sleva first minute až 30%

Čína, Mongolsko komfortněji

Dvě mocnosti, které mají dlouhou a fascinující společnou historii. Podívejme se na dvě země, které se dostaly po tisíciletích na jiné úrovně. Na druhé straně kapitalistická, koloniální i komunistická tvář druhé nejlidnatější země světa, kterou je Čína. Na druhé straně úžasné Mongolsko, které kdysi Čínu ovládalo a do dnešních dob si zachovalo řadu aspektů tradičního života. 

 
  • Unikátní spojení dvou různých kultur

  • Nejznámější východoasijská poušť 

  • Velká Čínská Zeď, Zakázané město - Peking

  • Přespání na poušti Gobi

  • Velký vládce Čingischán

 
Čti více

Tel.: 224 250 138, 608 482 877   |   Email: cksen@cksen.cz

Termíny a cenyProgram a mapaFotogalerieZážitky ze zájezduTOP místa zájezdu

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku v economy class, přelet Peking – Ulánbátar, letištní poplatky, letištní transfery v Pekingu a Ulánbátaru, ubytování v pokojích pro dvě osoby ve 3* hotelu v Pekingu, ve 2* hotelu v Ulánbátare a v jurtách v Gobi, snídaně v Pekingu a Ulánbátaru, polopenze v Gobi, přepravu pronajatou VIP dopravou, SEN průvodce a místních průvodců podle potřeby v Číně a v Mongolsku, prohlídku Pekingu, prohlídku Ulánbátaru, výlet k Velké čínské zdi, výlety v rámci Gobi, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

víza, ostatní stravu, výdaje osobní povahy, fakultativní program

Ubytování:

Peking – The Dongfang Hotel Beijing a podobný ***, 3 noci

Ulanbátar – Guide hotel *** , 1+1 noc

Poušť Gobi – Jurty v Gobi, 2 noci

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 9000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.
Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.

Hotely v základní ceně zájezdu
Doplňkové služby - SEN premium

 

1.den: Odlet do Číny

PRAHA/VÍDEŇ - LETADLO

Odlet z Evropy a přelet do Pekingu. 

2.den: Štír na Wangfujing

PEKING

PEKING - hlavní město Číny, které musíte vidět. Peking je město, které nelze porovnat s jinou metropolí. Je to svět sám o sobě, jedinečný, kontrolovaný, uspořádaný. Ukazující to dobré i to odlišné, co komunismus s kapitalistickou tváří může znamenat. Peking byl založen dynastií, která nebyla ani čínská, ale inspirovala další císaře až po mocného Maa. Příjezd na hotel, malá aklimatizace a vyrážíme na krátkou prohlídku. Moderní centrum města se nazývá Wangfujing. Jedná se o pěší zónu lemovanou drahými butiky a obrovskými nákupními centry s dobrými restauracemi. Téměř na konci této nevelké nákupní zóny se nachází rušný trh s jídly.

3.den: Největší náměstí, moderní opera a Chrám nebes

PEKING

Poznávání Pekingu začneme v nejznámějším chrámu, který nepatří žádnému náboženství - ani buddhismu, ani taoismu. Podíváme si na místo, kde se panovník modlil za dobrou úrodu. Chrám, kdysi vyhrazený císaři a jeho sluhům, je dnes společenským místem starých Pekinců, kteří si v chrámovém parku zřídili hřiště, kam se chodí socializovat, zpívat, tancovat, cvičit, debatovat, hrát společenské hry a ukázat, jak si vychutnávat důchodový věk. Čínští akrobati patří k nejlepším. na světě. Máte možnost prohlédnout si akrobatickou show jednoho z nejlepších městských akrobatických klubů. Večer je volný a máte čas na návštěvu jedinečných restaurací v Pekingu.

4.den: Velká čínská zeď, Letní palác, Ptačí hnízdo a býčí penis

PEKING – VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ – PEKING

Na tento den se těší většina cestovatelů po Číně. V brzkých ranních hodinách tedy vyrazíme kvalitním klimatizovaným autobusem na sever – k VELKÉ ČÍNSKÉ ZDI, která je největší atrakcí Číny a dle obliby Číňanů jedinou památkou viditelnou z Měsíce. Více než 6 000 km dlouhá starověká stavba je pod patronací UNESCO. My navštívíme místo, které bylo pro Peking strategické k obraně – i proto je zeď v této části dvakrát opevněná. Odměnou za fyzickou námahu bude úžasný výhled do okolí Západních hor a v dálce je z obranných věží vidět také samotný Peking. Budeme hovořit o impozantní povaze technického mistrovského díla a následně se pod zdí pořádně občerstvíme. 

Procházka po Velké čínské zdi patří k nejkrásnějším vzpomínkám na velkou Čínu. V tento den uvidíme i výrobu artefaktů z jadeitu. Jadeit, jakožto polodrahokam, má nesmírné množství významů nejen v rámci čínské medicíny a tradiční kultury. Tento kámen je Číňany ceněn více než zlato či diamanty a bývá též součástí dědictví v rámci několika generací v rodině. Jeden z nejcennějších se těží přímo v okolí Pekingu. 

Během své poznávací cesty ovšem navštívíme i LETNÍ PALÁC, jenž je pekingskou ukázkou nádherné čínské zahradní architektury. Letní sídlo poslední císařské dynastie pocházející z chladného Mandžuska má vše, co dynastie potřebovala – jezero, chrám, úřední či rezidenční prostory ba dokonce slavnou a na výstavbu finančně i fyzicky náročnou mramorovou loď císařovny Cixi, která vás jistě zaujme (UNESCO). A protože býval Peking dějištěm letních olympijských her, nemůžeme na závěr opomenout prohlídku slavného symbolu olympijského komplexu, kterým je PTAČÍ HNÍZDO s diváckou kapacitou 91 000 osob. Areál se jmény vítězů dokumentující největší letní olympijské hry v historii je prostorem, který v Pekingu určitě stojí za vidění.

5. den: Zakázané město, příběhy o eunuších a poslední nákupy 

PEKING

Poslední den věnujeme nejznámější památce v Číně, která odkazuje na její bohatou císařskou historii. Zakázané město bude jakousi třešničkou na závěr. Avšak ještě předtím, než si prohlédneme sídlo velkých čínských dynastií Ming a Čching, projdeme se po největším náměstí na světě. Náměstí Nebeského klidu sice nenabídne lavičky k sezení a ani projížďku na kole, která je zde zakázaná (tanky mají ovšem přístup povolen), představuje ale místo, kde se ráno před východem slunce za zvuku čínské hymny vztyčuje čínská vlajka a kde mladí pionýři střeží památník věnovaný obětem občanské války. 

Dále se projdeme kolem moderního Velkého národního divadla, jehož opera patří k nejkrásnějším budovám na světě. „Plovoucí vejce“, jak místní nazývají budovu divadla, doplňuje srdce moderního, historického i ekonomicky silného Pekingu nezaměnitelným způsobem. A nakonec dojdeme konečně k vytouženému Zakázanému městu, které mělo podle legend 9 999 místností. Dodnes se jedná o nejrozsáhlejší palácový komplex na světě s většinou dřevěných a mramorových budov. Tato nejkrásnější ukázka čínské císařské architektury, inspirovaná moderním feng šuej, je pod ochranou UNESCO. Příběhy, které se odehrávaly v jednotlivých částech města, se dodnes vyprávějí jako pohádky a legendy v čínských rodinách. 

Zakázané město, dnes také známé jako Palácové muzeum, je součástí prohlídky hlavního města Číny, stejně tak jako ochutnávka místní speciality – pekingské kachny, kterou si dopřejeme v tradiční luxusní restauraci. Tento pokrm se stane dokonalou tečkou za poznáváním obrovské a různorodé země, jakou Čína je. Po obědě ještě navštívíme přední trh s hedvábím, nebo zamíříme za nákupy na pěší zóně Wangfujing a pak nás čeká transfer na letiště a následný odlet do Mongolska.

6.den: Země velkého Čingischána

PEKING – ULANBATAR

Odlet a přílet do Mongolska. Začínáme prohlídku země velkého Čingischána. Našim pronajatým luxusním autobusem vyjíždíme kolem sovětských panelákových sídlišť mezi kterými svítí bílé jurty, 65 km na východ k obrovitánské (40 m vysoké) soše muže tisíciletí. Povinná fotografie a dokoupení teplého oblečení z mongolského kašmíru. Vytvořil Čingischán (1162 -1227) největší zónu volného obchodu minulého tisíciletí a první zastupitelskou demokracii? Obloha je nádherně modrá 250 dní v roce a odpovídá to střednímu pruhu na mongolské vlajce. Čingischán dobyl čtvrtinu světové souše a tím vytvořil největší říši v dějinách lidstva. Díky Mongolům Evropa objevila kompas, kalhoty, střelný prach. Čingischán prosazoval svobodu vyznání a pevné zákony, které musel dodržovat každý, a tím vytvořil systém a řád, jasná pravidla, ve kterých se chytrý člověk uměl zorientovat. Genetici tvrdí, že až 17 milionů lidí dnes nese Čingischánovy geny. Prohlídka hlavního města se zkušeným domorodým průvodcem. Hlavní náměstí – které se nazývá překvapivě Čingischánové, s růžovou budovou opery, parlamentem a moderními budovami. Navštívíme klášter Gandan, který je centrem mongolského buddhismu. 

7.den: Odlet do pouště Gobi

KHONGORIN ELS, GOBI

Odlet (1h 20 min) do Dalanzadgadu, hlavního města jižní Gobi. Pod námi písky a písky a druhá největší poušť Asie o rozloze přes 1.5 milionu km2. Vyzvedneme zavazadla, nasedneme do našich terénních UAZů a vyrazíme 50 km ke Zlatým vrchům. Yoliin am je poslední částí 2000 km dlouhého pohoří Altaj. Všude je poušť a tady teče řeka. Všude je rovina a tady je nádherný kaňon. Žije zde bílý leopard, divoké velké kozy argal, vlci a supi. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst celého Mongolska. Po expedičním obědě vyrazíme do opravdové pouště a naše rally pokračuje k největším písečným dunám celé Asie. Khongorin Els jsou vysoké až osm set metrů a my k nim do Sevrei soum směřujeme. Dvacet kilometrů široký a sto kilometrů dlouhý pás, který máme po levé straně je rájem geologů a fotografů. Před večerem přicházíme do našeho luxusního jurtového kempu. Zavazadla Vám k jurtě odnese personál. Světlo proudí přes toono, je zde také elektřina a dveře mají zámek. V těchto jurtách jsou postele s čistými peřinami a dekou z velbloudí srsti, která poslouží v případě zimy. Spíte dva v jedné jurtě. V čistých umyvárnách teče teplá sprcha. Večeře je překvapivě dobrá a Vy si v baru můžete objednat francouzské červené.

8.den: Za dinousauřími vejcemi

HOŘÍCÍ ÚTESY

Pokud jsme večer nestihli, tak budeme mít čas na výstup na nejvyšší dunu okolí v ranních hodinách. Zajezdíte si na baktríjském velbloudovi? Po vydatné pastevecké snídani vyrazíme na dlouhou cestu do Bajanzagu - jde o rozšíření programu. Kromě toho, že jsou tyto červené pískovcové hořící útesy velmi fotogenické, jde o lokalitu, kde se poprvé našla vejce dinosaurů. Fotogenické jsou také stromy saxaul, které zde dokáží přežít. Zde se nachází jedno z největších dinosauřích pohřebišť na naší planetě. Poprvé ho objevil Američan Roy Chapman Andrews, ale kosti dinosaurů se zde nacházejí do dnešní doby.

9.den: Křížem přes Mongolsko

DALANZADGAD – ULANBÁTAR

Ráno nám děvčata v domorodém kroji potře mlékem kola našich terénních aut, požehná nám na cestu a my vyrazíme 565 km směrem do hlavního města. Najednou vidíme stáda velbloudů, tady v Gobi žijí poslední divoce. Frčíme po asfaltce, všude absolutní rovina, kterou prochází. Teprve nyní si uvědomujeme, jak krásnou část Gobi jsme viděli. Stromy kromě dvou oáz neuvidíte. Možná nepřítomnost stromů či keřů nejlépe mluví o tom kde jsme. Vyzkoušejte hoormog což je kumys z velbloudího mléka = fermentované velbloudí mléko. Největší zemi světa bez moře jsme přešli z jihu na sever a už teď ji známe lépe než jiní. Poslední noc v civilizaci před odletem do drsných hor. Snídaně, oběd, večeře v Ulanbátaru.

10.den: Rozlučka s Mongolskem

ULANBAATAR - DOMOV

Poslední ráno v Mongolsku a později transfer na nové Čingischánovo letiště v Ulanbaataru a odlet domů. 

11.den: Vítejte doma

DOMOV

Přílet do Prahy/Vídně.

Čína, Mongolsko
<
>
Socha velkého ČingischánaBrána Zhengyangmen.Poznáte nejkrásnější památky ČínyPeking a Zakázané město večer.Hutong v centru Pekingu.Mauzoleum Mao Ce-tunga na Náměstí Nebeského klidu.Moderní část Pekingu.Budova čínské televize CCTV.Projdete se po Velké čínské zdiNebeským chrámem vás provede náš profesionální SEN průvodceČínská výzdoba chrámůTyto lampiony jsou typické pro ČínuPo ránu si můžete s Číňany zacvičit oblíbené taj-čiČína křížem krážem s CK SENDlouho očekávaná Čínská zeď je před námiProjdete se po jednom z divů světaVelká Čínská zeď je neuvěitelná stavbaVelkou Čínskou zeď si vyfotíte ze všech úhlůOpravdu je vidět Velká čínská zeď z vesmíru?Kvalitní prohlídka se SEN průvodcemČínská architektura je úchvatná a rozhodně vás nezklameNebeský chrám je symbolem PekinguProhlédnete si detaily Nebeského chrámuTěšit se můžete i na letní palác císařské dynastieMramorová loď císařovny Ci xi je hlavní atrakcí Letního paláce Podíváte se k bráně nebeského pokojeDozvíte se zajímavosti o Zakázaném městěS CK SEN do Zakázaného městaNesmí chybět ani fotka se Zakázaným městemSetkání s místnímiDo Zakázaného město lidé mohli jen na pozvání císařeProjdete si typické čínské uličkyNa ulicích budete potkávat místní kaligrafyKaligrafie má v Číně neodmyslitelné místoOchutnáte speciality místní kuchyněMilovníci čínské kuchyně si přijdou opravdu na svéTěšit se můžete na typické pokrmy z bambusových pařníkůOchutnáte místní delikatesu, dim sum?Lákají Vás sépie nebo raději hmyz?Nesmíte si nechat ujít ani originální čínuCo se týče jídla, máte se na co těšitLegendární knedlíčky přímo z uliceNoční čínský streetfood má neobyčejnou atmosféruDomáci jurta na poušti v GobiTradiční spaní v jurtáchNeobvyklé suvenýry v Mongolsku

Peking - zapomenutá Čína

Často se hovoří o tom, jaká je Čína moderní. Nikdo si to ale nedokáže představit, dokud zde není. Peking nás uchvátil již od příletu. Zapomeňte na vousaté dědečky v hedvábném pyžamu srkající čaj na zahrádce. Čína je dravá, akční, průbojná i civilizovaná. Již od začátku na nás působí exoticky a vzdálená našemu světu.Brzy ráno se vydáváme směrem k největší čínské památce – Velké čínské zdi. Jsme zde brzy a tak máme část zdi sami pro sebe. Vyplatilo se přivstat si. Jsme tu sami, procházíme se po zdi zahalené do ranní mlhy. Člověk ani nepočítá s tím, že by někde v Číně mohl být sám. Je to však velmi příjemné. Odpoledne trávíme touláním po Zakázaném městě, procházíme náměstí a chrámy, kde se procházelo 24 císařů a kde se odehrávaly rituálu staré Číny. Večer patří čínské gastronomii. Na pekingské ulici Wangfujing ochutnáváme vše možné i nemožné, hady, štíry, tarantule i beraní penis, ovoce, rýži a různé druhy masa i nemasa na všelijaké způsoby, voňavé, smradlavé, chutné i nechutné. Je to neskutečný zážitek. Někdy sice člověk musí zatnout zuby, aby se mohl zakousnout do pavouka na špejli, o to větší radost z toho má, že ochutnal něco, co je na čínském jídelníčku naprosto běžné. 

Čti více

Výstup na písečné duny, poušť Gobi

Výstup na písečné duny Gobi

Vstáváme brzy ráno ještě před východem slunce. Poté co vyjdeme z našich luxusních jurt (postel a elektřina jsou samozřejmostí), které v Mongolsku volají kherem, se nám naskytne neskutečný pohled na noční oblohu. Bylo to něco, co u nás prostě nezažijete. Jedině že zcela opustíte civilizaci a najdete si místo s minimálním světelným smogem. Uprostřed druhé největší pouště Asie to není vůbec problém. Zapnuli jsme si naše čelovky a na parkovišti jsme nasedli do našich terénních aut. Po necelých 20 minutách jsme přišli k nejkrásnější části písečných dun Gobi. Tato oblast se jmenuje Khongoryn Els a její populární název jsou "Zpívající písky". Když tu fouká, tak písek vydává zvláštní zvuk. My jsme měli bezvětří. Když začalo svítat, vydali jsme se zdolat nejvyšší dunu této části. Byli dva důvody, proč jsme tu byli tak brzy ráno. Jednak když se písek rozpálí, je tu příšerně teplo, a my jsme si chtěli užít toto výjimečné místo s východem slunce. Sundali jsme si boty a nechali jsme si je dole. Je 6 hodin ráno a písek je opravdu studený. Je to určitě lepší než mít plné boty písku, který bychom z nich vysypávali ještě dva roky. Výstup byl docela náročný a celou dobu jsme šli vpředu, ale od půlky cesty končila vyšlapaná stopa a museli jsme razit novou. Nakonec jsme dunu zdolali všichni a odměnou nám byl nezapomenutelný pohled a kombinace pouště, písečných dun a oáz. Po návratu dolů jsme se přesunuli do části, kde jsou nižší duny, ale krásná oáza a kde nás už čekali připraveni baktrijští velbloudi, což je původní druh zde v Mongolsku. Vysadili jsme se každý na toho svého a vydali jsme se na krátkou procházku po dunách a přes oázu k našim již připraveným autům. Udělali jsme poslední fotky a vrátili jsme se do kempu, kde nás čekala snídaně. Úžasné ráno, a to nás den teprve začal.

Čti více

Druhá největší poušť Asie

Ráno se loučíme s Kempinskim a ulanbátarskými zácpami se pomaličku přemisťujeme na letiště. Odlétáme do Dalanzadgadu, což je hlavním městem Gobijského regionu. Let trvá přibližně hodinu a půl a už z letadla je vidět, že se máme na co těšit. Vystupujeme na maličkém letišti, nastupujeme do vozu a za pár minut se dostaneme do nejbližšího jurtového tábora. Jurta je tradiční obydlí kruhového tvaru, ve kterém žijí nomádi v Mongolsku, ale iv okolních zemích. Název pochází z turkických jazyků, tady v Mongolsku se jim říká "ger". V kempu se nasnídáme a čekají nás první hodiny jízdy po cestách-necestách. Našim cílem je strmý kaňon Yolin An, součást pohoří Gurvan Saikhan (z mongolského jazyka "Tři krásy"). Název se dá volně přeložit jako Údolí supů, protože jich tu hodně hnízdí. Jako první navštěvujeme maličké muzeum věnované místní fauně. Dozvídáme se, že kromě koz a ovcí se sem-tam zatoulají i vlci, medvědi nebo rysy. Pokračujeme dále do údolí na nenáročnou túru. Na jeho konci jsou ledovce, ale my se tam tentokrát nedostaneme. Na Gobi před pár dny pršelo, a potoky a řeky jsou pořádně divoké. Poušť je však úplně zelená, vše, co zde roste, ožilo. Vracíme se tedy zpět do vozu a čeká nás pořádná štreka k jedné z dun – Khongoryn Els. Gobi, druhá největší poušť Asie, je převážně kamenitá a za dunami je třeba "kousek" popojet. My už se však vracíme do našeho jurtového tábora. V 11 hodin vypínají elektriku a my můžeme pozorovat jednu z nejkrásnějších hvězdných obloh, jaké jsme v životě viděli. Hned ráno vyrážíme k duně. Khongoryn Els, což v překladu znamená "Zpívající písky", zabírá plochu přibližně 965 kilometrů čtverečních. Vybíráme si jeden z takových výběžků a šplhámena vrchol. Nejrychlejší z nás vyběhli nahoru za půl hodinky, ostatním cesta trvala přibližně hodinu. Z vrchu máme neskutečné výhledy na okolní poušť, která vůbec není fádní, nekonečně zvlněné plochy jsou korunovány výběžky hor, což dodává zemi jedinečný punc. Do tábora se vracíme na baktrijštích velbloudech, což je původní druh zde v Mongolsku. Cesta na nich vůbec není pohodlná a my obdivujeme nomády, kteří na velbloudech projíždějí nekonečné vzdálenosti celé roky. Poobědváme a vyrážíme na další hrbolatou cestu, tentokrát k hořícím útesům. Název tomuto místu dali němečtí paleontologové, protože reliéf útesů z červené hlíny, vytvořený erozí, jim připomínal při západu slunce plameny. Právě v této oblasti byly objeveny jedny z prvních dinosauřích vajec ale i kosterní pozůstatků dinosaurů, například VelociRaptora, kterého znáte z filmu Jurský park. Procházíme se po útesech, fotíme a užíváme si nádherné scenérie. Ještě hodinku ve voze do kempu odpočinout si a zítra se vracíme do Ulánbátaru.

Čti více

Velká čínská zeď a několik zajímavých informací

Starověký architektonický zázrak v podobě Velké čínské zdi má sice poměrně nejasné historické základy, je však jisté, že si podmaňuje ročně několik milionů lidí a patří tak mezi jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí na světě. Co byste tedy měli o Velké čínské zdi ještě vědět?

  • Velká čínská zeď se táhne přes 15 severních čínských provincií, obcí a autonomních oblastí – konkrétně od Pochajského moře na východě až po poušť Gobi.
  • Průměrná výška stěn je 6 až 7 metrů a ta zdaleka nejvyšší má 14 metrů.
  • Hlavním účelem vystavění Velké čínské zdi byla obrana hranic. Stavba však sloužila také k přenosu zpráv pomocí majákových věží a umožňovala i rychlejší přepravu vojáků.
  • Zajímavou přísadou stavebního materiálu na Velkou čínskou zeď byla také lepkavá rýže – díky svým soudržným vlastnostem (svou roli hrál obsah amylopektinu) zajišťovala odolnost stavby. Ta se přidávala do malty.
  • Na budování Velké čínské zdi se podílelo téměř milion dělníků, z nichž celá řada patřila mezi trestance. Náročná fyzická práce si však vybrala i svou daň v podobě stovek tisíců zmařených životů.
  • Má se za to, že část Velké čínské zdi může do roku 2040 úplně zmizet kvůli erozi. Nejohroženější je úsek v provincii Gansu.
  • Další zajímavosti o Velké čínské zdi
Čti více
Prohlédnete si detaily Nebeského chrámu

Peking

Hlavní město Číny je národním politickým, vzdělávacím i kulturním centrem a také nejčastější vstupní branou do země – Mezinárodní letiště Beijing Capital je druhým nejrušnějším letištěm na světě. Peking se však pyšní i přívlastkem „jedno z nestarších měst na světě“! Člověka pekingského (Homo erectus) bylo možné v této oblasti zpozorovat již před 770 až 230 tisíci lety. Dnes je toto čínské velkoměsto v pořadí druhé, co do velikosti (hned po Šanghaji) a návštěvníkům nabídne nespočet fascinujících památek, které jsou dokonce zapsané v UNESCO – např. Velká čínská zeď, Zakázané město, Letní palác, Chrám nebes, hrobky Ming, Naleziště člověka pekingského v Zhoukoudian nebo Grand Canal. V čínské metropoli si najde každý to, co je mu blízké – Peking je zkrátka celosvětově jednou z nejvýznamnějších turistických destinací a mistrem v propojení moderny a tradice, ať už hovoříme o architektuře anebo třeba o gastronomii.  

Zájezdy do Pekingu

Čti více
Peking, Čína

Zakázané město, Peking

V samém srdci Pekingu se nachází nejvýznamnější čínský komplex budov známý jako Zakázané město (Císařský palác nebo také Zǐjìnchéng). Jeho vznik se datuje do doby dynastie Jüan, která se na území vyskytovala v letech 1271 až 1368. Mnohé budovy, které zde uvidíte, však byly dostavěny až v letech 1406 až 1420 – právě od těchto let sloužil komplex zejména císařům z dynastií Čching a Ming. Vstup do oblasti byl tehdy prakticky zapovězen všem „obyčejným“ lidem. Výjimku měli jen členové císařské rodiny anebo třeba kurtizány. Až sem zavítáte, budete naprosto ohromeni rozlohou Zakázaného města, která činí až 720 tisíc metrů čtverečních! Komplex je pak obehnán desetimetrovou zdí se strážními věžemi a příkopem – tento způsob ochrany míval v dřívějších dobách svůj účel. Na prohlídku si vyhraďte určitě několik hodin a neopomeňte navštívit například pět mramorových mostů zvaných Jinshui Qiao (Golden River Bridges), císařský hodovní sál nebo Palácové muzeum s artefakty dávných čínských dynastií. 

Poznávací zájezdy do Pekingu

Čti více

Hutongy v Pekingu

Jednou z vyhledávaných atrakcí v Pekingu jsou též starobylé uličky zvané hutongy neboli „Hutongs“. Pokud tedy chcete nahlédnout do několik stovek let staré historie Číny, určitě do nich zavítejte. Tyto ulice byly postupně vybudované za dynastií Ming a Čching v letech 1368 až 1912 a zachovávají si část tradiční kultury a způsobu života z minulosti. V oblastech natrefíte na malé uličky o šířce jen 40 cm ale také na ty, jejichž šíře dosahuje více jak 10 m. Až budete procházet ikonickými hutongy, můžete si nejen skvěle nakoupit nebo se najíst v jedné z tamějších restaurací, ale poznat také staré obyvatele čínské metropole a jejich každodenní život. Staré město si zkrátka zamilujete už od první chvíle. A jaké hutongy stojí určitě za vidění?

Čti více

Ulička Nanluoguxiang v Pekingu

Pokud vás bude zajímat historie Pekingu, určitě nemůžete opomenout prohlídku tzv. hutongů, což jsou staré ulice čínské metropole. Mezi nejslavnější patří právě Nanluoguxiang – ulice s více než 800letou historií (postavena byla za dynastie Jüan vládnoucí mezi lety 1271 až 1368). Kdysi právě zde žily královské rodiny ale i úředníci, neboť to bylo blízko k Zakázanému městu. Dnes můžete v ulici dlouhé asi 1 kilometr obdivovat unikátní architekturu a lépe poznat tradiční život starých Číňanů. V oblasti se také nachází četné restaurace, kavárny nebo obchůdky se suvenýry a řemeslnými výrobky. Toto místo je rozhodně pastvou nejen pro oči ale i pro ostatní smysly, tak jej nevynechte! Vyčleňte si na procházku podél ulice aspoň pár hodin, abyste nasáli tu správnou atmosféru.

Čti více
Street food na promenádě Wangfujing

Ulice Wangfujing v Pekingu

Ulici Wangfujing při své návštěvě Pekingu určitě nevynechte, pokud jste dobrodruhy a gurmánskými experimentátory. Ochutnat zde totiž můžete ty nejzvláštnější pokrmy, mezi které patří například smažený škorpion, hadí kebab či restovaný hmyz na tyčkách. Nechcete-li však experimentovat s jídlem, samozřejmě nemusíte. I pro vás se něco v kilometr a půl dlouhé ulici Wangfujing najde, neboť je jednou z nejznámějších nákupních oblastí v čínské metropoli. Pořídit zde můžete třeba značkové oblečení, suvenýry, řemeslné výrobky nebo i elektroniku. 

Čti více
Letní palác císařské dynastie v Pekingu

Letní palác v Pekingu

Na západním okraji Pekingu v okrese Haidian se rozprostírá jedna z nejoblíbenějších atrakcí mezi turisty, kterou je Letní palác (UNESCO). Již samotný název památky napovídá, že se toto místo stalo v dřívějších dobách vyhledávaným letním útočištěm císařů a jejich rodin (nacházeli zde úlevu před horkým pekingským sluncem). Základy dnešního letohrádku a zahrad nechal postavit v 18. století císař Čchien-lung z dynastie Čching – ten tehdejším zahradám říkal „Qingyiyuan“ (v překladu „Zahrady jasných vln“). Pokud tedy i vy zatoužíte po procházce v klidné zelené oáze, která doslova dýchá historií, zamiřte do Letního paláce. Vidět můžete v komplexu Letního paláce celou řadu skvělých památek, jako například Palác Renshou (Síň dobročinnosti a dlouhověkosti), Palác Leshou (Síň radosti a dlouhověkosti), Palác Yulan, jezero Kunming, Pavilon Foxiang (41 metrů vysoký buddhistický chrám s osmi patry), most se sedmnácti oblouky nebo také chodbu Long Corridor, ulici Suzhou a Longevity Hill – 58 metrů vysoký kopec „dlouhověkosti“, jenž býval sídlem některých nejdůležitějších budov Letního paláce.

Čti více

Chrám nebes v Pekingu

Tato památka založená v 15. století a zapsaná v světovém dědictví UNESCO je známá také jako Císařský obětní oltář v Pekingu. Chrám nebes je v podstatě komplexem dvaadevadesáti starobylých kultovních staveb, které jsou zasazené do zahrad s borovicovými lesy. Uspořádání jednotlivých budov má duchovní význam – představuje vztah mezi lidským a Božím světem, plus se dotýká čínského učení zvaného kosmologie, v němž hráli roli i čínští císaři z dynastií Ming a Čching. Ti se zde modlili v Síni modliteb za lepší úrodu a přinášeli oběti nebesům. V komplexu je však k vidění např. i Síň abstinence, kde se císaři postili po obřadu obětování. 

Čti více

Věž CCTV v Pekingu

V Pekingu se však nachází ještě jedna atrakce spojená s Čínskou televizí. Je jí CCTV věž vysoká včetně špičky a antény 405 metrů. Může být často zaměňována s budovou ústředí – jde ale o dvě odlišné stavby! S touto televizní věží se totiž pojí daleko delší historie. Postavena byla již v roce 1994 a od téhož roku otevřena i veřejnosti. Nejoblíbenější je zde vyhlídková plošina, na kterou se dostanete výtahem až do 238 metrů (22. patro). Získáte tak skvělý panoramatický pohled na Peking. Jakmile se pokocháte čínskou metropolí z jiné perspektivy, můžete také sjet do 19. patra a navštívit TV kulturní sál, prohlédnout si expozice a dozvědět se něco málo o historii televizní věže – CCTV má tu nejvyšší na světě. Toť ale není vše! Pokud vás přemůže hlad, v 18. patře je možné zavítat do otáčivé restaurace, kde si vychutnáte čínskou ale i západní kuchyni. Věž bývá otevřena každý den od 8:30 do 22:00.

Poznámka: Pod CCTV věží se též nachází Pacifický podvodní svět – tedy obří akvárium se stovkami mořských živočichů.

Čti více

Ptačí hnízdo v Pekingu

Pekingský národní stadion je známý v Číně a také po celém světě pod přezdívkou „Ptačí hnízdo“. Navržen byl jako primární stadion pro olympijské hry konané v roce 2008 – využíval se pro závody na dráze a v poli, k fotbalu nebo například k hodu diskem. Po ukončení olympiády se budova otevřela veřejnosti a začala sloužit k sportovním soutěžím či rekreačním aktivitám. O unikátní design Pekingského národního stadionu se postarali tři architekti (dva ze Švýcarska a jeden z Číny), tj. Pierre de Meuron, Li Xinggang a Jacques Herzog – ti měli svým návrhem zajistit nejen výjimečný a inspirativní vzhled, ale i odolnost proti případnému zemětřesení. Sami tak můžete posoudit, zda se pánům umělcům podařilo tyto požadavky zrealizovat. Vnější plášť budovy je opravdu originální, neboť na jeho vytvoření byla použita mohutná ocelová konstrukce (její rozložení připomíná právě ono „ptačí hnízdo“). 

Čti více

Úhelný vrh

Přímo za Zakázaným městem v Pekingu se nachází uměle vytvořený kopec známý též jako Úhelný vrh (Coal Hill), Prospect Hill nebo park Jingshan. Vytvořen byl v roce 1420 z navršené hlíny, jež se nahromadila po vyhloubení příkopů kolem Zakázaného města (Palácového muzea). Pokud byste si ale mysleli, že se jedná o obyčejný „kopec“, byli byste na omylu. Vybudován byl totiž v souladu s principy feng-shui, a navíc měl chránit císařský palác před chladnými severními větry. Coal Hill neboli Uhelný vrch je spojován především s dynastií Ming, neboť právě zde si vzal život dle legendy poslední císař dynastie Čchung-čen – údajně, když se blížila mandžuská vojska. Zajímat vás ale bude nejspíš i důvod názvu „Uhelný“. Ten je odvozen ze skutečnosti, že se na úpatí kopce kdysi často hromadilo uhlí. Chcete-li vidět Zakázané místo z jiné perspektivy a stojíte o bezkonkurenčně skvělé foto snímky, vystoupejte na vrchol kopce za časných ranních hodin a kochejte se. Dokonalá panoramata vám poskytne i tamější Pavilon věčného jara (Wanchungting)! Otevírací doba parku Jingshan je od dubna do října stanovena na 6:00 až 21:00 a od listopadu do března na 6:30 až 20:00.

Čti více

Náměstí Nebeského klidu v Pekingu

Mezi světově nejznámější veřejná prostranství patří bezesporu Náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Svůj název získalo po stejnojmenné Bráně nebeského klidu, která odděluje náměstí od Zakázaného města. I přesto, že je na první pohled toto místo obyčejným betonovým polem, nese v sobě hodně výjimečného. Náměstí totiž představuje domov pro mnoho zajímavých čínských památek (krom nedalekého Zakázaného města). Jsou jimi například Čínské národní muzeum, Velká síň lidu, Památník lidových hrdinů a Mausoleum Mao Ce-tunga. Oblast má však i důležitý historický význam – v roce 1949 zde vyhlásil Mao Ce-tung založení Čínské lidové republiky a roku 1989 se na náměstí odehrály studentské protesty a následný masakr ze stran Lidové osvobozenecké armády. Při němž zcela zbytečně zahynulo mnoho demonstrantů. Až na toto veřejné místo zamíříte, připravte se po většinou na davy lidí a vysoké množství čínských strážníků. 

Čti více

Buddhistický chrám Lama

Hlavním a největším buddhistickým chrámem v Pekingu je Chrám Lama známý též jako Yonghe Lamasery.Postaven byl v roce 1694 jako součást městských hradeb pro císaře Jung-čenga z dynastie Čching. O několik let později (roku 1722) se jeho syn – císař Čchien-lung postaral o ubytování pro 300 tibetských mnichů a 200 čínských studentů. Právě od té doby začal chrám sloužit jako jedno z největších center buddhismu mimo Tibet. Až zavítáte do skvostného interiéru této výjimečné památky, můžete obdivovat hned 5 různých síní, tj. hlavní budovu chrámu, Síň nebeských králů s dvojicí bronzových lvů, Síň harmonie a míru s třemi bronzovými sochami Buddhů, Síň věčné ochrany, která bývala rezidencí císaře Jung-čenga a Pavilon deseti tisíců štěstí s obří sochou Buddhy, jež je vyrobená ze santalového dřeva. Otevřeno je v chrámu dle sezóny, tj. od 1. 11. do 31. 3. v čase 9:00 až 16:30 a od 1. 4. do 31. 10. v čase 9:00 až 17:00.

Čti více

Brána Zhengyangmen

Na jih od Náměstí Nebeského klidu najdete bránu Zhengyangmen, která je též známá jako Qianmen. Za dynastie Ming a Čching sloužila jako jižní brána hlavního města, tudíž se s ní pojí 600 let dlouhá a zajímavá historie. Postavena byla již v roce 1419 a sloužila jako vchod pouze pro císařské kočáry. Otevírala se ostatně jen tehdy, kdy jel císař uctívat nebe do Chrámu nebes nebo během svatby císaře a císařovny. Dříve se také brána skládala ze tří různých částí, tj. Vstupní věže, Lukostřelecké věže a barbakánu mezi oběma věžemi (pozn.: barbakán býval jakousi pevností či tvrzí, která měla ochránit věže před případným útokem a zničením). Dodnes se v místě ale zachovala pouze Vstupní věž a ta Lukostřelecká, protože v místě tvrze byla vystavěna ulice. 

Navštívit můžete muzeum nacházející se ve čtyřech patrech brány Qianmen. Obdivovat v něm lze například vyobrazení imperiálního průvodu císaře Čchien-lunga za dynastie Čching, historická fakta samotné brány i kulturní dobové předměty jako malby, kaligrafie a podobně.

Čti více
Velká čínská zeď

Velká čínská zeď

Jedno oblíbené čínské přísloví zní takto „Nikdo nemůže být skutečným hrdinou, dokud nebyl na Velké čínské zdi.“ Tato slova jasně deklarují to, co pro Číňany zmíněná starověká památka znamená. Její výjimečnost ostatně pochopíte, až ji uvidíte na vlastní oči. Název Velká čínská zeď zní v čínštině „Changcheng“, což je v překladu „Dlouhá zeď“ – její délka přesahuje více než 6 000 kilometrů! Táhne se od pevnosti Shanhaiguan na východu až po Jiayuguan na západu a spatřit ji můžete i v těchto místech: Peking, Hebei nebo Tientsin. Průměrná výška zdi je pak zhruba šest až osm metrů a na šířku po ní přejde bez problémů až pět koní anebo deset mužů. Nejvíce návštěvníků zavítá tradičně do průsmyku Badaling, kam se snadno dostanete z Pekingu veřejnou dopravou. Za návštěvu však stojí i úsek Mutianyu vzdálený od hlavního města Číny asi 70 kilometrů. Zajímavostí je, že některé nejstarší úseky Velké čínské zdi byly postavené již v 7. století před naším letopočtem – a tak zde na vás dýchne opravdová čínská historie!

Poznávací zájezdy na Velkou čínskou zeď

Čti více

Máte předběžný zájem o tento zájezd? Budeme Vás kontaktovat, rádi zodpovíme všechny Vaše dotazy a zašleme kalkulaci zájezdu na Váš email.







Povinné pole

Formulář byl odeslán, děkujeme.