1. den: Odlet do exotické Indonésie
PRAHA/VÍDEŇ – MEDAN
Odlet z Evropy a let kvalitní leteckou společností.
2. den: Sumatra - 6. největší ostrov na světě
MEDAN
Přílet do MEDANU. Selamat datang – vítejte. Největší město na Sumatře, je tržním, obchodním a dopravním centrem. Okolí Medanu je zemědělská oblast bohatá na tabák, kaučuk, palmový olej a kávu. První doteky s Indonésií, ze všech se stávají milionáři. Prohlídka Medanu, hlavního města provincie Severní Sumatra a největšího města Indonésie mimo Jávy. Návštěva paláce Maimun (Istana Maimun), sídlo sultána Deli. A pak hlavní mešita (Masjid Raya) v marockém stylu a "Staré město" Kesawan v centru Medanu.
3. den: Koupání slonů a zakončíme den tubingem?
MEDAN – TANGKAHAN
Ráno se přesuneme přes Binjai, Stabat a Sei do TANGKAHANU na okraji národního parku Gunung Leuser (UNESCO). Cesta nám bude trvat přibližně 5 hodin. Městečko Tangkahan se nachází na soutoku řek Buluh a Batang. Po cestě se zastavíme na plantáži s palmovým olejem, což je jeden z nejdůležitějších příjmů místních obyvatel. Odpoledne procházky po okolí, pozorování přírody, motýlů, koupání v řece. Fakultativní možnosti: Tubing (splavování na nafouknutých duších) na řece a koupání se ve vodopádu. Prožijte čas v džungli a užijte si osvěžení v řece Batang. Později odpoledne společně nakrmíme a vykoupeme slony. Dotknout se tohoto obra a pomoci mu se očistit od každodenního prachu a bahna je dokonalý zážitek, na který nikdy nezapomenete. Podělíte se o příjemnou vodu se slony? Noc na okraji džungle v jednodušším ubytováni.
4. den: Setkání s orangutany a trek v džungli
TANGKAHAN – BUKIT LAWANG – NP GUNUNG LEUSER
Tříhodinový přesun džípy do vesničky Bukit Lawang s fotografickými zastávkami po cestě. Budeme procházet tradičními a málo rozvinutými vesničkami a kolem nás budou kaučukové plantáže, háje olejových palem a jiných tropických rostlin. Odpoledne absolvujeme trek do džungle s velkou pravděpodobností setkání s orangutany ve volné přírodě. Nikdo nezaručí, že orangutany uvidíme, ale právě zde je na setkání největší šance. Na trek vyrazíme z vesničky Bukit Lawang, kde byla jedna ze stanic na reintrodukci orangutanů do volné přírody. Projekt byl ukončen v roce 2015, ale lidoopi se stále vracejí na toto místo a rádi se setkávají s návštěvníky. Pomalu si ale zvykají na absolutní svobodu a bez problémů se uživí v lese. Jsou to jediní velcí lidoopi na území Asie a největší zvířata, která žijí na stromech. Jen Sumatra a Borneo jsou domovem těchto vysoce inteligentních a vynalézavých živočichů. Na treku džunglí strávíme přibližně tři hodiny a budeme mít unikátní přírodní zážitek. Přijdou i gibboni, makakové nebo pro tuto oblast endemické Thomasovy hulmani? Máte doma ratanový nábytek? Chcete vidět, jak to roste? Fauna a flóra je zde opravdu jedinečná. Na hranici národního parku Gunung Leuser v městečku Bukit Lawang přenocujeme.
5. den: Do centra kmene Karo Bataků
BUKIT LAWANG – BERASTAGI
Po snídani odjíždíme z jedinečného Bukit Lawang a přesuneme se do vysočiny Karo, horského města Berastagi (1300 m), základny pro výstup na sopku Sibayak. Budeme procházet hornatou krajinou a městečky Sembahe a Sibolangit. Po příchodu do Berastagi si půjdeme prohlédnout buddhistickou pagodu Taman Alam Lumbini ve vesnici Dolat Raye, která je kopií Shwedagonské pagody v Myanmarském Yangonu. Byla dokončena v roce 2010 a její hlavní stúpa je vysoká 42 metrů. Stejně jako v Myanmarském originále, i zde se nachází Buddhova relikvie a je tu sbírka tisíců podobizen Buddhy ze všech koutů světa. Přejte si něco během obcházení mandaly a možná se vám přání vyplní. Na ovocném trhu si koupíme a ochutnáme plody známé i méně známé. Ochutnejte mangosteen, maracuju, salak, papáju, mango, pitaháju, jack fruit a další. Stejně jako u nás, mnoho druhů ovoce je sezónních. Uvidíme, co nám místní farmy poskytnou a co budeme moci ochutnat. Salak, nebo "snake fruit", je indonéské národní ovoce, které pomáhá při střevních potížích a obsahuje spoustu beta-karotenu. Čemu jsou dobré ostatní? Ochutnáte chilli grilovanou kukuřici, nebo raději jahody? Dnes si odpočineme před nastávajícím dnem v městečku Berastagi.
6. den: Výstup na sopku Sibayak (2094 m) a termální prameny
SIBAYAK – JAZERO TOBA – SAMOSIR
Časné ranní vstávání. Z našeho hotelu odjíždíme brzy ráno a autobusem se dostaneme na úpatí sopky Sibayak. Pokud je tma, posvítíme si na cestu čelovkou. Během tříhodinového trekingu, když začne svítat, poznáváme divokou přírodu této stále činné sopky. Naše cesta přechází ze zelené džungle až do měsíční krajiny. Sopka dává svou přítomnost najevo už zdaleka: zvukové efekty, vzdušné průduchy, pára, síra, vůně. Nádherný výhled je odměnou za výstup. Na vrcholu počkáme na východ slunce, který nám nabídne úžasný pohled na okolní sopky. Ze sopečného kuželu scházíme dolů a po sestupu si dopřejeme zasloužené koupání v termálních pramenech vytékajících ze sopky. Nadšeni z treku se připravíme na přesun k jezeru Toba. Po cestě se zastavíme v tradiční vesnici Dokan lidu kmene Karo Batak. Podíváme se na jeden z nejvyšších vodopádů Indonésie, 120 metrů vysoký Sipiso-piso. Procházíme oblastí lidu Batak Simalungun, až odpoledne přijedeme do města Parapat a přeplavíme se na ostrov Samosir, kde strávíme následující 3 noci.
7. den: Samosir – největší ostrov na ostrově
JAZERO TOBA – TUK TUK
Přírodní unikát – jezero Toba. Největší jezero Indonésie a zároveň největší vulkanické jezero na světě. 100 km délka, 30 km šířka a 505 m hloubka, což také řadí jezero mezi nejhlubší na světě. V roce 2020 bylo po 9letém čekání zapsáno na seznam světových geologických unikátů UNESCO. Odpočinek na ostrově Samosir, poloostrov Tuk Tuk. Doporučujeme celodenní fakultativní výlet (8:30 - 16:00) pronajatou lodí po jezeře Toba. Zastávky v tradičních vesnicích, kde se seznámíme s tradicemi a kulturou Toba Bataků, kdysi obávaných lidožroutů. Ve vesnici Ambarita klanu Siallagan budeme obdivovat megalitická díla v podobě kamenných židlí a kulatého stolu, které sloužily během setkání významných členů klanu, stařešinů, krále a královen. Druhé podobné seskupení s dlouhým stolem sloužilo jako rituální popraviště. Neobyčejné sošky, masky, šamanské hole, které se dají koupit pouze zde. Relax na jezeře Toba – srdce Bataků.
8. den: Kdo uloví zlatou rybku?
AZERO TOBA – SAMOSIR – TUK TUK
Relax na jezeře Toba – srdce Bataků. Koupání, pěší procházky nebo možnost zapůjčit si kolo nebo motorku. Pochutnáme si na tradičních batackých specialitách. Dáte si zlatou rybku (ikan mas) přímo z jezera nebo raději grilované vepřové maso (babi panggang)?
9. den: Transsumatranská magistrála
SAMOSIR – SIPIROK
Transsumatranskou "dálnicí" do Sipiroku, oblasti Mandailing Bataků. Z ostrova Samosir se přeplavíme zpět do Parapetu a pojedeme 8 hodin. Během této cesty se zastavíme na plantážích s ananasy, hřebíčkem a kávou. Tyto produkty se u nás běžně nepěstují, a je proto příjemné vidět, jak vlastně tyto plody rostou. V Balige Sigur-gur se zastavíme na tradičním trhu a později u lázní Sipoholon, kde vyvěrá horká voda z nedaleké hory Martimbang. Před příchodem do Sipiroku se projdeme po břehu řeky Sarulla a po rýžových terasových políčkách. Během dnešního přesunu budeme kromě krásné přírody vidět i batacké hrobky a naučíme se některá indonéská slova. Selamat datang di Sipirok – Vítejte v Sipiroku. Sipirok se nachází v horách, a proto zde může v noci být chladněji.
10. den: Vanilka, skořice, hřebíček, kardamom a rovník
SIPIROK – BONJOL (ROVNÍK) – BUKITTINGGI
Odjíždíme ze Sipiroku a cestou přes deštný prales budeme mít botanické okénko. V zahradě plné koření, které známe, jak vypadá a chutná, ale nevíme, jak roste. Máte představu, jak roste vanilka, a jak dlouho dozrává? Rozeznáte rostlinu červeného pepře od bílého a černého? Dá si někdo šťávu z kokosového ořechu, který přímo před vašima očima ze stromu utrhne opice? Překročíme hranice severní a západní Sumatry a ve vesničce Bonjol stojíme na magickém bodě 0 °, čili na rovníku. Jak si takové místo představujete? Koupíme tričko s nápisem "I Crossed The Equator", opustíme severní polokouli a dále cestujeme už jen po jižní. S příjezdem do města Bukittinggi vstupujeme na území minangkabauské kultury. Jdeme se ubytovat a na večeři. Ochutnáte místní specialitu "martabak" nebo "nasi kapau"? Na pultu je vyložen široký výběr příloh na dušenou rýži. Stánky, ale i jednodušší restaurace s nasi kapau najdete v blízkosti Clock Tower.
11. den: Minangkabauská kultura a kopi luwak
BUKITTINGGI
Vítejte v Západní Sumatře, která je právem považována za klenot Indonésie. Víte, co je kopi luwak? Cibetková káva, o jejíž výrobě ne každý chce vědět detaily. Kdo by ale nechtěl ochutnat nejlepší kávu na světě přímo na místě jejího původu? Pro zájemce návštěva vesničky Palupuh, trek po stopách cibetky. Nacházíme se v oblasti, kde roste i největší květ na světě – Rafflesia Arnoldii. Budeme mít štěstí a bude právě kvést? Tato rostlina nemá specifický čas kvetení a květ vydrží jen pár dní. Pokud dostaneme informaci o místě, kde se květ nachází, půjdeme džunglí až k ní. Budeme překvapeni její "omamnou" vůní. Pěší prohlídka horského města Bukittingi (930 m), obehnaného sopkami Merapi (2891 m) a Singgalang (2877 m). Ve městě, které sehrálo v historii země důležitou roli si projdeme tradiční trh, který zaútočí na všechny naše smysly a místní Big Ben – Jam Gadang. Jsme v centru minangkabauské matriarchální kultury, kde hlavní slovo má žena. Ojedinělá architektura domů ve tvaru býčí hlavy, zdobené rostlinnými motivy. Odpoledne procházky okolní přírodou a kaňony s dech beroucím výhledy. Nádherná tečka za Sumatrou a rozlučková večeře.
12. den: Opouštíme Sumatru, vítá nás Jáva
BUKITTINGI – PADANG – JAKARTA
Poslední den na Sumatře. Po snídani přesun na letiště v Padangu (cca 3 hod.) Cestou zastavíme na foto zastávkách, pokud nám to čas dovolí. Budeme procházet údolím Anai, kde je pěkná příroda na závěr naší cesty po Sumatře. Přelet do Jakarty (1,5 hod.), hlavního města největší ostrovní země na světě. Transfer do hotelu cca 1-2 hod. Podle času příletu a příjezdu na hotel budeme mít program. V Jakartě se k nám připojí další cestující na pokračování v započaté cestě. Večerní Jakarta. Troufnete si ochutnat pikantní dobroty v pouličním warungu? Vyzkoušejte něco typičtější pro Jávu. I když si myslíte, že Indonésii znáte, jsme na Jávě a ta se od Sumatry trošku liší. Modernizace zde pokročila a my budeme moci porovnat tradiční Sumatru s novodobou Javou.
13. den: Prohlídka Jakarty, Náměstí Merdeka, Café Batavia
JAKARTA – YOGYAKARTA
Jakarta, největší, nejrušnější město země, sídlo státních orgánů, centrum obchodu, město kontrastů – tradiční a moderní, bohaté a chudé, sakrální a světské. Protiklady často stojí bok po boku v této metropoli. Prohlídka moderního centra, obrovské náměstí Merdeka, v jehož středu stojí 132 metrů vysoký monument nezávislosti Monas. Hned v bezprostřední blízkosti parku je mešita Istiqlal, největší mešita v jihovýchodní Asii, do které se vejde až 200.000 věřících. Hned naproti přes říčku Ciliwung stojí od roku 1901 katolická katedrála Panny Marie, sídlo Jakartského arcibiskupa. Tyto dvě oproti stojící budovy jsou nádherným příkladem náboženského soužití a svobody. Stará Batavia je jedinečnou ukázkou holandské koloniální architektury.Posedíme si v Café Batavia při dobrém obědě a kávě, ve stylové kavárně připomínající koloniální časy. Vedle říčky Ciliwung přijdeme do stále funkčního přístavu dřevěných škunerů "pinisi", Sunda Kelapa, ze kterého odplouvají tyto dvojstěžňové lodě na okolní ostrovy. Odpoledne transfer na letiště a přelet do Yogyakarty.
14. den: Kulturně společenské centrum Jávy, hinduistický chrámový komplex
YOGYAKARTA – PRAMBANAN
Brahma, Višnu, Šiva – hinduistická svatá trojice Trimutri a chrámy pro ně lidskou rukou zhotovené – to je PRAMBANAN. Největší hinduistický chrámový komplex v Indonésii z 9. století pod záštitou UNESCO. Věděli jste, že je starší o více než 250 let než Angkor Wat? Sestává z více než 240 samostatných chrámů. Detailní reliéfní zobrazení hinduistické mytologie a eposu Rámájana. Yogyakartě stále vládne sultán. Objasníme si proč. Jmenuje se Hamengkubuwono. Kolikátý v pořadí? Jednou z hlavních atrakcí města je "Kraton" (sultánův palác). Palác je centrem tradičního života a navzdory moderní době stále vyzařuje z něj duch dávné minulosti. Prohlídka palácového komplexu a jeho expozic. Yogyakarta je jedním z nejvýznamnějších kulturních center na Jávě. Nachází se na úpatí aktivní sopky Merapi (2930 m). Gamelan, javánský tanec, wayang kulit (kožené loutky), divadlo a jiné projevy tradičního umění okouzlí každého návštěvníka. Místní řemeslníci vynikají v umění zpracování stříbra, kůže a v tvoření batiku. Malioboro, hlavní ulice, je tepnou města, vždy přeplněná a známá svým jídlem, nočním životem a pouličními prodavači. Vyzkoušejte tradiční dopravní prostředek becak (cyklistická rikša). Návštěva výrobny batiku, stříbrných šperků a loutek používaných při stínovém divadle Wayang Kulit. Královské zahrady, vodní palác a sultánů harém Taman Sari.
15. den: Země sultána a cesta Osvícení
YOGYAKARTA – BOROBUDUR – YOGYAKARTA
BOROBUDUR jeden z nejvýznamnějších buddhistických chrámů na světě, také pod záštitou UNESCO. Vznik se datuje kolem roku 800. Je kamennou učebnicí buddhistické nauky. Chrám postavený na návrší má tvar terasovité pyramidy. Pět čtverečních teras představuje pozemský svět, tři kruhovité terasy symbolizují svět duchovní. Na samém vrchu 72 zvonovitých stúp se sochami Buddhy a nejvyšší symbolizující nirvánu, duchovní svobodu a nebe. Návštěva Borobuduru je nepopsatelným zážitkem a obohatí každého.
16. den: Putování Javou k sopce Bromo
YOGYAKARTA – BROMO
Opouštíme Yogyakartu, celodenní přesun pod sopku Bromo. Statisticky je Jáva třináctý největší ostrov na světě, ale co se týče počtu obyvatel, mu patří světové prvenství. Putujeme provinciemi centrální a východní Jávy. Budeme procházet převážně kulturní krajinou a všude kolem budou vesnice a města s farmami a plantážemi. Po příchodu do města Malang na úpatí sopky Bromo si krátce odpočineme a připravíme se na výstup.
17. den: Neuvěřitelný východ slunce nad Bromem
BROMO – BALI
Pro zájemce fakultativní výlet na sopku Bromo. Časné ranní vstávání a přesun džípy do Národního parku Bromo Tengger Semeru. Impozantní východ slunce, barvy se mění z minuty na minutu. Před námi se odehrává nádherné divadlo přírody a nabízí se panoramatický výhled na sopky Semeru (3676 m), Bromo (2392 m) a ostatní část kaldery. Následně se džípy přesuneme pod samotnou sopku Bromo. Kráčíme pískovým mořem (Laut Pasir) vedle hinduistického chrámu a už vyhaslé sopky Batok (2470 m) až na samotný vrchol kráteru. Nádherný výhled přímo do útrob sopky i po okolí. Právě zde si člověk uvědomí majestátnost a sílu přírody. Jedno z nejfotografovanějších míst celé Indonésie. Opouštíme Bromo a pokračujeme v cestě vstříc dalším dobrodružstvím na Bali. Poté, jak se přeplavíme přes úzký kanál, který odděluje Jávu od Bali. Trajekt nás převeze 5 kilometrů a ocitneme se v hinduistickém světě. Napříč Bali se přesuneme až do našeho hotelu u Denpasaru.
18. den: To nejlepší z Bali – chrámy, terasovité rýžové pole, Ubud
UBUD
Bali je samostatná provincie s vlastním jazykem a kulturou. Ostrov bohů a domov hinduistické komunity. Také populární turistická destinace a ostrov umění. Sochaři, malíři, kováři, šperkaři ... Ostrov zní tradiční i moderní hudbou a vlní se v rytmu tance. Je směsí moderních turistických zařízení, s velkou možností nákupů, bohatá minulost a památky. Na Bali si každý najde to své. Dnešní celodenní výlet bude směřovat do centrální části východního Bali. Ostrov je známý pěstováním rýže a kávy. V nižších polohách se pěstuje rýže a ve vyšších káva. Jednou ze zastávek budou rýžové terasy Tegallalang. Vyhlídka a nádherné fotografie z ptačího pohledu. Tajemství správného sázení a těžká práce. Na místní kávové a kořeninové farmě si prohlédneme různé druhy kávy a také uvidíme slavné cibetky, které jsou nedílnou součástí kávy kopi luwang. Z rýžových teras se přesuneme do chrámu a pohřebního komplexu Gunung Kawi z 11.století. Je to překrásný chrám položený v té nejkrásnější přírodě a vybrali jsme ho proto, že nepatří mezi ty známé chrámy a tím pádem tu ještě letos bude málo turistů. O to víc si vychutnáme atmosféru. Legenda tvrdí, že deset 7metrových chrámů vytesal nehty Anak Wungsu. Chrámy hlídá majestátní banyan, posvátný strom a oblíbené shromaždiště duchů a bohů. Surrealistická atmosféra. Stovkami schodů vyjdeme zpět na vrchol a zadýchaný pokračujeme dále do nádherného chrámu Tirta Empul zasvěcenému Višnuovi. Posvátný pramen a zdroj řeky Pakerisan si od Vás žádá rituální koupel, při které se můžete zbavit prokletí, nemoci či si štěstí přiklonit na svou stranu. Přes nádherný venkov a uzoučké romantické cestičky směřujeme do vysočiny. Příchod do Ubudu. Centrum, umělců, řezbářů a místo těch nejlepších nákupů. Na konci Jalan Monkey forest přijedeme do posvátného opičího lesa, kde vládnou makakové. Držte si klobouky, tašky a fotoaparáty! No ty budete potřebovat. Malý makakové blázní, skáčou ze stromu na strom, a dokonce výborně plavou v jezírku. Přejdeme po městě a navštívíme královský palác. Po krátké návštěvě pokračujeme do chrámu Pura Taman Saraswati, známého také jako Vodní palác. Všude kde se pohnete vidíte maličké obětní misky pro bůžků, kteří garantují dobrou úrodu. Jejich rozličné formy, tvary můžete obdivovat u místních řezbářů, právě oblast Ubudu je známá kvalitními dílnami a produkty. Bohové jsou pro Bali živou vodou a nějakého si jistě přinesete domů. O bozích a duších je také množství příběhů. Nejznámější je epos Rámájana. Právě z tohoto eposu vychází množství tradičních tanců. Barong je místní tanec, kde bojuje Barong – lev a Rangda – démon bývalé královny. Většina vystoupení je úžasně výpravná a používají se při nich nádherně vypracované masky. Dalším známým tancem je Kečak, který se odehrává večer, za světla ohně. Kultura na tomto ostrově je velmi bohatá. Věděli jste, že na Bali existuje tzv. den ticha (Nyepi), kdy se na ostrově nesmí ozvat žádný zvuk a v tento den je zakázána jakákoliv doprava? Když si dosyta užijeme tradic a kulturního dědictví okolí Ubudu, přesuneme se zpět na pláž.
19. den: Ostrov bohů
BALI
Po aktivních dnech cestování a poznávání Indonésie si dopřejeme i zasloužený odpočinek při vlnách Indického oceánu. Gastronomické speciality, masáže, nákupy. Oddechový den určený na vlastní aktivity. Budete se koupat, nakupovat, nebo ještě podniknete některý z množství fakultativních výletů. Váš průvodce vám na místě poradí. Bali je celosvětově oblíbená destinace, ale přesto zde nejsou nejlepší podmínky pro koupání. Buďte připraveni na možné vlny, které přejí surfařům. Pláže nejsou sněhobílé, ale jsou příjemné, rozlehlé a ideální na procházky.
20. den: Rozlučka s Bali a odlet domů
DENPASAR – EVROPA
Poslední Bintang, čerstvý džus, masáž ve vlnách Indického oceánu, tuňákový steak nebo raději sate či soto Ayam? Už jako znalci gastronomie, kultury, historie, geografie Indonésie opouštíme podle mnohých ráj na zemi. Transfer na letiště a odlet z Bali.
21. den: Vítejte doma!
EVROPA
Plni zážitků přilétáme domů.