1. den: Odlet do Pekingu
PRAHA/VÍDEŇ – PEKING
Odlet do Pekingu a začátek naší krásné cesty.
2. den: Peking – největší náměstí světa, hutongy a noční trhy
PEKING
Přílet do Pekingu. Krátký úvod v hlavním městě Číny. Náměstí nebeského klidu.
3. den: První kroky na střeše světa, ubytování ve staré Lhase, jsme v pohádce
PEKING – LHASA
Krásný let a přistání na tibetské náhorní plošině. LHASA – konečně v Tibetu. Ubytování kousek od Barkhoru, který je nejposvátnějším okruhem a kam přicházejí poutníci z celého Tibetu. Náš pobyt v této úchvatné zemi začíná. Pomalejší den, který nám umožní zvyknout si na nadmořskou výšku. Nejsvětější chrám Tibetu Džókhang, magické místo, kde v silné atmosféře nahlédneme i do víry Tibeťanů.
4. den: Lhasa – sen každého cestovatele, Potala a největší klášter na světě
LHASA – POTALA – NORBULINKA
Palác Potala – sídlo Dalajlámů a pýcha a sláva Tibetu byl budována jako nejkrásnější stavba Asie. Ve skutečnosti je velkolepější než na fotografiích. Potalu si prohlédneme důkladně a můžete porovnat, zda je krásnější přes den nebo v noci. Norbulinka – nevynecháme ani letní sídlo dalajlámů a u paláce toho posledního si vysvětlíme, proč v něm už více než půl století nepobývá.
5. den: Výlet k dalajlámovu klášteru a výstup na posvátnou horu
LHASA – GANDEN – LHASA
Odjíždíme do kláštera Ganden (4300 m. N. M.), kde před 600 lety vznikl důležitý řád tibetského buddhismu Gelukpa, jehož nejznámějším představitelem je Dalajláma. Nahlédneme do zákoutí kláštera, projdeme se po kóru poutníků. Kdo má dobrou kondici, udělá si túru na posvátnou horu a uváže zde modlitební vlaječky lungta s buddhistickými sutrami. Magické výhledy na rozlehlou tibetskou krajinu a povodí řeky Kyu-Chu. Procházíme tibetským venkovem. Potkáme stáda jaků, či nomády, jejichž každým rokem ubývá? Vyprávění o nebeském pohřbu. Návrat do Lhasy.
6. den: Blankytné himálajské jezero a atmosféra z filmu Sedm statečných
LHASA – YAMDROK TSO – GYANTSE
Opouštíme Lhasu a vyrážíme na západ. Naše první cesta směřuje do GYANTSE – města hrdinů. Zastavíme se u krásného jezera Yamdrok, které je jedním z přírodních skvostů Tibetu. Neskutečně tyrkysová barva a nádherné fotografie. Troufnete se vyfotit na jakovi? Projíždíme dech beroucími průsmyky a poprvé stoupáme nad 5000 m. Příjezd do Gyantse, procházka kouzelným starým městem. Atmosféra jako z filmu Sedm statečných nebo Game of Thrones. Prohlídka kláštera Pelkor Chode se stúpou Kumbum, která má 108 kapliček a nádherně zrestaurované malby. Na závěr vyhlídka na město při západu slunce a osvětlenou pevnost.
7. den: Posvátná kora kolem sídla pančenlámů
GYANTSE – SHIGATSE – SHEGAR
Krátký přesun do SHIGATSE, které je druhým největším městem Tibetu. Jak se vyrábí tsampa? Důkladně si prohlédneme chrám Tashilhumpo (sídlo Pančenlamy) a u hrobky 10. Pančenlamy si řekneme více o životě tohoto velkého muže. Pokračujeme dále na západ a obdivujeme jedinečnou, ale drsnou tibetskou přírodu, stejně tak vynalézavost a pracovitost místních, míjíme stany nomádů se solárními články. Na čem se ty ovce a jaci vůbec pasou?
8. den: Uvidíme i letos Mt. EVEREST?
SHEGAR – KYRONG
Tibet se s námi loučí velkolepě. Nacházíme se v národním parku Qomolangma a Himaláje jsou na dohled. Postupně se nám ukáže jedna osmitisícovku za druhou. Uvidíme i letos Mt. Everest? Zdoláváme nejvyšší průsmyk a směle překonáváme majestátní Himaláje. Nocleh v pohraničním městečku Kyrong, které se připravuje na nával turistů. Zatím jsme tu sami. Začíná se nám lépe dýchat a po dlouhém čase vidíme stromy. Jsme opravdu ještě v Tibetu?
9. den: Neuvěřitelná změna, zelený svět a příchod do Káthmándú
TIBET – NEPÁL
Po dnech strávených v nehostinném Tibetu se svět kolem nás najednou začne měnit. Na hranicích nás čeká nepálský autobus. Nezapomenutelný sjezd do tropického pralesa Nepálu. Vše je jiné: klima, vegetace, náboženství a vzhled domorodců. Barevným světem vcházíme do Káthmándú. Odpočinek ve velmi příjemném městě v kvalitním hotelu. První nepálská večeře a Everest Beer.
10. den: Nejfotogeničtější město na světě, vysmátí Nepálci a žijící bohyně Kumari
KÁTHMÁNDÚ
KÁTHMÁNDÚ: bylo kdysi podhorskou vesničkou, dnes nás překvapí typickým ruchem křivolakých uliček, kde je stezka cestou a cesta chodníkem. Budeme se prodírat ruchem ulice a pod typickou patinou hledat ty nejfotogeničtější zákoutí pro naše fotoaparáty. Směs staré dřevořezbářské-cihlové architektury, pestrobarevně oblečení Nepálci, obchodnický duch a výjevy jako z Jakubiskova filmu. Vůně a pachy, špína a duchovní čistota. Naše pouť povede z Thamelu plného pašmínových a outdoorových obchůdků přes místa, které mnozí jednotliví cestující marně hledají v knižních turistických průvodcích, až na královské náměstí Durbar, kde potkáme svatých mužů, krávy, holubi, ale i jedinou žijící bohyni naší planety Kumari. Kdo ta Kumari vlastně je? Proč je tak důležitá? Kde vybrnkával svá kytarová sóla zkouřený Jimmy Hendrix? Který dřevěný sloup téměř zaručeně vyléčí všechny vaše bolístky? To vše na jednom místě!
11. den: Největší stúpa, spalování mrtvých a let k Everestu
KATHMANDU – BODNATH – PASHUPATINATH
Osm z deseti himalájských osmitisícovek leží v Nepálu. Chcete je vidět? Máme dva ranní pokusy letět k Everestu. Kdy se sem vrátíte a kdy budete mít možnost vidět majestátnost Himálají z ptačí perspektivy? Pro zájemce, letí se vždy brzy ráno, kdy bývá nejlepší viditelnost. Dnešní den však věnujeme poznání nepálského "Nej". Výlet do káthmándského údolí. Začínáme u jedné z největších stúp světa (větší pouze na Srí Lance) se vševědoucíma Buddhovýma očima, místě, kde žije tibetská populace Nepálu, místě, ze kterého jde neskutečné duchovno a buddhistický klid. Boudnath, nebo nejbudhističtější místo Nepálu a oběd ze střechy s výhledem na tuto majestátní stavbu. Pokračujeme do Pashupatinatu, k přesvatému městu nepálského hinduismu. Zde totiž stoji chrám zasvěcený Pashupatimu. Přítomnost jogínů či Sádhů, všudypřítomných opic, ale hlavně skutečnost, že se zde máme možnost setkat s ceremonií spalování hinduistických zesnulých. Pohřeb je tu obecnou a veřejnou záležitostí. Dnes už končíme? Ještě ne! Vzpomínali jsme už Jimmyho Hendrixe? Zkusíme najít jeho odkaz v jednom z rockových barů naší thamelské čtvrti.
12. den: Poslední pašmínové šály, rozloučení s Nepálem a odlet domů
KATHMANDU – EVROPA
Rozloučení s Asií, transfer na letiště a odlet domů.
13. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů.