1. den: Let do Káhiry - největší aglomerace kontinentu
PRAHA/VÍDEŇ – KÁHIRA
Čeká nás let do Egypta, do ohromující exotické destinace s rozlohou přes 1 milion km2! Po zhruba 3,5 hodinách přistáváme v Káhiře, jež je považovaná za největší aglomeraci Afriky. Setkáváme se s našimi dlouholetými egyptskými partnery – přáteli, kteří zkrátí naše letištní procedury na polovinu. Káhira nám otevírá svou vřelou náruč a my si můžeme užívat první doušky tajemné egyptské atmosféry, kterou milují i naši průvodci. Dobrodružství a nadšení visí ve vzduchu, nálada je skvělá a snadno se přenese i na nás.
Nasedneme do luxusního klimatizovaného autobusu a míříme do našeho hotelu, který se nachází ve stínu pyramid. Během hodinové cesty s CK SEN však nezahálíme! Představíme si totiž Egypt jako celek a řekneme si, co je možné v této zemi dělat a čeho se raději vyvarovat. Krom jiného se seznámíme i s místní kulturou – pro někoho bude možná překvapivé zjištění, že Egypťané čtou zprava doleva a že veškerý odpad odkládají na střechu. V zemi také nefungují žádná pravidla silničního provozu, obyvatelé Egypta totiž nechápou princip semaforu. Pro našince nepředstavitelné a svým způsobem fascinující.
A pak to přijde. Konečně se vnoříme do obrovské metropole, která udává tón arabskému světu. Přes 5 000 let historie, vůní a chutí. V Káhiře plánujeme strávit tři noci. Náš 5hvězdičkový hotel Mena House Cairo (za příplatek) je absolutním unikátem. Žádný jiný hotel na světě se nemůže pochlubit atraktivnější polohou jako tento – přímo u pyramid v Gíze. Romantický a legendární hotel byl prvním hotelem v zemi faraonů s vlastním bazénem. Mezi hotelové hosty patřil Winston Churchill, Richard Nixon, Ismail Pasha, spisovatelé Agatha Christie, sir Arthur Conan Doyle a umělci Charlie Chaplin či Frank Sinatra. K těmto velikánům se přidáme i my. Snídaně si budeme každý den přímo vychutnávat s dechberoucím pohledem na Cheopsovu pyramidu odrážející se v bazénu. Toto místo si zkrátka musí zamilovat každý! "Moudrost je bohatství." říká domorodé přísloví a na tomto zájezdu velmi zbohatneme. Čeká nás první noc v Egyptě.
2. den: Alexandrie – nejkrásnější město Egypta (Kleopatra, Cézar, 7. div světa)
KÁHIRA – ALEXANDRIE – KÁHIRA
Hned po snídani vyrážíme na sever do přímořské Alexandrie – druhého největšího města země a nejvýznamnějšího egyptského přístavu. Tato metropole rozkládající se na březích Středozemního moře je důležitější, než bychom si mohli myslet. Svou rozlohou dokonce konkuruje Athénám, Barceloně, Marseille či Neapoli. Alexandrie přezdívaná „Nevěsta Středomoří“ je nejevropštějším městem největší arabské země světa, a proto se jeví jako ideální pro naši aklimatizaci. Vyrážíme z Káhiry po výpadovce tak, abychom se vyhnuli všem dopravním zácpám a míříme k deltě řeky Nil. Nejdelší řeka světa právě zde končí svou dlouhou pouť, která měří více než 7 000 km! Zajímavost: Na levém rameni delty se našla slavná Rosettská deska (dnes v British Museum) podle které Francouz J. F. Champollion rozluštil hieroglyfy.
Alexandrie byla založena v roce 331 před n. l. velkým vojevůdcem Alexandrem Makedonským, který je podle vědců pohřben právě zde, ve skleněné rakvi obalené čistým zlatem. Zkušený SEN průvodce zájemcům sdělí pikantnosti ze života tohoto velkého Evropana. Ty byly mimochodem získány přímo z míst, kde se pohybovala Alexandrova armáda. Také se dozvíme všechny důležité informace o Egyptě pro lepší orientaci v zemi i intenzivnější zážitky. Zajímavost:Alexandrie byla bezmála 1 000 let hlavním městem Egypta. Toto město zná na světě každý, a přitom ho navštěvuje minimum turistů. Průvodci z CK SEN jezdí do této destinace každoročně už od roku 2000, a tak mohou s péčí a zkušenostmi sestavit perfektní a smysluplný program, který dodá návštěvě Egypta zcela nový rozměr!
Cesta do historie ale zdaleka nekončí – to teprve začíná! Alexandrie nabízí návštěvníkům daleko více. V tomto překrásném městě posledního faraona Egypta vládla také slavná Kleopatra, jejíž příběh je neméně fascinující. Po příjezdu do Alexandrie tedy zamíříme do zdejších katakomb Kom El Shoqafa. Ty bývaly využívané přibližně od 2. do 4. století n. l. a jsou největším římským pohřebištěm řecko-římské éry. Dále si řekneme pár zajímavostí o trojúhelníku lásky mezi krásnou Kleopatrou, udatným Caesarem a Markem Antoniem. A aby toho nebylo málo, probereme také historická fakta o přechodu moci z řeckých rukou do rukou silné Římské říše.
Po prohlídce alexandrijských katakomb se přesouváme na ostrov Faros, kde kdysi stával slavný Alexandrijský maják – jeden ze 7. starověkých divů světa (Egypt dříve disponoval dvěma majáky). Dnes však na bývalém stanovišti majáku najdeme pouze pevnost Qait Bay z 15. století, kterou poctíme svou návštěvou. Po příjemně stráveném čase v pevnosti a ve starém přístavu posetém dřevěnými loděmi jistě většině z nás vyhládne, a tak se vydáme na oběd. Nacházíme se na břehu Středozemního moře, tudíž grilované ryby jsou jasnou volbou! CK SEN navštěvuje dlouhá léta jednu ověřenou restauraci, ve které hodovali králové, sultáni nebo prezidenti, a tak ochutnáme ty nejlepší ryby v Egyptě – například s lahodným teplým chlebem. A předtím někteří z nás zakousnou i tradiční egyptské mezze (výběr předkrmů). Zajímavost: Hned u vstupu můžeme vidět i fotografie Jásira Arafata nebo filmového agenta Jamese Bonda.
Dokonale najezení se pak vydáme za dobrodružstvím zpět do města, konkrétně tedy do Alexandrijské knihovny. Ta bývala bezkonkurenčně největší a nejslavnější starověkou knihovnou i nejdůležitějším centrem vzdělávání. Spojována je tradičně s nejvlivnějšími velikány a mysliteli, dokonce se tu psaly základy naší kultury a historie. Na jejích stěnách uvidíte Asuánskou žulu, která nese písmena abecedy všech světových jazyků. Alexandrie se stala střediskem kultury a poprvé v celých dějinách lidstva i centrem vědy. Bývala též svobodným helénistickým městem a zároveň domovem největší židovské diaspory. A aby byl zájezd do Egypta skutečně o maximálním poznávání, nesmí chybět ani návštěva místní synagogy. Alexandrie bývala významná i v raném křesťanství, neboť zde sídlil patriarcha.
Až ukončíme poznávání egyptské historie a kultury, čeká nás odpočinková procházka po nábřežní promenádě Corniche, ochutnávka domácího alkoholu (známe zde koptský obchod) a popíjení čerstvých džusů z tropického ovoce. Cesta z města vzdělanosti do hotelu bude plynout pomalu, a tak si budeme dávat dohromady sledy uběhlých událostí a fascinujících zážitků. Jen s CK SEN je možné poznat toto unikátní egyptské město skutečně do hloubky a také z jiné perspektivy. Zajímavost: V Alexandrii bojovali Peršané, Július Caesar, Arabové, Křižáci i Napoleon.
3. den: Pyramidy – uvidíme, a hlavně zažijeme mnohem víc!
GÍZA
Cheopsovu pyramidu, která je nejvyšší na světě, budeme mít možnost vidět již třetí den přímo z hotelu Mena House (za příplatek). Leží totiž zdaleka nejblíže této úžasné historické památce. Čtvrtý den však bude o dalších dechberoucích zážitcích. CK SEN úmyslně neprozradí úplně vše, neboť to chce také nějaké to překvapení! Zájemci ale mohou porovnat program a fotogalerii zájezdu (jde o autentické fotografie od SEN průvodců přímo z místa). Teď už ale pojďme vyrazit na další fascinující cestu. Dokonale nasnídaní odjedeme na jih do prastarého hlavního města Memfis a následně ještě dále přes plantáže datlových palem k pyramidám, které mají průvodci v CK SEN nejraději a pociťují k tomuto místu úctu. Jde o jedno z nejexpresivnějších svědectví vývinu lidstva, které je stále zahaleno tolika tajemstvími! Tohle nadchne každého.
Opouštíme asfalt a cestička se klikatí mezi vesničkami, kde se jako by zastavil čas. Navštívíme dvě pyramidy, které jsou starší než Cheopsova pyramida. Na nich se tehdejší stavitelé učili a udělali při tom samozřejmě pár (dnes pro nás) milých chyb. Lomená pyramida se nezdařila, ale je úžasná. Opláštění je na první pohled daleko hezčí než na té Cheopsově. Poté se mnozí z nás zamyslí a užasnou nad tím, jak mohli dříve lidé postavit, tak impozantní stavby, když neznali ani železo. Bere to dech! Pro troufalé se naskytne i možnost navštívit Červenou pyramidu, která je sice obdivuhodná svou symetričností, ale disponuje velmi úzkým vstupem a nízkým stropem – určitě není vhodná pro klaustrofobika. Ti, co se do ní ale vydají, si budou připadat v podřepu třeba jako známý filmový průzkumník Indiana Jones. Možná kdekoho napadne, proč se o těchto pyramidách vlastně nemluví? S CK SEN zkrátka zažije každý dobrodruh mnohem víc, než očekává! Přihlaste se na zájezd s lovci zážitků – budete nadšeni!
Další naší zastávkou bude vesnička Sakkára, kde navštívíme pyramidu faraona Džosera. Ta je zdaleka nejstarší v Egyptě. Přicházíme v čase, kdy je pyramida nejlépe nasvícena a její architekt Imhotep (první známý architekt světa) by z nás měl radost. A co dál? Projdeme se prachem Sakkáry a vejdeme i do hrobky poseté reliéfy, abychom pocítili nadšení egyptologů před námi. Zajímavost: Znáte někoho, kdo byl uvnitř této pyramidy? CK SEN byla první cestovní kanceláří, která pyramidu v Sakkáře se svými klienty navštěvovala již od roku 2000. Prvenství si ovšem drží i co se týká návštěvy v jejím nitru, což bylo začátkem roku 2021. I zde se tedy dozvíme o "trochu" víc!
"Pyramidovou" část dne končíme u nejznámějších pyramid v Gíze, kde máme také rozsáhlejší program. Vyvezeme se dozadu na vyhlídku, slunce svítí zpoza našich zad a osvětluje Cheopsovu (Chufuovu), Chefrénovu (Rachefovu) a Menkaureovu pyramidu pod námi. Živě vidíme (naše smartphony mají kompas), že všechny stavby mají své stěny dokonale orientované na světové strany: sever, jih, východ a západ. Tipovat také můžeme, kolik že je vlastně v Gíze pyramid. Jsou snad tři? Samá voda. Je jich až 9! Čeká nás toho ale daleko víc. Dotkneme se například nejvyšší pyramidy světa, důkladně si ji vychutnáme a prozradíme si o ní zajímavá fakta. Jde o jediný starověký div světa, který se dochoval do současnosti, a přitom je také tím nejstarším.
Směrem k pyramidám si však prozradíme i to, že jsou obestřené mnoha neznámými a možná i jakýmsi tajemnem. O tom ostatně „hovoří“ vědecké závěry, ale i hypotézy esoterického výzkumníka D. Melchizedeka, který měl za to, že se jedná o vesmírné elektrárny. Nutno ovšem podotknout, že i ten nejvzdělanější fyzikální chemik bude u těchto kolosů, které byly považovány celých 3 800 let za nejvyšší stavby planety (až do výstavby gotických katedrál), něco cítit. Závěr dne pak bude patřit sfinze, úžasné soše, která nás překvapí svou velikostí. Podíváme se jí z očí do očí? Kdo vydrží její pohled? Jaký je její příběh? Opět sem přijdeme při ideálním světle, a tak získáme ty nejúchvatnější fotografické snímky. Krásný den ukončíme v příjemné restauraci, kde máme rezervovaný stůl a díváme se na západ slunce nad nejznámějšími pyramidami světa.
Čeká nás výborné jídlo, které ocení i vegani (baba ghanoush, humus, tahini či molokhia) a samozřejmě nezapomenutelné výhledy.
4. den: Studna, ze které pil Ježíš a nejstarší kavárna
KÁHIRA – ASUÁN
Přesouváme se do Káhiry – hlavního města Egypta. Tohle místo překvapivě většina turistů vynechává z důvodu určitých obav. A právě s těmi objevíme městské krásy ve zcela jiném světle a naprosto bez obav! Nadšení bude střídat úžas. Prohlídku započneme ve Velkém egyptském muzeu (GEM – Grand egyptian museum), které je považováno za největší muzeum archeologie na světě. Pokud nebude zrovna zde otevřeno, pak navštívíme Egyptské muzeum v Káhiře na náměstí Tahrír.
Konkrétně Egyptské muzeum v Káhiře obsáhne ve své sbírce více než 120 000 artefaktů a je jednou z nejvýznamnějších kulturních institucí země. Najdeme tu mnoho zlatých předmětů, pokladů a několik mumií významných faraonů, jako například Ramsese II. nebo Tutanchamona – ten tu má dokonce zlatý sarkofág. To vše je v ceně zájezdu. Vhled do egyptské historie však nekončí! V muzeu je možné vidět i vzácnou podobiznu Achnatona, unikátní Narmerovu paletu starou více než 5 000 let a nádherné sochy Amenhotepa III. Po muzeu je dovoleno chodit volně, a dokonce je možné dotýkat se tisíciletých pokladů! Přidanou hodnotou pak bude při tom všem průvodce – egyptolog, který předá profesionální výklad a odpoví na všechny nenechavé dotazy. Zde budou nadšení všichni milovníci historie – obzvlášť té egyptské! Vidět na vlastní oči to, co bylo dosud jen teorií, je dechberoucí.
Po absolvování prohlídky muzea přejíždíme přes Nil naším klimatizovaným autobusem a obdivujíc řidičské umění našeho řidiče stoupáme do vrchu k Saladinově citadele. Ta je po pyramidách a muzeu nejnavštěvovanější památkou Káhiry. Stojí jako dominanta na vrcholku hory Mukattam a je impozantním vyjádřením několika stylů islámského umění i symbolem egyptské moci. Její nejznámější stavbou je alabastrová mešita Mohammeda Alího z 19. století, ve které budeme obdivovat dokonalost islámské architektury. Také si vychutnáme panorama Káhiry, a právě na tomto místě pochopíme, jak je toto město obrovské, přímo až nekonečné. Možná odsud uvidíme i pyramidy…
Po obhlídce Saladinovy citadely si rovněž prohlédneme další významné náboženské místo Káhiry. Masivní mešita Sultána Hassana je pod patronací UNESCO a není jen samotným místem modlení, ale sloužila i jako medresa, tedy univerzita. Na stěnách si povšimneme citátů z Koránu a dechberoucí interiér si důkladně projdeme a vysvětlíme. Zajímavostí je, že oblouková konstrukce mešity byla dlouhá staletí nedosažitelná. Následně se zastavíme na místech, která jiní většinou ani nenajdou. U hrobky posledního krále Egypta a u hrobky posledního šáha Íránu.
Egypt však není jen muslimský, najdeme v něm i prvky křesťanství – jedním z nich je například starobylá křesťanská menšina v koptské Káhiře. Koptská čtvrť v sídlí ve staré části města a nese úplně jinou atmosféru než ta islámská. Jeden z nejdůležitějších křesťanských chrámů města je Kostel sv. Jiří. Navštívíme zde ovšem i podzemní kostel postavený kolem studny, ze které prý pil malý Ježíšek poté, co Herodes jeho rodinu vyhnal z Betléma. Kostel najdeme v uličkách, které snadno přehlédnete, pokud jste tu poprvé. Další zastávkou bude též unikátní kostel postavený vysoko na skále. V něm si ukážeme portrét koptské Mony Lisy i ojedinělé koptské fresky. Zajímavost: V Egyptě žila Marie s Josefem a Ježíšem 3 roky. Dnes je tedy nejdůležitějším poutním místem.
Naše egyptské putování pokračuje kolem ostrova Gezira, čtvrti Zamalek a 187 metrů vysoké Káhirské věže. Tudy dojdeme až na náměstí Tahrír, kde se lámala historie Egypta ve 21. století. Posilněni chutným obědem se pak vydáme do nejstarší části Káhiry s nejstarší stavbou města, kterou je pevnost Babylon. Zastavíme se, vyfotíme překrásné scenérie a popovídáme si o tomto unikátu, jenž opět zůstává většině lidí skryt – neznalý člověk ho jen tak nenajde. Dále nás čeká i kochání se historickým centrem Staré Káhiry, jimž je Al Fustat – místo, kde vzniklo již v roce 641 první hlavní město muslimů v Egyptě s nejstarší mešitou Afriky.
Na závěr si dopřejeme skutečně to nejlepší, a to úžasný trh Khan el-Khalili. Ozářeni měkkým svitem zapadajícího slunce nad Husajnovou mešitou a nejstarší univerzitou světa al-Azhar se vydáme vstříc orientálnímu bazaru, respektive do něj vstoupíme úzkou boční uličkou. I přesto, že za sebou máme náročný denní program, zvládneme s klidem a pohodou vše. Nyní nás čeká zasloužené dvouhodinové volno v nejstarší kavárně Afriky, kterou je El Fishawy. Většina ochutná kvalitní kávu, avšak někdo dá přednost třeba i silnému čaji s větvičkou čerstvé máty. Na zub se pak nabídne masový pokrm kefta nebo vegetariánský falafel.
Cílová rovinka jednoho fascinujícího egyptského dne bude zakončena individuálním touláním prastarými a neuvěřitelně fotogenickými uličkami. Zájemci si užijí výhled na Káhiru z vrcholku tajných minaretů, nebo procházku s průvodcem podél nejkrásnější ulice Káhiry, kterou je Al-Muizz (pod patronací UNESCO). Jeruzalém má Damašskou bránu, Káhira má bránu Bab – Al Futuh, kterou se vstupuje právě na úžasnou ulici Al-Muizz. Nejkrásnější je v noci se stovkami osvětlených obchodů plných stříbra a zlata. Ti, co rádi nakupují, pak mohou absolvovat i „rychlokurz smlouvání v praxi“ mezi miliony suvenýrů. Nakonec se Slunce skryje za horizont a tisíce "Aladinových" lamp v ulicích je zažehnuto – stejně jako láska v našich srdcích. Kdekdo v ten moment pochopí, jak je Káhira výjimečná!
Noc strávíme následně v lůžkovém vlaku, který nás převeze napříč celou zemí. Užijeme si 1. třídu, tedy nejlepší možný spoj, jaký na této trase existuje! Kupé nabídne komfort tolik potřebný k odpočinku i přespání a k dostání bude pro hladovce i jídlo. Někteří z nás budou ještě zřejmě diskutovat o tom, co všechno jsme zažili. Ráno pak přivítáme chutnou snídaní s kávou nebo čajem a záhy vyměníme rušnou a chaotickou Káhiru za jih Egypta – ocitáme se v horkém Asuánu ležícím na Nilu. Naše cesta za SEN zážitky pokračuje. Zajímavost: Věděli jste, že nejdéle žijícím faraonem býval Pepi II. a vládl 90 let? Zemřel ve 106 letech.
5. den: Plavba felúkou po Nilu a pískové duny Sahary
ASUÁN
Před námi je další den, tentokrát v nejjižnějším městě Egypta, které je proslulé nejlepším trhem s kořením. Náš hotel má ideální polohu – je vtěsnaný mezi obrovským trhem a nádherným majestátním Nilem. Konečně klidný den! To se k historické Núbii (Asuán je její největší město) náramně hodí. Nejprve se projdeme proslulým Asuánským trhem, kam obchodníci odpradávna putovali dlouhé týdny. Zahalí nás teplo, vůně, a potěší široké úsměvy na tmavých tvářích Núbijců, kteří jsou úplně jiní než lidé žijící v Káhiře či Alexandrijci. Vítá nás černá Afrika!
Vůně se v tomto úchvatném místě skutečně příjemně linou. Je to především ten nejlepší pepř, šafrán, kardamom, kari, zaatar, čaj s mentolem anebo míčky s indickými datlemi (tamer hindi), které nazýváme tamarind. Na trhu najdeme i desítky druhů slaďoučkých datlí a ibišku různé kvality – jak ten výborný, tak ten nejlepší na světě. Zájemci mohou dokonce ochutnat osvěžující nápoj zvaný karkadé, který se tu právě z ibišku vyrábí. Na oběd si pak dáme košarí, což je egyptské národní jídlo. K jídlu se sejdeme na střeše našeho hotelu s úžasným výhledem na Nil a hrobky na druhé straně řeky. Košarí je mimochodem velmi chutný pokrm a připravuje se z cizrny, čočky, osmahnuté cibulky, čerstvé rajčatové omáčky, česnekového octa a několika druhů těstovin. Milovníci intenzivních chutí si navíc mohou přidat chilli, ocet či česnekovou pastu. CK SEN každého zve! Po výjimečném obědě je pak možné dopřát si třeba šíšu s výhledem do neznáma… Dokonalý den, který ovšem zdaleka nekončí.
Po řece dnes už turisté jezdí většinou motorovými loděmi, ale my si pronajmeme tradiční felúku, kterou se zde jezdilo zřejmě ještě za dob faraonů. Vytáhneme obrovské bílé plachty a vyrazíme proti proudu na plavbu až k prvnímu nilskému kataraktu. Toto je Nil, nejdelší řeka světa, kde hledáme místo jejího vzniku na zájezdu Burundi, Rwanda, Uganda. Nyní však poplujeme po místech, kde končila říše faraonů. Všude kolem jsou obrovské žulové kameny, které vystupují z vody. Mnohé z nich připomínají koupající se slony. I proto se ostrov, kolem kterého se poplavíme, právem nazývá Elefantína (Sloní ostrov).
Vystoupíme na místě, kde končí Sahara, největší písečná poušť planety. Poznáme místa s okouzlujícími písečnými dunami, jejichž krásu umocní nízké slunce. Nikde nikdo, pouze vítr a nedozírné písky. Poté zájemci nasednou na velblouda a za velmi výhodnou cenu (10 euro/hodina) se nechají převézt ke křesťanskému klášteru ze 6. století. Jiní zase dají přednost třeba romantické procházce. Načasování je dokonalé, zapadající slunce krajinu rozzáří a písek před námi získá odstíny tmavožluté až oranžové barvy. Fotografičtí nadšenci si právě v tento okamžik nemohou nechat ujít okouzlující snímky! Vyfotit mohou třeba i večerní Asuán rozkládající se na břehu Nilu, který má zvláštní kouzlo. A až večerní teplota trochu klesne (z tropických 40 °C na snesitelnějších 32 °C), půjdeme obdivovat rozzářené obchůdky na trhu, pozorovat místní posedávají na ulicích, kuřáky potahující ze šíšy a také ty, kteří debatují o všem možném. Ve městě najdeme nejen pestrobarevné trhy s ochotnými prodávajícími, ale i stánky s tím nejlepším grilovaným kebabem a podniky s plněnými plackami hawawshi. Nechat se unést večerním kouzlem Orientu má něco do sebe.
6. den: Nejkrásnější chrám Egypta
ABÚ SIMBEL – LUXOR
Další den pokračujeme ještě více na jih, k súdánským hranicím, kde pro nás první ranní paprsky osvítí monumenty pýchy, síly a lásky – chrámy Abú Simbel stojící hluboko v poušti, ale zároveň na břehu obrovské přehrady (jejich stáří je odhadováno na 3 200 let). Hned vedle Velkého chrámu stojí Malý chrám zasvěcený Ramsesově manželce Nefertari. Ramses II. měl několik žen, avšak jeho nejoblíbenější byla Nefertari, a proto jí dal chrám postavit. Obě památky byly vytesané do skály, ale zároveň jsou ukázkou moderní techniky. Před 60 lety totiž museli vědci a inženýři zachránit tento kus historie před vodami nové přehrady, a tak přemístili celou skalní horu i s vytesanými chrámy o pár set metrů výše. Zajímavost: Věděli jste, že přes Asuánskou přehradu proteče 11 tisíc metrů krychlových vody za sekundu?
Abú Simbel poprvé objevil švýcarský cestovatel Johann Ludwig Burckhardt, jehož zásluhou bylo objeveno i červené město Petra v Jordánsku. My přijdeme na místo přesně v době, kdy bude chrám nádherně osvětlený. Oba chrámy si prohlédneme z venku a následně důkladně i zevnitř. Reliéfy a umělecká díla, která zdobí obě struktury chrámu Abú Simbel, jsou neuvěřitelné. Ručně vyřezávané sloupy, nástěnné malby, obrovské sochy a mnohem více potěší každého, kdo je uvidí. Na stěnách je krom jiného rozpoznatelný příběh udatného Ramsese II. bojujícího proti Chetité v epické bitvě v syrském Kádeši.
Na cestě zpět se ještě zastavíme na obratníku Raka, na nejsevernějším místě, kde slunce svítí během letní rovnodennosti přesně nad hlavou. Severněji od tohoto místa se to už nikdy neděje. Oběd si dáme opět v Asuánu, který už dobře známe a následně se podél Nilu přesuneme do města Luxor. Čeká nás cesta údolím Nilu! Za okny se předvede krásná nilská krajina vyplněná malými městečky či občasnými městy, mezi kterými se rozlévají křiklavě zelená políčka a štíhlé palmy. Zde spatříme na vlastní oči, že Nil je nití egyptského života.
7. den: Let balónem a pečení holuby
NIL – LUXOR
Ráno nás mikrobusy dovezou od našeho hotelu k Nilu, kde nasedneme na lodičky a přeplavíme se na druhou stranu k dalším mikrobusům, které nás již dovezou na místo činu – k balónům. Zažijeme velkolepé divadlo. Ohně zahřívají vzduch pod balony a ty se nafukují. CK SEN spolupracuje s renomovanou společností, jež má v Luxoru to nejlepší jméno a ty nejkvalitnější balóny. Čeká nás ale daleko víc NEJ! Nasedáme do košů a v balónu se vznášíme do vzduchu, tak jako kdysi dobrodružní cestovatelé. Svítá. Užíváme si tu nádheru přítomného okamžiku a naprosté ticho přerušuje pouze štěbetání ptáků a šumění listů palem. Pod námi se rozprostírá Údolí Králů, Zádušní chrám královny Hatšepsut a na druhé straně Nil. TIP: Doplaťte si tento zážitek v doplňkových službách za bezkonkurenční cenu.
Po balónovém zážitku si pak užijeme prohlídku města Luxor. Začneme na západním břehu u Memnonových kolosů, což jsou sochy vážící celých 720 tun a jejich stáří je odhadované na 3 400 let. Následně zamíříme do Údolí králů, do země mrtvých. Celá oblast údolí se nazývá El Kurna. Toto místo kdysi sloužilo jako pohřebiště faraonů a jiných vysoce postavených osob Nové říše a dělí se na východní a západní část. V té východní se nachází momentálně 65 hrobek. Malá hrobka faraona Tutanchamona byla objevena v roce 1922 anglickým archeologem a egyptologem Howardem Carterem a platí za nejvýznamnější egyptské naleziště všech dob. My však navštívíme tři nejlepší hrobky položené hluboko v údolí. Každá z nich má svůj vlastní příběh, svou duši a my si všimneme těch krásných detailů. Některé z hrobek jsou například posety barevnou výzdobou a tisíci hieroglyfy. Oči budou přecházet i z unikátního kamenného sarkofágu v poslední místnosti celé hrobky. Už jakmile vkročíme dovnitř, zrychlí se nám puls. Starověké egyptské hrobky v sobě mají cosi zvláštně tajemného, co si každý v sobě ponese po zbytek života ve formě vzpomínek.
Z Údolí králů se dále přesuneme na návštěvu archeologické lokality Dér el-Bahrí. Sem nás přepraví elektrický vláček. Díky němu se dostaneme až ke komplexu tří zádušních chrámů ve skalní kotlině. Zde si prohlédneme nejdůležitější z nich – Zádušní chrám královny Hatšepsut, kterou mnozí považovali nejen za první královnu v historii, ale zároveň za první ženu, která se stala faraonem. Nastoupila na trůn přesně před 3 500 lety. Její zádušní chrám je rozhodně nadčasovou stavbou. Můžeme jej nazývat moderním i v dnešní době – odráží se v něm maximální minimalismus. Chrám navrhl architekt a milenec královny Senenmut. Zde pochopíme, že šlo o pokrokovou královnu ve všech ohledech. Egyptu vládla 2 desetiletí. Po prohlídce chrámu se také podíváme na to, jak vzniká papyrus a vysvětlíme si tajemství starobylé rostliny zvané šáchor papírodárný, který Egypťané milovali.
A pak se vydáme každý svou cestou uličkami Luxoru. Zájemci si budou moci na trhu pořídit třeba zaručeně pravou starožitnou alabastrovou nádobku na vonné oleje nebo unikátní alabastrovou lampu. Zde se vyplatí smlouvat o ceně, protože právě to je kořením arabského obchodu. Nejen ze zážitků je však člověk živ, proto až přijde čas oběda, někteří z nás vyrazí na lahodné pečené holuby v Luxoru. TIP: Nechte si doporučit od SEN průvodce podnik, kde dělají ty nejlepší ve městě!
Po obědové pauze se následně vydáme prozkoumat svět starověkého Karnaku na východní straně Nilu. Luxor s Karnakem spojuje alej posetá sfingami, které mají hlavu berana – ten byl totiž posvátným zvířetem boha Amona. Ve sloupové síni stojí 134 sloupů o výšce 10 až 12 metrů. Jsou široké čtyři metry a jsou celé pokryty hieroglyfy. Potkáme zde Hercula Poirota? Dále objevíme nejkrásnější obelisky, reliéfy a za posvátným jezírkem si vyfotíme dechberoucí panoramata celého Karnaku. Mimochodem, víte, proč tu poutníci obcházejí obrovského kamenného skaraba? I to se dozvíte! Na místě se rozhodnete sami, jestli ho obejdete třikrát, pětkrát nebo sedmkrát. Zajímavostmi ale nekončíme. Zjistíme totiž krom jiného i to, který obelisk patří královně Hatšepsut, a přidanou hodnotou budou i různé historické pikantnosti – náš průvodce právě z chrámového komplexu v Karnaku realizoval svou doktorandskou práci. Bez něj bychom tu chodili jako slepí, s ním jde o velké dobrodružství.
Protože jsme ubytovaní nedaleko Nilu, vydáme se na drožkách tažených koňmi také ke slavnému luxorskému chrámu. Někomu se bude možná zdát, že před ním chybí jeden obelisk. A skutečně tomu tak je. Dnes se nachází na Place de la Concorde v Paříži. Zpět ale k Luxorskému chrámu. Tato historická památka bývá v noci nádherně osvětlená, získáme tedy opět jiný pohled na starobylý Egypt. Pokocháni se dále ponoříme do bazaru, kde prodávají koření z Asuánu, projdeme se luxorskými ulicemi, a nakonec zasedneme s hlavou plnou zážitků v jedné z kavárniček s výhledem na chrám. Zde si užijeme perfektní džusy, tradiční egyptskou Ahwu (druh kávy) nebo lahodný nápoj Sahlep připomínající pudink.
8. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inclusive
LUXOR – RUDÉ MOŘE
Program jsme změnili tak, abychom si Rudé moře vychutnali ještě dnes. Ráno přejezd k Rudému moři, kde nás čeká zasloužený odpočinek a plážový hotel all inclusive. Podívejte se na doplňkové služby k tomuto zájezdu a vyberte si hotel podle vlastního výběru.
9. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inclusive + potápění
HURGHADA
Během naší klidové části u moře organizujeme pro zájemce výlet po Hurghadě, dobrodružství na čtyřkolkách do pouště, nebo půldenní či celodenní výlet spojený s potápěním a šnorchlováním. O bezpečnost se rozhodně nikdo obávat nemusí. Plavit se totiž budeme na velmi kvalitní lodi. Na poslední cestě se potápěla s kyslíkovými bombami polovina klientů. Na dva klienty je přidělen jeden profesionální instruktor – potápěč. Cena závisí na počtu zájemců. Klienti CK SEN však mají sjednanou speciální cenu, již kolem 50 euro/osobu – dotazy ohledně tohoto je možné vznášet na SEN průvodce, který rád poradí.
10. den: Relax u Rudého moře – odpočinek all inclusive
HURGHADA
Pokračujeme ve sladkém nicnedělání. Dopřáváme si jedny z posledních drinků a pomalu se loučíme s novými přáteli, které spojuje stejná vášeň pro poznávání a kvalitní zážitky. Cesty s CK SEN vždy vyselektují skvělou partu!
11. den: Domov!
KÁHIRA – PRAHA/VÍDEŇ
Je čas opustit svůdný Egypt a vydat se na cestu k letišti v Káhiře. Na konci naší cesty, když už nastupujeme do letadla, unaveni sluncem a s hlavou přeplněnou letopočty, zážitky i dojmy, snažíme se sumarizovat, co všechno jsme vlastně viděli a zažili. S potěšením zjišťujeme, že jsme se zamilovali. Do Egypta, do jeho pouště, do životodárného Nilu, ale hlavně do egyptské pohostinnosti a upřímného úsměvu Egypťanů, který nás spolu s výkřiky "Welcome to Egypt, my friend!" bude v duchu provázet ještě velmi dlouho.
.