 2014 byly známy pouze místa v této části světa, objevily se však i kruhy v západní Austrálii. Na konci asfaltu přesedneme do terénních aut a po písku projedeme několik kilometrů. Vystoupíme ještě před údolím Sossusvlei. Písek pod nohama nám bude "utíkat" a doslova uděláme dva kroky dopředu a jeden zpět. I přesto bude výsledek stát za to. Většině našich klientů trvá tento výstup přibližně 50 minut až na vrchol jedné z nejvyšších dun v okolí, Big Daddy. Výška od základny je přibližně 260-280 metrů. Z vrcholu duny se nám naskytne neuvěřitelný pohled na přírodní památku UNESCO – Písečné moře pouště Namib. Věříme, že zde budeme sami. Když budeme mít dostatek fotografií, začneme rychlý sestup přímo dolů, do Deadvlei (Mrtvého údolí).

Je to fascinující údolí, kde je bílá, kaolinové podloží, okolo jsou červené písečné duny a nad námi modrá obloha. Na opačném konci jsou torza 1200 let mrtvých akácií, které zde rostly v době, kdy zde byla v blízkosti tekoucí řeka Tsauchab. Úchvatný pohled na místo, kde uděláte dokonalé fotky. Z Deadvlei si to namíříme k parkovišti, kam přijdeme o 15-20 minut. Sedneme opět na 4x4 a vrátíme se k našemu autu a vyprahlí se dovezeme na bránu parku, do Sesriem. Osvěžíme se a ještě se podíváme do nedalekého Sesriem kaňonu, který vyhloubila řeka Tsauchab. Z tohoto místa vyrazíme do Windhoeku. Podle aktuální situace na cestách zvolíme trasu. V každém případě budeme muset překročit hory a dostat se na hlavní cestu, křižující krajinu z jihu na sever. Do hotelu v hlavním městě přijedeme pravděpodobně mezi 19 h a 20 h. Zde si už jen dopřejeme zaslouženou večeři v některé z restaurací.

8. den: Pobřeží koster a malé Německo

WINDHOEK – SWAKOPMUND

Windhoek je malé hlavní město země s malým počtem obyvatel. Počet obyvatel se odhaduje na méně než 500 000. Hlavní ulice, Independence avenue, je jakousi tepnou města. Na jedné straně se nachází politické centrum s parlamentem a sídlem prezidenta, na druhé straně jsou nákupní centra a obchodní ulice s obchody. Na křižovatce ulic Roberta Mugabeho a Fidela Castra stojí jedna z nejznámějších budov ve městě, luteránský kostel Krista. Byl otevřen v roce 1910 a je postaven z místního kamene ve smíšeném novorománském a secesním stylu. Na pěší zóně Post Street Mall stojí "socha" tvořená rozpadlým meteoritem, který dopadl v jižní Namibii a byl nalezen v roce 1838 poblíž usedlosti Gibeon v kaňonu Fish River. Do Windhoeku byla převezena v roce 1913 a dlouhá léta stála na mohyle v zooparku. Později bylo 33 kusů umístěno na ulici Post Street, odkud jich od té doby několik zmizelo kvůli krádežím. Dokážete spočítat, kolik jich tu ještě je?
Pojďme se projít centrem města a poznat jeho jádro. Po prohlídce nasedneme do auta a pojedeme po dobré silnici až na její konec u Atlantického oceánu ve Swakopmundu. Pokud se k nám připojí další klienti přijíždějící z Evropy, naložíme je a společně opustíme město. Čtyři sta kilometrů uběhne jako nic a my se z horkých oblastí dostáváme do chladného přímořského města. Oblékneme si větrovky a jdeme společně na večeři. Možností je několik, vybrali jsme pro vás ty nejlepší restaurace. Ochladíme se a připravíme se na další den na Pobřeží koster.
 

9. den: Růžoví plameňáci, lachtani a zážitky na čtyřkolkách

SWAKOPMUND – CAPE CROSS – WALVIS BAY

Jsme na pobřeží koster, legendárním nehostinném 2500 km dlouhém pobřeží, které bylo postrachem mořeplavců. Studený Atlantik, rozpálená poušť bez známky života znamenaly smrt bez ohledu na to, zda loď skončila v moři nebo na souši. Ráno se vydáme po slané cestě (ano, je vybudována ze směsi místní půdy a slané vody) až po místo s názvem Mys CAPE CROSS. Kromě toho, že je prvním místem v Namibii kde se Portugalcům podařilo v roce 1484 přistát v čele s mořeplavcem Diogo CAO, tak je i domovem desetitisíců lvounů, kteří se zde vyvalují na slunci, chytají ryby, blázní ve vodě, soupeří o samice. Obývají skalistý mys a přilehlou pláž. Jeden samec má 20-30 samic a vydávají neskutečné zvuky. Opravdu zapomněli jsme ... zápach .... Pokud Vám vadí rybí zápach, tak si určitě vezměte šátek na ústa. Nenechte si však tím pokazit dojem. Po příchodu a vystoupení z auta Vás tento odér praští, ale po chvíli si na něj zvyknete a začnete si užívat přítomnost lachtanů.

Je zde vybudována cesta, aby se návštěvníci dostali do těsné blízkosti zvířat, ale aby je nerušili. Někdy se lachtani ocitnou na cestě, a tehdy si třeba dávat pozor, přece jen jsou to divoká zvířata. Na pláž je zákaz VSTUPU, abychom je nerušili. Chceme zde být brzy ráno, jakmile otevřou bránu parku, abychom měli šanci vidět i hyeny nebo šakali, kteří sem přicházejí hledat potravu. Pozorujte chování lvounů, pouta mezi nimi, boje samců o nejlepší pozice na okraji vody ... Toto je unikátní divadlo, jak z dokumentárního filmu.

Mys Cape Cross je 127 km od Swakopmundu a my se do něj vrátíme zpět. Přejedeme dále na jih do městečka WALVIS BAY a do zátoky, kterou sezóně obývají tisíce růžových plameňáků. Mají zde ideální podmínky, a kromě doby hnízdění zde tráví většinu roku. Potkáte je na procházce po promenádě v centru města, nebo za městem na přírodních plážích. Sledujte jejich tance a jak se krmí. Nocovat budeme opět v SWAKOPMUND, které je němečtější než Německo samo s vysloveně německou atmosférou z období Kaisera Wilhelma. Vynikající restaurace, moře, skvělé nákupy, mořský vzduch nám zpříjemní pobyt. Odvážlivci se vykoupou v oceánu, a pokud bude čas tak zájemci absolvují fakultativní jízdu na terénních motocyklech quadbike (čtyřkolkách) po dunách. Něco, co stojí opravdu zato, i pro ty, co nemají řidičák! Pokud budete mít více času, navštivntě například muzeum krystalů Kristall Galerie, kde mají v expozic údajně největší kus kvartzového krystalu na světě, nebo příjemné akvárium, kde uvidíte ryby a jiné mořské tvory žijící v této části Atlantiku. Swakopmund se otevírá světu a turistický ruch zde za poslední roky nabral na obrátkách.

10. den: Dezolátní Damaralnad

TWYFFELFONTEIN, DAMARALAND

Opouštíme Swakopmund a scenérie se mění. I přes blízkost oceánu je zde nehostinná poušť. Rostliny zde žijí pouze ze vzdušné vlhkosti, reálného deště je tu pomálu. Jak se vzdalujeme od pobřeží, země s občasnými odolnými rostlinami se začne měnit. Rázem přibydou vyšší rostliny, začne se objevovat tráva a keře. Hory po levé straně při příjezdu do hornického městečka Uis se jmenují Brandberg, s nejvyšším vrcholem Königstein s výškou 2.573 m.n.m, což je nejvyšší hora v Namibii. To jsme se již ocitli v zemi původních lidí, křováků. Patří do jazykové skupiny San a jsou známí klikacími a mlaskacími hláskami. Na opačné straně pohoří se nachází místo se skalními malbami známé jako White Lady. V tomto pohoří roste 350 druhů rostlin, z toho 11 je endemických a nenajdete je nikde jinde na světě.

Vstupujeme do země známé jako Damaraland, pojmenované po jednom ze sanských kmenů. Pokud budeme mít štěstí, tak nám tu ráno proběhnou přes silnici surikaty, známé z Kalaharské oblasti. Na cestě se objevuje dopravní značka "pozor sloni". Právě zde se podle ročního období pohybují rodiny pouštních slonů. Žije jich už jen posledních několik set jedinců a najdete je v Damaraland a Kaokoland v Namibii a v jižní Angole, kde však byly většinou vystříleni. S dávkou štěstí je zahlédneme, popřípadě zbytky po jejich hodování. Procházíme krajinou se skalami jakoby navalenými od obrů. Země je neuvěřitelně fotogenická. Těsně před příchodem do oblasti Twyfelfontein se nachází muzeum pod otevřenou oblohou Damaris. Je to obdoba našich skanzenů. Zde se dozvíte něco o životě křováků, uvidíte, jak žijí, co jedí, jaké léčivé rostliny používají a jak se baví tancem a zpěvem. Zahrajete si s nimi hru, která řešila i mezi vesnické spory?

Twyfelfontein znamená "pochybný pramen". Na jednom z míst se zachovala vysoká hustota skalních rytin – Petroglyfy. Nacházejí se na místě, kde byla založena farma Twyfelfontein, dokonce původní pramen je stále aktivní. Tato skupina petroglyfů je zapsána na seznam UNESCO. Nejstarší z nich mají přibližně 6000 let. Jsou zde vyobrazení lidé, zvířata a jejich stopy, ale i bytost Lvího muže s lidskýma rukama a množství "map" se zaznamenanými stálými a občasnými napajedly. Jsou to samozřejmě předpoklady, pravdu se už asi nikdo nedozví. Samotné prostředí je nádherné. Přespíme v blízkosti tohoto místa.

11. den: Nejzajímavější kmen jihu Afriky

OPUWO

Procházíme Damaralandem a po hodině přicházíme k další zajímavosti. Nachází se zde jeden z nejlépe dochovaných zkamenělých lesů na světě. Předpokládá se, že stromy byly během obrovských záplav přineseny řekami z centrální Afriky až do těchto míst přibližně před 60 miliony let. Zde byly pohřbeny v hloubce až 1000 metrů a postupem času erozí znovu přineseny na povrch. Uvidíme zde několik kmenů a kusů stromů volně v přírodě. Mezi nimi roste fascinující rostlina, kterou paralelně ve stejném období "objevili" dva lidé - Thomas Baines a Rakušan Friedrich Welwitschia v roce 1859. Místní obyvatelé rostlinu znali již tisíce let před nimi. V afrikánštině (jazyk búrů) ji nazývají "twee-blaar-kanniedood", což v překladu znamená "dvoulistá-nesmrtelná". Toto jsou její základní charakteristiky. Rostlina má pouze dva listy, i když vypadá jako by přes ni prošla kolona džípů a dožívá se velmi vysokého věku, pravděpodobně až několik tisíc let. Roste pouze na pohraničí Namibie a Angoly, přibližně 50-60 km od pobřeží, kde má dostatek vzdušné vlhkosti padající z Atlantiku v této oblasti. Je jen málo zvířat, které ji dokáží konzumovat, jedněmi z nich jsou přímorožci a nosorožci. Zde si o rostlinách řekneme více.

O pár kilometrů dál ve městě Khorixas najedeme na asfaltovou cestu abychom z ní mohli sejít hned za městem a pokračovat až po Kamanjab po prašné. V Kamanjab nás čeká pevná cesta, která nás dovede až do Opuwa, hlavního města Kaokolandu. Ten začíná někde na úrovni jihozápadního rohu národního parku Etosha. Sledujte cestu kolem sebe, možná uvidíte některé z divokých obyvatel tohoto regionu. Jak se blížíme k Opuwo, vedle cesty přibývají termitiště. Stavby vysoké až 4 metry zde dotvářejí opět jinou scenérii. Podíváme se na ně zblízka a dozvíme se něco o termitech. Už druhým dnem jedeme oblastí, kde bydlí lidé kmene Herero. Muži vypadají jako běžní obyvatel Namibie, ale ženy jsou o něčem jiném. Mohutné dámy, které se oblékají do zvláštních šatů, a ještě zvláštnějších čepců. Ve městě Opuwo je uvidíme ve společnosti žen kmenů Himba a Zemba. Oba tyto kmeny žijí v oblasti severní Namibie a jižní Angoly. Rozdíl je ve vzhledu. Himbské ženy si tělo a vlasy natírají směsí hlinky (okra) a kravského tuku, kdežto zembské ženy ne. Proto je i vzhled Himba tak exotický.

My půjdeme navštívit vesnici Himbů. Vesničky jsou roztroušeny po krajině a splývají s okolím. Vejdeme do jedné z nich a náčelníkovi předáme dárky ve formě mouky, oleje, tabáku, čaje a sušenek pro děti. Vysvětlíme si způsob života těchto lidí, proč ženy nosí kožené čepce a jak se myjí, když tu není téměř žádná voda. Opuwo je zajímavé město, kde se mísí kultury a tradiční lidé zde přicházejí do supermarketu nebo do banky. Dva světy se setkávají na malém kousku.

12. den: Safari na dosah

OPUWO – ETOSHA

Dnešek je dnem přesunu k národnímu parku Etosha. Tento národní park se rozkládá na ploše 22 300 km2 a jedná se o jedno z nejoblíbenějších safari v Africe. Cesta povede suchou krajinou, po většinu dnešního dne budeme kopírovat oplocení národního parku Etosha. Jakmile překročíme červenou linii (veterinární kontrola), dobytek se již nebude volně pást a nahradí ho opět divoká zvěř. Podél cesty se často pasou prasata bradavičnatá nebo malé antilopy travní. Při troše štěstí už narazíme i na zebry nebo žirafy. Vítejte v oblasti Etosha. Etosha je nesmírně rozlehlá (asi třetina rozlohy České republiky) a zvířata v ní opravdu rozmanitá. Začnete počítat, kolik druhů jsme už viděli? 
 
Pokud budeme mít zajištěné ubytování v oblasti Severní brány, povede cesta z Opuwo na jih přes zpočátku suchou krajinu až k hranicím s Angolou. Zde se svět kolem nás začne zelenat a přibude voda. Podél hranice, kudy protékají také řeky Kavango a Kunene, žije velké množství lidí. Voda = život. Země kolem nás se zazelená a na mnoha místech budou jezera a rybníky, některé trvalé a některé dočasné. Téměř všude uvidíme rybáře lovící ryby. Pozorujte je a porovnávejte techniky. Možná uvidíme 20 lidí táhnout síť nebo jednotlivce chytat na vlasec, nebo děti s pastmi na lov sumečků. Nakoukněte jim do košíků a podívejte se, co ulovili.
 
V této části přibývají palmy a majestátné baobaby. Zastavíme se u největšího z nich, který cestou máme. Baobaby jsou velmi zajímavé stromy,  většina druhů roste výlučně na Madagaskaru, pouze jeden druh v pevninské části Afriky mezi obratníkem. Nakonec se od tohoto zeleného ráje odkloníme a opět vstoupíme do suché oblasti, abychom se přiblížili k naší lodgi.
 

13. den: Hledání velké pětky

ETOSHA NATIONAL PARK

Dlouho očekávané safari. Arabský výmysl, který si dosyta užijete jen v Africe. Africká fauna je legendární a národní park ETOSHA Vám ukáže svá tajemství. Perla mezi národními parky. 4.600km2 z jejích 22,5 tisícové rozlohy tvoří bílá, solná pánev. Zvířata zde mají vyhrazenou většinu území a vy je nerušíte svou přítomností, ale na druhou stranu je zde zvěře dost na to, abyste měli vynikající safari a viděli maximum z africké divočiny. Žijí zde všechna atraktivní zvířata, s výjimkou buvola, krokodýla a hrocha. Vzhledem k nedostatku vody se jim zde nemůže dařit. Ostatní obyvatelé buše jsou ale přítomni. Potkáte žirafy, nosorožce, slony, stáda zeber, skákavých antilop, pakoně a množství Impal, skvělých skokanů ze skupiny antilop. Nacházejí se zde také jedineční přímorožci jihoafričtí, kteří jsou symbolem suchých oblastí Namib a Kalahari. Pokud budete mít štěstí, natrefíte na šelmy. Vyskytují se zde všechny velké kočky – lev, leopard a gepard. Hledejte šakaly, hyeny, pštrosi, hady, varany, želvy, orly, supy, karakaly. Park je dobře přístupný i pro osobní auta, a tak si můžete udělat vlastní safari, bez místního průvodce a přidat tak několik hodin ježdění navíc.

Nejlepší dobou je období sucha, kdy se zvířata zdržují při napajedlech a vám stačí pouze čekat. Napajedel je zde více než dost a různá zvířata mají oblíbená jiná napajedla. Některé z nich tak máte větší šanci vidět. Například nosorožci, lvi a leopardi jsou teritoriální a opakovaně se ve stejnou dobu vracejí ke stejným místům. Stačí znát jejich zvyky a je tak větší šance je vystopovat. Po období dešťů je zase zajímavá samotná pánev Etosha. Vznikne zde jezero s rozlohou téměř 5000km2, které má maximální hloubku 20 cm. Sem se na krátkou dobu sletí plameňáci ze širokého okolí, aby se zde dosyta nakrmili řas, které v tomto mělkém, alkalickém jezeře rostou.

Jezero postupně vysychá a mění svou barvu. Z hnědo-červené, přes zelenou, až do čistě bílé, když nadobro vyschne. Cesty jsou výborně značené, informace o pohybu atraktivních živočichů dostanete v každém ze tří kempů. Vše záleží už jen od vašich očí a dávky štěstí. Obrovským lákadlem jsou sloni. Je to nejvýchodnější část populace pouštních slonů. Pokud budete mít štěstí, uvidíte mohutné samci obalené bílým bahnem. Když si je o pár dní porovnáte se slony v Chobe, uvidíte rozdíl ve velikosti.

14. den: Největší meteorit na světě

ETOSHA – RUNDU (GROOTFONTEIN)

Dnešní ráno nikam nespěcháme a máme možnost si trochu odpočinout. Lodge poskytuje příjemné prostředí pro relaxaci uprostřed africké divočiny. Dopoledne se posuneme směrem na jihu, a to k největšímu meteoritu na světě, HOBA meteoritu. 50 tunový kus téměř čistého železa, který zde nalezl místní farmář, když v roce 1920 oral své pole pluhem taženým voly, je stále na svém původním místě. Obsahuje 82,4 % železa, 16,4 % niklu a 0,76 % kobaltu. Délku má 3 metry a tloušťku 1 metr. Během dlouhých let z něj návštěvníci odsekávali kusy a takto z něj "zmizela" pravděpodobně až jedna tuna. Je neuvěřitelné, že taková vzácnost je stále na svém původním místě, na farmě, kam dopadl před přibližně 80 tisíci lety. Proč se tu nezachoval kráter? Pozor na hlavu!

Mezi farmami přicházíme až do burského města Grootfontein. Kdysi významná železniční stanice je na křižovatce cest na sever, jih a severovýchod. My pokračujeme dále na severovýchod k Angolské hranici. Přicházíme do města Rundu, které je na začátku Kapriviho pásu. Dnešní noc strávíme podle možností v Rundu nebo u Grootfontein.

15. den: Caprivi strip a řeka Kavango

GROOTFONTEIN – KATIMA MULILO

Opustíme centrální Namibii a vydáme se na sever. Ať už z Grootfontein nebo Rundu, dostaneme se na břehy řeky Kavango. Ocitneme se u hranice s Angolou v zelené, relativně hustě zalidněné oblasti, která se nazývá Caprivi strip. Úzký pás Namibie, dlouhý 570 km a široký 15-25 km jí zajišťuje spojení se Zambií a přístup k nerostným bohatstvím této země. Caprivi je nejlidnatější částí země a zároveň nejzelenější. Angolské řeky sem přinášejí vláhu, stromy jsou větší, listy zelenější a dřevo častější. Je to i migrační zóna slonů a psů hyenovitých, tak mějte oči na stopkách. Zastavíme se po cestě v některé z typických vesnic místních lidí. Uvidíme jejich snadný způsob života. Stromů je zde dostatek, a tak zde vedle cest uvidíme velké množství vyřezávaných výrobků. Budeme procházet i místy, která jsou chráněné a nejsou zde žádné vesnice, na druhé straně oblasti obývané množstvím lidí.

Ve městě Divundu natankujeme a přejedeme po mostě přes řeku Kavango, která se zde stáčí na jih a vstupuje do Botswany. Řeka pramení v Angole a zde ji říkají Rop Cubango. V Namibii je to Kavango a v Botswaně Okavango, až se po 1600 kilometrů dlouhé pouti rozlije do jedné z největších vnitrozemských delt na světě v národním parku Moremi. V dávné historii byla tato řeka pravděpodobně hlavním zdrojem obrovského jezera Makgadikgadi v centrální Botswaně. V Namibii řeka klesá o 4 metry na krátkém úseku na místě, kterému říkají Popa Falls. Jsou to spíše peřeje než reálný vodopád. My pokračujeme dále po kvalitní asfaltové cestě až do posledního města v Namibii, Katima Mulilo.

16. den: V zemi slonů

KASANE, NÁRODNÝ PARK CHOBE

Po noci strávené v tomto provinčním městě odjíždíme na jih na hranice s Botswanou. Překročíme hraniční přechod Ngoma Bridge a jsme v Botswaně. Mezi oběma hranicemi je most přes řeku Chobe. Na botswanské hranici jsou nádherné baobaby, které dodávají přechodu exotický nádech. Vstupujeme do nejdemokratičtější země Afriky, která je politicky vyspělejší než Slovensko. Hned za hranicí se zaregistrujeme a vstoupíme do národního parku Chobe. Během tranzitu nemůžeme zastavit a fotit zvířata, ale věříme, že během jízdy něco zajímavého uvidíme. Nejčastěji jsou to sloni, objeví se ale i různé antilopy, žirafy.

Po příjezdu do Kasane, města na okraji parku, se přesuneme na místo, kde se nalodíme, čeká nás plavba v národním parku po řece Chobe. Chobe national park je jedním z nejlepších národních parků na světě a živým důkazem, že Afrika si své přírodní bohatství dokáže efektivně chránit. Budeme se plavit po řece a pozorovat zvířata z jiného úhlu. Dostaneme se blíže k hrochům, krokodýlům a ostatním zvířatům, která jsou úzce navázány na vodní prostředí. Jedinečný zážitek je umocněn zapadajícím africkým sluncem. Říká se, že v Africe jsou západy slunce nejkrásnější. Budete s tímto tvrzením souhlasit? My věříme, že ano.

17. den: Na soutoku Chobe a Zambezi

KASANE – VICTORIA FALLS

Dnes nás čeká dopolední safari v Chobe. Vyrazíme brzy ráno. Chobe je úplně jiný typ parku než Etosha. Je méně známý, ale životem překypující park. Nejčastější způsob návštěvy tohoto parku je vožení se po břehu stejnojmenné řeky. Můžete si zvolit ze dvou způsobů. Buď tradiční cestou autem, nebo z lodi, co jsme absolvovali již první den po příchodu do Kasane. Auto vám umožní vidět břeh řeky a také buš a les dál od vody. Nejlepší je období sucha (od května), kdy se zvířata stahují k řece, protože park nemá dostatek napajedel. Cesta vodního safari je další možností. Zvěř je na přítomnost lodí zvyklá a nemají problém, pokud zakotvíte těsně u nich. Takto si můžete vychutnat pohled na pijící nebo krmící se slony, různé druhy antilop, včetně vzácných a plachých antilop obrovských a antilop koňských. Voduška červená je zde běžná, stejně jako hroši a krokodýli. Ty máte možnost se z lodi prohlédnout z minimální vzdálenosti. V parku žijí všechna zvířata, která se běžně na safari dají vidět kromě nosorožců. Ty bohužel pytláci vybily a zbývajících pět bylo přestěhováno na nedalekou záchrannou stanici. Zajímavé je městečko Kasane, které bezprostředně sousedí s parkem. Přes den se po ulicích potulují rodinky prasat bradavičnatých a v noci je možné potkat buvoli nebo slony, krátící si cestu přes městečko k pastvě na břeh řeky Chobe.

Hlavním lákadlem národního parku jsou právě chobotnatci, kterých se zde nachází neuvěřitelných 130.000 z celkového počtu 170.000, kteří se vyskytují v celé Botswaně. Díky celoročně tekoucí řece je zde život. Po safari odjíždíme na zimbabwskou hranici vzdálenou z centra města 11 km. Na hranicích si pořídíme víza do Zimbabwe Délku čekání těžko odhadnout, ale počítejte s cca 1,5 hod. Na hranici si dávejte pozor na kočkodany a paviány, kteří se snaží z aut ukrást nějaké jídlo.

Po přechodu hranic nás čeká cesta zimbabwským národním parkem Zambezi po dobré asfaltce až do města Victoria Falls. Jsme na Viktoriiných vodopádech. Jeden z přírodních divů světa, s názvem Mosi Oa Tunya / Kouř, který hřmí. Hned se vydáme prohlédnout si tento div. Vstoupíme do areálu a projdeme se po celé délce této strany vodopádů od Devil`s Cataract až po vyhlídku na most. Celková délka vodopádů je 1700 metrů a hloubka kolem 110 metrů. David Livingstone, kterému vodopády ukázaly místní obyvatelé během jedné z jeho průzkumných cest v roce 1855, je pojmenoval po britské královně Viktorii. V původním jazyce Sothů se jmenují Mosi Oa Tunya a tento název je i na oficiálním seznamu přírodních památek a na seznamu UNESCO. Prohlídku začneme u Livingstonovy sochy a skončíme o 1200 metrů dále na vyhlídce na most přes řeku Zambezi. Tento je ještě pozůstatek doby budování železnice, kterou si předsevzal postavit Cecil Rhodes. Tato měla spojovat Kapské město s Káhirou. Dílo se mu nepodařilo dokončit. Rhodes je pohřben na kopci v národním parku Matopos v Zimbabwe.

My se po hraně vodopádu budeme procházet po jednotlivých vyhlídkách. Počítejte, že v období sucha, kdy je průtok nejmenší na místě u hlavního vodopádu zmoknete. Během velkého průtoku, kdy jsou vodopády plné, budeme mokří téměř po celou procházku. Neexistuje ideální stav řeky, kdy teče hodně vody a nezmoknete. Každá doba však má své "pro" a návštěva vodopádů je vždy jedinečným zážitkem.

18. den: Dým, který hřmí

VICTORIA FALLS

Volný den na vodopádech, během kterého můžete absolvovat různé fakultativní aktivity.

Pokud jste aktivní a nemáte rádi odpočinek, zvolte si 3v1. Absolvujete vyhlídkový let vrtulníkem nad vodopády, setkání se lvy v soukromé rezervaci a budete se při západu slunce plavit po řece Zambezi v národním parku na klidné řece nad vodopády. Zde máte šance spatřit slony, žirafy, antilopy, hrochy a krokodýly na břehu či ve vodě.

Let vrtulníkem nezabere mnoho času. Viktoriiny vodopády byly v roce 2008 zapsány na seznam 7 přírodních divů. Proleťte se nad tímto zázrakem a užijte si pohled na "Kouř, který hřmí" z výšky 600 metrů. Za 12 minut uděláte nad vodopády dvě "osmičky" a každý tak má šanci se spravedlivě pokochat. Celá aktivita trvá přibližně 1,5 hodinu, odlety jsou každých 30 minut. Poletíte nad horním tokem řeky před vodopády a přes samotné vodopády k místu, kde začíná úžasný kaňonový systém řeky Zambezi. Vstupné do národního parku ve výši 15 USD se hradí přímo na místě.

Ochrana přírody je stále aktuálnějším tématem, proto se i my v CK SEN snažíme podporovat smysluplné projekty. Jedním z nich je projekt na záchranu afrických lvů. Záchranná stanice ve Victoria Falls ve spolupráci s organizací ALERT odchovávají a připravují lví skupiny k vypuštění do volné přírody v Zimbabwe ale i jinde v Africe. Podívejte se podrobně na cíl projektu, podpořte tuto unikátní aktivitu a zažijte setkání se lvy tváří v tvář. Nejprve se do těsné blízkosti lvů dostanete při jízdě chráněným autem a následně ve speciálně upravené pozorovatelně, kde budete moci pořídit ty nejúžasnější fotky lvů při krmení. Pozorovatelna je pod úrovní terénu, takže vaše fotografie získají unikátní úhel, kterého byste ve volné přírodě neměli šanci dosáhnout. Při tom všem od vás tito majestátní páni savany budou vzdáleni jen pár metrů. Dokonalý zážitek, který si milovníci lvů nesmí nechat ujít.

Sjíždění řeky Zambezi je považováno za nejdivočejší komerční rafting na světě. To znamená, že je určen téměř všem. Množství peřejí a kilometrů ujetých za jeden den určuje hladina řeky. Zážitek je však garantován, ať projedete peřejí 14 nebo 17. Tato půldenní aktivita bývá nejsilnějším zážitkem na zájezdu vůbec. Běžně zdatný člověk bez strachu z vody ho zvládne. Zažijte pocit splavu teplé ale dravé vody, a udělejte takto Vaši dovolenou více adrenalinovou. Cena zahrnuje: dopravu, rafting, výstroj. Poplatek za vstup do národního parku ve výši 10 USD / 1 osoba platí každý osobně přímo na místě.

Pokud chcete zažít další zemi, vydejte se na půldenní výlet do Zambie. Navštívíte městečko Livingstone a stejnojmenné muzeum, které se věnuje přírodě a historii této oblasti. Nedaleko se nachází ukázková tradiční vesnice, kde živě uvidíte, jak kdysi žili lidé u Victoria Falls. Cestou se můžete podívat i na vodopády ze Zambijské strany. Z které jsou hezčí? Na to asi odpověď neexistuje, z každé jsou jiné, ani lepší, ani horší.

Stále nemáte dost a máte rádi hodně adrenalinu? Skočte si bungee do 111metrové rokle, kde se téměř dotknete vody v Zambezi. A pokud chcete adrenalinu ještě více, na zipline překonejte kaňon Zambezi, a navíc se zhoupněte na houpačce z mostu. Udělejte krok do neznáma a pohoupejte se na laně kousek nad hladinou vody.

Jezdili jste v Thajsku, Indii nebo na Srí Lance na indických slonech? Vyzkoušejte afrického. Není to tak běžné, jelikož afričtí sloni nebyli využíváni pro práci a chybí zde tato historie. O to je tento zážitek unikátnější.

Potápěli jste se se žraloky? Co takhle krokodýl? V malém nákupním centru Elephant walk toto můžete zažít. Ponořte se do bazénu s obrovskými krokodýly nilskými.

Máte rádi nákupy? Na místním trhu nebo v krámcích na hlavní ulici si užijete. Zde dokoupíte to, co Vám ještě chybí. Hledejte a smlouvejte. Koneckonců, Victoria Falls je nejlepší místo v Africe na tyto aktivity. Vyberte si.

Koneckonců, Victoria Falls je nejlepší místo v Africe na tyto aktivity. Vyberte si.

19. den: Out of Africa

VICTRIA FALLS – EVROPA

Dnes máte ještě dopoledne čas absolvovat aktivity, na které Vám nevyšel čas předešlý den, nebo si jen tak odpočinout v zahradě před nastávající cestou domů. Kolem 10:30 nastoupíme do autobusu a odvezeme se na letiště. Přejdeme imigrační kontrolou a oficiálně tak opouštíme tuto exotickou krajinu. Poslední pohled na africkou oblohu a odlet z Victoria Falls přes Johannesburg domů. Na letišti v Johannesburgu máte šanci ještě dokoupit poslední suvenýry. Mají tu slušný výběr, myslete však na váhové a rozměrové limity, protože už máte k dispozici jen příruční zavazadlo a budete cestou domů přestupovat.

20. den: Návrat do Evropy

EVROPA

Přílet domů.

 

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie
<
>
Lvi v národním parku EtoshaZebry v národním parku Etosha Gepard zblízka Nosorožec na africkém safari Poznáte domov leopardů - EtoshuSlon v národním parku Chobe Na Safari budete mít štěstí i na nádherné žirafyNárodní park Chobe je také plný gepardůObdivovat budete výhledy na Stolovou horuUžijete si i krásné západy slunceJihoafrická pobřežíNa dosah Stolové horyScénérie jihoafrického pobřežíIndo-malajská čtvrt Bo Koap v Kapoském Městě Simons Town s tučňáky na pláži Kolonie tučňáků v národním parku BouldersVýhled na Fish RIver CanyonPísečné duny v národní parku Namib NaukluftObrovské duny pouště NamibI v Namibijské poušti potkáte africké zvířectvoCape Cross v Namíbie je největší kolonií lachtanůAfrická příroda na dosahKýčovitý západ slunce v Africe Unikátní flora ve zkamenělém lese v Namibii Naleziště petroglyfů  v TwyfelfonteinNávštěva vesnice kmene HereroDozvíte proč nosí členové kmene Herero toto dobové oblečeníFotogenický hmen exotických HimbůSEN u domorodých kmenů Domorodci Vám ukáží jak rozdělat oheňKmen Himba v NamibiiPoznáte život kmenů HimbaŽena z kmene HimbaSelfie s gepardemSEN v Namibii u termitiště S CK SEN se dostane k nejjižnější rovnoběžceNa jihoafrických plážích budete potkávat i staré vrakyAfrická příroda je opravdu bohatáEtosha je domovem také mnoha krokodýlůOrli mají v Etoshe také své místoBlízko řek zahlédnete i žábyI ptactvo je zde bohaté na mnoho druhůAntilopy jsou také součástí africké SavanyEtosha je domovem antilopSlony tu potkáte jen tak u cestyAfrické safari na džipu Africká pustinaJižní Afrika je spojena s českým rodákem Emilem HolubemPozor na slony :)Největší objevený meteorit v NamibiiSEN na Vic FallsViktoriiny vodopády v ZimbabweDým,který hřmí - to jsou Viktoriiny vodopádySEN na Vic Falls Africké Safari je plné lvůPark Inn by Radisson Foreshore - Kapské městohotel Swakopmund PlazaMokuti lodge v NP EtoshaOpuwo lodgePamusha lodge - Vic Falls
Mrtvé akácie v Deadvlei

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie nám ukázala svou divokou a nádhernou tvář

Právě jsem se vrátila z krásné dovolené v Africe. Afrika je kontinent plný kontrastů.
Dokáže nabídnout to, co v jiných částech světa se dnes těžko hledá. Viktoriiny
vodopády (jedna z nejúchvatnějších scenerií na světě), které ohromí, řeky Chobe a
Okavango, které nadchnou, pobřeží Atlantiku a písečné duny, které uchvátí. Na
tomto zájezdu uvidíte spoustu zvířat, které vás nutí být stále v pozoru. Zažijete napětí
a vzrušení afrických nocí, když se v dálce ozývá koncert zvířat, a když se můžete
dotknout jasných hvězd. Užijete si také komfort originální lodge. Afrika nám
ukázala svou divokou a nádhernou tvář i za sklem aut. A toto vše pod vedením
zkušeného průvodce a chodící encyklopedie zoologie, spolehlivého řidiče, vždy
vysmátého člověka a dobrého kamaráda Standu Cigánka. Přeji Vám šťastnou ruku při výběru dovolené a na shledanou možná i znovu v Africe.

Andrea

Čti více
Lvi v národním parku Etosha

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie - jedna z nejúžasnějších dovolených

Včera jsme se vrátili ze zájezdu JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie v malé skupince (8 lidí + průvodce) v termínu 30.3. - 18.4.2015. Zájezd byl dost náročný, hlavně na přesuny, ale stálo to za to. Viděli jsme toho strašně moc - africká města, venkov, přírodu, zvířátka a vedle toho top místa jako např. Mrtvé údolí v poušti Namib, Viktoriiny vodopády nebo Fish river canyon. A všechno je neskutečně krásné a fotogenické, na mnoha místech vládne absolutní klid a ticho. Takovou oblohu jako tam, jsem nikdy neviděla. Mně (a nejen mně) se velmi líbilo ubytování v lodžiích, které byly jako z pohádky - krásné domky s milými majiteli a personálem. Kromě toho jsme s manželem konstatovali, že tento zájezd bychom zařadili i ke gastronomickým. Často byla možnost jíst skvěle připravenou zvěřinu a čerstvé ryby. Pohodu a všechny ty krásné zážitky nám zprostředkoval úúúžasný a vždy dobře naladěný průvodce Standa Cigánek, který to celé odřídil. Dozvěděli jsme se hodně nejen o zvířátkách, ale také o historii a současnosti z oblastí, kterými jsme procházeli. Chci mu ještě jednou i touto cestou za všechno pěkně poděkovat. K tomu všemu jsme byli výborná parta. Mnoho lidí se bojí Afriky z důvodu chorob. My jsme antimalarika brali, ale mohu říci, že komáry jsme v tomto období neviděli ani v malarické oblasti. Stejně chci pochválit CK SEN, kde vzniká celý začátek dovolené. I po této stránce bylo vše zajištěno na jedničku. Pro nás to byla jedna z nejúžasnějších dovolených.

Anna Kustrová

Čti více

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie - byl to nádherný zájezd

Dobrý den,
jsme přes dva týdny zpátky z Jižní Afriky a bylo to opravdu perfektní, a to zejména díky našemu průvodci Standovi Cigánkovi. To, že měl díky jeho dřívější práci v ZOO neuvěřitelné vědomosti o zvířatech, ani nepřekvapilo, ale jeho znalosti místních poměrů, kmenů, historie … mě osobně u 30 letého „kluka“ opravdu vzalo dech. Navíc jsme stále měli přesné informace o tom, co nás čeká příští den, co můžeme očekávat, co si určitě vzít na sebe a s sebou do příručáku, co si koupit... Ráno nám to krátce zopakoval a přesně jsme vyráželi. I Jakub, jako druhý řidič byl super. Zkrátka byl to nádherný zájezd, kde krásu projížděných zemí a přírody ještě umocnil průvodce. Klobouk před ním dolů a doufám, že se s ním ještě potkám.

Josef Toms

Čti více
Zebry v národním parku Etosha

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie - krásný a skvěle zorganizovaný zájezd

Děkujeme za krásný a skvěle zorganizovaný zájezd JAR, Namibie, Botswana a Zimbabwe. Děkujeme především našemu skvělému průvodci, Standovi Cigánkovi, který se choval jako perfektní organizační profesionál s obdivuhodnými znalostmi o zvířatech, přírodě, ale také o kmenech, lidech a zvyklostech a mravech těchto krajin, který byl schopen zodpovědět jakýkoliv náš dotaz a u toho spolehlivě řídit. Navíc je to člověk s velkým srdcem, vysmátý dobrodruh. Velice rádi se s ním setkáme při další dovolené. Dík patří i „nováčkovi“ Kubovi, který svou roli zvládl velice dobře a obrovské dík patří i celé naprosto pohodové posádce výletníků Wifi baru u Varana.
Světlana Tomsová

Čti více
Gepard zblízka

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie - úžasná cesta

Dobrý den paní Papežová,
je to necelých 14 dní co jsme se vrátili z poznávacího zájezdu od Viktoriiných vodopádů přes Botswanu, Namibii do JAR. Jeli jsme sami s průvodcem a řidičem v jedné osobě Michalem Ondrom. Byla to úžasná cesta, nádherná krajina, zajímaví lidé a výborné ubytování. Pohodu a krásné zážitky nám zprostředkoval Michal Ondro, který byl velice milý a pozorný. Díky němu máme z cesty hodně nádherných zážitků i mnoho zajímavých informací. Chtěli bychom Vám vyjádřit poděkování a věříme, že s CK SEN určitě znovu vyrazíme do světa. S přáním úspěchů Chvojovi.

Čti více

JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe - vše bylo zabezpečené, ubytování fantastické

Dobrý den!
Konečně se dostávám k hodnocení našeho zájezdu JAR,Namibie, Botswana. Zimbabwe, Zambie, jak jsem to slíbil našim průvodcům a sobě. Asi se opakuji, ale zájezd proběhl "standartně", jak jsme u CK SEN zvyklí. Vše bylo zabezpečené, žádný zádrhel, ubytování fantastické a hlavně naši řidiči - průvodci Stanislav Cigánek a Michal ze Slovenska, který nás převzal ve Vindhoeku: stále usměvaví, jako by se jich žádná únava netýkala. Ochotní, poskytovali nám všechny informace, udržovali otpimistickou náladu atd. Moc jim děkujeme!
Jedinou připomínku k tomuto zájezdu mám a to je výběr vozidla Hundai, kterým jsme se přepravovali. Auto bylo pro 9 pasažérů, pokud jsme byli 4 z Kapského města do Vindhoeku, tak to šlo. Dál nás bylo 8 a to jsme se tísnili. Ale jinak to byl zase podařený zájezd, stále vzpomínáme.
A zrcadlovku Canon, která mi odešla při lijáku na řece Zambezi, jsem už nahradil.
Zdraví Kadlecovi, Šumperk

Čti více

JAR, Namibie, Botswany, Zimbabwe a Zambie)

S cestovní kanceláří SEN poznáváme svět už mnoho let, ale stále nám nabízí nové a nové zážitky a překvapení. Na podzim v roce 2018 jsme se zúčastnili třítýdenního zájezdu do JAR, Namibie, Botswany, Zimbabwe a Zambie. Během tohoto zájezdu jsme projeli velký kus Afriky. Program zájezdu nám umožnil poznat přírodu, obyvatele i zvířata. Každý den nám přinesl nezapomenutelné zážitky. Kapské město stálo za to vidět, i když se nám díky počasí neukázala Stolová hora nad městem. Výlet k Mysu dobré naděje, návštěva kolonie afrických tučňáků, popřípadě ochutnávka vína v nejstarší vinici, nám vše nahradil. Cesta do Namibie byla dlouhá, ale krásná. Překvapila nás hornatá poušť, která touto dobou kvetla všemi barvami, viděli jsme velké plantáže citrusů a pěstování a výrobu čaje Rooibos. Namibie předčila naše očekávání. Úžasný Fish River Canyon, který byl úplně bez lidí, písečné duny a mrtvé údolí, žulové skály Spitzkoppe. Velkým zážitkem pro nás bylo setkání s různými africkými kmeny. Celou cestu jsme potkávali různá zvířata, na mořském pobřeží byly úchvatné kolonie lachtanů nebo plameňáků. To nejhezčí nás potkalo v národních parcích Etoscha a Chobe. Ukončení zájezdu na Viktoriiných vodopádech bylo fascinující. Nejprve jsme je poznali při procházce, druhý den jsme je viděli z helikoptéry a večer se rozloučili plavbou na Zambezi při západu slunce. Při zájezdu jsme téměř denně měnili různé styly ubytování a také to byl velký zážitek. Výborná africká kuchyně byla nad naše očekávání. Vše jsme měli možnost zažít díky každodenní péči a starostlivosti naší průvodkyně NELY. Ta nejen že vše zařídila a celou cestu odřídila, ale svými znalostmi nás mnoho věcí naučila. To, že jsme se vydali na cestu po Africe, bylo díky Martinovi Karnišovi, který nám o ni vyprávěl, kdykoliv jsme se setkali. Potvrdily se úplně jeho slova, že Afriku si musíš zamilovat, jak ji uvidíš a také slova bývalého ředitele ZOO ve Dvoře Králové, který říkal, když navštívíš Afriku, musíš se stále vracet. Všem zájezd moc doporučujeme, nepřipadal nám vůbec nebezpečný, lidé byli velmi milí, zvířata úžasná a příroda nádherná. Afrika zatím ještě není plná turistů. Jarka a Svaťa

Čti více
Termitiště uvidíte po celé Namíbii a Botswaně

Dekuji za krasne naplanovany program!

Vazena CK Sen, vratily jsme se s kamaradkou z cesty od Viktoriinych vodopadu pres Botswanu, Namibii a Jar Kapske mesto, prozily jsme nadhernou dovolenou, uzasne zazitky, priroda krasna, “ velkou petku” jsme taky videly, vsechno klapalo skvele. Zazitky by byly polovicni, kdyby nas neprovazel skvely pruvodce a ridic v jedne osobe Stana Ciganek. Mel velke znalosti o prirode, jak faune tak flore, o mistopisu, historii projizdenych zemi, krome toho je velmi mily, pozorny ke vsem, nejen starsim “ cestovatelkam”. Zazitky byly i kulinarni, vse dokonale vybrane. Cestovalo nas celkem 5, vsichni jsme se dobre shodli, vse bylo bez problemu. I testovani na covid bylo bezproblemove a vsichni negativni vysledky. Moc dekujeme Stanovi za peci vcetne rizeni a Vam za krasne naplanovany program!
Marie Ruzickova a Adela Lukavska

Čti více
Slon v národním parku Chobe

Safari v jižní Africe, Dobrý den V minulých dnech jsem se zúčastnil zájezdu JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie. Většinou recenze nepíšu, ale tentokrát musím. Zájezd překonal všechna moje očekávání, jak co do programu, tak výběrem ubytování a po

Dobrý den
V minulých dnech jsem se zúčastnil zájezdu JAR, Namibie, Botswana, Zimbabwe, Zambie. Většinou recenze nepíšu, ale tentokrát musím. Zájezd překonal všechna moje očekávání, jak co do programu, tak výběrem ubytování a poskytnutých služeb. Velkou zásluhu na tom mají oba Vaši průvodci Angelika a Denis Debnár. Jako novinář i jako turista jsem procestoval velký kus světa, a ne vždy mám dobré zkušenosti, což se týká i některých dřívějších zájezdů s CK Sen. Ale oba tito průvodci dokonale splňují to, co od dobrého průvodce očekávám. xfí, umění ve správné míře dávkovat informace klientům, schopnost řešit krizové situace. Nadto jsou oba skvělí společníci a perfektní řidiči. Najezdil jsem hodně přes milion kilometrů a umím ocenit, jak zvládli řízení v těžkém terénu, včetně výměny proražených pneumatik. Oceňuji i jejich obětavost, nevyčerpatelnou energii a snahu ukázat nám víc, než je v předepsaném programu. Například skalní útvar Spitzkoppe, do nějž nás zavedli, je nesporně jedním z nejkrásnějších míst v Namibii a zasloužil by si být součástí oficiálního programu. Průvodci renomé CK Sen v mých očích výrazně zvýšili a už teď si ve Vašem katalogu hledám další zájezd. Pokud by u něj byli tito průvodci, byl by to pro mě příjemný bonus.
S pozdravem JUDr. Ladislav Josef

Čti více
S CK SEN ucítíte sílu africké přírody

Má první cesta do Afriky a musím konstatovat, vynikající dovolená plná vzrušení.

Nedávno jsem se vrátil se svými přáteli z Jižní Afriky. Rozhodnout se pro CK Sen bylo velmi moudré s ohledy na promyšlenou cestovní logistiku, poskytnuté informace o daných státech, upozornění na možná nebezpečí, pečlivou organizaci, aby bylo možné vidět maximum možného za daný čas..atd. Díky našim skvělým průvodcům – Angelice a Denisovi, který s námi strávil celý pobyt, jsem zažil vynikající dovolenou , plnou zábavy, legrace, zajímavých přednášek s místními informacemi. Osobně velmi oceňuji mladé, vzdělané, inteligentní průvodce z kterých vyzařuje energie, ochota poradit, pomoci a zejména lokální zkušenost. Oběma bych chtěl moc poděkovat, přesně splňují, co se od nich může očekávat. Empatická Angelika, perfektně připravená s jasným dodržováním pravidel a časů, vždy ochotný , vstřícný, kamarádský Denis, který se nám po rozloučení s Angelikou naplno všem věnoval, byl příjemným společníkem na naší krásné cestě za poznáním. Nerad mluvím za mé přátele, ale co jsme spolu mluvili, vnímali vše velmi podobně jako já. Stolová Hora, Mys Dobré Naděje, Zimbabwe, Botswana, Zipline, Viktoriiny vodopády, let vrtulníkem, procházka se lvy a úžasná plavba při západu slunce po řece Zambezi. Jednoduše se na to nedá zapomenout i v kontextu výborné party, která se vytvořila i díky našim milým průvodcům. Skutečně doporučuji všem, byl to mimořádný zážitek!

Nepochybně s Vaší cestovní kanceláří pojedu znovu????

Děkuji a krásné, úspěšné dny

Michal, Strakonice

Čti více
Poznáte domov leopardů - Etoshu

Namibie, Botswana a Zimbabwe - Zájezd nás naprosto nadchnul.

Vážení,
před pár dny jsme se vrátili s manželkou a dalšími 3 lidmi ze zájezdu do Namibie, Botswany a Zimbabwe. Zájezd nás naprosto nadchnul. Zažili jsme krásu africké přírody, spoustu zvěře vč. Big 5, výborné ubytování v afrických lodgiích a v neposlední řadě i skvělé jídlo. Celý zájezd byl naprosto perfektně připraven a nabitý program nám vůbec nevadil, neboť i některé dlouhé přejezdy nám zpříjemnil náš řidič a průvodce v jedné osobě p. Denis Debnár. Úplně nás ohromil svými historickými, geografickými i přírodovědnými znalostmi. Stejně dobře znal i místní reálie a byl tak schopen nás dopředu připravit, co nás čeká a nemine. Naprostá profesionalita v jeho vystupování, kde bylo vidět, že práce průvodce ho zcela naplňuje a je ve svém živlu, pokud může klientům poradit, zařídit či jenom sdělit nové informace. V neposlední řadě bych chtěl zmínit i jeho řidičské umění, kdy nás s naprostou jistotou provedl cestou dlouhou přes 3 600 km. Tímto bych mu chtěl poděkovat jménem všech účastníků, shodli jsme se na jeho hodnocení všichni jednomyslně. Doufám, že se s ním ještě někdy při zájezdech s CK SEN setkáme.
Ještě jednou chci poděkovat CK SEN za skvělý zájezd.
Petr a Marcela Svobodovi
Dagmar Hodanová
Eva a Jarek Lysoňkovi

Čti více

JAR, Kapské Město

Patří mezi pět nejhezčích měst světa. Každý, kdo ho už viděl, musí uznat, že je to pravda. My toto úžasné město s atmosférou na různých úrovních poznáváme právě dnes. Zajímavá směs koloniální britské architektury se zde mísí s art deco a modernismem 80tých let dvacátého století. Množství zeleně a parků je až neočekávané. Procházíme se po Companys garden, což je nejstarší "botanická" zahrada v Africe, jsme nadšeni úpravou i rozmanitostí exotických rostlin. Nad centrem se tyčí dominanta města. Stolová hora byla zařazena mezi 7 novodobých přírodních divů světa a je jediným zástupcem Afrického kontinentu. Někteří z nás se jí vydávají zdolat pěšky, ostatní jedeme rotační lanovkou. Zážitek je každopádně silný a pohled z ptačí perspektivy na město je jedinečný. Poté už jen relaxujeme a užíváme si místních pláží, kterých má Kapské Město hned několik. Nechybí ani potápění se žraloky. Vyrážíme na nedaleký Mys dobré naděje. Nádherné scenerie se střídají a my nevíme, co dřív fotit. Následuje další zážitek a tím je Simon´s Town, místo s největší kolonií tučňáků brýlových. Nahlížíme do jejich soukromí a pozorujeme je z bezprostřední blízkosti v jejich přirozeném prostředí s nádherným pozadím oblých skal. Vyhládlo nám, a jelikož jsme u moře, ochutnáváme ryby, krevety a další dobroty, které nabízí Atlantický oceán. Nemáte-li rádi plody moře, určitě vyzkoušejte místní zvěřinu, steaky z různých druhů antilop, pštrosa anebo krokodýla.


 

Čti více

Botswana, Safari v Chobe

Národní park Chobe v Botswaně je plný vody. Na jeho severním okraji teče stejnojmenná řeka a ta dělá tento park tak jedinečný. Plavba po řece nám ukázala safari z jiné úhlu. Hroši, krokodýli a buvoli byli hlavními hrdiny této části. Chobe je známé největším počtem slonů ze všech afrických parků, žije jich tady desetitisíce! My jsme pár desítek pozorovali při koupání a odpočinku na březích řeky. Stříkali se choboty, váleli se v bahně, rochnili, troubili, byl to jedinečný zážitek. Nasedli jsme do otevřených safari aut a prohlídli si Chobe ze břehu. Náš ranger dostává do vysílačky hlášení, že těsně u břehu v křiku 3 leopardi žerou impalu. Realy safari a za 10 minut jsme už u nich. Jeden je na stromě, hlídá, druhý jen tak leží na zemi, asi je už po obědě a mladá se krmí, vůbec si nás nevšímá. Jsme jen 5 metrů od nich. Toto by nás ani ve snu nenapadlo, že uvidíme takové divadlo. Safari v Chobe není tak známé, jako Etosha nebo Krugerův park, ale určitě vás dostane a v žádném případě nezklame. Kromě zvířat závislých na vodě jsme viděli i typickou zvěř pro africkou buš a lesní oblasti. Lvy, psy hyenovitý, antilopu vranou a koňskou - to jsou zástupci vzácných antilop. Stačí mít štěstí. A my jsme ho dnes rozhodně měli.

Čti více

Tváří v tvář lvům na Viktoriiných vodopádech

Ochrana přírody je stále aktuálnějším tématem, proto se i my snažíme podporovat smysluplné projekty. Jedním z nich je projekt na záchranu afrických lvů. Záchranná stanice ve Victoria Falls ve spolupráci s organizací ALERT odchovávají a připravují lví skupiny na vypuštění do volné přírody nejen v Zimbabwe, ale i na jiných místech v Africe. Podívejte se podrobně na cíl projektu, podpořte tuto unikátní aktivitu a zažijte setkání se lvy tváří v tvář. Nejprve se do těsné blízkosti lvů dostanete při jízdě chráněným autem a následně ve speciálně upravené pozorovatelně, kde budete moci pořídit ty nejúžasnější fotky lvů při krmení. Pozorovatelna je pod úrovní terénu, takže vaše fotografie získají unikátní úhel, kterého byste ve volné přírodě neměli šanci dosáhnout. Při tom všem od vás tito majestátní páni savany budou vzdáleni jen pár metrů. Dokonalý zážitek, který si milovníci lvů nesmí nechat ujít.

 

Čti více

Kultura namibijských kmenů

Namibie je známá nebo spíš neznámá kvůli své izolovanosti. Je zde pořádek, který je připisován bývalé německé koloniální vládě. I přesto si Namibie zachovala tradiční život a vy máte možnost ho zde ještě nalézt. V centrální části země žijí Damarové, kteří jsou příbuzní Sanů, spíše známými jako křováci. Jejich historii a tradice si přiblížíme ve skanzenu uprostřed Damaralandu, nedaleko nejzachovalejších skalních rytin zapsaných na seznam UNESCO. Asi nejzajímavějším kmenem jsou Himbové. Žijí na severu Namibie a jihu Angoly a do dnešních dob udržují tradiční způsob života. Dnes jsme na návštěvě jedné z vesnic a nahlížíme do soukromí lidí, kteří odmítají moderní způsob života. Je tu polopoušť a téměř žádná voda. Jak se myjí? Ptáme se pro sebe, když nás jedna polonahá mladá žena z kmene vezme za ruku do svého obydlí. Z malé nádobky uvnitř stoupá kouř, jsou tam nějaké rostlinky, žena si dřepne nad ně a kouř ji pokryje. Očista těla - sprcha. Nevěřícně se díváme, ale průvodce nám to potvrzuje, žena se právě vykoupala. Potom vezme do ruky okrovou hlinku a začne se natírat - typické pro tento kmen, ženy jsou celé oranžové. Nádherné s krásnými prsy, hrdé na svou krásu. Civilizační rozdíl je obrovský. Velmi zajímavé je pozorovat Himby v Opuwě, městečku uprostřed Kaokolandu, kde jsme je potkali v supermarketu a také večer v baru u kulečníku. Zajímavý střet kultur, který je v této podobě na naší planetě už málo kde vidět. Kavangové jsou dalším ze zajímavých kmenů žijících na severu podél řeky Okavango. Známí jsou řezbářskými dovednostmi. Jejich rybářské čluny jsou z jednoho kusu dřeva, jsou proslulé v celé oblasti. Máme možnost nakoupit si jejich vlastní výrobky při návštěvě jejich vesnice a odvážíme si tak mnoho nezapomenutelných zážitků.

Čti více

Namibie, safari v NP Etosha

Etosha je považována za jedno z nejlepších safari v Africe vůbec. Můžeme zde spatřit téměř všechna zvířata, která od Afriky očekáváme. Žijí zde největší sloni na světě. Když potkáváme prvního alfa samce, který projde jen metr od našeho auta, zkoprníme. Je tak obrovský, že se nevejde do objektivů. Na výšku mě jistě přes 4 metry a vůbec si nás naštěstí nevšímá. Je pánem Etoshy. Když přijíždíme k prvnímu napajedlu, vypadá to jako při nástupu na Noemovu archu. U vody se tiskne asi 200 zvířat. Majestátní žirafy čekají v dáli a když se uvolní trochu místa, roztáhnou nohy do široka a začnou pít. Stojíme zde skoro hodinu a pozorujeme chování zvířat. Pomalým tempem se sem blíží stádo asi 20 slonů. Zvířata zpozorní a pomalu ustupují na druhou stranu napajedla. Avšak, když všichni sloni začnou pít, stříkají se, rochní se v bahně, není žádná šance ani na kousek místa u vody pro ostatní. Divadlo trvá další půl hodinu a my jsme se rozhodli, že se také posuneme. Přijedeme sem ráno, tehdy se zde často objevují hyeny cele krvavé po nočním lovu. Po cestě do lodge pozorujeme stáda antilop skákavých i zeber. Pakoně jsou všude kolem nás a elegantní přímorožci se toulají po otevřených savanách. Dnes máme štěstí, potkáváme i nosorožce. Na otevřených pláních jsme zpozorovali i nejrychlejší suchozemské zvíře - geparda. Teď neloví, tento je samotář a kontroluje své teritorium. Etosha je plná zvířat, zítra musíme být také trpělivý, a na ten nejlepší záběr si počkat. Vyplatí se to.

 

Čti více

Zimbabwe, Viktoriiny vodopády

Země, kde si můžete směnit milionovou bankovku v místní měně za pár eur je v okolí Viktoriiných vodopádů plná zážitků. Jeden z nich jsou samotné vodopády. Padají do hloubky 108 metrů a při východu slunce nám pohledy vyrazily dech. Procházíme se vedle nich v celé šířce, každý záběr je úplně jiný. Na místě, kde se stáčí a vytvářejí první peřeje pro raftaře na řece Zambezi jsme našli místo, kde si nás vychutnali v plné síle. Neuvěřitelný hukot a sprcha odrážející se vody vytvářející duhu nás pokropila. My však chceme víc, lehám si proto jen 2 metry od okraje vodopádu na jejich hraně do Devil

Čti více

Gurmánské hody u Vikroriiných vodopádů

V restauraci „U masožravce“ ochutnáváme polévku z máslové dýně podávanou se sekanou z krokodýla a smaženými červy mopane. Je to velká delikatesa. A nyní to vše začíná! Postupně ochutnáváme kousky grilovaného masa zebry, antilopy losí, antilopy vrané, prasete savanového, kudu a také kousky dušeného masa žirafy s hráškem a paprikou. Každý druh chutná jinak. Ale shodujeme se, že mezi ty nejlahodnější patří antilopa losí, kudu a neskutečně jemné maso z žirafy. Sladkou tečkou je smetanová zmrzlina zalitá mléčným likérem z plodů Marul – amaruly. Skutečné gurmánské hody!

Čti více

Rafting na řece Zambezi

Sedíme na okraji kaňonu, pod námi se klikatí řeka Zambezi a instruktoři raftingu nám dávají bezpečnostní informace. "Ty mě chceš zabít", křičí na mě manželka po instruktáži. "Pokud se neutopím, sežerou mě krokodýli!" Nemá smysl ji přesvědčovat, že ji miluji a pobiji se i s krokodýly a vytáhnu ji na člun, pokud se cokoli stane. Vře v ní adrenalin a nervozita. Já jsem klidný, už jsem tu jednou raftoval, vykotili jsme se tehdy na jezu s názvem "Pračka". Byla to strašná sranda, voda mě mlela, až mne nakonec vyplivla jako čisté prádlo. Naštěstí krokodýli zde jsou malí a živí se rybami, ptáky, a ne lidmi. A když jsme plavali k člunu, dívali na nás z břehu a nevšímali si nás. Pomalu scházíme do kaňonu, chodník je strmý, místní černouškové pomáhají dívkám, jsou velmi milí, vždyť taky čekají pár dolarů navíc, či nějaké ošoupané tenisky či staré žabky. Nasedáme do raftu, nasazujeme vesty a přilby a jako tým se učíme zabírat spolu. "Pravá strana vpřed, zadní vzad!", křičí šéf posádky a my makáme naplno. "Vpřed všichni!" .... po deseti minutách nám to už docela jde a pouštíme se do prvních peřejí. Manželce zpod přilby trčí jen velké oči a třese se. Od zimy? Hmmm, ne. Voda je teplá, vzduch příjemný. První peřeje s náročností 3 zdoláváme v pohodě, byla to jen zkouška. Dámy ve člunu se začínají uklidňovat. Nebylo to zas až tak hrozné. To ještě nevědí, že nás čekají dvě čtyřky. Blížíme se k dalšímu jezu. "Čtyřka!", křičí šéf a pevněji si i on sedá na okraj raftu. „Požírač kamionů“. Vlny před námi mají, hádám, 2 metry. Toto se fakt projet nedá. Člun se vztyčil téměř kolmo, my makáme na plno, škoda, že my vpředu vesly mácháme ve vzduchu. Po pár sekundách jsme za nimi. Počítáme se, vypadl jen jeden. Naštěstí ne moje manželka. Ta se vítězoslavně usmívá. Je hrdinka. Ona nevypadla. Po dvou hodinách se nám podaří zdolat všechny peřeje a šťastně přistáváme u břehu. Dokonce se i koupeme v řece a vykládáme si zážitky. Úžasné, přežili jsme, toto nám doma neuvěří.

Čti více

Poušť Namib

Ráno vstáváme před východem slunce, abychom byli u vstupu do národního parku Naukluft mezi prvními. Před námi je rovina, po které se vlní nová asfaltka a kolem nás jsou oranžové duny ozářené prvními paprsky slunce. Jedeme pomalu, v národním parku je omezená rychlost kvůli velkým zvířatům. Antilopy v poušti?! Zdá se to neuvěřitelné, ale sem se obrovské Oryxy chodí schovávat před predátory, kteří je nedokáží v písku ulovit. Potravu mají mezi dunami omezenou a vodu v podstatě vůbec, naposledy tu tekla řeka před pár sto lety a když zmizela, vytvořila nádherné scenérie Deadvlei – bílou rovinu plnou vyschlých akácií mezi obrovskými oranžovými dunami. Vystupujeme z auta, ranní pouštní zima se mění na velmi příjemnou teplotu a my se začínáme sápat na jednu z nejvyšších dun světa – Big Daddy, vysokou 325 metrů. Dva kroky nahoru a půl kroku se sesuneme zpátky. Nesmíme spěchat, člověk si to musí zasloužit. Pod nohama se nám hemží desítky hovniválů a je nám všem jasné, že poušť žije naplno. Slunce začíná pálit a my se potíme, zastavujeme a kocháme se výhledem, pod námi bílá plocha pouště a roztroušené stromy a kam se oko podívá, jen poušť a někde v dálce před námi padají duny do Atlantického oceánu. Šílená představa. A jsme nahoře, jemně pofukuje a my se těšíme na ranní adrenalin dnešního dne. Kdo bude první dole? Nahoru to trvalo 1,5 hodiny. Dolů asi 10 minut. Kloužeme se po sypkém písku, doslova běžíme, někdo se kutálí, Honza padá na nos a je celý od písku. Přicházíme dolů, jsme úplně sami a kolem nás jen vyschlé stromy, každý má jiný a jedinečný ​​tvar. Cítíme se jako na jiné planetě. Děláme asi 100 fotek a neumíme se s tímto nádherným místem rozloučit. Toto místo je tak úžasné, že když píšu tento zážitek, běhá mi husí kůže po zádech.

Čti více

Africký adrenalin v žilách

Viktoriiny vodopády v Zimbabwe jsou majestátní a člověk, pokud stojí naproti nim, má při pohledu na ně husí kůži po celém těle. Svůj název Mosi-oa-Tunya, tedy "Kouř, který hřmí" nedostali jen tak pro nic za nic, ale pro jejich masivní sílu a hukot, který dělají. To však není jediná věc, kterou si odsud člověk odnese a zapamatuje na celý život. Kousek od vodopádů se nachází most Victoria Falls Bridge, který spojuje Zimbabwe a Zambii a právě uprostřed tohoto mostu se nachází jeden z největších adrenalinových zážitků, které s CK SEN můžete zažít. Bungee Jumping zná snad každý, ale ne každý má kuráž na to, aby skočil. No když už skočit, tak si třeba skočit pořádně ze 128 metrového mostu do rokle s dechberoucím pohledem na mocnou řeku Zambezi. Mnozí tvrdí, že právě toto je nejlepší Bungee na světě a my sdílíme stejný názor. Skákat 111 metrů a z toho 3 sekundy jsou volný pád způsobí v těle neskutečný adrenalin, který v žilách koluje věčně a při vzpomínce na něj se vždy připomene, nebo na chvilku vrátí. Neváhejte a překonejte svou hranici strachu právě zde, v Zimbabwe, na Victoria Falls!

Čti více
Afrika - Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády se rozprostírají na řece Zambezi mezi státy Zambie a Zimbabwe. Díky šířce 1 800 metrů a hloubce 140 metrů patří mezi největší vodopády na světě. Tento velkolepý přírodní div, jenž je obklopen mlžným pralesem, je pravděpodobně tou největší turistickou atraktivitou Afriky. V okolí vodopádu lze provozovat nejrůznější aktivity, například plavbu či rafting na řece Zambezi, bungee jumping nebo dokonce procházku s divokými lvi.

Čti více
Jižní Afrika - Kapské Město

Kapské Město

Kapské město je kosmopolitní město, které představuje jižní bránu do Afriky. Vyniká svou jedinečnou polohou u modrého oceánu na úpatí hor, které se tyčí do výšky 1 000 metrů nad mořem. Přírodní dominantou města je Stolová hora, která nabízí úchvatné výhledy na město i do okolí a je vyhledávaným cílem milovníků krátkých treků. Méně namáhavou možnost, jak se dostat nahoru nabízí místní lanovka. Malebnou scenérii města dotváří množství místní zeleně, parků a zahrad.

Poznávací zájezdy do Kapského města

Čti více
safari v Africe v Chobe

Národní park Chobe

Chobe představuje jeden z nejznámějších národních parků v Botswaně a díky nedotčené přírodě platí za jednu z nejúchvatnějších afrických rezervací. Místní krajina, jež se vyznačuje neobvyklou rozmanitostí, je tvořena travnatými pláněmi, háji a houštinami, dešťovými jezírky i nemilosrdnou kalaharskou pouští. Jako jeden z mála afrických parků je Chobe dostatečně zásoben vodou. Na břehu řeky Linyanti je největší koncentrace zvěře. Spatřit zde lze především buvoly, zebry či antilopy. Chobe je však především místem s největším výskytem slonů na světě.

Čti více
Navštívíte Národní park Chobe

Národní park Etosha

Národní park Etosha se nachází na severu Namibie a nabízí jedno z nejlepších a nejsnáze dostupných safari v celé Africe. Převažujícím biotopem je zde savana s řídkými porosty keřů a stromů. Bývalé jezero dnes představuje rozlehlou pánev, jejíž dno je pokryto bílým pískem. V období dešťů se pánev zčásti naplní vodou, ovšem po většinu roku zůstává vyprahlá. Jediný zdroj vody pak představují místní napajedla, odkud lze ideálně pozorovat zvěř. V parku lze běžně zahlédnout obrovská stáda zeber, žiraf, pakoňů a antilop. Výjimkou nejsou ani šakali, hyeny či lvi.

Čti více
Na Cape Cross budete obdivovat kolonie tuleňů

Pobřeží koster a Cape Cross

Namibijské pobřeží se táhne v délce 1600 kilometrů, většinu pokrývají písečné pláže a duny pouště Namib. Pod ochranou – v rámci tří národních parků – je celé pobřeží, mezi nejnavštěvovanější části patří nehostinné Pobřeží koster a rezervace poblíž města Swakopmund, kde lze pozorovat desetitisíce plameňáků a lachtanů. V roce 2011 vyhlásila Namibie celé pobřeží za chráněné, rozděleno je do tří národních parků (od severu): Skeleton Coast, Namib-Naukluft a Sperrgebiet – oblasti namibijských diamantových dolů, veřejnosti dlouho zapovězené části. Proslulá je severní část – Pobřeží koster, neuvěřitelně nehostinná oblast, o čemž svědčí už její pojmenování – to odkazuje na četné kosti zvířat, ale i vraky lodí, domorodci ji pojmenovali „Místem, které Bůh stvořil v hněvu“, Portugalci zase „Branami pekla“. Za četné vraky lodí může silný příboj studeného proudu, který jim brání v návratu na širé moře. Nejsnáze dostupným a tím pádem i nejnavštěvovanějším vrakem je pozůstatek rybářské lodi Zeila, která ztroskotala ráno 25. srpna 2008 nedaleko Henties Bay krátce po té, co se vydala na cestu do Indie, kde měla být sešrotována. Po pobřeží jsou prý rozházeny pozůstatky více než tisícovky lodí všech velikostí, nejznámější je vrak britské lodi Dunedin Star z roku 1942. Vyhlášenou přírodní lokalitou je Cape Cross Seal Reserve – místo, kde se na skalkách a plážích okolo moře rozvalují až dvě stovky tisíc lachtanů jihoafrických v jedné ze svých největších kolonií na světě.

Čti více

Český Livingstone

U muzea Livingstone ve městě Livingstone v Zambii se nachází nenápadná busta. Na podstavci busty je psáno: "Cestovatel a výzkumník v jižní Africe, autor knih o historii, kultuře a etnografii kmenů Lozi, Mbunda, Tonga, Ila, San a Ngwato a knih o ptácích v jižní Africe. Autor první mapy Viktoriiných vodopádů. "Památník je věnován rodákovi z východočeských Holic, Emilu Holubovi. Jaký byl život jednoho z největších českých cestovatelů? Své putování po Africe začal v Kapském městě v roce 1872, kam přišel z Velké Británie. Inspirovaný Davidem Livingstonem se rozhodl přejít neobjevená místa na africkém kontinentu. Na svou první cestu po kontinentu si však musel vydělat, a tak jako absolvent lékařské fakulty pracoval jako lékař v diamantových dolech. Po čase se vydal na cestu k již objeveným Viktoriiným vodopádům. Zemřel v roce 1902 ve Vídni. Jeho jméno však už bude navždy spojeno s Viktoriinými vodopády, které jako první zakreslil do mapy.

Čti více

Fish river kaňon

Namibijský Fish River Canyon je po americkém Grand Canyonu druhým největším kaňonem na světě. Protíná v délce 160 kilometrů jih Namibie a je součástí zvířecí rezervace Ai-Ais Hot Springs. Kaňon vznikl před asi 500 miliony lety díky pohybům zemské kůry a následné vodní erozi řeky Fish River. Dnes patří k nejúžasnějším přírodním divům na Afriky.

Čti více

poušť Namib

V jazyce domorodých Namů znamená „namib“ nekonečný, rozsáhlý či nedohledný. Více než dva tisíce kilometrů písku lemující pobřeží podél Atlantického oceánu. Namib je považována za nejstarší poušť světa. Duny jemných tvarů se vzdouvají do úctyhodných čtyř set metrů – vyšší nikde nenajdete. Poušť Namib je pouští v tom nejpřísnějším slova smyslu: za rok přijme méně než 100 mm dešťových srážek. Měsíční krajina popírá jakoukoli možnost existence; život tu většinou buď zcela chybí, nebo se před pozorovatelem důsledně schovává.

Čti více

Sossusvlei

Písečné duny v Sossusvlei jsou často označovány nejvyššími dunami světa. Nachází se v jižní části pouště Namib v namibijském národním parku Namib Naukluft. Nejvyšší dunou v Sossusvlei je Big Daddy neboli Velký taťka. Hned naproti tomuto přesypu je Big Mama, nedílná družka pouštního gigantu. Big Daddy měří okolo 325 metrů, ovšem jeho výšku mění každý poryv větru.

Čti více

Opuwo – Himba

Opuwo je hlavním městem Kaokolandu. V jazyce Hererů znamená Opuwo - konec cesty. Opuwo je také výchozím místem do vesniček kmene Himba. Ženy tohoto kmene, se dvakrát denně celé natírají červenou hlinkou smíchanou s máslem. Kromě toho nosí sukně z kozích kůží a dlouhé, červené spletence ve vlasech, zakončené bambulkami. Na první pohled to vypadá, že Himba je kmen žen, téměř všechny jsou zcela tradiční, hrdé a krásné. Oproti tomu muži, jsou většinou normálně oblečení a navíc je ve vesnicích moc nepotkáte, protože jsou často daleko na pastvinách.

Čti více

Petrified Forest – zkamenělý les

Zkamenělý les je národní památkou vyhlášenou 1. března 1950 poté, co ji objevili dva zemědělci ve 40. letech 20. století. Zkamenělý les se nachází asi 50 km západně od Khorixasu. Jedná se o lokalitu, kde se ve velkém množství nalézají zkamenělé stromy, vyzvednuté geologickými procesy na povrch. Většina je jich sice rozpadlých, takže skoro všechno "kamení" na povrchu je zkamenělé dřevo, ale některé jsou dokonale zachovalé v celistvosti včetně viditelných pahýlů po větvích nebo kůry. Návštěva je možná pouze s průvodcem, který kromě toho, že hlídá, aby si nikdo ani kousek neodnesl, za což jsou citelné postihy, také podá dokonalý výklad o vzniku zkamenělého dřeva i o dalších zajímavostech této lokality, především floře. Vyskytují se zde zajímavé sukulenty, ale hlavně podivné prastaré rostliny welwitschie, které jsou sice příbuzné jehličnatým stromům, ale nepodobné jakékoliv jiné rostlině.

Čti více

Swakopmund

Město němečtější než Německo položené na běhu Atlantiku na nehostinném pobřeží koster. Na každý směr, když se otočíte, je pouze poušť Namib, jedinečné Welwitschie a "duchařská atmosféra". Vynikající restaurace, čerstvé ryby, ideální místo na krátký odpočinek. Pobřeží koster, místo, kde mnoho námořníků našlo svou smrt v ledových a zrádných vodách Atlantiku nebo na suchých plážích pouště Namib.

Čti více

Twyffelfontein

Oblast Damaralandu je nádhernou především pro fotografy. Země se zde mění, z vyprahlé pouště začínají savany, "obry" přivalené skály, červený pískovec, vyschlá říční koryta a v tom všem je ukrytý TWYFFELFONTEIN, skalní rytiny, které zde zanechali po sobě Křováci. Malby a rytiny starší než egyptské pyramidy, dokumentující život starých křováků a jejich lovecké a stopařské umění. Ve zkamenělém lese uvidíme, co dokáže příroda udělat se dřevem za několik desítek milionů let. Už zde budete mít asi štěstí na přímorožce (Gemsbok), antilopy skákavé (springbok), pštrosi.

Čti více
V Namibii uvidíte zatím největší nalezený meteorit

Hoba meteorit

Hoba je meteorit nalezený roku 1920 v jihozápadní Africe. Odhalil jej Jacobus Hermanus Brits, a to zcela náhodně při orbě pole. Předpokládá se, že na Zemi dopadl zhruba před 80 000 lety. V době nálezu vážil cca 66 tun, od té doby ale začal rezivět a rozpadat se, takže má nyní „jenom” 60 tun. Dosud nebyl přemístěn z místa dopadu na farmě v Grootfonteinu v Namibii a tamější vláda ho vyhlásila za národní památku. Jedná se o největší kus železa přírodního původu.

Čti více
Jihoafrické pobřeží

Mys Dobré naděje

Skalnatý výběžek na atlantickém pobřeží Jižní Afriky byl původně nazýván „Mysem bouří“. Tak jej poprvé pojmenoval portugalský mořeplavec Bartolomeu Dias v roce 1488, neboť oblast je dodnes známá pro bouřlivé počasí i rozbouřené moře. Svůj nynější název „Cabo da Boa Esperanca“ neboli Mys Dobré naděje získal později díky tehdejšímu portugalskému králi Janovi II. Protože je toto místo společně s Kapským mysem (Cape Point) součástí Národního parku Stolové hory (Table Mountain National Park), můžete se těšit na panenskou přírodu, klidné a opuštěné pláže i oslnivou faunu. Běžně zde žijí například pštrosi, paviáni či kormoráni. Bezkonkurenční jsou také výhledy na mořskou krajinu, proto si nezapomeňte dalekohled a fotoaparát. Na jižní konec Kapského poloostrova (Cape Peninsula) míří každoročně desítky tisíc turistů z Kapského Města v rámci několikahodinové pěší túry – můžete být mezi nimi i vy! Počítat však musíte s nevyzpytatelným a rychle se měnícím počasím i absencí stinných míst po cestě. Na pohádkový a také trochu drsný „konec světa“ lze ale přijet také na kole nebo v rámci autobusového zájezdu. 

Čti více
V Národním parku Boulders potkáme kolonie tučňáků

Boulders Beach

Na pobřeží Kapského poloostrova se rozkládá jedna z nejsvůdnějších a nejpřitažlivějších pláží s bílým pískem, kterou je Boulders Beach. Každému návštěvníkovi nabídne něco výjimečného a nezapomenutelného. Dospělí milovníci plavání a šnorchlování se zde mohou vnořit do křišťálově čistých vod a děti stavět třeba hrady z písku. Avšak i pro ně je koupání velmi příjemné a bezpečné, neboť starověké žulové balvany pláž chrání před větrem a vysokými vlnami. Těšit se ale v oblasti můžete i z menšího počtu lidí, protože spadá pod Chráněnou mořskou oblast národního parku Stolové hory (Table Mountain National Park Marine Protected Area). Naprostým turistickým tahákem jsou však na/u Boulders Beach afričtí tučňáci. Tato roztomilá zvířata na sebe strhávají věčně pozornost a není divu! Pozorovat kolonie více než dvou tisícovek tučňáků můžete především v letním období kolem husté vegetace přírodní rezervace Foxy Beach, jež je jen několik desítek metrů od pláže Boulders. 

Čti více
Na dosah Stolové hory

Stolová hora

Pískovcová Stolová hora s plochým vrcholem zdobí panorama Kapského Města svou impozantní přítomností. Toto pozoruhodné geologické dílo se tyčí do výšky přibližně 1085 metrů nad mořem a poskytuje nejednomu návštěvníkovi dechberoucí výhledy na okolní rozmanitou floru a faunu. Vystoupat na vrchol Stolové hory můžete buď pěšky anebo pomocí ikonické lanovky Table Mountain Aerial Cableway, jež byla poprvé zprovozněna v roce 1929 a přilákala 24 milionů lidí! Před výletem si však nezapomeňte zabalit i fotoaparát – byla by škoda si nezvěčnit tuto nejfotografovanější památku Jižní Afriky! Zajímavost: Stolová hora je často pokryta mraky, kterým místní začali příznačně říkat „table cloth“ neboli „ubrus“.  

Čti více
Naši průvodci Vám vysvětlí důvod těchto barev

Bo-Kaap

Bo-Kaap je jednou z nejstarších rezidenčních oblastí v Kapském Městě a také tamější nejbarevnější čtvrtí. Překládá se jako „Horní mys“ pro svou polohu s výhledem na město a Stolovou horu. I přesto, že je dnes toto místo jedním z nejfotografovanějších mezi turisty, jeho minulost je dosti ponurá. Nejzazší historie čtvrti Bo-Kaap se datuje do 60. let 18. století, kdy do ní byli převáženi otroci z Malajsie, Srí Lanky, Indonésie či Indie. Těmto lidem tehdy říkali „Cape Malays“ – byli to jak obyčejní občané, tak i vězni, političtí exulanti nebo řemeslníci. Mnoho z těchto „Kapských Malajců“ si mohlo pronajmout jednopodlažní řadové domy (dodnes známé jako huurhuisies). Když bylo v oblasti zrušeno v roce 1834 otroctví, prudce vzrostl počet obyvatel. Dnes je komunita Bo-Kaap významnou součástí kulturního dědictví Kapského Města. Pokud chcete více pochopit dějiny tohoto výjimečného místa, navštivte Iziko Bo-Kaap Museum ve Wale Street. Prozkoumat zde ale můžete i řemeslné trhy, pouliční stánky s jídlem, svatyně či mešity. 

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.