1. den: Check in
LETADLO
Odlet z Evropy a dlouhý let na druhý konec světa kvalitní leteckou společností.
2. den: Kdy už tam budeme?
LETADLO
Stále jsme ve vzduchu, ale už na jižní polokouli.
3. den: Největší město jižního ostrova
CHRISTCHURCH
Přílet do CHRISTCHURCH, největšího města Jižního ostrova. Postupná aklimatizace na jižní polokouli a prohlídka města. V roce 2011 město zasáhlo více zemětřesení a dnes se opět probouzí jako nejkulturnější město Jižního ostrova. Centrum bylo postiženo zemětřeseními v září 2010 a v únoru 2011. Při druhém padla většina budov a město tak získalo nové panorama. Středem města je náměstí Church square, kde stojí katedrála anglikánské církve. Momentálně je v rekonstrukci po soudních sporech o její demolic. Rekonstrukční práce začaly v polovině roku 2019. Náměstí samo o sobě je centrem a koná se zde několik akcí. Worcester street spojuje toto náměstí s botanickou zahradou, při níž se nachází i muzeum. Město se vzpamatovává z nejhoršího a neustále se buduje. Po zemětřesení v roce 2011 byla většina obchodů, bank a jiných veřejných zařízení nahrazena provozovnami z lodních kontejnerů s názvem Restart. Na tomto místě již dnes stojí opět nové budovy a život se pohnul dál. My navštívíme v rámci procházky po městě ty nejdůležitější památky. Christchurch je výchozím bodem při průzkumu Antarktidy a na letišti zde je celá jedna část vyhrazená právě zásobovacím letadlům pro tento bílý kontinent. Je zde množství parků, přes centrum teče říčka s příjemnou promenádou a zmiňovaná botanická zahrada je úžasnou oázou uprostřed města. Den zakončíme večeří v některé z oblíbených restaurací.
4. den: Nejvyšší hora Mt. Cook a adrenalinový Queenstown
CHRISTCHURCH – QUEENSTOWN
Časný ranní odjezd a vyrážíme napříč Jižním ostrovem. Čeká nás celodenní přesun až do hlavního města adrenalinu, QUEENSTOWN. Po opuštění města přecházíme úrodnou krajinou, kde se pěstují různé plodiny. U městečka Geraldine začneme vstupovat do hor. Cestou zahlédneme první ledovcové jezero Tekapo. Na jeho břehu se nachází malý kostelík Dobrého pastýře, který se často objevuje v publikacích a dokumentárních filmech z Nového Zélandu. Pokračujeme dále až k jezeru Pukaki. Tak modrou vodu jen těžko někde na světě najdete. Pokud nám vyjde počasí, na druhém konci jezera uvidíme nejvyšší horu země, Aoraki / Mount Cook a budeme se kochat krásami Jižních Alp. Absolvujeme krátkou procházku pod nejvyšší horou Nového Zélandu. Horami a údolími budeme pokračovat směrem na jih. Město Cromwell je důležitá křižovatka a nás přivede na cestu do Queenstownu. O 35 km dále je most Kawarau, ze kterého se v roce 1988 skočil první komerční bungee na světě. Řeka Kawarau nás mezi nejjižněji položené vinice na světě dovede až na břeh jezera Wakatipu a do Queenstownu. Projdeme se po březích jezera a centru městečka. Na Jižním ostrově je to nejživější turistické město. Je výchozím místem pro vícero výletů a je centrem adrenalinových sportů, i díky A.J.Hacketovi a jeho bungee jumpingu. Dopravte se lanovkou na vyhlídku na město, jezero a nádherné hory, nebo si sedněte do některé z restaurací. Výběr je velmi široký.
5. den: Nejdeštivější místo Nového Zélandu
QUEENSTOWN – MILFORD SOUND – QUEENSTOWN
S východem slunce vyrážíme do nejkrásnějšího národního parku Nového Zélandu. Lonely Planet toto místo prohlásilo za jedno z míst, které musíte ve svém životě navštívit. Jižní ostrov má řadu zajímavých míst, Fjordland a zátoka Milford Sound jsou však na předních příčkách. Nádherná divadelní cesta, podél které se pasou stáda jelenů a ovcí nás přivede do města Te Anau na břehu stejnojmenného jezera. Zde vstoupíme do pohádkové země. Cestu lemují vysoké hory Jižních Alp porostlé bujným lesem a množstvím vodopádů. Po chvíli je přestanete počítat. Budeme zastavovat na zajímavých a fotogenických místech. Ve vyšších polohách hledejte vzácného horského papouška Kea, který žije pouze v těchto horách. Nejčastěji ho vídáme u tunelu Homer. Za tunelem začneme klesat, až přes nádhernou "džungli" přijdeme do Milford Sound, které se pyšní titulem nejdeštivějšího místa Nového Zélandu a jedním z nejdeštivějších míst na Zemi. Přímo v zátoce je možnost absolvovat fakultativní 2 hodinovou plavbu lodí, která vyplouvá na Tasmanovo moře. Výlet doporučujeme objednat předem, protože je o něj velký zájem a je to hlavní důvod, pro který sem návštěvníci chodí. Poplujeme na moderních lodích, které se podél skalnatých břehů doplaví až k ústí do Tasmanova moře. Je možné, že během plavby zahlédneme i delfíny, tuleně či velryby. Ve vodě loď občas provázejí i tučňáci, kteří žijí na novozélandských březích. Příjemná plavba s výkladem v neuvěřitelně krásném prostředí. Po plavbě se budeme vracet stejnou cestou do Queenstown. Návrat do hotelu a volný program ve městě.
6. den: Svítící "červi" při nejznámějším ledovci
QUEENSTOWN – WANAKA – FOX GLACIER
Pokračujeme v cestě po Novém Zélandu směrem na západní pobřeží. Naší první zastávkou bude městečko Wanaka na břehu stejnojmenného jezera, které je ukázkou, jak vypadal Queenstown před 20 lety. Uděláme si tu přestávku na kávu a krátkou procházku po břehu jezera. Za městem budeme procházet podél jezerech Hawea a Wanaka až vstoupíme do národního parku Aspiring. Projdeme se přes nádherný prales se stromovými kapraďorosty k říčce a Blue Pools. Voda má během roku v průměru 10-12 ° C, ale kdo chce, může se vykoupat v tyrkysové vodě. V lese roste stromové kapradí a další zajímavé rostliny. U městečka Haast, které je často zkoušeno silnými povodněmi, se dostaneme na západní pobřeží. Stojíme na břehu Tasmanova moře a na druhém konci je jižní okraj Tasmánie, vzdálen přibližně 1800 kilometrů. Divoké pláže, na břehu prales se stromovým kapradím a vysoké hory. To je charakteristika západního pobřeží. Míříme do městečka Fox Glacier nebo Franz Josef. Známý ledovec Fox Glacier je od února 2019 pro veřejnost uzavřen. Povodně zničily přístupovou cestu a způsobily škody, které neumožňují bezpečný přístup k ledovci. Ledovce jsou v této oblasti známé zejména kvůli jejich blízkosti k moři a tím, že sjíždějí do nízkých nadmořských výšek. Po příchodu do jednoho z městeček se ubytujeme a počkáme si na noc. Čeká nás procházka ve večerním lese, kde budeme hledat svítící "červi". Na Novém Zélandu jsou známé jeskyně, kde je můžete vidět, my víme, kde je vidět i venku, v lese. Stačí být na správném místě, potichu a potmě.
7. den: Z ledovce na palačinkové skály
FOX GLACIER – LAKE MATHESON – PUNAKAIKI
Volnější a oddychovější den v okolí ledovců. Projdeme se údolím řeky Waihi až k vyhlídce na ledovec Franz Josef. Nenáročná procházka v délce pár kilometrů, dle aktuálního stavu řeky a cest. Pokud budete mít zájem a pokud nám to počasí umožní, můžete se vydat na let vrtulníkem, během kterého poletíte směrem k nejvyšší hoře Aoraki / Mt.Cook a kolem ledovců Fox a Franz Josef. Je na výběr z několika možností, oblíbené jsou ty s přistáním na některém z ledovců. Pomalu opustíme místo s ledovci a podél nádherného pobřeží se dostaneme na sever západního pobřeží. Zde se ve vesnici Punakaiki nachází zajímavý skalní útvar – Palačinkové skály. Projdeme se po krátké naučné stezce a užijeme si příjemného větříku vanoucího z moře. Okolo nás roste palma Nikau, která se nevyskytuje nikde jinde mimo Nového Zélandu. Žije pouze na západním pobřeží obou ostrovů a na Chathamských ostrovech nedaleko novozélandského pobřeží. Roste i na ostrově Pitt na 44 ° a 18` jižní šířky, čímž se stává nejjižněji rostoucí palmou ve volné přírodě. Dnešní den zakončíme na tomto pobřeží.
8. den: Ze západu na východ
PUNAKAIKI – REEFTON – HANMER SPRINGS – KAIKOURA
Západnímu pobřeží dáme sbohem a přesuneme se na východní. Cestou si uděláme přestávku v městečku REEFTON, které vypadá jako zamrzlé v 19.st. Původně zlatokopecké město se stalo turistickou křižovatkou a častou zastávkou na cestě z pobřeží na pobřeží. Bylo prvním městem na Novém Zélandu, a i jižní polokoule, které bylo elektrifikované již v roce 1888. Pokračujeme pěknou cestou horami a údolími až po lázeňské město HANMER SPRINGS, kde můžete ochutnat vynikající vepřová žebra. Po objevení horkých pramenů si zde postupně novozélandská vláda vybudovala lázně a užívala je od roku 1883. Pro veřejnost se staly dostupnými až v pozdější době, po vybudování nového mostu. Ten původní z roku 1864 vydržel pouze 10 let, odvál ho vítr. Po obědě a procházce po městě máme před sebou cestu otevřenou krajinou do města KAIKOURA, které je známé jako jedno z nejlepších na sledování velryb na světě. Pokud jste gurmáni a máte rádi dary moře, Kaikoura je tím správným místem na výbornou večeři. Po příjezdu do Kaikoura se projdeme městem, nebo po dlouhé a široké pláži na sever od centra města. Ráno jsme stáli na západním pobřeží a večer stojíme na východním.
9. den: Pozorování velryb a skvělé chardonnay
KAIKOURA – PICTON
Brzy ráno vynecháme snídani a vyrazíme na pozorování velryb. 2,5 hodinová plavba, kde budeme sledovat velryby a unikátní delfíny tmavé (Dusky dolphin), které jsou endemické pro Nový Zéland. Plavba začíná v centru v bývalé železniční stanici na okraji centra města. Zde je registrace a instruktážní video před plavbou a dozvíte se něco o ekologii tohoto místa a základní informace o zvířatech, které jdeme hledat. Pobřeží v okolí Kaikoura je ve velké oblibě vorvaních samců, kteří se sem chodí krmit do hlubiny na okraji srázu, který je jen pár kilometrů od města. Vorvani jsou známý tím, že se umí ponořit do velkých hloubek. Kromě vorvaňů sem chodí i jiné druhy velryb. Jelikož se nacházíme na otevřeném moři, není zaručeno, že je uvidíme. V takovém případě společnost část peněz vrací. Věříme však, že velryby uvidíme. Vyhoupaní po plavbě, si dáme snídani a podíváme se na místo, kde odpočívají lachtani. Point Kean je jejich oblíbeným místem a leží zde často přímo u chodníku. Držte se od nich dál, kousanec od lachtana není nic příjemného, přece jen jsou to divoká zvířata. Z tohoto místa jedeme na sever do vinařské oblasti MARLBOROUGH, kde ochutnáme vína světové kvality. Sauvignon blanc nebo chardonnay či pinot noir? Jízda mezi vinohrady je velmi příjemná. Proč mají v každém vinohradu vysazeny růže? Řekneme si něco o historii tohoto ráje vinařů. Podvečer přicházíme do přístavního městečka PICTON, které bude naší tečkou za Jižním ostrovem. Projdeme se po příjemné promenádě v malém přístavu a připravíme se na plavbu na severní ostrov.
10. den: Cookův průliv a hlavní město Nového Zélandu
PICTON – WELLINGTON
V ranních hodinách absolvujeme cestu trajektem z Jižního ostrova na Severní. 3,5 hodinová plavba, během níž přejedeme přibližně 100 km. V minulosti byl obávaným místem kvůli silným proudům, které se v tomto průlivu vyskytují. Dnešní lodě s nimi však už nemají problém a my budeme mít příjemnou a hladkou plavbu. Po zdolání Cookova průlivu přistaneme v hlavním městě ostrova. WELLINGTON. Po týdnu stráveném v přírodě je pro nás Wellington velkou změnou. Zde se k nám připojí skupinka, která začíná cestu na Severním ostrově. Projdeme se centrem města. Vyvezeme se pozemní lanovkou z centra města do botanické zahrady. Projdeme se nádherným parkem a budeme hledat ptáky kākā. Velký papoušek tráví hodně času v korunách stromů a jeho skřek je zde často slyšet. Projdeme botanickou zahradou napříč až do rozária Lady Norwoodové. Historickým hřbitovem a lávkou přes dálnici se dostaneme k budově parlamentu s přezdívkou Úl (Beehive). Sami uvidíte, proč ji dostala. Na opačné straně křižovatky se nachází jedna z největších dřevěných staveb na světě, Victoria university. Pokračujeme na nábřeží, které se postupně mění na odpočinkovou zónu s množstvím kaváren, restaurací a jiných aktivit. Procházku zakončíme při muzeu Te Papa, na které se budeme těšit následující den. Večeři si dáme v některé z restaurací, velký výběr je na pěší zóně Cuba street.
11. den: Hora osudu a nejvyšší vrchol severního ostrova
WELLINGTON – WHAKAPAPA – TONGARIRO
Po snídani se připravíme na cestu. Před odchodem z Wellingtonu ještě navštívíme jedno velmi pěkné muzeum. Národní muzeum Te Papa Tongarewa, což doslovně znamená "kontejner pokladů", je velmi pěkně a moderně zařízené muzeum. Najdete zde zajímavou expozici věnovanou místní flóře a fauně. Ta je zde díky dlouhodobé izolací jedinečná. V rámci této expozice je tu i zakonzervované tělo jedné z největších olihní Hamiltonových, jaké byly kdy nalezeny nebo uloveny. Kdysi byl známý pod názvem crack obrovský. Další zajímavou expozicí je celé patro věnované maorské kultuře a historii. Zde si můžete přečíst kopii smlouvy z Waitangi, nebo podívat, jak vypadaly nástroje, oděvy a další věci denního života prvních usedlíků na ostrovech se jménem Aotearoa – Země dlouhého bílého oblaku. Součástí jsou putovní a dočasné výstavy a zahrada s novozélandskými rostlinami. Po této návštěvě nasedneme do autobusu a vydáme se na sever. Procházíme kulturní krajinou a příjemnými malými městečky, dokud se dostaneme na úpatí stále aktivní sopky Ruapehu. Do parku vstoupíme ze západní strany a neustále budeme mít výhledy na sopky národního parku Tongariro. Hlavními atrakcemi jsou zde sopky. Ruapehu je ta nejvyšší a Ngauruhoe je zase díky filmové trilogii Pán Prstenů tou nejznámější. V parku je množství delších i náročnější treků, některé i vícedenní. My se projdeme nenáročnou cestou k vodopádu Taranaki s krásnými výhledy na všechny strany. Dobře udržovaná cesta nás povede různými porosty až k samotnému vodopádu. Dnes přespíme ve stínu sopek.
12. den: Jetboating pod Huka Falls
TONGARIRO – TAUPO – HUKA FALLS – ROTORUA
Ráno se odvezeme na konec cesty v národním parku, lyžařského střediska Whakapapa. Kdo bude mít zájem, vyveze se lanovkou na vyhlídku Knoll Ridge pod vrcholem Ruapehu. Tato oblast je nejpopulárnějším lyžařským střediskem na severním ostrově. Z Tongariro pokračujeme k dalšímu "nej", a tím je největší jezero Nového Zélandu, jezero TAUPO, které vzniklo sopečnou explozí. Její následky sledovali i Evropané v antickém světě. Jen nevěděli, kde se výbuch odehrál. Ve stejnojmenném městě budeme mít čas na krátkou procházku. Město je populárním letoviskem, kam se chodí domácí rekreovat. Nedaleko centra města se nachází HUKA FALLS s nádherně modrou vodou. Projdeme se přes úzký a malý kaňon, kterým voda protéká pod samotný vodopád. V blízkosti si zájemci fakultativně mohou vyzkoušet jet boating, při kterém se člun řítí rychlostí 90 km / h a stačí mu k tomu 10 cm vody. Kde jinde byste měli vyzkoušet tento zážitek než v zemi jeho původu. Jetboaty byly poprvé zkonstruovány a využívány v roce 1954 právě na Novém Zélandu Billem Hamiltonem, aby se uměl rychle plavit po mělkých a dravých řekách. Dnes je z nich celosvětová atrakce. Po tomto adrenalinovém zážitku sedneme do autobusu a vstupujeme do oblasti termální energie. Už kolem Huka falls bude vidět různá zařízení na využívání této síly z útrob Země. Mezi gejzíry a geotermálními poli se dostaneme až do města Rotorua, hlavního města Maorů. Na místě, kde je dnes Rotorua, bylo centrum této kultury.
13. den: Haka naživo a hobití Kraj
ROTORUA – HOBITI – AUCKLAND
Na okraji města Rotorua se nachází místo zvané Whakarewarewa, jehož celý název zní TeWhakarewarewatangaOTeOpeTauaAWahiao, což znamená místo setkání válečné skupiny Wahiao. Již v roce 1325 zde stála pevnost zvaná TePuia. Whakarewarewa je oblast proslulá termálními prameny, gejzíry a bublajícím sirným bahnem. V minulosti zde bylo více než 500 jezírek s horkou vodou a 65 gejzírů. Z nich je dnes aktivních 7 a jeden z nich, Pohutu, je nejvyšším gejzírem na Novém Zélandu. Je aktivní asi 20krát denně (každou 1¼ hodiny) a chrlí vodu vysokou až 30 metrů. Protože se nacházíme v maorském kulturním centru, navštívíme také tradiční dům setkávání v této oblasti, kde se půjdeme podívat na vystoupení uměleckého souboru a uvidíme tradiční haka (tanec se zpěvem). Ve stejné oblasti můžeme ještě navštívit skanzen, kde uvidíme tradiční způsob života Maorů, řezbářskou dílnu s prvotřídními uměleckými díly. TePuia je proslulá tím, že zde pracují nejlepší řezbáři v zemi. Ti často používají tradiční dřevo stromu kauri. TePuia je také součástí celostátního projektu na záchranu ptáků kiwi. Ve speciálním zařízení zde chovají zraněné nebo v zajetí vylíhlé ptáky a připravují je na vypuštění do volné přírody.
V roce 1998 provedl sir Peter Jackson letecký průzkum a objevil nedaleko města Matamata obrovskou farmu s nádhernou plastickou krajinou bez silnic a elektrických sloupů. Věděl, že objevil místo, kde by žili hobiti, kdyby žili v této době. Na tomto místě s pomocí armády vznikl Kraj a Hobitín a v roce 1999 se zde začalo natáčet. Kulisy byly tak kvalitní, že se je podařilo zachovat, a my se tak můžeme podívat na místo, které fanouškům ságy umožnilo nahlédnout do jejich pomyslné domoviny na jihu Středozemě. Zrestaurováno a zpřístupněno bylo 44 hobitích obydlí, včetně slavné restaurace U Zeleného draka. Mezi domky se také projdeme, takže si před cestou pusťte film, abyste měli představu, co se kde odehrálo. Hobitín je atraktivní i pro nefanoušky. Nový Zéland se svými fascinujícími scenériemi dal této sáze nový, realistický rozměr. Opouštíme Kraj a přesouváme se do Aucklandu.
V AUCKLANDU, bývalém hlavním městě, nás přivítá nejvyšší budova na jižní polokouli, 328 metrů vysoká Sky Tower. Večerní individuální procházka přístavem a centrem Aucklandu.
14. den: Skycity Auckland
AUCKLAND
Celodenní prohlídka Aucklandu. Toto multikulturní město je městem s nejpočetnější populací lidí z Tichomoří. Naši procházku městem začneme na hlavním náměstí města Aoeta square, kde se nachází také radnice. Pokračujeme v historickém Albert parku, odkud přejdeme na hlavní obchodní ulici města, Queen Street. Kolem Britomartu, centrální stanice, přejdeme do přístavu. Sedneme na místní trajekt a pojedeme na výlet na poloostrov Davenport. Zde byl Auckland původně založen a je zde několik starých budov, ve kterých jsou kavárny a restaurace. Z přístavu se projdeme mezi rodinnými domky až na vyhlídku z Viktoriina kopce. Odtud se nám naskytne krásný výhled na panorama moderního Aucklandu a uvidíme i kopce, uprostřed kterých je postaven. Lidská atmosféra této části Aucklandu Vás dostane. Po návratu do centra, doporučujeme se vyvézt na vyhlídku a odvážlivci si mohou skočit dolů ze Sky Tower. Odpoledne bude volný program. Někdo chce nakupovat, někdo se toulat v přístavu, nebo navštívit některé z muzeí, zoo nebo akvárium. Pokud máte rádi vyhlídky, "vyběhněte" si na Eden Hill a prohlédněte si město z jiné perspektivy. Fanoušci hudební skupiny U2 se často v rámci volna vydají na One Tree Hill. Oni už vědí proč. Hledáte něco konkrétního na večeři? Auckland nabízí širokou paletu restaurací. Město má multikulturní atmosféru a díky tomu si zde najde každý to své. Od klasické evropské, přes korejskou až po ty nejluxusnější v zemi. Stačí si jen vybrat.
15. den: Víte, jak se hraje australský fotbal?
AUCKLAND – MELBOURNE
Přelet do Austrálie. MELBOURNE: nejkulturnější město země a jedno z největších řeckých měst na světě. Dozvíte se, proč a rovněž které příjmení je nejčastěji používané v Melbourne. Jedno Vás jistě překvapí. Okruh městem a procházky po nábřeží u řeky Yarra. Projdeme se pěšky všemi známými a důležitými místy. V Chinatownu si vysvětlíme symboliku čínské brány na vstupu do této čtvrti. Podíváme se na důležité budovy, jako například budovu Královského výstaviště (UNESCO) a budovu Parlamentu státu Victoria. Královské výstaviště pochází z roku 1880 a bylo postaveno za účelem uspořádání výstav pořádaných v letech 1851–1915. Výstavba budovy parlamentu začala v roce 1855 a od roku 1856 zde parlament zasedal. Nedaleko se nachází hlavní katolická katedrála svatého Patrika, která má ve skutečnosti titul bazilika minor a je sídlem arcibiskupa. Od baziliky je to jen na skok do Fitzroy gardens. Příjemný městský park slouží také jako veřejná botanická zahrada. Za návštěvu zde stojí The Conservancy, malý skleník s nádhernými květy. To už je na dohled k důležité historické budově. Je jí původní dům Jamese Cooka, který byl z Británie převezen sem a znovu poskládán. Je v něm expozice věnovaná tomuto mořeplavci, který byl jedním z prvních bělochů na pobřeží dnešní Austrálie. Na okraji centra města je i místo, které je každoročně dějištěm jednoho z nejdůležitějších grandslamů, Australian Open. Federation square, místo setkání, shromáždění, koncertů a celkově kulturního dění. Moderní architektura zde dominuje a je kontrastem oproti historickým budovám na druhé straně cesty. Melbourne nabízí však daleko víc. Viz krásné budovy radnice, katedrály svatého Pavla, nebo se dopravte na vyhlídku Eureka Skydeck, odkud se naskytne nádherný pohled na město a okolí. Waterfront a přilehlé Docklands je stejně oblíbeným místem k odpočinku a nákupům. Hledáte restaurace? Je jich tu nepočítaně a pokud hledáte něco speciálního, Váš průvodce Vám poradí.
16. den: 12 apoštolů
MELBOURNE – GREAT OCEAN ROAD – MELBOURNE
Dnes nás čeká vyhlídková jízda po pobřeží po tzv. GREAT OCEAN ROAD, legendární cestě, postavené v době hospodářské krize, která dnes patří k nejkrásnějším v Austrálii, s cestami vinoucími se podél oceánu a pískových pláží až ke dvanácti apoštolům. Tato cesta je zároveň největším vojenským vzpomínkovým místem na světě, protože je celá věnována vojákům padlým v první světové válce a délka památníku je 243 kilometrů. Tehdejší vláda hledala možnost, jak zaměstnat navrátivších vojáků po 1.světové válce. Cestu budovali od roku 1919 do 1932. Na mnoho místech prochází skalnatým pobřežím s nádhernými výhledy. Je zde množství zastávek, kde si vychutnáme tento jedinečný den. Na místě známém jako Koala cafe budeme mít šanci vidět koaly, které žijí v okolních eukalyptových lesích a několik druhů papoušků. Zastavíme na těch nejkrásnějších plážích, abychom se procházeli po písku a sledovali surfaře. Jedna z největších značek tohoto sportu pochází z městečka Torquay, které je jakousi vstupní branou na toto úžasné pobřeží. Naše cesta vede přes město Apollo Bay, kde budeme mít čas na oběd, a přes národní park Great Otway až po nejslavnější skalní útvary 12 Apoštolů. Kolik jich vlastně je? Projdeme se na vyhlídku a podíváme na to, co okouzlilo už první obyvatele této části Austrálie. Z tohoto místa se vydáme do vnitrozemí a nejkratší cestou míříme zpět do Melbourne. Právě zde je množství farem, kde budeme hledat klokany. Na rozlehlých travnatých plochách se jich tu pasou desítky až stovky. Jsou divocí a nedá se tak říci, kde a zda je uvidíme. Šance je zde však vysoká. Po návratu do Melbourne nás čeká zasloužená večeře a individuální relax.
17. den: Opera v Sydney
MELBOURNE – SYDNEY
Opouštíme spolkový stát Victoria a přeletíme 1000 km, které oddělují dvě největší města v zemi a přistaneme v Sydney. SYDNEY rozhodně stojí za návštěvu. Po příletu se hned pustíme do prohlídky města. Prohlídku začneme v Hyde parku, na okraji, kterého stojí i první budovy, které byly vybudovány v nové trestanecké kolonií. Kolem knihovny a staré nemocnice přejdeme do botanické zahrady Royal gardens a na jejím opačném konci vyjdeme u Opery. Ikonická stavba, která proslavila Sydney a je symbolem tohoto města. Řekneme si něco o jejím vzniku a jejím autorovi, který projekt opustil rozestavěný a nikdy dokončenou operu neviděl. Opera se nachází v lukrativní čtvrti s luxusními restauracemi a výškovými budovami. Uprostřed se nachází přístav Circular Quay, odkud odplouvají lodě sloužící jako hromadná doprava a také výletní lodě. U přístavu je i stará čtvrtá The Rocks s galeriemi, restauracemi a přístavem pro velké, zaoceánské výletní lodě. Zůstaňte v této části města a vychutnejte si její úžasnou atmosféru a dopřejte si chutnou večeři v některé z množství možností. Sydney je multikulturní město a odráží se to i v nabídce restaurací. Sydney je město, kde se neustále cosi děje, jeho vynikající poloha vás vyzývá, abyste zde strávili více dní a přesně to i uděláme.
18. den: Sydney on the Rocks
SYDNEY
Uvolněný a oddychový den. Pokud máte vlastní program, dnes je na něj čas. Nebo pokračujte s průvodcem v prohlídce města. Začneme tam, kde jsme skončili včera. Přejdeme do čtvrti The Rocks a přijdeme na nájezd mostu Harbour bridge. Je druhou ikonickou stavbou města a pohled na záliv zkrášluje již od roku 1932. Přejdeme jeho celou délku, přibližně 1000 metrů. Je z něj nádherný pohled na panorama města a slavnou operu. Přejdeme na druhou stranu a sedneme na loď, která nás zaveze do Darling harbour, druhý městský přístav. Zde se stejně jako v Circular Quay nachází množství atrakcí a restaurací. Hlavními atrakcemi jsou akvárium a námořní muzeum. V sousedním nákupním centru Harbourside je často vyhledáváno Hard Rock Cafe a množství obchodů. Na opačném konci Tumbalong parku je čínská čtvrť. Pokračujeme k městské radnici a k hlavní anglikánské katedrále, kostelu svatého Ondřeje. Zastavíme se u sochy královny Viktorie a vstoupíme do budovy, která byla po ní pojmenována. Stavba je zapsána na seznamu kulturních památek Austrálie. Zevnitř je nádherně zdobená a rekonstruována. Původní tržnice dnes slouží jako nákupní centrum. Jiným viktoriánským nákupním centrem je Strand Arcade jen o 1 blok dál na opačné straně cesty. Jiná, ale neméně zajímavá architektura jistě zaujme každého. V této části města se stále pohybujeme kolem vyhlídkové věže, na kterou se určitě vyplatí vyvézt a podívat na město z ptačí perspektivy. Nebo si vyberte jinou atrakci, Sydney jich nabízí velké množství. Navštivte akvárium, Zoo Taronga, která je považována za jednu z nejkrásnějších na světě, galerii Nového jižního Walesu a podobně. Večer si "skočte" do opery na některé z představení. Průvodce Vám pomůže s nákupem lístků. Zažít vystoupení je jiný zážitek, jak se na budovu, i když jedinečnou, dívat zvenčí.
19. den: Koaly, eukalypty a dědictví UNESCO
SYDNEY – BLUE MOUNTAINS – SYDNEY
Den věnovaný odpočinku na některé ze slavných pláží, nebo fakultativní výlet do Modrých hor. Vyrazíme z hotelu brzy ráno a směřujeme na západ. Po přibližně 45 minutách přicházíme do známého parku Featherdale. Zde se můžete setkat s původními obyvateli Austrálie, než sem přišli první lidé. Koaly, klokany, ježury a dalšími. Některé jsou kontaktní, a tak se jich můžete i dotknout. Ve volné přírodě to nezkoušejte. O další hodinu dále přicházíme do městečka Katoomba, uprostřed Modrých hor. Tyto dostaly název podle namodralého oparu, který se nad nimi drží. Jsou to částečky odpařují se z eukalyptových lesů a způsobují zvláštní lom světla. Návštěvnické centrum je na místě zvaném Echo Point, odkud je výhled na jeden z nejkrásnějších a určitě nejznámějších vápencových útvarů, Tři sestry. Řekneme si tu legendu, jak tyto skály vznikly a proč se jmenují Tři sestry. Z tohoto místa se přesuneme k další atrakci, Scenic world. Zde se převezeme lanovkami, které kromě příjemného zážitku i drží určité rekordy. Je tu nejstrmější pozemní i vzdušná lanovka. Projdeme se krátce nádherným pralesem a podíváme se na místní vodopády. Tímto zakončíme nádherný a aktivní den a vrátíme se do Sydney. Celodenní výlet, který patří mezi aktivity, které byste v Sydney měli zažít.
20. den: Srdce Austrálie
SYDNEY – AYERS ROCK
Fakultativní výlet: Letíme do srdce australského Outbacku, k magickým skalám Uluru / Ayers rock, které jsou pro původní obyvatele Austrálie posvátnými. ULURU nebo AYERS ROCK: Skála, která je dvakrát tak velká jako centrální Londýn, je lemovaná jeskyněmi, které sloužily na kmenové ceremonie a jako pohřební komory původních obyvatel Austrálie. Leží 335 kilometrů jižně od nejbližšího města, Alice Springs a je tak na skutečně odlehlém místě. Místní obyvatelé tradičního kmene Pitjantjatjara Anangu ji považují za nejposvátnější místo. V celé oblasti a také na samotné skále žije množství duchů jejich předků. Řekneme si některé z legend a příběhů, které se vážou k období před příchodem člověka – Dreamtime / Dreaming (Čas snění / Snění). Podle jedné z nich Uluru postavili dva chlapci v období tvoření světa, kteří si zde hráli v bahně po dešti. Dnes se po příletu podíváme na tyto fascinující místa. Množství skalních převisů, útvarů a zákoutí zde připomíná tyto příběhy, nebo ukrývají skalní malby. V okolí Uluru strávíme celé odpoledne až dokud si zde západ slunce nepohraje s barvami a my si vychutnáme neustále se měnící scenérii uprostřed suché krajiny. Ubytováni budeme v resortu Yulara, což je jediné místo v blízkosti Uluru, kde je možné přespat. V resortu se nachází od kempu až po 5 * hotel celá škála ubytovacích zařízení. Jídlo zde nabízí několik restaurací, základní věci si můžete nakoupit v malém supermarketu. Po resortu jezdí autobusová doprava, a tak se můžete přepravovat z jednoho místa na druhé, pokud se nechcete procházet. Zaměstnanci jsou všichni z kmene Anangu a tak se zde také můžete dozvědět něco o jejich kultuře, nebo také například jak lovit s bumerangem. Resort nabízí mnoho možností.
21. den: Bye, bye Australie
AYERS ROCK – SYDNEY – EVROPA
Ráno ještě strávíme uprostřed Austrálie a už nás čeká jen návrat do Sydney a odlet domů.
22. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů.