Pozorování velryb v Grónsku
sleva first minute až 26%

Faerské ostrovy, Grónsko komfortněji

Dánské království jinak

Spojení Grónska a Faerských ostrovů vás zavede do srdce severské exotiky, kde se drsná příroda mísí s kouzelnými krajinami a unikátními tradicemi. Od ledovcových plání a fjorďů Grónska po malebné vesničky a pestrobarevné ptáky Faerských ostrovů. Kompletní Dánské kralovství, poznejte místní kulturu Inuitů a zaleťte si nad největším ostrovem na světě!

 
  • Dánské království komplet

  • severská exotika - zelený mech, vodopády, Vikingové

  • souostroví ovcí a mořských ptáčků - papuchálků

  • prozkoumejte neuvěřitelnou ledovou krajinu Grónska 

  • dobrodružství v luxusním glampingu

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, ubytování hotelech střední třídy, snídaně na Faerských ostrovech a v Grónsku, všechny transfery a výlety na Islandu, celodenní plavbu po fjordu Isafiord v Grónsku, silniční poplatky, informační materiál, pojištění proti insolventnosti, SEN průvodce na Faerských ostrovech

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, poplatek za odbavené zavazadlo, letištní transfery v Grónsku; fakultativní výlety uvedené v doplňkových službách nebo fakultativní výlety objednané na místě, cestovní pojištění    

Ubytování:

Torshavn – Tórshavn hotel/Hilton Garden Inn***, 3 noci

Kodaň – Best Western, 2 noci

Nuuk – Hotel SØMA Nuuk/Hans Egede express a podobný ***, 2 noci

* V případě, že si zvolíte fakultativní noc ve stylu Glampingu, v Nuuku budete spát o tuto noc méně.

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.

„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.

Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

 

Poznámka:

Většina leteckých společností v roce 2015 zavedla na evropských letech poplatek cca 1 820 Kč za zavazadla, která cestují v nákladovém prostoru letadla. Tento poplatek se platí pouze, pokud cestující končí svou cestu v Evropě. Zavazadla se nemusí připlácet na transatlantických letech. V případě, že poletíte společností, která tento poplatek nezavedla, poplatek zpětně refundujeme ještě před odletem na zájezd.

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Důležité! Při cestách do Grónska se velmi často ruší lokální lety kvůli počasí. Náhradní let bývá většinou do 24 hodin, ale v případě špatného počasí i později. I z tohoto důvodu doporučujeme, abyste si na první dny po návratu ze zájezdu neplánovali žádné nezbytné věci v práci či doma a měli tak rezervu v případě zpoždění.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Přečtěte si Blog o Faerských ostrověch a inspirujte se:

Faerské ostrovy

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Nejlepší místo v Norském moři?

PRAHA/VÍDEŇ – TORSHAVN – VÁGAR – BØSDALAFOSSUR – TORSHAVN

Odlet a přílet na Faerské ostrovy. Přímo z letiště vyrážíme poznat ostrov Vágar, směřujeme do vesničky Bøur. Naším cílem jsou překrásné výhledy na ostrůvek Tindholmur s jeho pěti vrcholy a Drangarnir, skalní útvar přezdívaný mořská brána. Vrcholem naší dnešní cesty bude vesnička Gásadalur, staletí považována za nejizolovanější osadu. Fotografie nejkrásnějšího faerského vodopádu Mulafossur, který z vesničky padá přímo do moře. Určitě jste zde fotografii už viděli!

Vyrážíme na západ ostrova Vágar na slavnou vyhlídku Trælanípan, z níž Vikingové házeli do moře neposlušné otroky. Dvouhodinová procházka kolem největšího jezera Faerských ostrovů Sorvagsvatn. Směřujeme k vodopádu Bøsdalafossur, kde jezero vypadá jakoby položené na útesech nad Atlantikem. Ubytování v Tórshavnu, exotické hlavní město tohoto fascinujícího souostroví, které navštěvuje minimum turistů.

2. den: Sever proti jihu

TORSHAVN – KIRKJUBØUR – TORSHAVN

Prohlídka největšího z faerských ostrovů. Směřujeme do nejsevernější vesničky Tjørnuvík, která má jen šedesát obyvatel. Cestou se zastavíme u dalšího krásném vodopádu Fossil. Krásnou cestou pokračujeme do vesničky Saksun (10 obyvatel), severská krajina, impozantní hory, ovce a sem tam osamělý domeček. Bílý kostelík se dívá na vodu, a i my se projdeme na pláž. Na závěr dne Kirkjubøur, duchovní centrum země a nejjižnější vesničky (50 obyvatel). Večer zábava v Torshavne.

3. den: Nejvyšší vrch Faerských ostrovů

SLÆTTARATINDUR

Směřujeme na nejvyšší vrch Faerských ostrovů Slættaratindur. Lehká čtyřhodinová túra na 880 metrů vysoký vrchol, při které se trochu zapotíte, ale zejména si užijete ten pocit stát na střeše exotického souostroví. Název hory znamená v překladu "plochý vrchol" a možná si na něm dáte i exotický fotbalový zápas. Budete zaslouženě a příjemně unaveni. Večer doporučujeme jít do restaurace Áarstova, která stojí na vrcholu faerského žebříčku. Náš jednoznačný favorit je lokální jehněčí maso.

4. den: Ptačí ostrov

THORSAVN / MYKINES

Volný program v Thorsavne nebo skvělý fakultativní výlet na Mykines.

Celodenní výlet na Mykines, přezdívaný i ptačí ostrov, hnízdiště slavných papuchalků (puffin). Přijíždíme v nejvyšší sezóně. Neuvěřitelný zážitek. Ráno vyrazíme do malého přístavu Sørvágur odkud nás trajekt vezme na Mykines. 45minutová plavba Atlantikem ze zeleného ostrova na zelenější. Po vylodění se občerstvíme a po turistickém chodníku se vydáme na naše safari. Papuchalka s jeho nádherným barevným zobákem zde budeme pozorovat v jeho přirozeném prostředí.

Mykines je unikátní místo, protože papuchalkové se zde slétávají pouze v letních měsících a pasou se na vydatné, čerstvě zelené trávě. Ostrov je přístupný veřejnosti pouze v létě. Tisíce a tisíce papuchalků budou létat všude kolem nás. Toto přírodní divadlo budeme pozorovat v němém úžasu. Pokud nás omrzí tak si uděláme jiné krátké túry po tomto divokém kousku země. Slunce je ještě vysoko, ale ostrov už musíme opustit. Trajekt nám odplouvá podvečer zpět na ostrov Vágar. Další skvělý den za námi. Výlet doporučujeme milovníkům přírody. Stojí to zato. Realizace je závislá na počasí. Trajekt na Mykinos v případě špatného počasí nejede a přírodní živly výlet mohou zrušit. Toto neovlivníme. Pořádně se oblečte. Nepromokavá větrovka, čepice, pevné boty a samozřejmě fotoaparát ať Vám nechybí! Nepromokavá větrovka, čepice, pevné boty a samozřejmě fotoaparát ať Vám nechybí! Po výletu odjíždíme na letiště, přeletíme do Kodaně, kde strávíme noc.

5. den: Hlavní město Grónska v plné kráse

NUUK

Ranní odlet na západ. NUUK, hlavní město Grónska, je malé město na jihozápadním pobřeží země. Jeho velký fjordový systém je známý vodopády, plejtváky a ledovci. Nábřeží je poseté pestrobarevnými domy na pozadí hory Sermitsiaq. Grónské národní muzeum vystavuje unikátní exponáty – například i neuvěřitelně zachované mumie Inuitů, zatímco Muzeum umění Nuuk vystavuje místní díla. Naši prohlídku začneme právě v Grónském národním muzeu. Pokračujeme do koloniálního přístavu, je obtížné uvěřit, že domy zde odolávají drsným zimním podmínkám už přes 300 let. Projedeme se kolem starého zařízení na zpracování rybího tuku (kdysi se zde zpracovával i velrybí tuk) a dozvíme se o hrdinovi a uznávaném apoštolu Grónska Hansu Egedeovi. Byl to on, kdo zahájil misijní cesty do Grónska, založil úspěšnou misi mezi Inuity a připisuje se mu revitalizace dánsko-norského zájmu o ostrov po přerušení kontaktu na přibližně 300 let. A hlavně – po ulicích města Nuuk se dnes můžeme procházet právě díky němu – byl jeho zakladatelem. Určitě nevynecháme trh pod širým nebem, kde se prodávají čerstvě ulovené ryby, ale také tulení a sobí maso. Kde jinde ochutnat gurmánské delikatesy ne-li zrovna tady? Naše prohlídka končí v kavárně v KATUAQ, Cafétuaq, kde se podávají grónské tapas. Pokud budete chtít, na talíři zde naleznete ochutnávky různých druhů sušených ryb a masa, jakož i krevety, mušle a další místní speciality. Odpoledne budete mít volno k poznávání malebného města a večeři v některé z místních restaurací – oblíbenou je například restaurace s nádherným výhledem Sarfalik, kterou doporučujeme. Nocleh v hotelu v Nuuk.

6. den: Polární příroda a celodenní plavba za poznáním

NUUK – ISAFIORD

Největším pokladem NUUKU je okolní drsná příroda s obrovskými ledovci, velryby, tuleni. Dnes se vypravíme na celodenní výlet zahrnutý v ceně zájezdu do ledovcového fjordu ICEFIORD severně od Nuuku. Nalodíme se na pohodlnou rybářskou loď a zkušený kapitán, který zná cestu mezi kusy plovoucího ledu a pomalým tempem se plavíme za majestátními výhledy. Ledovec zde hraje všemi odstíny modré barvy a když se do něho opřou sluneční paprsky, je slyšet jeho hlasité praskání. Pocit ledového království je opravdu unikátní zážitek. Když budeme mít trochu štěstí, uvidíme během plavby velryby a doprovod naší lodi budou dělat tuleni a delfíni. V době oběda kapitán zakotví v klidné zátoce a vychutnáme si oběd na palubě lodi – je zahrnut v ceně výletu. Odpoledne pokračujeme v plavbě do izolovaného kempu KANGIUSAQ. Místo je zcela mimo signál, vychutnáme si ticho místní přírody. Spolu s průvodcem se projedeme oblastí kolem kempu a dozvíte se o těžkém životě místních rybářů. Za doplatek na místě je v případě zájmu možné pronajmout si kajak nebo paddleboard, obléknout se do neoprenu a plavit se po malém fotogenickém fjordu k blokům ledu přímo na dosah. Nasyceni výhledy a zážitky se nalodíme zpátky na naši rybářskou loď a v podvečerních hodinách se vrátíme zpátky do NUUKU. Přesuneme se na náš hotel. Ochutnáte STEAK z tuleně právě dnes? Pokud rádi zkoušíte nové neznámé gurmánské speciality, Nuuk je opravdu ideálním místem. Pokud máte rádi unikátní ubytování je čas vyzkoušet glamping v gronské přírodě. Glamping: jde o luxusní stanování v lůně té nejkrásnější přírody. Kemp má pouze hrstku luxusních stanů a hlavní centrální stan, který slouží jako jídelna či bar. Každý stan je postaven na speciální dřevěné vyvýšené desce, máte doma sucho. Ve stanu jsou kvalitní postele, čisté přikrývky a výkonný krb. Každý stan má vlastní WC (chemický záchod) a teplou sprchu. Skandinávský design, čisté dřevo, sobí kůže. Jsme v srdci opravdu drsné přírody.

7. den: Místní tradice a pohoštění u domácích

NUUK - KODAŇ

Dnešní den hned po snídani poznáte Nuuk a jeho okolí ve vlastním tempu. Den je vyhrazen pro poznávání, případně nákup autentických suvenýrů v některém z místních lokálních obchůdků. Hrajete GOLF? Jedním z nejexotičtějších měst světa, kde si golf můžete zahrát je právě Nuuk. V hlavním městě Grónska najdete krásné devítijamkové golfové hřiště o délce přes 2 kilometry – informujte se u průvodce, pomůže Vám s rezervací. Dnes odpoledne nás čeká opravdu krásný zážitek, který je navíc místní dlouholetou tradicí – KAFFEMIK. Spolu s průvodcem navštívíme lokální rodinu přímo u nich doma. Místní pro nás připraví tradiční koláče podle původních receptur a při sklenici kávy nebo čaje si popovídáme o životě v zemi ledu. Věděli jste, že Inuitský polibek není jako eskymácký polibek? Eskymáci si k sobě přitlačí špičky nosu. V Grónsku projevují lásku položením obličeje na krk druhého a následujíc hluboký nádech. Proč tomu tak je? Cestování po Grónsku je plné zajímavých tradic, budeme mít možnost je dokonale poznat. Po obědě se přesuneme na letiště a letíme směr Kodaň. V Kodani přespíme kousek od letiště.

8. den: Vítejte doma!

KODAŇ – DOMOV

Po snídani nás podle dostupných letů čeká odlet do Prahy či Vídně.

Faerské ostrovy, Grónsko
<
>
Fantastické přírodní úkazy na Faerských ostrovechPlavba kajakem mezi ledovciSeverské země vás ohromí svojí krásouLedovce v nuukském zálivuNavštívíme tradiční vesnice a poznáme život místníchObdivujeme panenskou příroduVlajka Faerských ostrovů Rozcestník na letišti Dramatické útesy na ostrovech Vodopád MulafossurJedna z mnoha romantických vesniček Plavba kolem skalnatých útvarůNádherné pobřeží Faerských ostrovůPřekrásná země v divokém severním AtlantikuJediná osada na ostrově MikynesPoznáme všechny obyvateleČeká nás let helikoptérouLokální letecká společnost - Air GreenlandMalebná vesnička Mykines SEN na Faerských ostrovechNávrat domů z měsíců na mořiVe vesničce Mikynes žije celoročně 10 lidíPohled na přístav ThorshawnAlky na Faerských ostrovech Typické domky na Faerských ostrovechUličky města ThorshawnMístní v domorodých krojíchKirkjubour - nejhistoričtější město ostrovůMístní dívky v krojích, na které jsou velmi hrdéStravovat se budeme v místních restauracíchOchutnáme tradiční jehněčíSEN na Faerských ostrovech
Nesmíme opomenout ani islandskou přírodu

Island - neskutečně nádherný ostrov

Dovolte nám, abychom poděkovali CK SEN za úžasné tři týdny prožité na severu Evropy, v zemi vulkánů, síry, teplých pramenů, ledovců a vodopádů na neskutečném ostrově ISLAND. Velké díky patří všem zaměstancům, kteří se podíleli na přípravě a průběhu zájezdu ISLAND 2015. Hlavně bychom chtěli poděkovat našemu průvodci Robovi, který nám každý den dokazoval jaké je to úžasné, když Vás práce baví, a je Vaším koníčkem a jehož znalosti o této nádherné zemi potvrzovaly to, že Island je opravdu jeho srdeční záležitostí. Dále bychom chtěli poděkovat našemu řidiči Vladkovi ze společnosti Nitrabus, který měl lví podíl na tom, že zájezd i po této stránce dopadl skvěle. Ten výkon v Duhových horách, kde mnoho lidí nedokázalo pochopit, jak se sem ten autobus dostal, a dívali na nás s otevřenými ústy - pohled pro bohy. A v neposlední řadě chceme poděkovat i vám, vám všem, kteří jste se zúčastnili tohoto neskutečného dobrodružství nazvaného ISLAND Eurokemping 2015. Bez perfektní partie šílenců, kteří dokázali přežít tři týdny ve stanu, kousek od severního polárního kruhu, s batohem na zádech, plynovým turistickým vařičem v chladném a někdy i deštivém počasí, bez této party by to také nebylo ono. A teď si nalijte skleničku Brennivinu, zakousněte se do nenapodobitelného Iceland pylsur, pusťte si Of Monster and Man a vzpomínejte s námi na neskutečně nádherný ostrov na severu - Takko Fyrir island !!!!
Eva a Michal

Čti více
Pozorování velryb v Grónsku

Island, Gronsko - fantastický poznávací zájezd plný zážitků a milých překvapení

Už je to pomalu měsíc a půl od návratu z dovolené, ale při třídění fotek do fotoknihy to člověk pořád naplno prožívá. Byl to fantastický poznávací zájezd plný zážitků a milých překvapení ve formě zabezpečeného kvalitnějšího bydlení, jak bylo naplánováno a nečekaných atrakcí jako např. výlet terénními auty na ledovec s možností "skútrování" po ledovcích. Bylo to výborně zorganizované a díky péči naší Martinky o nás (což nebylo tak jednoduché vyhovět tolika rozdílným lidským bytostem) jsme se cítili bezpečně a úplně úžasně. Vždy byla ochotná na všechno odpovědět a velmi poutavě nám podávala informace o Islandu a Grónsku.
Ještě jednou děkujeme.

Jankovcovi

Čti více
Fantastické přírodní úkazy na Faerských ostrovech

Island, Gronsko - nezapomenutelné dny

Právě jsme se vrátili z kombinovaného zájezdu Island, Grónsko. Island byl super, nádherná příroda, ale Grónsko, tak to byla třešnička na dortu. Měli jsme absolutně kýčovité počasí, modrá obloha, nádherná viditelnost, prostě paráda. Hned první den, po přeletu vrtulníkem z Kulusuk do Ammasaliku jsme šli na vyhlídkovou plavbu lodí mezi ledovce. Paráda. Některé ledovce byly větší než domy a my jsme je viděli docela z blízka. Druhý den jsme chodili a chodili, ale myslím, že nachozené kilometry určitě staly za to. Grónsko je prostě super! Děkujeme Jožovi, který naší skupinu provázel po Islandu za super přístup a skvělé průvodcovské služby během dnů, které jsme strávili na Islandu. Zdravím také spolucestovatele z Grónska, se kterými jsme tam strávili nezapomenutelné dny.

Petr

Čti více
Plavba kajakem mezi ledovci

Island, Grónsko - krásné vzpomínky z téměř luxusní dovolené

Vrátila jsem se z návštěvy Islandu a Grónska, tuto cestu jsem plánovala několik let a hledala spolucestující. Konečně to vyšlo (je mi právě 74), takže ani senioři nemusejí mít obavy z této téměř luxusní dovolené. Nelituji a přinesla jsem si krásné vzpomínky, vrátili jsme se všichni zdraví. Příjemně překvapil Hotel GRAND (i když jsme měli nezvykle "výhled" z pokoje na recepci v hale hotelu), počasí nezklamalo (dokonce jeden den bylo polojasno, s občasným sluníčkem), obě země jsou úžasné, podle mě byl celý program super. Nakonec bych chtěla pochválit průvodkyni Martinku, milé děvče – vše zvládla s přehledem a klidem. K zdárnému průběhu cesty pomohli i disciplinovaní účastníci (byli mezi nimi mnozí "ostřílení SEN cestovatelé", tak jako já!). Přeji hodně úspěšných zájezdů! Vaše Věra Pospíšilová

Čti více
Severské země vás ohromí svojí krásou

Island, Grónsko - pochvala pro CK SEN

Zdravíme všechny doma v České republice z teplých islandských přírodních lávových koupelí Modrá Laguna. Zájezd Island a Grónsko nám pomalu končí, ale máme úžasné zážitky, slunečné 20 stupňové Grónsko, Eskymáci, ledovce, ještě na Islandě jízda terénní jeepy k ledovcům, vodopády, perfektně nabitý program a intenzivní zážitky jako i dnes velryby. Díky Martince za provázení. Domů letíme za pár hodin, tak snad přineseme trochu té islandské zimy sebou. Velmi bychom chtěli pochválit CK SEN, byli jsme se vším velmi spokojeni. Dana

Čti více
Ledovce v nuukském zálivu

Island, Grónsko - bezchybně připravený zájezd

Už jsem 2 týdny doma ze zájezdu a hlavou mi stále běhají zážitky z tohoto kouta světa. Konečně jsem viděla, jak vypadá živá alka, malý ptáček, kterého jsem doposud znala jen z křížovek – arktický pták na čtyři. Ledovec Eyjafjallajökull, a ta potvora sopka, co pod ním dřímá a nadělala tolik problémů, mi připadal jako zasněžený Chabenec v Nízkých Tatrách. Škoda, že nebyl čas projít po travnatém chodníku mezi tímto ledovcem a sousedním Myrdal Jökull, pod kterým dřímá sopka Katla. Vím, travnatý chodník tam není, ale je to krásná představa. A co taková Hekla – cesta do pekla. Už jsem viděla spoustu vodopádů, ale projít pod vodopádem Seljalandsfoss, tedy vidět ho i ze zadní strany, také stojí za to. Viděli jsme velryby, stáli jsme jednou nohou na euroasijského a druhou na severoamerickém kontinentu. V hlavním městě Reykjavíku jsem po dlouhém čase ochutnala párek, který chutnal jako skutečný párek. Ve městě, které má 120.000 obyvatel je 15 kostelů. Před domem prezidenta žádný plot, živý ani kamenný, žádná ochranka, jen malý pejsek, který si nás nevšímal. Grónsko, měsíční krajina ale s nádhernými kvítky, modrými zvonečky, fialovými vrbovky a kvítky všelijakých jiných barev. První let vrtulníkem. Obrovské i menší ledovce v objetí tyrkysové vody. Děti jako všude na světě, usměvavé i stydlivé, veselé, skákaly na trampolínách, což je asi grónským národním sportem. Na hřbitově, na všech hrobech stejné bílé kříže, všude mnoho umělých květin a vykopané jámy. To pro případ, neboť v zimě by se jim těžko kopalo. V Údolí květin ticho, sem tam přerušené hlukem vodopádu. Pohled z okna našeho pokoje byl nádherný a každou chvíli jinačí, ale vždy okouzlující. No a bonus – vařený tuleň. Ačkoliv vepřo knedlo zelo mi chutná více. Jen ještě srdečné díky CK SEN za bezchybně připravený zájezd a speciálně Lubošovi za perfektní průvodcovské služby. Bylo to fajn. Iveta

Čti více
Navštívíme tradiční vesnice a poznáme život místních

Island, Grónsko - pozdrav z pohádky

Šťastně jsme přijeli do Grónska, nemáme tu signál, tak ti píšeme alespoň takto. Je to tu cool, všichni jsme úplně nadšení. Cesta helikoptérou byla super, všechno jsme nafotili, let byl v pohodě. Hotel je krásný, čistý, lidé milí. Tato dědina je stokrát krásnější než celý Island – i když ten Reykjavík po pár pivech taky stál za to. Dnes byl v Grónsku svátek nezávislosti – tento zájezd se nám s těmi svátky daří. Lidé se bavili, měli různé soutěže – fakt jsme nadmíru spokojení. Foto pošleme až budeme doma, zítra jdeme na další výlety. Dnes jsme si koupili lístky na koncert v místní diskotéce – tak ji porovnáme s tou islandskou… Ještě jednou posíláme pozdrav z pohádkového Grónska. COOL ciao. Alice a Robo

Čti více
Dalším nádherným vodopádem je vodopád Skogafoss

Island - neskutečné zážitky, úžasné hory, sopky, jezera, ledovce...

Neskutečné zážitky, úžasné hory, sopky, jezera, ledovce, výživné malé treky, chutná jehněčí polévka a všudypřítomná lékořice, kterou každý nemusí, také vstřícní Islanďané a dobré počasí (aspoň pro mě). Nemohu vynechat vodopády, gejzíry, koupání v teplých jezírcích, vaření domácích vajíček v malinkých bublajících kráterech, skvělé kempování a mnoho dalších neuvěřitelných zážitků s prima partou, vynikajícím řidičem a velmi profesionální průvodkyní Májou, která je skvělá, milá a charismatická a hlavně všude tam, kde ji kdo zrovna potřeboval. Island mi učaroval. Island je země ohně a ledu (říká se), ale je také země mnoha barev, zvuků a pohybu. Přírodu je nutné respektovat ale Island obzvlášť. Je skoro týden po návratu a já stále bloudím myšlenkama na severu a jen pomalu se vracím do reality svého domova. Nechci si nalhávat, že se tam vrátím, ale určitě nenechám toulavé boty zahálet.
Helena

Čti více

Pádlování mezi ledovými obry v Grónsku

Je nádherný slunečný den. Na obloze sem tam obláček. Kolem fjordy a voda, hladina je klidná. Vlnky si hrají jedna s druhou a moje pádlo jen s nevolí protíná tento klid. Pomalu, sem tam. Ledovce okolo jsou také klidné. Líně se převalují ze strany na stranu, dokud se neztratí za mým kajakem někde v oceánu. Je bezvětří. Klid. Cítím úžas a pokoru před obry kolem. Zároveň vděčnost okamžiku, který právě zažívám. Zde v Grónsku, daleko od civilizace, najde člověk svůj klid.

Čti více

Bar Ammauu a tulení kůže - Grónsko

Nejbližší loď sem přijede až 26. června, zásoby v dědině pomalu mizí, jedno rajče stojí 25 Kč, pivo je už jen Tuborg v malých plechovkách a pokud potřebujete v supermarketu koupit manželce nový svetřík, máte smůlu… Konec světa. Inuité smutně chodí dědinou a pokukují na moře. Příjezd lodě pro ně znamená konec zimy a příchod krátkého léta. My si příchod léta užíváme naplno. Strávili jste už dvě hodiny v muzeu s velikostí větší koupelny a bavilo Vás to? My včera ano. Geniální výklad místního průvodce Carla Erika, který nám o Grónsku řekl všechno. Ještě před 100 lety tady chodili nazí, zabaleni jen v tuleních kůžích. Před 2 roky do místní školy přišel lední medvěd, když je v dědině, která má 1900 obyvatel špatný rok, 20 lidí spáchá sebevraždu… Potom jsme nahlédli do místního kostela a vyrazili na krásnou túru do údolí květů, kde najdete květy jen na hřbitově při vchodě do údolí. A večer jsme obsadili jediný místní a nejvíc trendy bar, kde jsme s vypětím všech sil nakonec odolali snaze místních žen a mužů o křížení genů. Za chvilku odjíždíme na výlet lodí k ledovcům, po obědě zdoláme nejvyšší vrch okolí a zítra ráno letíme vrtulníkem do vnitrozemí. Zdravíme domů!

Čti více

Proč navštívit největší ostrov světa, Grónsko?

Úplně jiný svět. Překvapivě barevný a exotičtější, než si myslíte. Co jen může být v zemích věčného ledu, myslel jsem si. Že by „bílá sněžná slepota“? Jen hodinku a půl z centra Reykjavíku a všechno je absolutně jiné. Přesedli jsme do červené helikoptéry a doletěli jsme do největšího města východního Grónska, které leží ve fjordu plném malých lososovitých ryb, kterým Inuité říkají Amma. Ammassalik je oblast a ostrov, na kterém se momentálně nacházíme. Ostrov má rozlohu 772 km2. Fjord dole pod našimi okny vypadá jako jezero, okolo nás jsou špičaté nádherné hory, nejvyšší má pouze 1352 m, no pocitově se cítím jako o kilometr výš. Včera po obědě jsem vyběhl na vrchol Qaqqartivakajik, kterému Dánové říkají Sømandsfjeldet (něco jako vrchol námořníka), odtud jsem měl oblast pod námi jako na dlani. Na jedné straně pohled na moře plné ledových ker a na 41 km dlouhý hlavní Ammassalický fjord. Na druhé straně náš obrovský ostrov. Na dohled vidím 19 ples, některé kaskádovitě pospojované vodopády. Procházím přes louky plné fialových a modrých květů. A ani jeden komár! Na túrách, co jsme tu za 3 dny udělali, jsme doteď nepotkali ani jednoho turistu. Příroda je nádherná a je celá pouze pro nás. Přes den chodíme v krátkých rukávech a zřejmě se tu i opálíme. Bydlíme v komfortním hotelu a v kuse fotíme. Takový krásný výhled z hotelu jsem ještě neměl. Nemůžu se vynadívat. Lední medvědi sem teď v létě nechodí, ale tuto zimu dole na zamrzlém fjordu místní lovili ryby ve vysekaném ledě a najednou se na ně řítí největší šelma (2x větší než tygr). Každý je tu na východě Grónska lovec, a tak méďa neměl šanci. Medvěd Nanuq může vážit až 680 kilo (někteří jedinci nad 1000 kg) a z ledových ker loví tuleně. Vyčmuchá jejich díru a čeká, než se přijdou nadechnou a potom svými mohutnými tmavohnědými tlapami hrábne a 400 kg tuleně vytáhne ven a překousne mu lebku. Někdy uloví i slabšího mrože nebo běluhu a nepohrdne ani zdechlinou velryby – Arktida je přece jednou skvělou ledničkou. Plave rychlostí až 10 km/h a viděli ho prý až 300 km od břehu! Dokáže běžet 40 km/h. Když Vás napadne hnědý medvěd, tak máte šanci, že pokud děláte mrtvého, nechá Vás na pokoji. Bílý věc dokončí. Když jde medvěd po Vás, účinkuje silné bouchání plechových předmětů o sebe – na hluk v tomto tichu nejsou zvyklí. No a potom utíkat pryč od moře do vnitrozemí. Tam se mu nechce. V zimě je tu mnoho medvědů a náš dánský číšník, který je tu už třetím rokem, vzpomíná, jak potkal medvěda u pošty, asi 3 minuty od hotelu. „Medvědů se tu lidé bojí, vědí, že jsou to dobří lovci.“ Východ je o mnoho tradičnější, neporovnatelně autentičtější. A tak to připadá i mně. Exotiku, kterou v Antarktidě dokreslovali tučňáci, tu pro mě dokreslují Eskymáci. Ups, nesnášejí, když jim takto lidé říkají. Oni jsou hrdí Inuité, i když syrové maso jedí. Včera jsme byli všichni na večeři v rodině. Měli jsme tuleně. Většina lidí se tu živí tuleni a těch je tu stále strašně mnoho. Na malých člunech vyrážejí na lov, zaharpunují tuleně a potom ho na skalách svlékají z kůže. Jedí ho často syrového jak jejich psi, kteří jsou přivázaní po 12 za městečkem. My jsme však měli vařeného tuleně. Měli jsme domluvený sraz v 19:30 a oni už na nás čekali. Modrý dům u polikliniky. To byla adresa, kterou jsme dostali. A jelikož v městečku známe každou ulici, našli jsme to na poprvé. Čisto, útulno, pěkně naservírované jídlo, na obrovském televizoru se promítala prezentace fotografií z městečka. I fotograf je tou nádherou fascinovaný jako já. „To je profesionální fotograf?“ ptám se. „Ne, to je můj otec, sedí ve vládě v Nuuku. Moje máma je ze západu, a tak rozumíme i lidem ze západu. Podle rodičů je toto nejkrásnější místo v celém Grónsku, a tak jsme se sem přestěhovali.“ Matka vypadá úplně jinak fyziognomií, podobně i delegace z Nuuku, která je nyní v našem hotelu. Prý okolo Grónska našli největší ložiska ropy na světě. Naše hostitelka, jejíž otec je politik, se dušuje, že do 10 roků se od Dánska odtrhnou. Bude to tu ještě zajímavé. Vyrážíme na moře. Dánský mořský vlk jede s lodí opatrně. Vždyť do poloviny června se kvůli krám plavit nedalo a za měsíc budou zase problémy. Ledové kry se majestátně plaví fjordem jako nádherné bělomodré sochy. „Aha! Velryby! Jsou dvě,“ ukazuje námořník. Bohužel narval to nebyl. Tato velryba, které jeden zub dorůstá spirálovitě do úctyhodných rozměrů, je tu běžná. Naše hostitelka nám říká, že nejvíc miluje kůži z narvala. Teď ji však mají zmraženou, a tak si tuto gurmánskou specialitu musím nechat na příště. Zub narvala se často v Evropě prodává jako roh jednorožce. Teď z něj Inuité vyřezávají nádherné amulety. Jednu dílnu máme dole pod hotelem. Ty figurky „tupilaq“ působí jako woodoo a šaman skrze ně může zaklet nepřítele. Musíte si dávat pozor, co kupujete. Jsou to malá propracovaná umělecká díla. Cítím z nich sílu jako z masek z Afriky nebo zapadlých ostrovů Indonésie. Znenadání se městečkem ozve silné kvílení a následný štěkot. Je to nejhlasitější zvuk, jaký tu lze slyšet. Je čas krmení psů. Teď v létě jsou připoutaní za dědinou a dřevěné sáňky leží vedle nich. No, za chvilku opět napadne sníh, fjord zamrzne a psi budou opět nejdůležitějším dopravním prostředkem. Grónsko s CK SEN je luxusní exotikou. Zvládne ji každý, a když budete chtít, můžete si i zasportovat. Je 7:00 ráno (už 2 hodiny svítí slunce) a já se jdu proběhnout do hor, které začínají ihned za naším hotelem. Ať jsem na devátou na snídani.

Čti více

Nejvyšší vrchol Faerských ostrovů

Dnešní plán je jasný. Zdolat nejvyšší kopec Faerských ostrovů. Po vydatné snídani vyrážíme na přibližně hodinovou cestu z hlavního města Tórshavn na další z ostrovů - Eysturoy. Nejvyšší vrch Slættaratindur s výškou 880 m n.m. se totiž nachází právě tady. Na Eysturoy se dostáváme přes most a pokračujeme směrem na sever do vesničky Eiði. Před příjezdem do ní pozorujeme na druhé straně průlivu krásný vodopád Fossá. Ten je chloubou ostrova Streymoy, na kterém leží Tórshavn, a ze kterého jsme dnes vyráželi. Přijíždíme na malé parkoviště, odkud začínáme šlapat na samotný vrchol. Ten je momentálně ukrytý v oblacích, ale zůstáváme optimisticky naladěni, protože podle předpovědi bychom měli mít štěstí. Věříme, že se nám ukáží hezké výhledy. Po schůdcích přelezeme plot, který odděluje parkoviště od pastvin. Cesta není nijak značená, ale je zcela jasně vyšlapaná. Máme s sebou samozřejmě i GPS mapu, kterou plánujeme použít v závěrečném zdolávání vrcholu. Cesta stoupá prudce nahoru v terénu, který je blátivý, a tak to místy i trochu klouže. Po absolvování více než 1/3 cesty se už šlape lépe, protože chodník stoupá mírněji. Najednou se nám mlha ztrácí a my si začínáme užívat výhledy. Závěrečný úsek je skalnatý a člověk tu velmi snadno sejde z chodníku; v podstatě jsou zde dva, z toho pouze jeden Vás přivede až na samotný vrchol. Poslední metry, a my stojíme na ploše, kam by se klidně vešlo fotbalové hřiště. Vrchol Slættaratindur je totiž plochý. Obloha se protrhává, a my fotíme jednu fotku za druhou. Najednou pod sebou slyšíme hlasy turistů, kteří nemůžou najít cestu až na samotný vrchol. Rukou jim ukazujeme, kudy mají jít, a o chvíli si už gratulujeme k dosažení vrcholu nejvyšší hory Faer. Krásný zážitek spojený s příjemnou sportovní aktivitou, když na úseku 2,5 km zdoláte cca 500 výškových metrů. Přidejte se příště k nám.

Čti více

Nejodlehlejší michelinská restaurace na světě – restaurace Koks na Faerských ostrovech

Jak ulovit unikátní gurmánský zážitek na odlehlých Faerských ostrovech? Máme pro Vás jeden tip. Je jím unikátní restaurace Koks. Pokud někomu řeknete, že jste byli v Koks, tak mu hned zazáří oči. Dostali jste se tam? Jaké to bylo? Koks je nejlepší restaurace na ostrovech a je dobrá až tak, že má dvě michelinské hvězdičky. V čem je tak dobrá? V Koks se neexperimentuje, ale zdokonalují se tradiční místní procesy jako sušení, fermentování, solení, uzení. Přetváří starodávné kuchařské procesy na současné lahůdky, a to vše v minimalistickém stylu. Šéfkuchař Poul Andrias Ziska vaří jen z lokálních surovin, a to jen když je jejich sezona. Najdete zde jednoduchost a čerstvost. Chuť, která Vám zůstane na jazyku, bude nekompromisně faerská. Pokud je potřeba něco dovézt, tak je to vždy jen z některé jiné skandinávské země. Výběr je jednoduchý, dejte si tasting menu v hodnotě přibližně 250 EUR, nic jiného tu nenajdete. K tomu šampaňské či skvělé víno. Do Koks je těžké se dostat, protože maličká restaurace je uprostřed ničeho, uprostřed přírody. Také stoly se rezervují dlouho předem... vejde se sem maximálně 8 lidí. Neváhejte tedy a stůl si rezervujte vždy s obrovským předstihem. Nebudete litovat.

Čti více

Ovce na Faerských ostrovech – tam kde ovce mají své ostrovy

Jednou z přezdívek Faerských ostrovů jsou i "Ovčí ostrovy". Proč tomu tak je, to neunikne žádnému návštěvníkovi už po pár hodinách strávených na kterémkoli z obydlených ostrovů. Ovce jsou zde opravdu všude. I když to tak někdy na první pohled nevypadá, všechny ovce jsou evidovány a mají svého majitele. Najdete je na rozsáhlých pastvinách, farmách, oplocených pastvinách, ale i jen tak volně pobíhat drsnou faerskou přírodou. Někdy je až neskutečné, kam všude se dostanou. Proto si nezapomeňte dát pozor, abyste některou z nich nesrazili svým pronajatým autem. Mohlo by Vás to vyjít opravdu draho. Ovce zde totiž mají absolutní přednost, a pokud byste někomu ovci srazili, kromě pokuty, byste museli zaplatit i škodu způsobenou farmáři. Místní farmáři je chovají na pozemcích, které nejčastěji mají od vlády Faerských ostrovů v dlouhodobém pronájmu nebo jsou přímo jejich vlastnictvím či dědictvím. Chov ovcí je v této zemi spojován s tradicí, která se dědí z generace na generaci. Ovce jsou zde chovány na maso a vlnu, přičemž pro místní obyvatele jsou nepostradatelné. Chov ovcí je po rybářském průmyslu nadále druhým nejdůležitějším odvětvím zemědělství země. Samotný počet ovcí chovaných na ostrovech se v současnosti odhaduje na přibližně 80 až 100 tisíc, což je přibližně dvojnásobek lidí žijících na tomto dánském území. Když už navštívíte Faerské ostrovy, měli byste v místních restauracích, kromě skvělých ryb, ochutnat i delikátní jehněčí. Váš SEN průvodce Vám jistě rád doporučí jednu z kvalitních restaurací přímo na Vašem zájezdu. Stejně tak pravé kvalitní vlněné výrobky, ať už svetry, ponožky, čepice anebo rukavice, které jsou vyráběny z kvalitní vlny s tradičními vzory, jsou skvělým suvenýrem a vzpomínkou na návštěvu Faerských ostrovů. Některé z nich jsou opravdu luxusní a budou opravdovou ozdobou vašeho šatníku.

Čti více

Alkohol na Faerských ostrovech

S jednou věcí se na Faerách zaručeně setkáte už po samotném příletu. Když budete procházet přes letištní dutyfree, narazíte na lidi, kteří budou nakupovat velké zásoby všemožného alkoholu. Budou to hlavně domácí, kteří při návratu do své domoviny neváhají využít příležitost nakoupit výrazně levnější alkohol oproti běžným cenám na ostrově. Alkohol zde totiž běžně koupíte pouze ve specializovaných obchodech, v restauracích a barech, které mají licenci. Název obchodů, které jako jediné mohou prodávat alkohol je Rúsdrekkasøla Landsins, a stát má na ně monopol. Faerské ostrovy jsou autonomním územím Dánska, kde není regulace prodeje alkoholu tak velká jako v ostatních skandinávských zemích. Ale právě zde na odlehlých ostrovech platí podobná pravidla jako například na Islandu či v Norsku. Vždyť teprve od roku 1992 se zde může alkohol legálně konzumovat. Faerské ostrovy nemají nějakou speciální pálenku, pokud nepočítáme akvavit, který se prodává v celé Skandinávii. SEN Vám jednoznačně doporučuje ochutnat některé z faerských piv. Bude to Føroyar Bjór nebo spíše Okkara, které se stane Vaším favoritem?

Čti více
Grónsko, Severní Evropa

Grónsko

Grónsko, v jazyce místních Kalaallit Nunaat, je autonomní částí Dánského království, jen kousek od kanadských arktických ostrovů. Geograficky patří do Severní Ameriky, ale díky norským a islandským Vikingům byla politika vždy součástí Evropy. První stopy osídlení pochází před 2500 př.nl, ale Norové Grónsko kolonizovali teprve v roce 986 až do 15. století. Kontakt mezi Grónskem a Skandinávií pokračoval v 18. století. Od té doby je Grónsko pod vládou dánských králů a královen.

Čti více

Faerské ostrovy

Láká vás podívat se na ostrovy, kde najdete více ovcí než lidí a přes 100 druhů vodních ptáků? A kde počet semaforů spočítáte na prstech jedné ruky? Faerské ostrovy uprostřed Atlantiku jsou známé svou severskou autentičností, odlehlostí a specifickou náturou svých obyvatel. Kde jinde by vás starousedlíci vzali na oběd či večeři nadšeně k sobě domů, aniž byste byli v nouzi či nějaké krizové situaci. A ještě pro tento styl domácí pohostinnosti mají speciální termín Heimablídni. Jen nebuďte překvapeni, když vám na talíři přistane kulohlavec!

Faerské ostrovy – průvodce, tipy, zajímavosti a informace

Čti více

Ostrov Mykines

Mykines je nejzápadnější z Faerských ostrovů a bydlí zde pouhých 15 obyvatel. Bývá považován za ornitologický ráj, chvílemi si můžete připadat skoro jako v Hitchcockově „Ptácích“. Roztomilí mořští klauni - papuchalci - jsou opravdu všude! Kromě nich však ostrov nabízí především překrásnou přírodu a výhledy po okolí. Přestože ostrov je mezi turisty velice populární a v době od 1. května do 31. srpna, kdy je ostrov otevřen, se zde na místní poměry dveře takřka „netrhnou“, stále si Mykines udržuje svou tradiční atmosféru. Nemusíte se bát davů, počet je regulován a každý den se sem dostane maximálně 250 turistů. Každý, kdo má rád blízkost přírody, najde potěšení a dobrodružství v této oblíbené destinaci faerského souostroví. 

Až budete na Mykines, určitě se vydejte na túru k ikonickému majáku Mykineshólmur, který se nachází na samostatném ostrůvku – na něj vede most. Na severní straně ostrova je také mnoho jeskyní a dvě hory Knúkur (560 m) a Árnafjall (350 m). Dne 26. září 1970 došlo na Knúkur k leteckému neštěstí. Před přistáním na letiště Vágar se ztratilo letadlo Fokker F27 a zřítilo se u hory Knúkur. Na palubě letadla cestovalo 34 osob. Díky velice rychlé reakci místních obyvatel se podařilo většinu z nich zachránit, přesto našlo v troskách letadla smrt 8 osob. Ve zdejším kostele najdete pomník připomínající tuto tragédii. Nejlepší způsob, jak se dostat do Mykines, je lodí z vesnice Sørvágur, která se nachází nedaleko od letiště na ostrově Vágar. Lodě do Mykines vyplouvají z přístavu Sørvágur denně od května do srpna.

Čti více

Kalsoy

Kalsoy se nachází v severní části Faerských ostrovů mezi ostrovem Eysturoy a ostrovem Kunoy. Na tomto ostrově našlo domov necelých 130 obyvatel, všechny čtyři osady se nacházejí na východní straně, která je klidnější a travnatá, západ je nehostinný, skalnatý a strmý. Kdysi tu bylo pět osad, ale v roce 1812 byla obec Blankaskáli zničena sesuvy půdy. Zajímavostí jsou také zdejší tunely, nalézá se jich zde pět, všechny byly vystavěny v průběhu 70. a 80. let a jsou jednopruhové. Filmovým fanouškům bude možná ostrov povědomý, protože odtud pocházejí záběry z „bondovky“ No Time to Die s Danielem Craigem z roku 2021. Film obsahuje scény jak z obdivovaného výběžku Kallurin, tak z vesnice Trøllanes. James Bond umírá, když stojí na Kallurinu a dívá se z obzoru. Třešničkou na dortu je fakt, že se zde můžete „velkému Bondovi“ dokonce poklonit u jeho hrobu. Místní vesničané vyvinuli iniciativu a rozhodli se postavit náhrobek na památku slavného špióna. Náhrobní kámen je vyroben z faerského čediče a vyřezal ho uznávaný kameník ve vesnici Skopun. Poté byl převezen na přesné místo na Kalsoy, kde Bond v No Time to Die umírá. Ovšem Kalsoy není zdaleka jen James Bond. 

Kromě dechberoucí okolní přírody zde můžete například obdivovat překrásnou sochu tulení ženy Kópakonan ve vesnici Mikladalur. Socha zde byla vztyčena v srpnu roku 2014 a je navržena tak, aby odolala 13 m vysokým vlnám. Na ostrov Kalsoy budete muset jet trajektem. Ten vyjíždí z města Klaksvík, které je dostupné z hlavního města Tórshavn po silnici číslo 10.

Čti více

Maják Kallur

Pěší túra k majáku Kallur je pro návštěvníky Faerský ostrovů takřka povinností. Byl postaven v roce 1927 na nejsevernějším cípu ostrova Kalsoy jménem Kallurin. Cesta k němu je středně náročná a rozhodně stojí za to!Trasa začíná ve vesnici Trøllanes a každý směr trvá zhruba 1 hodinu. Z Kallurinu se vám mj. naskytne překrásný výhled na ostrovy Eysturoy a Streymoy a stejně tak na skalní útvary zasazené v Atlantiku jménem Risin a Kellingin. A jako bonus vám nad hlavami budou kroužit vodní ptáci. Ti jediní spolu s mořskými vlnami narušují zdejší nebeské ticho. Na ostrov Kalsoy se dostanete malým trajektem z Klaksvíku, cesta trajektem trvá 20 minut. Když se dostanete na Kalsoy, musíte zamířit úplně na sever. Po průjezdu čtyřmi tunely se dostanete do vesnice Trøllanes.

Čti více

\Vodopád Múlafossur

Třicet metrů vysoký vodopád Múlafossur neboli „Vodopád mysu“ je jednou z nejpopulárnějších atrakcí na Faerských ostrovech. Najdete jej v odlehlé vesnici Gásadalur na ostrově Vágar asi 11 km od letiště. Zhruba 5 minut od vodopádů se nachází parkoviště, takže pokud máte za sebou ten den již nějakou túru, nemusíte se bát, zde je přístup velmi pohodlný. Jeho zajímavostí je, že padá přímo do oceánu. Je to velice podmanivé místo, scenérie vodopádu je dotvářena okolními kopci, oceánem, zelenými pastvinami a samozřejmě všudypřítomnými ovcemi.

Čti více

Gásadalur

Gásadalur je odlehlá vesnice na ostrově Vágar, kde v roce 2020 žilo 11 obyvatel. Donedávna se sem dalo dostat pouze pěšky přes hory. Nyní je obec snadno dostupná tunelem Gásadalstunnilin, což je 1,4 km dlouhý jednopruhový tunel spojující Gásadalur s vesnicí Bøur na východě, kterou odděluje hora Knúkarnir. Gásadalur má kavárnu Gasadalsgardur Cafe, kde se podávají obědy, koláče a káva. Gásadalur znamená přímo „Údolí hus“. V Gásadalur existuje možnost ubytování v malých a velice romantických chatkách. Tyto chatky se nacházejí v samotném údolí a jsou skvělým zážitkem. Jsou výbornou základnou pro ty, kteří si chtějí užít pohled na vodopád buď při západu slunce nebo naopak ráno hned po probuzení. Je to jedinečný zážitek a vy získáte kromě něj také jedinečné fotografie.

Čti více

Saksun

Saksun je vesnice s 10 obyvateli ležící na ostrově Streymoy. Dominantou vsi je starý kostel, který byl původně postaven v Tjørnuvíku, ale v roce 1858 byl rozložen, přenesen přes hory do Saksunu a zde znovu sestaven. Asi ještě známější atrakcí Saksunu je však zdejší laguna. Pískem naplněná laguna přitahuje denně mnoho návštěvníků. Dvakrát denně se plní mořskou vodou ze severního Atlantského oceánu. Místo je obecně skvělou volbou pro ty, co milují přírodu a klid. Hory svírající lagunu, minimum jakéhokoli ruchu a okolní vodopády jsou prostě úchvatnou kombinací! 

V létě je zde otevřené i malé vesnické muzeum. Na 300 let staré farmě Dúvugarðar najdete několik krásných tradičních travnatých domů. Obyčejný život na farmě probíhal do 40. let 20. století, dnes je součástí muzea. Poloha Saksunu kolem přírodního přístavu je výjimečně krásná a uklidňující, chvilky strávené zde jsou doslova balzámem na duši. Ze Saksunu je možnost pěší turistiky do nedaleké vesnice Tjørnuvík. Trasa vede po staré horské stezce mezi Dúvugarðar a Tjørnuvík. 

Čti více

Vodopád Fossá je

Vodopád Fossá je nejvyšší vodopád na Faerských ostrovech, jeho výška sahá až k neuvěřitelným 140 metrům! Nachází se na ostrově Streymoy nedaleko obce Haldórsvík a je celoročně snadno dostupný. Vodopád Fossá je kromě působivého dvouúrovňového tvaru známý také svou tmavou čedičovou stěnou, která je doslova „black & white“ kontrastem k bílé vodě. K vodopádu se dá dojít poměrně blízko, rozhodně natolik, že ucítíte v obličeji jeho kapky. Nachází se pohodlně 45 minut jízdy od hlavního města Tórshavn. 

Čti více

Tjørnuvík

Tjørnuvík je nejsevernější vesnice na ostrově Streymoy. Je zasazena do hlubokého údolí bez dalších vesnic v dohledu, můžete si zde připadat v dobrém slova smyslu jako na konci světa. Je tu naprosto božský klid. Prim zde hraje příroda, okolní hory a mnoho potůčků. Domy už jen dokreslují zdejší scenérii. Není jich zde však mnoho, zhruba 55, podobný počet je i obyvatel. Mysleli jste si, že Faerské ostrovy nejsou ideálním místem k surfování? Pak vás Tjørnuvík vyvede z omylu! Před vesnicí je krásná pláž a hned za ní perfektní vlny. Tato ikonická vesnice má také přímý výhled na mořské komíny Risin (71 m) a Kellingin (69 m). Osada je díky své nepřekonatelné poloze jednou z nejnavštěvovanějších vesnic na Faerských ostrovech!

Čti více

Drangarnir

Drangarnir je souhrnný název pro dva mořské komíny mezi ostrůvkem Tindhólmur a ostrovem Vágar. Jednotlivé názvy mořských komínů jsou pak Stóri Drangur („Velký mořský komín“) a Lítli Drangur („Malý mořský komín“). Drangarnir je možná nejznámější skalní útvar Faerských ostrovů a mezi turisty je velmi populární. Pokud se chcete k útvarům dostat blíže, můžete využít jeden z lodních výletů, pokud vám stačí kochat se z pevniny, ideálním místem je pobřežní vesnice Bøur.

Čti více

Kirkjubømúrurin

Nejvýznamnější středověkou památkou celého regionu najdeme na ostrově Streymoy. Je jí Katedrála svatého Magnuse resp. její zřícenina. Dnes zde mohou návštěvníci obdivovat pouze ruiny, ale jsou zasazeny do zdejší krajiny tak kouzelně, že se coby mávnutím kouzelného proutku takřka ocitnete ve středověku. Období výstavby se odhaduje zhruba na rok 1300. Dříve panovaly mezi výzkumníky dohady, zda katedrála byla vůbec někdy dokončena a využívána ke svým účelům. Dle posledních teorií dokončena byla, nicméně věřícím sloužila jen krátkou dobu. 

Kvůli reformaci v roce 1537 došlo ke zrušení faerské diecéze a od té doby katedrála začala chátrat. Ostrovy se staly nezávislou diecézí v roce 1111, ale po zmíněné reformaci byl poslední katolický biskup v roce 1538 popraven. Katolická církev byla obnovena poté až v roce 1931 jako součást biskupství v Kodani. Státní církví je protestantská faerská lidová církev. Katolíků žije na ostrovech jen pár set a jejich centrem se stal kostel Mariukirkjan v Tórshavnu, je to také jediný katolický kostel na celém souostroví. 

Čti více

Gjógv

Gjógv je vesnice ležící na severovýchodním cípu ostrova Eysturoy, necelých 70 km od Tórshavnu. Osada měla již od středověku silnou rybářskou tradici. Její název se překládá jako „Rokle“. Ta opravdu leží nedaleko vesnice a měla pro ni velký význam. Soutěska je zaplavená mořem a byla vesničany využívána jako přírodní přístav a relativně klidný úsek jinak povětšinou rozbouřeného moře. Až dolů k vodě vedou dnes schody, a tak si v oceánu můžete bezpečně smočit ruce a zakusit „osvěžující“ Atlantik. V osadě je zhruba 50 domů a obyvatel zhruba také tak, nicméně je vybavena kostelem (1929), školou (1884) a dokonce i továrnou na výrobu prefabrikovaných betonových prvků. Nezapomeňte se zastavit u nejstaršího domu vesnice – Jógvansstova.

Čti více

Trøllkonufingur

Trøllkonufingur („Trolí prst“) je 313 metrů vysoký skalní útvar nacházející se na ostrově Vágar – nedaleko vesnice Sandavágur a vypadá, jako by vyrůstal přímo z oceánu. Legenda říká, že Trøllkonufingur je prstem čarodějnice, která chtěla mrštit Faerské ostrovy na Island. Když přišla k moři jižně od Vágaru, vyšlo slunce, ona zkameněla a spadla do oceánu. Byla tak velká, že když dosáhla na dno moře, měla zadní část hlavy a prst nad hladinou. Zadní část její hlavy je prý ostrov Koltur. Do roku 2022 je známo pouze 11 lidí, kteří na prst vyšplhali. 

Čti více

Ostrov Nólsoy

Na ostrově Nólsoy, který se nachází naproti hlavnímu město Tórshavnu, najdeme dva majáky. Menší, umístěný na Borðutanga, je vidět z Tórshavnu. Zatímco větší maják byl postaven v roce 1893 na jihovýchodním pobřeží na místě zvaném Tumbin. Je výjimečný v tom, že je jedním z nejsilnějších na světě, světlo je vidět daleko na oceánu. Pokud nemáte vody stále dost, můžete se v jižní části ostrova zastavit ještě u jezera Halavatn. Na ostrov se dostanete po 20 minutách jízdy trajektem z Tórshavnu. Túra z vesnice v Nólsoy k majáku pak zabere zhruba 2,5 hodiny v každém směru. 

Čti více

Eiði

Eiði je velice malebná vesnice s barevnými domky na ostrově Eysturoy. Na zdejší poměry je obec relativně zabydlená, žije zde přibližně 800 obyvatel. Eiði, nejprve osídlená Vikingy v 9. století, byla kdysi dokonce druhým největším městem na Faerských ostrovech. Dodnes se orientuje především na rybolov. Vesnický kostel, který byl postaven v roce 1881 dle projektu dánského architekta Hanse Christiana Amberga, má krásný malovaný interiér a na trámech zde visí modely votivních lodí. Tyto lodě, které mají zajistit bezpečí místních obyvatel na moři, jsou na Faerských ostrovech běžným výjevem. Oceán a vše, co se kolem něj točí, je zde zkrátka všudypřítomný a součástí každodenního života většiny Faeřanů. 

Sportovním nadšencům by neměla uniknout procházka kolem krásného jezera na sever od vesnice. Ta návštěvníky zavede k bývalému fotbalovému hřišti Eiði, které se nachází mezi jezerem a skalnatým pobřežím. Bývalo označováno jako nejosamělejší a nejkrásnější fotbalové hřiště na světě. Dnes je tady možné v létě kempovat a zdejší tým EB/Streymur (vznik 1993) má nyní hřiště nové. 

Čti více

Jezero Sørvágsvatn

Sørvágsvatn nebo také Leitisvatn je největší jezero na Faerských ostrovech. Rozkládá se v jižní části ostrova Vágar a jeho rozloha je 3,43 km². Sørvágsvatn je známý z fotografií zejména pro optickou iluzi, kterou zde oceán a jezero vytvářejí. Vypadá to totiž, jako by se jezero vznášelo nad oceánem. Z jezera odtéká do Atlantského oceánu impozantní 30 m vysoký vodopád Bøsdalafossur. Na východ od jezera je 142 m vysoký útes Trælanípa („Útes otroků“). 

Čti více

Jezero Fjallavatn

Druhým největším jezerem celého souostroví je Fjallavatn, které najdeme také na ostrově Vágar. Má rozlohu 1,03 km² a rozkládá se 80 metrů nad hladinou moře. Od Atlantského oceánu je odděleno pouze malým potůčkem. Od roku 1983 je Fjallavatn chráněnou přírodní oblastí. Pro nadšence do severské pěší turistiky je zde ideální túrou trasa od jezera k severnímu pobřeží. Ta vede přes oblast jménem „Norð á Munna“ a je v létě populární túrou místních obyvatel. Dá se říct, že obzvláště v nejdelší den v roce, tj. 22. června, je v místě skoro hlava na hlavě. Ovšem myšleno na faerské poměry. Unikátem túry v tento den je, že během ní můžete pozorovat západ i východ slunce, které nastávají v krátkém časovém úseku za sebou. Podniknout jakoukoliv túru v tento den je vlastně faerskou tradicí a mnozí Faeřané ji s nadšením dodržují.

Čti více

Tórshavn

Tórshavn je přístav a hlavní i největší město Faerských ostrovů. Nachází se na jižním cípu ostrova Streymoy, největšího z celého souostroví. Tórshavn byl založen v 10. století, nicméně ještě mnoho set let poté nezažil žádný významnější rozmach. Název města pochází od boha bouře a blesků, který dominuje severské mytologii a od skandinávského slova pro přístav – „havn“, znamená tedy doslova "Thórův přístav". Na znaku města dokonce najdeme Thórovo kladivo Mjölnir. V samotném Tórshavnu žije asi jedna čtvrtina celkové populace Faerských ostrovů (asi 13 000 obyvatel). Má dobré silniční spojení s dalšími osadami na Streymoy a trajekty jej efektivně spojují také s ostatními ostrovy. Jeho hlavním průmyslovým odvětvím je rybolov. Tórshavn má střední školy, univerzitu Fróðskaparsetur Føroya a sídlí zde i faerská televize Kringvarp Føroya (KvF) a samozřejmě vláda a parlament.

Čti více

Vodopád Svartifossur

Svartifossur v překladu znamená „Černý vodopád“ a je to kaskáda, která se nachází 2 km severně od starého města Tórshavn na říčce Hoydalsá. Tento vodopád je však ideální navštívit po deštivějším období, pokud nastane náhodou období bez srážek, vodopád vysychá a je v něm pouze málo vody. 

Čti více

Tinganes

Tinganes je historické místo souostroví a je součástí dnešního Tórshavnu. Označení v překladu znamená „Parlamentní molo“ nebo „Parlamentní místo“. Dnes rozděluje Tinganes přístav na dvě části – Eystaravág a Vesteravág. Parlament se zde sešel poprvé za dob Vikingů, když norští kolonisté umístili svůj Ting (parlament) právě na toto místo v první půlce 9. století. Løgting se od těch dob již přestěhoval na sever města, ale na Tinganes dnes sídlí místní vláda. Ta našla útočiště v budově Skansapakkhusið. Nejstarší domy v historickém jádru Tinganes resp. Tórshavnu najdeme v uličce Gongin.

Čti více

Katedrála v Tórshavn

Svěže bílá katedrála v Tórshavn je druhým nejstarším existujícím kostelem na Faerských ostrovech. Byla postavena v roce 1788 a od roku 1990 je sídlem faerského biskupa. Stojí hned u historického poloostrova Tinganes a je dominantou této zóny. Nicméně nečekejte žádný kolos, katedrála je menších rozměrů, přesto ale velice oslnivá. Tuto bílou budovu s hodinovou věží zkrátka rozhodně nepřehlídnete. Roku 1865 došlo v kostele k přestavbě, a i v budoucnu byl rozšiřován. V roce 1935 byl chór rozšířen o čtyři metry a postavena nová sakristie. V roce 1968 byl opět chór rozšířen – o kancelář a další vedlejší místnosti. Vlastní loď obsahuje 44 lavic, ochoz pak 14. Na severní stěně lodi je osazen oltářní obraz z roku 1647 s obrazem Poslední večeře. Zvon katedrály byl údajně získán v roce 1708. Pochází z lodi

Čti více

Nix

Pokud se chcete na chvíli dostat do blízkosti faerských legend a mýtů a všech zdejších nadpřirozených bytostí, zajděte se podívat na sochu Nixe. Ta se nachází na jezeře Leitisvatn na ostrově Vágar hned vedle letiště. Večer jekůň osvětlen reflektory v různých barvách. Nix neboli faersky Nykurin je nebezpečný vodní tvor, který lidi láká a následně je vtáhne do jezera. Buďte ostražití, protože prý žije skoro ve všech faerských jezerech. Může měnit podobu, což může být zrádné a jakmile se jej dotknete, jste ztraceni. Ovšem legenda praví, že existuje jedna možnost, jak se z jeho spárů ještě před tím, než vás odvleče do vody, dostat. Rychle zakřičte nahlas jeho jméno a Nix ztratí svou moc!

Čti více

Tjørnuvík – nejsevernější vesnice ostrova Streymoy

Z hlavního města Tórshavn vyrážíme se sever ostrova Streymoy. Cesta sem vede podél západnho pobřeží ostrova a my projíždíme přes malé rybářské vesnice a farmy. Vysoké, strmé kopce pokryté travnatými svahy, na kterých se pasou ovce, střídají vodopády stékající až do moře. Když už myslíme, že dále se jet nedá, cesta se zatáčí a nám se odhalují vysoké útesy a širý Atlantický oceán. Úzkou cestou, která je široká pro jedno auto, klesáme na úroveň malé zátoky. Právě zde, v obklopení vysokých skal, u černé pláže se nachází vesnička na konci světa, nejsevernější vesnice ostrova Streymoy. V centru Tjørnuvíku se nacházejí dřevěné domky a také dřevěný kostel Tjørnuvík Kirkja. Z vesnice vede turistický chodník, který Tjørnuvík spojuje s vesničkou Saksun. My se po této cestě vydáváme, abychom si užili výhledy nad vesnicí. Cestou si představujeme, jaký tu musel být život v minulosti, když sem nevedla asfaltová cesta, a lidé se sem dostávali pouze pěšky přes hory. Zastavujeme se a z vyhlídky nad vesnicí se nám odkrývá pohled na scenérii dřevěných domků, útesů a skal. Skály, které vidíme se přezdívají obr a čarodějka. Právě ti chtěli podle legendy odtáhnout krásu Faerských ostrovů až na Island. Naštěstí se jim to nepodařilo a my právě zde tu krásu můžeme obdivovat na našich SEN zájezdech. Přidáte se k nám?

Čti více

Saksun – nejkrásnější vesnice Faerských ostrovů

Hlavní z Faerských ostrovů, ostrov Streymoy, ukrývá mnoho krásných míst a Vy je společně s námi na Vašem zájezdu se SNEM navštívíte. Cestou, která vede vnitrozemím ostrova se dostáváme do nejoblíbenější a pro mnohé nejkrásnější vesničky celých Faerských ostrovů. Těsně před příjezdem do vesničky Saksun míjíme jezero Saksunarvatn, ve kterém rybáři chytají své úlovky. Saksun leží na dně bývalého vstupu do moře, přičemž je obklopen vysokými horami. V minulosti zde byl hluboký přírodní přístav, ale bouře postupně moře zablokovaly nánosy písku. Ze starého přístavu se tak stala z moře nepřístupná laguna, která je přístupná pouze během přílivu, a to malými čluny. Ve vesnici se nachází ikonický kostel a muzeum. Tento kostel byl původně postaven ve vesnici Tjørnuvík, která je se Saksun propojena horskou cestou. V roce 1858 ho rozebrali, přenesli přes hory a znovu postavili na tomto místě. Muzeum sídlí na statku ze 17. století s názvem Dúvugarður. Jedná se o stále aktivní ovčí farmu s přibližně 710 ovcemi. Tím, že vesnice je stále obydlená a poměrně dost navštěvovaná, místní obyvatelé si své pozemky ohradili a nemají rádi, pokud se turisté pohybují po jejich soukromých pozemcích. Nad vesnicí se nachází příjemný vodopád, ke kterému se vyplatí udělat si procházku. Ve fotogenické vesničce jsou tradiční domky s trávou porostlými střechami. To, zda je Saksun opravdu tou nejkrásnější vesničkou, posoudíte sami, až zavítáte i do těch dalších.

Čti více

Tinganes v Tórshavnu – jeden z nejstarších parlamentů světa

Jedna z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších částí Tórshavnu se nachází přímo v historickém přístavu města. Ten je rozdělen poloostrovem Tinganes na dvě části. Svůj název dostal poloostrov od slova ting, což je označení starého vikingského parlamentu. Parlament zde poprvé zasedal již v roce 825 našeho letopočtu. Jedná se tak o jeden z nejstarších parlamentů světa. Vikingové se zde pravidelně scházeli každé léto, až se postupně z této části stalo hlavní obchodní centrum na ostrově. Tak se stal poloostrov Tinganes základem pro vznik hlavního města - Tórshavn. Budova na nejvzdálenějším bodě na malém poloostrově Skansapakkhusið je v současnosti hlavní budovou vlády. Malá hlavní ulice na poloostrově se jmenuje Gongin a je domovem nejstarších částí města. Mnohé z domů v části Tinganes byly postaveny již v 16. a 17. století a dodnes jsou obydlené. Mezi nejstarší domy této části se dostanete nenápadnými uličkami, které velmi jednoduše přehlédnete. Ty vedou od moře do samotného středu poloostrova. SEN průvodce Vás nimi šikovně provede a Vy tak nevynecháte ani jedno z nejdůležitějších míst historického centra města. Najdete zde například islandské velvyslanectví, nejlepší restauraci ve městě, či nejkrásnější poštovní schránku na ostrově.

Čti více

Kirkjubøur – nejjúžasnější vesnice ostrova Streymoy

Od Tórshavnu ji oddělují vysoké hory a my sem přijíždíme na závěr našeho programu. Pro ty, co si chtějí užít turistiku, je zde možnost dostat se sem z Tórshavnu i pěšky, ale my vzhledem na čas a komfort volíme cestu mikrobusem. Na parkovišti se nejprve jdeme podívat na drobné muzeum, kde si povíme něco o této sympatické vesničce. Kirkjubøur je totiž nejjižnější obec na ostrově Streymoy. Nachází se na jihozápadním pobřeží ostrova a má výhled na ostrovy Hestur a Koltur na západě a na Sandoy na jihu. Kirkjubøur je nejdůležitějším historickým místem Faerských ostrovů. Najdete zde několik velmi důležitých památek ostrova. Ruiny Magnusovy katedrály z období kolem roku 1300, kostel svatého Olafa (Olavskirkjan) z 12. století a starý statek Kirkjubøargarður z 11. století, který je označován jako nejstarší dodnes obydlená dřevěnice na světě. V roce 1832 se v blízkosti Magnusovy katedrály našel runový kámen, který pochází z vikingského období. Ve středověku obec získala důležité postavení na ostrovech. V té době zde bylo duchovní centrum a biskupské sídlo pro diecézi Faerských ostrovů. V té době měla vesnice údajně pouze něco kolem 50 domů. Většina domů z tohoto období byla v 16. století zničena prudkou bouří, přesto se zde dodnes nacházejí ty nejstarší památky ostrovů. Procházíme se mezi dřevěné domy a využíváme příležitost nahlédnout i dovnitř jednoho z nich, který dnes slouží jako muzeum. Závěrečné výhledy a my se vracíme na večeři do Tórshavnu.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.