Se SEN průvodci zastavíte na těch nejlepších vyhlídkách
sleva first minute až 37%

Dánsko a Norsko komfortněji

královstvími Skandinávie

Dvě království Skandinávie, která byla v minulosti součástí jednoho království. Úžasná příroda v kombinaci s akčními zážitky. Z metropole Dánska, Kodaně přeletíme do nejzelenějšího hlavního města světa Osla. Čeká nás i nejdelší fjord a největší ledovec. Projíždět budeme nejdelším silničním tunelem světa, nejstrmější cestou Norska a také slavnou Cestou trollů. Nesmí chybět ani nejkrásnější fjordy Norska, oba v UNESCO. Pojeďte spolu s námi do země pohádkáře Hanse Christiana Andersena a do nejlepší země pro život na světě, užijte si tak léto ve skandinávském stylu.

  • svět z miliónů stavebnic v Legolandu
  • Kodaň – okolo barevných domečků k Malé mořské panně
  • nejdelší silniční tunel světa i nejstrmější cesta Norska v ceně
  • důkladný výběr hotelů na základě 22 let zkušeností
  • oba fjordy UNESCO, nejkrásnější vodopády, největší ledovec
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, přelet Kodaň – Oslo, 12x ubytování v 3* a 4* hotelích v pokojích pro dvě osoby, snídani, letištní transfery ve Skandinávii, SEN průvodce, dopravu pronajatým autobusem a silniční poplatky, vláček na vyhlídku nad Bergenem, informační materiál, pojištění proti insolventnosti  

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, poplatek za odbavené zavazadlo 1 820 Kč, cestovní pojištění

Ubytování:

Frederikshavn – Scandic the Reef***+, 2 noci

Odense – Windsor hotel***, 2 noci

Kodaň – Scandic Sydhaven****, 1 noc

Oslo – Thon Hotel Spectrum Oslo***, 2 noci
 
Molde - Thom Molde***, 1 noc
 
Videseter – Hotel Videseter***, 1 noc
 
Maloy – Thon Hotel Maloy***, 1 noc
 
Stalheim – Stalheim Hotel***+, 1 noc
 
Bergen – Scandic Neptun****, 1 noc
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.

Poznámka:

Všechny fakultativní výlety doporučujeme rezervovat co nejdříve a s dostatečnou časovou rezervou před odjezdem na zájezd. Na místě už nemusí být možné výlety objednat. 

 

⚠︎ V květnových termínech je Cesta trollů uzavřena a nepřístupná. Jako bonus si nemusíte doplácet fakultativní výlet na Geiranger, jelikož z důvodu uzavírky cesty odjíždíme z vesničky Geiranger trajektem a přejedeme tak lodí celý fjord. Tento trajekt máte v květnových termínech již v ceně. 

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Nejkrásnější pláže Dánska

AALBORG

Přilétáme do Aalborgu, čtvrtého největšího města v Dánsku, a zároveň jednoho z nejstarších obydlených míst v oblasti. Po obědě v centru města se přesouváme na nejsevernější cíp Jutského poloostrova. Uvidíme Jutland. Zemědělskou krajinu střídají pole a pastviny s dobytkem. Přijíždíme na nejmalebnější místa v Dánsku, kam si pro inspiraci jezdili i mnozí dánští malíři. Procházíme vesničkou Skagen, prohlédneme si její malebná zákoutí a projdeme se po plážích Grenen, jedny z nejkrásnějších skandinávských pláží vůbec. Nikdo by neřekl, že v Dánsku něco takového najdeme. Odvážnější se během slunečních dnů i koupou. Při troše štěstí potkáme tuleně, jak se vyvalují na pláži. Prohlédneme si zde i bunkry Atlantického valu.

2. den: Zábavní park na severu Dánska

KDO SE NEBOJÍ, JDE NA „ORKÁN“!

Plno zážitků, jak se patří. Pořádně se vyřádíme v jednom ze dvou největších zábavních parků v zemi. Pořádně se vykoupeme v Aqualandu. Užijeme si spoustu zábavy, čeká nás Fårup i jeho horské dráhy, kolotoče a vláčky. Kdo bude hladový, dáme si hot dog, burgery nebo pizzu. Den zábavy jako z filmů. Kdo se nebojí jde na "Orkán" anebo máte nervy na "Saven"? Zahrajeme si golf anebo uděláme dětský řidičák? Je tu zábavy na celý den.

3. den: Centrum žraloků

SKAGEN

Přesuneme se do centrálního Dánska, kde se nachází jedno z nejlepších akvárií se žraloky. Dozvíme se o nich téměř všechno. Uvidíme, jak se krmí. Zjistíme hodně o oceánech a najdeme si nové přátelé v rybím světě. Kajakem přejdeme od pólu k pólu a zjistíme hodně o ledových krách. Jak se jmenuje největší žralok na světě? Aby toho nebylo málo, zažijeme pořádnou ZOO. Skamarádíme se s gorilami, prohlédneme si nosorožce a budeme hledat lvy. Kdo se s námi nebojí vstoupit do Jurského parku? Zde si dáme Baobab burger nebo rhino menu? Kolik druhů dinosaurů potkáme?

4. den: Den plný zábavy v Legolandu

BILLUND

Dnes nás čeká jedna z top destinací zájezdu. Celý den v Legolandu. Při vstupu se vyfotíme s bránou postavenou z lega. Celý svět zde je postaven z lego kostek. Dozvíme se jeho historii a prohlédneme si modely nejvyšších budov světa, projdeme se Aténami, vyfotíme u Mount Rushmore, setkáme se s Hansem Christianem Andersenem, jak sedí na lavičce a čte pohádku? Zažijeme dobrodružství lego postaviček z filmů, naučíme se bojové umění v Ninjago. Kdo si dá polední menu v Legoredu? Kdo si postaví svou vlastní figurku? Zachráníme expedici do polárních oblastí?

5. den: Pohádkové město

KODAŇ

Přesunuli jsme se do pohádkového města, Kodaně. Užijeme si ji úplně naplno. Chcete poznat Tivoli? Projít se kolem vodních kanálů starého města či vidět ikonická místa tohoto malebného města? Projdeme si město a uvidíme dům Hanse Christiana Andersena. Všude plno kol, různých tvarů a velikostí. Ochutnáme dánskou zmrzlinu. Kdo se chce projet městem na kole? Město barevných domků jako z pohádky, řekneme si něco o dobré dánské královně, prohlédneme si domek, kde bydlel nejznámější Dán Hans Christian Andersen a potěšíme se ze sochy Malé mořské panny. K nezapomenutelným pohádkám jednoznačně patří i Pippi dlouhá punčocha, jejíž oblíbeným zvykem bylo spát s nohama na polštáři a hlavou pod pokrývkou... Je Dánsko pohádková země? Určitě se projdeme večerní Kodaní, autobusem se necháme odvézt do hotelu a plní zážitků usneme.

6. den: Odlet do Osla

OSLO

Utratíme poslední dánské koruny, navštívíme poslední lego obchod a rozloučíme se definitivně s Dánskem. Přilétáme do hlavního města Norska. První procházka po promenádě Karla Johanse Gatea.

7. den: Dobrý král, komunismus, Munchův Výkřik a černé zlato

OSLO

Začínáme hlavním městem OSLO. Ulice Karla Johana – hlavní ulice Norska, pojmenovaná podle francouzského maršála z napoleonských dob a zároveň švédského korunního prince. Vysvětlíme vám, proč. Královský palác, který městu dominuje a mohutná červená Radnice nad přístavem. Moderní část přístavu Aker Brygge s krásnými stavbami od Renzo Piana a středověká pevnost Akershus. Pro zájemce Národní galerie s obrazy nejznámějšího norského malíře Edvarda Muncha. Mimochodem, na Waldemar Thranes gate 8 v Oslu najdete i restauraci Schrøder, do které rád chodívá Harry Hole. Výhled na město ze střechy překrásné moderní opery, kam se mladí Norové přicházejí zasnoubit. Nová čtvrt Bjorvika a architektura Barcode. Cítíte tady peníze? Pro zájemce večeře v michelinské restauraci v centru města, respektive zábava v nočních klubech jednoho z nejdražších měst naší planety.

8. den: Nejvyšší lezecké stěny a nejlepší zimní olympiáda

OSLO – LILLEHAMER – ROMSDALEN

Opouštíme Oslo a na několik nejbližších dní se vydáváme na cestu norskou přírodou. U největšího jezera Mjosa navštívíme dějiště olympijských her. Hamar a jeho slavná rychlobruslařská hala, Lillehammer a jedinečný výhled ze skokanských můstků, kde si řekneme vše o nejkrásnější zimní olympiádě v historii. Víte, kam se poděla olympijská vesnice? Přejíždíme na sever přes známou dolinu GUDBRANDSDALEN, která je opěvovaná v množství norských písní a podle níž dostal název typický nasládlý kozí sýr. Dolina Romsdalen s nejvyššími lezeckými stěnami v Evropě, které budou padat kolmo na nás. Začínáme vnímat Norsko takové, jaké je.

9. den: Fjord pod ochranou UNESCO, hudba Grieg a pohádky o trollech

STRYN – GEIRANGER - CESTA TROLLŮ

Je toto nejkrásnější den, jaký se dá v evropské přírodě zažít? Norové to tvrdí. Úžasná Cesta trollů, jejíž ostré zákruty Vám vyrazí dech a na jejím vrcholu zažijete jeden z nejúchvatnějších výhledů, jaké se Vám v Norsko naskytnou. Směřujeme k překrásnému norskému fjordu GEIRANGER (UNESCO). National Geographic ho zařadil mezi nejzachovalejší přírodní památky UNESCO na světě. Věděl proč. Ráj pro milovníky přírody, hudba Edvarda Griega a pohádky o trollech. Nezapomenutelná vyhlídková plavba po fjordu (fakultativně). Poslední výhled nad Geirangerem a křeslo královny Sonji. Spánek v horském hotelu daleko od všeho, který zařadíte mezi své top cestovatelské zážitky. Zde se zastavil čas.

10. den: Ráno se koupeme v Atlantiku, odpoledne šlapeme na ledovec

MALOY – BRIKSDALSBREEN – STRYN

Nejslavnější ledovec Norska Briksdalsbreen se každým dnem zmenšuje. Vy ho ještě uvidíte. Lehká hodinová procházka krásnou norskou přírodou. Pokračujeme na západ, do městečka MALOY. Návštěva nejzápadnějšího cípu Norska, atmosféra konce světa, norské ticho. Maják, ve kterém straší. Krásná bílá pláž s vodou od třinácti stupňů, kde jsme se loni několikrát koupali. Atlantský oceán a Vy.

11. den: Nejdelší fjord, nejkrásnější železnice, 24 kilometrů tunelu

STALHEIM – FLAM – MALOY

U Nordfjordu (106 km) směřujeme zpět do srdce norských fjordů. Na cestě však ještě navštívíme ledovec Bøyabreen a výborné ledovcové muzeum v jeho bezprostřední blízkosti (fakultativní vstup). Trajektem přes nejdelší norský fjord Sognefjord (205 km) k nádhernému dřevěnému kostelíku v Kaupanger. Uvidíme i dřevěné a krajkové městečko Laerdalsoyri a zažijeme nejdelší silniční tunel na světě (24 kilometrů). Stojíte uprostřed tunelu, nad hlavou máte kilometr skály. Příjezd do městečka FLAM v srdci země fjordů. Prostor pro výlet nejkrásnější norskou železnicí do městečka Myrdal, z úrovně moře na náhorní plošinu 1000 m.n.m.

12. den: V srdci země fjordů, hanzovní domky

STALHEIM – HARDANGER – BERGEN

Nacházíme se u druhého UNESCO fjordu Nærøyfjord, který je pojmenován podle severského boha, vládce moře. Až 1400 metrů vysoké skály nad hladinou a 500 metrů pod hladinou. Pro zájemce dvouhodinová plavba. Majestátní fjord, na který určitě nezapomenete. Kolem třetího nejdelšího fjordu planety HARDANGER (179 km) směřujeme do nejnorštějšího města na světě. Vítejte v BERGENU: procházka městem schovaným mezi sedmi horami.

13. den: Domečky hanzovních obchodníků (UNESCO)

BERGEN – PRAHA/VÍDEŇ

Čtvrť dřevěných domečků Bryggen (UNESCO) jako svědectví německé historie Bergenu a monopolu hanzovních obchodníků. Nejzachovalejší středověká pevnost v Norsku. Na rybím trhu možná ochutnáte výbornou rybí polévku. Koupíte si domů losí nebo sobí salám? Vláček nás strmým kopcem vyveze na překrásnou vyhlídku, odkud budete mít město jako na dlani. Odlet domů, přílet.

Dánsko a Norsko
<
>
Norský Bergen má své kouzloZastavíte se u norských fjordůUděláte si krásné fotografie norských fjordůS CK  SEN uvidíte slavnou Trolí cestuVyfotíte se na vyhlídce nad Trolí cestouKrásné norské sconérie uvidíte při jízdě železnicí  FlamsbanaPříroda Norska Vás ohromí svojí krásouSe Snem se dostanete Norsku pod kůžiČeká Vás cesta k ledovci BriksdalsbreenPodíváme se i k norskému pobřežíTěšit se můžete na kouzelné norské vesničkyUkážeme Vám to nejlepší z NorskaUděláte si výlet mezi fjordyUbytování budete v kvalitních norských hotelechPo těchto výhledech se Vám nebude chtít domůČekají na Vás krásné přírodní scenérieDovezeme Vás k nejlepším výhledům na NorskoKannesteinen na ostrově MaloyS CK SEN si užijete i výhledy na norské vodopádyVýhledy na norské fjordy jsou fascinujícíPři našich procházkách Vás překvapí i tato upozorněníDáte nám za pravdu, že tyto výhledy jsou prostě nádhernéZnáme se s Jo NesbemPoznáte Fram muzeum - výstavu polárních výpravObdivovat sochy budete v norském parku VigelandV Norsku splynete s davemS CK SEN se podíváte i na budou norského parlamentuV Oslu na Vás čeká budova operyV části Bryggen si prohlédnete norskou dřevěnou architekturuHanzovní domky v BergenuS CK SEN navštívíte muzeum obchodníků s obilímNorská příroda má opravdu své kouzloProjdete si starobylý přístav BryggenS CK SEN potkáte v Laponsku i norského sobaOchutnáte chutné maso norského krabaTěšit se můžete na norské rybí pochoutkyČekají Vás ty nejčerstvější gurmanské zážitkyGurmáni si přijdou na svéS CK SEN ochutnáte ve vesničce Linge norské jahodyHotel Scandic Alexandra Molde ★★★★Hotel Scandis Neptun ★★★★ v BergenuKrásná pláž, na které si vychutnáme výhledy na širé moře. Uhodnete které?Začínat budeme v Aalborgu, čtvrtém největším městě v Dánsku a zároveň jednom z nejstarších obývaných míst v oblastiV aquaparku v našem hotelu se pořádně vyblázníme. Bydleli jste už v hotelu s tobogánem?Z Farupu si spolu odneseme plno zážitků, přidáte se k nám?Čeká nás pořádná dávka adrenalinu, najdete odvahu?Den plný zábavy bude tahákem naší cesty, zábava pro malé i dospěléBarevné domy a všudypřítomná kola, vítejte v Dánsku.Kde najdete nejvíce kostek lega na světě? Přece v Legolandu. Vstupujeme do LEGO světa.Rozhodně Vás uchvátí svět miniatur vytvořených z lega, díky kterým procestujeme celý světDětský vláček nás převeze z pohádky do pohádky, nasedněte na něj spolu s námiPoznáte všechny miniatury z lega? Z lega si tu můžete poskládat celou Vaši rodinkuZ lega tu je postavené opravdu všechno, svět lega Vás uchvátíDěti si na chvíli odpočinou u nejstarší dánské fontány na náměstí GammeltorvBarevné domečky v Nyhavn na břehu kanálu patří k nejpříjemnějším místům celého městaV pohodě u vody - toto je Kodaň a dánská pohodička v plné paráděBudova kodaňské opery je klenotem moderní architekturyNejznámější symbol hlavního města dánské monarchie a náš pohádkový závěrRozloučení s pohádkovým Dánskem
Se SEN průvodci zastavíte na těch nejlepších vyhlídkách

Norsko – zlatý trojúhelník - výborně zorganizovaná cesta obsahující vše

Měsíc po návratu ze zájezdu jsme si dostatečně uvědomili, co všechno jsme zažili a viděli na dalším úžasném zájezdu s vámi. Tentokrát to bylo zelené Norsko , s výjimečnými přírodními úkazy a nádhernými scenériemi - vodopády, zelené hory se zasněženými vrcholky, nesčetné fjordy, malebné údolí. Toto vše bylo okořeněné perfektně organizovanou prací průvodců - postupně jsme si užili společnost dvou (Jozef Zelizňák, Maťa Čameková), oba plynule komunikovali skandinávskými jazyky.
Bylo vidět, že tuto zemi znají jako své boty, protože zde žili, studovali či pracovali. Člověk měl pocit, že do Skandinávie patří, že jsou zde opravdu doma. Dostali jsme informace, jaké žádný bedeker nenabízí. Kromě toho nám SEN připravil několik překvapení oproti původnímu plánu. V Oslo jsme bydleli na hlavní a zároveň nejdražší ulici města, přímo v centru bez příplatku. Nejemotivnějším ubytováním byl osamocený horský hotel daleko od civilizace s překrásným panoramatickým výhledem. Probouzet se s výhledem přímo z postele na sluncem zalité údolí bylo opravdu příjemným zážitkem. K tomu vodopád hned za okny hotelu. Celkově jsme absorbovali obrovské množství zajímavých informací, kterými nás zásobovali naši průvodci při přesunech autobusem, jako i při dalších neformálních rozhovorech u večerního pivečka během bílých nocí. Shrnuto a podtrženo: Výborně zorganizovaná cesta obsahující vše, co má správná dovolená obsahovat. Děkujeme.
Soňa a Dan

Čti více
Norský Bergen má své kouzlo

Norsko - zlatý trojúhelník - skutečnost předčila naše očekávání

Pane řediteli, nedávno jsme se vrátili ze zájezdu Norsko zlatý trojúhelník. Přestože jsme slyšeli samou chválu o tomto zájezdu, skutečnost předčila naše očekávání. Norsko je krásná země a stojí za to ji poznat. Avšak co bylo nejdůležitější, měli jsme vedoucí Majku Cutovou, která byla přidanou hodnotou a která způsobila, že jsme si zemi přímo zamilovali. Majka skvěle zná Skandinávii a co je velmi důležité, umí to i předat dalším lidem. Umí poutavě vyprávět, ale zná také míru, aby posluchače neunavila. A co je velmi důležité, je milá, veselá, člověk si ji musí oblíbit. Takže, děkujeme jí a vaší agentuře za možnost prožít nezapomenutelné chvíle.
Ružena a Anna

Čti více
Zastavíte se u norských fjordů

Norsko – Zlatý trojúhelník, se zájezdem jsem nadmíru spokojená, děkuji

Ráda bych projevila nadšení ze zájezdu Norsko – zlatý trojúhelník, vrchovatě naplnil moje očekávání. Smysluplně sestavená trasa poskytla kopu zážitků jako hory, skály, fjordy, vodopády, ledovce, jezera, pobřeží Atlantského oceánu, maják, cesta Trollů, nejdelší tunel nebo nejvyšší dřevěná budova světa. Ubytování v Oslu a Bergenu bylo v hotelech v samém centru města, takže muzea, galerie, parky a jiné památky byly hned pohodlně dostupné, nocovali jsme ale i v horských hotelech Stalheim a Videseter, na dechberoucí scenérie překrásných údolí opravdu nezapomenu. Velkou zásluhu na vydařeném zájezdu má skvělá průvodkyně Zuzka, která profesionálně zabezpečovala průběh zájezdu a poutavou formou poskytovala o Norsku množství informací. Můj obdiv má aj norský řidič autobusu Odd Martin, který bravurně zvládal úzké a strmé cesty na skalách a fjordech. Se zájezdem jsem nadmíru spokojená, děkuji. Katka Sárkányová

Čti více

Po Kodani na kole

O Kodani bylo psané již mnoho. Před tím, než jsem začal pracovat pro SEN, žil jsem nějaký čas v Kodani. Různé, často špatně placené práce. Většinou jsem chodil do práce na kole. To znamená, že jsem denně najezdil i 100 km. U nás nemožné, v Kodani pohoda. Dánové se v 70. letech rozhodli jít tzv. cestou bicyklů. Ekologicky i funkčně ulehčit dopravu ve městech a kompletně předělat ulice pro použitelnost, a hlavně bezpečnost cyklisty. Jezdit tam je jedna báseň. Klienti i přátelé se mě ptají, kam jet do Skandinávie na pěkný víkend. Vždy mě první napadne Kodaň. Od architektury, přes atrakce, až po množství akcí a muzeí. A to vše můžete právě zde objet na kole. Pro Dány běžná věc, pro našince zážitek. Člověk si uvědomí, že do práce může na kole jezdit i doma.

Čti více

Legoland v Dánsku

Nejnavštěvovanější dětská atrakce Dánska, na kterou se těší stejně děti i dospělí, nás vítá s otevřenou náručí již od roku 1968. Každý rok sem zavítají miliony návštěvníků. V dánském království lega strávíme bez problémů celý den, a atrakce si vychutnáváme plnými doušky, mě osobně nejvíce uchvátí svět miniatur vytvořených z lega, díky kterým procestujeme celý svět. Najdeme zde ikonické scenérie, jakými je švédský kanál Gota, dánský Nyhavn, holandský Amsterdam, krásné bavorské zámky a mnoho jiných staveb z lega. Nemluvě o dalších atrakcích, jako jsou tematické horské dráhy. Kromě království pirátů se ocitneme i mezi Vikingy, a nesmí chybět ani severní a jižní pól. Z Legolandu samozřejmě nikdo neodejde s prázdnou, neexistuje přece ikoničtější suvenýr než lego stavebnice.

Čti více

Kattegat – centrum žraloků

Návštěva pohádkového Dánska se neobejde bez všelijakých mořských tvorů. Na naší cestě zavítáme do centra žraloků Kattegat v Grenå. Postavíme se tváří v tvář žralokům, přejdeme přes žraločí tunel a budeme na ně cenit zuby. Kdo je nejnebezpečnější tvor na naší planetě? Věděli jste, že žraločí zuby mají neomezenou schopnost regenerace? Nebo, že jeho kůže je jako brusný papír? To vše a mnoho jiného se dozvíte právě na našem zájezdu. V žraločím centru je pro nás zážitkem krmení tuleňů, hlazení rejnoků a lovení krabů. Při lovení krabů každý dostane podomácku vyrobenou udici - paličku, na níž je uvázáno pár metrů dlouhé lano a na konci kolíček, k tomu pár malých mušlí, které si pak dáme na skřipec, a naši udici hodíme do vody a poctivě čekáme. Ležíme na molu, vyhříváme se na slunci a opatrně pouštíme naše návnady do vody, při troše štěstí se dostanou až ke krabům a nesní nám je ryby, kterých je v malé zátoce nepočítaně. Zábava jak vyšitá pro děti a dospělé, kdoví možná ulovíme i nějaká další překvapení.

Čti více

Grenen – nejsevernější cíp Dánska

Už z dálky nás vítá maják, cestu lemují rozsáhlé pláže s bílým jemným pískem, a my se blížíme k nejsevernějšímu místu Dánska, cíp, kde se setkává Severní a Baltské moře, a to konkrétně Skagerrak a Kattegat. Místo, které bylo odjakživa inspirací pro umělce a malíře, oblíbená destinace Dánů. Grenen je jedinečný přírodní fenomén, cíp je tvořen silnými proudy a nánosy uloženého písku a štěrku, za posledních sto let se tato mořská bariéra zvětšila o jeden kilometr. Na pláži jezdí legendární vozidlo "Sandormen", které se stalo součástí historie tohoto místa. Je to traktor, který táhne přívěs a tím pádem Vás komfortně a bez problémů proveze po pláži. Grenen je chráněnou přírodní rezervací, na plážích tu na nás někdy čekají lachtani, jindy pozorujeme různé druhy ptáků. Pokud byste však namísto přírody dali přednost historii, tak právě pro Vás jsou tu staré vojenské bunkry, které byly vybudované během druhé světové války jako součást Atlantického valu. Ti odvážnější se zde mohou osvěžit ve vodách Baltského moře a ulovit tak originální zážitek.

Čti více

Geiranger

Jedenáct serpentin Orlí cesty nás přivedlo k nejkrásnějšímu fjordu v celé zemi. Slunce vyhouplo zpoza oblaku a voda Geirangerfjordu se zbarvila na dokonale modrou. V blízkosti břehu tiše kotví obrovská výletní loď, která působí z vyhlídky nad fjordem jako bílá plastová lodička ve vaně. Ve vesnici voní wafle z dřevěného stánku v přístavu. Dojídáme poslední sousto a s prsty trochu lepkavými od moučkového cukru podáváme kontrolorovi na naší loďce lístky. Stovky metrů vysoké skály se strmě tyčí z klidné hladiny. Těžko uvěřit, že dno je dalších 360 metrů pod námi. Roztátý sníh z hor napájí Sedm sester, Nápadníka i Nevěstin závoj vodou, a tak se nám vodopády ukazují v plné kráse. Roztroušené farmičky na strmých svazích se občas ozvou kozím bekáním, zatímco se snažíme uvěřit, že takoví dobrodruzi zde žijí se svým statkem ještě v dnešní době.

Čti více

Bergen

Dřevěné čluny a lodě se zlehka pohupují na klidné hladině. Kráčíme mezi stánky a čichové buňky nám lechtají nejlahodnější druhy ryb a mořských plodů. Občas ucítíme i pikantnější či vyuzenou vůni sobí nebo losí klobásy. Centrum Bergenu si nás získává neopakovatelnou atmosférou. Kromě všemožných vůní v ní cítíme jakousi venkovskou jednoduchost a upřímnost v prostředí města zasazeném mezi sedmi horami. Nábřeží lemují nejznámější dřevěné domky v Evropě, hrající odstíny žluté, zelené a červené. Bývalé působiště německé hanzy je nejzachovalejším komplexem svého druhu. Vcházíme dovnitř a veselý ruch města ustává. Motáme se mezi kavárnami a uměleckými dílnami, vycházíme na pavlače a sledujeme dění shora. A nakonec ještě z větší výše, po tom, jak se vyvezeme lanovkou nad samotné město. Bergen máme jako na dlani. Vidíme náš hotel, trasu, kterou jsme sem přišli, i trhy, kde jsme jen před chvílí ochutnávali toho šťavnatého divokého lososa, kterého si dnes určitě dopřejeme na večeři.

Čti více

Cesta trollů

Trollí cesta. Slovní spojení, při kterém vystoupí na čele nejednoho řidiče krůpěje potu. Ne však našemu Oddovi Martinovi, který s námi jednu z nejznámějších cest na světě s více než devítiprocentním stoupáním bezpečně jezdí, odkdy si vůbec pamatujeme. Při každé z jedenácti zatáček se nám po stranách střídají vysokánské stěny a strmé srázy. Se zatajeným dechem a zapnutými pásy stoupáme stále výš. Dokonale scénickou jízdu umocňují tóny hudby Edvarda Griega, který nacházel inspiraci právě v občas surové, ale vždy romanticky krásné norské přírodě. Venkovní vzduch se třpytí kapkami z dravého vodopádu Stigfossen, který nás po vystoupení příjemně ovlaží. Norské léta bývají mírné, ale při této jízdě je nám pořádně horko. Za zády se nám hrdě tyčí vysoká Trollí stěna, střežena králem trollů. Se sladkou zmrzlinou z tučné smetany či typickou norskou Wafflí na samém vrcholu, se kocháme nádherným pohledem do hlubokého údolí. Trollí cesta je skvělí zážitek.

Čti více

Norské cesty jen pro silné žaludky

Vyrazili jsme z našeho fantastického hotelu, jako by byl postaven na vodě, s výhledem na Moldefjord na nejkrásnější den, který můžete v Norsku zažít. Absolvovali jsme bájnou Cestu Trollů s 11 ostrými serpentinami a strmým, téměř 10% sklonem. Pro našeho norského řidiče to nebyl žádný problém. Výhled z vrcholové plošiny na dolinu Isterdalen, šum nedalekého vodopádu a pocit ze zdolaného 800 metrového převýšení nás hned z úvodu nabylo zážitky. Pokračovali jsme dále úrodným územím známým pěstováním lokálních jahůdek, borůvek, malin či třešní. Přešli jsme trajektem přes rameno majestátního STORFJORDU nebo Velkého fjordu. S délkou 110 km je 5. největším fjordem v zemi a překonat se dá jen na lodi. Za pár kilometrů jsme se tzv. Orlí cestou dostali až k nejslavnějšímu fjordu v Norsku - Geirangerfjord, zapsaného v přírodním dědictví UNESCO. Ve vesničce Geiranger žije necelých 300 obyvatel, ročně ji však navštíví více než 600 000 turistů. Maličká vesnička si kdysi žila svým vlastním životem. Lidé se přepravovaly na loďkách, navzájem si pomáhali a farmařili. Přechod přes vysoké hory by zabral spoustu času! Obyvatelé Geiranger jen toužebně pozorovali orli, jak si svobodně poletovali přes rozlehlé hory, a koutkem duše také toužili opustit alespoň na chvíli svou rodnou domovinu. Vše se změnilo vybudováním cesty v roce 1955, která spojila vesnici s okolním světem. To je důvod, proč se klikatá a strmá cesta do Geiranger nazývá Orlí cesta. Z paluby lodi jsme se mohli kochat výhledem na majestátní hory, izolované farmářské chaloupky či padající vodopády. Po pravé ruce míjíme vodopád 7 sester, naproti němu zas vodopád s názvem Nápadník. Podle legendy, Nápadník požádal každou ze sedmi sester o ruku. Všechny ho však odmítli a on se ze smutku uchýlil k alkoholu. Sestry se podle příběhu nikdy nevdali. Po plavbě jsme vystoupali opět strmými serpentinami (už jsme si i začali zvykat na norské cesty) a tentokrát jsme překonali výškový rozdíl až 1500 metrů! V této nadmořské výšce jsme mohli pozorovat úchvatný Geirangerfjord z nejvýše položené vyhlídky na fjord v Evropě, s názvem Dalsnibba. Ten výhled rozhodně stojí za to!

Čti více

Munch a jeho slunce

K Norsku už neodmyslitelně patří malíř Edvard Munch, slavný průkopník expresionismu. Jeho tvorbu jsme měli možnost vidět i my, ale je to tvorba spíše pochmurná, a o tom svědčí i jeho nejslavnější obraz Výkřik. Již během dětství mu zemřela matka a jeho oblíbená sestra Sophie, další jeho sestra byla mentálně nemocná, a jak se vyjádřil samotný autor, "Nemoc, šílenství a smrt byly anděly, kteří obklopovaly mou kolébku a následovaly mě po celý život. "v jeho tvorbě je možné najít však i světlé stránky, a toho příkladem je aula Univerzity v Oslu, kterou Munch vymaloval. Výzdoba haly se však ukázala jako těžký proces, který se často označuje jako "kontroverzní Aula". Až do roku 1914 byl Edvard Munch pověřen výzdobou haly, a 19. září 1916 univerzita dostala 11 obrazů. Munchovy obrazy na univerzitě jsou hlavním dílem norské monumentální malby. Jakmile jsme vešli do auly, zaplnil nás pocit tepla a slunce. Právě Slunce je ústředním prvkem Munchova díla. Munch chtěl zobrazit aulu tak, aby ztvárňovala "nezávislý svět idejí" a zprostředkoval smysl "typicky norského a univerzálního lidství". Obraz horkého slunce, který vychází z pobřeží Kragerø na jižním pobřeží Norska, doslova vysílalo své paprsky do sousedního plátna. Zachycovalo téma "osvícení" a měnilo ústřední roli univerzitní auly do majestátního, abstraktního obrazu. Po obsazení Norska nacisty byli jeho díla označeny za "degenerované" a odstraněny z muzeí. Muncha to hluboce zasáhlo i proto, že Německo považoval za svůj druhý domov. Jeho rodná země si ho dodnes ctí, jeho portrét je např. i na norské 1000 korunové bankovce spolu s jeho dílem Slunce. Aula je obvykle zpřístupněna veřejnosti každou první sobotu v měsíci na pár hodin a my s CK SEN jsme to opět stihli.

Čti více

Tento pohled si zamilujete

Stoupáme od jednoho z nejkrásnějších fjordů Norska s názvem Nærøyfjord. Směřujeme po silnici číslo E16, která je hlavní spojnicí mezi Oslem a Bergenem. Po sérií tunelů vybočujeme k našemu hotelu, ten se nachází u malé vesničky Stalheim v nadmořské výšce 368 m.n.m. Historie tohoto místa je velmi zajímavá. Již v roce 1647 se Stalheim stal poštovní farmou na tehdy nově otevřené Oslo - Bergen poštovní cestě. V roce 1750 byla tato poštovní farma rozšířena o první poštovní budovu a ke konci devatenáctého století v roce 1885 zde postavili první hotel. Současný horský hotel Stalhaim je z roku 1960 a zachycuje v sobě historii a vzpomínky dvacátého století. Celkově zde najdete 124 pokojů, neskutečnou panoramatickou vyhlídku do jednoho z nejkrásnějších údolí Norska, a přitom máte možnost zdarma navštívit malý skanzen lidových domků. I proto bylo toto místo inspirací pro mnohé malíře a umělce, jejichž díla najdete dnes viset v Národní galerii. Jednoznačně doporučujeme i návštěvu hotelové restaurace, kde si budete pochutnávat na bufetu složeném z tradičních norských specialit. Zajímavostí je i stará cesta Stalheimskleiva, která je dnes již jednosměrná a bude se vám snad zdát nemožné, že byla v minulosti obousměrná. Dokončena byla v r. 1846, a během její délky 1,75 km budeme při sklonu až 18% překonávat 13 zatáček. Málokdo si na ni troufne, ale CK SEN zde se svým norským řidičem Odd-Martinem jezdí už léta, a tak se ocitneme v těch nejlepších rukách. Odměnou vám budou nezapomenutelné výhledy do údolí a na dva krásné vodopády Sivlefossen a Stalheimfossen. Neváhejte, zájezd do Norska stojí za to!

Čti více

Geiranger – nejkrásnější výhledy

Jedenáct serpentin Orlí cesty nás přivedlo k nejkrásnějšímu fjordu v celé zemi. Ve vesničce Geiranger žije necelých 300 obyvatel, ročně ji však navštíví více než 600 000 turistů. Maličká vesnička si kdysi žila svým vlastním životem. Lidé se přepravovali na loďkách, navzájem si pomáhali a farmařili. Přechod přes vysoké hory by zabral spoustu času! Obyvatelé Geiranger jen toužebně pozorovali orly, jak si svobodně poletují nad rozlehlými horami, a v koutku duše také toužili opustit alespoň na chvíli svou rodnou domovinu. Vše se změnilo vybudováním cesty v roce 1955, která spojila vesnici s okolním světem. To je důvod, proč se klikatá a strmá cesta do Geiranger nazývá Orlí cesta. Slunce vykouklo zpoza oblaku a voda Geirangerfjordu se zbarvila na dokonale modrou. V blízkosti břehu tiše kotví obrovská výletní loď, která působí z vyhlídky nad fjordem jako bílá plastová lodička ve vaně. Ve vesnici voní vafle z dřevěného stánku v přístavu. Dojídáme poslední sousto a prsty, trochu lepkavými od moučkového cukru, podáváme kontrolorovi na naší loďce lístky. Stovky metrů vysoké skály se strmě tyčí z klidné hladiny. Těžko uvěřit, že dno je dalších 360 metrů pod námi. Z paluby lodi se můžete kochat výhledem na majestátní hory, izolované farmářské chaloupky, kde se občas ozve kozí mekání, či padající vodopády. Po pravé ruce míjíme vodopád Sedm sester, naproti němu zase vodopád s názvem Nápadník. Roztátý sníh z hor napájí vodopády vodou, a tak se nám ukazují v plné kráse. Podle legendy, Nápadník požádal každou ze sedmi sester o ruku. Všechny ho však odmítly a on ze smutku propadl alkoholu. Sestry se podle příběhu nikdy nevdaly. Po plavbě stoupáme opět strmými serpentinami (už si začínáme zvykat na norské cesty) a tentokrát překonáváme výškový rozdíl až 1500 metrů! V této nadmořské výšce pozorujeme úchvatný Geirangerfjord z nejvýše položené vyhlídky na fjord v Evropě, s názvem Dalsnibba. Ten výhled rozhodně stojí za to!

Čti více

Pláž̌ v Refviku

Dnes jsme si měli při balení do ruksaku přihodit plavky. Je sice konec léta, ale to tady v Norsku vůbec nemusí znamenat teplo. I na oběd nás po túře k ledovci Briksdalsbreen chytil déšť. S ním či bez něj, západní pobřeží je neskutečně krásné. Tady v ostrovním městečku Måløy se o něj z každé stany rozbíjejí vlny Atlantiku. Až na pár míst. Serpentinová cesta nás přivádí do klidné zátoky s pískem, jaký si pamatuji akorát z Karibských pláží. A nikde ani nohy. Začínám tušit, na co nám ty plavky měly být. Za jemného mrholení se z mikin a bund převlékáme do plážového outfitu a první odvážlivci již běží naproti studeným vlnkám. Voda je zde mělká, a tak se po pás ponoříte asi 30 metrů od břehu. Na aklimatizaci akorát. A studená je také pořádně. Náš řidič Odd Martin ji tipnul na dvanáct stupňů. Ponořuji se po krk, chvíli trvá, než si tělo uvědomí, co se děje. Nejprve se mi špatně dýchalo, ale už je to v pohodě. Otáčím se směrem k pláži, pár zimomřivých zůstalo na břehu, ale poházených hromádek oblečení je na bílém písku více. Dokola se rozprostírají hory porostlé šťavnatou zelenou trávou, občas někde zahlédneme ovci či kozu. Se slaným úsměvem si říkám, že na toto koupání jen tak nezapomenu.

Čti více

Flåm – Myrdal – nejmalebnější železnice ve Skandinávii

Malá vesnička Nærøyfjord leží u fjordu a ničím se neliší od ostatních. Určitě? Kromě toho, že odsud vyplouvá vyhlídkový trajekt do jednoho z nejkrásnějších fjordů Nærøyfjord, začíná zde i železnice, která svým převýšením 866 metrů na délce 20,2 kilometru triumfuje všechny další v Evropě. SEN Vám tento zážitek nabízí v rámci fakultativního výletu u zájezdu do Norska. Luxusní trasa vede přes zastávky, které velmi dobře vystihují norský venkov. Zážitkem je i 20 tunelů. Vjedete sem z jednoho světa a vyjedete v úplně jiném. Poprvé se železnice otevřela 15. října 1941 jako spojnice mezi městy Oslo a Bergen. Myslíte si, že to je jen atrakce pro turisty? Určitě ne, železnice stále funguje jako řádná železniční linka a v Myrdalu se napojuje přímo na linku Oslo - Bergen.

Čti více

Zážitek s vůní a chutí kávy v Oslu

Mikropražírna kávy, školící středisko, espresso bar a alternativní metody přípravy kávy. Kavárna, kterou provozuje Tim Wendelboe, World Barista Champion a World Cup Tasters Champion. Povinná zastávka v Norsku pro všechny nadšence kávy. Magazín New York Times ho označil jako "místní obchůdek, který však funguje jako michelinská restaurace." Adresu Grünersgate 1, Grünerløkka v Oslu je potřeba si zapsat, a v CK SEN ji jednoznačně doporučujeme. Známá je mezi místními i turisty z celého světa. Věnují se kávě se světlým pražením a zejména alternativním přípravám kávy, ale v nabídce mají i několik espresso nápojů. Menu upravují podle sezóny sklizně kávy, tu si můžete zakoupit i domů, a při výběru Vám ochotně poradí zkušení baristé.

Čti více

Co si dát v Norsku na snídani? Brunost!

Na zájezdu po Norsku se stále utvrzujeme, že Skandinávie je jedinečná v mnoha směrech. Projíždíme údolím Gudbrandsdalen, kde poprvé v historii norských sýrů vyrobili tzv. Brunost, hnědý sýr. Osobně někdy Norsku říkám země sladkého sýra a slaného másla. Právě proto, že Brunost je druh sladkého sýru. Kdysi jsem pracoval na farmě. Pamatuji si, jak jsme tento sýr vyráběli, jeho příprava není náročná. V předminulém století se do velké nádoby nad ohněm nalilo kozí mléko a přidala se syrovátka. Později se přidávalo i trochu kravského mléka a smetana. Takto vznikly různé varianty hnědého sýra. Jediným háčkem je to, že když se sýr vaří, tak u něj musíte celou dobu stát, a vaří se opravdu dlouho. Hnědou barvu sýr získá díky karamelizaci sacharidů obsažených v mléce. Někdo by si řekl, že to není kdovíjaká delikatesa. Skandinávská kuchyně je však založená na historii a tradicích, a z tohoto pohledu se určitě o delikatesu jedná. Norové si natřou chléb brusinkovým džemem a na to položí plátek brunostu. Kromě toho, že to dodá energii, tak je to velmi chutné. Historicky se sýr podobný dnešnímu brunostu vyráběl už kolem roku 650 n. l., ke kterému jsou doloženy archeologické nálezy na Jutlandu. První recept ale patří Anně Hov (1846-1935), farmářce z Gudbrandsského údolí, podle něhož se sýr vyráběl a začal se prodávat. 

Čti více

Fjordy a Norska

Když se řekne Norsko, někomu se vybaví Munch, někomu Dæhlie, jinému trollové či sobi, ale jen málokomu se automaticky nevybaví norské fjordy. Severské království je prakticky synonymem pro tyto přírodní útvary, které vznikly již dávno v době ledové. Najdeme jich zde více než tisícovku, některé jsou úzké, některé široké, jiné hluboké, další zase super – dlouhé. Ale všechny mají společného jmenovatele – všechny do jednoho jsou krásné!

Čti více

Bergen

Bergen je odvěkým soupeřem Osla o přívlastek nejnorštějšího města Norska, které nejvíce vystihuje ducha a charakter země. A třeba říci, že ačkoli dnes už není hlavním městem (je jím právě Oslo), stále se mu daří být jeho velkým konkurentem.

Norský Bergen je dodnes krásným historickým městem, ve kterém se spojuje úchvatná příroda s kulturním bohatstvím Norska. Samotný název města byl odvozen z termínu Bjørgvin, který se skládá ze slova "Bjørg" (hora) a "vin" (louka). Původní název Bergenu je tak volně přeložitelný jako 'Louka mezi horami'. Ne náhodou, vždyť město bylo opravdu vystavěno mezi sedmi horami, které se dostaly i do městského erbu, patřícího k nejstarším v Norsku. Právě okolní hory poskytují místním obyvatelům prostor na sport, ať už běh, turistiku nebo cyklistiku. Nemluvě o tom, že z okolních kopců je nádherný výhled na samotné město.

 

Čti více
fjord Geiranger, Norsko

Geiranger fjord

Nejkrásnější z úžasných norských fjordů. Patnáct kilometrů dlouhý Geirangerfjord, který je také od roku 2005 na seznamu světového dědictví UNESCO, se často říká, že je tím "top" fjordem celého Norska. To záleží na subjektivním vkusu každého návštěvníka, nicméně faktem je, že má rozhodně co nabídnout. Turisté zde spatří velice strmá úbočí s četnými vodopády. Zvláště známé jsou pak tři vodopády: De syv søstrene (Sedm sester), Friaren (Nápadník) a Brudesløret (Svatební závoj). „Sedm sester“ patří mezi nejfotografovanější vodopády v Geirangerfjordu a obecně v celém Norsku. Jsou blízko Knivsflå, opuštěné farmy. Do fjordu padá sedm proudů vody z výšky 250 metrů! sestupuje ne méně než sedm vodopádů. Na norského obra mezi vodopády však zdaleka nemají, tím je Vinnufossen a měří 865 metrů! Je zároveň nejvyšším vodopádem celé Evropy. Vodopády jsou přirozeně markantnější během hlavního období tání sněhu v květnu až červenci a lze je nejlépe pozorovat při vyjížďce lodí po fjordu.

 
Čti více
Norsko - cesta Trollů

Cesta Trollů, Norsko

Představte si velmi úzkou a strmou horskou silnici s jedenácti ostrými zákrutami – to je Cesta Trollů (Trollstigen), která spojuje vesnice Adalsnes a Valldal na západě Norska. Tato oblast patří mezi jedny z nejoblíbenějších mezi turisty a není skutečně divu! Jděte se přesvědčit na vlastní oči, jak moc je výjimečná. Podél silnice můžete jet nejen automobilem, ale také vykonat pěší túru, anebo si zajezdit na kole. Místní pověst hovoří o tom, že právě kolem Cesty Trollů žijí neobvyklé postavičky zvané trollové. Když budete mít trochu štěstí a možná i fantazie, třeba je uvidíte! Během putování po Cestě Trollů pak budete odměněni úchvatnými výhledy do okolní krajiny a probudí se ve vás i adrenalin při pohledu ze srázů dolů! Nenechte si ujít tohle fascinující místo.

Čti více

Oslo

Oslo - zelená perla ukrytá ve fjordu zasazené uprostřed nádherné přírody, hor a moře, obklopené úchvatným fjordem. Město, které miluje umění, květiny, fontány a sochy, zároveň živé, sofistikované, s moderně rozrůstající se architekturou, vždy však respektující všudypřítomnou zeleň. I takové je hlavní město Norska. Pojďte se jím projít spolu s námi.

Čti více
Norsko - Lillehammer

Lillehammer

Pokud máte již „městského ruchu“ dost a chtěli byste si udělat ještě výlet za hranice města, navštivte Lillehammer. Samozřejmě je to atraktivní město zejména pro sportovní fanoušky, ale ani nesportovní povahy zde díky překrásné přírodě nepřijdou zkrátka.

Mnozí si jistě pamatují, ať už z televize či osobně, zdejší zimní olympijské hry v roce 1994. Můžete zde proto navštívit například Olympijské muzeum či Maihaugen Museum. Kromě toho je však Lillehammer a okolí také skvělou volbou pro ty, kteří holdují pěší turistice. Pokud oblast navštívíte v zimě, můžete zkusit rovněž projížďku se psím spřežením, lyžování, běžky, bruslení nebo dokonce zdejší bobovou dráhu. Tá v Hunderfossenu (15 km od centra Lillehammeru) je velkým lákadlem pro dobrodružné povahy – bobová dráha na kolečkách v létě a bobraft a skeleton v zimě! Zkusíte?

Pokud vás však k žádnému adrenalinovému zážitku nepřemluvíme, zkuste alespoň jeden z lahodných tradičních domácích dortů na zahradě v Park Café. Zdejší přátelská atmosféra vás jistě dostane!

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.