1. den: Nejlepší místo v Norském moři?
PRAHA/VÍDEŇ – TORSHAVN – VÁGAR – BØSDALAFOSSUR – TORSHAVN
Odlet a přílet na Faerské ostrovy. Přímo z letiště vyrážíme poznat ostrov Vágar, směřujeme do vesničky Bøur. Naším cílem jsou překrásné výhledy na ostrůvek Tindholmur s jeho pěti vrcholy a Drangarnir, skalní útvar přezdívaný mořská brána. Vrcholem naší dnešní cesty bude vesnička Gásadalur, staletí považována za nejizolovanější osadu. Fotografie nejkrásnějšího faerského vodopádu Mulafossur, který z vesničky padá přímo do moře. Určitě jste zde fotografii už viděli!
Vyrážíme na západ ostrova Vágar na slavnou vyhlídku Trælanípan, z níž Vikingové házeli do moře neposlušné otroky. Dvouhodinová procházka kolem největšího jezera Faerských ostrovů Sorvagsvatn. Směřujeme k vodopádu Bøsdalafossur, kde jezero vypadá jakoby položené na útesech nad Atlantikem. Ubytování v Tórshavnu, exotické hlavní město tohoto fascinujícího souostroví, které navštěvuje minimum turistů.
2. den: Sever proti jihu
TORSHAVN – KIRKJUBØUR – TORSHAVN
Prohlídka největšího z faerských ostrovů. Směřujeme do nejsevernější vesničky Tjørnuvík, která má jen šedesát obyvatel. Cestou se zastavíme u dalšího krásném vodopádu Fossá. Pokračujeme do vesničky Saksun (10 obyvatel), severská krajina, impozantní hory, ovce a sem tam osamělý domeček. Bílý kostelík se dívá na vodu, a i my se projdeme na pláž. Na závěr dne Kirkjubøur, duchovní centrum země a nejjižnější vesničky (50 obyvatel). Večer zábava v Torshavne.
3. den: Nejvyšší vrch Faerských ostrovů
SLÆTTARATINDUR
Směřujeme na nejvyšší vrch Faerských ostrovů Slættaratindur. Lehká čtyřhodinová túra na 880 metrů vysoký vrchol, při které se trochu zapotíte, ale zejména si užijete ten pocit stát na střeše exotického souostroví. Název hory znamená v překladu "plochý vrchol" a možná si na něm dáte i exotický fotbalový zápas. Budete zaslouženě a příjemně unaveni.
4. den: Ptačí ostrov
TORSHAVN / MYKINES
Volný program v Thorsavne nebo skvělý fakultativní výlet na Mykines.
Celodenní výlet na Mykines, přezdívaný i ptačí ostrov, hnízdiště slavných papuchalků (puffin). Přijíždíme v nejvyšší sezóně. Neuvěřitelný zážitek. Ráno vyrazíme do malého přístavu Sørvágur odkud nás trajekt vezme na Mykines. 45minutová plavba Atlantikem ze zeleného ostrova na zelenější. Po vylodění se občerstvíme a po turistickém chodníku se vydáme na naše safari. Papuchalka s jeho nádherným barevným zobákem zde budeme pozorovat v jeho přirozeném prostředí.
Mykines je unikátní místo, protože papuchalkové se zde slétávají pouze v letních měsících a pasou se na vydatné, čerstvě zelené trávě. Ostrov je přístupný veřejnosti pouze v létě. Tisíce a tisíce papuchalků budou létat všude kolem nás. Toto přírodní divadlo budeme pozorovat v němém úžasu. Pokud nás omrzí tak si uděláme jiné krátké túry po tomto divokém kousku země. Slunce je ještě vysoko, ale ostrov už musíme opustit. Trajekt nám odplouvá podvečer zpět na ostrov Vágar. Další skvělý den za námi. Výlet doporučujeme milovníkům přírody. Stojí to zato. Realizace je závislá na počasí. Trajekt na Mykinos v případě špatného počasí nejede a přírodní živly výlet mohou zrušit. Toto neovlivníme. Pořádně se oblečte. Nepromokavá větrovka, čepice, pevné boty a samozřejmě fotoaparát ať Vám nechybí!
5. den: Odlet na ostrov elfů a hrdinských ság
TORSHAVN – KEFLAVIK
Transfer na letiště a odlet na Island. Přistáváme na letišti Keflavík, které během druhé světové války vybudovala americká vojska. Poslední levný alkohol v letištním duty free. Transfer z letiště měsíční krajinou do centra města. Ubytování v jednom z nejklidnějších hlavních měst Evropy. Nebo je pátek a Reykjavík žije?
6. den: Kontinentální trhlina, nejstarší parlament a otec všech gejzírů
REYKJAVIK – THINGVELLIR - GULLFOSS - GEYSIR -
Další den zahájíme tzv. Zlatý islandský okruh, který zahrnuje návštěvu známého zlatého vodopádu Gullfoss, aktivního gejzíru Strokkur a slavného Geysiru, jenž dal jméno všem gejzírům. Čeká nás však i objevování nejstaršího národního parku Islandu – Thingvelliru a kochání se kontinentální trhlinou Almannagiou. Právě zde se od sebe (s přibývajícím časem) neúprosně vzdalují Evropa s Amerikou. Při svém putování ale nezapomeneme ani na místo vzniku jednoho z nejdéle fungujících parlamentů na světě a zodpovíme si všetečné dotazy, jako například „Jak mohla před tisíci lety existovat země, kde namísto krále a šlechty vládl lid?“ Pak se projdeme nejsevernějším hlavním městem světa, kterým je Reykjavík. Jeho panoramatickou dominantou je především Hallgrimurův kostel, proto ho také nemůžeme vynechat.
7. den: Duhové hory a sopka Hekla na obzoru
REYKJAVIK – LANDMANNALAUGAR
Čeká nás proslulý Landmannalaugar – Duhové hory. Projedeme údolím Þjórsárdalur v terénním vozidle se zastávkou u vodopádu Hjalparfoss. Řeka Fossa se zde krásně rozděluje na čedičové sloupy a padá do hloubky 20 metrů. Kaňony, údolí, nezpevněné přechody přes řeky, pole černé lávy a na obzoru majestátní sopka Hekla, kterou středověcí Islanďané považovali za bránu do pekla. Jezero Frostastadavatn obklopené barevnými horami a krátery. Římsa kráteru Bláhylur a jezero v kráteru, kde žijí pstruzi. Kolem nás pravděpodobně nejbarevnější a nejpestřejší scenérie Islandu. Čas na nenáročnou túru sopečným údolím Laugahraun nebo si troufnete na horu Bláhnúkur s okouzlujícími výhledy do okolí. Ti pohodlnější se mezitím vykoupou v přírodních horkých pramenech a získají tak jedinečný zážitek.
Návrat do centra Reykjavíku kde nás čeká další nezapomenutelný večer, nebo si dopřejete odpočinek po dobrodružném dnu. Volba je jen na Vás. (Tento výlet se nekoná v období od října do června z důvodu nesjízdných silnic a je nahrazen jiným výletem).
8. den: Černé pláže, dokonalé vodopády a příběh Eyjafjallajokull
REYKJAVIK – SKOGAFOSS – SELJALANDSFOSS – VIK
Celodenní výlet na jižní pobřeží Islandu. Dva fantastické vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss a výhled na známý skalní útvar Dyrhólaey s množstvím hnízdících ptáků. Vesnička VIK, která při kterémkoliv výbuchu sopky může zaniknout pod masou vody z ledovců. Proč zde lidé žijí? Fascinující černé pláže na nejjižnějších místech Islandu. Jaký je nejbližší kontinent směrem na jih? Že by Antarktida? Sopka Eyjafjallajökull proslavila Island na celém světě. My ji při dobrém počasí uvidíme. Pro zájemce návštěva jedné z top restaurací města. Zejména milovníci ryb a jehněčího si přijdou na své, ale ochutnat můžete i velrybu nebo koně. Reykjavík je malý, ale kvalitou restaurací patří mezi evropskou špičku. Ochutnáte. Pochopíte.
9. den: Velryby, Modrá laguna
REYKJAVIK – MODRÁ LAGUNA
Dnes si můžete užít nakupování, navštívit zajímavá muzea a mít čas na různé aktivity. Věřte nám, Reykjavík je jich plný a nudit se nebudete.
Pro zájemce jsme připravili FAKULTATIVNÍ VÝLET ZA POZOROVANÍM VELRYB, JÍZDU NA ISLANDSKÝCH KONÍCH VULKANICKOU KRAJINOU, či FAKULTATIVNÍ VÝLET DO ÚTROB SOPKY. Pokud máte zájem o některý z těchto fakultativních výletů, stačí si je předem objednat v doplňkových službách zájezdu.
V přístavu v Reykjavíku můžete poobědvat v některé z příjemných restaurací, kde si můžete vychutnat čerstvé rybí úlovky. Už jste někdy jedli humří polévku? Zaručeně vám bude chutnat. Odpoledne pojedeme kolem sídla islandského prezidenta, BESSASTADIR, na nejnavštěvovanější místo Islandu. MODRÁ LAGUNA a nezapomenutelné koupání v termální vodě bohaté na minerály.
Návrat do Reykjavíku.
10. den: Přelet do země věčného ledu, čeká nás Grónsko
REYKJAVIK – NUUK
Dopoledne volný program v Reykjavíku a odpoledne kolem 18:00 odlet do Grónska.
Přelet na západ a nad ledovým Grónskem, které je 27× větší než Česká republika. A po třech hodinách přistáváme na moderním, nově zrekonstruovaném letišti. Vše se rázem mění a začíná jedna z našich nejexotičtějších dovolených.
Dvacetiminutový transfer z letiště přímo do absolutního centra hlavního města Grónska a ubytování v našem moderním, nově postaveném hotelu.
11. den: Plavba fjordem a luxusní glamping
NUUK – ISAFIORD
Ráno brzy vstaneme, v hotelu si dáme skandinávskou snídani a vydáme se do přístavu (čtvrt hodiny chůze nebo 3 minuty taxíkem). Nalodíme se na loď, která nás odveze k druhému největšímu systému fjordů na světě. Ani Nový Zéland, ani Norsko nemají největší fjordy, Grónsko ano a jsou úžasné. V Nuuku jezdí spousta aut a taxíků, ale silnic je zde jen pár kilometrů a z Nuuku se dostanete jedině letadlem nebo lodí. Proto je v Grónsku více lodí než aut.
Náš skiper je Inuita a umí se perfektně vyhýbat ledovcům, nechceme přece skončit jako Titanic. Šance, že v létě uvidíme velryby, je zde v okolí Nuuku vysoká. Všude kolem jsou obrovské hory a my si vybíráme trasy podle toho, kde nám ledovce v danou hodinu uvolnily cestu. Mezi desítkami ostrovů vedou stovky cest, pozorujete mapu fjordu Nuup Kangerlua, na které je ještě koloniální nápis Godthåbsfjorden. Dánské mapy obstály ve zkoušce času. Vpravo se objeví vodopád, u kterého se zastavíme. Následuje jeden z kopců pohoří Sermitsiaq, což v překladu znamená sedlo, protože se mu podobá. A pak ztrácíme signál a jsme v naprosté divočině.
Káva, sušenky a cesta směrem k ledovcům.
Zde vysazujeme ty, kteří se odvážili jít na glamping, a pokračujeme dál, protože jsme ve třetině cesty. Zastavujeme u opuštěné eskymácké osady plné červených, zelených, žlutých a modrých domků. Nikdo tu už nebydlí, všichni se odstěhovali do Nuuku, ale je to fotogenické místo, osada pod ledovými horami.
Glamping: to je luxusní kempování v lůně té nejkrásnější přírody. Určitě to zvládnete. Tohle je to pravé Grónsko!
Kemp má jen hrstku luxusních stanů a hlavní centrální stan, který slouží jako jídelna nebo bar. Každý stan je postaven na speciální dřevěné vyvýšené plošině, máte tak doma sucho. Ve stanu jsou kvalitní postele, čisté přikrývky a výkonná kamna. Každý stan má vlastní toaletu (chemické WC jako na expedicích v Antarktidě nebo na Kilimandžáru) a teplou sprchu. Skandinávský design, čisté dřevo, sobí kůže. Jsme v srdci opravdu drsné přírody, ale na úrovni.
Program se přizpůsobí vašim zájmům, kondici a počasí. Veškeré jídlo je v ceně. Oběd se snaží být zážitkový, ochutnáte hlavně pižmoně, soba zpracovaného místním řezníkem s místními bylinkami, ryby, ale i zeleninu a saláty.
Po obědě se vydejte na výlet. Vezměte si s sebou náhradní oblečení, horký čaj a vysílačku (vše je k dispozici v kempu). Vydejte se k horskému plesu a po cestě objevíte ruiny vikingské osady z 12. století. Už starým Seveřanům se tu líbilo stejně jako vám. Pozor, v horách budete úplně sami. Večer (slunce svítí nepřetržitě) doporučujeme rybaření.
12. den: Golf v Grónsku, rybaření a kajaking
NUUK – KODAŇ
Skupina, která se večer vrátí do Nuuku, si vlastním tempem prohlédne město a jeho okolí. Celý den je vyhrazen na průzkum nebo nákup autentických suvenýrů v některém z místních obchodů. Hrajete golf? V Nuuku se nachází jedno z nejexotičtějších míst na světě, kde si můžete zahrát golf. V hlavním městě Grónska najdete nádherné devítijamkové golfové hřiště dlouhé přes dva kilometry. V největším grónském městě, kam se stěhují Inuité z celého ostrova, si určitě najdete to své.
Jiní se probudí v drsné grónské přírodě zahaleni až po uši v čistých péřových peřinách. Chystáte se opláchnout ve fjordu? Po snídani doporučujeme další výšlap na vyhlídku přímo nad kempem. Pozor, na té se mohou vyskytovat potůčky, ve kterých se budete brodit. Určitě si vyzkoušejte jízdu na kajaku! Qajaq je grónský vynález a ty v našem glampingu (viz fotogalerie zájezdu) jsou stabilní. V kempu máme suché neopreny, neoprénové rukavice a neoprénové boty. Na kajaku se plavíte mezi ledovci a je to úžasný, nejen fotogenický zážitek. K ledovcům se nepřibližujte, protože se mohou převrátit (90 % ledu je pod vodou) a vzít vás s sebou. Řiďte se radami instruktora kajaku a noste záchrannou vestu!
Po obědě pro vás přijede loď, naloží vás a odpluje zpět. Zpáteční cesta vede jinou trasou a vy sami uvidíte, jak se vše může během jediného dne změnit. Úsek, který vám včera trval deset minut, dnes kvůli ledovým zátarasům trvá hodinu. Ale všechno je dánské kvality, lodě, stany i vyškolení průvodci. Návrat do přístavu Nuuk, návrat do hotelu a vyzvednutí velkých zavazadel.
Pokud se rozhodnete pro glamping, budete mezi prvními hosty z celého světa. Všechny aktivity jsou na vlastní nebezpečí, proto se řiďte pokyny domorodých průvodců. Jedná se o nový produkt v cestovním ruchu, jehož cena za několik let výrazně vzroste.
Odpoledne se přesuneme na letiště a odletíme zpět do Kodaně se spoustou fotografií a zážitků. Zde přenocujeme v pěkném hotelu kousek od letiště.
13.den: Konec severského dobrodružství
KODAŇ – DOMOV
Čeká nás dlouhá cesta z konce světa domů.