Hotel Dali Landscape byl otevřen 29. září 2002. Hotel se nachází v srdci světoznámého starobylého města Dali, jen kousek od tří pagod Cangshan, Erhai a Chongsheng. Jeho architektonický styl je důstojný a elegantní a zdůrazňuje podstatu architektonické kultury Bai. Hotel se skládá ze 6 nádvoří s 283 pokoji. Aby odrážel a zachovával architektonické umění národnosti Bai, je hotel postaven starobylými řemeslníky architektury Bai z celého Dali a je vybaven moderním zařízením, charakteristickou výzdobou národnosti Bai a tradiční zahradou, což vytváří hřejivý pocit života, aby si hosté mohli užívat moderní pohodlí, klid a mír zároveň. Můžeme také pocítit architektonickou kulturu samotného hotelu. Hotel disponuje multifunkčním konferenčním sálem a různými styly čínských a západních restaurací, které hostům přinášejí nové nevšední zážitky. Architekturu Bai, kvůli které jsme do Dali přijeli, můžete nejlépe obdivovat na otevřené recepci. Na nádvoří před budovou číslo 6 najdete čajovník vysoký asi 16 metrů (na stromě je umístěna cedule). Hotel má stejná negativa jako předchozí, ale je to hotel, který chcete, přece jen je tradiční a nachází se směrem k centru starého města. Doporučujeme vstupovat do města zadním vchodem. Poloha a architektura je opravdu skvělá.
Tento hotel se nachází v blízkosti několika oblíbených atrakcí, asi 5 minut chůze od trhu Zhongyi, 800 metrů od mostu Nanmen a necelý 1 km od oblouku Loyalty Arch. Hosté mohou v hotelu využít pokojovou službu, nepřetržitě otevřenou recepci a směnárnu. Pokoje v hotelu Lijiang Wangfu jsou vybaveny klimatizací, psacím stolem, rychlovarnou konvicí, minibarem, trezorem, TV s plochou obrazovkou a vlastní koupelnou se sprchou. Hosté zde mají k dispozici fitness centrum, zahradu a restauraci. Jedná se o butikový tradiční hotel ve stylu, který si představíte v nejkrásnějším čínském městě, se všemi pozitivy (turisté si náš hotel fotí), ale i negativy jako v každém památkově chráněném hotelu. V těchto hotelech nejsou v koupelně dveře, ale pouze tradiční paraván místní provenience. Pokoje mají vlastní koupelnu s vířivou vanou a bezplatnými toaletními potřebami. Všechny pokoje mají šatní skříň. Mezi oblíbené zajímavosti v blízkosti hotelu Lijiang Wangfu patří Mufu Palace, Guan Men Kou a Guangbi Tower. Autobus nemá přístup až k hotelu a v případě, že vaše zavazadla odveze poslíček (na autě), bude od vás očekávat spropitné ve výši přibližně 1 euro. Ke snídani doporučujeme místní omeletu s houbami podávanou na terase. Poloha hotelu u jižní brány je doslova geniální. Ale pozor, uličky starého města jsou klikaté, takže si vezměte vizitku a při individuální procházce městem si hotel vyfoťte.
Pokud přijedeme večer, nechceme se přesouvat dál a spát ve městě. Dongyue Xinyue Zhangjiajie Hotel je turistický hotel postavený v souladu s mezinárodními standardy zahraničního cestovního ruchu. Nachází se na východě mostu Cormorant Bay na třídě Yongding, vedle scénického Tianjia Courtyard a přes silnici od sportovní haly Helong. Hlavní budova hotelu Dongyue Xinyue má 28 podlaží o celkové rozloze 30 000 metrů čtverečních. Hotelové pokoje se nacházejí ve 12. až 27. patře s různými typy pokojů. Ve druhém patře hotelu se nachází restaurace „Lu Xiang Qing“ se 13 boxy. Restauraci společně vybudovalo několik čínských šéfkuchařů. Hotel Dongyue Xinyue se opírá o společnost Shandong Qiyuan Enterprise Management Co., Ltd., známou čínskou společnost zabývající se správou hotelů. Vítejte a užijte si nádherné hory, krásnou krajinu a šťastný život!
PRAHA/VÍDEŇ – KUNMING
KUNMING – SHILIN
KUNMING – LIJIANG
LIJIANG
LIJIANG – DALI
Cestou čaje a koní jsme vjeli do bývalého královského města DALI. Město leží na břehu jezera Erhai (čínsky Ucho), které je považováno za jedno z nejkrásnějších jezer v Číně a čínské celebrity si v jeho okolí staví vily. Jsme tu však proto, že Dali bylo po staletí centrem říší Nanzha a Dali, které zahrnovaly kromě Yunnanu i velkou část Myanmaru, Laosu a dokonce i Vietnamu. Staré královské město Dali má na rozdíl od Liyamngu pravoúhlé ulice. Dali je nesmírně rozlehlé a musíte tu mít vlastní dopravu a znát zákoutí. Například staré město je od nového vzdáleno několik hodin jízdy taxíkem. Stejně tak trhy a dokonce i tři pagody jsou vzdáleny desítky kilometrů. Dali je velkolepější než Lijiang, město s obrovskou kamennou obrannou zdí, krásnými uličkami a v nich kostel ve tvaru čínské pagody, konfuciánský chrám literatury, spousta obchodů, restaurací, stovky kaváren. Historické centrum Dali (kde jsme ubytováni) některým připomíná Káthmándú před třiceti lety. Jeden obrovský zážitek, na který máme v našem propracovaném programu spoustu času.
DALI – ANSHUNG
ANSHUNG – GUILIN
GUILIN
GUILIN – LONGSHENG LONGJI
GUILIN – WULINGYUAN
WULINGYUAN – TIANMEN
Po snídani nás autobus odveze k proslulé hoře TIANMEN. Vyvezeme se nejdelší lanovkou na světě (7 kilometrů, 28 minut jízdy samozřejmě v ceně). Právě vyšlo slunce, z hor stoupá mlha a vše je tak nějak neskutečné a neuvěřitelně krásné. Na vrcholu nás čeká příjemná procházka s výhledy, které vám vyrazí dech. Bojíte se výšek? Tady to překonáte. I zde se rozdělíme do skupin. Žlutá trasa (asi 20 minut chůze) a červená trasa ( dvouhodinový okruh). Cesta je víceméně rovinatá, ale s krásnými výhledy a stezky jsou „přilepené“ ke strmým horám.
KANTON
LETADLO – EVROPA
Poznali jsme tu nejkrásnější Čínu, nádhernou přírodu a místa, která jsou známá, ale málokdo z Česka je viděl na vlastní oči. Tento zájezd nastavil laťku opravdu vysoko!
Čínu jsme se ženou navštívili již dvakrát, projeli všechna významná města, čínskou kulturu jsme si doslova zamilovali. Ale víme, že Čína není jen o městech, ale i o nádherné přírodě, a proto nás velmi zaujala vaše nabídka programu Čína pro znalce. Vrátili jsme se před pár týdnu a dosud na to vzpomínáme a promítáme si pestré zážitky. Jih Číny má opravdu co nabídnout, bylo to fascinující, hlavně krasové oblasti a soutěska skákajícího tygra. Třešničkou na dortu byla dechberoucí plavba po řece Li a také náš průvodce Samuel, který se v oblasti dokonale vyznal, se vším nám pomohl a byl skvělým průvodcem 24 hodin denně. Neustále nás zásoboval historkami z čínského venkova, ale i historie. Výborně propracovaná cesta po jihočínské přírodě. Tímto asi máme Čínu procestovanou a rádi bychom navštívili Japonsko. Děkujeme za vše, vaši věrní klienti Dlabalovi.
Zdravím do SNU, ráda bych touto cestou poděkovala za zprostředkování bezvadných zážitků v jižní Číně. Je velká škoda, že všichni jezdí jen po čínských velkoměstech a tato oblast je opomíjená. A že má rozhodně co nabídnout! Ať už jsou to typické vysuté mosty, ze kterých běhá mráz po zádech, krásná rýžová pole nebo kamenný les. Toto byla pro mě pravá Čína, ne přelidněný Peking. Tuto trasu jsem našla jen u vás, a tak jsem neváhala ani vteřinu. Sešli jsme se výborná parta a v doprovodu průvodce Martina to byl jeden velký nezapomenutelný zážitek. Sylvie
Až se ocitnete kolem čínského města Guilin, budete naprosto uchváceni z tamějšího venkovského rázu krajiny a také řekou Li, která se táhne městem i okolními krasovými vrcholky. Zdejší přírodu poznáte nejlépe, když nasednete na loď a poplavíte se po řece Li. Zdaleka nejoblíbenějším úsekem je Guilin – Yangshuo, což je 80 km dlouhá plavba vedoucí podél roztodivných skalních útvarů anebo jeskyní. Tyto oblasti místní pojmenovali velmi poeticky – obdivovat zde můžete například Mount of Unique Beauty (Horu jedinečné krásy), Elephant Trunk Hill (Kopec sloního chobotu) a Reed Flute Cave (Jeskyni Rákosová flétna). Výlety po řece jsou poskytovány buďto na klasických výletních lodích anebo tradičních bambusových pramicích a trvají od několika hodin po několik dní – v závislosti na preferovaném plavidle.
Hlavním a největším městem provincie Yunnan je právě Kunming, též přezdívaný jako „Město věčného jara“. Tuto přezdívku si zasloužil kvůli své poloze – nachází se totiž v téměř tropickém pásmu, ale nadmořská výška 2 000 metrů tomuto místu dodává mírnější a příjemnější klima. Velmi zajímavá je historie města, která přesahuje více jak 2 400 let. Kunming býval totiž hlavní branou ke slavné „Hedvábné stezce“, která usnadňovala obchodování s Tibetem, Myanmarem, Sichuanem anebo Indií. V dnešní době je toto místo považované za jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na jihozápadě Číny. Obdivovat můžete ve městě a jeho okolí třeba: Kamenný les/soubor vápencových útvarů (vzdálen od centra města asi 20 minut), horskou oblast Western Hill s Dračí bránou, jezero Dianchi nebo chrám Yuantong.
Jakmile zamíříte do čínské provincie Guizhou, asi 45 kilometrů od města Anshun, rozprostře se před vámi dechberoucí Národní park Huangguoshu Waterfall s osmnácti hřmotnými vodopády různých velikostí. Tím zdaleka nejvyšším (v celé Asii) je zdejší vodopád Huangguoshu – na výšku měří až 77,8 metrů a na šířku má pak cca 101 metrů. Jeho název znamená v čínštině „Žlutý ovocný strom“. Na tento výjimečný přírodní úkaz se ovšem můžete zahledět i tak trochu z jiné perspektivy. Za vodopádem se totiž nachází jeskyně Shuiliandong (Water-Curtain Cave), ze které získáte doslova nezapomenutelný výhled na masy padající vody. A za slunečného počasí se vám zde mohou naskytnout i pohledy na duhu nad rybníkem Xiniu z různých „jeskynních oken“. Tohle pohádkové místo si určitě nenechte ujít. Na unikátní foto snímky je jako dělané!
110 km jihovýchodně od Kunmingu se nachází oblast mohutných vápencových věží Shilin o rozloze 80 hektarů. Nejvyšší z věží dosahují výšky 30 m. Celá oblast je protkána chodníčky a schodišti vytesanými mezi skalními věžemi. Můžete vystoupat na vrcholky věží a užít si výhled na
celý Kamenný les. Po cestách tu s pohodlnějšími turisty jezdí i elektrobusy. Oblast vznikla před desítkami milionů let díky mořskému dnu, které bylo vyzvednuto do výšky a působením větru a deště došlo k opracování kamenných útvarů do různých podob. Dnes si tak můžete prohlédnout Ženu vyhlížející svého muže, Lotosový květ či dokonce Fénixe česajícího si křídla. Kamenný les je hojně navštěvován čínskými turisty a patří pod ochranu UNESCO.
Někdejší hlavního město starověké provincie Yunnan se nachází v jihozápadní Číně a od města Kunming je vzdálené asi 350 km. Dnes představuje hlavní město autonomní prefektury Dali Bai a také politické, ekonomické i kulturní centrum. Obdivovat zde můžete zejména starobylé budovy, městské hradby nebo městský příkop. Největšími lákadly a taháky v oblasti města Dali jsou pak hora Cangshan a jezero Erhai. Za vidění ovšem stojí i Butterfly Spring Park, kde je možné se kochat rybníkem s průzračnou vodou anebo desítkami tisíc na obloze „tančících“ motýlů – přičemž někteří z nich jsou velcí jako dlaň! A pokud raději dáváte přednost staré čínské architektuře, navštivte třeba Tři pagody chrámu Chongsheng, které pochází z 9. až 10. století!
Staré město Lijiang najdete na jihozápadě provincie Yunnan – posazené je do překrásné krajiny mezi řekou a horami (nikdy kolem něj nebyly vystavěny hradby). Pro zachovalou a pozoruhodnou architekturu je také zapsané v UNESCO. Obdivovat zde můžete dokonce starodávný systém zásobování vodou, který je dodnes efektivní a funkční. Na tomto místě na vás zcela jistě dýchne duch dávné doby – necháte se okouzlit kamennými mosty křižujícími malé potůčky, kanály protékajícími městem, starými dřevěnými budovami lemujícími dlážděné uličky anebo místní menšinou Naxi? Nudit se tu určitě nebudete – Lijiang totiž žije ve velmi aktivním tempu. Hlavními lákadly v okolí města jsou pak tyto oblasti: Soutěska skákajícího tygra (Tiger Leaping Gorge) anebo Sněžná hora nefritového draka (Jade Dragon Snow Mountain). Opomenout byste ale v oblasti neměli ani Dongba Museum (zde se dozvíte více informací o starověké kultuře Naxi), Black Dragon Pool Park, jezero Lashi, jezero Lugu, vesnici Baisha nebo starobylé město Shuhe.
Jednou z vyhledávaných atrakcí v Pekingu jsou též starobylé uličky zvané hutongy neboli „Hutongs“. Pokud tedy chcete nahlédnout do několik stovek let staré historie Číny, určitě do nich zavítejte. Tyto ulice byly postupně vybudované za dynastií Ming a Čching v letech 1368 až 1912 a zachovávají si část tradiční kultury a způsobu života z minulosti. V oblastech natrefíte na malé uličky o šířce jen 40 cm ale také na ty, jejichž šíře dosahuje více jak 10 m. Až budete procházet ikonickými hutongy, můžete si nejen skvěle nakoupit nebo se najíst v jedné z tamějších restaurací, ale poznat také staré obyvatele čínské metropole a jejich každodenní život. Staré město si zkrátka zamilujete už od první chvíle. A jaké hutongy stojí určitě za vidění?
Jakmile se ocitnete ve čtvrti Pudong, neunikne vaší pozornosti velkolepý mrakodrap, jenž je sídlem Světového finančního centra v Šanghaji. Se svou výškou 492 metrů představuje také třetí nejvyšší budovu v Číně a pátou nejvyšší na světě. Jako turistu vás jistě bude zajímat možná návštěva. Zajímavou atrakcí je v rámci Shanghai World Financial Center (zkratka SWFC) zcela určitě vyhlídková plošina Sky Walk s průhlednou podlahou ve stém patře, z níž získáte perfektní výhled na centrum Šanghaje, televizní věž Oriental Pearl i řeku Huangpu. Vyhledávané jsou ale i vyhlídky v 94. a 97. patře, které poskytují pohledy z výšky 423 a 439 metrů nad zemí. Mrakodrap nabízí mimo jiné i ubytování v nejvyšším 5hvězdičkovém hotelu na světě (Park Hyatt Shanghai – mezi 79. až 93. patrem) nebo možnost občerstvení v čínské restauraci nacházející se v 93. patře budovy. Otevřeno je pro návštěvníky denně od 11:00 do 21:00 – doporučuje se zejména denní prohlídka.
Chcete-li na vlastní oči spatřit nejvyšší budovu v Číně, pak musíte zamířit k Šanghajské věži, která byla veřejnosti otevřena v roce 2015. Unikátní mrakodrap s výškou 632 metrů najdete ve finanční a obchodní zóně Lujiazui v Pudongu. Jeho největším lákadlem je vyhlídková plošina ve výšce 546 metrů (118. patro), z níž se můžete kochat skvělými panoramaty města. Nejlepší čas na prohlídku je od 17:00 do 21:00, pokud ale toužíte vidět západ slunce, lépe na místo vyrazit ještě před 17:00.
Nejblíže k nebi nad Šanghají se pak dostanete, když vyjedete až do 125. a 126. patra v neuvěřitelné výšce 583,4 m. Právě zde můžete obdivovat výstavu zvanou „Oko Šanghaje“ (Eye of Shanghai). A aby byla samotná cesta do výšin fascinujícím zážitkem, svezete se nejrychlejším výtahem na světě! Ten jezdí rychlostí 18 m/s. Součástí Shanghai Tower jsou však i patra s relaxačními vestibuly nabízejícími prostor pro volný čas. Vybírat tedy můžete z fitness centra, špičkových restaurací, kaváren, obchodů, knihkupectví, muzea nebo dokonce zahrady v čínském stylu. Otevřeno je zde každý den od 8:30 do 22:00.
Pokud cestujete do Šanghaje poprvé, určitě nezapomeňte na procházku po nábřeží Bund. Právě to je velmi známým symbolem čínského velkoměsta a patří mezi nejoblíbenější i nejrušnější atrakce. 1,5 kilometrů dlouhá stezka, po které se dá příjemně kráčet, se nachází podél břehů řeky Huangpu a nabízí nebývale podmanivý pohled do minulé éry Šanghaje. Právě toto místo totiž sehrálo klíčovou roli v přeměně malého města ve světovou metropoli. Obdivovat zde ale můžete i několik desítek budov v neoklasicistním stylu, jež se staly významnými městskými památkami. Úchvatný je například noční pohled na televizní věž Oriental Pearl nebo na mrakodrap Shanghai World Financial Center. Natrefit můžete během svých toulek podél bulváru i na četné restaurace a obchody.
Zajímavá historie: Až do poloviny 19. století bývala Šanghaj zaostalým městečkem a smluvním přístavem po první opiové válce. Nábřeží Bund pak představovalo blátivou vláčnou stezku, kterou využívaly zejména lodě podél řeky Huangpu. Vše se změnilo až koncem 19. a začátkem 20. století, kdy se Bund postupně stával rušným centrem globálního obchodu.
Nanjing Road je šanghajská obdoba Páté Avenue v New Yorku. Pokud tedy pomýšlíte na nejlepší nákupy ve městě, zamiřte sem. Tato přední čínská nákupní ulice se táhne v délce 5,5 km od nábřeží Bund na východě až po křižovatku u chrámu Jing