1. den: Přistáváme na rovníku
QUITO
Odlet a přílet do Ekvádoru a hlavní město Quito. Město na úpatí sopky Pichincha ve výšce 2800 m. n. m.
2. den: Střed světa
QUITO – MITAD DEL MUNDO – QUITO
Celodenní prohlídka jednoho z nejklidnějších jihoamerických měst. Náměstí nezávislosti, katedrála, kostely San Francisco a Santo Domingo, La Mercet, místní gurmánské speciality. MITAD DEL MUNDO – střed světa. Ano, stojíte přímo na rovníku!
3. den: Ostrov sloních želv
QUITO – GALAPÁGY – BALTRA – SANTA CRUZ
Odlétáme 1000 km do hloubky Tichého oceánu. Vzdálenost, kterou jiní živočichové neuměli překonat, a proto Galapágy zůstaly takovým výjimečným místem. Na novém letišti v Quito, vyřídíme vstupní kartu na Galapágy, kartu Ingala. Vybavení i poplatek je již v základní ceně zájezdu. Následně náš partner „zacheckuje“ zavazadla, neboť toto je v případě Galapág složitější – musíte projít speciální kontrolou a dostanete speciální svorku, abyste zavazadla už nemohli otevřít. Na letišti kupujeme poslední láhve rumu (za nižší cenu) a odlétáme. 6 tisíc metrů vysoké sopky vystřídají nedozírné vody Tichého oceánu.
Pod námi se z tmavomodrého oceánu vynoří černý vulkanický ostrov Baltra a my přistáváme. Psi nám očichají zavazadla, projdeme složitými celními procedurami, seznámíme se se zákony, které budeme dodržovat, abychom unikátní prostředí zachovali i pro další generace. Vydáme se expedičním autobusem křížem přes Baltru (15minut). Nasedneme na domorodou lodičku a přes kanál Itabaca se přeplavíme na hlavní ostrov Santa Cruz a i toto je super zážitek. Takový transfer z letiště je vskutku unikátní a je hned jasné, že jsme na unikátním místě. Nasedneme na naše pronajaté džípy, zavazadla naložíme dozadu a naši řidiči po překvapivě dobrých cestách stoupají nahoru na sopku. Kolem nás je najednou zeleň a my dáváme pozor, abychom nesrazily želvu obrovskou – na tomto ostrově se jich nachází nejvíce na celých Galapágách. Následně po hodině sjedeme opět dolů k moři a ubytujeme se v našem hotelu v hlavním městě ostrova v Puerto Ayora 5 minut od absolutního centra. Poobědváme v nejlepší restauraci města. Čerstvé ryby, ceviche, tamarindový džus či caipirinha. Večer si projdeme suvenýrové obchůdky, zastavíme v baru a nafotíme si z ptačí perspektivy houf žraloků, kteří loví malé rybičky v osvětleném přístavu.
4. den: Po stopách Charlesa Darwina
SANTA CRUZ GALAPÁGY
Po snídani ihned vyrážíme do Darwinova centra. Kamenným chodníkem mezi stovkami obrovských kaktusů přicházíme na místo, které nás uvede do problematiky ostrovů. Proč jsou Galapágy tak známé? Život Charlese Darwina a co ho na Galapágách uchvátilo. Kde žila nejslavnější želva světa Osamělý George? Opravdu měl 150 let? Dnes chceme vidět minimálně tucet želv a zároveň více druhů. Chceme si prohlédnout kostru velryby a celé muzeum v Darwinově centru. Chceme vidět lachtany, lovící pelikány a pak skočit na pláž. Hodinová procházka po nejkrásnější pláži ostrova a zřejmě i celých Galapág. Bílý písek a modré moře... které je naprosto unikátní, v moři můžete vidět plavat ještěry – leguány mořské. Když Charles Darwin uviděl plovoucí leguány a všiml si, že ocas těchto praještěrů nemá kulatý průměr, jak je běžné, ale je plochý, aby se jím dalo manipulovat jako kormidlem. Když si všiml, že tyto leguáni nozdrami vysmrkávají přebytečnou sůl, kterou do svého těla dostali tím, že se živí mořskými řasami. Když si všiml, že mají silné drápy přizpůsobené tomu, aby se uměli zachytit při plavání na skálu. Že na rozdíl od barevných suchozemských leguánů jsou tito černí, přizpůsobeni prostředí, kde se pohybují. ... došlo mu, že tato zvířata se přizpůsobily okolním podmínkám, které jsou na Galapágách unikátní. No, když je to takto zřetelně vidět na odlehlých Galapágách, tak to musí platit i jinde – dovolil si zauvažovat Darwin.
"Nepřežije ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit"
Dnes vědci tvrdí, že se evolučně živočichové, a tedy i lidé nemění pouze z generace na generaci. Ale obecně se věří, že evoluce probíhá u nás každodenně. Každým dnem se přizpůsobujeme okolním podmínkám. Nepřežijí ti největší a nejsilnější, ale ti, kteří se co nejlépe dokáží přizpůsobit okolním podmínkám. Bereme si plavky a brýle a pokud budeme mít štěstí, tak si s leguány zaplaveme.
5. den: Důkladnější poznávání Galapág
SANTA CRUZ GALAPÁGY
Tortuga Bay se skládá ze dvou pláží: Playa Brava a Playa Manda. Playa Brava je pláž s obrovskými vlnami vhodná pro odvážné surfaře, kde jsou častými návštěvníky žraloci. Zde se nebudeme koupat. Po nádherné bílé pláži se vydáme vpravo a asi 15 minut jdou naše bosé nohy ve vodě, boty v ruce. Jdeme středem a nikoli nahoře na duně. Tam totiž želvy kladou vajíčka. Ta místa jsou označena a je tam páska, která hnízdo ohraničuje. Největšími nepřáteli želv jsou nově dovezení živočichové jako kočky, prasata, které želví vajíčka najdou a snědí. Přijedeme až k malému zelenému mangrovníkovému lesíku, pod kterým se vždy vyhřívají mořští leguáni. Do vody chodí 2x za den na 10 až 15 minut, ale je jich tu tolik, že šance je značná. Uvidíte leguány vystřikovat sůl z nozder. Všímejte si jejich ocasů přizpůsobených plavání. Naučíte se rozlišovat samce s velkými ostny na zádech a hlavě od samiček. Na bílém písku se černí leguáni vyjímají a budete mít ohromný zážitek. Pak se vydejte ještě 3 minuty křížem a přijdete ke klidné laguně na Playa Manda, kde můžete kajakovat či si v bezpečí zaplavat, šnorchlovat v klidné vodě. Často jsou zde vidět mořské želvy či zde plavou rejnoci. Alternativní Vám můžeme přizpůsobit aktivity tak, abyste se mohli zúčastnit i fakultativního celodenního výletu na okolní ostrovy, včetně šnorchlování a oběda na lodi. Více informací a výběr skvělých výletů najdete v doplňkových službách zájezdu. Fakultativní výlet doporučujeme, protože doplní komplexní obraz Galapág a přinese vám ještě větší zážitek.
6. den: Quito
GALAPÁGY – QUITO
Odlet z oceánu a přelet do Quita. Lety z Galapág bývají často zpožděné, pokud však půjde vše načas, tak kolem 14:00 bychom měli být už v Quitu. Přejezd do ekvádorské vesnice Nono, která se nachází přibližně 30-45 minut od Quita. Ubytujeme se v pohádkové vile Doris nebo v haciendě Estancia, daleko od velkoměsta v zeleném srdci And, kam CKSEN jezdí již mnoho let. Okouzlující usedlost v nádherně rozkvetlé zahradě, kde létají kolibříci a o kterou se stará naše dlouholetá přítelkyně a místní partnerka Lorena, která klienty CKSEN velmi dobře zná, vás okouzlí a příjemně překvapí. Lorena se také stará o propagaci místního mlžného lesa, do kterého vás zavedeme. Setkání s místními obyvateli, suvenýry od místních řemeslníků, místní kuchaři, kteří nám vaří, místní průvodci, kteří nám dělají společnost, ubytování čisté a útulné v pokojích, kde je starobylý (restaurovaný, ošetřený) nábytek, kde se používají ekologické čisticí prostředky vyrobené na přírodní bázi, nás spojí s duchem Ekvádoru.
7. den: Procházka v džungli
QUITO – NONO
Probuzení svěžím ekvádorským vánkem z exotické zahrady. Načerpáme energii, naladíme se na začátek programu v probouzející se přírodě a těšíme se na dnešní zážitky.
Dnes nás čeká lehká turistika v okolí vesničky Nono z koloniálního období. Zde se mlha spouští po vysokých kopcích dolů do údolí a dodává scenérii koloniální vesničky nádech tajemna. Díky tomuto úkazu je zdejší prostředí tak zelené, svěží a bujné. Jsme v oblasti, kde se pohoří And potkává s ekosystémem džungle a pobřeží. Vegetace je zde hustá a větší. Andské svahy tu zachycují vlhký vzduch přicházející od pobřeží, to proto se tomu tady říká mlžný les. Jen vy a příroda, o které jste tak dlouho snili. Tyto nevšední fotografie si budete ještě dlouho po dovolené prohlížet a vzpomínat. Máte pocit, že právě sem musí utíkat všichni obyvatelé hlavního města, když chtějí na chvíli vypnout a vyčistit si hlavu.
Ekoturismus je s vesničkou Nono úzce spjatý. Místní tu jezdí na koních přibližně od roku 1500, kdy jim toto ušlechtilé domácí představili španělští dobyvatelé. Od té doby se oblast kolem vesničky Nono ubírala rančerským způsobem života a vše nasvědčuje tomu, že to tak zůstane i nadále, protože místní mají dodnes ekologické smýšlení. Toto místo navštěvujeme už několik let a vždy odsud odjíždíme nadšení. Turisté totiž většinou zůstávají v centru Quita a téměř nikoho tu nenapadne hledat něco tak unikátního, jako je příroda v okolí metropole.
Tady v Nono jsme to unikátní našli. Čeká nás setkání s domácími, kteří nás přivítají a pohostí s otevřeným srdcem. I introverti se do tohoto místa zamilují! Obklopí vás překrásně rozkvetlá, šťavnatě zelená příroda, nezkrotné vrcholky And, lidé žijící v poklidném tempu: to vše nám vytvoří pravdivý obraz o zdejší krajině.
8. den: Odlétáme z rovníku směr Evropa
QUITO – EVROPA
Vrátíme se do hlavního města a odletíme do Evropy.
9. den: Opět doma
EVROPA
Přílet do Evropy. Sdílení zážitků s rodinou a přáteli.