1. den. Odlet na neuvěřitelnou cestu
LETADLO
Odlet z Evropy.
2. den: Největší náměstí, největší mauzoleum a Zakázané město čínských císařů
PEKING
Olympijský PEKING s jeho moderní architekturou, největším náměstím světa a Maovým mauzoleem na jedné straně a uzoučké uličky s čínskými restauracemi na druhé. Projdeme se v Zakázaném městě v sídle císařských dynastií.
3. den: Velká čínská zeď, palác nejsilnější ženy
PEKING – VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ – PEKING
Ráno vystoupáme na VELKOU ČÍNSKOU ZEĎ a odpoledne ochutnáme pekingskou kachnu. V Letním paláci budeme obdivovat upravené čínské zahrady a jezírka. Uvidíme OLYMPIJSKÝ STADION, i moderní operu. Vše s místním průvodcem a pronajatou dopravou!
4. den: 1318 km vlakem za 270 minut. Šílená cesta do Šanghaje
PEKING – ŠANGHAJ
Rozloučení s Pekingem a absolutní zážitek. Supermoderním rychlovlakem se přesouváme do ŠANGHAJE. Rychlovlakem projdeme po nejdelším mostě planety (165 km!). 1318 km absolvujeme jen za 270 minut! Noční plavba s výhledem na nejvyšší čínské mrakodrapy. Není lepšího výhledu na strip jako z paluby lodě. Na jedné straně moderní Pudong a barevné mrakodrapy. Takto večer jsou ještě hezčí. Na straně druhé koloniální Bund spolu do zlata osvětlenými budovami. Nádherný kontrast a vy nevíte, kam se dívat. Ideální místo chytit manželku / partnerku za ruku a společně si užívat noční světelnou show, kterou nám zprostředkovávají osvětlené monumenty této kouzelné čínské metropole. Když si za pár let budete prohlížet fotoalbum s fotkami ze Šanghaje, nebudete věřit, že jste jednou opravdu stáli v objetí těchto velkolepých moderních obrů a historických elegantních budov v romantické části Bundu. Co vám tato místa připomínají? Přes řeku Huangpu se tyčí ikony moderního města. Hned za řekou leží Pudong se svými mrakodrapy. Hned poznáte Oriental Pearl Tower věž s obřími koulemi i Jin Mao Tower připomínající tužku. Večer se vše krásně rozzáří a vy pocítíte vzrušení z místa, kde se nacházíte. Takové kontrasty jste nečekali, že? Procházka po nábřeží a nakonec po rušné Nanjing Road, kudy se prošla celá Šanghaj. Zajděte si na jídlo do místních stánků nebo podniků a zítra si Šanghaj užijeme ještě víc!
5. den: Svět z nejvyšší vyhlídkové plošiny a Bund, kam nesměli Číňané a psi
ŠANGHAJ – XI’AN
ŠANGHAJ – největší a nejbohatší čínské město si vás získá hned od začátku. Jen těžko byste hledali lepší a zářivější příklad neskutečného čínského vzestupu jako zde. Čtvrť mrakodrapů, kde ještě před dvěma desetiletími rostla rýže. Šanghaj není nic dlužen své pověsti a hned od začátku nás začíná ohromovat. Pokud jste někdy snili o levitaci a o tom, že se jednou budete doslova "vznášet" nad zemí, Maglev vám tento sen splní během několika vteřin. Je nejrychlejším pozemským způsobem transportu na Zemi. Ručička pomyslného tachometru se zastaví na 432 km / h a taková povznášející jízda za pomoci magnetů je velký zážitek. Po nejvyšší rychlosti přichází další nej. Tentokrát půjdeme do výšky. Výhled na město z nejvyšší vyhlídkové plošiny v Číně – Shanghai Tower. Výtah nás za 50 sekund vynese na 118. poschodí do výšky 546 metrů. Schody lze vyjít o patro výš do výšky 552 metrů. Je to jen o tři metry nižší než nejvyšší vyhlídka na Burj Khalife v Dubaji. Po vyhlídce nás čeká oběd na západním pobřeží řeky Huangpu. Britský Bund jako vystřižený z Londýna. Promenáda podél řeky, lemovaná nádhernými koloniálními budovami z přelomu 19. a 20. století. V době, dokud se ze Šanghaje nestalo město mrakodrapů, bylo to právě panorama Bundu, která symbolizovala toto město. Přesouváme se hlouběji do historie. Zahrady Štěstí jsou nádhernou ukázkou Mingských zahrad ze 16. století. Odpočíváme a obdivujeme tradiční čínskou zahradní architekturu. Asi nejznámější ulicí ve městě je Nanjing road. Čas na rozchod a individuální aktivity. Nakupování, procházky a nasávání atmosféry, nebo točené pivko na terase. Na konci dne opouštíme bohaté východní pobřeží a nočním vlakem směřujeme do srdce země.
6. den: Největší archeologický objev 20. století a čínský muslimský svět
XI`AN
Vítejte v Xi`anu, hlavním městě provincie Shaanxi, jednom ze čtyř starobylých hlavních měst, v současném kulturním a ekonomickém centru severozápadní Číny. Město Xian má za sebou zajímavou a bohatou historii. Zde začínala slavná Hedvábná cesta, město bylo také sídlem prvního císaře Qina, který před více než 2000 lety tuto velmi rozsáhlou a různorodou krajinu poprvé sjednotil. Právě díky němu proudí do Xianu denně tisíce turistů, kteří chtějí na vlastní oči vidět (podle Číňanů) největší archeologický objev 20. století – známou terakotových armádu, která se nachází hodinu cesty severovýchodně od města. Když císař pochopil, že věčně žít se mu asi nepodaří, dal tuto armádu vybudovat na svou ochranu po smrti. Přibližně po hodině cesty zastavujeme v továrně na výrobu terakotových vojáků, kteří se zde vyrábějí podobně jako ti původní. Zřízenci nám vysvětlují postup, od těžby místní hlíny tzv. terakoty, formování, schnutí, až po vypalování v peci. Dnešní vojáci se vyrábějí v sádrových formách. Ti původní byly prý všichni pořizování ručně. Na tu dobu neskutečné umělecké dílo. V továrně také obdivujeme nádherný čínský nábytek, keramiku, či koberce. Samotný areál armády je obrovský, stále se rozrůstající turistický komplex, plný restaurací, obchodů a suvenýrů. Samotní vojáci se nacházejí ve třech zakrytých jámách, tzv. pitech. Po prohlídce vojáků se vracíme do Xianu. Projdeme se po muslimské čtvrti Chuejov a ochutnáme atmosféru nočních trhů o jaké se vám ani nesnilo. Jsou to velcí gurmáni a rádi se o své kulinářské umění dělí s ostatními. Ulice Chuejov nebo Huiminjie je spleť ulic a uliček, plných pouličního jídla a suvenýrů, barev, chutí a vůní. Je součástí staré muslimské čtvrti a je to také nejpopulárnější turistická destinace. Návštěva Xianu by bez ní nebyla kompletní. Tolik barev, vůní, zvuků a chutí po hromadě jste ještě nezažili.
7. den: Městské hradby na kolech a vlak do Sečuánu
XI`AN – CHENGDU
Dopřejeme si trochu sportu a rozproudíme krev na nejlépe zachovaných městských hradbách v Číně. Na důkladnou prohlídku hradeb budeme potřebovat přibližně dvě a půl hodiny. Vyjdeme vzhůru po schodech na hradby, kde se nám naskytne krásný výhled na město. Z jedné strany nízké domky a historické budovy, z druhé vysoké paneláky a mrakodrapy. Rozdíl je obrovský, výhled nám odhaluje působivé kontrasty města. Ideální je být na hradbách už před devátou ráno. Tehdy je tam ještě minimum lidí a my si užíváme nádhernou oázu klidu nad rušným velkoměstem. Čeká nás jedinečný sportovní zážitek. Městské hradby jsou pýchou Xianu a lidé jsou na ně právem hrdí. Důsledně se o ně starají a velká část městského rozpočtu jde na jejich opravu a údržbu. Většina zástavby mimo hradeb se již postavila za komunistů. Každých sto dvacet metrů byla postavena strážní věž, protože šípy měly dostřel šedesát metrů, takže město bylo dokonale chráněno. Dohromady se jich na hradbách nacházelo až 98. Momentálně tam stojí většina a některé se rekonstruují. Právě díky těmto hradbám město nikdy nikdo nedobyl. Prý na něj ani nikdo pro jistotu neútočil. Na kolech projedeme kolem východní a severní brány, až dojdeme k památce, která určitě stojí za zastavení. Klášter Guangren (volný překlad klášter Velké shovívavosti) je nádherná stavba z 18. století s blyštící se zlatou střechou, kombinující čínskou a tibetskou architekturu. Je to jediný tibetský klášter v provincii a sloužil jako obydlí pro dalajlámu a dalších vysokých lámů během jejich cest do Pekingu. Ti, kteří se na kolo necítí, se mohou procházet po hradbách. Po celém obvodu hradeb jsou rozmístěny nové, čisté toalety. Pokud někdo nechce být celý čas na hradbách, mohou sejít dolů a projít se kolem hradeb zvenčí. Nachází se tam vodní příkop a množství pěkných parků, kam chodí místní cvičit, tančit, zpívat, nebo se jen tak projít. Po nádherně stráveném čase na hradbách se přesouváme na oběd. V Xi`anu zažijete velký výběr lokální kuchyně, která je známá po celé Číně. V Xi`anu jsme strávili 1,5 dne a je čas vydat se dál. To, co se ještě do roku 2017 jelo vrzajícím, nočním vlakem 17 hodin, dáváme nyní za necelé čtyři! Připravte se na množství mostů a tunelů a vítejte v CHENGDU.
8. den: Roztomilé pandy, obrovský kamenný Buddha, největší stavba světa a čínský hotpot
CHENGDU – LEŠAN – CHENGDU
Chengdu: Brokátové město, ibiškové město nebo Želví město. Toto je jen pár jmen pro jedno z nejzajímavějších míst Říše středu. Kolébka čínského čaje, geniálně pálivé jídlo, nádherné zelené parky, krásné ženy a ikonické kontrasty mezi starým a novým vás čekají v této dynamické ale zároveň velmi uvolněné metropole střední Číny. Jsme v horách, kde nás čekají rozkošné pandy (většina pand světa žije právě v provincii Sichuan). Panda je medvědovitá šelma tradičně žijící v zamlžených sichuánskych horách. Nedostupné a vlhké lesy na podhůří Tibetské plošiny plné bambusu jsou pro ně ideálním domovem. S rostoucí lidskou populací bohužel přichází o přirozené životní prostředí a její počet v přírodě prudce klesal až do bodu blízkému vyhynutí. Denně potřebují sníst až 15 procent své váhy, což je při 160 kg pandě přes dvacet kilo bambusu. A ne jakéhokoli. Pandy jsou vybíravé a uspokojí se pouze těmi nejmladšími, nejsladšími výhonky. Zbytek bambusu je odpad a kolem každé hodující pandy je pokaždé hezké smetiště. Černobílé pandy nejsou jedinými obyvateli tohoto záchranného parku. Určitě si nenechte ujít návštěvu pavilonu pro Červené pandy – menšího příbuzného, který také pochází z horských oblastí jihozápadní Číny a také je na seznamu ohrožených zvířat. Zakoupíme si poslední pandí suvenýry a vyrážíme do menšího města Leshanu. Předtím než opustíme město podíváme se na největší budovu na světě Century Global Center. Vnitřní plocha na všech patrech má neuvěřitelných 1 700 000 m2. V Century Global Center o rozměrech 500 x 400 x 100 metrů najdete obrovské nákupní centrum, středomořskou vesnici s umělou pláží, vodní park s umělými vlnami, ledovou plochu, obrovskou LED obrazovku o rozloze 150 m2, 14 kin a množství hotelů. S počasím si návštěvníci starosti dělat nemusí, neboť tento gigantický komplex má své vlastní umělé slunce, které poskytuje světlo a teplo 24 hodin denně.
V LESHANE nás uchvátí největší kamenný Buddha světa, větší, než byli ti afghánští. Legenda říká, že nápad vytesat do červeného pískovce obrovskou sochu Buddhy dostal někdy koncem sedmého století mnich jménem Hai Tong. Hlavním důvodem byly nebezpečné víry, které se tvořily na soutoku tří řek Min, Qingyi a Dadu. Mnoho lidí ztroskotalo a mnoho lidí přišlo o život. Obrovský Buddha měl zpacifikovat vodního ducha, který to údajně měl celé na svědomí a bdít nad námořníky při bezpečném přechodu přes tento riskantní úsek. Dosud největší sedící Buddha na světě je vysoký 71 metrů a kdyby se postavil, mohl by s lehkostí sfouknout pochodeň Soše Svobody. Po náročném dni nás za odměnu čeká gurmánský zážitek. Jdeme na tradiční Hot Pot – horký kotlík, kterým je Sichuan známý po celé Číně. „Kotlíkáren“ je plné město, jsou na každém kroku. Čím hlučnější, zapařenější a teplejší, tím autentičtější. Čína je neskutečná.
9. den: Přílet na střechu světa, jačí máslo, poutníci a silné duchovno
CHENGDU – LHASA
Ranní letecký přesun mezi horami do hlavního města Tibetu LHASY s nezapomenutelným přistáním. Dnes nikam nespěcháme, máme aklimatizační den. Po krátkém oddechu vyrážíme na procházku do historického centra. Historické centrum Lhasy dýchá silnou atmosférou, přecházíme úzkými uličkami s typickými bílými domy s černým nátěrem kolem oken a modlitebními vlaječkami, vlajícími na střechách. Blížíme se k Barkor, okolo chrámu Džókhang krouží ve směru hodinových ručiček davy věřících i turistů, poutníků z celého světa. Ve vzduchu je cítit vůni kadidla a zvláštní posvátnosti, Tibeťané svírají v rukou své modlitební mlýnky a růžence. Jsme na Barkorském náměstí, místě, kde se uskutečnila většina tibetských povstání. Ještě předtím, než se i my blíže dotkneme zdejších posvátných míst, vychutnáme si oběd na náměstí. Po obědě nás už čeká prohlídka kláštera Džókhang. Džókhang patří mezi nejvýznamnější tibetské chrámy a centra buddhismu. Nechal ho postavit v 7. století první tibetský král Songcän Gampo. Řekneme si něco o architektuře, vzácných buddhistických znacích a sochách, které se zde nacházejí. Ta atmosféra Vás uchvátí! Magické místo, kde si při svíčkách s jačím máslem osvětlíme souvislosti a nahlédneme do tibetského buddhismu.
10. den: Letní a zimní sídlo Dalajlámů
LHASA – POTALA – NORBULINKA
Palác Potala – sídlo Dalajlámů a pýcha a sláva Tibetu byl budována jako nejkrásnější stavba Asie. Ve skutečnosti je ještě velkolepější než na fotografiích. Palác byl od 17. století sídlem Dalajlámů, až do roku 1959, kdy současný 14. Dalajláma po povstání v Lhase byl nucen uprchnout přes Himaláje do exilu v Indii, kde žije dnes. Celá stavba je vysoká 117 metrů, vyšlapat po schodech celkem vzhůru v této nadmořské výšce dá pořádně zabrat. Projdeme se přes zpřístupněnou část, tu si prohlédneme i místo, kde žil současný Dalajlama, uvidíme trůny a hrobky předchozích Dalajlámů, projdeme množství místností se vzácnými relikviemi. Potalu si prohlédneme důkladně a můžete porovnat, zda je krásnější přes den nebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letní sídlo Dalajlámů. Je to největší zahrada ve městě, s mnoha jezírky, květinovými záhony, kde si skvěle odpočinete uprostřed zeleně. U paláce posledního Dalajlámy si vysvětlíme, proč v něm už více než půl století nepřebývá.
11. den: Život mnichů v klášterech
GANDEN – DREPUNG
Ganden byl prvním klášterem v okolí Lhasy a Drepung byl největším klášterem na světě. Pochází ještě z 15. století, je funkční dodnes, mnichů zde dnes už žije málo, jejich počet kontroluje a stanovuje čínská vláda. Klášter stojí na úpatí svahu Gephel. Když stojíme před hlavní modlitebnou, po levé straně vidíme velkou kuchyň, která kdysi ve velkém fungovala – vařilo se zde pro více než sedm tisíc mnichů. Samotná prohlídka Drepung trvá přibližně dvě-dvě a půl hodiny. Klášter je velkým komplexem několika budov, uliček, nádvoří, jakési malé městečko ve městě. Každý si tu roztočí modlitební mlýnek s mantrou "Óm mani padme hum".
12. den: Tyrkysové himálajské jezero a přes pětitisícová sedla do vesničky jako z westernu
LHASA – YAMDROK-TSO – GYANTSE
Opouštíme Lhasu a vyrážíme na západ. Naše první cesta směřuje do GYANTSE – Města hrdinů. Zastavíme se u krásného jezera Yamdrok, které je jedním z přírodních skvostů Tibetu. Neskutečně tyrkysová barva a nádherné fotografie. Troufnete se vyfotit na jakovi? Procházíme dech beroucím průsmyky a po prvé stoupáme nad 5000 m! Příchod do Gyantse, procházka kouzelným starým městem. Atmosféra jako z filmu Sedm statečných nebo Game of Thrones. Prohlídka kláštera Pelkor Chode se stúpou Kumbum, která má 108 kapliček a nádherně zrestaurované malby. Na závěr vyhlídka na město při západu slunce a osvětlená pevnost.
13. den: Do města pančenlámů. Jak se vyrábí tsampa.
GYANTSE – SHIGATSE – SHEGAR
Krátký přesun do SHIGATSE, které je druhým největším městem Tibetu. Jak se vyrábí tsampa? Důkladně si prohlédneme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlamy) a u hrobky 10. Pančenlamy si řekneme více o životě tohoto velkého muže. Pokračujeme dále na západ a obdivujeme jedinečnou, ale drsnou tibetskou přírodu. Obdivujeme vynalézavost a pracovitost místních, míjíme stany nomádů se solárními články. Na čem se to ty ovce a jaci vůbec pasou?
14. den: Uvidíme i tento rok Mt. Everest?
SHEGAR – KYRONG
Tibet se s námi loučí velkolepě. Nacházíme se v národním parku Qomolangma a Himaláje jsou na dohled. Postupně se nám ukáže jedna osmitisícovku za druhou. Uvidíme i letos Mt. Everest? Zdoláváme nejvyšší průsmyk a směle překonáváme majestátní Himaláje. Nocleh v pohraničním městečku Kyrong, které se připravuje na nával turistů. Zatím jsme tu sami. Začíná se nám lépe dýchat a po dlouhém čase vidíme stromy. Jsme opravdu ještě v Tibetu?
15. den: Obrovská změna, zelený, šťavnatý svět
TIBET – NEPÁL
Rozdíl mezi čínskou a nepálská stranou nemůže být větší a symbolický. Připravte se na nejhorší cesty, ale nejkrásnější výhledy. Nepál vás uchvátí od začátku a na náročný přesun do KATHMANDU budete vzpomínat ještě dlouho.
16. den: Nejbarevnější fotografie, vysmátí lidé a útok na všechny smysly
KÁTHMANDÚ
Durbar Square (UNESCO) s typickou dřevěnou architekturou a palácem Živé bohyně. Nákupy, restaurace a bary ve čtvrti Thamel. Absolutní pohoda. Pro zájemce možnost letět vyhlídkovým letem k Mt. Everestu.
17. den: Let k Everestu, největší stúpa, spalování mrtvých
KÁTHMANDÚ – BODNATH – PASHUPATINATH
Buddhistický Bodnath se vševědoucíma Buddhovýma očima. Hinduistický Pašupatinath se svatými muži, kteří předvedou neuvěřitelné jogínské kousky. Buddhy vystřídá Šiva a hinduistické spalování mrtvých. Nádherné historické město BHAKTAPUR (UNESCO) s nezaměnitelnou architekturou a uvolněnou atmosférou.
18. den: Rafting na himálajské řece a jsme doma u krokodýlů
KÁTHMANDÚ – CHITWAN
Přesouváme se do královského národního parku Chitwan (UNESCO). Kratší přesun okořeněný možností raftingu na himálajské řece Trishuli. Rafting zvládne každý. Zážitek je zaručen! Podvečer se přivítáme s chitwanskou přírodou i naším domácím rodinným ubytováním. Spíme v lodge našeho dlouholetého partnera, který se stal naší, a tedy i vaší rodinou. Budete zde slyšet welcome to národní park, či who wants pivo? Pár metrů od našeho ubytování teče říčka, ve které plavou krokodýli.
19. den: Safari na sloním hřbetě. Uvidíme nosorožce?
CHITWAN
Safari v nejkrásnějším a nejstarším nepálském národním parku CHITWAN (UNESCO). Na tradičním člunu poplujeme vedle krokodýlů, vycházíme do divoké nepálské přírody a zajezdíte si i na slonech. Uvidíme i nosorožce? Plná penze v ceně.
20. den: Změna kultury
CHITWAN – KÁTHMANDU - DILLÍ
Dnešní den bude přesunový. Čeká nás cesta z Chitwanu zpět do Kathmandu, kde nasedneme na letadlo a přesuneme se do nové země, do Indie. Když jste si mysleli, že vás už po Nepálu nemá co překvapit, přichází vystřízlivění. Indie je útok na všechny smysly. Po příletu do Dilí, nás na letišti vyzvedne náš lokální partner, přesuneme se do hotelu a čeká nás oddechový večer.
21. den: Bláznivé Dillí
DILLÍ
Atmosféra Dillí vás dostane od prvního okamžiku, kdy do tohoto fascinujícího města vkročíte. Prohlídku začneme ve starém Dillí. Něco takového jste ještě neviděli! Staré Dillí, to jsou první doteky s hinduismem, islámem a málo známým náboženstvím Sikhů. Uvidíme nejkrásnější a největší mešitu obrovské Indie - Jama Masjid ze 17. století, která se stala symbolem Mughalů. Obrovské nádvoří, desítky věřících a výhled na přeplněné ulice. Budeme si vyprávět o počátcích dynastie, která Indii ozdobila svými nejkrásnějšími stavbami.
Nasednetě na cyklorikšu a prozkoumejte labyrint starého města. Bazarové čtvrti budou náporem na vaše fotoaparáty. Všechno křičí exotikou a vy sedíte v rikše a vnímáte vůně, cinkání zvonků, volání prodavačů a úsměvy lidí. Bazar zde ve starém Dillí bude obrovským zážitkem. Doma vám tyto foky nebudou chtít věřit. Přesuneme se na bazar s kořením, kde vdechujeme exotické vůně od kardamomu přes hřebíček až po skořici a všichni nakupují koření z celého světa. Ochutnejte kašmírské chilli nebo garam masalu, které vám i doma vykouzlí vzpomínky na tuto cestu.
Zastavíme se u Gurudváry, sikhského chrámu se zajímavou atmosférou. Co víte o Sikhích? Nosí turbany, mnozí si je pletou s muslimy, ale pravda je někde úplně jinde a vy budete okouzleni jeho myšlenkami. Proč sem jezdí tolik dobrovolníků? Indickou bránu znáte z dokumentárních filmů a uvidíte ji i během naší prohlídky. Je to jeden ze symbolů moderní Indie a domácí turisté ze všech koutů Indie sem přijíždějí, aby si pořídili ikonickou fotografii na památku.
Mezi nejunikátnější památky celého Dillí patří Qutub Minar (UNESCO). Začali ho stavět v roce 1193 a jeho výška se zastavila na 73 metrech. Je to nejvyšší cihlový minaret na světě a jeden z prvních vrcholů naší cesty po Indii. Nečekali jste, že na vás Dillí udělá takový dojem, že ne? První indická večeře a poznávání jedné z nejlepších kuchyní na světě. Dáte si Palak Paneer, kuřecí Tandoori nebo ochutnáte jednoduchý, ale dokonalý Dhal? Skleničku čaje s mlékem nebo vychlazeného Kingfishera? Indie se vám začíná dostávat pod kůži
22. den: Palác větrů a drahokamy v barevném státě Rajasthan
DILLÍ - JAIPUR
Po snídani opustíme Dillí a vydáme se na průzkum indického Zlatého trojúhelníku. Naší další zastávkou bude barevný Džajpur v atraktivním Rádžasthánu. Zemi pouští, starobylých pevností, tradic a jedinečných míst si zamilujete! Na první pohled si všimnete, že Rádžastán je úplně jiná Indie než ta, kterou jste zažili v Dillí. Kdo jako první spatří za oknem autobusu slona nebo velblouda?
Džajpuru se přezdívá "růžové město" a vy hned pochopíte, odkud tento název pochází. Městem se táhne bazar, ale nás lákají příběhy zapomenutých, a dokonce i současných mahárádžů, kteří se mihnou v honosném mahárádžově paláci. Věděli jste, že džajpurský mahárádža miluje koňské pólo, není mu ani třicet let a je pohádkově bohatý? Vyfoťte se s nádherně oděnými palácovými strážci a společně projdeme všechna otevřená nádvoří. V tomto paláci jde především o detaily a s námi vám neuniknou. K čemu sloužily obří nádoby? Budete překvapeni!
Nedaleko paláce si prohlédneme unikátní observatoř Jantar Mantar. Mahárádža Jai Singh investoval v 18. století peníze do vybudování tohoto komplexu a v době jeho největší slávy zaměstnával Džajpur více než dva tucty astronomů. Toto vás bude bavit.
Jak vypadá centrum růžového města? Ještě vás čeká procházka po bazarech s obchůdky a pohled na Palác větrů, který je dnes symbolem Džajpuru. Z ulice je palác velkolepou a fotogenickou stavbou. Odkud je na palác nejlepší výhled? Poradíme vám. Dejte si čerstvý kokosový ořech, počkejte, až ulicí projede kočár tažený koňmi a velbloudy, a budete okouzleni barvami sárí, které nosí místní ženy. A co takhle indické kino a bollywoodský trhák? Noc v Džajpuru.
23. den: Město duchů, kterému došla voda (UNESCO)
JAIPUR – FATEHPUR SIKRI – AGRA
Dnešní cesta z Džajpuru do Agry je dlouhá jen asi 240 kilometrů, ale krajina kolem nás se opět krásně mění. Rádžasthán vyměníme za indický stát Uttarpradéš. Má téměř 200 milionů obyvatel (to je jako Německo, Francie a Španělsko dohromady), protéká jím posvátná řeka Ganga, nachází se zde svaté Váránasí, dotýká se Himálaje a ukrývá takový skvost, jako je Tádž Mahal.
Blížíme se k Agře, ale odbočujeme z hlavní silnice, protože jen o pár kilometrů dál leží Fatehpur Sikri (UNESCO), který by byl hřích objet. Mughalský panovník Akbar (jeden z největších vládců Indie před britskou nadvládou) jej vybudoval jako vzorové město, ale historie se k němu obrátila zády. Nás Fatehpur Sikrí fascinuje už léta a my vám ukážeme proč. Obrovská mešita s hrobkou místního světce s tajemným mramorovým oknem, kam lidé chodí vázat uzly. Dokonale zachovalé paláce, kde se mísí islámské i hinduistické prvky, pětipatrový palác Punja Mahal a vzpomínky na Mughaly. Proč vlastně lidé toto město opustili? Příjezd do Agry. Indickou kuchyni už znáte, tak co si dnes vyberete? Noc v Agře.
24. den: Nejkrásnější stavba světa postavená z lásky - Taj Mahal
AGRA – DILLÍ
Probouzíme se ve městě Agra, které bylo kdysi hlavním městem Mughalské říše. Všichni jsme na tento den, na tento okamžik čekali, protože dnešek je vrcholem indické cesty. Mnozí cestují do Indie jen proto, aby jejich oči spočinuly na velkolepé stavbě zvané Tádž Mahal (UNESCO).
Tádž Mahal je magnetem a není divu, že dnes patří mezi sedm novodobých divů světa. Jdeme blíž a blíž a před námi se rýsují minarety a špička obrovské kopule. Cítíte to jemné vzrušení? Takhle chutná splněný sen!
Vcházíme do šera vstupní brány a za ní se nám otevírá ten nejkrásnější pohled na Tádž Mahal. Tádž Mahal je jedinečná stavba. Je krásná z kilometrové vzdálenosti, velkolepá z pěti centimetrů (všimněte si drahokamů a polodrahokamů zasazených do stěn!) a kamkoli se pohnete, bude vás pronásledovat. Proč se její minarety mírně naklánějí a proč sem v pátek proudí davy místních obyvatel? Co znamenala Mumtaz Mahal pro Šáha Džahána? Milostný příběh, který stál na počátku nejkrásnější stavby světa.
Poté, co se pokocháme Tádž Mahalem, se přesuneme k Červené pevnosti, symbolu moci mughalských vládců. Pod pevností protéká řeka Jamuna a odtud se vám nebude chtít odejít. Čeká nás však cesta zpět do Dillí, která uzavře zlatý trojúhelník. Poslední indický čaj, mangové lassi, poslední indická večeře a s hlavou plnou zážitků opouštíme tuto fascinující zemi. Transfer na letiště v Dillí.
25. den: Přílet domů
EVROPA
Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou.