Náš ekvádorský kamarád
sleva first minute až 23%

Ekvádor, Galapágy a all inclusive v Panamě komfortněji

Jít na pár dní na konec světa? Proč ne. Krátká cesta na ostrovy Charlese Darwina, na rovník, do pralesa, majestátní sopky. Čokoláda, panamský klobouk, káva. Maličké jihoamerické země a Quito- nejhezčí hlavní město jižní Ameriky vás uchvátí.

  • Ekvádor + Galapágy - krátká intensivní cesta 
  • ostrovy Charlese Darwina
  • Střed světa na rovníku
  • Quito - nejhezčí hlavní město jižní Ameriky
  • Panama a oddech na závěr
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Ekvádoru a zpět z Panamy v economy class, letištní poplatky, 2 místní lety (zpáteční letenka na Galapágy), přelet mezi Ekvádorem a Panamou, kompletní dopravu během pobytu autobusy, autamy, ubytování ve 3 * a 4 * hotelech v pokojích pro dvě osoby se snídaní, místního anglicky mluvícího průvodce během pobytu v Ekvádoru a na Galapágách, Inga card, vstupné na Galapágy, All inclusive na pláži v Panamě, pojištění proti insolventnosti, asistenční služby CK SEN

Cena nezahrnuje:

vstupné do historických památek, stravu mimo uvedené, fakultativní výlety, osobní výdaje, pojištění

Ubytování:

Quito – Ikala Quito Hotel****, 2 noci
 
Galapágy – Hotel Ocean Dreams***, 3 noci

Panama City – Tryp by Wyndham Panama Centro****, 1 noc

Playa Blanca – Royal Decameron****, 3 noci

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby. 

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 3000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky:

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Přistáváme na rovníku

QUITO

Odlet a přílet do Ekvádoru a hlavní město Quito. Město na úpatí sopky Pichincha ve výšce 2800 m. n. m.

2. den: Střed světa

QUITO – MITAD DEL MUNDO – QUITO

Celodenní prohlídka jednoho z nejklidnějších jihoamerických měst. Náměstí nezávislosti, katedrála, kostely San Francisco a Santo Domingo, La Mercet, místní gurmánské speciality. MITAD DEL MUNDO – střed světa. Ano, stojíte přímo na rovníku!

3. den: Ostrov sloních želv

QUITO – GALAPÁGY – BALTRA – SANTA CRUZ

Odlétáme 1000 km do hloubky Tichého oceánu. Vzdálenost, kterou jiní živočichové neuměli překonat, a proto Galapágy zůstaly takovým výjimečným místem. Na novém letišti v Quito, vyřídíme vstupní kartu na Galapágy, kartu Ingala. Vybavení i poplatek je již v základní ceně zájezdu. Následně náš partner „zacheckuje“ zavazadla, neboť toto je v případě Galapág složitější – musíte projít speciální kontrolou a dostanete speciální svorku, abyste zavazadla už nemohli otevřít. Na letišti kupujeme poslední láhve rumu (za nižší cenu) a odlétáme. 6 tisíc metrů vysoké sopky vystřídají nedozírné vody Tichého oceánu.

Pod námi se z tmavomodrého oceánu vynoří černý vulkanický ostrov Baltra a my přistáváme. Psi nám očichají zavazadla, projdeme složitými celními procedurami, seznámíme se se zákony, které budeme dodržovat, abychom unikátní prostředí zachovali i pro další generace. Vydáme se expedičním autobusem křížem přes Baltru (15minut). Nasedneme na domorodou lodičku a přes kanál Itabaca se přeplavíme na hlavní ostrov Santa Cruz a i toto je super zážitek. Takový transfer z letiště je vskutku unikátní a je hned jasné, že jsme na unikátním místě. Nasedneme na naše pronajaté džípy, zavazadla naložíme dozadu a naši řidiči po překvapivě dobrých cestách stoupají nahoru na sopku. Kolem nás je najednou zeleň a my dáváme pozor, abychom nesrazily želvu obrovskou – na tomto ostrově se jich nachází nejvíce na celých Galapágách. Následně po hodině sjedeme opět dolů k moři a ubytujeme se v našem hotelu v hlavním městě ostrova v Puerto Ayora 5 minut od absolutního centra. Poobědváme v nejlepší restauraci města. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džus či caipirinha. Večer si projdeme suvenýrové obchůdky, zastavíme v baru a nafotíme si z ptačí perspektivy houf žraloků, kteří loví malé rybičky v osvětleném přístavu.

4. den: Po stopách Charlesa Darwina

SANTA CRUZ GALAPÁGY

Po snídani ihned vyrážíme do Darwinova centra. Kamenným chodníkem mezi stovkami obrovských kaktusů přicházíme na místo, které nás uvede do problematiky ostrovů. Proč jsou Galapágy tak známé? Život Charlese Darwina a co ho na Galapágách uchvátilo. Kde žila nejslavnější želva světa Osamělý George? Opravdu měl 150 let? Dnes chceme vidět minimálně tucet želv a zároveň více druhů. Chceme si prohlédnout kostru velryby a celé muzeum v Darwinově centru. Chceme vidět lachtany, lovící pelikány a pak skočit na pláž. Hodinová procházka po nejkrásnější pláži ostrova a zřejmě i celých Galapág. Bílý písek a modré moře... které je naprosto unikátní, v moři můžete vidět plavat ještěry – leguány mořské. Když Charles Darwin uviděl plovoucí leguány a všiml si, že ocas těchto praještěrů nemá kulatý průměr, jak je běžné, ale je plochý, aby se jím dalo manipulovat jako kormidlem. Když si všiml, že tyto leguáni nozdrami vysmrkávají přebytečnou sůl, kterou do svého těla dostali tím, že se živí mořskými řasami. Když si všiml, že mají silné drápy přizpůsobené tomu, aby se uměli zachytit při plavání na skálu. Že na rozdíl od barevných suchozemských leguánů jsou tito černí, přizpůsobeni prostředí, kde se pohybují. ... došlo mu, že tato zvířata se přizpůsobily okolním podmínkám, které jsou na Galapágách unikátní. No, když je to takto zřetelně vidět na odlehlých Galapágách, tak to musí platit i jinde – dovolil si zauvažovat Darwin.

"Nepřežije ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit"

Dnes vědci tvrdí, že se evolučně živočichové, a tedy i lidé nemění pouze z generace na generaci. Ale obecně se věří, že evoluce probíhá u nás každodenně. Každým dnem se přizpůsobujeme okolním podmínkám. Nepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit okolním podmínkám. Bereme si plavky a brýle a pokud budeme mít štěstí, tak si s leguány zaplaveme.

5. den: Důkladnější poznávání Galapág

SANTA CRUZ GALAPÁGY

Tortuga Bay se skládá ze dvou pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pro odvážné surfaře, kde jsou častými návštěvníky žraloci. Zde se nebudeme koupat. Po nádherné bílé pláži se vydáme vpravo a asi 15 minut jdou naše bosé nohy ve vodě, boty v ruce. Jdeme středem a nikoli nahoře na duně. Tam totiž želvy kladou vajíčka. Ta místa jsou označena a je tam páska, která hnízdo ohraničuje. Největšími nepřáteli želv jsou nově dovezení živočichové jako kočky, prasata, které želví vajíčka najdou a snědí. Přijedeme až k malému zelenému mangrovníkovému lesíku, pod kterým se vždy vyhřívají mořští leguáni. Do vody chodí 2x za den na 10 až 15 minut, ale je jich tu tolik, že šance je značná. Uvidíte leguány vystřikovat sůl z nozder. Všímejte si jejich ocasů přizpůsobených plavání. Naučíte se rozlišovat samce s velkými ostny na zádech a hlavě od samiček. Na bílém písku se černí leguáni vyjímají a budete mít ohromný zážitek. Pak se vydejte ještě 3 minuty křížem a přijdete ke klidné laguně na Playa Manda, kde můžete kajakovat či si v bezpečí zaplavat, šnorchlovat v klidné vodě. Často jsou zde vidět mořské želvy či plavou rejnoci. Alternativní fakultativní výlet.

6. den: Quito

GALAPÁGY – QUITO – PANAMA CITY

Přelet z Galapág přes Quito do Panamy. Vyzvednutí na letišti a přesun do metropole, která vám bude připomínat Dubaj: ostatně tak Panama City přezdívají  - Dubaj Střední Ameriky. Dáte jim zapravdu? Čeká nás večerní procházka městem. Jsme v bývalé banánové republice, která se mění v ekonomického jaguára a kde je americký dolar domorodou měnou. Nepotřebujeme víza, ani očkování. Voda se tady v Panama City dá pít přímo z kohoutku. Vítejte v bezpečné tropické krajině plné překvapení.

Historické město Panama City je pod patronátem UNESCO. My si nenecháme ujít katedrálu Santo Domingo a oblouk ze 17. století Arco Chato, kvůli kterému se rozhodli postavit Panamský průplav právě zde. Čeká nás i prezidentský palác, náměstí Herrera a náměstí Bolívar. Povyprávíme si o legendárním pirátovi Morganovi a ve slavné katedrále San José budeme obdivovat majestátní zlatý oltář (Altar de Oro), který přetrval, protože jej před piráty natřeli načerno. Tento oltář je považován za druhý největší poklad Panamy, hned po panamském kanálu. Neoddělitelnou součástí panoramatu historického města je i soukromý kostel San Francisco de Assisi, který je zároveň nejvyšším kostelem.

Poté nás čeká večerní procházka moderní Panamou a budova, odkud unikly legendární panamské dokumenty.  A také přivítání sedmiletým rumem Abuelo, jež se vyrábí v továrně prezidentovy rodiny, a ubytování v Panama City.

7. den: Panamský průplav a večer all inclusive

PANAMA CITY – PLAYA BLANCA

Prohlídka metropole a Panamského průplavu. Panama City je elegantním a prosperujícím centrem bankovnictví, obchodu a dopravy. Moderní dálnicí křižující oceán mezi mrakodrapy nejmodernější části světa. Město moderní i historické. Prokřižujeme Avenida Balboa a vzdáme hold prvnímu Evropanovi, který viděl Tichý oceán.

Umělé jezero Lago Gatún tvoří největší část Panamského průplavu a bylo největším jezerem, jaké kdy stvořila lidská ruka. Panamský průplav je nejvýznamnější vodní cestou na světě a my jej důkladně prozkoumáme. Tento zázrak techniky je dlouhý 80 kilometrů a táhne se z Panama City na pobřeží Tichého oceánu až do Colónu na pobřeží Atlantiku. Nezapomeneme ani na Miraflores - vyvýšené místo nad plavební komorou, odkud budeme pozorovat řadící se lodě. Navštívíme muzeum Panamského průplavu i komory v Pedro Miguel a zbyde i čas koupit si ručně vyráběné suvenýry od indiánů ze San Blas, nebo kvalitní panamský klobouk „Panamák“.

Jsme v nejbohatším městě Střední Ameriky! Z pěší promenády plné běžců a cyklistů si pak nafotíme to nejlepší panorama nového Panama City. Pak už nás čeká transfer na pláž a zasloužený odpočinek v all inclusive rezortu.

8. den: relax na pláži

PLAYA BLANCA

All inclusive rezort Riu se nachází přímo na širokých plážích Tichého oceánu dvě hodiny cesty z Panama City. K dispozici máte mnoho barů i bazény, u moře prosím dodržujte pokyny plavčíků.

Doporučujeme ranní běh nebo procházky po rozsáhlých písečných plážích. V tuto dobu totiž poznáte jedinečnost tohoto místa, které ještě nezasáhl masový turismus. Přesto tu najdete velmi kvalitní hotelové služby – jste v nejlepším all inclusive rezortu v Panamě. Užijte si dokonalý odpočinek po náročném poznávacím programu.

9. den: relax na pláži

PLAYA BLANCA

Odpočinek a all inclusive servis. Zabořte nohy do písku a nechejte si přinést sklenici šampaňského. Užijte si zasloužený odpočinek daleko od stresující práce.

10. den: Hasta luego!

PLAYA BLANCA – PANAMA CITY – DOMOV

Ranní svit slunce nad Pacifikem, po obědě pak transfer na letiště a odlet domů. V případě zájmu o delší pobyt na pláži se o možnostech informujte s předstihem na CK SEN. SEN k vašim službám.

11. den: Vítejte doma!

DOMOV

Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli a znovuprožití těch krásných dní, které jste právě absolvovali. Který zážitek byl TOP? Která fotka je nejlepší? Jste jedni z mála, kteří vědí, že Jižní a Střední Amerika je romantická, přátelská a exotická. A s CK SEN i bezpečná a plná zážitků. Kam pojedeme příště?

Ekvádor, Galapágy a all inclusive v Panamě
<
>
Vítejte na GalapágáchTyto zvířata se přizpůsobila podmínkám na GalapágáchKdo jsou největší nepřátelé? Vzdálenost, kterou jiní živočichové nedokázali překonat, a proto Galapágy zůstaly tak výjimečným místemUkážeme vám to nejlepší z GalapágJsme na rovníku a zde můžete běžně plavat s lachtanýNeskutečná fauna, kterou objevil DarwinDnes vědci tvrdí, že se evoluční živočichové nemění jen z generace na generaciNepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, co se dokáží nejlépe přizpůsobitNa Galapágách se budeme cítit jako v ráji Galapágy - ostrovy nedotknuté člověkemPovíme si od Darwinových poznatkáchDivoká ekvádorská příroda vás uchvátíBaňos, divoká ekvádorská přírodaPo stopách Charlese DarwinaGalapágy vám vyrazí dech v každém věkuQuito - krásné hlavní město EkvádoruKolikrát překročíme rovník? SEN na rovníku Ceviche - peruánské sushi, které rozdhodně stojí za vyzkoušeníPanamský kloboukHotel v základní ceně v Panamě - Riu Playa BlancaBazén v hotelu Riu Playa Blanca - v základní ceně zájezduHerna v hotelu Riu Playa Blanca v základní ceněFittness v hotelu Riu Playa BlancaIzba v hotelu Riu Playa BlancaKoupelna v hotelu Riu Playa Blanca
Náš ekvádorský kamarád

Ekvádor, Galapágy, Peru, Bolívie - viděli jsme více než sliboval SEN v pokynech

Včera jsme se vrátili z úžasné cesty do Jižní Ameriky. Slovy lze jen těžko vyjádřit všechny dojmy z přírodních krás a historických památek v Ekvádoru, na Galapágách, v Peru, Bolívii i v deštném pralese v Amazonii. Naše intenzivně prožité okolních krásy umocňoval profesionální, kultivovaný projev průvodce Roberta Reitmaiera. I když jsme byli unavení a některým se točila hlava z řídkého vzduchu, dokázal nás probrat svým inteligentním a nenuceným humorem. Kromě průvodce nám přálo i počasí a viděli jsme více než sliboval SEN v pokynech na tento zájezd. Možná ještě jedna praktická rada na závěr – do chatky v Amazonii je dobré vzít si lampičku na baterky (v chatce není elektřina) a rybáři si mohou vzít udičku pytlačku. My jsme chytili 5 ks piraní, které nám připravili jako dezert po večeři. Eliška

Čti více
Vítejte na Galapágách

Ekvádor, Galapágy, Peru, Bolívie - úžasná cesta

Včera jsme se vrátili z úžasné cesty do Jižní Ameriky. Slovy těžko vyjádřit všechny
dojmy z přírodních krás a historických památek v Ekvádoru, na Galapágách, v Peru, Bolívii i v deštném pralese v Amazonii. Naše intenzivní prožívání okolních krás
umocňoval profesionální a kultivovaný projev průvodce Roberta Retenmajera. I když
jsme byli unavení a některým se točila hlava z řídkého vzduchu, dokázal nás probrat
svým inteligentním a nenuceným humorem. Kromě průvodce nám přálo i počasí a
viděli jsme více, než slibovala CK SEN v pokynech pro tento zájezd. Možná ještě
jedna praktická rada na závěr - do lodge v Amazonii je dobré vzít si lampičku na
baterky (v lodge není elektřina). Byli jsme s CK SEN na cestách již vícekrát a nikdy
nás nezklamala.

Eliška

Čti více
Tyto zvířata se přizpůsobila podmínkám na Galapágách

Ekvádor, Galapágy, Peru, Bolívie - hodnotíme tento zájezd velmi pozitivně

Před dvěma dny jsem se vrátila ze zájezdu Ekvádor, Galapágy, Peru, Bolívie. Přestože tento zájezd trval jen 20 dní, měli jsme pocit, jako bychom tu prožili celý rok. Ne však proto, že by nám čas byl dlouhý, ale proto, že za tak krátkou chvíli jsme viděli nespočetné množství přírodních krás a kulturních památek nepředstavitelné hodnoty, při kterých jsme cítili úžasnou pozitivní energii. Měli jsme možnost vidět, jak žijí lidé v těchto krajinách, jaké mají zvyky, ochutnali jsme jejich tradiční jídla, poslechli si jejich písně, poznali, jaké řeší problémy, ale aj pouvažovali o tom, jak mohly před tolika staletími a tisíciletími vzniknou tak dokonalé stavby. Významnou zásluhu na tom, že můžeme zhodnotit tento zájezd velmi pozitivně má určitě vynikající průvodce Marek Ivan, který nás do nejmenších detailů obeznámil s bohatou historií těchto zemí, ale i s podrobnostmi ze současného života, udržoval dobrou náladu a perfektně zvládl organizaci. Mimo to nám zpříjemnil cestování čtením pohádek z navštívených zemí, na což budeme mnozí velmi rádi a dlouho vzpomínat. Velmi pěkně děkuji celému týmu, který připravoval tento zájezd a jsem velmi ráda, že se Česká republika může chlubit takovou vysokou úrovní služeb. Přeji CK SEN mnoho dalších a spokojených milovníků cestování. Taťána Mellová

Čti více
Kdo jsou největší nepřátelé?

Ekvádor, Galapágy, Peru, Bolívie - zájezd určitě patří k těm, ze kterých se vracíte obohacen

Tento zájezd jsem absolvoval na přelomu července-srpna 2015. Návštěva těchto zemí (zejména Ekvádor a Peru) je dobrým tipem na bourání předsudků o evropské představě jihoamerického života.
Část Ekvádor-Galapágy jsme absolvovali tři s místními průvodci, kteří se měnili podle místa a aktivit - všichni mluvili anglicky. Vzhledem k tomu, že budete i na trzích a v obchodech, hodí se Vám základní fráze a čísla ve španělštině. V Ekvádoru jsme měli možnost vidět některé sopky (např. fotogenickou Cotopaxi), brutální vodopád Diablo (vemte si pršiplášť, i když Vám průvodce řekne, že ho nepotřebujete: dostanete se k vodopádu co nejblíže), navštívili jsme usedlost v místě výskytu kolibříků.
GALAPÁGY jsou neuvěřitelným místem na Zemi: plavba lodí od malého ostrova k ještě menšímu porostlému exotickou vegetací; zvířata, která neznají plachost a můžete k nim přijít co nejblíže; koupete se v oceánu s lachtany, šnorchlujete (i 2x denně) vedle útesů a odpočíváte při pohledu na západ slunce nad otevřeným Pacifikem. V perfektně organizované části PERU-BOLÍVIE (25-členná skupina) jsme rovněž viděli a zažili velmi mnoho ať už po stránce přírodně-zeměpisné (ptačí ostrovy, oceán, poušť, pohádková zelená údolí, Andy, dálnice Panamericana), nebo po stránce kulturní (předkolumbovští Inkové a množství jejich zajímavých staveb, o jakých jste ani netušili; muzea, koloniální památky).
Využili jsme více fakultativních aktivit: určitě doporučuji přelet nad obrazce v Nazca a také výstup na horu Chacaltaya v Bolívii. Nadmořské výšky se není třeba obávat, pokud posloucháte pokyny průvodců: kruhový výhled odtud stojí za to (zasněžené vrcholy hor, sopky, jezera, La Paz).
Ubytování a strava byly přiměřené (hlavně milovníci smaženice si přijdou na své). Samozřejmě nemohlo chybět hodně různého čerstvého ovoce a nápojů z něj; v přímořské části byly výborné ryby. O plynulý chod se starali výjimečně dva průvodci: Peter Hliničan a Juraj Lakatoš. Oceňuji jejich pracovní nasazení a velkou míru ochoty vše vysvětlovat, poradit, vyzkoušet, dávat množství tipů a alternativ bez ohledu na část dne/noci :) Zájezd určitě patří k těm, ze kterých se vracíte obohacen a spokojený.
Bohdan

Čti více

Cesta na Galapágy

Odletěli jsme 1000 km do hloubky Tichého oceánu. Vzdálenost, kterou jiní živočichové nedokázali překonat, a proto Galapágy zůstali takovým výjimečným místem. Na novém letišti v Quito, které je hezčí (ano, je to tak) než to v Praze, jsme vyřídili vstupní kartu na Galapágy, kartu Inga. Vybavení i poplatek bylo již v základní ceně zájezdu. Následně náš partner zaháčkoval zavazadla, neboť toto je v případě Galapág složitější- musíte projít speciální kontrolou a dostanete speciální svorku, abyste zavazadla už nemohli otevřít. Přistáli jsme na ostrově Baltra. Nedozírný modrý oceán kontrastoval s tmavým vulkanickým ostrovem. Jde o přírodní rezervaci, která je na naší planetě velkou výjimečností. A to celníci vědí, a tak si od každého vyžádají vstupní poplatek 100 USD. Ale ten jsme měli v ceně. Potom si vyžádají ještě povinný poplatek za autobus 5 USD, ale ten jsem jim také nedal, vždyť autobus jsme měli v ceně. Naše zavazadla zkontrolovali psi, zda jsme nepřivezli nepovolené produkty a ihned jsme se také seznámili s tím, jak se máme na Galapágách chovat, abychom unikátní prostředí zachovali i pro další generace. Následně jsme nasedli na autobus a převezli jsme se za 15minut k naší lodičce. Přes kanál Itabaca jsme se přeplavili na hlavní ostrov Santa Cruz a i toto byl super zážitek. Takový transfer z letiště je vskutku unikátní a bylo hned jasné, že jsme se ocitli na unikátním místě. Nasedli jsme na naše džípy, zavazadla jsme naložili dozadu a naši řidiči po překvapivě dobrých cestách stoupali nahoru na sopku. Kolem nás byla najednou zeleň, mlha a najednou pršelo. Dávali jsme pozor, abychom nesrazily želvu obrovskou - na tomto ostrově se jich nachází nejvíce na celých Galapágách. Následně jsme seběhli opět dolů k moři, vyčasilo se, a před námi byl nedozírný, nádherný Tichý oceán. Ubytovali jsme se v našem hotelu v hlavním městě ostrova v Puerto Ayora. Poobědvali jsme v nejlepší restauraci města, kde jsme měli rezervovaný stůl hned u okna, a ihned jsme vyrazili do Darwinova centra. Kamenným chodníkem mezi stovkami obrovských kaktusů jsme dorazili na místo, které nás uvedlo do problematiky ostrovů. Už víme, proč jsou Galapágy tak známé. Dozvěděli jsme se o životě Charlese Darwina a co ho na Galapágách tak uchvátilo.  Dnes jsme chtěli vidět minimálně tucet želv. Chtěli jsme si prohlédnout kostru největší velryby světa a celé muzeum v Darwinově centru. A pak skočit na pláž… 

Čti více

Puerto Ayora – večerní procházka na rovníku

Je večer. Dnes se nacházíme na Santa Cruz, hlavním ostrově Galapág. Všichni jsme plní zážitků z celého dne. Stále se nám nechce spát, a proto pořádáme večerní procházku do centra malého města Puerto Ayora. Jak je naším zvykem, náš hotel je velmi blízko. Je tu bezpečně a z města se ozývá hudba a šrum mluvících lidí. Vyrážíme. Dvacet minut po západu slunce končí modrá hodinka na focení, cestou spletitými uličkami děláme množství fotek. Je dost vlhko a teplo. Přicházíme na hlavní ulici. Malé náměstíčko začíná na pravé straně potravinovým obchodem. Tam koupíte cokoliv. Vidíme park San Francisco a množství mladých lidí na sportovištích. Kolečkové brusle, kola. Život proudí všemi směry. Pokračujeme po Ave Charles Darwin. Zde je asi nejvíce restaurací, barů a suvenýrových obchodů pohromadě, co jsme na svých cestách zažili. Vidíme přístav s loděmi a námořníky oddechujícími po celodenních objevných plavbách. Na konci hlavní ulice je pár domů, a za nimi vědecká stanice Charlese Darwina, tam také brzy zamíříme. Jsme najedení a plní luxusních zážitků. Pomalu se blíží půlnoc a my se vracíme s koupenou vodou a občerstvením do našeho hotelu Santa Fe na ulici Charles Binford.

Čti více

Želví záliv - nejkrásnější pláž na Galapágách

Ostrov Santa Cruz je turistickým centrem Galapág. Je jediným obydleným ostrovem v celém souostroví. Na něm se nachází město Puerto Ayora. Zde najdete restaurace, bary, místní cestovní agentury, hotely a přístav, odkud vyplouvají všechny lodě na dobrodružné plavby na okolní ostrovy. Asi 45 minut pěší chůze od města se nachází nejznámější pláž a záliv zároveň - Bahya Tortuga. Před návštěvou se musíte zaregistrovat v turistickém informačním centru přímo u chodníku. Na Galapágách platí velmi striktní pravidla a pláž je otevřena pouze od šesté ráno do šesté večer, aby byl zachován klid pro volně žijící zvířata. Je to jedno z turisticky nejvyhledávanějších míst, které mají rádi i místní. Chodník je dlážděný kamennými cihlami a vede krásnou přírodou, kde se na římsách vyhřívají ještěrky a leguáni, kvetou opuncie a štěbetají ptáci. Potom vyjdete na volné prostranství a otevře se vám dva a půl kilometrová pláž. Procházíte vedle cedule s upozorněními na želví hnízda. Na konci pláže se cesta lomí od mangrovů doleva a lesíkem s trochou stínu přejdete na ještě hezčí pláž Tortuga Laguna. Tam je více stínu v podobě mangrovových porostů. Rozložíte si ručníky a určitě se natřete silným opalovacím krémem. Rovníkové slunce je velmi ostré. Na konci pláže je půjčovna kajaků a člunů. Tato pláž je přirozeně z jedné části uzavřena přílivem oceánských vln a tak můžete na kajaku objevovat okolí. Doporučuji šnorchlování. Mangrovové vodní porosty jsou domovem rejnoků, vodních želv, žraloků a vodního ptactva. Po takto stráveném dni a zážitcích vám SEN průvodce pomůže zajistit "water taxi", v případě, že byste byli unavení a nechtělo se vám šlapat zase zpět. Cesta trvá asi dvacet minut a stojí kolem 10 dolarů.

Čti více

Street food versus restaurace v Puerto Ayora – je v tom rozdíl?

Puerto Ayora je turistickým centrem Galapág. Je zde množství restaurací, které nabízejí všelijaké menu převážně z mořských plodů, ale najde se tu i steak house. Noblesní luxusní restaurace se někdy předbíhají v úpravě okolního prostředí a vaření různých jídel. Oproti tomu tu je Charles Binford Ave a její pověstné "street food" stánky. Otevírají se už v šest večer a nabízejí paradoxně to samé, co restaurace. Mnozí jsme už ochutnali street food např. v Asii. Víme, co někdy obnáší tamní hygiena. Zde je vše čisté a čerstvé. Co se v noci a ráno uloví, to se během dne a večera zkonzumuje. Skoro každý stánek s jídlem Vám připraví mořské speciality přímo před očima - od mořského koktejlu s chobotničkami až po fantastický steak z tuňáka. Jídlo je kvalitní jak v restauraci, tak na "street food" trhu. Je jen na Vás, který zážitek si vyberete.

Čti více

Leguán mořský – galapážský domorodec

Galapágy jsou kolébkou evoluce. Vyvinuly se a žijí zde druhy rostlin a živočichů, které nikde jinde na světě nenajdeme. Tyto endemity se stále rozvíjejí vlivem místních podmínek. Jedním z nich je i tzv. Amblyrhynchus - leguán mořský (Amblyrhynchus cristatus). Kdysi dávno sem z pevniny mořské proudy mohly přinést například březí samici leguána, a její druh přežil a vyvinul se. Protože na souši bylo málo potravy, začali se mořští leguáni potápět pod vodu za řasami. Jelikož jsou zde silné lokální proudy, jejich končetiny zesílily a narostly jim delší drápy. Můžeme se s nimi setkat na procházce po pláži - například na Tortuga Bay, nejznámější pláži ostrova Santa Cruz. Uvidíme je ale i na Fernandine, Isabele, San Cristobale, Genovese i Pinte. Leguán je poměrně velký, někteří jedinci dorůstají do délky okolo 100 cm, a ti největší i 150 cm. Můžou vážit i 1,5 kg. Na SEN zájezdech je můžeme spatřit v rámci procházky, jak se sluní na skalách po vydatném jídle. Jelikož jsou to plazi, jsou studenokrevní a místní vody pro ně jsou studené. A to především, když se pod vodou zdrží i půl hodiny, aby se nakrmili. Galapágy jsou pro našince luxusní. Představte si, že ležíte na pláži u mangrovů, a jen tak se kolem Vás, v blízkosti přibližně jednoho metru, proplazí tento velký krásný leguán. Strach nemáte ani Vy a ani on. 

Čti více

Lávové tunely na Galapágách – síla lávy a Země

Osobně považujeme Galapágy za jeden z největších skvostů naší planety, kterých moc není. Od té doby, co sem SEN zavítal poprvé, uběhlo hodně času. Jednoznačně je doporučujeme jako jedno z nejméně člověkem porušených míst na Zemi. Na jedné zastávce, během lovu za zážitky, se dostáváme do míst normálně skrytých lidskému zraku. Galapágy vznikly, a stále se vyvíjejí, vlivem sopečné činnosti a pohybem litosférických desek. To umožnilo vytvoření i tzv. lávových tunelů, kterými jsou protkány. Návštěva takového tunelu je impozantním luxusem. Uznejte přece, kdy a za jakých příležitostí můžete bezpečně navštívit lávový tunel.

Čti více

Opuncia Galapageia

Opuncie je velmi starý rod kaktusu, jehož domovinou je území od Kanady po Ohňovou zemi. Před 8 až 9 tisíci lety ji začali pěstovat v Mexiku. Během zámořských objevů se dostala i do Středomoří. Na Galapágách najdeme několik druhů endemitů tohoto krásného kaktusu. Nejkrásnější je v době květu (leden - únor). Její květy jsou dominantní - velikostí až 9 cm a barvou. Procházet se kaktusovým lesem je na našich SEN zájezdech samozřejmostí. Na svých poznávacích výpravách na okolní ostrovy budeme hledat další poddruhy, které se vyskytují pouze zde. Ochrana přírody (červený seznam druhů IUCN) shrnula všechny galapážské poddruhy pod jeden a ten je chráněn stejně jako NP Galapágy, ale je také pod patronátem UNESCO. Plody se konzumují syrové a mají léčivé účinky. Dokonce se fermentují i jako alkohol. 

Čti více

Playa Blanca

Pokud budete v Panamě hledat skutečně luxusní místo k plážové relaxaci, pak můžete pomýšlet na Playa Blanca – vzdálená je od hlavního města Panama City jen hodinu a půl jízdy. Tato překrásná pláž s jemným bílým pískem, průzračnými vodami a širokým výběrem hotelových resortů je ostatně velmi oblíbená i mezi samotnými Panamci. Playa Blanca rozkládající se na pobřeží Tichého oceánu v provincii Coclé svým návštěvníkům poskytuje široké možnosti vyžití. Vyzkoušet zde tedy můžete sportovní rybolov, potápění, šnorchlování, jízdu na vodním skútru nebo plavbu na kajaku. Možné jsou však i výlety z oblasti do města El Valle, v němž jsou skvělé turistické stezky a rozsáhlé možnosti aktivit v panenské přírodě. 

Čti více
Ekvárod - Jižní Amerika

Quito

Ekvádorská metropole, která se může pyšnit druhým místem na seznamu nejvýše položených hlavních měst světa (2850 m n. m.), láká turisty především na svou překrásnou koloniální architekturu. Má dokonale zachovalé historické centrum a díky tomu si také vysloužilo zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Uchvátí vás krásné kostely, pulzující náměstí či ta nejrůznější muzea. Město je také skvělým cílem pro všechny ty, kteří milují řemeslné výrobky (keramika, dřevořezba, tkaniny), jejich nákup zde je takřka povinností.

Nejznámější atrakcí v historickém centru Quita je rozhodně kostel San Francisco na náměstí Plaza San Francisco. Pochází z první poloviny 16. století a je pozoruhodný zejména svým nádherným barokním interiérem a klášterním muzeem s náboženskými obrazy, sochami, řezbami, porcelánem, textiliemi a ručně vyráběným nábytkem.

Mezi další krásné svatostánky patří kostel La Compania de Jesus či quitská katedrála, Basílica del Voto Nacional, která byla postavena v 60. letech 16. století. 

Za návštěvu však také stojí lanovka Teleférico, nedaleko města pak turisté naleznou Mitad del Mundo, památník a místo, kterým prochází rovník. Je to jedna z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit celé země.

Nedaleko Quita stojí stratovulkán Pichincha, který městu propůjčuje fotogenické kulisy.

Domov zde našly zhruba 2 miliony obyvatel.

Čti více
Ekvádor, Jižní Amerika, Galapágy

Galapágy

Jedna z nejpopulárnějších a nejvyhledávanějších destinací na ekvádorském území je jistě souostroví Galapágy. Jen málokterý cestovatel jej nemá na svém seznamu. A nejen cestovatelé, na své si zde přijdou i všichni biologové!

Ať tak či tak, od svého objevení v roce 1535 přitahují Galapágy návštěvníky z celého světa. Toto dechberoucí souostroví je totiž domovem jedinečného ekosystému, který se z velké části vyvinul bez vnějších vlivů. Návštěva tohoto panenského regionu proto nabízí výjimečnou příležitost k pozorování divoké zvěře, resp. často naprosto jedinečných a vzácných živočišných druhů. Velká část z nich jsou endemité.

Souostroví se skládá ze 13 hlavních ostrovů (a stovky menších) a ekvádorská pevnina je vzdálena zhruba 1000 km. Největším ostrovem je Isabela Island. Největšími městy jsou pak Puerto Baquerizo Moreno a Puerto Ayora. Domov na souostroví našlo zhruba 30 000 obyvatel.

Galapágy zůstávají jednou z nejaktivnějších sopečných oblastí na světě a formování ostrovů tak stále probíhá. 

Zájezdy na Galapágy

Čti více
Město je často přezdívané Dubaj Střední Ameriky

Panama City

Poznejte na vlastní kůži příběh, jak se z banánové republiky stal dravý, prosperující tygr Střední Ameriky! Někteří dělí Severní od Jižní Ameriky v Panamském kanálu, který si musíte nechat ujít. Střední Amerika – zde však nejde o kontinent, ale jde o seskupení zemí na nejjižnějším bodě kontinentu Severní Ameriky. Je to 7 suverénních zemí a 46 milionu obyvatel. Nejbohatším městem je Panama City. Panama je však jako kdyby ve vakuu. Často se píše: "země Střední Ameriky a Panama" místní tvrdí, že země Střední Ameriky je nechtějí a svým odtržením od Velké Kolumbie v roce 1903 si zase poštvali i tuto stranu. Ve skutečnosti je Panama nejbohatším státem Střední Ameriky (na obyvatele) a městská panorama Panama City je oproti plechovým střechám sousedů jako z jiné planety. Např. Bogota se svými více než 8 miliony obyvatel je až 5. největší metropolí kontinentu. Panama city je oproti tomuto (s 1.5 miliony obyvatel) maličká, i když toto město (a jeho okolí) sdružuje polovinu obyvatel státu. Panama je jednou z největších křižovatek světa, dynamicky se vyvíjí, všude je zeleň. Ve starém městě Panama city se setkáme s koloniální historií. Panama si pomalu ale jistě buduje image Dubaje Střední a Jižní Ameriky. Již nyní je obchodním centrem a důležitým leteckým a námořním uzlem. Turistický ruch zažívá boom a svět se začíná se zájmem dívat na tuto tropickou, klidnou krajinu. Platí se zde americkým dolarem, který je v kurzu 1: 1 k panamské měně balboa. Akceptují i vydávají obě měny. V potravinách jsou americké potraviny, ceny benzínu jako v USA. Člověk má až pocit, že se nachází v jednom ze států USA, pouze v Latinské Americe. Panorama mrakodrapů, kde sídlí různé firmy (vzpomeňte si na Panama papers), a hotelů, a všude kolem Latinos, no úplné Miami. Překvapením tedy je, že toto město je pod patronátem UNESCO. Je nádherně položené na březích Tichého oceánu. Město otevřených a kulturních lidí. Nádherná příroda. Panama má velkou turistickou budoucnost. No trošku jim to trvalo. Teprve nyní se zdá, že Panama se vydala směrem k dobytí turistického nebe.

Čti více
Panama, střední Amerika

Panamský průplav

Mohutná stavba, která propojila Tichý oceán s Atlantickým přes Karibské moře, otevřela nové možnosti v dopravě. Aktuálně přes kanál vede 144 námořních tras, které propojují Asii přes Ameriku s Evropou. Je to nejúžasnější stavební dílo, co kdy lidská ruka zrealizovala. Pokud nejste stavař, těžko to můžete posoudit. Co je na tom tak těžké? Vždyť přece spojily dva oceány. Každá komora v Miraflores zvedne loď o 8 metrů. Zámky na komorách vymyslel Leonardo da Vinci a fungují perfektně. Loď vstoupí do komory, kde ji dotáhnou vláčky, které lodisko zaháknou na jedné i druhé straně. Potom se komora zavře a nechá se napustit. Voda v komorách je sladká, napouští se vždy samospádem, a pochází z okolních řek, většinou z řeky Chagres, která je i největší řekou, která naplňuje jezero Gatun. Žraloky tu nenajdete, ale zbloudilého krokodýla ano. Když se hladiny vyrovnají, komora se otevře a loď je posunuta vláčky dále. Takto teoreticky to zní těžko a nudně, ale na vlastní oči je to ohromné divadlo. Nad původními plavebními komorami, kde je na historické bílé budově hrdý nápis 1914, je další "rampa", po níž chodí větší kontejnerové lodě. To je nový kanál s komorami Cocoli, který byl otevřen v roce 2016. Na to, zda postavit nový průplav, proběhlo celonárodní referendum (2006) a místní řekli "sí". Panamská vláda si půjčila ohromné peníze (stavba stála přes 17 miliard dolarů), a kanál postavili. Je mnohem modernější a dokáží po něm projít až 3x větší lodě (měřeno počtem kontejnerů). Nové komory jsou 40 % delší a 60 % širší. Největší loď, co prošla novým panamským průplavem, zaplatila 1.5 milionu dolarů. Když je loď ochotna za "zkratku" zaplatit takovou obrovskou sumu, je jasné, že to byla obrovská loď a je jasné, že se jí, i při takové částce, vyplatí. Apropo, nejmenší uskutečněna platba byla 0.36 USD v roce 1928 a zaplatil ji Richard Halliburton, který kanál přeplaval. Nový kanál zvedne loď o 26 metrů přímo v Miraflores. Starý kanál to udělá 2x po 8 metrech. Dalších 10 metrů loď zvedne (pokud jede z Pacifiku do Atlantiku) v komorách Pedro Miguel a pak už může vplout (po překonání úzkého průplavu ve vrších s názvem: Culebra Cut) na hladinu jezera Gatun. Z jezera Gatun pak musí loď ve třech komorách Gatun klesnout na hladinu Atlantiku.

Čti více

San Blas

Guna Yala je domorodé území spravované domorodou skupinou Guna. Území tvoří úzký pruh země na karibské straně Panamy a rovněž skupina 365 ostrovů. Ostrovy jsou také známé jako ostrovy San Blas.

Výlet do Guna Yala je daleký běžné komerční dovolené. Je to výprava za zvyky a tradicemi původních obyvatel a cesta do lůna panenské přírody. Mějte rovněž na paměti, že zde neexistuje přístup k internetu a nejsou možné ani platby kreditní kartou, jediným přijatelným způsobem platby jsou americké dolary. Naplánujte si výlet na ostrov během pobytu v San Blas a zvažte zastávku v El Porvenir, hlavním městě GunaYala, Isla Perro pro úžasné šnorchlování, Playa Chichimei, která je oblíbená mezi baťůžkáři, nebo si udělejte jednodenní výlet na další překrásné ostrovy, jako je Banedub Island nebo Ostrov Robeson.

Čti více

Jezero Gatún

Umělé jezero tvořící 33 km dlouhou část Panamského průplavu vzniklo přehrazením řeky Chagres. Slouží jako zásobárna vody pro provoz plavebních komor. Stavba nádrže byla dokončena v roce 1913, přehrazením voda zaplavila původně zalesněné údolí, dodnes lze tak vidět z vody vyčnívající pahýly starých stromů. Při vytváření jezera vznikly z mnoha kopců pouze ostrovy. Největší a nejznámější z nich je Barro Colorado Island, kde sídlí světově proslulý Smithsonian Tropical Research Institute (STRI). Uprostřed jezera je rovněž ostrov Guacha, přírodní rezervace.

Čti více

Colón

Hlavní město stejnojmenné provincie leží na karibském břehu země. Je to významný přístav a brána do Panamského průplavu. Byl založen v roce 1850 a od roku 1953 zde panuje zóna volného obchodu. Je to také jeden z největších světových bezcelních přístavů. S hlavním městem je Colón spojen silnicí, ale také železnicí, jejíž předchůdkyní byla první mezioceánská železnice na světě (postavena v letech 1850 – 1855). Nedaleká pevnost El Fuerte de San Lorenzo je považována za jedno z nejvýznamnějších opevnění koloniální éry a od roku 1980 je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.