1. den: Odlet do neznámých částí Číny
PRAHA/VÍDEŇ - KUNMING
Odlet do hlavního města provincie Yunnan.
2. den: Šestimilionové město věčného jara
KUNMING
Yunnan je někdy pokládán za nejkrásnější provincii Číny a jeho hlavní město KUNMING za nejlepší město země pro život. Nikdy jste o něm neslyšeli? Vždyť má pouze 6 milionů obyvatel. Díky příjemnému podnebí zde nikdy není příliš teplo, ale ani příliš zima a v Říši středu je Kunming známý také jako město věčného jara. Město zároveň prošlo rapidním rozvojem a ze zemědělského centra se stala moderní metropole jihu země.
Věděli jste, že v Yunnanu žije nejvíce kmenů v Číně? Nebo že z Yunnanu pochází čaj? Dopřejeme si šálek dobrého čaje, povečeříme v kmenové restauraci a začneme si naplno užívat Zemi středu.
3. den: Kamenný les z čínského vápence
KUNMING
Návštěva KAMENNÉHO LESA Shilin (UNESCO). Jižní Čína je jednou z nejkrásnějších a největších krasových zón planety. Najdeme zde vodopády, řeky a skály, které tisíciletí inspirovaly kreativitu orientálců a staletí dráždily fantazii evropských cestovatelů. Mnohé z nich jsou přitom dodnes v západním světě prakticky neznámé.
Začínáme nedaleko od Kunmingu v proslulém Kamenném lese Shilin (UNESCO). Čtyři sta kilometrů čtverečních kouzelných tvarů nezapomenutelného čínského vápence nabízí scenérii, jakou nikde v Evropě nenajdete. Projdeme se jeho zákoutími a užijeme si magii tohoto nezapomenutelného místa.
Podaří se nám vyhnout davům čínských turistů, kteří pokládají Shilin za jedno z nejkrásnějších míst své domoviny? Známe cesty a zákoutí, která nenavštěvuje každý, a proto si kamenný les užijeme tak jako málokdo.
4. den: Vlakem do šarmantního Dali
KUNMING - DALI
Přesun komfortním rychlovlakem do šarmantního městečka DALI. Už toto je důkazem neustálého rozvoje Číny – když jsme sem přijížděli poprvé, v roce 2015, vlakovou trať ještě ani nestavěli a cesta nám trvala 6 hodin autobusem. Dnes cesta trvá 2 hodiny a 21 minut vlakem, jaký byste zde nečekali.
Před námi se rozprostírá jezero Erhai (ucho v překladu z čínštiny) a jeho historické údolí. Poplujeme po jeho vodách a užijeme si klid čínského venkova, vzdáleného od nejslavnějších turistických atrakcí.
Dali je krásné historické městečko, bývalé hlavní město království Nanzhao jehož historie sahá do období dynastie Tang (zlaté období Číny). Navštívíme slavné tři pagody, jejichž odraz v jezeře je symbolem města. Historické centrum Dali podle některých připomíná Káthmándú před třiceti lety.
5. den: Památka UNESCO, kde se dá dobře zabavit
DALI - LIJIANG
Krátký přesun autobusem do města LIJIANG (2400 m. n. m.). Pod štíty slavné hory Yulong se rozkládá horské město Lijiang a vesnice desítek etnických skupin, které pocházejí z odlehlých čínských horských regionů. Tento úžasný barevný venkov je perlou jižní Číny, který je pro většinu Evropanů dodnes naprostou neznámou.
Prohlédneme si lidové umění, řemesla a chrámy ve vesnici Baisha, nedaleko Lijiangu a popovídáme si o zvyklostech etnika Naxi, jehož je domovem. Ukáže se nám mezi mraky i samotná hora Yulong, která je jejich božstvem?
Večer se projedeme romantickými ulicemi starobylého Lijiangu (UNESCO). Toto je Čína, jak ji chcete vidět. Domečky se šindelovými střechami jsou kulisou pro trhy a malé restaurace, které všechny musí zachovávat místní architekturu. Výjimku nemá ani KFC. Dopřejeme si kvalitní večeři v některé z místních restaurací roztroušených mezi městskými kanály a na trzích vyzkoušíme sušené jačí maso nebo kvalitní čaj. Zážitek jako z čínské pohádky.
6. den: Soutěska skákajícího tygra (UNESCO) na horním toku Yangtze
DALI - ANSHUNG
Asi dvě hodiny cesty od Lijiangu, přímo na úpatí hory Yulong, najdeme opět jeden z divů Číny. Skrývá se zde nezapomenutelná SOUTĚSKA SKÁKAJÍCÍHO TYGRA (UNESCO). Právě v ní se řeka Yangtze zužuje na 37 metrů a podle tradice právě zde ji přeskočil tygr prchající před myslivcem a dal tak soutěsce její jméno. Peřeje, které zde vznikají, jsou jedněmi z největších na světě a dodnes se je nikomu nepodařilo splavit. A pokusy byly. Troufli byste si? Podíváme se na ně opravdu zblízka a vychutnáme si sílu přírody doslova na dosah ruky.
Přesun na vlakové nádraží v Lijiang a velká cesta vlakem nejprve do Kunmingu a odtud lůžkovým vlakem do města Anshun v sousední provincii Guizhou. Čína je velká a místní lůžkový vlak bude zaručeně zážitek, na který budete vzpomínat.
7. den: Největší vodopád v Číně a jihočínský kras
ANSHUNG - GUILIN
Příjezd do Anshunu. Jsme v regionu, kam jezdí minimum Evropanů a je to znát. Na stanici nás provázejí překvapené pohledy místních, a jinak, než čínsky se zde nedomluvíte. I zde nás čeká ověřený partner, který nám pomůže překonat úskalí čínského venkova. Naším cílem je největší vodopád říše středu Huangguoshu. Je vysoký 78 metrů, široký 100 metrů, a patří k nejkrásnějším (pro západ neznámým) přírodním atrakcím Číny. V srdci vodopádu je skrytá jeskyně, kde se reálně dostanete k jeho vodám tak blízko, že se jich téměř můžete dotknout. Pokud nám budou nebesa nakloněna a nebude příliš mnoho vody tak si ji projdeme a garantujeme, že na Huangguoshu budete vzpomínat do konce života. Odpoledne se přesuneme do hlavního města provincie, Guiyang, kde nasedneme na nejmodernější rychlovlak a srdcem jihočínského krasu se přesuneme do slavného subtropického města Guilin za nejkrásnějšími scenériemi Číny.
8. den: Čtyřhodinová plavba po řece Li
GUILIN - YANGSHUO
Guilin (UNESCO) je dalším z vrcholů naší cesty. Toto město je zároveň nejznámějším místem našeho zájezdu. Právě zde najdeme stereotypní čínskou přírodu. Představte si krásné skalní homole Thajska nebo dračí zuby ve vietnamské zátoce Halong. Nyní je umístíte podél jedné romanticky se klikatící řeky a v hlavě se Vám vytváří obraz toho, co přitahuje do Guilinu miliony turistů z celého světa.
Čeká nás 4 hodiny dlouhá plavba po legendární řece Li do srdce vápencového krasu, městečka Yangshuo. Staré čínské přísloví říká: scenérie Guillinu jsou nejkrásnější na světě, ale scenérie v Yangshuo jsou nejkrásnější v Guillinu. Budeme se kochat stovkami skalních útvarů, které najdete opravdu jen tady, v Thajsku a ve Vietnamu. Rozeznáte ve skalách slavných 9 koní? Tato krajina je v zemi středu tak vážená, že je vyobrazena i na čínských bankovkách.
Yangshuo je turistickým centrem regionu, kde najdete nejvíce suvenýrových trhů a ve stínu vápencových masivů malé hospůdky s italskou kávou, australským vínem nebo německým pivem.
9. den: Lovení ryb kormorány a rýžová pole všude kolem
GUILIN - LONGSHENG
Žádný zájezd do čínské přírody by nebyl kompletní bez návštěvy rýžových teras. My se vydáme na slavné terasy Longsheng Longji – rýžové terasy na dračích zádech. Jak se vlastně pěstuje rýže a proč jsou pole na terasách? Vysvětlíme si. Čeká nás lehká túra po místních vesnicích přímo mezi poli a nádherné výhledy. Tento kraj je úžasný v každém ročním období. Na jaře terasy naplněné vodou připomínají šupiny draka, podle kterých má kraj název. V létě se zase změní na nejhustší zelený trávník, jaký jste kdy viděli. A na podzim, před sklizní, se promění v obrovské pole zlata. Zážitek na celý život.
Večer pro zájemce možnost ukázky lovu ryb s kormoránem. Jak tyto ptáky vycvičí, aby ryby nehltaly? Všechno si ukážeme.
V Guilinském Irish pubu nad točeným Guinessem nebo místním Tsingtao porovnáváme naše dojmy – dáte si tradiční rybu podlitou pivem, nebo vyzkoušíte opečeného psa? Takový Irish pub může být jen v Číně.
10. den: Přírodní památka pod patronátem UNESCO
GUILIN - ZHANGJIAJIE (UNESCO)
Blíží se velké finále naší cesty. Vlakem odjíždíme z Guilinu do srdce Říše středu, do Zhangjiajie (UNESCO). Jedeme se do nejčínštější Číny za národním parkem, který byl vůbec první přírodní památkou v zemi zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO. Už z vlaku vidíme, že jde o zajímavý kraj - všude je zeleň a kolem města se vypínají skalnaté masivy. Toto je příroda, kterou nikde jinde na světě neuvidíte.
Po příjezdu se přesouváme do městečka Wulingyuan přímo u bran národního parku. Před pár lety to byla jen obyčejná vesnice. Dnes už zde ale najdete vše, co turista potřebuje.
Projdeme se po promenádě u řeky a dopřejeme si kvalitní čínskou večeři. Zazpíváte si karaoke? Překvapivě čilý noční život uprostřed těch nejkrásnějších hor Číny.
11. den: Létající hory z Avatara
NÁRODNÍ PARK ZHANGJIAJIE
Ráno vyrážíme brzy a připojujeme se k místním turistům. Národní park Zhangjiajie má nejvyšší stupeň ochrany a soukromé dopravní prostředky jsou zde přísně zakázány. Čeká nás den plný nenáročné turistiky a nádherných scenérií. Věděli jste, že James Cameron se právě tady inspiroval při tvorbě létajících hor ve svém Avatarovi?
Nejvyšším vnějším výtahem na světě Bailong (328 metrů) se odvezeme k hoře Hallelluja, která je po filmu pojmenována a můžete posoudit, zda se podobá. Všude kolem nás ze země vystupují skalní pilíře vysoké stovky metrů, které vytváří pocit gigantické katedrály. Jak je příroda vůbec vytvořila? Vysvětlíme si.
Unikneme z ruchu nejpopulárnější části národního parku a projdeme se v méně navštěvovaném regionu Laowuchang. Místní sem nechodí, protože zde není tak vybudovaná infrastruktura, ale výhledy jsou zde o to krásnější. Za 5 let právě toto bude zřejmě nejnavštěvovanější část Zhangjiajie. Příroda v tomto regionu Číně nadělila plnými doušky, v národním parku bychom klidně dokázali strávit i 5 dní. My pro vás ale vybíráme jen to nejlepší a Zhangjiajie s námi se vám bude líbit.
12. den: Nejdelší lanovka na světě, 999 schodů a 99 zatáček
TIANMEN - ŠANGHAJ
Na závěr jsme si pro Vás připravili to nejlepší, slavnou horu Tianmen. Vyvezeme se sem nejdelší lanovkou na světě (7 kilometrů, 28 minut jízdy). Nahoře nás čeká příjemná procházka s výhledy, které Vám vyrazí dech. Máte strach z výšek? Tady ho překonáte. Tento přírodní div se za poslední roky proslavil zejména prosklenými mosty, kterými se zde ve výšce stovek metrů nad okolím můžete projít po obvodu hory. Dá se jim vyhnout, ale určitě doporučujeme je zkusit. Toto nikde jinde nezažijete.
Z vrcholu hory se svezeme eskalátory vytesanými přímo do skály pod slavnou jeskyni Tianmen (nebeská brána). Je to 100 metrů vysoká díra, kterou jakoby, neviditelné beranidlo vyrazilo přímo v hoře. Odtud sjedeme 999 schodů na úpatí hory a vyfotíme si efekt schodů do nebe, kterou vytváří schodiště s jeskyní.
Do města se vracíme autobusem (soukromá doprava je zde opět zakázána) přes 99 zatáček, nejslavnější serpentiny Číny. Až do konce zájezdu jedeme naplno a na horu Tianmen zaručeně nikdy nezapomenete.
Večer transfer na letiště a odlet do Šanghaje.
13. den: Zahrada mistra sítí a vodní svět
ŠANGHAJ - SUZHOU - ŠANGHAJ
ŠANGHAJ je šok a neuvěřitelný kontrast ke krajině, kterou jsme viděli v posledních dnech. Jsme vůbec ve stejné zemi? Volný program v Šanghaji, nebo krátký přejezd do SUZHOU, města s okouzlující atmosférou a údajně nejkrásnějším místem v celé Číně. Žijí tam ty nejkrásnější ženy? Kvůli jejich kráse zde čínští císaři nechali prodloužit Velký kanál, stavbu, která je právem přirovnávána k Velké čínské zdi. Básníci přirovnávají ženy ze Su-čou k vodě: „jsou něžné a inteligentní“.
Su-čou je skutečně městem vody, ale také zahrad a hedvábí. Tygří vrch s pagodou, které se také říká Šikmá věž Číny. Plavba po Velkém kanálu a uličky sterilního vodního města. Zahrada mistra sítí a technika výroby hedvábí - nejcennější komodity, která do Číny přitahovala Starý svět. Návrat do Šanghaje, večeře na rozloučenou a před půlnocí odjezd na letiště.
14. den: Vítejte doma!
ŠANGHAJ - EVROPA
Rozloučení s Říší středu v jejím nejmodernějším městě.Už víme, že Čína je zemí mnoha tváří, a my jsme poznali tu nejrozmanitější a nejkrásnější, a to jak přírodně, tak etnicky. Čínu, která brzy zmizí a ustoupí „pokroku“. Na shledanou, Číno.
Přelet do Evropy.