Netradiční Čína
sleva first minute až 23%

To nejlepší z jižní Číny (Expedice)

Kunming, Dali, Lijiang, Guilin, Zhangjiajie

Unikněte čínským metropolím a zažijte více. Krása jihočínské přírody vás uchvátí. Zažijte původní čínský venkov s terasovitými rýžovými políčky uprostřed malebné krasové oblasti vápencových homolí. Bláznivé mosty kolem hory Huangshan. Slavný Kamenný les, Soutěska skákajícího tygra či plavba po řece Li bude třešničkou na dortu vaší exotické dovolené v Číně. 

  • 20 let zkušeností s Čínou
  • tuto trasu jsme projeli již několikrát
  • to nejkrásnější z čínské přírody
  • čínský venkov s odborníky
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieReference klientůZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, místní přelet, ubytování ve dvoulůžkových pokojích ve vybraných hotelech střední třídy se snídaní, dopravu pronajatými autobusy, transfery lehátkovým vlakem, SEN průvodce a místní průvodce po celou dobu, množství prohlídek a výletů, vstupné do památek, pojištění proti insolventnosti 

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza 3 100 Kč, pojištení

Ubytování:

Kunming - Jinhua International Hotel****

Dali - Taiheju Inn***

Lijiang - Liwang Hotel****

Guiling - Osmanthus Hotel***

Shanghai - Tongmao Hotel****

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.

„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systémů jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.

Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.


 

 

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2500 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

1. den: Odlet do neznámých částí Číny

PRAHA/VÍDEŇ - KUNMING

Odlet do hlavního města provincie Yunnan.

2. den: Šestimilionové město věčného jara

KUNMING

Yunnan je někdy pokládán za nejkrásnější provincii Číny a jeho hlavní město KUNMING za nejlepší město země pro život. Nikdy jste o něm neslyšeli? Vždyť má pouze 6 milionů obyvatel. Díky příjemnému podnebí zde nikdy není příliš teplo, ale ani příliš zima a v Říši středu je Kunming známý také jako město věčného jara. Město zároveň prošlo rapidním rozvojem a ze zemědělského centra se stala moderní metropole jihu země.
Věděli jste, že v Yunnanu žije nejvíce kmenů v Číně? Nebo že z Yunnanu pochází čaj? Dopřejeme si šálek dobrého čaje, povečeříme v kmenové restauraci a začneme si naplno užívat Zemi středu.

3. den: Kamenný les z čínského vápence

KUNMING

Návštěva KAMENNÉHO LESA Shilin (UNESCO). Jižní Čína je jednou z nejkrásnějších a největších krasových zón planety. Najdeme zde vodopády, řeky a skály, které tisíciletí inspirovaly kreativitu orientálců a staletí dráždily fantazii evropských cestovatelů. Mnohé z nich jsou přitom dodnes v západním světě prakticky neznámé.
Začínáme nedaleko od Kunmingu v proslulém Kamenném lese Shilin (UNESCO). Čtyři sta kilometrů čtverečních kouzelných tvarů nezapomenutelného čínského vápence nabízí scenérii, jakou nikde v Evropě nenajdete. Projdeme se jeho zákoutími a užijeme si magii tohoto nezapomenutelného místa.
Podaří se nám vyhnout davům čínských turistů, kteří pokládají Shilin za jedno z nejkrásnějších míst své domoviny? Známe cesty a zákoutí, která nenavštěvuje každý, a proto si kamenný les užijeme tak jako málokdo.

4. den: Vlakem do šarmantního Dali

KUNMING - DALI

Přesun komfortním rychlovlakem do šarmantního městečka DALI. Už toto je důkazem neustálého rozvoje Číny – když jsme sem přijížděli poprvé, v roce 2015, vlakovou trať ještě ani nestavěli a cesta nám trvala 6 hodin autobusem. Dnes cesta trvá 2 hodiny a 21 minut vlakem, jaký byste zde nečekali.
Před námi se rozprostírá jezero Erhai (ucho v překladu z čínštiny) a jeho historické údolí. Poplujeme po jeho vodách a užijeme si klid čínského venkova, vzdáleného od nejslavnějších turistických atrakcí.
Dali je krásné historické městečko, bývalé hlavní město království Nanzhao jehož historie sahá do období dynastie Tang (zlaté období Číny). Navštívíme slavné tři pagody, jejichž odraz v jezeře je symbolem města. Historické centrum Dali podle některých připomíná Káthmándú před třiceti lety.

5. den: Památka UNESCO, kde se dá dobře zabavit

DALI - LIJIANG

Krátký přesun autobusem do města LIJIANG (2400 m. n. m.). Pod štíty slavné hory Yulong se rozkládá horské město Lijiang a vesnice desítek etnických skupin, které pocházejí z odlehlých čínských horských regionů. Tento úžasný barevný venkov je perlou jižní Číny, který je pro většinu Evropanů dodnes naprostou neznámou.
Prohlédneme si lidové umění, řemesla a chrámy ve vesnici Baisha, nedaleko Lijiangu a popovídáme si o zvyklostech etnika Naxi, jehož je domovem. Ukáže se nám mezi mraky i samotná hora Yulong, která je jejich božstvem?
Večer se projedeme romantickými ulicemi starobylého Lijiangu (UNESCO). Toto je Čína, jak ji chcete vidět. Domečky se šindelovými střechami jsou kulisou pro trhy a malé restaurace, které všechny musí zachovávat místní architekturu. Výjimku nemá ani KFC. Dopřejeme si kvalitní večeři v některé z místních restaurací roztroušených mezi městskými kanály a na trzích vyzkoušíme sušené jačí maso nebo kvalitní čaj. Zážitek jako z čínské pohádky.

6. den: Soutěska skákajícího tygra (UNESCO) na horním toku Yangtze

DALI - ANSHUNG

Asi dvě hodiny cesty od Lijiangu, přímo na úpatí hory Yulong, najdeme opět jeden z divů Číny. Skrývá se zde nezapomenutelná SOUTĚSKA SKÁKAJÍCÍHO TYGRA (UNESCO). Právě v ní se řeka Yangtze zužuje na 37 metrů a podle tradice právě zde ji přeskočil tygr prchající před myslivcem a dal tak soutěsce její jméno. Peřeje, které zde vznikají, jsou jedněmi z největších na světě a dodnes se je nikomu nepodařilo splavit. A pokusy byly. Troufli byste si? Podíváme se na ně opravdu zblízka a vychutnáme si sílu přírody doslova na dosah ruky.
Přesun na vlakové nádraží v Lijiang a velká cesta vlakem nejprve do Kunmingu a odtud lůžkovým vlakem do města Anshun v sousední provincii Guizhou. Čína je velká a místní lůžkový vlak bude zaručeně zážitek, na který budete vzpomínat.

7. den: Největší vodopád v Číně a jihočínský kras

ANSHUNG - GUILIN

Příjezd do Anshunu. Jsme v regionu, kam jezdí minimum Evropanů a je to znát. Na stanici nás provázejí překvapené pohledy místních, a jinak, než čínsky se zde nedomluvíte. I zde nás čeká ověřený partner, který nám pomůže překonat úskalí čínského venkova. Naším cílem je největší vodopád říše středu Huangguoshu. Je vysoký 78 metrů, široký 100 metrů, a patří k nejkrásnějším (pro západ neznámým) přírodním atrakcím Číny. V srdci vodopádu je skrytá jeskyně, kde se reálně dostanete k jeho vodám tak blízko, že se jich téměř můžete dotknout. Pokud nám budou nebesa nakloněna a nebude příliš mnoho vody tak si ji projdeme a garantujeme, že na Huangguoshu budete vzpomínat do konce života. Odpoledne se přesuneme do hlavního města provincie, Guiyang, kde nasedneme na nejmodernější rychlovlak a srdcem jihočínského krasu se přesuneme do slavného subtropického města Guilin za nejkrásnějšími scenériemi Číny.

8. den: Čtyřhodinová plavba po řece Li

GUILIN - YANGSHUO

Guilin (UNESCO) je dalším z vrcholů naší cesty. Toto město je zároveň nejznámějším místem našeho zájezdu. Právě zde najdeme stereotypní čínskou přírodu. Představte si krásné skalní homole Thajska nebo dračí zuby ve vietnamské zátoce Halong. Nyní je umístíte podél jedné romanticky se klikatící řeky a v hlavě se Vám vytváří obraz toho, co přitahuje do Guilinu miliony turistů z celého světa.
Čeká nás 4 hodiny dlouhá plavba po legendární řece Li do srdce vápencového krasu, městečka Yangshuo. Staré čínské přísloví říká: scenérie Guillinu jsou nejkrásnější na světě, ale scenérie v Yangshuo jsou nejkrásnější v Guillinu. Budeme se kochat stovkami skalních útvarů, které najdete opravdu jen tady, v Thajsku a ve Vietnamu. Rozeznáte ve skalách slavných 9 koní? Tato krajina je v zemi středu tak vážená, že je vyobrazena i na čínských bankovkách.
Yangshuo je turistickým centrem regionu, kde najdete nejvíce suvenýrových trhů a ve stínu vápencových masivů malé hospůdky s italskou kávou, australským vínem nebo německým pivem.

9. den: Lovení ryb kormorány a rýžová pole všude kolem

GUILIN - LONGSHENG

Žádný zájezd do čínské přírody by nebyl kompletní bez návštěvy rýžových teras. My se vydáme na slavné terasy Longsheng Longji – rýžové terasy na dračích zádech. Jak se vlastně pěstuje rýže a proč jsou pole na terasách? Vysvětlíme si. Čeká nás lehká túra po místních vesnicích přímo mezi poli a nádherné výhledy. Tento kraj je úžasný v každém ročním období. Na jaře terasy naplněné vodou připomínají šupiny draka, podle kterých má kraj název. V létě se zase změní na nejhustší zelený trávník, jaký jste kdy viděli. A na podzim, před sklizní, se promění v obrovské pole zlata. Zážitek na celý život.
Večer pro zájemce možnost ukázky lovu ryb s kormoránem. Jak tyto ptáky vycvičí, aby ryby nehltaly? Všechno si ukážeme.
V Guilinském Irish pubu nad točeným Guinessem nebo místním Tsingtao porovnáváme naše dojmy – dáte si tradiční rybu podlitou pivem, nebo vyzkoušíte opečeného psa? Takový Irish pub může být jen v Číně.

10. den: Přírodní památka pod patronátem UNESCO

GUILIN - ZHANGJIAJIE (UNESCO)

Blíží se velké finále naší cesty. Vlakem odjíždíme z Guilinu  do srdce Říše středu, do Zhangjiajie (UNESCO). Jedeme se do nejčínštější Číny za národním parkem, který byl vůbec první přírodní památkou v zemi zapsanou do seznamu světového dědictví UNESCO. Už z vlaku vidíme, že jde o zajímavý kraj - všude je zeleň a kolem města se vypínají skalnaté masivy. Toto je příroda, kterou nikde jinde na světě neuvidíte.
Po příjezdu se přesouváme do městečka Wulingyuan přímo u bran národního parku. Před pár lety to byla jen obyčejná vesnice. Dnes už zde ale najdete vše, co turista potřebuje.
Projdeme se po promenádě u řeky a dopřejeme si kvalitní čínskou večeři. Zazpíváte si karaoke? Překvapivě čilý noční život uprostřed těch nejkrásnějších hor Číny.

11. den: Létající hory z Avatara

NÁRODNÍ PARK ZHANGJIAJIE

Ráno vyrážíme brzy a připojujeme se k místním turistům. Národní park Zhangjiajie má nejvyšší stupeň ochrany a soukromé dopravní prostředky jsou zde přísně zakázány. Čeká nás den plný nenáročné turistiky a nádherných scenérií. Věděli jste, že James Cameron se právě tady inspiroval při tvorbě létajících hor ve svém Avatarovi?
Nejvyšším vnějším výtahem na světě Bailong (328 metrů) se odvezeme k hoře Hallelluja, která je po filmu pojmenována a můžete posoudit, zda se podobá. Všude kolem nás ze země vystupují skalní pilíře vysoké stovky metrů, které vytváří pocit gigantické katedrály. Jak je příroda vůbec vytvořila? Vysvětlíme si.
Unikneme z ruchu nejpopulárnější části národního parku a projdeme se v méně navštěvovaném regionu Laowuchang. Místní sem nechodí, protože zde není tak vybudovaná infrastruktura, ale výhledy jsou zde o to krásnější. Za 5 let právě toto bude zřejmě nejnavštěvovanější část Zhangjiajie. Příroda v tomto regionu Číně nadělila plnými doušky, v národním parku bychom klidně dokázali strávit i 5 dní. My pro vás ale vybíráme jen to nejlepší a Zhangjiajie s námi se vám bude líbit.

12. den: Nejdelší lanovka na světě, 999 schodů a 99 zatáček

TIANMEN - ŠANGHAJ

Na závěr jsme si pro Vás připravili to nejlepší, slavnou horu Tianmen. Vyvezeme se sem nejdelší lanovkou na světě (7 kilometrů, 28 minut jízdy). Nahoře nás čeká příjemná procházka s výhledy, které Vám vyrazí dech. Máte strach z výšek? Tady ho překonáte. Tento přírodní div se za poslední roky proslavil zejména prosklenými mosty, kterými se zde ve výšce stovek metrů nad okolím můžete projít po obvodu hory. Dá se jim vyhnout, ale určitě doporučujeme je zkusit. Toto nikde jinde nezažijete.
Z vrcholu hory se svezeme eskalátory vytesanými přímo do skály pod slavnou jeskyni Tianmen (nebeská brána). Je to 100 metrů vysoká díra, kterou jakoby, neviditelné beranidlo vyrazilo přímo v hoře. Odtud sjedeme 999 schodů na úpatí hory a vyfotíme si efekt schodů do nebe, kterou vytváří schodiště s jeskyní.
Do města se vracíme autobusem (soukromá doprava je zde opět zakázána) přes 99 zatáček, nejslavnější serpentiny Číny. Až do konce zájezdu jedeme naplno a na horu Tianmen zaručeně nikdy nezapomenete.
Večer transfer na letiště a odlet do Šanghaje.

13. den: Zahrada mistra sítí a vodní svět

ŠANGHAJ - SUZHOU - ŠANGHAJ

ŠANGHAJ je šok a neuvěřitelný kontrast ke krajině, kterou jsme viděli v posledních dnech. Jsme vůbec ve stejné zemi? Volný program v Šanghaji, nebo krátký přejezd do SUZHOU, města s okouzlující atmosférou a údajně nejkrásnějším místem v celé Číně. Žijí tam ty nejkrásnější ženy? Kvůli jejich kráse zde čínští císaři nechali prodloužit Velký kanál, stavbu, která je právem přirovnávána k Velké čínské zdi. Básníci přirovnávají ženy ze Su-čou k vodě: „jsou něžné a inteligentní“.
 
Su-čou je skutečně městem vody, ale také zahrad a hedvábí. Tygří vrch s pagodou, které se také říká Šikmá věž Číny. Plavba po Velkém kanálu a uličky sterilního vodního města. Zahrada mistra sítí a technika výroby hedvábí - nejcennější komodity, která do Číny přitahovala Starý svět. Návrat do Šanghaje, večeře na rozloučenou a před půlnocí odjezd na letiště.
 

14. den: Vítejte doma!

ŠANGHAJ - EVROPA

Rozloučení s Říší středu v jejím nejmodernějším městě.Už víme, že Čína je zemí mnoha tváří, a my jsme poznali tu nejrozmanitější a nejkrásnější, a to jak přírodně, tak etnicky. Čínu, která brzy zmizí a ustoupí „pokroku“. Na shledanou, Číno.

Přelet do Evropy.

 

To nejlepší z jižní Číny
<
>
Čínská architektura Příroda v této části Číny je úchvatná Krásná jihočínská příroda Tyto scenerie jsou tak populární, že se dostaly i na čínské bankovkyProcházka městem Lijiang v regionu severního YunnanuA budeme objevovat místní chrámyLijiang - to jsou malé domy se šindelovými střechami, kameny dlážděné cesty a kanályToulky v uličkách malých čínských vesniček Netradiční ČínaProhlídka vodního chrámu Čína žije kulturouTouto tajuplnou Čínou vás provede náš SEN průvodceVelký vodopád Huangguoshu je největším vodopádem ČínyMalý vodopád Huangguoshu Velký vodopád Huangguoshu má na šířku má 100 m a na výšku 78 mKamenný les z čínského vápence Přesouváme se lodí do GuilinuProslavená plavba po řece Li v Guilinu  Nejslavnější rýžové terasy říše středu Longshenk LongjiZaplavená rýžová políčka Na jaře připomínají zaplavená políčka šupiny drakaNa podzim je rýže dospělá a pole vypadají jako ze zlataMezi terasovými poli jsou rozptýlené horské vesničkyProcházka po vistutých chodníkách hory Tian MenChodníky visí stovky metrů nad zemíVisuté prosklené chodníky stovky metrů nad údolímBláznivé mosty kolem hory HuangshanToto je Čína, jakou chcete zažítPříroda v okolí Guilinu je nádherná První národní park Číny Zhangjiajie (UNESCO)Obrovské skalní útvary jsou dechberoucí SEN v jižní Číně
Netradiční Čína

Čína pro znalce - vzpomínáme a promítáme si pestré zážitky

Čínu jsme se ženou navštívili již dvakrát, projeli všechna významná města, čínskou kulturu jsme si doslova zamilovali. Ale víme, že Čína není jen o městech, ale i o nádherné přírodě, a proto nás velmi zaujala vaše nabídka programu Čína pro znalce. Vrátili jsme se před pár týdnu a dosud na to vzpomínáme a promítáme si pestré zážitky. Jih Číny má opravdu co nabídnout, bylo to fascinující, hlavně krasové oblasti a soutěska skákajícího tygra. Třešničkou na dortu byla dechberoucí plavba po řece Li a také náš průvodce Samuel, který se v oblasti dokonale vyznal, se vším nám pomohl a byl skvělým průvodcem 24 hodin denně. Neustále nás zásoboval historkami z čínského venkova, ale i historie. Výborně propracovaná cesta po jihočínské přírodě. Tímto asi máme Čínu procestovanou a rádi bychom navštívili Japonsko. Děkujeme za vše, vaši věrní klienti Dlabalovi.

Čti více
Čínská architektura

jižní Čína - poděkování za zprostředkování bezvadných zážitků

Zdravím do SNU, ráda bych touto cestou poděkovala za zprostředkování bezvadných zážitků v jižní Číně. Je velká škoda, že všichni jezdí jen po čínských velkoměstech a tato oblast je opomíjená. A že má rozhodně co nabídnout! Ať už jsou to typické vysuté mosty, ze kterých běhá mráz po zádech, krásná rýžová pole nebo kamenný les. Toto byla pro mě pravá Čína, ne přelidněný Peking. Tuto trasu jsem našla jen u vás, a tak jsem neváhala ani vteřinu. Sešli jsme se výborná parta a v doprovodu průvodce Martina to byl jeden velký nezapomenutelný zážitek. Sylvie

Čti více

Čínská mystika na řece Li

Řeka Li nedaleko města Guilin v srdci jihočínské provincie Guangxi je pokládána za jedno z nejkrásnějších měst Číny. Její okolí je poseto stovkami vápencových vrchů, vytvářejících stereotypní scenérii jihu země středu. Jen málo míst na světě se jí vyrovná. Podobné útvary najdeme jen tady v Číně, ve vietnamské Dračí zátoce a na Krabi v Thajsku. Z těchto míst je podle mě právě řeka Li nejkrásnější. Jak se blížíme k jejímu břehům, tak se zdá, že počasí nám nepřeje. Silně prší a všichni mírně klesají na duchu. "Nebojte se, bude to mystická atmosféra" říkám. Co tím myslím? Oblaka. "Déšť je velmi silný a určitě nevydrží dlouho" konstatuji. Jak nastupujeme na loď, tak se potvrzují má slova a přestává pršet. Tají se nám dech. Vyjde to a budou mraky, nebo se vytvoří jen silná mlha a okolní kopce sotva uvidíme? Vyrážíme a z našeho výborného místa na přídi lodi se soukromým balkonem vyhlížíme po prvních skalách. Po 20 minutách
napětí se mlha pomalu čistí a kolem zalesněných vápencových skal se začínají tvořit bělostné mraky. Vyšlo nám to! Atmosféra, která se zde tvoří po dešti nemá obdoby. Mohutné skalní útesy poseté zelení se vynořují z oblaků o opět se do nich ponořují. Scenérie se mění každých pár metrů a skály s oblaky vypadají z každého úhlu jinak. Pouštíme se do focení, ale není to snadné. Skal je mnoho a proudy mraků, které jejich obtékají jsou vděčným objektem pro každého nadšence s fotoaparátem. Nastává hodina absolutního zaujetí okolím. Skály vypadají nyní po dešti ještě lépe než na snímcích se sluncem, shodujeme se. Země kolem nás vypadá jako tradiční čínská malba. Řeka teče svým tempem mezi horami, mraky vytvářejí pásy kolem středů skalních obrů a celá scenérie jakoby, tekla zároveň s řekou. Atmosféru těchto chvil je těžko vystihnout jiným slovem než mystika. Zde člověk pochopí čínské lyriky a malíře, kteří desítky generací přicházeli právě na řeku Li pro inspiraci. Počasí se stále vylepšuje a mezi mraky prosvítá i slunce. Mraky se ale tvrdohlavě i nadále drží kolem vápencových obrů. Máme štěstí, právě toto počasí svědčí Guilinu nejlépe. Užíváme si plavbu přes tří hodiny. Na konci se vylodíme v městečku Yangshuo, nakupujeme suvenýry a popíjíme kvalitní evropskou kávu. Před očima nám ale zůstává nádherný pohled na zasněnou krajinu kolem řeky Li, která se nám ukázala ve své plné tajuplné kráse. 

Čti více

Srdcem největšího vodopádu Asie

Slyšeli jste někdy o vodopádu Huangguoshu? Ne? Není to překvapivé. I když tento majestátní vodopád s výškou 78 a šířkou 101 metrů je pokládán za největší vodopád Asie, tak jeho poloha v málo známé provincii Guizhou v jižní Číně z něj dělá spíše cestovatelskou kuriozitu. Samozřejmě, že na naší cestě jižními provinciemi Číny jsme ho nemohli opomenout. Jak scházíme chodníkem zasazeným v bujném porostu jihočínského krasu, tak vodopád slyšíme dříve, než ho vidíme. Tentokrát ale zní o něco slaběji. Místní průvodce Jason vysvětluje, že už dlouho nepršelo. "Znamená to, že můžeme jít dovnitř?" Ptám se. "Ano, proud je sice slabší, ale dobrá zpráva je, že můžeme jít do nitra" odvětí Jason. Co znamená jít dovnitř vodopádu? Huangguoshu je zasazen ve vápencovém krasu, který je silně zvětralý a protkán množstvím jeskyní. Jedna z nich prochází přímo srdcem vodopádu a můžete projít rovnou za vodní záclonu, která se lije z vrchu. Neváháme ani minutu a vydáváme se na cestičku dovnitř vodopádu. Jak se blížíme k jeskyni, tak je čím dál vlhčeji. Voda z vodopádu tvoří malé kapičky, které se nesou vzduchem desítky metrů. Když vcházíme do samotné jeskyně, tak vlhkost se mění na mokro. Ačkoliv neprocházíme přímo přes tok vodopádu ale za ním, tak ze stropu padají kapky a místy teče voda po zemi. Pokračujeme ve stísněném prostoru několik metrů, když najednou se otevře balkon a stojíme přímo mezi dvěma toky vodopádu. Po pravé i levé straně vidíme, jak se desítky metrů pod nás řítí voda a s mohutnou pěnou dopadá do jezera! Pokračujeme dál, není to ještě všechno. Míjíme nádobu, kde přes bambusovou rouru přitéká voda z vodopádu a můžete si v ní opláchnout ruce a přicházíme na malý balkónek přímo za hlavním tokem vodopádu. Přímo před námi, na dosah ruky, se z výšky 78 metrů řítí metry krychlové vody. Hukot je ohlušující, ale pocit blízkosti tomuto divu přírody je ještě silnější! Jsme přímo v srdci největšího vodopádu Asie! Po chvilce se ale musíme pohnout, jinak budeme celí promočení. Pokračujeme dál a vycházíme z druhé strany vodopádu. Zde sice mokří ale nadšení musíme konstatovat, že cesta srdcem vodopádu se řadí mezi nejkrásnější zážitky z naší cesty jižní Čínou! 

Čti více

Čína, jakou chcete zažít

Z historického Dali pokračujeme po zbrusu nové dálnici do ještě více historického města Lijiang. Tato perla Yunnanu je ve světě dobře známá jako jedno z nejlépe zachovalých starobylých čínských městeček. U nás je to ale stále málo známé místo a mnozí nevědí, co očekávat. Lijiang je ale úžasný! Je to právě ta Čína, jak si ji představujete z historických románů a najdete zde atmosféru, jakou lidé marně hledají v moderní Šanghaji nebo megalomanském Pekingu. Procházíme uličkami starého města a máme pocit, že jsme se vrátili v čase o 200 let. Lidé jsou sice již moderně oblečeni a každý má smartphone, ale uličky jakoby, nějaká vyšší síla zakonzervovala přesně tak, jak byly během éry imperiální Číny. Z jednopatrových domků s tradičními šindelovými střechami nám prodejci hlučně nabízejí své zboží, ze studny přímo na korze nabírají místní vodu - v první nádrži teče voda na pití, v druhé se myje zelenina a třetí nádrž slouží k praní. Přes cestu nám najednou přejde prase. Člověk má pocit jakoby, se ocitl v historickém filmu! Zastavujeme se u stánku s jačím masem. Ochutnali jste někdy sušeného jaka v chilli marinádě? V takovém historickém městě by člověk možná očekával jednodušší podmínky. Opak je při tom pravdou. Po hodinové procházce mezi stánky a kolem hlavního náměstí si sedáme na příjemnou terasu restaurace Sakura. Dáte si točené pšeničné pivo nebo španělské víno? Jsou k dispozici! Doplněno skvělým čínským jídlem je to posezení jedna báseň. Zkoušíme místní hřiby, tradiční čínské bramboráky a pro velký úspěch i jaka s cibulkou. Hostina, jakou v Evropě nikde nezažijete! Po příjemné večeři vyrážíme živými ulicemi Lijiang zpět do našeho hotelu přímo v pěší zóně. Město žije, v barech hraje živá hudba a my nakupujeme všechny suvenýry, které jsme ani nevěděli, že potřebujeme. Lijiang je ve zkratce výborným místem s duchem a atmosférou, kde na Vás historie dýchá na každém kroku. Je to přesně ta Čína, jakou chcete zažít! 

Čti více

Tři pagody

Pokračujeme jižní Čínou směrem na sever. Ze subtropických nížin Yunnanu se přesouváme do hor, do bájného města Dali. Právě toto neznámé město bývalo centrem království Nanzhao, které dominovalo jihovýchodní Asii v 9. století našeho letopočtu. Dnes je to příjemné malé město na březích jezera Erhai, kde se snoubí historie s kulturou čínských menšin. Přicházíme o desáté ráno rychlovlakem z Kunmingu. Je to trať, která před dvěma lety neexistovala, ale dnes po ní projede přes 12 vlakových souprav denně. Čína jde dopředu. Dali se dnes dělí na novou a starou část. Rychle unikáme z moderní aglomerace plné výškových budov a západní infrastruktury a přicházíme do starého Dali. Naším cílem jsou tři pagody na březích jezera Erhai. Tato trojice historických budov má za sebou 900 let historie a jakkoliv se to zdá neuvěřitelné, tak přežila války, zemětřesení a také lidmi zapříčiněné katastrofy, které ničily okolí Dali. Jak vstupujeme do areálu, dýchá na nás historie. Před námi se na úpatí hory Cangshan vypínají tři majestátní pagody, které dokonale přežily test času. Je to krásný pohled, který nenajdete nikde jinde v Číně. Ústřední pagoda Qianxun měří téměř 70 metrů a je jednou z nejvyšších v Číně. Dvě pagody, které s ní sousedí jsou postaveny tak, aby trojice spolu tvořila dokonalý trojúhelník. Toto nenajdete nikde v zemi středu. Počasí je krásné a my cvakáme jednu fotografii za druhou. Je to krásné a to, že kolem je minimum turistů, přidává místu osobitou atmosféru. Je to krásný pohled a užíváme si kouzlo okamžiku naplno. Když se nasytíme pagod, tak stoupáme nahoru po schodech do chrámu, ke kterému pagody patří. Chongsheng má sice bohatou tradici, ale nepřežil bouřlivé roky Maovovy vlády a musel být postavený nanovo. Dnes je sice cítit novotou, ale má ducha jako málo čínských chrámů. Odměnou za stovky vyšlapaných schodů nám jsou krásné chrámové budovy a buddhistická bohoslužba v centrálním chrámu. Posloucháme zpěv mnichů, otíráme si pot z čela a myslíme si, že sice jsme si výstup museli zasloužit, ale stojí to za každý moment. Cestou dolů ještě fotíme poslední záběry slavné trojice pagod a ubíráme se k autobusu. Čeká nás ještě staré město Dali se svou osobitou atmosférou, kterou mnozí turisté marně hledají ve velkých městech východní Číny. Yunnan je sice možná trochu z ruky od nejznámějších památek Číny, ale zato je to jedno z nejkrásnějších měst Říše středu! 

Čti více

Kamenný les jen pro nás

Jsme ve městě Kunming, srdci provincie Yunnan, perle jihovýchodní Číny. Na tyto nádherná místa dodnes jezdí málo Evropanů. Je to tu i cítit. Těžko se hledá káva, místní neumí anglicky a strava je ryze čínská. Toto je ta pravá Čína, jak by ji měl zažít každý! Naše kroky směřují hned k jednomu z hlavních bodů naší cesty, do slavného kamenného lesa Shilin. Tato UNESCO památka patří mezi nejkrásnější místa říše středu, ale mimo její hranice je jen málo známá. Je to úžasná pahorkatina posetá stovkami skal podobných stromům vysokých až 30 metrů. Tyto unikátní útvary, zabírající 400 kilometrů čtverečních, vznikly erozí pískovce z mořského dna. Můžete se mezi nimi projít, jako v obrovském kamenném lese. Odtud pochází i název Shilin, což znamená doslova kamenný les. Když parkujeme před obrovským areálem, tak nám klesá morálka. Je zde množství místních turistů. Je to přece místo, které patří mezi nejslavnější přírodní útvary země, a tak ho chce navštívit každý z 1,4 miliardy obyvatel říše středu. Neztrácíme ale s naším místním kolegou Jasonem optimismus "nebojte se, známe cestičky, kde místní skupiny nechodí". Na vstupu do lesa je situace až komická. Desítky čínských skupin s průvodci oděnými v krojích místní etnické skupiny Yi se překřikují a tlačí na sebe jakoby, bojovali o to, kdo bude v lese první. Rychle se vedle nich prodíráme a vstupujeme do lesa. Všichni místní se hrnou do leva a my okamžitě odbočíme opačným směrem. Jak hodně dokáže udělat takové malé rozhodnutí! Hned po odklonu od hlavní trasy přestává pravá čínská tlačenice a po pěti minutách máme kamenný les jen pro sebe. V dálce zaniká křik čínských průvodců i žvatlání místních skupin. Shilin je jen náš. Proplétáme se mezi vápencovými hřbety s romantickými názvy jako "hory nožů", "moře ohně" nebo "dračí ocas" a užíváme si mystickou atmosféru tohoto unikátního místa. Po minutové procházce se dostáváme na vyvýšenou plošinu. Odtud se nám otevírá výhled na celý les v jeho plné majestátní kráse. Okolo nás jsou jen skály a nikde žádní turisté. Sluníčko příjemně svítí, fouká lehký větřík a skály kolem nás jsou jako z pohádky. Je to prostě nádherný pocit. Všechno ale má svůj konec, a tak se po osamocené hodině mezi skalami vracíme elektrickým autíčkem zpět do civilizace a přidáváme se k čínským davům. Takový je turismus v Číně, lidí je zde množství, ale pokud víte, co dělat, tak na některých místech si můžete i zde, v nejlidnatější zemi světa, ulovit zážitek, který bude jen pro Vás! 

Čti více
plavba po řece Li v Číně

Plavba po řece Li

Až se ocitnete kolem čínského města Guilin, budete naprosto uchváceni z tamějšího venkovského rázu krajiny a také řekou Li, která se táhne městem i okolními krasovými vrcholky. Zdejší přírodu poznáte nejlépe, když nasednete na loď a poplavíte se po řece Li. Zdaleka nejoblíbenějším úsekem je Guilin – Yangshuo, což je 80 km dlouhá plavba vedoucí podél roztodivných skalních útvarů anebo jeskyní. Tyto oblasti místní pojmenovali velmi poeticky – obdivovat zde můžete například Mount of Unique Beauty (Horu jedinečné krásy), Elephant Trunk Hill (Kopec sloního chobotu) a Reed Flute Cave (Jeskyni Rákosová flétna). Výlety po řece jsou poskytovány buďto na klasických výletních lodích anebo tradičních bambusových pramicích a trvají od několika hodin po několik dní – v závislosti na preferovaném plavidle.

Čti více
Kunming, Čína

Kunming

Hlavním a největším městem provincie Yunnan je právě Kunming, též přezdívaný jako „Město věčného jara“. Tuto přezdívku si zasloužil kvůli své poloze – nachází se totiž v téměř tropickém pásmu, ale nadmořská výška 2 000 metrů tomuto místu dodává mírnější a příjemnější klima. Velmi zajímavá je historie města, která přesahuje více jak 2 400 let. Kunming býval totiž hlavní branou ke slavné „Hedvábné stezce“, která usnadňovala obchodování s Tibetem, Myanmarem, Sichuanem anebo Indií. V dnešní době je toto místo považované za jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na jihozápadě Číny. Obdivovat můžete ve městě a jeho okolí třeba: Kamenný les/soubor vápencových útvarů (vzdálen od centra města asi 20 minut), horskou oblast Western Hill s Dračí bránou, jezero Dianchi nebo chrám Yuantong.

Čti více

Vodopád Huangguoshu

Jakmile zamíříte do čínské provincie Guizhou, asi 45 kilometrů od města Anshun, rozprostře se před vámi dechberoucí Národní park Huangguoshu Waterfall s osmnácti hřmotnými vodopády různých velikostí. Tím zdaleka nejvyšším (v celé Asii) je zdejší vodopád Huangguoshu – na výšku měří až 77,8 metrů a na šířku má pak cca 101 metrů. Jeho název znamená v čínštině „Žlutý ovocný strom“. Na tento výjimečný přírodní úkaz se ovšem můžete zahledět i tak trochu z jiné perspektivy. Za vodopádem se totiž nachází jeskyně Shuiliandong (Water-Curtain Cave), ze které získáte doslova nezapomenutelný výhled na masy padající vody. A za slunečného počasí se vám zde mohou naskytnout i pohledy na duhu nad rybníkem Xiniu z různých „jeskynních oken“. Tohle pohádkové místo si určitě nenechte ujít. Na unikátní foto snímky je jako dělané!

Čti více

Kamenný les

110 km jihovýchodně od Kunmingu se nachází oblast mohutných vápencových věží Shilin o rozloze 80 hektarů. Nejvyšší z věží dosahují výšky 30 m. Celá oblast je protkána chodníčky a schodišti vytesanými mezi skalními věžemi. Můžete vystoupat na vrcholky věží a užít si výhled na
celý Kamenný les. Po cestách tu s pohodlnějšími turisty jezdí i elektrobusy. Oblast vznikla před desítkami milionů let díky mořskému dnu, které bylo vyzvednuto do výšky a působením větru a deště došlo k opracování kamenných útvarů do různých podob. Dnes si tak můžete prohlédnout Ženu vyhlížející svého muže, Lotosový květ či dokonce Fénixe česajícího si křídla. Kamenný les je hojně navštěvován čínskými turisty a patří pod ochranu UNESCO.

Čti více

Dali

Někdejší hlavního město starověké provincie Yunnan se nachází v jihozápadní Číně a od města Kunming je vzdálené asi 350 km. Dnes představuje hlavní město autonomní prefektury Dali Bai a také politické, ekonomické i kulturní centrum. Obdivovat zde můžete zejména starobylé budovy, městské hradby nebo městský příkop. Největšími lákadly a taháky v oblasti města Dali jsou pak hora Cangshan a jezero Erhai. Za vidění ovšem stojí i Butterfly Spring Park, kde je možné se kochat rybníkem s průzračnou vodou anebo desítkami tisíc na obloze „tančících“ motýlů – přičemž někteří z nich jsou velcí jako dlaň! A pokud raději dáváte přednost staré čínské architektuře, navštivte třeba Tři pagody chrámu Chongsheng, které pochází z 9. až 10. století!

Čti více

Lijiang

Staré město Lijiang najdete na jihozápadě provincie Yunnan – posazené je do překrásné krajiny mezi řekou a horami (nikdy kolem něj nebyly vystavěny hradby). Pro zachovalou a pozoruhodnou architekturu je také zapsané v UNESCO. Obdivovat zde můžete dokonce starodávný systém zásobování vodou, který je dodnes efektivní a funkční. Na tomto místě na vás zcela jistě dýchne duch dávné doby – necháte se okouzlit kamennými mosty křižujícími malé potůčky, kanály protékajícími městem, starými dřevěnými budovami lemujícími dlážděné uličky anebo místní menšinou Naxi? Nudit se tu určitě nebudete – Lijiang totiž žije ve velmi aktivním tempu. Hlavními lákadly v okolí města jsou pak tyto oblasti: Soutěska skákajícího tygra (Tiger Leaping Gorge) anebo Sněžná hora nefritového draka (Jade Dragon Snow Mountain). Opomenout byste ale v oblasti neměli ani Dongba Museum (zde se dozvíte více informací o starověké kultuře Naxi), Black Dragon Pool Park, jezero Lashi, jezero Lugu, vesnici Baisha nebo starobylé město Shuhe.

Čti více

Hutongy v Pekingu

Jednou z vyhledávaných atrakcí v Pekingu jsou též starobylé uličky zvané hutongy neboli „Hutongs“. Pokud tedy chcete nahlédnout do několik stovek let staré historie Číny, určitě do nich zavítejte. Tyto ulice byly postupně vybudované za dynastií Ming a Čching v letech 1368 až 1912 a zachovávají si část tradiční kultury a způsobu života z minulosti. V oblastech natrefíte na malé uličky o šířce jen 40 cm ale také na ty, jejichž šíře dosahuje více jak 10 m. Až budete procházet ikonickými hutongy, můžete si nejen skvěle nakoupit nebo se najíst v jedné z tamějších restaurací, ale poznat také staré obyvatele čínské metropole a jejich každodenní život. Staré město si zkrátka zamilujete už od první chvíle. A jaké hutongy stojí určitě za vidění?

Čti více

Budova Shanghai World Financial Center

Jakmile se ocitnete ve čtvrti Pudong, neunikne vaší pozornosti velkolepý mrakodrap, jenž je sídlem Světového finančního centra v Šanghaji. Se svou výškou 492 metrů představuje také třetí nejvyšší budovu v Číně a pátou nejvyšší na světě. Jako turistu vás jistě bude zajímat možná návštěva. Zajímavou atrakcí je v rámci Shanghai World Financial Center (zkratka SWFC) zcela určitě vyhlídková plošina Sky Walk s průhlednou podlahou ve stém patře, z níž získáte perfektní výhled na centrum Šanghaje, televizní věž Oriental Pearl i řeku Huangpu. Vyhledávané jsou ale i vyhlídky v 94. a 97. patře, které poskytují pohledy z výšky 423 a 439 metrů nad zemí. Mrakodrap nabízí mimo jiné i ubytování v nejvyšším 5hvězdičkovém hotelu na světě (Park Hyatt Shanghai – mezi 79. až 93. patrem) nebo možnost občerstvení v čínské restauraci nacházející se v 93. patře budovy. Otevřeno je pro návštěvníky denně od 11:00 do 21:00 – doporučuje se zejména denní prohlídka.

Čti více

Oriental Pearl

Oriental Pearl je s 468 metry druhou nejvyšší čínskou rozhlasovou a televizní věží a také šestou nejvyšší na světě. Postavena byla v červenci roku 1991 a uvedena do provozu během listopadu roku 1994. Najdete ji v šanghajské čtvrti Pudong u břehu řeky Huangpu. Kromě vysílání televize a rádia plní i mnoho dalších funkcí – je například oblíbeným místem k nakupování, zábavě, občerstvení či konání konferencí a poskytuje též ubytování v hotelu nebo možnost nahlédnutí do historie prostřednictvím muzea v přízemí. 

Mnoho místních a turistů však na věž míří s vidinou neopakovatelné vyhlídky. Oriental Pearl má totiž k dispozici hned několik vyhlídkových plošin – Space Capsule (Vesmírná kapsle) je umístěná nejvýše v 351 metrech nad zemí, poté následuje otáčivá restaurace Oriental Pearl Revolving Restaurant v 267 metrech, dále Sky Galleria (Nebeská galerie) v 263 metrech, Transparent Sky Walking ve 259 metrech a vyhlídková chodba ve výšce 90 metrů. V 78 metrech nad zemí se pak nabízí návštěvníkům možnost zhlédnout panoramatickou multimediální show „Future Shanghai“. Na prohlídku věže si vyčleňte aspoň 1 až 2 hodiny. Většina atrakcí je zde otevřena denně od 9:00 do 21:00. Lišit se může otevírací doba restaurací a některých obchodů.

Čti více

Šanghajská věž

Chcete-li na vlastní oči spatřit nejvyšší budovu v Číně, pak musíte zamířit k Šanghajské věži, která byla veřejnosti otevřena v roce 2015. Unikátní mrakodrap s výškou 632 metrů najdete ve finanční a obchodní zóně Lujiazui v Pudongu. Jeho největším lákadlem je vyhlídková plošina ve výšce 546 metrů (118. patro), z níž se můžete kochat skvělými panoramaty města. Nejlepší čas na prohlídku je od 17:00 do 21:00, pokud ale toužíte vidět západ slunce, lépe na místo vyrazit ještě před 17:00.

Nejblíže k nebi nad Šanghají se pak dostanete, když vyjedete až do 125. a 126. patra v neuvěřitelné výšce 583,4 m. Právě zde můžete obdivovat výstavu zvanou „Oko Šanghaje“ (Eye of Shanghai). A aby byla samotná cesta do výšin fascinujícím zážitkem, svezete se nejrychlejším výtahem na světě! Ten jezdí rychlostí 18 m/s. Součástí Shanghai Tower jsou však i patra s relaxačními vestibuly nabízejícími prostor pro volný čas. Vybírat tedy můžete z fitness centra, špičkových restaurací, kaváren, obchodů, knihkupectví, muzea nebo dokonce zahrady v čínském stylu. Otevřeno je zde každý den od 8:30 do 22:00.

Čti více

Bund

Pokud cestujete do Šanghaje poprvé, určitě nezapomeňte na procházku po nábřeží Bund. Právě to je velmi známým symbolem čínského velkoměsta a patří mezi nejoblíbenější i nejrušnější atrakce. 1,5 kilometrů dlouhá stezka, po které se dá příjemně kráčet, se nachází podél břehů řeky Huangpu a nabízí nebývale podmanivý pohled do minulé éry Šanghaje. Právě toto místo totiž sehrálo klíčovou roli v přeměně malého města ve světovou metropoli. Obdivovat zde ale můžete i několik desítek budov v neoklasicistním stylu, jež se staly významnými městskými památkami. Úchvatný je například noční pohled na televizní věž Oriental Pearl nebo na mrakodrap Shanghai World Financial Center. Natrefit můžete během svých toulek podél bulváru i na četné restaurace a obchody.

Zajímavá historie: Až do poloviny 19. století bývala Šanghaj zaostalým městečkem a smluvním přístavem po první opiové válce. Nábřeží Bund pak představovalo blátivou vláčnou stezku, kterou využívaly zejména lodě podél řeky Huangpu. Vše se změnilo až koncem 19. a začátkem 20. století, kdy se Bund postupně stával rušným centrem globálního obchodu.

Čti více

Nanjing Road

Nanjing Road je šanghajská obdoba Páté Avenue v New Yorku. Pokud tedy pomýšlíte na nejlepší nákupy ve městě, zamiřte sem. Tato přední čínská nákupní ulice se táhne v délce 5,5 km od nábřeží Bund na východě až po křižovatku u chrámu Jing

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.