1.den: Odlet do Číny
PRAHA/VÍDEŇ - LETADLO
Odlet z Evropy a přelet do Pekingu.
2.den: Štír na Wangfujing
PEKING
PEKING - hlavní město Číny, které musíte vidět. Peking je město, které nelze porovnat s jinou metropolí. Je to svět sám o sobě, jedinečný, kontrolovaný, uspořádaný. Ukazující to dobré i to odlišné, co komunismus s kapitalistickou tváří může znamenat. Peking byl založen dynastií, která nebyla ani čínská, ale inspirovala další císaře až po mocného Maa. Příjezd na hotel, malá aklimatizace a vyrážíme na krátkou prohlídku. Moderní centrum města se nazývá Wangfujing. Jedná se o pěší zónu lemovanou drahými butiky a obrovskými nákupními centry s dobrými restauracemi. Téměř na konci této nevelké nákupní zóny se nachází rušný trh s jídly.
3.den: Největší náměstí, moderní opera a Chrám nebes
PEKING
Poznávání Pekingu začneme v nejznámějším chrámu, který nepatří žádnému náboženství - ani buddhismu, ani taoismu. Podíváme si na místo, kde se panovník modlil za dobrou úrodu. Chrám, kdysi vyhrazený císaři a jeho sluhům, je dnes společenským místem starých Pekinců, kteří si v chrámovém parku zřídili hřiště, kam se chodí socializovat, zpívat, tancovat, cvičit, debatovat, hrát společenské hry a ukázat, jak si vychutnávat důchodový věk. Čínští akrobati patří k nejlepším. na světě. Máte možnost prohlédnout si akrobatickou show jednoho z nejlepších městských akrobatických klubů. Večer je volný a máte čas na návštěvu jedinečných restaurací v Pekingu.
4.den: Velká čínská zeď, Letní palác, Ptačí hnízdo a býčí penis
PEKING – VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ – PEKING
Na tento den se těší většina cestovatelů po Číně. V brzkých ranních hodinách tedy vyrazíme kvalitním klimatizovaným autobusem na sever – k VELKÉ ČÍNSKÉ ZDI, která je největší atrakcí Číny a dle obliby Číňanů jedinou památkou viditelnou z Měsíce. Více než 6 000 km dlouhá starověká stavba je pod patronací UNESCO. My navštívíme místo, které bylo pro Peking strategické k obraně – i proto je zeď v této části dvakrát opevněná. Odměnou za fyzickou námahu bude úžasný výhled do okolí Západních hor a v dálce je z obranných věží vidět také samotný Peking. Budeme hovořit o impozantní povaze technického mistrovského díla a následně se pod zdí pořádně občerstvíme.
Procházka po Velké čínské zdi patří k nejkrásnějším vzpomínkám na velkou Čínu. V tento den uvidíme i výrobu artefaktů z jadeitu. Jadeit, jakožto polodrahokam, má nesmírné množství významů nejen v rámci čínské medicíny a tradiční kultury. Tento kámen je Číňany ceněn více než zlato či diamanty a bývá též součástí dědictví v rámci několika generací v rodině. Jeden z nejcennějších se těží přímo v okolí Pekingu.
Během své poznávací cesty ovšem navštívíme i LETNÍ PALÁC, jenž je pekingskou ukázkou nádherné čínské zahradní architektury. Letní sídlo poslední císařské dynastie pocházející z chladného Mandžuska má vše, co dynastie potřebovala – jezero, chrám, úřední či rezidenční prostory ba dokonce slavnou a na výstavbu finančně i fyzicky náročnou mramorovou loď císařovny Cixi, která vás jistě zaujme (UNESCO). A protože býval Peking dějištěm letních olympijských her, nemůžeme na závěr opomenout prohlídku slavného symbolu olympijského komplexu, kterým je PTAČÍ HNÍZDO s diváckou kapacitou 91 000 osob. Areál se jmény vítězů dokumentující největší letní olympijské hry v historii je prostorem, který v Pekingu určitě stojí za vidění.
5. den: Zakázané město, příběhy o eunuších a poslední nákupy
PEKING
Poslední den věnujeme nejznámější památce v Číně, která odkazuje na její bohatou císařskou historii. Zakázané město bude jakousi třešničkou na závěr. Avšak ještě předtím, než si prohlédneme sídlo velkých čínských dynastií Ming a Čching, projdeme se po největším náměstí na světě. Náměstí Nebeského klidu sice nenabídne lavičky k sezení a ani projížďku na kole, která je zde zakázaná (tanky mají ovšem přístup povolen), představuje ale místo, kde se ráno před východem slunce za zvuku čínské hymny vztyčuje čínská vlajka a kde mladí pionýři střeží památník věnovaný obětem občanské války.
Dále se projdeme kolem moderního Velkého národního divadla, jehož opera patří k nejkrásnějším budovám na světě. „Plovoucí vejce“, jak místní nazývají budovu divadla, doplňuje srdce moderního, historického i ekonomicky silného Pekingu nezaměnitelným způsobem. A nakonec dojdeme konečně k vytouženému Zakázanému městu, které mělo podle legend 9 999 místností. Dodnes se jedná o nejrozsáhlejší palácový komplex na světě s většinou dřevěných a mramorových budov. Tato nejkrásnější ukázka čínské císařské architektury, inspirovaná moderním feng šuej, je pod ochranou UNESCO. Příběhy, které se odehrávaly v jednotlivých částech města, se dodnes vyprávějí jako pohádky a legendy v čínských rodinách.
Zakázané město, dnes také známé jako Palácové muzeum, je součástí prohlídky hlavního města Číny, stejně tak jako ochutnávka místní speciality – pekingské kachny, kterou si dopřejeme v tradiční luxusní restauraci. Tento pokrm se stane dokonalou tečkou za poznáváním obrovské a různorodé země, jakou Čína je. Po obědě ještě navštívíme přední trh s hedvábím, nebo zamíříme za nákupy na pěší zóně Wangfujing a pak nás čeká transfer na letiště a následný odlet do Mongolska.
6.den: Země velkého Čingischána
PEKING – ULANBATAR
Odlet a přílet do Mongolska. Začínáme prohlídku země velkého Čingischána. Našim pronajatým luxusním autobusem vyjíždíme kolem sovětských panelákových sídlišť mezi kterými svítí bílé jurty, 65 km na východ k obrovitánské (40 m vysoké) soše muže tisíciletí. Povinná fotografie a dokoupení teplého oblečení z mongolského kašmíru. Vytvořil Čingischán (1162 -1227) největší zónu volného obchodu minulého tisíciletí a první zastupitelskou demokracii? Obloha je nádherně modrá 250 dní v roce a odpovídá to střednímu pruhu na mongolské vlajce. Čingischán dobyl čtvrtinu světové souše a tím vytvořil největší říši v dějinách lidstva. Díky Mongolům Evropa objevila kompas, kalhoty, střelný prach. Čingischán prosazoval svobodu vyznání a pevné zákony, které musel dodržovat každý, a tím vytvořil systém a řád, jasná pravidla, ve kterých se chytrý člověk uměl zorientovat. Genetici tvrdí, že až 17 milionů lidí dnes nese Čingischánovy geny. Prohlídka hlavního města se zkušeným domorodým průvodcem. Hlavní náměstí – které se nazývá překvapivě Čingischánové, s růžovou budovou opery, parlamentem a moderními budovami. Navštívíme klášter Gandan, který je centrem mongolského buddhismu.
7.den: Odlet do pouště Gobi
KHONGORIN ELS, GOBI
Odlet (1h 20 min) do Dalanzadgadu, hlavního města jižní Gobi. Pod námi písky a písky a druhá největší poušť Asie o rozloze přes 1.5 milionu km2. Vyzvedneme zavazadla, nasedneme do našich terénních UAZů a vyrazíme 50 km ke Zlatým vrchům. Yoliin am je poslední částí 2000 km dlouhého pohoří Altaj. Všude je poušť a tady teče řeka. Všude je rovina a tady je nádherný kaňon. Žije zde bílý leopard, divoké velké kozy argal, vlci a supi. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst celého Mongolska. Po expedičním obědě vyrazíme do opravdové pouště a naše rally pokračuje k největším písečným dunám celé Asie. Khongorin Els jsou vysoké až osm set metrů a my k nim do Sevrei soum směřujeme. Dvacet kilometrů široký a sto kilometrů dlouhý pás, který máme po levé straně je rájem geologů a fotografů. Před večerem přicházíme do našeho luxusního jurtového kempu. Zavazadla Vám k jurtě odnese personál. Světlo proudí přes toono, je zde také elektřina a dveře mají zámek. V těchto jurtách jsou postele s čistými peřinami a dekou z velbloudí srsti, která poslouží v případě zimy. Spíte dva v jedné jurtě. V čistých umyvárnách teče teplá sprcha. Večeře je překvapivě dobrá a Vy si v baru můžete objednat francouzské červené.
8.den: Za dinousauřími vejcemi
HOŘÍCÍ ÚTESY
Pokud jsme večer nestihli, tak budeme mít čas na výstup na nejvyšší dunu okolí v ranních hodinách. Zajezdíte si na baktríjském velbloudovi? Po vydatné pastevecké snídani vyrazíme na dlouhou cestu do Bajanzagu - jde o rozšíření programu. Kromě toho, že jsou tyto červené pískovcové hořící útesy velmi fotogenické, jde o lokalitu, kde se poprvé našla vejce dinosaurů. Fotogenické jsou také stromy saxaul, které zde dokáží přežít. Zde se nachází jedno z největších dinosauřích pohřebišť na naší planetě. Poprvé ho objevil Američan Roy Chapman Andrews, ale kosti dinosaurů se zde nacházejí do dnešní doby.
9.den: Křížem přes Mongolsko
DALANZADGAD – ULANBÁTAR
Ráno nám děvčata v domorodém kroji potře mlékem kola našich terénních aut, požehná nám na cestu a my vyrazíme 565 km směrem do hlavního města. Najednou vidíme stáda velbloudů, tady v Gobi žijí poslední divoce. Frčíme po asfaltce, všude absolutní rovina, kterou prochází. Teprve nyní si uvědomujeme, jak krásnou část Gobi jsme viděli. Stromy kromě dvou oáz neuvidíte. Možná nepřítomnost stromů či keřů nejlépe mluví o tom kde jsme. Vyzkoušejte hoormog což je kumys z velbloudího mléka = fermentované velbloudí mléko. Největší zemi světa bez moře jsme přešli z jihu na sever a už teď ji známe lépe než jiní. Poslední noc v civilizaci před odletem do drsných hor. Snídaně, oběd, večeře v Ulanbátaru.
10.den: Rozlučka s Mongolskem
ULANBAATAR - DOMOV
Poslední ráno v Mongolsku a později transfer na nové Čingischánovo letiště v Ulanbaataru a odlet domů.
11.den: Vítejte doma
DOMOV
Přílet do Prahy/Vídně.