Poznávací zájezdy v Číně

+ Tibet, Taiwan, Honkong, Macao, slevy až 35%

  • poznávací zájezdy do Číny plné zážitků s garancí realizace zájezdů

  • Zakázané město, Terakotova armáda, Velká čínská zeď , Shaolin

  • hedvábí, nejlepší čaj, tance dynastie Tang

  • špičkoví čeští průvodci a množství UNESCO památek 

  • jsme tu pro vás od roku 1993, využijte naše zkušenosti s aktivní dovolenou

  •  komfort i gurmánské zážitky - pekingská kachna, tarantule na špejli, wonton knedlíčky

  • first minute slevy na zájezdy do Číny jsou dynamické a průběžně se snižují, využijte nejlepší cenu nyní!

Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Zájezdy do Číny se slevouReference klientůZážitky ze zájezdůTOP místa zájezdůFotogalerieTuristický průvodce

Velký okru Čínou + Taiwan – Pro nás vyjímečný zážitek

Dobrý den, jakmile jsme se vrátili s manželkou z Číny nedalo mi to a rozhodl jsem se napsat moje poznatky z poznávacího zájezdu Čína pro milovníky historie. V první řadě musím ocenit samotnou práci SEN průvodce Jana, který vytvořil příjemnou náladu a bezpečnou atmosféru pro celou posádku. Zásoboval nás neskutečným množstvím informací o jednotlivých místech, památkách, lidech a samotné historie Číny, které jsme měli podávané jako z chodící encyklopedie. Dozvěděli jsem se také zajímavosti o nejvyšší stavbě planety na čínském Taiwanu , kterou jsme viděli na vlastní oči. Jeho profesionální přístup a samotné know how CK SEN vytvořili pro nás výjimečný zážitek a spokojenost z celého pobytu. Chci spolu is manželkou poděkovat za profesionální přístup a neskutečné zážitky ze zájezdu celému týmu z CK SEN. Ať se daří a už uvažujeme nad dalším cestováním s Vámi. Manželé Karbanovi

Čti více

Čína - doporučuji určitě těm, kteří Čínu ještě neznají a váhají

Takže pár dní po návratu z Číny se konečně pomalu vzpamatovávám… Byly to krásné
nezapomenutelné dva týdny, s výbornou partou a úžasným, profesionálním
průvodcem Martinem Lukáčem. Chtěl bych za sebe poděkovat Martinovi za všechno,
celý zájezd a program klapal jako hodinky, viděli jsme toho opravdu hodně, Martin
neustále ohromoval informacemi, znalostí místních poměrů, historie… Těžko se mi
vybírá, co se mi nejvíce líbilo a co mě nejvíce oslovilo. Zkrátka všechno. Od programu, stravy - společného stolování za kulatými stoly s vynikající různorodou čínskou kuchyní, bezproblémový přejezd, skvělé ubytování v kvalitních hotelech – i v
"zapadákově" Luoyang s 6,5 miliony obyvateli byl (přes varování Martina) výborný
hotel a snídaně. Nemám opravdu co vytknout, možná by bylo vhodné doplnit
program ještě o nějakou návštěvu klasické čínské vesničky, poznat lépe opravdový
venkovský život. Ale chápu, že je to těžké sladit v tak krátkém čase. Hodnotím z deseti
bodů na 12. A doporučuji určitě těm, kteří Čínu ještě neznají a váhají. Věřím, že moji
spolucestující budou většinou se mnou souhlasit - tímto je zdravím.
Dušan

Čti více
Zasněžené vrcholy Himálajských osmitisícovek

Čína, Tibet, Nepál, Indie - neskutečné množství zážitků

Dobrý den,

Děkujeme, že nabízíte takové neskutečné množství zážitků ve formě tohoto zájezdu.
Průvodce Jan Buday je chodící encyklopedie a velký profesionál. Přeji vám mnoho
úspěchů.
Ines

Čti více

Velký okruh Čínou - byl to velmi pěkný zájezd

dovolte, abych se s vámi podělila o některé zážitky ze zájezdu Velký okruh Čínou, který jsem absolvovala ve dnech 6. května až 23. května t.r.

Tak nejdříve důvody mé volby pro tento zájezd: nabídka byla jediná z mnoha zájezdů jiných cestovních kanceláří, která měla ve svém programu všechny místa v Číně, která jsem chtěla poznat:

Macao, nejlidnatější místo celé planety, zároveň místo hazardu už po 160 let, Hong Kong s neodmyslitelnými sochami Buddhy a s nejdražší budovou na světě, Šanghaj, s promenádou Bund a výškovými budovami – skutečnými architektonickými zázraky, na jejichž výstavbě mají čest se podílet jak čeští architekti tak slovenský rodák Ladislav Hudec. Hangzhou a Suzhou, s nejdelší umělou vodní cestou na světě a krásnými ukázkami čínské zahradní architektury, XianAn se světově známou a obdivovanou hliněnou armádou, LuoYang s návštěvou slavného Shaolinského chrámu s vytesanými sochami ve skalách a samozřejmě Peking se Zakázaným městem, Vekou čínskou zdí a olympijským „Ptačím hnízdem“.

Program tohoto zájezdu je připraven skutečnými odborníky na Čínu a umožňuje poznat mnoha vrstevnost dnešní Číny.

Druhým důvodem bylo kladné doporučení známých na CK SEN a vlastní pozitivní zkušenost ze zájezdu, který jsem s touto CK uskutečnila již v minulosti.

Pozitivum celého zájezdu dovršil i expediční počet účastníků (11) a především a vůbec ne v poslední řadě - skvělý průvodce pan Martin Lukáč.

Každý z účastníků si samozřejmě předem o Číně získal jisté informace. Ale náš průvodce, jak všichni účastníci již v průběhu zájezdu konstatovali, nám pomohl dostat Čínu každému tzv. pod kůži. Díky jeho zasvěcenému výkladu nejen o navštívených místech, ale i uvádění dalších informací v širších souvislostech např. z historie Číny, současné politice nás přivedli k jinému pohledu na velmi vzdálenou, pro mnohé málo pochopitelnou zemi, pro kterou jsou charakteristické etapy neuvěřitelného rozkvětu i období pádů a bojů s nájezdnými sousedy.

Úžasný byl nejen široký rozhled našeho průvodce o Číně, ale i pro všechny příjemný, nevtíravý způsob předáváním informací. Nelze neuvést i plynulý, pohodově sestavený časový harmonogram všech akcí v programu. Ke kladu průvodce je nutno připočítat, i to, že právě díky jemu se vytvořila soudružná, nekonfliktní skupina, ve které nebyla nouze o humor, pohodu a vzájemnou pomoc.

Co uvést v závěru? Byl to velmi pěkný zájezd, který jsem už stačila doporučit mnoha svým známým. Protože každoročně cestuji s CK (většinu do exotických míst), po každém takovém zájezdu si sestavuji, nebo spíše upravuji pořadí navštívených míst podle obliby (program, průvodce, služby CK a další). Snad pro vás bude milou zprávou, že po tomto zájezdu se Čína „prodrala“ na 1. místo mého žebříčku navštívených zemí.

Děkuji tímto průvodci a CK, že mně bylo umožněno prožít krásných 18 dní.

S pozdravem

Alena Keblová, účastník zájezdu

Čti více

Čína pro milovníky - děkujeme za úžasné zážitky

Dovolte, abychom s manželem poděkovali za zájezd Čína pro milovníky historie v termínu 5.10.-18.10. 2015. Byla to naše svatební cesta do vysněné země a musím říci, že volba Vaší cestovní kanceláře byla naprosto dokonalá. Organizace zájezdu, strava, výlety a průvodce Samuel Klč, vše bylo jedním slovem perfektní. Děkujeme, velmi jsme si to užili, o čem svědčí mimo jiné zapomenutí všech pracovních přístupových hesel :-) Ještě jednou děkujeme za úžasné zážitky.
Ivona a Martin Gajdošovi

Čti více

Čína, Tibet, Nepál, Indie - nezapomenutelné zážitky, které ani slovy nelze popsat!

Dobrý den,

nejsem žádný pisatel, ale s radostí se připojuji k Alence Koníčkové a její velké chvále našeho průvodce Jančiho (Jano Buday).Díky Vaší skvělé organizaci, bezva československé partě co se sešla a bezchybné práci Jančiho, jsme s manželem byli nadšeni a myslím, že mluvím za všechny účastníky zájezdu! Odvezli jsme si opravdu nezapomenutelné zážitky, které ani slovy nelze popsat!

Strašně moc děkujeme a na poznávačky jedině s Vámi!

Bohdan a Kamila Pazderovi

Čti více

Tibet, Nepál - fantastický zážitek ....

První částí je hluboce spirituální Tibet se svým všude přítomným buddhismem, velmi, velmi skromným životním stylem Tibeťanů a kontroverzním tématem duchovně-likvidačního, ale přitom ekonomicky pozdvihujícího vlivu Číny na Tibet. Tato tři témata Vás budou provázet po celou dobu pobytu v Tibetu a donutí Vás přemýšlet o tom, co vlastně skutečně v životě potřebujeme a na jakých hodnotách máme postavený ten „svůj“ svět. Hraniční přechod mezi Tibetem a Nepálem Vám při zabavování Vašich knih a upomínkových předmětů s vyobrazením dalajlámy dá pocítit rozdíl mezi Vaší současnou a „totalitní svobodou“ , kterou většina z nás ještě pamatuje.

Přejezdem do Nepálu se ocitnete ve zcela jiném světě, rušném, plném barev. Přestože obě země jsou ekonomicky velmi chudé, rozdíl v „auře“ a kultuře, který budete cítit je markantní. Snad je to i tím subtropickým nepálským podnebím ....

Třetím dílem skládačky je Chitwanský národní park, který Vám dá zapomenout na vážná a složitá politická, kulturní a ekonomická témata, která Vás budou provázet v obou zemích, respektive umožní Vám je v klidu „strávit“ a nabídne Vám zážitky „z džungle“ v podobě koupání se slony, procházkou subtropickým pralesem, plavení se v dřevěné kánoi po řece okolo krokodýlů ...

Zájezd jako celek je dobře vymyšlený a dává smysl. Během relativně dlouhého pobytu ve Lhase jsem v duchu vyčítal našemu průvodci, že nás nevzal nikde na večerní zábavu a držel nás v „esoterické náladě“, ale s odstupem času se mu musím v duchu omluvit – na nic nespěchejte, užijte si duchovní Tibet s jeho skromností takový jaký je, protože všechno má svůj čas a pokud budete chtít - vše si mnohonásobně vynahradíte v Nepálu. V Nepálu bylo totiž slovo „žúrka“ po pojmu „hinduismus“ druhé nejčastěji skloňované slovo :-) a věřte tomu, že vyřádit se v káthmandském klubu s výhledem na pohoří Himalaya na takové pecky jako je „Satisfaction“ od Rolling Stones v podání neuvěřitelně dobré nepálské rockové kapely je fantastický zážitek ....
Chitwan byl pěkný závěr celé dovolené. Abych nebyl úplně zaslepeně nekritický myslím, že by potřeboval trochu víc propracovat, aby byl opravdu ve stylu „SEN absolut total“ a v souladu s typickou hláškou – „jdeme dál kam ostatní už nejdou“ . Jinými slovy - raději než „procházku“ do džungle bych snad příště chtěl absolvovat „výpravu“ do džungle ... Snad by se mohl pobyt v Chitwanu i o jeden den prodloužit aby se jinak obtížná a nudná mnohahodinová cesta „vyplatila“. Ale to je můj soukromý pohled na věc.
Ohromné poděkování Petrovi Blažkovi !! Výborný průvodce, který se se svým charisma, pohodou a klidem , které z něj vyzařují do této duchovní oblasti perfektně hodí. Naservíruje Vám takové množství informací, že si nebudete stačit psát poznámky a vše Vám ukáže v pravý čas, takže mu můžete naprosto důvěřovat. Takže za mě – díky Peťo a díky SEN, bylo to super ! Martin

Čti více
Taj Mahal v Indii

Čina, Tibet, Nepál, Indie - všechno, ale opravdu všechno bylo úžasně zorganizováno

Chtěli bychom poděkovat Vaší cestovní kanceláři za nezapomenutelný měsíc strávený v Číně, Tibetu, Nepálu a Indii.Odjížděli jsme na expedici s dychtivým očekáváním, ale částečně i s obavami, zda v pohodě zvládneme dlouhé přesuny různými dopravními prostředky, velké rozdíly v klimatických podmínkách, přechody na jinou stravu, ženy měly logicky obavy z hygienických podmínek daných zemí.Na to všechno jsme se před odjezdem psychicky připravili, ale jak jsme brzy zjistili, nebylo to vůbec potřeba. Všechno do sebe zapadalo jako soustrojí hodinek, všechno, ale opravdu všechno bylo úžasně zorganizováno a i občasné nepohodlí nám vůbec nevadilo.Je nepochybné, že Vaše znalost dané lokality je veliká, počínaje dobrými typy na hotely( které byly daleko lepší, než jsme očekávali), prověřenými restauracemi, perfektně vyladěným programem a konče skvělými kontakty na místní průvodce. Nevíme, zda to bylo tím, že se nás sešla skupina dvanácti lidí ( česko-slovenské složení), která si tak nějak sedla nebo tím, že jsme podle Macy měli výbornou karmu nebo tím, že jsme ke všem zemím přistupovali s pokorou a dychtivým očekáváním nebo tím, že naše průvodkyně Martinka( Maca) byla tou nejlepší, kterou jsme mohli mít, ale výsledkem bylo to, že se nám všechno ale opravdu všechno líbilo a odnášíme si nezapomenutelné zážitky. Vzpomínáme na nádherné a vnitřně svobodné Tiběťany, na úžasné výhledy na osmitisícovky v horských sedlech, na mystickou Lhasu, barevný, teplý a voňavě smradlavý Nepál, na pohodové a milé Kathmandú s bazarem a spalovacími gháty, na oči Budhy, na starobylé Varanasí a na total brutal na tržnici v Delhi.Ale i na organizovanou přepravu v čínských vlacích, více či méně použitelná „wecka“,zhoršující se s přibývající výškou ale i teplotou a množství vojáků a kontrol na místech, kde by nemuseli být. Je toho mnoho, na co lze vzpomínat. Za to Vám děkujeme a děkujeme zejména Martince za její pozitivní přístup ke všemu, co nás potkávalo, za její profesionalitu, lásku ke všem zemím, ve kterých jsme se nacházeli, za milý vztah k partě osob, kdy mnoho z nás by mohlo být jejími rodiči, ale bylo z toho přátelství. Za toto vše Vás budeme rádi všude doporučovat a těšíme se na další setkání.

Eva, Hanka, Martin a Pavel

Čti více

Čina, Tibet, Nepál, Indie - skvělý poměr kvalita/cena

Chtěl bych tímto poděkovat cestovní kanceláři SEN za skvělou, akční dovolenou. Trasa a navštívená místa jsou zvoleny tak, že mě tato nabídka okamžitě nadchla. Před odjezdem jsem se nesmírně těšil, ale měl jsem i obavu jak to všechno nakonec dopadne. Byl jsem překvapen, jak skvěle je zájezd zorganizován. Všechno na sebe pěkně navazovalo. Autobusy, vlaky, hotely i místní průvodci. Uvědomuji si, že za pohodou našeho zájezdu byla naše průvodkyně Martinka (Maca) Fitková. Je skvělá a hlavně profesionálka, na které je vidět, že dělá svoji práci ráda. Ve skupině udržovala dobrou náladu a tak i občasné nepohodlí jsem snášel velmi dobře. Rozsah jejich znalostí navštívených zemí byl udivující. Dokázala poutavě vyprávět a vytáhnout to podstatné a důležité. Stravování, které mi dělalo před odjezdem největší vrásky, bylo nakonec díky Mace, úplně v pohodě. Jedli jsme v prověřených restauracích, kde jsme si pochutnávali na místní kuchyni bez obav ze zažívacích problémů. Hodnotím tento zájezd na jedničku podtrženou s hvězdičkou. Je zde skvělý poměr kvalita/cena a mám příjemný pocit, že jsem dostal více než jsem očekával. Jsem tedy dlužníkem a všude Vás budu doporučovat. Ještě jednou děkuji

František Dalecký

Čti více
Palác Potala ve Lhase

Čína, Tibet, Nepál, Indie - moc děkujeme za nezapomenutelných 26 dní

Dobrý den,

už je to více jak týden, co jsme se s kamarádkou vrátily z výletu po Asii ( Čína, Tibet, Nepal, Indie), který jsme absolvovaly s Vaší kanceláří. Na letišti v Pekingu už na nás čekal náš průvodce Jančí – Jano Buday. Od té chvíle, kdy jsme se potkali poprvé, začaly naše fantastické zážitky s ním, i s celou naší československou skupinou. Velmi ráda bych za nás poděkovala Jančímu za zážitky a nezapomenutelná dobrodružství, které jsme díky Jančímu všichni prožili. Jančí byl nejen výborný průvodce, který se o nás staral a vyprávěl nám o místech, které jsme díky němu poznali, jak úplně nejvíc poznat jde a nikdy by jsme tyto informace nenašli v žádném turistickém průvodci. Opravdu byl skvělý a věříme, že oceníte jeho kvality, protože Jančí si to zaslouží. I díky němu se při plánování dalších poznávacích cest, obrátíme na Vaší cestovní kancelář SEN.
Moc děkujeme za těch nezapomenutelných 26 dní a přejeme Vám co nejvíce podobných průvodců a stejně povedených zájezdů.

Alena Koníčková a Petra Městková

Čti více
S CK SEN se dostanete k nejznámějšímu ruskému chrámu

Transsibiřská magistrála - CK SEN má vše perfektně zorganizováno

S vaší CK jsem se zúčastnil poznávacího zájezdu Transsibiřská magistrála. Jel jsem na tuto cestu s obavami, co mě při této náročné cestě čeká. Po příletu do Moskvy jsem byl mile překvapen přístupem Vašeho průvodce pana Martina Navrátila i z rusky mluvící průvodkyní, která nás provázela prohlídkou Moskvy. Moskva mě uchvátila, a nejen to, ale také cesta lůžkovým vlakem pohodlným a čistým až do Irkutska. Uchvátilo mě Bajkalské jezero svou velikostí a čistotou. Byl jsem příjemně překvapen Mongolskem a samozřejmě čínskými kulturními památkami. Doporučuji těm, kteří nejsou rozhodnuti na tuto velkou cestu, že CK SEN má vše perfektně zorganizováno včetně fundovaného průvodce, kterému touto cestou děkuji za příjemný pobyt. S úctou Petr Kerndl

Čti více

Velký okruh Čínou - jednoznačně doporučujeme tento zájezd

Ve dnech 11.9 - 28.9 2015 jsme absolvovali zájezd Velký okruh Čínou. Celý průběh zájezdu byl perfektně zorganizovaný a velký dík patří našemu průvodci Samko Klčovi. Jeho znalosti byly vynikající a jeho přístup k účastníkům zájezdu byl vysoce profesionální a skvělý. Viděli jsme spoustu památek a zažili mnoho skvělých zážitků. Dlouho budeme na Čínu vzpomínat. Měli jsme štěstí i na výbornou partu, která naše zážitky ještě umocnila. Všem, kdo by se chtěl do Číny podívat, jednoznačně doporučujeme tento zájezd. Děkujeme.
Zdeněk a Jirka - Východní Čechy

Čti více
Největší stupa v Nepálu

Čína, Tibet, Nepál, Indie - Tento zájezd rozhodně doporučuji všem

Na přelomu července a srpna jsme se s manželkou zúčastnili zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Byla to naše první zkušenost s CK SEN a také první cesta do těchto zemí. Cestou jsme byli nadšeni a můžeme ji vřele doporučit. Za rozumné peníze pozná člověk mnoho zajímavých míst v několika zemích (projet tuto trasu samostatně za stejný finanční obnos je prakticky nemožné). Nepozná přitom pouze turistická místa, ale má možnost vyzkoušet místní dopravu (vlaky, autobusy, někdy i loď a letadlo), ochutnat místní stravu a seznámit se s životem obyvatel a jejich tradicemi a zvyky. Cesta je navíc velmi dobře naplánována. Po náročnějších a vyčerpávajících etapách (například noclehy ve vlaku) vždy následuje klidnější a odpočinková část (delší pobyt ve městě). Celkový program je zajímavý, dobře a profesionálně připravený (je doplněn o různé kulturní a kulinářské zážitky). Zvláštní ocenění si zaslouží průvodce Jan Buday. Celou organizaci výborně zvládl. Nebylo rozhodně snadné starat se o 27 členů zájezdu, z nichž měl každý jiné zájmy a preference. Bylo také nutné zajistit veškerou logistiku a někdy se postarat o to, aby celá skupina během několika minut nastoupila do správného vlaku. Průvodce si poradil i s nečekanými komplikacemi, které nastaly. I díky němu byla celá cesta úspěšná a vše se podařilo.
Tento zájezd rozhodně doporučuji všem.
Tomáš

Čti více

Čína pro milovníky historie - překonal všechna moje očekávání

Vážení představitelé CK SEN, milý Martine,
jako lékař, neurochirurg, jsem byl na pozvání čínské strany profesionálně v Číně. Byl jsem v Číně poprvé a hledal jsem cestovní kancelář, jak pobyt využít také pro poznání země. Napojil jsem se na váš program Čína pro milovníky historie v termínu 16. - 28. 9. 2014. Program a hlavně průvodce Martin Lukáč překonali všechna moje očekávání. Lze říci, že hlavně díky Martinovi Lukáčovi jsme v krátké době mohli proniknout do všech tajů minulosti i přítomnosti Číny. Chtěl bych ocenit jeho hloubku a šíři znalostí a skvělé vedení zájezdu s mimořádnou citlivostí k nejrůznějším potřebám i méně schopných účastníků akce. Procestoval jsem jako běžný turista i jako adrenalinový lovec s mnoha průvodci kus světa. Mohu proto porovnávat. Nevím, jaké máte možnosti, ale přimlouvám se za mimořádné pracovní ocenění pro Martina Lukáče.

S pozdravem
Prof. Eduard Zvěřina M.D. Ph.D., FCMA

Čti více
Procházka po Velké čínské zdi

Čína, Tibet, Nepál, Indie - expedici hodnotíme jako velmi zdařilou

Před čtrnácti dny jsme se vrátili z expedice Čína, Tibet, Nepál, Indie. Expedici hodnotíme jako velmi zdařilou, a to hlavně díky zkušenému průvodci Peťovi Blažkovi. Myslím, že zážitky budeme vstřebávat velmi dlouho. Přeci jen to byly čtyři rozdílné krajiny, které v nás zanechaly spoustu zážitků.

Lidka a Franta

Čti více

Velký okruh Čínou + Taiwan - Čína s CK SEN je úžasná!

Čína s CK SEN je úžasná! Je to už dva týdny, co jsme se s manželem vrátili z úžasné cesty od Tchaj-wanu po Peking a stále ve mně rezonuje příjemný pocit ze všech prožitých zážitků. Ani se mi nechce věřit, co všechno jsme na tomto zájezdu viděli a zažili. Perfektní organizace zájezdu a vynikající průvodce Martin Lukáč ve velké míře přispěly k naší naprosté spokojenosti!!! Velmi pěkně děkujeme a těšíme se na další zájezd se SNEM.

Nataša a Milan

Čti více
Náš SEN průvodce Vám poví o Džingischánovi, vůdci velké amády

Transsibiřská magistrála - nezapomenutelné zážitky a vzpomínky

Vlaku, břízám, vodce a Čingischánovi zdar! ... aneb jak bylo se S. N. E. M. na Transsibiřské magistrále.
Transsibiřskou magistrálu jsme absolvovali v prvním letošním termínu a nemáme jinou možnost než uznat, že se v nás z toho netradičního putování natrvalo uložily nezapomenutelné zážitky a vzpomínky, které každým dnem za znění chytlavé melodie "Džin-Džin-Čingischán" dozrávají jako výborné vínko, ... nebo vodka ;-)? V rámci celkového hodnocení dovolené můžeme říci, že naše očekávání se naplnila, v mnoha případech dokonce na 125%, ale pojďme pěkně popořadě ... od začátku v Moskvě. Ruský vláček si svou povinnost vystartovat z jedné z moskevských železničních stanic splnil na minutku přesně, za oknem se rozpoutalo březové šílenství a úspěšnost odolání blahodárným účinkům opojné ruské vodky konvergovalo v kupé okupovaných naším zájezdem k nule. Volné chvíle ve vlaku (a že o ně nebyla nouze) jsme si vyplňovali čtením knížek, budováním nových družeb a spánkem. Po více než třech dnech naložených v ruských vozech a vodce padly vhod dva příjemně strávené dny u Bajkalského jezera. Odtud to bylo už jen na zhruba 36 hodinový skok do Mongolska, s přestávkou na rusko - mongolských hranicích, kde nám v příjemně vyhřátých vozech dělali společnost přítulní komáři.Nejsilnější dojem v nás zanechalo Mongolsko, které se ve skutečnosti ukázalo jako velmi zajímavá země s nádhernou přírodou, národním parkem. Poslední třetinu naší pouti si čínský vlak uhryzával už z kolejnic s normálním rozchodem a síť železničních tunelů vybudovaná v kopcích před Pekingem stála zato. Poslední dva dny jsme strávili ve výjimečné společnosti čínského jídla - seriózního i potvůrek, zakázaného města a čínské zdi (sice s viditelností max. do 3 metrů, ale tím se také ne všichni mohou pochlubit ;-)), udělali jsme ještě pár posledních fotek, na kterých mezi drobnými Číňany vypadáme jako v nadměrné velikosti a podhledu na letiště. Ej, bylo by věru ještě o čem psát, nebudeme to už však natahovat a v naivní domněnce, že se až sem aspoň nějaká ochotná čtenářská duše dostala, přejdeme konečně k závěru, kde vyjadřujeme obrovskou vděčnost našemu průvodci - sympatickému Martinovi, který je bezpochyby poutavý a talentovaný a jehož prostřednictvím jsme se dozvěděli nejen množství historicko-politicko-sociologických faktů, ale i zajímavých a netuctových informací o trojici zemí Rusko-Mongolsko-Čína, a díky kterému šlo vše jako po másle , ... nebo po vodce ;-). Díky! ... i za super typ na čtení :-). Naše očekávání se naplaníla, v mnohých případech dokonce na 125%.

Martina a Juro

Čti více
Impozantní symbol Číny – Velká čínská zeď

Čína, Tibet, Nepál, Indie - bezvadný, skvělý,mimořádný, uchvacující, fantastický, okouzlující, fascinující,neuvěřitelný, famózní,senzační

Bezvadný, krásný, skvělý, nádherný, úžasný, mimořádný, uchvacující, fantastický, okouzlující, fascinující,neuvěřitelný, famózní,senzační - chcete ještě další superlativy? Našla by se jich jistě ještě celá řada. A o čem tak nadšeně píši? O zájezdu Čína, Tibet, Nepál, Indie. Absolvovala jsem několik zájezdů s CK SEN a byla jsem s touto cestovkou mimořádně spokojená. Fúze s CK Bubo mě velmi překvapila a taky trochu zaskočila. Měla jsem obavu z toho, že se sníží úroveň poskytovaných služeb a popravdě řečeno i přeshraniční spolupráce ve mně vyvolávala pochybnosti. A jsem moc ráda, že jsem se mýlila. Společný pobyt Čechů a Slováků na tomto zájezdu byl obrovským přínosem a určitě přispěl k umocnění baječných zážitků. Děkuji ( i když je to více méně náhoda ) za svoji slovenskou spolubydlící Lubku. Lepší jsem si nemohla přát. A především děkuji za mimořádnou průvodkymi Martinu Macu Fitkovou. Je to malá osůbka s obrovským charismatem, vědomostmi, znalostmi, jazykovým vybavením, prostě prototyp průvodce, jaký by měl být na každém zájezdu, ale vyskytuje se jen vyjímečně. I tímto dopisem jí chci vyjádřit svůj obrovský dík a obdiv. Velice si jí vážím (a ona to jistě ví).
Milá " cestovko" ! Díky za tento zájezd a ať se vám daří při výběru dalších zajímavých destinací a máte stejně šťastnou ruku při výběru skvělých průvodců, jako je Macinka.

Eva Přivřelová z Ostravy

Čti více
SEN průvodce na Velké čínské zdi

Čína, Tibet, Nepál, Indie - vysoce odborné znalosti a morální kvality průvodce

Namaste, před čtrnácti dny jsem se vrátil z expedice Peking - Dillí a rád bych napsal několik postřehů z této velmi zajímavé a poučné cesty. I když byla cesta velmi náročná (zvláště pro mých 66 let), tak jsem ji zvládal bezproblémově. Z počátku jisté obavy byly. I když nás bylo 21, vytvořili jsme velmi příjemný a dobrý tým. Žádná konfliktní situace nevznikla. Skladba cesty byla velmi atraktivní a dobře koncipovaná. I já jsem tím byl nadšen. I přes zdravotní komplikace vše dobře dopadlo a navíc nás to semklo. Našli jsme v sobě jistotu a zázemí v nouzi. Štěstí přálo připraveným. Všiml jsem si, že neznalost životních poměrů v Tibetu, Nepálu a hlavně v Indii mohlo mnohé rozčarovat. (Žádná růžová zahrada se nekonala a konat ani nemohla). Z vlastních zkušeností vím, že je nutné o těchto zemích před odjezdem něco vědět. A teď jěště něco k průvodci "Čačovi" - alias Petrovi: Procestoval jsem mnoho zemí a tady zcela objektivně mohu říci, ba přímo tvrdit, že s průvodccem a člověkem těchto kvalit jsem se dposud nesetkal. Výrazné na něm je, že do popředí jeho profese vystupují vysoce odborné znalosti, morální kvality na nichž se projevuje tím, že žije Budhismem. Byl nejen našim průvodcem, ale i neoddělitelnou součástí týmu. Neexistoval pro něj osobní čas, díky němu jsme se dostali i do míst nad rámec jeho průvodcovských povinností. Mohli jsme se na něj spolehnout i ve vypjatých situacích. V Šikadze zachoval velice chladnou hlavu při rychlé organizaci pomoci Ivanovi. Kdybych já byl šéfem CK SEN platil bych ho zlatem. Važte si ho ! Budu velkým propagátorem vaši CK a vřele vás budu všude doporučovat. Takže opět někdy příště.

Vlastimil Křeček, Karlovy Vary

Čti více
Top atrakce celé Číny - Velká čínská zeď

Čína, Tibet, Nepál, Indie - velký obdiv a samozřejmě dík

Dobrý den,
minulý týden jsme se s manželkou vrátili z téměř 4-týdenní expedice Čína, Tibet, Nepál, Indie a i když jsme stručné hodnocení formou závěrečného dotazníku předali ještě během posledního dne expedice, považuji za vhodné zvolit podrobnější hodnocení.
Po loňské vynikající zkušenosti s 9-ti státy J.A. jsme byli zvědaví, zda se Vám podaří udržet takto vysoko nastavenou laťku i ve zcela jiné části světa a musím s radostí konstatovat, že jsme byli opět maximálně spokojení. Říká se, že úroveň zájezdu roste a padá s průvodcem (-kyní) a toto se opět potvrdilo. Vaše průvodkyně Martina "Maca" byla skutečně skvělá, průvodcovsky, organizačně i lidsky, vše dokonale sjednoceno jejími neuvěřitelnými teoretickými i praktickými znalostmi, téměř na úrovni chodící encyklopedie. Patří jí náš velký obdiv a samozřejmě dík. I přes název expedice byla celá akce fyzicky nenáročná, logisticky velmi dobře připravená a pohodlně zvládnutelná i pro průměrně zdatné osoby. Možná se i k Vám dostanou hlasy, které jsem občas slyšel od některých účastnic, že je to příliš náročné, že jim nikdo nepomáhá s kufry (např. při přesunu z hotelu do busu) apod., nicméně tyto hlasy neberte příliš vážně, zřejmě se jednalo o nepochopení rozdílu mezi zájezdem pro domov důchodců a avizovanou občasnou možnou náročností expedice či na druhé straně projev kritiků, kteří kritizují vždy a všechno (teplo je moc teplé, voda je moc mokrá atd.), ale tyto typy Vy určitě znáte z vlastní praxe.
Takže ještě jednou s manželkou moc děkujeme Vaší CK i Mace za skvělou dovolenou a doufáme, že budeme mít zase někdy v budoucnu příležitost prostřednictvím Vaší CK zažít další nevšední a nadstandardní cestu "za hranice všedních dnů".. Ještě se musím pochvalně vyjádřit i k velmi příjemné a vstřícné telefonické i mailové komunikaci s Vašimi referentkami při zařizování naší dovolené - ne všude je takové jednání pravidlem.

MUDr. Karel Urban

Čti více

Čína pro milovníky historie - děkujeme za krásné zážitky

Dobrý den,
chtěli bychom touto cestou poděkovat za provázení Čínou Vašemu vynikajícímu průvodci Martinovi Navrátilovi. Dobrý průvodce dokáže zájezd obohatit o nevšední zážitky a kvalitativně povznést a zhodnotit. Vynikající průvodce, jako je Martin, dokáže v cestovateli vzbudit i zájem a touhu poznat danou zemi víc než měl původně v plánu. A to je fantastické. Martine, děkujeme ještě jednou za krásné zážitky a cestovní kanceláři SEN přejeme hodně takových průvodců.

Mirka Čepičková

Čti více

Velký okruh Čínou - krásné zážitky na dobře zorganizované cestě

Vážení obchodní přátelé,
Právě jsme se vrátili z výše uvedeného poznávacího zájedu, kde byl naším průvodcem Marek Ivan. Chceme vám touto cestou poděkovat nejen za krásné zážitky na dobře zorganizované cestě, ale hlavně pogratulovat k vašemu výběru průvodců. Již loni jsme ocenili Roba Reitmajera a letos jej Marek ještě předčil. Jeho znalosti historie a celková starost o nás byla pozoruhodná. Považujte nás i nadále za vaše spokojené zákazníky.
Přejeme hodně zdaru a těšíme se na další zážitky s vaší CK.

Ivana a Petr Holubovi

Čti více

Tibet, Nepál - musím pochválit za profesionální přístup jak Vaší agentury tak i Vašich průvodců

Dobrý den,
Letos jsme byli s Vámi na již druhém poznávacím zájezdu (Tibet,Nepál). Už loni mne po Japonsku svrběly prsty, abych Vám napsal pochvalnou ódu. Nakonec zvítězila lenost. Letošní zkušenost mne však již nemůže nechat lenivět a tak píšu. Musím poděkovat a pochválit za profesionální přístup jak Vaší agentury tak i Vašich průvodců. Číňané nám to trochu zkomplikovali, ale Vaše řešení bylo absolutně super a zcela mimo to, v co by člověk mohl doufat.
Z vašich zájezdů, které mají vždy velmi odborně a kvalitně připravený program, dělají skutečně mimořádnou službu Vaši průvodci. Mám zkušenost s Markem (Japonsko) a letos s Martinem. Martin byl prostě vynikající. Dokázal vyřešit všechny komplikace, které nás potkaly. Měl značné znalosti, o které se s námi neustále dělil a stal se vůdčím členem kolektivu, o který se staral 24 hodin denně. Byl jedním z nás a při loučení nám bylo líto, že už s námi nebude. Každý zaměstnavatel by chtěl mít takové zaměstnance. Člověk se ze zájezdu vrací sice unavený, ale nadšený a už plánuje, kdy a kam pojede příště.

Božena a Vladimír Menšíkovi.

Čti více

Čína pro milovníky historie - byli jsme nadšeni!

V několika větách bych chtěl zhodnotit náš zájezd Čína pro milovníky historie od s CK SEN. Zájezdem jsme byli nadšeni! Vše proběhlo "standartně", tedy bezchybně, jak tomu u CK SEN bývá. Již samotná příprava zájezdu, poskytované informace a zajištění palubních vstupenek bylo výborné. Výběr rakouské letecké společnosti byl šťastný, věnovali se nám po celou dobu letu Organizace zájezdu v Číně byla perfektní, s ubytováním jsme byli spokojeni, byl jsem rád, že jsme si připlatili za 4* hotely. Vedoucí zájezdu Martin Lukáč byl výborný - klidný, usměvavý, ochotný, obětavý atd. Je to potřeba konstatovat, zvláště když vše probíhá, jak má být, takže se zdá, že vše plyne jakoby samo sebou. Takže ještě jednou za všechno díky.
Mirko a Dagmar Kadlecovi, Šumperk

Čti více
Poznáte Sibiřskou perlu Irkutsk i v nočních hodinách

Transsibiřská magistrála - urcite doporucuju vsem co chteji hodne zazit

Na uvod strucne konstatovani, super a neco nezapomenutelne. Dlouha cesta vlakem muze strasit, ale je to zazitek. Zastavky uprostred niceho, nocna prohlidka mesta kde zrovna stojite, drobny stres z casovych limitu pri zastavkach a nutnosti nastupit (vlak nepocka jako objednany autobus nebo taxi), cerstve jidlo primo na nastupisti, sprcha po dvou dnech na jine stanici, atd atd. Vsechno s usmevem a v dobre parte lidi je neco na co budete vzpominat hodno dlouho (kdyz uz ne cely zivot). Tohle je jenom zacatek, zazitky v jednotlivych mistech - Irkutsk, Bajkal, Ulambathar, Peking jsou dalsim duvodem proc tuhle cestu podniknout. Vsude se da doletet letadlem, ale bez toho cestovani vlakem by to asi nebylo ono. Jak jinak by se clovek naucil ze delka cekani je velmi relativni a po nejake dobe prohlasoval ze tady budeme cekat JENOM dve hodinky. Proste cas plyne trochu jinak a to nejom diky tomu ze vlak dodrzuje moskevsky cas az do okamziku prekroceni Mongolske hranice (co na tom ze je tam o 4 hodiny vic). A k tem zastavkam, koupel v Bajkalu kde voda ma 7 stupnu je opravdu pro silne povahy, ale kdo nezkusi, neuveri. Projizdka na konich mongolskou plani, nocovani v jurte a tradicni mongolska kuchyne jsou dalsi stripky do mozajky zazitku. Vse je zavrsene navstevou Zakazaneho mesta a Cinske zdi v Pekingu, ale to je uz jenom bombonek na dortu. Tohle vsechno pekne doprovazene a komentovane Martinem a samozrejme (vzdyt je to hodne v Rusku) vodkou. Urcite doporucuju vsem co chteji hodne zazit, hodne si odpocinout a hodne dobre se bavit. Miroslav

Čti více

Velký okruh Čínou - poděkování

Dobrý den, vrátily jsme se ze zájezdu Velký okruh Čínou a chtěly bychom touto cestou ještě jednou poděkovat naší průvodkyni Katce Pivovarníkové, jejiž všestranná péče o klienta a jeho spokojenost během zájezdu byla vysoce nadstandartní. Takže Katko, ještě jednou dík a třeba se ještě setkáme na dalších zájezdech pořádaných CK SEN.
S pozdravem Magda a Daniela Hladíkovy, Brno

Čti více

Transsibiřská magistrála - už dnes se těším na další zájezd se SNEM!

V tomto roce jsem se zúčastnila poznávacího zájezdu do Mongolska s návštěvou Bajkalská jezera v Rusku, podotýkám bez problémů a to jako 70+ ročná. Všichni účastníci byli podstatně mladší. Co všechno jsme podnikali? Koupali jsme se v Bajkalském jezeru v +5 stupňové vodě. Treking a jízda na koních po stepi vystřídaly celodenní túry po městech Irkutsk, Ulánbátaru a okolí. Při návštěvě Čingischánovi sochy v nadživotní velikosti bylo potřeba překonat nejméně 300 schodů, taktéž při návštěvě památníku v Ulánbátaru. Díky mé fyzické kondici jsem tu námahu zvládla bez potíží, což se nedá říct o všech mnohem mladších účastnících. Z toho jsem vyvodila, že mládí nebo stáří, to není jen počet odžitých let, ale především zdraví a fyzickou kondici, co spolu nakonec souvisí. Někteří lidé se snaží oddálit proces stárnutí používáním drahých krémů, botoxu, liftingu. Je snad tvar bez vrásek důkazem mládí? Podle mě je to především dobrá kondice, schopnost dohnat tramvaj, přičemž předběhnout i mládež. Mít na to, porovnat si své síly s mladými ročníky, to je tajemství věčného mládí a stáří se stane pouze číslem, navzdory pár vráskám kolem očí. Už dnes se těším na další zájezd se SNEM! Marcela Smolková

Čti více
Těšit se můžete na železnice po Transsibiřské magistrále

Transsibiřská magistrála - dali bychom si tu cestu ještě jednou!

Až dva týdny po návratu nám došlo, jakou perfektní cestu s perfektními lidmi a perfektním průvodcem Markem jsme procestovali. Rusko je obrovské, a přes téměř neměnící se zemi za oknem vlaku, nádherné. Bajkal je opravdu křišťálově čistý s překrásnou přírodou kolem, připomínající tu naši. A pokud si chcete pořádně odpočinout od uspěchaného světa, tak jeďte do Mongolska, je tam klid a krása, kterou najdete už jen zřídka. Ten rozdíl pocítíte, když na závěr cesty dorazíte do Pekingu plného ruchu a života. Dali bychom si tu cestu ještě jednou! Jarka, Pavla, Maruška a Zuzka

Čti více

Tibet, Nepál, Chitwan - do dnešního dne zpracovávám zážitky z této úžasné cesty

Přeji pěkný den, před týdnem jsem se vrátila ze zájezdu Tibet-Nepál-Chitwan a do dnešního dne zpracovávám zážitky z této úžasné cesty. Patří k nejvydařenějším zájezdům, který jsem s Vámi absolvovala. Sešla se dobrá parta lidí, kteří byli naladěni na stejnou vlnu. Všichni jsme chtěli všechno vidět, byli jsme dochvilní, aktivní a díky Bohu (anebo díky Buddhovi) nikdo neměl žádný vážný problém. Modlitební mlýnky jsme točili do omdlení, a tak jsme měli ukázkové počasí v průběhu celé dovolené. Osmitisícovky jsme měli z každé světové strany jako na dlani. Dovolte mi, poděkovat našemu průvodci Peťovi Blažkovi, který nás během pobytu neustále a neúnavně zasypával novými a novými vědomostmi, je to chlapec na správném místě. Díky němu bude tato cesta pro mě ještě dlouho nezapomenutelná. Také bych chtěla poděkovat holkám ve Vaší CK, které mi vřele doporučily cestu do Chitwanu, byla to pověstná třešnička na dortu. Přejeme Vám pouze spokojené cestovatele a mnoho úspěchů ve Vaší práci. Olga Becíková

Čti více

Tibet, Nepál, Chitwan - vše bylo úplně super

Po delším čase zdravím CK SEN se zájezdem Tibet, Nepál. Nedá mi to nenapsat o nádherných poznatcích tibetského budhismu a nepálského hinduismu, za které vděčím neúnavným výkladům průvodce Peti Blažka. Vše bylo úplně super, krásný Tibet a nádherný Nepál, všechno bylo jako mimozemské, lidé, kultura a náboženská filozofie. Nesmím zapomenout také na Thamel a rockové kluby v Káthmándú :-) Ještě jednou bylo to super! Dobrá organizace a výborný průvodce. Doufám, že se ještě někdy potkáme na dalších zajímavých cestách. Katka Rantová

Čti více

Čína - předejte tuto informaci na vyšší místa

Dobrý den,
absolvovali jsme s manželem zájezd do Číny. Byli jsme se vším moc spokojeni. Ale nejvíce nás nadchla naše úžasná průvodkyně Katarína. Nejenže nám zprostředkovala své široké znalosti z historie, kultury, náboženství.... ale velice nás oslovila i jako člověk. Obdivujeme její empatii a organizační schopnosti. I přes to, že je velmi mladá dokázala si získat respekt i mnohem starších lidí. Mockrát jí děkujeme za to, že nás provázela a prosíme Vás, předejte tuto informaci na vyšší místa, ať si jí vedení cestovní kanceláře považuje tak jako my.
S pozdravem
Gabriela Antlová

Čti více
Objevíte krásy Irkutsku

Transsibiřská magistrála - bylo to krásné, viděli jsme opravdu hodně

Dobrý den,
Po návratu ze zájezdu transsibiřská magistrála bych chtěla poděkovat za dobře připravený zájezd. Poděkování průvodkyni Janě, které se o nás výborně starala, byla ochotná a milá.
Bylo to krásné, viděli jsme opravdu hodně, cesta vlakem byla tak pohodová, že se nám ani nechtělo v Irkutsku vystupovat. Mongolsko nás nadchlo, škoda, že se v horách středisko mění v turistický region. Baterky a čelovky jsme nepotřebovali, všude plné osvětlení, to je daň za turistiku. Škoda jen té Číny, cesta tam trvá 33 hodin a pak jen jeden plný den nestačí na to, abychom město stačili trochu poznat a absorvovat atmosféru města. Bylo to celé fajn.
S pozdravem
Hošnová

Čti více
Netradiční Čína

Čína pro znalce - vzpomínáme a promítáme si pestré zážitky

Čínu jsme se ženou navštívili již dvakrát, projeli všechna významná města, čínskou kulturu jsme si doslova zamilovali. Ale víme, že Čína není jen o městech, ale i o nádherné přírodě, a proto nás velmi zaujala vaše nabídka programu Čína pro znalce. Vrátili jsme se před pár týdnu a dosud na to vzpomínáme a promítáme si pestré zážitky. Jih Číny má opravdu co nabídnout, bylo to fascinující, hlavně krasové oblasti a soutěska skákajícího tygra. Třešničkou na dortu byla dechberoucí plavba po řece Li a také náš průvodce Samuel, který se v oblasti dokonale vyznal, se vším nám pomohl a byl skvělým průvodcem 24 hodin denně. Neustále nás zásoboval historkami z čínského venkova, ale i historie. Výborně propracovaná cesta po jihočínské přírodě. Tímto asi máme Čínu procestovanou a rádi bychom navštívili Japonsko. Děkujeme za vše, vaši věrní klienti Dlabalovi.

Čti více
Čínská architektura

jižní Čína - poděkování za zprostředkování bezvadných zážitků

Zdravím do SNU, ráda bych touto cestou poděkovala za zprostředkování bezvadných zážitků v jižní Číně. Je velká škoda, že všichni jezdí jen po čínských velkoměstech a tato oblast je opomíjená. A že má rozhodně co nabídnout! Ať už jsou to typické vysuté mosty, ze kterých běhá mráz po zádech, krásná rýžová pole nebo kamenný les. Toto byla pro mě pravá Čína, ne přelidněný Peking. Tuto trasu jsem našla jen u vás, a tak jsem neváhala ani vteřinu. Sešli jsme se výborná parta a v doprovodu průvodce Martina to byl jeden velký nezapomenutelný zážitek. Sylvie

Čti více

Další reference klientů v regionu:

Tradiční hongkongské loďky dodávají městu úžasný kontrast

Taiwan, Hongkong, Macao – perfektní organizace zájezdu

Je to už dva týdny co jsme se s manželem vrátili z úžasné cesty od Taiwanu po Peking a stále ve mně rezonuje příjemný pocit ze všech prožitých zážitků. Můžeme jmenovat například nejkrásnější křesťanský chrám v Macau, krásné panorama z Victoria Peak nebo Casino Venetian – největší kasino světa. Ani se mi nechce věřit, co všechno jsme na tomto zájezdu viděli a zažili. Perfektní organizace zájezdu a vynikající SEN průvodce Martin ve velké míře přispěly k naší úplné spokojenosti !!! Velmi děkujeme a těšíme se na další zájezd s CK SEN. Nataša a Milan

Čti více
Taipei, hlavní město čínské provincie, která se v roce 1949 odtrhla od Číny

Taiwan, Hongkong, Macao - excelentní zájezd

Zúčastnili jsme se zájezdu Taiwan-Macao-Hongkong. I když hodnotící dotazník jsme předali průvodci zájezdu, musíme vyjádřit svůj názor i touto formou: Excelentní zájezd s absolutně excelentním průvodcem. Jsme rádi, že na Slovensku máme takovou cestovní kancelář. Ten zájezd neměl chybu po žádné stránce. Doprava, ubytování, program, vše na nejvyšší úrovni. Průvodce zájezdu - absolutní špička. Jednak po stránce odborné i lidské. Perfektně ovládal vše, co se od dobrého průvodce vyžaduje: historii, současnou situaci, místopis, orientaci v terénu. Inteligentní, moudrý, ochotný, disciplinovaný, milý, ani náznak nevole nebo neochoty během 24 hodin denně. A hlavně (Neber to doslovně): Marek nás téměř zničil. Od "nevidíč do nevidíš". Nicméně: za dobrý poznávací zájezd pokládáme takový, kde průvodce účastníků zájezdu zničí. Nejdeme přece na druhý konec světa proto, abychom odpočívali nebo nudili se. Na to bude dost času na druhém světě. A to už máme s manželkou 71 a 69 let a procestovali jsme celý svět.
Na závěr: 1) ten zájezd neměl chybu, 2) vynikající průvodce. Suma sumárum: absolutní TOP. Díky vám, i průvodci Markovi Ivanovi. Jste skutečně perfektní.
Se srdečným pozdravem a nashledanou na dalších Vašich zájezdech.

Manželé Červeňanský

Čti více
Moderní život v Taipei

Taiwan, Hongkong, Macao - opravdu krásný zájezd

Pochvalně bych se chtěl vyjádřit o samotném zájezdu Taiwan, Hongkong, Macao. Je to opravdu krásný zájezd. Chtěl bych pochválit hlavně umístění hotelů na skvělých místech. Průvodce Jan Buday je úžasný profesionál se spoustou znalostí, se skvělým smyslem pro humor, ale hlavně se nám líbilo, že přidával spoustu věcí, které nejsou v programu. Navíc vždy doporučil, kde se dobře najíst. Jaroslav Makovička

Čti více

Bojové umění v chrámu Shaolin

Vystupujeme z autobusu v lůně malebné přírody. Vítá nás gigantická socha šaolinského mnicha s typickým pozdravem. Roste v nás napětí co v tomto mysticky slavném chrámu najdeme. Nevelká alej lemovaná stromy vede naše kroky dále. Najednou slyšíme z dálky jakýsi hluk. Bojový křik. Zvuky úderů….a v tom se před námi objevilo prostranství plné chlapců oblečených v červeno-černých soupravách. Někteří jsou sotva pětiroční, jiní na prahu dospělosti. Všichni mají však něco společné. Odvahu, vytrvalost, zapálení. Zdokonalují se v obranných trikách, z kterých každému z nás padá čelist.  Všichni na ně hledíme jako v hypnóze. Když se na nás mrknou očkem a usmívají se na nás, láká nás to přidat se k nim. Kdo ví, jak by náš zápas dopadl? 

Čti více

Čína - říše středu

Terakotová armáda nás již očekává v Xianu. Konečně ji vidíme na vlastní oči, je monumentální. Pak už se projíždíme na kolech po městských hradbách z konce 14. století a pozorujeme ruch města pod námi (čínské tržiště, lidé cvičící taj-ci v parcích, pinpongoví hráči v parku). Večer se touláme muslimskou čtvrtí a ochutnáváme vynikající pouliční jídlo (špízy z křepelčích vajíček, grilované jehněčí masíčko, na ohni opékané sépie na špejlích a další místní speciality). Xi-an a jeho muslimská čtvrť je nejlepším místem pro gurmánské zážitky. Naší další zastávkou je Sechuan a jeho nejznámější atrakce, skoro vyhynulé vzácné pandy velké, které se nám podařilo vidět na vlastní oči v chráněném národním parku. Den končíme výšlapem k největšímu sedícímu buddhovi na světě, vytesanému do skály na soutoku 3 řek. Čína je plná kontrastů a my jsme si namíchali koktejl historie, poznání, nových chutí a vůní, ruchu milionových míst, krásné přírody i pikantní sečuánské stravy.
V rámci polopenze jsme ochutnali cca 70 druhů čínských jídel, 5 druhů čínského pivka, 2 druhy čínské pálenky a jako bonus skvělé pečené štíry! Na této cestě je množství zajímavého jídla, co nám doma bude chybět.

Čti více

Peking - zapomenutá Čína

Často se hovoří o tom, jaká je Čína moderní. Nikdo si to ale nedokáže představit, dokud zde není. Peking nás uchvátil již od příletu. Zapomeňte na vousaté dědečky v hedvábném pyžamu srkající čaj na zahrádce. Čína je dravá, akční, průbojná i civilizovaná. Již od začátku na nás působí exoticky a vzdálená našemu světu.Brzy ráno se vydáváme směrem k největší čínské památce – Velké čínské zdi. Jsme zde brzy a tak máme část zdi sami pro sebe. Vyplatilo se přivstat si. Jsme tu sami, procházíme se po zdi zahalené do ranní mlhy. Člověk ani nepočítá s tím, že by někde v Číně mohl být sám. Je to však velmi příjemné. Odpoledne trávíme touláním po Zakázaném městě, procházíme náměstí a chrámy, kde se procházelo 24 císařů a kde se odehrávaly rituálu staré Číny. Večer patří čínské gastronomii. Na pekingské ulici Wangfujing ochutnáváme vše možné i nemožné, hady, štíry, tarantule i beraní penis, ovoce, rýži a různé druhy masa i nemasa na všelijaké způsoby, voňavé, smradlavé, chutné i nechutné. Je to neskutečný zážitek. Někdy sice člověk musí zatnout zuby, aby se mohl zakousnout do pavouka na špejli, o to větší radost z toho má, že ochutnal něco, co je na čínském jídelníčku naprosto běžné. 

Čti více

Asijský Manhattan - Šanghaj

Asijský New York vás ohromí! Počasí je výborné, ihned se vrháme na nejvyšší vyhlídku na světě, která má 474 m, ve známém mrakodrapu, který místní přezdívají "otvírák" - to proto, že vypadá, jako otvírák na pivní láhve. Loďkou se vozíme po řece Huang Pu a obdivujeme asijský Manhatan z jedné strany, britský koloniální Bund z druhé strany a vysvětlujeme si opijové války, které se zde odehrály v 19. století. Samozřejmě nechybí ani jízda jedním z nejrychlejších vlaků na světě (431km za hodinu). V Šanghaji si každý přijde na své, toulání se ultramoderním městem, výborná kávička, shopping, prohlídky umění a skvělá místní kuchyně. 

Čti více

Tibetská atmosféra

Stačily dvě hodiny letu a ocitáme se v úplně jiném světě. Přelet nad Himálají z Chengdu do Lhasy je jedním velkým zážitkem. Konzumní a civilizovanou tvář Číny jsme nechali daleko za sebou a nyní se už přibližujeme tibetské kultuře, jak nejvíc je to jen možné. Lhasa má nepopsatelnou atmosféru, kterou je třeba zažít. Nádherné chrámy, modlící se buddhističtí mniši, všude hrající mantry a vysokohorské slunce. Procházíme slavnou Potalou, nejproslulejší památkou regionu, bývalým sídlem dalajlámů, pozorujeme život místních na posvátném okruhu Barkhor i život mnichů v nejposvátnějším chrámu země Džokhang. Poté už naše kroky směřují do nedaleké restaurace na vyhlášený steak z jaka, který zapíjíme čajem s jačím máslem. Klid tohoto duchovního místa vnímáme všemi smysly. Míříme k dalším buddhistickým klášterům Drepung a Ganden ve výšce 4 500 m.n.m., kde se právě odehrává tradiční tibetský pohřeb.  Obdivujeme horskou tibetskou přírodu. Projíždíme himálajskými sedli v 5 000 m.n.m. a úchvatné osmitisícovky se nám ukazují v plné kráse. V klášteře ve městě Shigatse si roztáčíme modlitební mlýnky a necháváme se unést všudypřítomnou atmosférou v průvodu mnichů odříkávajících mantry.

Čti více

Pandy v Chengdu

Sechuan a jeho nejznámější atrakce, skoro vyhynulé vzácné pandy velké se nám podařilo vidět na vlastní oči v chráněném národním parku. Den končíme výšlapem k největšímu sedícímu buddhovi na světě, vytesanému do skály na soutoku 3 řek. Čína je plná kontrastů a my jsme si namíchali koktejl historie, poznání, nových chutí a vůní, ruchu milionových míst, krásné přírody i pikantní sečuánské stravy. V rámci polopenze jsme ochutnali cca 70 druhů čínských jídel, 5 druhů čínského pivka, 2 druhy čínské pálenky a jako bonus skvělé pečené štíry! Na této cestě je množství zajímavého jídla, co nám doma bude chybět.

Čti více

Čínská pohádka vytesaná do kamene

Slyšeli jste o čínském Luoyang? O bývalém hlavním městě říše středu, kde 600 let v jeskyni Longma přibývala vyobrazení Buddhy? Tato ohromná UNESCO památka by se dala jednou větou popsat jako pohádka vytesaná do kamene. A my se k tomuto magickému místu právě blížíme. Dohromady se zde nasbíralo prý 100 000 Buddhů. Jsou všude kolem nás! Sedící i stojící, malý i velký, meditující i kázající. Je to nejimpozantnější prohlídka sochařského umění, jakou v Číně najdete. Největší z nich, 17,2 metru vysoký Buddha Vairóčana, je známý také jako matka Číny. Jak může být Buddha matkou? V nejlidnatější zemi světa jednoduše. Jeho stavbu uspořádala jediná císařovna v čínské historii. Wu Zetian byla horlivá buddhistka a nesmírně talentovaná politička, která svrhla vlastního manžela a na několik desetiletí přerušila slavnou dynastii Tang. Aby odčinila své hříchy dala postavit mohutný skalní chrám Fengxiansi v Longmenských jeskyních, který dokončili podle jejích pokynů jen za pět let. Největší Buddha dostal přitom do vínku císařovniny rysy a tím si vysloužil přezdívku „Matka Číny“. Není to ale jediný pseudonym této mistrovské sochy. Místní ji stejně volají i Mona Lisa dálného východu, díky jejímu záhadnému úsměvu a zastřenému pohledu. Proč se mohutný Buddha Vairóčana usmívá, už asi nezjistíme, ale skalní chrám, který ho obklopuje, dýchá historií a atmosférou. Příběhy o císařovně Wu dotvářejí kouzlo místa, a když je člověk poslouchá, tak jako by četl z mohutné knihy zasazené do kamene před 1300 lety.

Čti více

Hangzhou, ozdoba východní Číny

Na březích legendárního Západního jezera jako by se zastavil čas. Když se kocháme tímto tisíc tři sta let starým parkem, tak máme pocit, že oproti nám kráčí slavný guvernér Bai se svou Suitů ze sedmého století. Když máme dost dusivého tepla na nížině, tak se přesouváme zchladit se do okolních pahorků. Nikdy byste neřekli, že Západní jezero a obrovské parky kolem, jsou zasazeny do aglomerace, která má 21 milionů obyvatel. Našim cílem je chrám Linyin, jeden z největších buddhistických svatostánků Číny. Možná není tak slavný jako jeho známější bratranec Shaolin, ale tento chrám je nejen starší, ale i větší. Vcházíme do lesa, dusno, které nám svíralo hrdla u jezera povoluje a ve stínu stromů si povídáme místní legendy o vzniku kláštera. Založil ho indický mnich Huila ve čtvrtém století našeho letopočtu. Původně zde bylo horské údolí, ale nyní je zde mohutná vápencová skála a při ní chrám. Huile sem tuto horu údajně zavolal – přiletěla přes noc až z jeho domovské Indie, aby dokázala Buddhovu nekonečnou moc. Proto dostal kopec jméno – Feilaifeng – vrch, který sem přiletěl. Mohutný vápencový masiv skutečně nepasuje do okolního lesa, i když teorie o nočním přeletu se zdá možná mírně přepjatá. Dnes je ohromná skála protkána cestičkami pro poutníky a zkrášlena množstvím basreliéfů Buddhy. Vidíme meditující, sedící, ležící Buddhy nebo i jiné svaté buddhisty. Nejznámější je smějící se Buddha budoucnosti. Čím má větší břicho a čím se více směje, tím bude budoucnost lepší. Tento je opravdu urostlý a úsměv má vskutku impozantní, a tak s vidinou dobré budoucnosti pokračujeme do chrámu. Zde nás čeká malé překvapení. Měsíc je právě po úplňku a buddhisté mají svátek. Proto dostaneme vonné tyčinky a můžeme se účastnit celé buddhistické bohoslužby. Všude kolem nás věřící, před námi 30 metrů vysoký sedící Buddha a kolem něj zpívající mniši. Výborný zážitek. Zapalujeme vonné tyčinky a vychutnáváme si atmosféru. Linyin je také známým poutním místem a kolem nás procházejí skupiny čínských poutníků s kyticemi v rukou. Když se nabažíme buddhistického klidu, je čas zamávat všem ochranným Buddhům a posunout se dál. Za chvíli nás čeká ochutnávka světoznámého čaje Dračí studna přímo v jeho rodišti, ve stejnojmenné vesnici u Západního jezera.

Čti více

Čínské hedvábí

Z moderního a dravého Šanghaje se přesouváme za čínskou tradicí do starobylého města Suzhou (má již 2500 let), abychom navštívili také výrobnu jedné z nejtradičnějších čínských komodit – hedvábí. Tento proces jsem viděl několikrát v různých zemích orientu, ale nikdy mě nepřestane udivovat. Uznejte, koho by napadlo odmotávat zakuklené housenky a z jejich vlákna vyrábět niť? A jak člověk na takový postup vůbec přijde? Číňané na to mají jasnou odpověď – jednoho krásného dne seděla manželka mýtického Žlutého Císaře pod morušovým stromem, pila čaj a zničehonic jí do šálku spadla housenka. Když se ji pokoušela prstem vylovit, objevila koneček vlákna a zjistila, že z housenky se dá oddělit jemné, ale zato pevné vlákno. Tak se jí to zalíbilo, že se rozhodla tento proces naučit i prostý lid a od té doby Číňané umí vyrábět hedvábí. Tato bajka asi pravdivá nebude, ale pravdou zůstává, že Číňané pracují s hedvábím už přes 5000 let. Proces zpracování je zdokonalený, jak to jen jde, využívá se všechno a nic nezůstane na zmar. Ještě i exkrementy housenek se používají na vložky do polštářů a údajně jsou velmi dobré na krční páteř. Housenky žijí 23 dní. Mají ideální život na postýlce z morušových listů a vlastně nic jiného nedělají jen jedí. Po několika dnech dokonce už ani nespí. Po 23 dnech se začnou kuklit. Zde je potřeba přeložit je na speciální konstrukce, aby se nekuklili ve dvojicích. Pokud se zakuklí dvě housenky spolu, tak je nikdy nikdo neodmotá. Pokud se dvojčata přece jen vyskytnou, tak je Číňané nevyhodí. Kuklu rozeberou a využije se do přikrývek. Když se housenky zakuklí, tak je potřeba je rychle zabít. Pokud se to nestihne, tak housenka vypustí toxin a kuklu propálí, tehdy naruší vlákno a nedá se už odmotat. Housenky se zabíjejí párou nebo vařící vodou. Ve vroucí vodě se uvolní vlákno a můžeme ho odmotat. Věděli jste, že jedna housenka vyprodukuje až 1 kilometr vlákna? Je to úžasné. Vlákno z pěti až pětadvaceti housenek se spřádá dohromady a výsledným produktem je hedvábná nit. Je to neskutečný proces, a právě v Suzhou, tradičním centru výroby hedvábí a brokátu, si ho člověk může celý prohlédnout. Od housenky, přes kuklu až po hedvábné šátky s pestrými vzory, kterými je čínská kultura tak známá. Možná se ptáte, co s mrtvými housenkami, které vymotají z jejich hedvábných rouch. Tak ty putují do kuchyně a můžete je najít na mnoha trzích Číny. I taková je jedna z mnoha tváří země středu - 5000 let tradice výroby hedvábí.

Čti více

Kouzlo klidného života v Zahradě mistra sítí v Suzhou

Čínské zahrady nejsou jen místem, kam se člověk chodí kochat květy. Vlastně jejich hlavní úkol spočívá v něčem úplně jiném. Je to místo, kde si může mysl odpočinout. Právě proto většina rostlin v tradiční čínské zahradě nemají být květiny, ale ideálně nekvetoucí rostliny, které vydrží zelené celý rok. Podle tradice by měly být až dvě třetiny zahrady zelené celoročně, aby poskytly člověku útočiště v každém ročním období. Útočiště je to správné slovo, které musíme použít, když se bavíme o zahradách v Číně. Kromě císaře si nechali zahrady stavět i úředníci, a právě ideál útočiště před světem byl jejich hlavním cílem. Nejlepším příkladem je starobylá Zahrada mistra sítí v Suzhou z 11. století. Tuto malou zahrádku si nechal postavit úředník, kterého světský život rozzlobil do takové míry, že se rozhodl odejít do důchodu a stát se rybářem, a právě tato zahrada se stala jeho útočištěm před celým světem. I když je jednou z nejmenších mezi slavnými zahradami Suzhou, je to jedna z nejkrásnějších ukázek zahradní architektury vůbec. Srdcem zahrady je malé jezírko obestavěné pavilony, které jsou ale rozmístěny tak perfektně, že má člověk pocit, že by tu dokázal klidně strávit celé hodiny. Mnozí tu hodiny i tráví. Míjíme malíře s plátny, kteří si trénují svou techniku se štětcem a pokoušejí se zachytit kůru starobylých cypřišů. Mezi skalami zas hledají dokonalý úhel fotografové. Zahrada mistra sítí je jedním slovem umělecké dílo. Z každého koutu vypadá totálně jinak, budovy jsou umístěny tak, aby nenarušovaly přírodu kolem a příroda je zase zasazena tak, aby doplňovala budovy. Pokud se správně postavíte, tak Vám chybí pouze rám a každý metr dokážete zachytit jako jiný obraz. Je to skutečně dokonalá ukázka toho, co dokáže schopný architekt a zároveň velmi příjemné místo skryté v srdci jednoho z nejbohatších měst Číny. Jedním slovem, je to vysoce sofistikovaná památka jednoduchého života rybáře, která fascinuje mnoho úředníků až do dnešních dnů.

Čti více

Čínsky Xian - jízda na kole po hradbách z období dynastie Ming

Do Xianu, někdejšího hlavního města starověké Číny přijíždíme nočním vlakem, což bývá samo o sobě docela zážitek, zvláště když místní, kteří mluví jen čínsky, s námi chtějí komunikovat. Přijíždíme brzy ráno a máme celý den na poznávání města a seznamování se s jeho bohatou historií. Navštěvujeme továrničku, kde tradiční metodou vyrábějí hliněné vojáky, kteří se našli při archeologických vykopávkách hlídajíc hrobku císaře Qin-a, ale také zmenšené verze jako suvenýry. Následně se přesouváme k samotným vykopávkám, kde se zatím ve třech jamách objevilo více než osm tisíc vojáků v životní velikosti, stovky vozů a koní z pálené hlíny. Je až neuvěřitelné, že takovou hliněnou armádu vyrobili před více než dvěma tisíci lety. Město Xian bylo však také místem, kde začínala hedvábná stezka, nejstarší a nejdelší obchodní cesta v historii lidstva. Hlídali ji muslimové, a i zde v Xian žije jejich početná menšina. Přicházíme do jejich čtvrti, slunce zapadá a ulice ožívají. Prodavači otevírají stánky a obchůdky s lahodným jídlem a my ochutnáváme jehněčí šašlik, grilované kalamáry, sladkosti a čerstvou šťávu z granátových jablek. Právě jsme vstoupili do největší mešity Číny. Byla postavena za vlády dynastie Ming. Marně byste tu hledali minaret, byla postavena podle čínských tradici feng šuej. Modlitby už začaly, a tak se kocháme atmosférou zcela odlišnou než v arabském světě. Užíváme si výjimečný Xian a touláme se po uličkách až do pozdní noci. Ráno však brzy vstáváme a hned po snídani vyrážíme za nejzábavnějším zážitkem v Xian. Jedeme na kole po 14 kilometrů dlouhých hradbách, které ohraničují staré město. Zastavujeme se, abychom vyfotografovali historické budovy uvnitř hradeb, ale i ty nové zvenku, na výbornou kávu a jasmínový čaj v malých stáncích u jižní brány a v malém muzeu kol obdivujeme dřevěný "stroj" z dob Kublajchána. Petr s Jitkou si půjčili tandem a profrčeli kolem nás. Toto je opravdu výborné zpestření naší dlouhé cesty Čínou.

Čti více

Když pohřbívají nebesa - Tibet

Slyšeli jste už někdy o nebeském pohřbu? Je to typický způsob pohřbívání v Tibetu. Dnes je velmi vzácný a dříve byl dokonce zakázán. Proč? Neboť nebeský pohřeb znamená, že nebožtíka dáte doslova pozřít divoké zvěři! Pokud se divíte nad takovým způsob pohřbívání, tak je důležité si uvědomit, že Tibet je silně buddhistický. V rámci Buddhismu tělo není důležité a po smrti není vůbec podstatné, co se s ním stane. Tradičně se buddhisté spalují, ale v nehostinných podmínkách Tibetu to nepřichází v úvahu – prostě na to nejsou stromy. A tak se začali mrtví nosit na speciální místa ve skalách, kde si je snadno najde divoká zvěř, především draví ptáci. My jsme jedno takové místo navštívili i navzdory tomu, že turisté sem dnes přístup nemají. Chrám Ganden, nedaleko od Lhasy. Je to jedno z nejprominentnějších míst nebeského pohřbu v Tibetu. I den před naší návštěvou zde pohřbívali jednoho nebožtíka. Když ale přicházíme na místo, tak nic nenaznačuje, jaká zvláštní ceremonie se zde odehrávala. Na malém pahorku za chrámem najdeme jen kamennou plochu asi 3x3 metry, kolem níž je množství modlitebních vlaječek a při níž je velké ohniště. Kolem jsou poházené nože, sekera a kladiva, a zem je pokrytá jakýmsi bílým práškem. Teprve po bližším prozkoumání si uvědomujeme, že bílý prášek jsou rozdrcené úlomky kostí. „Nebožtíka nejprve nařežou, aby měli dravci snadnější práci. Po pohřbu se kosti rozdrtí kladivy a spálí, aby po ceremonii nic nezbylo,“ vysvětluje náš místní průvodce Dhondhup. Celou ceremonii přitom sledují pozůstalí a jen ti, co nebohého znali mají přístup na pohřeb. Pro Evropana je to velmi zvláštní myšlenka, svého blízkého dáte sežrat ptákům, a ještě se jdete podívat. Ale i takový je daleký východ, a i toto je jeden z úžasných kulturních rozdílů, které zde najdeme – to, co by pro nás bylo nepředstavitelné znesvěcení, je pro místní zcela běžná praxe. A právě tyto rozdíly dělají tato místa tak nádherné a podnětné a vyplatí se sem přijít!

Čti více

Kouzlo Lhasy

Co je na Tibetu tak magického, že si ho většina lidí hned na první pohled zamiluje? Jsou to majestátní hory, které ve vás vyvolají posvátnou úctu a pocit zanedbatelnosti člověka? Nebo náboženské rituály, které člověk vidí všude okolo sebe a stačí málo, aby se do nich zapojil? Anebo milí usměvaví Tibeťané, kteří mají dodnes velkou radost ze zahraničních turistů? Zřejmě to bude kombinace všech těchto faktorů, které dělají tuto zemi tak přitažlivou. Dnes zažíváme nádherný den v Lhase. Je až podezřivě teplo – přes den více jak 20 stupňů. Sluníčko nám krásně hřeje a my se procházíme a kocháme na každém kroku. Po obědě obdivujeme hrobku pátého Dalajlámy, na které je 3727 kilogramů zlata, nacházíme ho v paláci Potala, neuvěřitelném a mystickém chrámu Jokhang v srdci města, plného prastarých Buddhů a neuvěřitelných příběhů. A v podvečer se procházíme spolu s modlícími se Tibeťany po posvátném okruhu Barkhor. To, co dělá Lhasu krásnou, jsou modlící se poutníci okolo paláců a chrámů. Kdybyste se zeptali našeho dlouholetého místního kolegy Dhondhupa, určitě by vám řekl, že Tibet jsou lidé. Ti tu často žijí ještě jako před staletími, a když se na ně díváte, tak si uvědomíte, že by žili stejně, i kdybyste tu nebyli. Vůbec se nepřetvařují, na nic si nehrají a dělají věci tak, jak je dělali jejich předkové. A to je právě na „zemi sněhu“ to kouzelné. Stačí se ztratit mezi poutníky na hlavním náměstí Barkhor, nechat se omámit všudypřítomnou vůní vonných bylinek a tlumenými modlitbami a nechat se unášet davem valícím se okolo hlavního chrámu. Z této perspektivy člověk lehce zapomene na všechen pokrok okolo, čínskou železnici, paneláky, zábavné parky,  všechny vymoženosti ustupují do pozadí a opravdu cítíte kolem sebe atmosféru živé historie. Tibet se ale zároveň rychle mění, a i za tři roky, co sem jezdíme, vidíme stopy přeměny. Proto je otázkou, dokdy nám tento magický kraj vydrží v současné podobě. Proto pokud ho chcete zažít v co nejautentičtější podobě, doporučujeme si pospíšit.

Čti více

Čínská mystika na řece Li

Řeka Li nedaleko města Guilin v srdci jihočínské provincie Guangxi je pokládána za jedno z nejkrásnějších měst Číny. Její okolí je poseto stovkami vápencových vrchů, vytvářejících stereotypní scenérii jihu země středu. Jen málo míst na světě se jí vyrovná. Podobné útvary najdeme jen tady v Číně, ve vietnamské Dračí zátoce a na Krabi v Thajsku. Z těchto míst je podle mě právě řeka Li nejkrásnější. Jak se blížíme k jejímu břehům, tak se zdá, že počasí nám nepřeje. Silně prší a všichni mírně klesají na duchu. "Nebojte se, bude to mystická atmosféra" říkám. Co tím myslím? Oblaka. "Déšť je velmi silný a určitě nevydrží dlouho" konstatuji. Jak nastupujeme na loď, tak se potvrzují má slova a přestává pršet. Tají se nám dech. Vyjde to a budou mraky, nebo se vytvoří jen silná mlha a okolní kopce sotva uvidíme? Vyrážíme a z našeho výborného místa na přídi lodi se soukromým balkonem vyhlížíme po prvních skalách. Po 20 minutách
napětí se mlha pomalu čistí a kolem zalesněných vápencových skal se začínají tvořit bělostné mraky. Vyšlo nám to! Atmosféra, která se zde tvoří po dešti nemá obdoby. Mohutné skalní útesy poseté zelení se vynořují z oblaků o opět se do nich ponořují. Scenérie se mění každých pár metrů a skály s oblaky vypadají z každého úhlu jinak. Pouštíme se do focení, ale není to snadné. Skal je mnoho a proudy mraků, které jejich obtékají jsou vděčným objektem pro každého nadšence s fotoaparátem. Nastává hodina absolutního zaujetí okolím. Skály vypadají nyní po dešti ještě lépe než na snímcích se sluncem, shodujeme se. Země kolem nás vypadá jako tradiční čínská malba. Řeka teče svým tempem mezi horami, mraky vytvářejí pásy kolem středů skalních obrů a celá scenérie jakoby, tekla zároveň s řekou. Atmosféru těchto chvil je těžko vystihnout jiným slovem než mystika. Zde člověk pochopí čínské lyriky a malíře, kteří desítky generací přicházeli právě na řeku Li pro inspiraci. Počasí se stále vylepšuje a mezi mraky prosvítá i slunce. Mraky se ale tvrdohlavě i nadále drží kolem vápencových obrů. Máme štěstí, právě toto počasí svědčí Guilinu nejlépe. Užíváme si plavbu přes tří hodiny. Na konci se vylodíme v městečku Yangshuo, nakupujeme suvenýry a popíjíme kvalitní evropskou kávu. Před očima nám ale zůstává nádherný pohled na zasněnou krajinu kolem řeky Li, která se nám ukázala ve své plné tajuplné kráse. 

Čti více

Srdcem největšího vodopádu Asie

Slyšeli jste někdy o vodopádu Huangguoshu? Ne? Není to překvapivé. I když tento majestátní vodopád s výškou 78 a šířkou 101 metrů je pokládán za největší vodopád Asie, tak jeho poloha v málo známé provincii Guizhou v jižní Číně z něj dělá spíše cestovatelskou kuriozitu. Samozřejmě, že na naší cestě jižními provinciemi Číny jsme ho nemohli opomenout. Jak scházíme chodníkem zasazeným v bujném porostu jihočínského krasu, tak vodopád slyšíme dříve, než ho vidíme. Tentokrát ale zní o něco slaběji. Místní průvodce Jason vysvětluje, že už dlouho nepršelo. "Znamená to, že můžeme jít dovnitř?" Ptám se. "Ano, proud je sice slabší, ale dobrá zpráva je, že můžeme jít do nitra" odvětí Jason. Co znamená jít dovnitř vodopádu? Huangguoshu je zasazen ve vápencovém krasu, který je silně zvětralý a protkán množstvím jeskyní. Jedna z nich prochází přímo srdcem vodopádu a můžete projít rovnou za vodní záclonu, která se lije z vrchu. Neváháme ani minutu a vydáváme se na cestičku dovnitř vodopádu. Jak se blížíme k jeskyni, tak je čím dál vlhčeji. Voda z vodopádu tvoří malé kapičky, které se nesou vzduchem desítky metrů. Když vcházíme do samotné jeskyně, tak vlhkost se mění na mokro. Ačkoliv neprocházíme přímo přes tok vodopádu ale za ním, tak ze stropu padají kapky a místy teče voda po zemi. Pokračujeme ve stísněném prostoru několik metrů, když najednou se otevře balkon a stojíme přímo mezi dvěma toky vodopádu. Po pravé i levé straně vidíme, jak se desítky metrů pod nás řítí voda a s mohutnou pěnou dopadá do jezera! Pokračujeme dál, není to ještě všechno. Míjíme nádobu, kde přes bambusovou rouru přitéká voda z vodopádu a můžete si v ní opláchnout ruce a přicházíme na malý balkónek přímo za hlavním tokem vodopádu. Přímo před námi, na dosah ruky, se z výšky 78 metrů řítí metry krychlové vody. Hukot je ohlušující, ale pocit blízkosti tomuto divu přírody je ještě silnější! Jsme přímo v srdci největšího vodopádu Asie! Po chvilce se ale musíme pohnout, jinak budeme celí promočení. Pokračujeme dál a vycházíme z druhé strany vodopádu. Zde sice mokří ale nadšení musíme konstatovat, že cesta srdcem vodopádu se řadí mezi nejkrásnější zážitky z naší cesty jižní Čínou! 

Čti více

Čína, jakou chcete zažít

Z historického Dali pokračujeme po zbrusu nové dálnici do ještě více historického města Lijiang. Tato perla Yunnanu je ve světě dobře známá jako jedno z nejlépe zachovalých starobylých čínských městeček. U nás je to ale stále málo známé místo a mnozí nevědí, co očekávat. Lijiang je ale úžasný! Je to právě ta Čína, jak si ji představujete z historických románů a najdete zde atmosféru, jakou lidé marně hledají v moderní Šanghaji nebo megalomanském Pekingu. Procházíme uličkami starého města a máme pocit, že jsme se vrátili v čase o 200 let. Lidé jsou sice již moderně oblečeni a každý má smartphone, ale uličky jakoby, nějaká vyšší síla zakonzervovala přesně tak, jak byly během éry imperiální Číny. Z jednopatrových domků s tradičními šindelovými střechami nám prodejci hlučně nabízejí své zboží, ze studny přímo na korze nabírají místní vodu - v první nádrži teče voda na pití, v druhé se myje zelenina a třetí nádrž slouží k praní. Přes cestu nám najednou přejde prase. Člověk má pocit jakoby, se ocitl v historickém filmu! Zastavujeme se u stánku s jačím masem. Ochutnali jste někdy sušeného jaka v chilli marinádě? V takovém historickém městě by člověk možná očekával jednodušší podmínky. Opak je při tom pravdou. Po hodinové procházce mezi stánky a kolem hlavního náměstí si sedáme na příjemnou terasu restaurace Sakura. Dáte si točené pšeničné pivo nebo španělské víno? Jsou k dispozici! Doplněno skvělým čínským jídlem je to posezení jedna báseň. Zkoušíme místní hřiby, tradiční čínské bramboráky a pro velký úspěch i jaka s cibulkou. Hostina, jakou v Evropě nikde nezažijete! Po příjemné večeři vyrážíme živými ulicemi Lijiang zpět do našeho hotelu přímo v pěší zóně. Město žije, v barech hraje živá hudba a my nakupujeme všechny suvenýry, které jsme ani nevěděli, že potřebujeme. Lijiang je ve zkratce výborným místem s duchem a atmosférou, kde na Vás historie dýchá na každém kroku. Je to přesně ta Čína, jakou chcete zažít! 

Čti více

Tři pagody

Pokračujeme jižní Čínou směrem na sever. Ze subtropických nížin Yunnanu se přesouváme do hor, do bájného města Dali. Právě toto neznámé město bývalo centrem království Nanzhao, které dominovalo jihovýchodní Asii v 9. století našeho letopočtu. Dnes je to příjemné malé město na březích jezera Erhai, kde se snoubí historie s kulturou čínských menšin. Přicházíme o desáté ráno rychlovlakem z Kunmingu. Je to trať, která před dvěma lety neexistovala, ale dnes po ní projede přes 12 vlakových souprav denně. Čína jde dopředu. Dali se dnes dělí na novou a starou část. Rychle unikáme z moderní aglomerace plné výškových budov a západní infrastruktury a přicházíme do starého Dali. Naším cílem jsou tři pagody na březích jezera Erhai. Tato trojice historických budov má za sebou 900 let historie a jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, tak přežila války, zemětřesení a také lidmi zapříčiněné katastrofy, které ničily okolí Dali. Jak vstupujeme do areálu, dýchá na nás historie. Před námi se na úpatí hory Cangshan vypínají tři majestátní pagody, které dokonale přežily test času. Je to krásný pohled, který nenajdete nikde jinde v Číně. Ústřední pagoda Qianxun měří téměř 70 metrů a je jednou z nejvyšších v Číně. Dvě pagody, které s ní sousedí jsou postaveny tak, aby trojice spolu tvořila dokonalý trojúhelník. Toto nenajdete nikde v zemi středu. Počasí je krásné a my cvakáme jednu fotografii za druhou. Je to krásné a to, že kolem je minimum turistů, přidává místu osobitou atmosféru. Je to krásný pohled a užíváme si kouzlo okamžiku naplno. Když se nasytíme pagod, tak stoupáme nahoru po schodech do chrámu, ke kterému pagody patří. Chongsheng má sice bohatou tradici, ale nepřežil bouřlivé roky Maovovy vlády a musel být postavený nanovo. Dnes je sice cítit novotou, ale má ducha jako málo čínských chrámů. Odměnou za stovky vyšlapaných schodů nám jsou krásné chrámové budovy a buddhistická bohoslužba v centrálním chrámu. Posloucháme zpěv mnichů, otíráme si pot z čela a myslíme si, že sice jsme si výstup museli zasloužit, ale stojí to za každý moment. Cestou dolů ještě fotíme poslední záběry slavné trojice pagod a ubíráme se k autobusu. Čeká nás ještě staré město Dali se svou osobitou atmosférou, kterou mnozí turisté marně hledají ve velkých městech východní Číny. Yunnan je sice možná trochu z ruky od nejznámějších památek Číny, ale zato je to jedno z nejkrásnějších měst Říše středu! 

Čti více

Kamenný les jen pro nás

Jsme ve městě Kunming, srdci provincie Yunnan, perle jihovýchodní Číny. Na tyto nádherná místa dodnes jezdí málo Evropanů. Je to tu i cítit. Těžko se hledá káva, místní neumí anglicky a strava je ryze čínská. Toto je ta pravá Čína, jak by ji měl zažít každý! Naše kroky směřují hned k jednomu z hlavních bodů naší cesty, do slavného kamenného lesa Shilin. Tato UNESCO památka patří mezi nejkrásnější místa říše středu, ale mimo její hranice je jen málo známá. Je to úžasná pahorkatina posetá stovkami skal podobných stromům vysokých až 30 metrů. Tyto unikátní útvary, zabírající 400 kilometrů čtverečních, vznikly erozí pískovce z mořského dna. Můžete se mezi nimi projít, jako v obrovském kamenném lese. Odtud pochází i název Shilin, což znamená doslova kamenný les. Když parkujeme před obrovským areálem, tak nám klesá morálka. Je zde množství místních turistů. Je to přece místo, které patří mezi nejslavnější přírodní útvary země, a tak ho chce navštívit každý z 1,4 miliardy obyvatel říše středu. Neztrácíme ale s naším místním kolegou Jasonem optimismus "nebojte se, známe cestičky, kde místní skupiny nechodí". Na vstupu do lesa je situace až komická. Desítky čínských skupin s průvodci oděnými v krojích místní etnické skupiny Yi se překřikují a tlačí na sebe jakoby, bojovali o to, kdo bude v lese první. Rychle se vedle nich prodíráme a vstupujeme do lesa. Všichni místní se hrnou do leva a my okamžitě odbočíme opačným směrem. Jak hodně dokáže udělat takové malé rozhodnutí! Hned po odklonu od hlavní trasy přestává pravá čínská tlačenice a po pěti minutách máme kamenný les jen pro sebe. V dálce zaniká křik čínských průvodců i žvatlání místních skupin. Shilin je jen náš. Proplétáme se mezi vápencovými hřbety s romantickými názvy jako "hory nožů", "moře ohně" nebo "dračí ocas" a užíváme si mystickou atmosféru tohoto unikátního místa. Po minutové procházce se dostáváme na vyvýšenou plošinu. Odtud se nám otevírá výhled na celý les v jeho plné majestátní kráse. Okolo nás jsou jen skály a nikde žádní turisté. Sluníčko příjemně svítí, fouká lehký větřík a skály kolem nás jsou jako z pohádky. Je to prostě nádherný pocit. Všechno ale má svůj konec, a tak se po osamocené hodině mezi skalami vracíme elektrickým autíčkem zpět do civilizace a přidáváme se k čínským davům. Takový je turismus v Číně, lidí je zde množství, ale pokud víte, co dělat, tak na některých místech si můžete i zde, v nejlidnatější zemi světa, ulovit zážitek, který bude jen pro Vás! 

Čti více

Další zážitky ze zájezdů v regionu:

Mrakodrap Taipei 101

Prohlídku Taipei začínáme jeho moderním  a výborně fungujícím metrem. Vystupujeme na nejznámější zastávce – Taipei 101. Z metra vyjdeme na druhé straně ulice, abychom si vychutnali pohled na tuto nádhernou věž ze spoda a prošli se pod ní. Taipei 101 je vrchol čínského designu a symbolismu. Vysvětlíme si proč. Věž je z venku krásná, ale výhled z ní je čistá nádhera. Celé moderní Taipei, jako na dlani. Výborný zážitek. Cestou dolu si prohlížíme srdce věže -  tlumič otřesů při zemětřesení. Tento inženýrský  skvost má 550 tun a je největší na světě. Taipei 101, jeden z nejznámějších mrakodrapů planety, vás nenechá chladnými. 

Čti více

Voňavý ostrov - Taiwan

Hned po příletu se vrháme do rušných ulic na tradiční noční tržiště. Ruch, stovky Číňanů, názvy obchůdků v čínštině (vzácně v angličtině), motocykly a vůně různých druhů chutných specialit. Vítejte v Taipei. Na hotelu nás překvapuje toaleta se zabudovaným ovládáním. Návod k obsluze je jak jinak než v čínském jazyce. Nesmyslně mačkáme knoflíky a s údivem čekáme, co to s tím strojem udělá :). 101 věží kraluje nad celým hlavním městem. V top moderním výtahu sledujeme, jak rychle stoupá vzhůru - 89 patro, 388 m výška. Nádherný výhled. Cítíte to kolísání? Věž je postavena ve stylu feng shui a mění noční osvětlení podle barev duhy. Večeře v čínském stylu, rýžové nudle, polévka, Číňané a výhradně čínské hůlky. Jeden velký zážitek.

Čti více

Noční tržiště na Temple street v Hong Kongu

Dnes jsme zažili Hongkong v plné kráse. Projeli jsme se "ding ding" tramvají na Statue Square a dále jsme pokračovali na vyhlídku Victoria Peak, kde jsme měli celý Hongkong jako na dlani. Navštívili jsme také gastro čtvrt Soho a barovou čtvrť Lan Kwai Fong, plavili se přes perlovou řeku na Star ferry. Den nám ještě zdaleka nekončí, proto vyrážíme směr "Night Temple street market," který se nachází v pevninské části Hongkongu s názvem Kowloon a právě zde zažíváme pravou atmosféru večerního města. Přeplněný trh lidmi nás vítá svou bránou a je celý vyzdoben nespočtem červených lampionů. Je tu zboží a suvenýry všeho druhu. Středem večerního trhu vede malá úzká ulička zahlcená stánky, která je vodítkem skrz toto nákupní "šílenství". Zkrátka, načež si člověk pomyslí, tak to na Temple night street marketu jistě najde. Vrháme se do centra dění a jdeme si zkusit naše schopnosti vyjednávat s domácími obchodníky. Po půl hodině se setkáváme a chlubíme se našimi "úlovky", a také kdo a kolik dokázal smluvit za cenu. Samozřejmě, že nejdeme zpět hladoví, a proto dnešní den uzavíráme stylovou street food večeří na trhu. Vybíráme si výborné vepřové a zelné "dim sumky" (napařované knedlíčky naplněné různými příchutěmi), mapo tofu, a ti odvážnější zkoušejí silný vývar z bource morušového. Toto vše zakončujeme skvělým tapiokovým fazolovým dezertem. Zkrátka, perfektní tečka za dnešním dnem.

Čti více

Lantau – plíce Hongkongu

Přijíždíme na ostrov Lantau, plíce Hongkongu, kde se nachází cíl naší dnešní cesty. Velká, 26 metrů vysoká socha Buddhy. Socha byla vytvořena v roce 1993, je celá z bronzu (složená z 202 kusů) a má hmotnost 260 tun. Tian Tan Buddha je umístěn na nebeském pahorku a vede k němu 268 schodů. Přicházíme na místo určení a vítají nás sochy dvanácti nebeských generálů. Symbolizují znamení čínského horoskopu. Děláme si fotky, každý se svým znamením zvěrokruhu a směřujeme k Buddhovi. Již během překonávání těchto schodů si člověk uvědomuje majestátnost a velikost této sochy. Vyjdeme nahoru a odměnou není jen samotný Buddha zblízka, ale i krásné výhledy na tento nádherný, hornatý, a hlavně zelený ostrov. V podstavci sochy, který je samozřejmě ve tvaru lotosového květu, se nachází údajně i samotný pozůstatek Sidharty Gautamu, na který se jdeme samozřejmě podívat. Po náročném výstupu nám vyhládlo a my víme, kam zajít. Na skvělý vegetariánský oběd, který nám připraví nedaleko v buddhistickém chrámu Po Lin. Jídlo je velmi rozmanité, přes shitake hřiby, bak choi, hokaido polévku, mapo tofu, různé druhy zeleniny, no zkrátka gastro zážitek, jak se patří. Po obědě jdeme ještě do vedlejší vesnice, kde se díváme na vystoupení bojových umění wu-chu a odcházíme na lanovku směrem nazpět. Jsme lovci zážitků, takže naše lanovka, respektive kabinka, je speciální. Chcete zjistit v čem je speciální!? Pojďte s CK SEN do Hongkongu a zjistíte to.

Čti více

Velká čínská zeď a několik zajímavých informací

Starověký architektonický zázrak v podobě Velké čínské zdi má sice poměrně nejasné historické základy, je však jisté, že si podmaňuje ročně několik milionů lidí a patří tak mezi jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí na světě. Co byste tedy měli o Velké čínské zdi ještě vědět?

  • Velká čínská zeď se táhne přes 15 severních čínských provincií, obcí a autonomních oblastí – konkrétně od Pochajského moře na východě až po poušť Gobi.
  • Průměrná výška stěn je 6 až 7 metrů a ta zdaleka nejvyšší má 14 metrů.
  • Hlavním účelem vystavění Velké čínské zdi byla obrana hranic. Stavba však sloužila také k přenosu zpráv pomocí majákových věží a umožňovala i rychlejší přepravu vojáků.
  • Zajímavou přísadou stavebního materiálu na Velkou čínskou zeď byla také lepkavá rýže – díky svým soudržným vlastnostem (svou roli hrál obsah amylopektinu) zajišťovala odolnost stavby. Ta se přidávala do malty.
  • Na budování Velké čínské zdi se podílelo téměř milion dělníků, z nichž celá řada patřila mezi trestance. Náročná fyzická práce si však vybrala i svou daň v podobě stovek tisíců zmařených životů.
  • Má se za to, že část Velké čínské zdi může do roku 2040 úplně zmizet kvůli erozi. Nejohroženější je úsek v provincii Gansu.
  • Další zajímavosti o Velké čínské zdi
Čti více
Prohlédnete si detaily Nebeského chrámu

Peking

Hlavní město Číny je národním politickým, vzdělávacím i kulturním centrem a také nejčastější vstupní branou do země – Mezinárodní letiště Beijing Capital je druhým nejrušnějším letištěm na světě. Peking se však pyšní i přívlastkem „jedno z nestarších měst na světě“! Člověka pekingského (Homo erectus) bylo možné v této oblasti zpozorovat již před 770 až 230 tisíci lety. Dnes je toto čínské velkoměsto v pořadí druhé, co do velikosti (hned po Šanghaji) a návštěvníkům nabídne nespočet fascinujících památek, které jsou dokonce zapsané v UNESCO – např. Velká čínská zeď, Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky Ming, Naleziště člověka pekingského v Zhoukoudian nebo Grand Canal. V čínské metropoli si najde každý to, co je mu blízké – Peking je zkrátka celosvětově jednou z nejvýznamnějších turistických destinací a mistrem v propojení moderny a tradice, ať už hovoříme o architektuře anebo třeba o gastronomii.  

Zájezdy do Pekingu

Čti více

Xian

Hlavní město provincie Shaanxi, starověký Xi'an, v sobě nese notnou dávku historie (zhruba 3 000 let). Je považován za kolébku čínské civilizace, proto zde najdete až 72 císařských hrobek, více než 700 historických míst včetně chrámů a pagod i nespočet muzeí odkazující na dávné doby, tj. například Xianyang Museum, Banpo Museum, Shaanxi History Museum nebo Forest of Steles Museum. Za návštěvu zde stojí ale i proslulá Terakotová armáda! A na závěr malá zajímavost: Xi'an býval před dynastií Ming známý jako Chang'an – jeho nynější název se pak překládá jako „Mír na západě“. 

Nepřehlédnutelné jsou monumentální 14 km dlouhé a 15 m vysoké xi’anské hradby. Centrem starého města, obehnaného hradbami, je Zvonová věž postavená koncem 14. století. Nedaleko se nachází Věž bubnu, kolem které se rozkládá muslimská čtvrť s pitoreskními bazary a uličkami. Uprostřed muslimské čtvrti se ukrývá jedna z nejstarších mešit v Číně – Velká mešita, jejíž architektura je významně poznamenána čínským vlivem, který se vypořádal i s typickým muslimským minaretem. Za návštěvu stojí Muzeum provincie Shaanxi, k němuž v těsné blízkosti přiléhá velké množství krámků umělců a starožitníků. Největší zajímavostí muzea je 2300 kamenných stél, mnohdy až 2000 let starých, díky kterým se muzeu také říká Les stél. Vynechat by se neměl ani mystický taoistický klášter Osmi nesmrtelných nebo pagody Malé a Velké divoké husy z 8. a 9. století, z období největšího rozmachu hedvábné cesty, v jejichž základech byly uloženy významné buddhistické spisy dovezené z Indie. Pro své historické památky doprovázené neopakovatelnou atmosférou muslimských tržišť a bazarů je Xi’an jednou z turisticky nejatraktivnějších lokalit. Ke zcela největší atrakci města však patří nedaleká tzv. Terakotová armáda.

 

Čti více
Noční plavba kolem Šanghaje

Šanghaj

Přezdívku „Paříž Východu“ nezískala Šanghaj náhodou. Věhlasnému evropskému městu může totiž hrdě konkurovat co do smyslnosti, hříšnosti a také atraktivnosti. Nejlidnatější a nejbohatší město na východě Číny vás nenechá ani na vteřinu vydechnout, pokud se jím budete procházet. Obrovská panoramata mrakodrapů jsou doslova hypnotická, stejně tak jako omamná vůně pouličních pokrmů a bujarý noční život. To, a ještě více je zahrnuto v západovýchodním kulturním koktejlu, který si budete chtít vychutnávat zas a znova plnými doušky. Tak neváhejte a vyrazte za nejdobrodružnějšími zážitky!

Poznávací zájezdy do Šanghaje

Čti více
Letní palác císařské dynastie v Pekingu

Letní palác v Pekingu

Na západním okraji Pekingu v okrese Haidian se rozprostírá jedna z nejoblíbenějších atrakcí mezi turisty, kterou je Letní palác (UNESCO). Již samotný název památky napovídá, že se toto místo stalo v dřívějších dobách vyhledávaným letním útočištěm císařů a jejich rodin (nacházeli zde úlevu před horkým pekingským sluncem). Základy dnešního letohrádku a zahrad nechal postavit v 18. století císař Čchien-lung z dynastie Čching – ten tehdejším zahradám říkal „Qingyiyuan“ (v překladu „Zahrady jasných vln“). Pokud tedy i vy zatoužíte po procházce v klidné zelené oáze, která doslova dýchá historií, zamiřte do Letního paláce. Vidět můžete v komplexu Letního paláce celou řadu skvělých památek, jako například Palác Renshou (Síň dobročinnosti a dlouhověkosti), Palác Leshou (Síň radosti a dlouhověkosti), Palác Yulan, jezero Kunming, Pavilon Foxiang (41 metrů vysoký buddhistický chrám s osmi patry), most se sedmnácti oblouky nebo také chodbu Long Corridor, ulici Suzhou a Longevity Hill – 58 metrů vysoký kopec „dlouhověkosti“, jenž býval sídlem některých nejdůležitějších budov Letního paláce.

Čti více

Bund

Pokud cestujete do Šanghaje poprvé, určitě nezapomeňte na procházku po nábřeží Bund. Právě to je velmi známým symbolem čínského velkoměsta a patří mezi nejoblíbenější i nejrušnější atrakce. 1,5 kilometrů dlouhá stezka, po které se dá příjemně kráčet, se nachází podél břehů řeky Huangpu a nabízí nebývale podmanivý pohled do minulé éry Šanghaje. Právě toto místo totiž sehrálo klíčovou roli v přeměně malého města ve světovou metropoli. Obdivovat zde ale můžete i několik desítek budov v neoklasicistním stylu, jež se staly významnými městskými památkami. Úchvatný je například noční pohled na televizní věž Oriental Pearl nebo na mrakodrap Shanghai World Financial Center. Natrefit můžete během svých toulek podél bulváru i na četné restaurace a obchody.

Zajímavá historie: Až do poloviny 19. století bývala Šanghaj zaostalým městečkem a smluvním přístavem po první opiové válce. Nábřeží Bund pak představovalo blátivou vláčnou stezku, kterou využívaly zejména lodě podél řeky Huangpu. Vše se změnilo až koncem 19. a začátkem 20. století, kdy se Bund postupně stával rušným centrem globálního obchodu.

Čti více

Nanjing Road

Nanjing Road je šanghajská obdoba Páté Avenue v New Yorku. Pokud tedy pomýšlíte na nejlepší nákupy ve městě, zamiřte sem. Tato přední čínská nákupní ulice se táhne v délce 5,5 km od nábřeží Bund na východě až po křižovatku u chrámu Jing

Čti více

Budova Shanghai World Financial Center

Jakmile se ocitnete ve čtvrti Pudong, neunikne vaší pozornosti velkolepý mrakodrap, jenž je sídlem Světového finančního centra v Šanghaji. Se svou výškou 492 metrů představuje také třetí nejvyšší budovu v Číně a pátou nejvyšší na světě. Jako turistu vás jistě bude zajímat možná návštěva. Zajímavou atrakcí je v rámci Shanghai World Financial Center (zkratka SWFC) zcela určitě vyhlídková plošina Sky Walk s průhlednou podlahou ve stém patře, z níž získáte perfektní výhled na centrum Šanghaje, televizní věž Oriental Pearl i řeku Huangpu. Vyhledávané jsou ale i vyhlídky v 94. a 97. patře, které poskytují pohledy z výšky 423 a 439 metrů nad zemí. Mrakodrap nabízí mimo jiné i ubytování v nejvyšším 5hvězdičkovém hotelu na světě (Park Hyatt Shanghai – mezi 79. až 93. patrem) nebo možnost občerstvení v čínské restauraci nacházející se v 93. patře budovy. Otevřeno je pro návštěvníky denně od 11:00 do 21:00 – doporučuje se zejména denní prohlídka.

Čti více

Oriental Pearl

Oriental Pearl je s 468 metry druhou nejvyšší čínskou rozhlasovou a televizní věží a také šestou nejvyšší na světě. Postavena byla v červenci roku 1991 a uvedena do provozu během listopadu roku 1994. Najdete ji v šanghajské čtvrti Pudong u břehu řeky Huangpu. Kromě vysílání televize a rádia plní i mnoho dalších funkcí – je například oblíbeným místem k nakupování, zábavě, občerstvení či konání konferencí a poskytuje též ubytování v hotelu nebo možnost nahlédnutí do historie prostřednictvím muzea v přízemí. 

Mnoho místních a turistů však na věž míří s vidinou neopakovatelné vyhlídky. Oriental Pearl má totiž k dispozici hned několik vyhlídkových plošin – Space Capsule (Vesmírná kapsle) je umístěná nejvýše v 351 metrech nad zemí, poté následuje otáčivá restaurace Oriental Pearl Revolving Restaurant v 267 metrech, dále Sky Galleria (Nebeská galerie) v 263 metrech, Transparent Sky Walking ve 259 metrech a vyhlídková chodba ve výšce 90 metrů. V 78 metrech nad zemí se pak nabízí návštěvníkům možnost zhlédnout panoramatickou multimediální show „Future Shanghai“. Na prohlídku věže si vyčleňte aspoň 1 až 2 hodiny. Většina atrakcí je zde otevřena denně od 9:00 do 21:00. Lišit se může otevírací doba restaurací a některých obchodů.

Čti více

Šanghajská věž

Chcete-li na vlastní oči spatřit nejvyšší budovu v Číně, pak musíte zamířit k Šanghajské věži, která byla veřejnosti otevřena v roce 2015. Unikátní mrakodrap s výškou 632 metrů najdete ve finanční a obchodní zóně Lujiazui v Pudongu. Jeho největším lákadlem je vyhlídková plošina ve výšce 546 metrů (118. patro), z níž se můžete kochat skvělými panoramaty města. Nejlepší čas na prohlídku je od 17:00 do 21:00, pokud ale toužíte vidět západ slunce, lépe na místo vyrazit ještě před 17:00.

Nejblíže k nebi nad Šanghají se pak dostanete, když vyjedete až do 125. a 126. patra v neuvěřitelné výšce 583,4 m. Právě zde můžete obdivovat výstavu zvanou „Oko Šanghaje“ (Eye of Shanghai). A aby byla samotná cesta do výšin fascinujícím zážitkem, svezete se nejrychlejším výtahem na světě! Ten jezdí rychlostí 18 m/s. Součástí Shanghai Tower jsou však i patra s relaxačními vestibuly nabízejícími prostor pro volný čas. Vybírat tedy můžete z fitness centra, špičkových restaurací, kaváren, obchodů, knihkupectví, muzea nebo dokonce zahrady v čínském stylu. Otevřeno je zde každý den od 8:30 do 22:00.

Čti více
Návštěva Nebeskému chrámu v Pekingu

Síň modliteb v Pekingu

Jižně od Zakázaného města se nachází velkolepý Chrám nebes (UNESCO), který je největším císařským a náboženským komplexem budov v Pekingu. Za dynastie Ming a Čching do tohoto chrámu chodívali císaři a modlili se v něm za dobrou úrodu. Samotná budova pak vznikla již v roce 1420, kdy byl Peking znovu ustanoven hlavním městem Číny za vlády císaře Jung-leho – ten zde pořádal obětní obřady k uctívání nebe a Země. Mezi nejvíce velkolepé stavby komplexu patří právě Síň modliteb (kromě Císařské klenby nebes a Kruhového mohylového oltáře), v níž se lidé modlili za dobrou úrodu. Tato budova patří také mezi nejstarší v areálu Chrámu nebes, neboť se má za to, že byla postavena již roku 1420. Hala síně má kuželovitý tvar, trojité okapy, v průměru měří 32 metrů a na výšku má 38 metrů. 

Obdivovat v Síni modliteb můžete zejména její fascinující vnitřní konstrukci, jež sestává z osmadvaceti masivních dřevěných sloupů a šestatřiceti čtvercových krokví (součást krovu, nese střešní latě), které drží pospolu překvapivě bez použití hřebíků, cementu anebo oceli. Uprostřed síně se pak tyčí čtyři dračí sloupy o výšce 19 metrů, které mají představovat čtyři roční období. 12 zlatých sloupů ve středním kruhu pak symbolizuje 12 měsíců v roce a dalších 12 sloupů ve vnějším kruhu předznamenává 12 částí dne a noci.

Čti více

Ptačí hnízdo v Pekingu

Pekingský národní stadion je známý v Číně a také po celém světě pod přezdívkou „Ptačí hnízdo“. Navržen byl jako primární stadion pro olympijské hry konané v roce 2008 – využíval se pro závody na dráze a v poli, k fotbalu nebo například k hodu diskem. Po ukončení olympiády se budova otevřela veřejnosti a začala sloužit k sportovním soutěžím či rekreačním aktivitám. O unikátní design Pekingského národního stadionu se postarali tři architekti (dva ze Švýcarska a jeden z Číny), tj. Pierre de Meuron, Li Xinggang a Jacques Herzog – ti měli svým návrhem zajistit nejen výjimečný a inspirativní vzhled, ale i odolnost proti případnému zemětřesení. Sami tak můžete posoudit, zda se pánům umělcům podařilo tyto požadavky zrealizovat. Vnější plášť budovy je opravdu originální, neboť na jeho vytvoření byla použita mohutná ocelová konstrukce (její rozložení připomíná právě ono „ptačí hnízdo“). 

Čti více

Chrám Jadeitového Buddhy

Buddhistický chrám Jade Buddha najdete v západní části Šanghaje, kde stojí již od roku 1882 (postaven byl za dynastie Čching) – v roce 1918 byl však přestavěn kvůli ničivým následkům války. Nejvíce jej proslavily dvě sochy Buddhů z jadeitu, které přivezl z Barmy do chrámu mnich Huigen. První sedící Buddha je vysoký 1,95 metru a druhý ležící měří na délku 0,96 metru. Kromě těchto fascinujících soch můžete v budově vidět i jiné – například Velká síň je domovem tří zlatých soch, které představují inkarnace Buddhy, tj. minulost, přítomnost a budoucnost. Jakmile sem zavítáte, mějte na paměti, že fotografování soch Buddhů je zakázané. Nejlepší je přijít ráno, kdy se vyhnete davům. Na prohlídku budete potřebovat ideálně 1 až 2 hodiny. Otevřen je chrám 8:00 do 16:30.

Čti více

Brána Zhengyangmen

Na jih od Náměstí Nebeského klidu najdete bránu Zhengyangmen, která je též známá jako Qianmen. Za dynastie Ming a Čching sloužila jako jižní brána hlavního města, tudíž se s ní pojí 600 let dlouhá a zajímavá historie. Postavena byla již v roce 1419 a sloužila jako vchod pouze pro císařské kočáry. Otevírala se ostatně jen tehdy, kdy jel císař uctívat nebe do Chrámu nebes nebo během svatby císaře a císařovny. Dříve se také brána skládala ze tří různých částí, tj. Vstupní věže, Lukostřelecké věže a barbakánu mezi oběma věžemi (pozn.: barbakán býval jakousi pevností či tvrzí, která měla ochránit věže před případným útokem a zničením). Dodnes se v místě ale zachovala pouze Vstupní věž a ta Lukostřelecká, protože v místě tvrze byla vystavěna ulice. 

Navštívit můžete muzeum nacházející se ve čtyřech patrech brány Qianmen. Obdivovat v něm lze například vyobrazení imperiálního průvodu císaře Čchien-lunga za dynastie Čching, historická fakta samotné brány i kulturní dobové předměty jako malby, kaligrafie a podobně.

Čti více

Ulička Nanluoguxiang v Pekingu

Pokud vás bude zajímat historie Pekingu, určitě nemůžete opomenout prohlídku tzv. hutongů, což jsou staré ulice čínské metropole. Mezi nejslavnější patří právě Nanluoguxiang – ulice s více než 800letou historií (postavena byla za dynastie Jüan vládnoucí mezi lety 1271 až 1368). Kdysi právě zde žily královské rodiny ale i úředníci, neboť to bylo blízko k Zakázanému městu. Dnes můžete v ulici dlouhé asi 1 kilometr obdivovat unikátní architekturu a lépe poznat tradiční život starých Číňanů. V oblasti se také nachází četné restaurace, kavárny nebo obchůdky se suvenýry a řemeslnými výrobky. Toto místo je rozhodně pastvou nejen pro oči ale i pro ostatní smysly, tak jej nevynechte! Vyčleňte si na procházku podél ulice aspoň pár hodin, abyste nasáli tu správnou atmosféru.

Čti více

Hutongy v Pekingu

Jednou z vyhledávaných atrakcí v Pekingu jsou též starobylé uličky zvané hutongy neboli „Hutongs“. Pokud tedy chcete nahlédnout do několik stovek let staré historie Číny, určitě do nich zavítejte. Tyto ulice byly postupně vybudované za dynastií Ming a Čching v letech 1368 až 1912 a zachovávají si část tradiční kultury a způsobu života z minulosti. V oblastech natrefíte na malé uličky o šířce jen 40 cm ale také na ty, jejichž šíře dosahuje více jak 10 m. Až budete procházet ikonickými hutongy, můžete si nejen skvěle nakoupit nebo se najíst v jedné z tamějších restaurací, ale poznat také staré obyvatele čínské metropole a jejich každodenní život. Staré město si zkrátka zamilujete už od první chvíle. A jaké hutongy stojí určitě za vidění?

Čti více

Úhelný vrh

Přímo za Zakázaným městem v Pekingu se nachází uměle vytvořený kopec známý též jako Úhelný vrh (Coal Hill), Prospect Hill nebo park Jingshan. Vytvořen byl v roce 1420 z navršené hlíny, jež se nahromadila po vyhloubení příkopů kolem Zakázaného města (Palácového muzea). Pokud byste si ale mysleli, že se jedná o obyčejný „kopec“, byli byste na omylu. Vybudován byl totiž v souladu s principy feng-shui, a navíc měl chránit císařský palác před chladnými severními větry. Coal Hill neboli Uhelný vrch je spojován především s dynastií Ming, neboť právě zde si vzal život dle legendy poslední císař dynastie Čchung-čen – údajně, když se blížila mandžuská vojska. Zajímat vás ale bude nejspíš i důvod názvu „Uhelný“. Ten je odvozen ze skutečnosti, že se na úpatí kopce kdysi často hromadilo uhlí. Chcete-li vidět Zakázané místo z jiné perspektivy a stojíte o bezkonkurenčně skvělé foto snímky, vystoupejte na vrchol kopce za časných ranních hodin a kochejte se. Dokonalá panoramata vám poskytne i tamější Pavilon věčného jara (Wanchungting)! Otevírací doba parku Jingshan je od dubna do října stanovena na 6:00 až 21:00 a od listopadu do března na 6:30 až 20:00.

Čti více
Street food na promenádě Wangfujing

Ulice Wangfujing v Pekingu

Ulici Wangfujing při své návštěvě Pekingu určitě nevynechte, pokud jste dobrodruhy a gurmánskými experimentátory. Ochutnat zde totiž můžete ty nejzvláštnější pokrmy, mezi které patří například smažený škorpion, hadí kebab či restovaný hmyz na tyčkách. Nechcete-li však experimentovat s jídlem, samozřejmě nemusíte. I pro vás se něco v kilometr a půl dlouhé ulici Wangfujing najde, neboť je jednou z nejznámějších nákupních oblastí v čínské metropoli. Pořídit zde můžete třeba značkové oblečení, suvenýry, řemeslné výrobky nebo i elektroniku. 

Čti více

Věž CCTV v Pekingu

V Pekingu se však nachází ještě jedna atrakce spojená s Čínskou televizí. Je jí CCTV věž vysoká včetně špičky a antény 405 metrů. Může být často zaměňována s budovou ústředí – jde ale o dvě odlišné stavby! S touto televizní věží se totiž pojí daleko delší historie. Postavena byla již v roce 1994 a od téhož roku otevřena i veřejnosti. Nejoblíbenější je zde vyhlídková plošina, na kterou se dostanete výtahem až do 238 metrů (22. patro). Získáte tak skvělý panoramatický pohled na Peking. Jakmile se pokocháte čínskou metropolí z jiné perspektivy, můžete také sjet do 19. patra a navštívit TV kulturní sál, prohlédnout si expozice a dozvědět se něco málo o historii televizní věže – CCTV má tu nejvyšší na světě. Toť ale není vše! Pokud vás přemůže hlad, v 18. patře je možné zavítat do otáčivé restaurace, kde si vychutnáte čínskou ale i západní kuchyni. Věž bývá otevřena každý den od 8:30 do 22:00.

Poznámka: Pod CCTV věží se též nachází Pacifický podvodní svět – tedy obří akvárium se stovkami mořských živočichů.

Čti více

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Mezi světově nejznámější veřejná prostranství patří bezesporu Náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Svůj název získalo po stejnojmenné Bráně nebeského klidu, která odděluje náměstí od Zakázaného města. I přesto, že je na první pohled toto místo obyčejným betonovým polem, nese v sobě hodně výjimečného. Náměstí totiž představuje domov pro mnoho zajímavých čínských památek (krom nedalekého Zakázaného města). Jsou jimi například Čínské národní muzeum, Velká síň lidu, Památník lidových hrdinů a Mausoleum Mao Ce-tunga. Oblast má však i důležitý historický význam – v roce 1949 zde vyhlásil Mao Ce-tung založení Čínské lidové republiky a roku 1989 se na náměstí odehrály studentské protesty a následný masakr ze stran Lidové osvobozenecké armády. Při němž zcela zbytečně zahynulo mnoho demonstrantů. Až na toto veřejné místo zamíříte, připravte se po většinou na davy lidí a vysoké množství čínských strážníků. 

Čti více

Jeskyně Longmen

Na jihu starobylého čínského města Luo-jang se rozkládá scénická oblast zvaná „Jeskyně Longmen“, která je ceněným buddhistickým pokladem a od roku 2000 také světovým dědictvím UNESCO. Historie tohoto památného tesařského díla z kamene sahá až 1 500 let zpět, konkrétně ji lze vysledovat až do dynastie Severní Wei (493 n. l.). Samotná oblast se táhne mezi horami Xiang a Longmen – podél útesů Západního a Východního vrchu, které jsou propojeny dvěma mosty přes řeku Yi a představuje domov pro více než 2 300 samostatných jeskyní či desítky tisíc soch Buddhy. V oblasti Západního vrchu (West Hill), jenž je právem považován za „srdce“ komplexu Longmen, lze prozkoumat například Chrám Fengxian a sedmnáctimetrovou sochu zvanou Buddha Vairocana, jeskyni Binyang, jeskyni Wanfo, jeskyni Guyang, Lotosovou jeskyni či dva magnetické kameny. Východní vrch pak nabídne poněkud klidnější podívanou na Plošině pro uctívání Buddhy (Buddha Worship Platform), v jeskyních Východního vrchu (East Hill Grottoes), v Chrámu Xiangshan nebo v Baiově zahradě (Bai's Garden). 

Čti více

Chrám nebes v Pekingu

Tato památka založená v 15. století a zapsaná v světovém dědictví UNESCO je známá také jako Císařský obětní oltář v Pekingu. Chrám nebes je v podstatě komplexem dvaadevadesáti starobylých kultovních staveb, které jsou zasazené do zahrad s borovicovými lesy. Uspořádání jednotlivých budov má duchovní význam – představuje vztah mezi lidským a Božím světem, plus se dotýká čínského učení zvaného kosmologie, v němž hráli roli i čínští císaři z dynastií Ming a Čching. Ti se zde modlili v Síni modliteb za lepší úrodu a přinášeli oběti nebesům. V komplexu je však k vidění např. i Síň abstinence, kde se císaři postili po obřadu obětování. 

Čti více

Buddhistický chrám Lama

Hlavním a největším buddhistickým chrámem v Pekingu je Chrám Lama známý též jako Yonghe Lamasery.Postaven byl v roce 1694 jako součást městských hradeb pro císaře Jung-čenga z dynastie Čching. O několik let později (roku 1722) se jeho syn – císař Čchien-lung postaral o ubytování pro 300 tibetských mnichů a 200 čínských studentů. Právě od té doby začal chrám sloužit jako jedno z největších center buddhismu mimo Tibet. Až zavítáte do skvostného interiéru této výjimečné památky, můžete obdivovat hned 5 různých síní, tj. hlavní budovu chrámu, Síň nebeských králů s dvojicí bronzových lvů, Síň harmonie a míru s třemi bronzovými sochami Buddhů, Síň věčné ochrany, která bývala rezidencí císaře Jung-čenga a Pavilon deseti tisíců štěstí s obří sochou Buddhy, jež je vyrobená ze santalového dřeva. Otevřeno je v chrámu dle sezóny, tj. od 1. 11. do 31. 3. v čase 9:00 až 16:30 a od 1. 4. do 31. 10. v čase 9:00 až 17:00.

Čti více

Chengdu

páté největší město Číny a hlavní město provincie Sečuán, je staré asi 2500 let. První zmínky o něm jsou v kronikách dynastie východní Han (Chan; 25–220 n.l.), kde se o něm mluví v souvislosti s obchodními cestami na západ jako o „městě brokátu“. Několikrát bylo zdevastováno nájezdy severozápadních kočovných kmenů. Po pádu dynastie Tang a po pádu dynastie Ming zde na krátkou dobu vznikly samostatné státy. Dnes je Chengdu jedním z nejmodernějších a nejdynamičtěji se rozvíjejících čínských měst. Hradby, které obklopovaly staré město, již byly strženy, stejně tak postupně mizí stará tradiční dřevěná zástavba. Jednou z největších kulturních zajímavostí je tak buddhistický klášter Wenshu, pocházející z doby dynastie Tang. Jedná se o činný klášter hojně navštěvovaný čínskými poutníky. K největším lákadlům města v současnosti nepatří ani tak kulturní a historické památky, ale nedaleká chovná stanice ohroženého druhu pandy velké. Rezervace se nachází na předměstí Chengdu a žije v ní nyní méně než 1000 kusů pandy velké. Díky své vzácnosti se panda velká stala národním symbolem Číny.

Výzkumná základna chovu pand v Chengdu 

Pandy velké jsou v Číně ikonickými zvířaty, a tak si je rozhodně na dovolené nemůžete nechat ujít! Nejlepším místem k jejich obdivování je Výzkumná základna chovu pand ve městě Chengdu (Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding). Zde spatříte tyto velké a roztomilé savce z bezprostřední blízkosti a můžete se dokonce zúčastnit zážitkového dobrovolnického programu, díky němuž se zapojíte do krmení pand a možná si pochováte i pandí mládě! Takový zážitek vám utkví v paměti na hodně dlouho. Pokud dáte přednost pouhé návštěvě a kochání se z dálky, dorazte do základny ideálně v ranních hodinách na krmení zvířat – tehdy jsou pandy totiž nejaktivnější. 

Čti více

Luoyang

Město Luoyang rozkládající se na severozápadě provincie Henan je jednou z kolébek čínské civilizace. Založeno bylo v 11. století a je považované za kulturní i buddhistické centrum a historicky významné hlavní město devíti dříve vládnoucích dynastií. Najdete zde hned několik památek zapsaných v UNESCO, jako např. jeskyně Longmen anebo Chrám bílého koně, který je dle tradice považován za první buddhistický chrám založený v Číně. Milovníky květin pak zcela určitě uchvátí pivoňková zahrada Luoyang Peony Garden! Ti, co dají spíše přednost poznávání historie města, si pak rádi zajdou do jednoho z tamějších muzeí – Tianzi Jialiu Museum, Luoyang Ancient Art Museum i Luoyang Museum mají návštěvníkům rozhodně co nabídnout!

Čti více

Čtvrti SoHo a Lan Kwai Fong

Samotný ostrov Hongkong nabízí dvě výrazné čtvrti, kde noční život získává docela jiný rozměr. Máte-li tedy v oblibě ruch velkoměsta po setmění, nakupování nejmódnějších svršků, popíjení drinků v zajímavých barech nebo zábavu v nočních klubech, je pro vás jako stvořená čtvrť SoHo anebo čtvrť Lan Kwai Fong. Co se týká SoHo, těšit se můžete na notnou dávku luxusní atmosféry, nejdelší venkovní eskalátor na světě, fascinující architekturu, umění na každém kroku či elegantní podniky. Ve čtvrti Lan Kwai Fong pak na vás čekají ty nejlepší hongkongské kluby a bary obklopené monumentálními i honosnými mrakodrapy. 

Čti více

Promenáda Tsim Sha Tsui

Jednu z nejkrásnějších procházek v Hongkongu zažijete na promenádě Tsim Sha Tsui, která se vine v délce cca 1,6 km podél nábřeží v okrese Kowloon. Během cesty získáte úžasné výhledy zejména na přístav Victoria a mnoho fascinujících budov, jako jsou například Hong Kong Cultural Center, Hong Kong Museum of Art či Hong Kong Space Museum – proto si nezapomeňte přibalit fotoaparát. K návštěvě ale bude svádět během vašeho putování i Avenue of Stars neboli Alej hvězd, kde se můžete zvěčnit třeba se sochou Bruce Leeho. Výchozím bodem této procházky je Star Ferry Terminal a tím konečným pak vchod do podmořského tunelu Hung Hom. Nejlepším časem k procházce je osmá hodina večerní, kdy si užijete úchvatnou světelnou show Symphony of Lights.

Čti více

Leshanský Velký Buddha

O Lešanském Velkém Buddhovi hovoří slavné čínské přísloví takto: „Hora je Buddha a Buddha je hora.“ Tuto jednasedmdesát metrů vysokou sochu (vytesanou do kamenného útesu) najdete na východ od města Leshan v provincii Sichuan. Konkrétně se nachází na soutoku řek Min, Qingyi a Dadu. V roce 1996 byla pro svou unikátnost zařazena do světového dědictví UNESCO. Počátky výroby sochy se datují do roku 713 (za dynastie Tang) a má se za to, že kompletní Lešanský Velký Buddha spatřil světlo světa až po dalších 90 letech tesání, tedy v roce 803. Iniciátorem celého projektu býval dle všeho mnich jménem Hai Tong, který chtěl ochránit pomocí sochy lidi před „vodním duchem“, jemuž se přisuzovaly četné nehody lodí. Zajímavostí pak je, že socha byla před rokem 1963 téměř zničena povětrnostními vlivy, avšak čínská vláda ji nechala opravit. 

Čti více

Victoria Peak v Hongkongu

Victoria Peak známý mezi místními také jako „The Peak“ nebo „Mount Austin“ je s 552 metry nejvyšším kopcem na ostrově Hongkong. Návštěvníkům nabídne nádherný výhled na přístav Victoria a ikonické panorama města. Vzhledem k velké oblibě turistů byla na jeho vrcholu postavena dvě nákupní a zábavní centra, tj. Peak Tower a Peak Galleria. Peak Tower je domovem historické lanové dráhy Peak Tram, díky níž si užijete dokonalou vyhlídkovou jízdu. Tato dráha byla zprovozněna již v roce 1888 a původně sloužila k přepravě pouze guvernérovi a obyvatelům luxusních nemovitostí na The Peak. Jedinečná je ale i samotná budova Peak Tower, jež může připomínat tak trochu tvar pánve wok. V tomto centru pak neopomeňte také návštěvu slavné vyhlídkové plošiny Sky Terrace 428, která se nachází v 428 metrech nad mořem nebo muzea voskových figurín Madame Tussauds Hong Kong! A co si užít v centru Peak Galleria? Zde lze vystoupat do třetího patra na vyhlídkovou plošinu anebo si dopřát výtečné čínské jídlo a pití v jednom z místních podniků.

Toužíte-li po příjemné procházce, určitě absolvujte Peak Circle Walk – to je asi 3,5 km dlouhá dlážděná stezka vedoucí kolem The Peak (poskytuje mimořádné výhledy na město). A za pozornost pak stojí i Lugard Road – silnice pojmenovaná po bývalém hongkongském guvernérovi siru Fredericku Lugardovi. Tato cesta je oblíbená jako pěší stezka s úchvatnými výhledy na přístav Victoria.

Čti více

Kowloon v Hongkongu

Pokud se chcete ponořit do pravé hongkongské zábavy, zamiřte do oblasti Kowloon, která se rozkládá na východní polovině stejnojmenného poloostrova v Hongkongu. Ne nadarmo je tato čtvrť přezdívaná jako „Srdce Hongkongu“ nebo „Temná strana“, nabízí svým návštěvníkům totiž nepřeberné množství zábavných a nezapomenutelných aktivit. V záři všudypřítomných neonových světel se tak můžete nechat okouzlovat rušnými nočními trhy, výtečnými jídly v čínských restauracích a zejména pak fascinujícími atrakcemi a památkami, jako jsou například promenáda zvaná Alej hvězd (Avenue of Stars) na nábřeží v Tsim Sha Tsui, Chrám Wong Tai Sin, kulturní centrum Hong Kong, Hongkongské muzeum vědy (Hong Kong Science Museum) nebo Hongkongské vesmírné muzeum (Hong Kong Space Museum). Chvíli klidu uprostřed zeleně a odpočinek od ruchu velkoměsta pak získáte v Kowloon Parku nebo v Městském parku Kowloon Walled. Ujít si ale nenechte v Kowloonu ani velkolepou show s názvem „Symfonie světel“, která osvětluje panorama Hongkongu. 

Čti více

Ostrov Lantau v Hongkongu a Velký Buddha

Pokud zatoužíte po úprku z městského shonu Hongkongu, zajeďte si na ostrov Lantau. Právě zde naleznete okouzlující přírodu, jedny z nejkrásnějších pláží (Cheung Sha a Pui O) i mnoho příjemných turistických stezek (70 km dlouhá Lantau Trail protíná ostrov skrz na skrz a je perfektní). Obdivovat tu ale můžete i ikonické památky, mezi které patří například Velký Buddha (Tian Tan Buddha). Jde o nejvyšší venkovní sochu Buddhy na světě – celkově měří 26,4 metrů, se základnou 34 metrů a váží neuvěřitelných 250 tun. Vyrobena je z bronzu a tyčí se do výšky 482 metrů nad mořem, tedy slavnostně sedí na vrcholu hory Muk Yue. Monumentální Buddha byl postaven pod záštitou kláštera Po Lin během dlouhých dvanácti let a dnes je hojně navštěvovanou památkou Hongkongu. Pro zemi je velmi významný, neboť má symbolizovat prosperitu Číny a mír. 

Ostrov Lantau ale nabídne něco málo i zapáleným historikům/amatérům! Za návštěvu v tomto ohledu stojí určitě pevnost Tung Chung pocházející z roku 1832, s níž se pojí sáhodlouhé a komplikované dějiny. Za 2. světové války byla obsazena Japonci, poté sloužila jako policejní stanice, a nakonec i jako vysoká škola.

Čti více

Hongkongské vyhlídkové kolo

Když nemáte strach z výšek a toužíte po nezapomenutelném panoramatickém výhledu na hongkongský přístav Victoria, nasedněte na 60 metrů vysoké ruské kolo s 42 klimatizovanými gondolami – každá z nich pojme až 8 lidí. Existuje dokonce jedna VIP gondola, která nabídne luxus v podobě sezení na kožených sedačkách či perfektní výhled přes podlahu z čirého skla. Hongkongské vyhlídkové kolo poskytuje návštěvníkům čtvrthodinovou jízdu v jakýkoliv denní či večerní čas. Zdaleka nejpůvabnější je ale výhled z ruského kola při západu slunce! Svézt se můžete vždy od pondělí do čtvrtka v čase 12:00 až 22:00 (poslední jízda je uskutečněna v 21:30) a od pátku do neděle včetně svátků v čase 11:00 až 23:00 (poslední jízda je uskutečněna v 22:30). 

Zajímavost: Hongkongské vyhlídkové kolo se dokonce objevilo ve známém filmovém snímku Godzilla vs. Kong z roku 2021, kdy bylo fiktivně zničeno během bitvy Godzilly a Konga.

Čti více

ICC

Mezinárodní obchodní centrum dominuje panoramatu města. Tento 480 metrů vysoký kolos, který začíná pod zemí ve formě MTR stanice Kowloon, pokračuje obchodními prostory Elements, kancelářemi a na samotném vrchu se nachází nejvýše položený hotel na světě (rozuměj v budově postavené lidskýma rukama). O 103 až po 118 patro se stará elegance sítě Ritz Carlton. Aristokratický hotel, který udává tón luxusnímu hotelnictví. Jeho nejvyšší pokoje jsou ve výšce cca 476 metrů a výhled na Hongkong / Kowloon je nepopsatelný. Na absolutním vrcholu se nachází nejvýše položený hotelový bazén a fitko. Pro srovnání třeba bazén v Marina bay v Singapuru je asi o 200 metrů níže. Z druhé strany je pro změnu nejvýše položený hotelový bar na světě "The Ozone". Jeho konkurent Atmosphere v Burj Khalifa v Dubaji je sice na 122 pater, ale je to jen 442 metrů nad zemí. The Ozone stále vyhrává.

Čti více
Velký Budha je symbolem jiného Hongkongu, ale zároveň je nejnavštěvovanějším místem

Tian Tan Buddha

Doporučujeme udělat si výlet na ostrov Lantau k soše Buddhy, ke které vede lanovka. Na vrchol této obrovské bronzové sochy Buddhy s vyřezávaným zvonem, muzeem a relikviemi vede 260 schodů. Příjemný půldenní výlet z ruchu velkoměsta.

Čti více
Velká čínská zeď

Velká čínská zeď

Jedno oblíbené čínské přísloví zní takto „Nikdo nemůže být skutečným hrdinou, dokud nebyl na Velké čínské zdi.“ Tato slova jasně deklarují to, co pro Číňany zmíněná starověká památka znamená. Její výjimečnost ostatně pochopíte, až ji uvidíte na vlastní oči. Název Velká čínská zeď zní v čínštině „Changcheng“, což je v překladu „Dlouhá zeď“ – její délka přesahuje více než 6 000 kilometrů! Táhne se od pevnosti Shanhaiguan na východu až po Jiayuguan na západu a spatřit ji můžete i v těchto místech: Peking, Hebei nebo Tientsin. Průměrná výška zdi je pak zhruba šest až osm metrů a na šířku po ní přejde bez problémů až pět koní anebo deset mužů. Nejvíce návštěvníků zavítá tradičně do průsmyku Badaling, kam se snadno dostanete z Pekingu veřejnou dopravou. Za návštěvu však stojí i úsek Mutianyu vzdálený od hlavního města Číny asi 70 kilometrů. Zajímavostí je, že některé nejstarší úseky Velké čínské zdi byly postavené již v 7. století před naším letopočtem – a tak zde na vás dýchne opravdová čínská historie!

Poznávací zájezdy na Velkou čínskou zeď

Čti více
Peking, Čína

Zakázané město, Peking

V samém srdci Pekingu se nachází nejvýznamnější čínský komplex budov známý jako Zakázané město (Císařský palác nebo také Zǐjìnchéng). Jeho vznik se datuje do doby dynastie Jüan, která se na území vyskytovala v letech 1271 až 1368. Mnohé budovy, které zde uvidíte, však byly dostavěny až v letech 1406 až 1420 – právě od těchto let sloužil komplex zejména císařům z dynastií Čching a Ming. Vstup do oblasti byl tehdy prakticky zapovězen všem „obyčejným“ lidem. Výjimku měli jen členové císařské rodiny anebo třeba kurtizány. Až sem zavítáte, budete naprosto ohromeni rozlohou Zakázaného města, která činí až 720 tisíc metrů čtverečních! Komplex je pak obehnán desetimetrovou zdí se strážními věžemi a příkopem – tento způsob ochrany míval v dřívějších dobách svůj účel. Na prohlídku si vyhraďte určitě několik hodin a neopomeňte navštívit například pět mramorových mostů zvaných Jinshui Qiao (Golden River Bridges), císařský hodovní sál nebo Palácové muzeum s artefakty dávných čínských dynastií. 

Poznávací zájezdy do Pekingu

Čti více
terakotová armáda v Číně

Terakotová armáda

Tato památka je nejdůležitějším a největším čínským archeologickým nálezem, na který se „přišlo“ vlastně náhodou v 70. letech minulého století při kopání studní. Terakotová armáda se rozkládá ve třech rozměrných podzemních jámách a postavena byla v dřívějších dobách k jednomu zásadnímu účelu – aby střežila hrobku Prvního císaře dynastie Čchin – Qin Shi Huanga. Na tomto místě budete fascinováni až osmi tisícovkami hliněných soch válečníků v životní velikosti, více jak pětistovkou koní a mnoha vozy. Všechny tyto dechberoucí nálezy pochází z roku 280 před naším letopočtem a některé z nich musely být zrekonstruovány do dnešní podoby. 

Čti více
Shaolin, Čína

Chrám Shaolin

Pakliže zamíříte do provincie Henan ve střední Číně (v jeho blízkosti se pak nachází i město Dengfeng a úpatí hory Songshan), určitě neopomeňte prohlídku buddhistického Chrámu Shaolin s nímž se pojí dlouhá a zajímavá historie. Toto místo bylo zasvěcené rozvoji buddhismu, výcviku bojových umění i zenové meditaci, než bylo dle dostupných historických informací zničeno. Dějiny hovoří konkrétně o tom, že na počátku 20. století byl chrám napaden a komplex přišel údajně až o 90 budov. Tehdy také mnoho mnichů uprchlo do Ameriky. Čínská vláda se však rozhodla chrám obnovit a otevřít, což se u veřejnosti setkalo s velkým úspěchem – místo se stalo vyhledávanou turistickou památkou i památkou světového dědictví UNESCO. To, co je k vidění v oblasti dnes, patří do pozůstatků dynastie Ming a Čching. Poblíž Chrámu Shaolin se pak nachází (uprostřed lesa) i 250 kamenných stúp, které jsou známé jako Pagoda Forest (Les pagod) – jde vlastně o buddhistický hřbitov zemřelých mnichů/pomníky k uctění jejich památky. Nenechte si ujít toto magické místo, jenž odolalo nepřízním osudu a vstalo z popela jako bájný pták Fénix!

Čti více
plavba po řece Li v Číně

Plavba po řece Li

Až se ocitnete kolem čínského města Guilin, budete naprosto uchváceni z tamějšího venkovského rázu krajiny a také řekou Li, která se táhne městem i okolními krasovými vrcholky. Zdejší přírodu poznáte nejlépe, když nasednete na loď a poplavíte se po řece Li. Zdaleka nejoblíbenějším úsekem je Guilin – Yangshuo, což je 80 km dlouhá plavba vedoucí podél roztodivných skalních útvarů anebo jeskyní. Tyto oblasti místní pojmenovali velmi poeticky – obdivovat zde můžete například Mount of Unique Beauty (Horu jedinečné krásy), Elephant Trunk Hill (Kopec sloního chobotu) a Reed Flute Cave (Jeskyni Rákosová flétna). Výlety po řece jsou poskytovány buďto na klasických výletních lodích anebo tradičních bambusových pramicích a trvají od několika hodin po několik dní – v závislosti na preferovaném plavidle.

Čti více
palác Potala v Tibetu

Palác Potala

Nachází se na Červeném pahorku ve městě Lhasa, které je centrum Tibetské autonomní oblasti. Je nejen náboženským a politickým centrem celého regionu, ale také pokladnicí tibetského umění. Mnozí tuto stavbu pokládají za nejkrásnější stavbu na světě a určitě očaruje i Vás. Nechal ji postavit 5. Dalajláma na kopci Marpo Ri (vysokém 130 m), na místě starého hradu prvních tibetských králů. Se stavbou Bílého paláce se začalo v roce 1645 a dokončena byla o tři roky později. O rok později se do Potaly nastěhoval a od roku 1649 se stala sídlem dalajlámů. Červený palác byl dokončen až 12 let po Dalajlámově smrti v roce 1694. 12 let tajili Tibeťané jeho smrt, aby palác mohli dokončit.

Čti více
Kunming, Čína

Kunming

Hlavním a největším městem provincie Yunnan je právě Kunming, též přezdívaný jako „Město věčného jara“. Tuto přezdívku si zasloužil kvůli své poloze – nachází se totiž v téměř tropickém pásmu, ale nadmořská výška 2 000 metrů tomuto místu dodává mírnější a příjemnější klima. Velmi zajímavá je historie města, která přesahuje více jak 2 400 let. Kunming býval totiž hlavní branou ke slavné „Hedvábné stezce“, která usnadňovala obchodování s Tibetem, Myanmarem, Sichuanem anebo Indií. V dnešní době je toto místo považované za jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na jihozápadě Číny. Obdivovat můžete ve městě a jeho okolí třeba: Kamenný les/soubor vápencových útvarů (vzdálen od centra města asi 20 minut), horskou oblast Western Hill s Dračí bránou, jezero Dianchi nebo chrám Yuantong.

Čti více
Lhasa, Tibet

Lhasa

Lhasa - hlavní město Tibetu a magické místo přitahující návštěvníky z celého světa. Lhasa se mění, ale ve starém městě se zastavil čas. I Vy budete mít možnost dýchat atmosféru posvátného okruhu Barkor, přidat se ke starým poutníkům, točícím své modlitební mlýnky, smlouvat na trhu s exotickými suvenýry a poznat jedno z nejexotičtějších míst Asie. Srdcem města je chrám Jokhang s nejsvětější podobou Buddhy v celém Tibetu, která je stará 1400 let. Chrám založil 33. král dynastie Yarlung Songtsen Gampo pro podobiznu Buddhy, kterou mu přinesla jeho nepálská manželka Bhrikuti.

Zájezdy do Tibetu

Čti více

Vodopád Huangguoshu

Jakmile zamíříte do čínské provincie Guizhou, asi 45 kilometrů od města Anshun, rozprostře se před vámi dechberoucí Národní park Huangguoshu Waterfall s osmnácti hřmotnými vodopády různých velikostí. Tím zdaleka nejvyšším (v celé Asii) je zdejší vodopád Huangguoshu – na výšku měří až 77,8 metrů a na šířku má pak cca 101 metrů. Jeho název znamená v čínštině „Žlutý ovocný strom“. Na tento výjimečný přírodní úkaz se ovšem můžete zahledět i tak trochu z jiné perspektivy. Za vodopádem se totiž nachází jeskyně Shuiliandong (Water-Curtain Cave), ze které získáte doslova nezapomenutelný výhled na masy padající vody. A za slunečného počasí se vám zde mohou naskytnout i pohledy na duhu nad rybníkem Xiniu z různých „jeskynních oken“. Tohle pohádkové místo si určitě nenechte ujít. Na unikátní foto snímky je jako dělané!

Čti více

Kamenný les

110 km jihovýchodně od Kunmingu se nachází oblast mohutných vápencových věží Shilin o rozloze 80 hektarů. Nejvyšší z věží dosahují výšky 30 m. Celá oblast je protkána chodníčky a schodišti vytesanými mezi skalními věžemi. Můžete vystoupat na vrcholky věží a užít si výhled na
celý Kamenný les. Po cestách tu s pohodlnějšími turisty jezdí i elektrobusy. Oblast vznikla před desítkami milionů let díky mořskému dnu, které bylo vyzvednuto do výšky a působením větru a deště došlo k opracování kamenných útvarů do různých podob. Dnes si tak můžete prohlédnout Ženu vyhlížející svého muže, Lotosový květ či dokonce Fénixe česajícího si křídla. Kamenný les je hojně navštěvován čínskými turisty a patří pod ochranu UNESCO.

Čti více

Dali

Někdejší hlavního město starověké provincie Yunnan se nachází v jihozápadní Číně a od města Kunming je vzdálené asi 350 km. Dnes představuje hlavní město autonomní prefektury Dali Bai a také politické, ekonomické i kulturní centrum. Obdivovat zde můžete zejména starobylé budovy, městské hradby nebo městský příkop. Největšími lákadly a taháky v oblasti města Dali jsou pak hora Cangshan a jezero Erhai. Za vidění ovšem stojí i Butterfly Spring Park, kde je možné se kochat rybníkem s průzračnou vodou anebo desítkami tisíc na obloze „tančících“ motýlů – přičemž někteří z nich jsou velcí jako dlaň! A pokud raději dáváte přednost staré čínské architektuře, navštivte třeba Tři pagody chrámu Chongsheng, které pochází z 9. až 10. století!

Čti více

Lijiang

Staré město Lijiang najdete na jihozápadě provincie Yunnan – posazené je do překrásné krajiny mezi řekou a horami (nikdy kolem něj nebyly vystavěny hradby). Pro zachovalou a pozoruhodnou architekturu je také zapsané v UNESCO. Obdivovat zde můžete dokonce starodávný systém zásobování vodou, který je dodnes efektivní a funkční. Na tomto místě na vás zcela jistě dýchne duch dávné doby – necháte se okouzlit kamennými mosty křižujícími malé potůčky, kanály protékajícími městem, starými dřevěnými budovami lemujícími dlážděné uličky anebo místní menšinou Naxi? Nudit se tu určitě nebudete – Lijiang totiž žije ve velmi aktivním tempu. Hlavními lákadly v okolí města jsou pak tyto oblasti: Soutěska skákajícího tygra (Tiger Leaping Gorge) anebo Sněžná hora nefritového draka (Jade Dragon Snow Mountain). Opomenout byste ale v oblasti neměli ani Dongba Museum (zde se dozvíte více informací o starověké kultuře Naxi), Black Dragon Pool Park, jezero Lashi, jezero Lugu, vesnici Baisha nebo starobylé město Shuhe.

Čti více

Další TOP místa v regionu:

Hongkong, Čína

Hongkong

Bouřlivě tepající a energické čínské město plné barev a kulturní rozmanitosti, významný přístav, místo s ikonickými panoramaty, kulinářská perla či velkolepé nákupní centrum – i tak by se dal definovat Hongkong rozkládající se v osmnácti okresech. Je jednou z nejlidnatějších oblastí na světě a také metropolí s největším počtem mrakodrapů na světě. Zde se propojují dva zcela odlišné světy, které se však vzájemně doplňují a jeden bez druhého by nebyly tím, čím je Hongkong dnes. Najdete tu nejen starodávné čínské památky, ale i proslulá zábavní centra, jež jsou výdobytkem moderní civilizace (např. Ocean Park). A co byste si rozhodně neměli nechat ujít? Třeba sochu Tian Tan Buddhy, která měří až 34 metrů, Hongkongské vesmírné muzeum, ekologický park Hong Kong Wetland Park, Farmu a botanickou zahradu Kadoorie, chrám Man Mo nebo veřejný park Wong Tai Sin. 

Čti více

Ocelové srdce Taipei 101

Taipei 101 je jeden z nejzajímavějších mrakodrapů na světě, to už chápete při cestě v superrychlém výtahu, který se rychlostí 60 metrů za sekundu žene na vyhlídku zmíněné budovy. Je super stabilní a pevná. Základy sestávají z betonových sloupů o tloušťce 1,5 metru a délce 80 metrů, které jsou zapuštěny až 30 metrů do živé skály. Když stojedničku stavěli, tak přišlo zemětřesení o síle 6,8 stupně Richterovy škály. Spadly dva jeřáby a zahynulo 5 lidí, ale věži se nic nestalo. Vystupujete z výtahu a otevírá se Vám pohled na Taipei pod vámi. Celé město nám leží jako na dlani. Věž Taipei 101 je situována v moderní čtvrti Xinyi. Vidíme prezidentský palác, pomník Čankajška a Suy Yat Sena. Ale toto není všechno. Když jste se nasytili výhledy z nejkrásnější věže Taiwanu, jděte si prohlédnout ocelové srdce Taipei 101. Co máme na mysli pod ocelovým srdcem? Obrovský zpomalovač větru, který má na starosti vyvažování budovy při tajfunech a zemětřeseních. Je přístupný v srdci 509metrového mrakodrapu, a je to zajímavý pohled. Podívejte se na tuto obrovskou žlutou kouli, jsou to svařené 12 centimetrů tlusté ocelové pláty. Dohromady má průměr 5,5 metru a váží 660 tun. Normálně je takto klidná, ale když se třese zem nebo fouká silný vítr, tak se vychyluje do protisměru. Taipei 101 je opravdu skvostná budova. Je plná symbolů čínské kultury a zajímavě inženýrský postavena. Zároveň to byla první stavba, která překonala magickou hranici 500 metrů, a držela do roku 2010 titul nejvyšší stavby světa. Korunu její pozoruhodnosti ale nasazuje právě její ocelové srdce – mohutný zpomalovač větru.

Čti více

Jiufen – Zlaté město Taiwanu

Úzké cestičky hornického městečka stále připomínají doslova zlaté časy a ochutnáte tu i místní sušené mořské potvůrky. Toto důlní městečko proslulo těžbou zlata, které zde bylo objeveno za vlády dynastie Qing. Těžba se naplno rozběhla v první polovině 20.století, kdy Taiwan byl pod nadvládou Japonska. Vliv Japonské architektury je vidět dodnes na okolních stavbách, a hlavně na taoistických / buddhistických klášterech. Pomalu se přesouváme strmými schody a po pravé straně je vidět malebné kino založené v roce 1914, díky čemuž se pyšní titulem nejstaršího kina na Taiwanu. Jděte pak do starých uliček Jiufenu, kde již panuje živá atmosféra. Najdou se zde obchody s různým sortimentem, a hlavně na nás "útočí" pestré vůně a aroma z každé strany. Kdo vyhledává gurmánské zážitky, tak Jiufen je to správné místo. Dá se zde ochutnat vážně všechno – grilovaný hlemýždi, smažené bedly, sépie, krevetové kuličky, chobotnice, typická naložená vajíčka v sójové omáčce, ale i čerstvé ovoce – dragon fruit, passion fruit, mango, ananas, různé cukrovinky od výmyslu světa. No a ti největší labužníci si mohou pochutnat na vysoce fermentovaném kvalitním tofu. K výbornému jídlu patří i skvělý nápoj. Navštivte čajovnu, kde si objednáme vyhlášený "oolong tea" (je to typ čaje mezi zeleným a černým), který je shromažďován v okolních horách. Oolong tea na terase čajovny s dech beroucím výhledem na Jihočínské moře a na zalesněný, věčně zelený ostrov bere dech. Už víte, proč ho Portugalci v 16 století pojmenovali "Ilha formosa" - "Nádherný ostrov".

Čti více

Din Tai Fung pod věží 101 v Taipei

Klimatizovaná místnost s konstantní teplotou, postavy v bílých pláštích, čepice, roušky, chirurgická čistota. Zaneprázdněný tým, soustředěný nad stolem. Téměř jako na operačním sále. Jste v restauraci Din Tai Fung pod věží 101 v Taipei a přes velké průhledné skleněné stěny můžete nahlédnout přímo do kuchyně, kde vládne vysoké pracovní nasazení. Restaurace Din Tai Fung proslula zejména specialitou Xiao Long Bao – ručně vyrobenými plněnými "pařenými buchtičkami" z tenkého, jemného a neuvěřitelně chutného cesta. Připravují se na páře ve speciálních košících z bambusu. Xiao Long Bao jsou plněny vývarem a masovou směsí dle výběru. Přesto, že jsou vyrobeny ručně, jsou téměř identické. Každá náplň má přesně 21 g (každou náplň váží, odchylka 0,4g). Můžete si vybrat ze široké nabídky: vepřové, kuřecí, krevetové, krabí ... Všechny jsou vynikající! Úplný top jsou Xiao Long Bao plněné vepřovým masem a lanýži. Skutečně výjimečný kulinářský zážitek. V jídelním lístku jsou v nabídce i další oblíbené tchajwanské speciality, jako např. beef noodle, wontons, dim-sum a jiné. Din Tai Fung byla založena na Taiwanu v roce 1958 jako rodinná firma, která obchodovala s kuchyňským olejem. Ze skromných začátků se v 70. letech přetransformovala na restauraci, která se díky poctivé práci a přístupu rozrostla na mezinárodně uznávanou tchajwanskou síť restaurací, s pobočkami po celém světě. 160 restaurací ve 14 zemích a teritoriích si vysloužilo mnohé mezinárodně uznávané ocenění za kvalitu a výjimečnost, některým z nich byla udělena Michellinská hvězda. Ikonickým symbolem každého provozu je právě tým pracovitých kuchařů, kteří ručně, trpělivě a neúnavně vyrábějí famózní Xiao Long Bao a jiné tchajwanské speciality. Hlavním krédem firmy je poctivá kuchyně a takový přístup k zákazníkům, aby se cítili jako doma. Pokud náhodou váháte, co si vybrat, jak správně vychutnat podávanou specialitu, nebo jak použít příbor či hůlky, nevadí, personál vám s láskou a trpělivostí ochotně poradí. Během celé své historie si majitelé zakládali na používání kvalitních přírodních surovin a ingrediencí pro přípravu ručně vyráběného těsta a náplní. Nenechejte se odradit delší řadou a čekací dobou, která se může pohybovat od 5 do 45 minut. Možná budete překvapeni, jak rychle budete sedět za stolem. Rezervace je dobře zorganizovaná. Po registraci dostanete pořadové číslo a pager, který vás upozorní, že jste v pořadí, takže klidně můžete využít čas, zatímco čekáte, v okolí restaurace. Gurmánský zážitek určitě stojí za chvíli čekání. Din Tai Fung, přesto, že se rozrostlo na významnou mezinárodní síť, skutečným autentickým kulinářským zážitkem a zárukou kvality zůstalo.

Čti více
Východní Asie, Čína, Macao

Macao

Nedokážete si představit město, ve kterém se mísí portugalská a čínská kultura? Pak zavítejte do Macaa! Toto místo, jehož historické centrum je zapsané do UNESCO, bývá právem označované jako „Las Vegas Východu“ nebo „Monte Carlo Orientu“. Přesvědčte se o jeho výjimečnosti a vlastní oči. Zajímavým faktem také je, že Macao představuje jediné území Číny, kde je hazard legální – proto se zde daří zejména hazardní turistice. Kromě kasin a luxusních hotelů tu ale můžete obdivovat i nespočet historických památek, jako např. Ruiny sv. Pavla (pozůstatky bývalého kostela Mater Dei), Chrám A-Ma anebo hlavní vojenskou obrannou strukturu Macaa – pevnost Mount Fortress. 

Čti více
Taiwan, Čína

Taipei - Taiwan

Taiwan, oficiálně Čínská republika, ostrovní stát s rozporuplným statusem, jehož čínský název země v překladu znamená Velký záliv. Nejvíce diskutovaným tématem je zde vztah k pevninské Číně. Mají tu svébytný kalendář, který počítají od vzniku Čínské republiky v roce 1912. Roku 1949 se na ostrov uchýlili komunisty poražení přívrženci Kuomintangu v čele s generálem Čankajškem, který zde vyhlásil exilovou vládu Čínské republiky. Jedna vláda odmítala uznat druhou, ale v OSN se nakonec rozhodlo, že jako legitimní bude uznávat pevninskou Mao Zedongovu. Tchajwanci se považují za skutečně legitimní pokračovatele čínské civilizace a její stopy jsou zde v podobě nedotčené komunismem. Na druhé straně však byl ostrov dlouhá léta pod vlivem Japonska a Západu, což tu zanechalo další pozoruhodnou směs dotvářející mnohé tváře velké Číny. I zde najdeme památníky otců republikánského národa, Sunyatsena a Čankajška. Vydali se úplně jiným ideologickým směrem než komunisté a díky tomu Taiwan zažil svůj ekonomický zázrak v druhé polovině 20. století. To odráží moderní čtvrt Xinyi a mrakodrap ve stylu čínské symboliky Taipei 101. Kromě památek má Taiwan i nádhernou přírodu. Silné vlny omývají kamenné formace Nanya Rocks, stvořené přírodními živly. Úzké cestičky hornického městečka stále připomínají doslova zlaté časy a ochutnáte tu i místní sušené mořské potvůrky. Portugalský název Ilha Formosa - Krásný ostrov, platí dodnes!

Čti více

Zahrada s kamennou palačinkou – Nanya rocks

Silné vlny omývají kamenné formace Nanya Rocks, stvořené přírodními živly. Umíte si představit zahradu plnou kamenných soch? Pokud ne, vydejte se na výlet na Nanya rocks. Útvar, respektive soubor geologických útvarů, známý jako Nanya rocks, se nachází na severovýchodě Taiwanu, konkrétně na 82. kilometru pobřežní dálnice v oblasti města Nanya. Tato obrovská výstava je umístěna jen malý kousek od pobřeží, a můžete klidně prohlásit, že tvoří jednu z nejdominantnějších rysů Severního pobřeží. Sochy – skály byly vytvořeny postupným dlouhodobým zvětráváním pískovce, který toto pobřeží lemuje. Z geologického hlediska patří do pískovcové vrstvy Dapu a vznikaly už od druhého ze šesti období prvohor, ordoviku. Své unikátní zbarvení získaly díky oxidaci železného jádra. Vzory, které na skalách těmito procesy vznikly, jsou takové dokonalé, že vypadají jako malby. Dynamické linie podobající se vlnám, návštěvníkům připomínají sílu oceánů. Nakolik pobřeží města a oblasti Nanya se noří do strmého kopce, erodovaných útesů a skal se v této oblasti nachází opravdu nespočet. Rozmanitost tvarů jednotlivých skal poskytuje perfektní možnost procvičit si představivost, vidět můžete jehlicovité i pospojované skály, nejznámější takový "výrůstek" mnohým připomíná palačinky či dort. K této parádě lze relativně jednoduše dostat z hlavního města Taiwanu, Taipei. Mezi hlavním nádražím a Nanya jezdí přímé autobusové linky, ani cena není až tak vysoká. První možnost je linka 1811, vystupuje se na zastávce Nanya, odtud však ještě třeba projít cca 2 km vedle cesty. Druhá možnost je jet s přestupem, z Taipei do Riufenu vlakem 802 nebo 801 a odtud autobusem 856 na Nanya Nanxun Temple, odkud už je to na vyhlídku coby kamenem dohodil.

Čti více
<
>
Impozantní symbol Číny – Velká čínská zeďProcházka po Velké čínské zdiTop atrakce celé Číny - Velká čínská zeďZakázané město v Pekingu Nebeský chrám v Pekingu Tradiční čínské zahrady jsou vždy dokonale upraveny SEN při prohlídce Paláce Nebes v PekinguChrámy Zakázaného města v PekinguSlavná Terakotová armáda v Xi-AnRoztomilé pandy v ChengduSocha Buddhy vytesaná do skály v LeshanuKrása v ulicích čísnkých městPoznávací zájezdy do Číny s CK SENPotala v Tibetu, sídlo DalajlámyBuddhismus v tibetských klášterechPři meditaci v klášteřePohled na Honkong z Victoria PeakOstrov Hongkong v ČíněNoční plavba ŠanghajíPanorama ŠanghajeVelký Budha jako další symbol HongkonguObrovské kasino v MacauRuiny katedrály sv. Pavla jsou nejznámější památkou MacaaMěsto Lijiang v severním Yunnanu Pouliční atmosféra města LijiangNetradiční ČínaPrvní národní park Číny Zhangjiajie Visuté prosklené chodníky stovky metrů nad údolímYangshuo a okolí je jedním z nejkrásnějších míst ČínyPodzimní rýžová pole Starodávné umění malování znaků - kaligrafie Čínské knedlíčky z bambusových pařníkůStreet food na promenádě WangfujingHmyz na špejli Číňané milujíBohatý výběr obědového menuOriginální a chutná čína

Čína je obrovská země s množstvím nádherných památek, přírodních úkazů, a proto má CK SEN v nabídce tak širokou nabídku zájezdů do Říše středu.

S námi v Číně zažijete:

  • Velkou čínskou zeď navštívíme mimo největší dav turistů a pokocháme se výhledy na nekonečné zalesněné kopce a nekončící zeď.
  • Šaolínské bojové umění a největší mistry boje zblízka. Zkusíte to i vy?
  • V terakotové armádě poznáme vojevůdce na koňských povozech, lukostřelce i pěšáky v brnění.
  • Naučíme se, jak se správně pije čínský čaj během čajového rituálu.
  • Projedeme se na kole po středověkých hradbách Xianu, města na začátku hedvábné cesty.
  • Vychutnáme si Čínu v jejím největším kulturním rozkvětu přes tance dynastie Tchang.
  • V Šanghaji se projdeme po „pařížském“ Bondu i v nejmodernější části Číny v Pudong, který vystřídáme s odpočinkem ve starých čínských zahradách a v chrámu jadeitového Buddhy.
  • Ukážeme si, jak se vyrábí hedvábí, jaký je rozdíl v pravém a falešném hedvábí, navštívíme výrobnu polodrahokamu jadeitu a obchůdky s terakotovými figurkami. Koupíte si dárek?
  • Ochutnáme nejlahodnější čínská jídla od Pekingské kachny, přes Šanghajskou rybu v citrónovém nálevu, či pikantní sečuánská kuře v Chengdu (kde si samozřejmě prohlédneme i pandy a největšího sedícího Buddhu). Zkusíte ochutnat pavouka, červa či štíra? Naše zájezdy jsou nejen o poznání, ale také gurmánství.
  • Poznání a zážitky jsou pro nás prioritou a s námi uvidíte v Číně všechna nádherná místa a památky, o kterých jste snili, na vlastní oči.

Jaké zájezdy do Číny nabízíme?

Od 11-denního základního zájezdu To nejlepší z Číny, na kterém uvidíte nejen Velkou čínskou zeď a Terakotovou armádu v Xi'anu, ale i Shaolin, Šanghaj, Peking a bývalá královská města Hangzou a Suzhou s nádhernými zahradami a jezery. Ochutnáte neuvěřitelné příšery od pavouků po štíra a také opravdovou "čínu". Po hradbách Xianu se projedete na kole a v Chrámu nebes se pomodlíte za lepší úrodu.

Velký okruh Čínou je 15-denní poznávací zájezd, který vám poodhalí Peking i zbytek nejlidnatější země světa. Okruh Čínou po nejzajímavějších místech čínského světa vám umožní poznat tuto zemi po všech stránkách. Bohatá čínská historie i atmosféra současnosti. Čeká vás 9 památek UNESCO na jedné cestě, britská atmosféra, portugalské vůně, množství poznání a jedna z nejlepších kuchyní světa.

Tuto cestu si navíc můžete spojit s návštěvou Taiwanu - Velký okruh Čínou + Taiwan.

Pro ty, kteří chtějí poznat i Tibet, nabízíme 3 nádherné zájezdy, 26-denní expedici Čína, Tibet, Nepál, Indie od Pekingu přes šanghaj, Chengdu, Lhasu, kolem Everestu a Himalájí a Káthmandu, Váranási, Taj Mahal v Agře až do Dillí, nebo o něco kratší 18-denní zájezd bez Indie z Pekingu do Nepálu s názvem Čína, Tibet, Nepál a 13-denní  a chuťovku s názvem Čína, Tibet.

Pro ty, kdo si Čínu zamilovali a chtějí objevit její další krásná přírodní zákoutí se mohou těšit na 13-denní poznávací zájezd To nejlepší z jižní Číny. Na této cestě zažijte původní čínský venkov s terasovitými rýžovými políčky uprostřed malebné krasové oblasti vápencových homolí. Bláznivé mosty kolem hory Huangshan, slavný Kamenný les, soutěsku skákajícího tygra či plavbu po řece Li.

Když máte dovolenou pouze 10 dnů, máme pro vás chuťovku, zájezd Tokio, Peking, 2 skvělá města.

Pro nejžádanější místa jsme připravili seznam zájezdů, kde je navštívíte:

Vydejte se na komfortní poznávací zájezdy do Číny s profesionálními průvodci CK SEN a staňte se lovci zážitků.

Nedokážete se rozhodnout, jaká dovolená je pro vás nejlepší? Kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Přečtěte si zajímavé informace o Číne - Turistický průvodce Čínou

Čti více