1. den: Na cestě do šťastné země
PRAHA/VÍDEŇ – DILLÍ
Odlet do Indie.
2. den: Nejlepší čaj na světě a himalájská železnice (UNESCO)
DILLÍ – BAGDOGRA – DARDŽELING
Let do východní Indie, tak rozdílné od turisty navštěvovaných oblastí. Bezprostředně po přistání začínáme našim pronajatým autobusem stoupat do himálajských kopců. Teprve v roce 1841 zde začali Britové pěstovat čaj, dnes se čaj Dardžilingu řadí mezi nejvyhledávanější druhy na světě. Kolem nás čajové plantáže a fantastické přírodní scenerie. Není divu, že DARDŽILING již v 19. století sloužil jako sanatorium bílých dobyvatelů Indie. Kolem nejvyšší železniční stanice Indie (podaří se nám i letos získat lístky na slavnou Himálajskou železnici (UNESCO)? Vcházíme do města vysoko v horách. Ubytování. Večeře v kvalitní restauraci, jakou byste zde nečekali. Vychutnávání večerního města, které má podobné fluidum jako Káthmándú.
3. den: Východ slunce a čtyři z pěti nejvyšších štítů jako na dlani
DARDŽELING – TIGŘÍ VRCH
První z velkých vrcholů naší cesty. Ještě za tmy vyjíždíme v pronajatých džípech na Tygří vrch. Pokud nám bude Buddha nakloněný, zažijeme zde cosi, co nám zůstane v paměti na celý život. Je toto nejkrásnější východ slunce, jaký se dá na naší planetě zažít? Čtyři z pěti nejvyšších vrcholů naší planety jako na dlani včetně tibetsko-nepálského Mt. Everestu a sikkimské Kančenčongy. Zpět do DARDŽILINGU: čajové plantáže, ochutnávka čaje a nákupy toho nejlepšího, co se urodilo. Organický, ortodoxní čaj, první jarní sběr a rozdíl mezi jednotlivými zahradami. V himálajském institutu si popovídáme o Himálajích od Kašmíru až po Arunačal Pradéš a Barmu a navštívíme ZOO s Červenou pandou, sněžnými tygry a leopardy.
4. den: Přes řeku Teesta do Sikkimu – jsme v nejmladším státě Indie
DARDŽELING – GANGTOK
Přes řeku Teesta se přehoupneme na další hřeben, kde nás již čeká GANGTOK, hlavní město Sikkimu, státu, který byl ještě v roce 1975 nezávislým královstvím. Ještě i dnes sem cizinci potřebují speciální povolení. Klášter Enchey řádu Nyingma je jedním z nejdůležitějších v celém Sikkimu. Sedící Buddha a sochy učenců kolem. Věčné kolo bytí, dordže – symbol moci, svastiky a další náboženské výjevy a nástroje nás fascinují na každém kroku. Večer se projdeme po pěší zóně Ghandi marg, tak netypické pro Indii. Pohledy na Kančenčongu z východní strany.
5. den: Nejlevnější alkohol a komu patří klášterní miliony?
GANGTOK
Klášter RUMTEK je snem cestovatelů. Patří budhistickému řádu Kagyupa. Když Číňané okupovali Tibet, jeho svatost Gyalwa Karmapa, 16. reinkarnace Karmapy (obdoba dalajlámy z řádu Gelukpa) utekl právě sem. Rozdíly v jednotlivých řádech. Komu patří klášterní miliony? Jakou roli hraje Šarmapa? Lanovkou zpět do města. Další překvapení. Pro zájemce návštěva pořádného bollywoodského trháku.
6. den: Raftujeme jako Richard Gere a Ježíš s čepicí Dalajlamy
GANGTOK – KALIMPONG
Scházíme z hor podél posvátné řeky Sikkimu Teesta, na které si můžete zaraftovat (cca 70 USD). Na této řece raftoval i Richard Gere. Levý břeh patří Západnímu Bengálsku, pravý jižnímu Sikkimu. Garantujeme velké zážitky. Dotkněte se himálajské přírody z jiné perspektivy. Přijiždíme do města KALIMPONG. Předtím patřilo Bhútánu, později maharadžovi z Cooch Beharu, pak bohatým Britům a nyní Západnímu Bengálsku. Nepálští bojovní Gurkové by ho však rádi viděli ve svých rukou. Místní trh, Krišnův chrám a neobvyklý křesťanský kostel s podobiznami Ježíška ve žluté čepici Dalajlámy.
7. den: Ječí sýr a vepřové s ředkvičkami v horském království osvíceného vládce
KALIMPONG – PHUENTSHOLING
Máte pocit, že jste už viděli dost? Omyl! Začíná druhá kapitola naší cesty. Překračujeme hranici a vše kolem nás se mění. Jsme v horském království BHÚTÁN, v říši draka s vysokým analfabetismem, nedávno zrušeným otroctvím a s prastarou kulturou s množstvím rituálů, kterými je propleten každodenní život. Transfer pronajatým minibusem do tradičního first class hotelu. Pohoštění: kewa datse jsou brambory s roztaveným jačím sýrem, phak ša laphu zase vepřové s obrovskými ředkvičkami, kvalitní čaj a silné pivo Druk. Každé jídlo během celého pobytu v Bhútánu se při tomto zájezdu bude podávat formou švédských stolů a vždy se bude klást velký důraz na vaši absolutní spokojenost. Jsme v péči samotného krále. Jak bude fungovat demokracie, kterou chtějí implementovat právě v těchto letech?
8. den: Tam, kam se dokutálí kámen z Himalájí a hlavní město se živým semaforem
PHUENTSHOLING – THIMPU
O Bhútánu se říká, že končí tam, kam se dokoulí kámen z Himálají. Proč? Vysvětlíme si. Opouštíme indickou planinu a pokračujeme do bhútánských hor přes překrásné údolí. Kolem vodních elektráren, které v Bhútánu staví Indové (i o tom si povíme více) stoupáme do druhého města Bhútánu. Příchod do THIMPU, které je jediným hlavním městem na světě bez světelné signalizace.
9. den: Los poštípaný včelami, střelba z luku a zázračná Bhútánská medicína
THIMPU
CORTEN věnovaný třetímu králi Bhútánu. Jeho Excelence Jigme Dordži Wangčuk a zástupy lidí, kteří kolem něj krouží v modlitbách. Takin, jehož chtěl král pustit na svobodu, ale vždy se mu vrátil. Navštívíme školu 13 tradičních řemesel a podíváme se na největší knihu na světě, která je ukryta v národní knihovně. Právě zde si můžete nechat zhotovit bhútánskou poštovní známku s vaší fotkou. Odpoledne volný program a prostor na nákupy, na shlédnutí bhútánského národního sportu – střelby z luku či na návštěvu tradiční nemocnice, kde se můžete nechat zdarma vyšetřit a dostanete léky z horských bylin, kterými je Bhútán tak pověstný.
10. den: Nejvyšší nedobytná hora planety a hrobka sjednotitele Bhútánu
PARO – DRUGYEL DZONG – DOČU LA – PUNAKHA
Krátká cesta na sever k hranicím s Tibetem a DRUGYEL DZONG. Místo, kde Bhútánci několikrát porazili dobyvačnou armádu z Tibetu. Uvidíme DŽOMOLHARI (7 329 m), posvátnou bílou horu, která se stydí a často je v oblacích? Cesta do sedla DOČU LA, kde si při dobré kávě vychutnáme výhledy na východní Himálaje a přehoupneme se do úrodného údolí k původnímu hlavnímu městu. Návštěva kláštera Božského blázna, který se v 15. století snažil přiblížit buddhismus lidu přes alkohol a sex a dosud je jedním z nejpopulárnějších světců. Požehná nám mnich velkým penisem ze slonovinové kosti? Další mystické místo na naší cestě. PUNAKHA. Její starý dzong je dosud zimním sídlem Ďže Khenpa. Sjednotitel Bhútánu je pohřben právě zde. Velkolepá stavba, nádherně zrekonstruovaná, strmé schody do Utse, impresivní malby, všudypřítomní mniši, obrovská socha Buddhy Šakjamúniho.
11. den: Prastarý Dzong a národní muzeum v Paro
PUNAKHA – PARO
Cesta zpět kolem sedla DOČU LA a naše druhá šance. Uvidíme nejvyšší nepokořený vrchol na světě? Čeká nás PARO s prastarým dřevěným mostem a prvním dzongem – pevností. Předtím navštívíme národní muzeum, které v sobě skrývá působivou sbírku tradičních bhútánských masek. Doplníme si důležité informace z historie a zodpovíme nezodpovězené otázky. Odpoledne náš čeká návštěva tradiční farmy. Muži si obléknou Gho, dámy tradiční oděv Kira, ve kterých si zasoutěžíme v lukostřelbě a v tradičních bhútánských šipkách.
12. den: Tygří hnízdo – magický symbol bhútánské Šangri La
PARO – TIGŘÍ HNÍZDO – PARO
Další vrchol naší cesty. Treking (polovina cesty se dá přejít na malém koníku) k pohádkovému TYGŘÍMU HNÍZDU, buddhistickému chrámu nalepenému vysoko na skále, kde meditoval samotný Padmasambava = Guru Rinpoče. Volno ve městě, kde stačí jen vnímat. Výjimečný zážitek.
13. den: Rozloučení s kopci a čistými dušemi
THIMPU – EVROPA
Transfer na letiště a odlet domů.
14. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů.