1. den: Směr Egypt
PRAHA/VÍDEŇ – KÁHIRA
Krátký let do Egypta, do maximální exotiky. Přistáváme v Káhiře, v největší aglomeraci Afriky, v zemi s rozlohou přes 1 milion km2. Setkání s našimi dlouholetými egyptskými partnery – přáteli, kteří zkrátí naše letištní procedury na polovinu. Káhira a první doušky egyptské reality, kterou Vaši průvodci milují a Vy se tímto nadšením brzy nakazíte. Nasedneme do luxusního klimatizovaného autobusu a míříme do našeho hotelu, který se nachází ve stínu pyramid. Ani hodinová cesta není s CK SEN zbytečná. Představíme si Egypt, věci, které můžeme dělat a které ne, čeho se vyvarovat, kde získáme nejlepší kurz na výměnu eura za egyptské libry. Co se dnes probírá v egyptských denících a na Facebooku? Co jedí Egypťané na večeři a co k snídani? Věděli jste, že Egypťané čtou zprava doleva? Že veškerý odpad házejí na střechu? Že zde nefungují žádná pravidla silničního provozu a nechápou princip semaforu?
Vnoříme se do obrovské metropole, která udává tón arabskému světu. Přes 5000 let historie, vůní a chutí. V Káhiře plánujeme strávit tři noci. Náš 5 hvězdičkový hotel Mena House Cairo (za příplatek) je absolutním unikátem. Žádný jiný hotel na světě se nemůže pochlubit atraktivnější polohou jako tento – přímo u pyramid v Gíze. Romantický a legendární hotel byl prvním hotelem v zemi faraonů s vlastním bazénem. Mezi hotelové hosty patřil Winston Churchill, Richard Nixon či Ismail Pasha, spisovatelé Agatha Christie, sir Arthur Conan Doyle, umělci Charlie Chaplin či Frank Sinatra. K těmto velikánům se přidáme i my. Snídaně si budete každý den přímo vychutnávat s dech beroucím pohledem na Cheopsovu pyramidu odrážející se v našem bazénu. Toto místo si zamilujete a také díky němu budou vaše egyptské vzpomínky plné zážitků. "Moudrost je bohatství" říká domorodé přísloví a na tomto zájezdu velmi zbohatneme. Čeká nás první noc v Egyptě.
2. den: PR management krásné Kleopatry
KÁHIRA – ALEXANDRIE – KÁHIRA
Hned po snídani vyrážíme na sever do přímořské Alexandrie. Alexandrie je druhým největším městem země a největším egyptským přístavem. Největší město na březích Středozemního moře je důležitější, než si myslíte. Alexandrie kam míříme je větší než Athény, Barcelona, Marseille či Neapol. Přezdívaná Nevěsta Středomoří je nejevropštějším městem největší arabské země světa, a proto ideální pro naši aklimatizaci. Vyrážíme z Káhiry po výpadovce tak, abychom se vyhnuli všem dopravním zácpám a míříme do delty řeky Nil. Nejdelší řeka světa právě zde končí svou přes 7000 km dlouhou pouť. V levém rameni delty se našla slavná Rosettská deska (dnes v British Museum) podle které Francouz J.F. Champollion rozluštil hieroglyfy.
Alexandrie byla založena v roce 331 pnl. velkým vojevůdcem Alexandrem Makedonským, který je podle vědců pohřben právě zde ve skleněné rakvi obalené čistým zlatem. Profesionální SEN průvodce Vám řekne pikantnosti ze života tohoto velkého Evropana, které jsme sesbírali na našich zájezdech přímo z míst kde se pohybovala Alexandrova armáda. Také se dozvíte vše, co potřebujete na začátku vědět o Egyptě, abyste se v zemi lépe zorientovali a měli z ní více. Alexandrie byla bezmála 1000 (tisíc!) let hlavním městem Egypta. Toto město zná na světě každý, a přitom ho navštěvuje minimum turistů. My z CK SEN sem chodíme každoročně od roku 2000 a máme pro Vás perfektní smysluplný program, který dodá Vaší návštěvě Egypta nový rozměr.
Alexandrie je město posledního faraóna Egypta, město odkud vládla slavná Kleopatra. Po příchodu do Alexandrie míříme nejprve do zdejších katakomb Kom El Shoqafa. Využívané někdy od 2. do 4. st.n.l. jsou největším římským pohřebištěm řecko-římské éry. Řekneme si o trojúhelníku lásky mezi krásnou Kleopatrou, udatným Caesarem a Markem Antoniem i o přechodu moci z řeckých rukou do rukou silné Římské říše. Po prohlídce alexandrijských katakomb se přesouváme na místo, kde kdysi stál slavný Alexandrijský maják – jeden ze 7. starověkých divů světa. Egypt měl dva a oba společně navštívíme! Vejdeme na ostrov Faros, přesně na místo majáku, kde dnes najdete pevnost Qait Bay z 15. století. Po příjemně stráveném čase v pevnosti či v jejím okolí, kde leží starý přístav posetý dřevěnými loděmi se vydáme na oběd. Jsme na břehu Středozemního moře, a tak jsou grilované ryby jasnou volbou! Dlouhá léta navštěvujeme restauraci, kde hodovali králové, sultáni, prezidenti, u vstupu najdete fotografie Jásira Arafata či Jamese Bonda. Lepší ryby v Egyptě nenajdete a my přesně víme kam jít, abychom si je dokonale vychutnali i s teplým chlebem a tradičním egyptským mezze.
Po skvělém obědě směřujeme do Alexandrijské knihovny. Byla to bezkonkurenčně největší a nejslavnější starověká knihovna, nejdůležitější centrum vzdělávání, spojené s nejvlivnějšími velikány a mysliteli, a tak se tu psali základy i naší kultury a historie. Na jejích stěnách uvidíte Asuánskou žulu, která nese písmena abecedy všech světových jazyků. Alexandrie se stala střediskem kultury a poprvé v celých dějinách lidstva i centrem vědy. Alexandrie byla svobodným helénistickým městem, ale zároveň i domovem největší židovské diaspory. V našem programu Egypt – maximální poznání máme i návštěvu synagogy. Alexandrie byla významná i v ranném křesťanství kdy zde sídlil patriarcha. Projdeme se po sluneční promenádě Corniche, ochutnáme domácí alkohol (známe zde koptský obchod) a čerstvé džusy z tropického ovoce a cestou do hotelu z města vzdělanosti a jarního vánku si budeme dávat dohromady sledy událostí. V Alexandrii bojovali Peršané, Július Caesar, Arabové, Křižáci i Napoleon. Věděli jste, že sesterským městem Alexandrie je Bratislava? Unikátní Alexandrie je nám každopádně bližší. Nechápete, že do tohoto města jiné cestovní kanceláře nejezdí. No toto je pouze začátek ...
3. den: Ahoj Ramsesi!
KÁHIRA
Obrovské město většina turistů vynechává, bojí se ho. Garant tohoto zájezdu, MUDr. Ľuboš Fellner tu dlouho za posledních 30 let pobýval, lásku ke Káhiře přenesl na své průvodce a ti Vám ukáží město tak, že budete nadšeni a budete se cítit jako vítězové (Káhira = vítězná). Začínáme v novém muzeu Egyptské historie (GEM), které je považováno za největší muzeum archeologie na světě. Pokud není otevřeno navštěvujeme Egyptské muzeum v Káhiře na náměstí Tahrír. Muzeum s více než 120 000 artefakty je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí země. Staré a zaprášené Egyptské muzeum je plné zlata, pokladů a mumií. Kdo se chce osobně seznámit s Ramsesem II a kdo chce na vlastní oči vidět zlatý sarkofág Tutanchamona? Vše je v ceně zájezdu. Uvidíte i vzácnou podobiznu Achnatona, unikátní Narmerovu paletu starou více než 5000 let a nadchnou Vás i nádherné sochy Amenhotepa III. V uších máte sluchátka, chodíte si po muzeu volně, dotýkáte se tisíciletých pokladů (je to dovoleno) a průvodce – egyptolog, Vám podává profesionální výklad a odpoví na všechny Vaše dotazy. Vše, co máte načtené se Vám najednou řadí do logických souvislostí.
Přejdeme přes Nil a našim klimatizovaným autobusem obdivujíc řidičské umění našeho šoféra vystoupáme nahoru na Citadelu. Ta je po pyramidách a muzeu nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Saladinova Citadela stojí jako dominanta na vrcholku hory Mukattam a je impozantním vyjádřením několika stylů islámského umění, symbolem egyptské moci. Její nejznámější stavbou je alabastrová Mešita Mohammeda Alího z 19. století, ve které budeme obdivovat dokonalost islámské architektury. Vychutnáme si panorama Káhiry, a právě na tomto místě pochopíme, jak je toto místo obrovské, přímo až nekonečné. Uvidíte odsud i pyramidy? Po obhlídce Citadely si prohlédneme další významné náboženské místo Káhiry. Masivní mešita Sultána Hassana je pod patronací UNESCO a není jen samotným místem modlení, ale sloužila i jako medresa, tedy univerzita. Na stěnách budete obdivovat citáty z Koránu a celou tu obrovskou nádheru si důkladně projdeme a vysvětlíme. Oblouková konstrukce mešity byla dlouhá staletí nedosažitelná. Následně se zastavíme na místech, které jiní většinou ani nenajdou. U hrobky posledního krále Egypta a u hrobky posledního šáha Íránu.
Egypt však není jen muslimský a my se podíváme na starobylou křesťanskou menšinu v koptské Káhiře. Koptská čtvrť v Káhiře sídlí ve staré části a nese úplně jinou atmosféru než ta islámská. Jeden z nejdůležitějších křesťanských chrámů města je Kostel sv. Jiří. Navštívíme zde podzemní kostel, postavený kolem studny, ze které prý pil malý Ježíšek poté co Herodes jeho rodinu vyhnal z Betléma. Kostel najdeme v uličkách, které snadno přehlédnete, pokud jste tu poprvé. V Egyptě žila Marie s Josefem a Ježíšem 3 roky, ale toto je to nejdůležitější, dnes poutní místo. V dalším unikátním kostele "zavěšeném" vysoko na skále si ukážeme i portrét koptské Mony Lisy, a kromě ikon najdeme i ojedinělé koptské fresky.
Kolem ostrova Gezira, Zamalek a 187 m Káhirské věže přicházíme na náměstí Tahrír, kde se lámala historie Egypta v 21.století. Po obědě prohlídka pokračuje nejstarší částí Káhiry s nejstarší stavbou města, kterou je pevnost Babylon. Zastavíme se, vyfotím a popovídáme si o tomto unikátu, který opět jiní ani nevědí kde ho najít. Al Fustát, místo, kde vzniklo první hlavní město muslimů v Egyptě již v roce 641 s nejstarší mešitou Afriky. A to nejlepší na závěr, úžasný trh Khan el-Khalili. Slunce zapadá nad Husajnovou mešitou a nejstarší univerzitou světa al-Azhar a my boční uzoučkou uličkou naproti vstupujeme na orientální bazar jako do Aladinovy jeskyně. Je to náročný program, ale my ho máme za ta léta tak propracovaný, že ho lehce stíháme. Dáme si dvouhodinové volno v nejstarší kavárně Afriky v el Fishawy. Ochutnáte kvalitní kávu, silný čaj s větvičkou čerstvé máty či Keftu nebo Falafel? Individuální toulání se prastarými neuvěřitelně fotogenickými uličkami, výhled na Káhiru z vrcholku tajných minaretů, nebo dáte přednost procházce s průvodcem nejkrásnější ulicí Káhiry, Al – Muizz (pod patronací UNESCO)? Jeruzalém má Damašskou bránu, Káhira má bránu Bab – Al Futuh, která vstupuje právě na úžasnou ulici Al Muizz. Nejkrásnější je v noci se stovkami osvětlených obchodů plných stříbra a zlata. Rychlokurz smlouvání v praxi a miliony suvenýrů. Slunce zapadlo, tisíce "Aladinových" lamp se rozsvítilo a rovněž láska ve vašem srdci. Káhira je úžasná a už to víte i Vy!
4. den: Pyramidy v Gíze
GÍZA – ASUÁN
Nejvyšší pyramidu světa, Cheopsovu vidíme již třetí den přímo z našeho hotelu Mena House (za příplatek), který je nejbližším hotelem k této pyramidě. No dnes Vás chceme totálně nadchnout. Ne vše, co zažijete, tu prozradíme, ale přečtěte si a porovnejte program a fotogalerii zájezdu (jde o naše fotografie, které jsme zhotovili sami). Po skvělé snídani vyrazíme na jih do prastarého hlavního města Memfisu a následně ještě dále přes plantáže datlových palem k pyramidám, které mají naši průvodci v CK SEN nejraději. Když přijdou k pyramidám vždy nejprve řeknou Dobrý den, slušně se pozdraví. Jde o jedno z nejexpresivnějších svědectví vývinu lidstva, které jsou stále zahaleny tolika tajemstvími a vzbuzují naši úctu.
Opouštíme asfalt a cestička se klikatí mezi vesničkami, kde se jako by zastavil čas. Navštívíme dvě pyramidy, které jsou starší než Cheopsova pyramida a stavitelé se na nich učili a udělali pár milých chyb. Lomená pyramida se nezdařila, ale je úžasná. Opláštění je hezčí než na Cheopsově. Když si uvědomíme, že v době, kdy lidé stavěli tyto impozantní stavby, neznali ani železo, musíme žasnout. Troufnete si vejít dovnitř Červené pyramidy? Překrásná symetrická s uzoučkým vstupem určitě není vhodná pro klaustrofobika, vy kráčíte v podřepu a cítíte se jako Indiana Jones. Proč o těchto pyramidách nikdo nemluví? Ani Vy to nikomu neříkejte a přihlaste se na zájezd s lovci zážitků – budete nadšeni!
Následně u vesničky Sakkára navštívíme pyramidu faraóna Džosera, která je nejstarší v Egyptě. Přicházíme v čase, kdy je pyramida nejlépe nasvícena a její architekt Imhotep (první známý architekt světa) by měl z nás radost. Znáte někoho, kdo byl uvnitř této pyramidy? CK SEN byla první cestovní kanceláří, která pyramidu v Sakkáře se svými klienty navštěvovala již od roku 2000 a byli jsme také první cestovkou, která byla v jejím nitru začátkem roku 2021. I zde se dozvíte o "trochu" víc. Projdeme se prachem Sakkáry a vejdeme i do hrobky poseté reliéfy, abychom pocítili vzrušení egyptologů před námi.
"Pyramidovou" část dne končíme u nejznámějších pyramid v Gíze, kde máme také rozsáhlejší program. Vyvezeme se dozadu na vyhlídku, slunce svítí zpoza našich zad a osvětluje Cheopsovu (Chufuovu), Chefrénovu (Rachefovu) a Menkaureovu pyramidu pod námi. Živě vidíme (naše smartphony mají kompas), že všechny stavby mají své stěny dokonale orientované na světové strany: sever, jih, východ a západ. Víte kolik pyramid je v Gíze? Tři? Ne, je jich až 9! Dotkneme se nejvyšší pyramidy světa, důkladně si ji vychutnáme a řekneme si o ní více. Jde o jediný starověký div světa, který se dochoval do současnosti, a přitom je tím nejstarším. Vědecké závěry, ale i hypotézy D. Melchizedeka o vesmírných elektrárnách. Každopádně i fyzikální chemik ze SAV bude u těchto kolosů, které byly 3800 let (až do výstavby gotických katedrál) nejvyššími stavbami planety něco cítit. Závěr bude patřit sfinze, úžasné soše, která Vás překvapí svou velikostí. Podíváme se jí z očí do očí? Kdo vydrží její pohled? Jaký je její příběh? Opět sem přijdeme při ideálním světle a Vaše fotografie budou těmi nejlepšími. Vy, sfinga a za ní nejvyšší pyramida světa. Krásný den ukončíme v restauraci, kde máme rezervovaný stůl a díváme se na západ slunce nad nejznámějšími pyramidami světa. Výborné jídlo, které ocení i vegani (baba ghanoush, humus, tahini či molokhia) a pohled na který nikdy nezapomenete. Čeká nás noc strávená v lůžkovém vlaku, který nás vezme napříč celou zemí. Odvezeme se 1. třídou, a tedy nejlepším možným spojem jaký na této trase existuje! V kupé máte komfort, dostanete večeři i snídani s kávou nebo čajem a užijeme si příjemný odpočinek i noc. Ještě stále diskutujeme o tom, co jsme dnes zažili. Věděli jste, že nejdéle žijící a vládnoucí faraon vládl 90 let, jmenoval se Pepi II. a zemřel jako 106letý? Oči zavřete v rušné a chaotické Káhiře a ráno je otevřete na jihu Egypta – v horkém Asuánu ležícím na Nilu. Naše cesta za SEN zážitky pokračuje ...
5. den: Núbie a sv. Simeon
ASUÁN
Jsme v nejjižnějším městě Egypta, městě proslulém nejlepším trhem s kořením. Náš hotel má ideální polohu a je vtěsnaný mezi obrovským trhem a nádherným majestátním Nilem. Konečně klidný den, a to se do Núbie, které je Asuán největším městem i hodí. Projdeme se proslulým Asuánským trhem, kam obchodníci odpradávna putovali dlouhé týdny. Teplo, vůně, a hlavně široké úsměvy na tmavých tvářích Núbijců, kteří jsou úplně jiní než Káhirčané či Alexandrijci. Vítejte v černé Africe!
Nejlepší pepř, šafrán, kardamom, kari, zaatar, čaj s mentolem, míčky s indickými datlemi (tamer hindi), který nazýváme tamarind. Desítky druhů slaďoučkých datlí a úrovní ibišku od výborného až po ten nejlepší na světě. Ochutnáte osvěžující nápoj karkadé, který z ibišku vyrábějí? Na oběd si dáme košarí, což je egyptské národní jídlo. Sejdeme se na střeše našeho hotelu s úžasným výhledem na Nil a hrobky na druhé straně řeky. Košarí je úžasně chutné a sestává z luštěnin, jako cizrna, čočka, osmahnuté cibulky, čerstvé rajčatové omáčky, česnekového octa a několika druhů těstovin. Navíc si můžete přidat chilli, ocet či česnekovou pastu. CK SEN Vás zve. Dáte si po výjimečném obědě šíšu s výhledem do nekonečna? Po řece dnes už turisté jezdí většinou motorovými loděmi, ale my jsme pronajali tradiční feluku, kterou se zde jezdilo zřejmě ještě za dob faraonů. Vytáhneme obrovské bílé plachty a vyrazíme proti proudu na plavbu až k prvnímu nilskému kataraktu. Toto je Nil, nejdelší řeka světa, kde hledáme místo jejího vzniku na zájezdu Burundi, Rwanda, Uganda a na tomto zájezdu jsme byli na místech její delty. Nyní poplujeme po místech, kde končila říše faraonů. Všude kolem jsou obrovské žulové kameny, vystupující z vody. Mnohé z nich připomínají koupající se slony. I proto se ostrov, kolem kterého se právě plavíme právem nazývá Elefantína (Sloní ostrov).
Vystoupíme na místě, kde končí Sahara, největší písková poušť planety. Známe místa s nádhernými pískovými dunami, které jsou nyní při nízkém slunci nádherné. Nikde nikdo pouze vítr a nedozírné písky. Nasednete na velblouda a za super cenu (10 euro / hodina) a převezete se ke křesťanskému klášteru ze 6 století? Nebo dáte přednost krásné procházce? Načasování je dokonalé, zapadající slunce krajinu rozzáří, písek dostane odstíny tmavožluté až oranžové barvy a za zády stojí Asuán na břehu Nilu. Váš instagram bude těmito fotkami nadšen! Večerní Asuán má zvláštní kouzlo. Teplota trochu klesne (ze 40 na snesitelnějších 32), rozzáří se obchůdky na trhu, místní posedávají na ulicích, kouří šíšu a debatují o všem možném. Ve městě najdete pestrobarevné trhy s ochotnými prodávajícími a stánky s tím nejlepším grilovaným kebabem či podniky s plněnými plackami hawawshi. Večerní kouzlo Orientu si nenechte ujít.
6. den: Nejstarší fejk na světě a krokodýl
ABÚ SIMBEL – LUXOR
Pokračujeme ještě více na jih, k súdánským hranicím, kde pro nás první ranní paprsky osvítí monument pýchy, síly a lásky. Abu Simbel. Hluboko v poušti, ale zároveň na břehu obrovské přehrady. Hned vedle Velkého chrámu stojí chrám Ramsesova manželky Nefertari. Ramses II. měl několik žen, avšak jeho nejoblíbenější byla Nefertari, a proto jí dal postavit chrám. Oba chrámy jsou staré 3200 let, jsou vytesané do skály, ale zároveň jsou ukázkou moderní techniky, když je před 60 lety museli vědci a inženýři zachránit před vodami nové přehrady a přemístili celou skalní horu i s vytesanými chrámy o pár set metrů výše. Věděli jste, že přes Asuánskou přehradu proteče 11- tisíc metrů krychlových vody za sekundu?
Abu Simbel objevil švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, který objevil i červené město Petra v Jordánsku. My jsme přišli přesně v době, kdy je chrám nádherně osvětlený a Vy budete nadšeni. Oba chrámy si prohlédneme z venku a následně důkladně i zevnitř. Reliéfy a umělecká díla, které zdobí obě struktury chrámu Abu Simbel, jsou neuvěřitelné. Ručně vyřezávané sloupy, nástěnné malby, obrovské sochy a mnohem více potěší každého, kdo je uvidí. Na stěnách poznáte příběh udatného Ramsese II. bojujícího proti Chetité v epické bitvě v syrském Kádeši. Na cestě zpět se zastavíme na obratníku Raka, na nejsevernějším místě, kde slunce svítí přesně nad vaší hlavou během letní rovnodennosti. Severněji od tohoto místa se to už nikdy neděje. Oběd si dáme opět v Asuánu, který už dobře známe a následně se vedle Nilu přesuneme do města Luxor. Cestujeme údolím Nilu! Za okny se předvádí krásná nilská krajina vyplněná malými městečky či občasnými městy mezi kterými se rozlévají křiklavě zelená políčka a štíhlé palmy. Zde vidíte na vlastní oči, že Nil je nití egyptského života.
7. den: Pečení holuby
NIL – LUXOR
Ráno nás mikrobusy dovezou od našeho hotelu k Nilu, nasedneme na lodičky a na druhé straně nasedneme do druhých mikrobusů, které nás dovezou k našim balónům. Zažíváme nádherné divadlo, ohně zahřívají vzduch pod balony a ty se nafukují. V CK SEN spolupracujeme s nejkvalitnější společností, která má v Luxoru nejlepší jméno a nejkvalitnější balóny. Nasedáme do košů a najednou se balón odlepí od země a my se vznášíme jako cestovatelé kdysi. Svítá. Je to nádhera a ticho přerušuje štěbetání ptáků a šumění listů palem. Pod námi je Údolí Králů, chrám královny Hatšepsut a na druhé straně Nil. Doplaťte si tento zážitek v doplňkových službách za super cenu. Prohlídku Luxoru začínáme na západním břehu u Memnonových kolosů, kde každý váží 720 tun a které jsou staré bezmála 3400 let. Následně míříme do Údolí králů, do země mrtvých. Celá oblast údolí, které kdysi sloužilo jako pohřebiště faraónů a jiných vysoce postavených osob Nové říše, se nazývá El Kurna. V Údolí králů, které se dělí na východní a západní, se nachází momentálně 65 hrobek, právě ve východní části. Maličká hrobka faraóna Tutanchamona objevena v roce 1922 anglickým archeologem a egyptologem Howardem Carterem je nejvýznamnějším egyptským nalezištěm všech dob. Navštívíme tři nejlepší hrobky zařezané hluboko do údolí. Každá z nich má svůj vlastní příběh, svou duši a my si všimneme těch krásných detailů. Některé z hrobek jsou posety barevnou výzdobou, tisíci hieroglyfů, ale jinde necháme oči na unikátním kamenném sarkofágu v poslední místnosti celé hrobky. Kráčíme dovnitř, cítíte to zrychlení bušení srdce? Jste ve starověkých egyptských hrobkách a tento zážitek si budete v sobě nosit ještě dlouho.
Z Údolí králů se přesouváme na návštěvu archeologické lokality Dér el-Bahrí. Nasedneme na elektrický vláček, který nás přesune až ke komplexu tří zádušních chrámů ve skalní kotlině. Zde si prohlédneme nejdůležitější z nich – chrám královny Hatšepsut, kterou mnozí považovali nejen za první královnu v historii, ale zároveň za první ženu, která se stala faraonem. Nastoupila na trůn přesně před 3500 lety. Její zádušní chrám je nadčasovou stavbou a je stále moderní i v dnešní době. Maximální minimalismus. Chrám navrhl architekt a milenec královny Senenmut. Vidíte, že šlo o pokrokovou královnu ve všech ohledech. Egyptu vládla 2 desetiletí. Podíváme se na to, jak vzniká papyrus a vysvětlíme si tajemství této starobylé rostliny, kterou Egypťané milovali. Máte zájem pořídit si zaručeně pravou starožitnou alabastrovou nádobku na vonné oleje nebo unikátní alabastrovou lampu? Ať se líbí .... ale určitě sjednávejte cenu, protože právě to je kořením arabského obchodu. Dáte si dnes v Luxoru na oběd slavné pečené holuby? Víme, kde je dělají nejlepší ve městě.
Po obědě se vydáme prozkoumat svět starověkého Karnaku na východní straně Nilu. Luxor s Karnakem spojuje alej posetá sfingami, které mají hlavu berana – ten byl totiž posvátným zvířetem boha Amona. V sloupové síni stojí 134 sloupů o výšce 10-12 metrů. Jsou široké čtyři metry a jsou celé pokryty hieroglyfy. Potkáme zde Hercula Poirota? Objevíme nejkrásnější obelisky, reliéfy a za posvátným jezírkem si vyfotíme nejkrásnější panorama celého Karnaku. Víte proč tu poutníci obcházejí obrovského kamenného skaraba? Na místě se rozhodnete sami či ho obejdete tři, pět nebo sedm krát! Který obelisk patří královně Hatšepsut? Dozvíte se různé pikantnosti, vždyť náš průvodce právě z chrámového komplexu v Karnaku realizoval svou doktorandskou práci. Bez něj bychom tu chodili jako slepí, s ním jde o velké dobrodružství.
Jsme ubytováni nedaleko Nilu, a tak se vydáme na drožkách tažené koňmi ke slavnému luxorskému chrámu. Nechybí Vám před ním jeden obelisk? Ale ano, dnes je na Place de la Concorde v Paříži. Luxorský chrám je v noci nádherně osvětlený, a to je pro nás opět jiný pohled na starobylý Egypt. Ponořte se do bazaru, kde prodávají koření z Asuánu, projděte se luxorským ulicemi, a nakonec si sedněte do jedné z kavárniček s výhledem na chrám. Perfektní džusy, tradiční egyptská Ahwa nebo příjemný Sahlep a hlava plná zážitků.
8. den: Země mrtvých
LUXOR – TUNIS
Ráno se ještě vzbudíte v legendárním Luxoru, ale na dnešek jsme si naplánovali přelet do hlavního města Tuniska, Tunisu. Zde na nás čeká další příběh země, kde se ponoříme do orientálního volání. Ubytování a první tuniská noc.
9. den: Po stopách Féničanů
TUNIS
Po snídani se vybereme poznávat zákoutí Tunisu. Zkusíte své první smlouvání na místním bazaru? Projdeme se orientálním světem, nahlédneme ke staré mešitě Zayutna, která si pamatuje téměř celé islámské dějiny města a užijeme si exotiku s vůní arabského koření. Muzeum Bardo patří k nejznámějším v celé zemi a přesně tam pokračují naše kroky, abychom na vlastní oči viděli sbírku unikátních mozaik, soch a umění, které tu po sobě nechali Féničané, Řekové, Římané či různé dynastie islámských panovníků. Celá historie Tuniska pod jednou střechou a my se v ní zorientujeme. První tuniský oběd a čeká na nás legendární KARTÁGO! Kdo říkal, že Kartágo musí být zničeno a proč tak leželo Římanům v žaludku? Kráčíme po stopách Féničanů a v Kartágu objevíme ruiny slavného města zapsaného v UNESCO. V Antonínových lázních si vysvětlíme, jak si Římané užívali luxus a zasníme se jaké toto místo muselo být v době největší slávy. O pár kilometrů dál se všechno kolem nás změní a pohltí nás bílo-modrý svět tichých a malebných uliček v městečku SIDI BOU SAID. Sednete si na kávu s kardamomem nebo si dáte raději čaj s mátou? Odjezd do Hammametu, kde strávíme na noc.
10. den: Nejposvátnější město Tuniska
HAMMAMET – KAIROUAN – MAHDIA
Ráno opustíme pobřeží Středozemního moře, abychom se vydali do vnitrozemí, kde na náš čeká Kairouan, nejposvátnější město celého Tuniska. Jeho jméno svítí mezi nejdůležitějšími historickými, islámskými městy severní Afriky a my hned pochopíme proč. Vejdeme za jeho brány do stařičké mediny, kde nás obklopí orientální krása okenic, zdobených dveří a téměř z každé uličky vyčnívá hranatý minaret. Kairouan založil generál Uqba ibn Nafi ještě v roce 670 po kterém zde zůstala unikátní Velká mešita, symbol dnešního města. Vyšplháme se na střechu okolních domů, abychom si vychutnali panorama města i s mešitou. Najdeme posvátného velblouda, prohlédneme si orientální koberce, dáme skleničku čaje a Kairouan se promění na zážitek. Sedm návštěv Kairouanu se vyrovná jedné návštěvy Mekky! Svým voláním nás opět přitáhne mořské pobřeží a čeká na nás SOUSSE se svým starým městem a nádherným Ribatem a velkou mešitou. Projdeme útroby Ribatu, tedy středověké pevnosti a toto místo bude jako z filmu! Pohltí nás tržiště a váš fotoaparát nepřestane cvakat. Slyšeli jste už o tom, že si Tunisané rádi do čaje dávají piniové oříšky? Ochutnejte i vy! V nedalekém Monastiru se zastavíme u ikony města v podobě hrobky bývalého prezidenta Habiba Bourguiba, který vládl zemi 30 let. Koupíte si tradiční tuniskou keramiku na místním tržišti? Sněhobílá Mahdia bude místem naší noci. Podvečerní procházka starým městem s typickými bílými domy. Ochutnáte dnes kuskus s cizrnou a zeleninou nebo dáte přednost pikantním klobáskám Merguez?
11. den: Největší starověký amfiteátr světa
EL JEM – EL DJERBA
Koloseum v italském Římě určitě znáte, ale slyšeli jste už o tuniském městě EL JEM? Amfiteátr z 3.století, který po sobě zanechali Římané patří k nejkrásnějším na světě, ale nebudete se zde tisknout s davy turistů. Povíme si příběhy gladiátorů a ukážeme si místa, odkud přicházeli do arény mezi tisíce zvědavých pohledů. Být v El Jeme je zážitkem, vždyť přece patří k největším, starověkým amfiteátrům světa! Římský svět necháme za námi a přesouváme se na jih na slavný ostrov Džerba. Pohled na něj si vychutnáme z trajektu a ocitneme se v jeho hlavním městě Houma Souq. Podvečerní procházka příjemným městečkem na břehu Středozemního moře, kde se mísily vlivy křesťanství, islámu i judaismu a vytvořily unikátní svět. Čerstvý pomerančový džus, skvělé tuniské datle, jídla nasáklé arabským orientem nebo tuniské vínko? Najdete zde vše a můžete si užívat tuniský odpočinek na největším ostrově severní Afriky. Noc na Džerbě.
12. – 13. den: Relax u Středozemního moře
EL DJERBA
Celodenní zasloužený relax u moře.
14. den: Odlet domů.
TUNIS – EVROPA
Ráno přesun na letiště a odlet domů. Vítání se s rodinou a přáteli a sdílení krásných zážitků. Na konci naší cesty, když už nastupujeme do letadla, unaveni sluncem a s hlavou přeplněnou letopočty, zážitky a dojmy se snažíme sumarizovat, co všechno jsme vlastně viděli a zažili, a s potěšením zjišťujeme, že jsme se zamilovali.