1. den: Do největší země Afriky
PRAHA/VÍDEŇ – ORÁN
Odlet na sever Afriky, žádný časový posun, ale ihned maximální exotika.
"Tak francouzské, že by to mohla být Francie, ale zároveň tak ohromně cizí a vzdálené!" Takto popisuje Alžírsko Albert Camus, nositel Nobelovy ceny za literaturu, který se zde narodil. O Alžírsku vypráví jako o ideální středomořské společnosti a o Tipase (kterou navštívíme) jako o pohanském místě se silnou morálkou, kde lidé vyznávají do dnešních dnů tradiční hodnoty.
Vítejte v největší zemi Afriky, která je zároveň nejrozsáhlejší arabskou zemí světa. Za posledních třicet let ji nenavštívilo mnoho turistů, ale SEN její kouzlo dobře zná a nyní pro vás připravilo rozsáhlý a kvalitní program, se kterým ho odhalíte i vy.
Přistáváme v Oránu, druhém největším městě Alžírska. Nikdy jste o něm neslyšeli? Přitom je to jedno z nejkrásnějších měst ve Středomoří, které svou krásou a komplexností konkuruje hlavnímu městu Alžíru, kam naše cesty zamíří zítra. Pokud se chcete před návštěvou Oránu naladit, přečtěte si román Alberta Camuse Mor, který se zde odehrává. Opět si připadáme trochu jako v Paříži a užíváme si vytříbené kultury. V 9. století tu ještě běhali lvi! Později bylo toto město centrem Španělů (Andalusanů a Kastilců), kteří se u moci střídali s osmanskými Turky. Francouzské architektuře konkuruje Beyův palác ze 14. století a pevnost sultána Abou Hassana.
Vyměňujeme dináry v lepším kurzu, vychutnáváme si první vodní dýmku a alžírskou silnou kávu. Určitě ochutnejte chorbu – skvělou polévku s cibulí a rajčaty v masovém vývaru. Na stole je vždycky chléb, vždyť Alžírsku se kdysi říkalo římská a později evropská sýpka. Všechny ty úžasné druhy chleba a jejich kvalita jsou opravdu ohromující. Dejte si kuskus – národní jídlo Maghrebu, ale i celého Alžírska. Dáte si ho s jehněčím nebo s rybou, jak je pro Orán typické? Říká se také, že nejlepší je tajine – pokrm připravovaný dušením pod speciální pokličkou. K tomu všemu můžete na trhu ochutnat čerstvý turecký med, loukomy, baklavu nebo chalvu jako dezert. A k tomu všemu si dejte skvělou kávu! V tento den máme také vyhrazený čas na neznámé středomořské pláže, takže si nezapomeňte přibalit plavky! Poznávání alžírské dvojky naplno a všemi smysly.
2. den: Tipasa
ORÁN – TIPASA – ALŽÍR
Dnes se přesouváme do Tipasy (oblast UNESCO) - prastarého římského města situovaného na břehu moře. Římské vily, amfiteátr, ale i stadion pro zápasy gladiátorů. Projdeme se po Cardo Maximus, kde na průsečíku s Dekumanus maximus najdeme 2000 let staré napajedlo pro koně. Očividně tehdy stavět uměli! Budeme obdivovat římské památky doslova na břehu moře, což jistě ocení lovci unikátních záběrů. Nenecháme si ujít ani originální florální mozaiky v bazilice, opuštěné sarkofágy, neznámé chrámy. Ne, nezdá se vám to! Jsme ve městě pod patronací UNESCO, a nikde žádní zahraniční turisté! SEN zná dobře ukryté poklady planety ... Je čas oběda, a protože jsme u moře, doporučujeme rybí speciality (chobotnice, krevety, čerstvé grilované ryby), které ochutnáme v kvalitní "SEN restauraci" ve městě Cherchell, kdysi nazývané Cézarei (podle Julie Cézara). Na těchto místech je vidět kromě římského i řecký, a hlavně fénický vliv. Vše, co jsme dosud věděli o Římanech či Kartágu, se před našimi zraky najednou skládá jako puzzle ... Na konec si necháváme to nejlepší – památku, kterou máme v SEN z celého Alžírska nejraději. V hrobce, vyšší než jakýkoli panelák v Čechách, je pohřben Mauretánský král Juba II a jeho žena Selena, která vzešla z lásky Kleopatry a Marca Antonia. Teď už opravdu všechno začíná do sebe zapadat ... Hrobka je obrovská, impozantní, a my máme dost času ji objevit. Troufnete si vyjít na její vrchol?
Večer přejezd do hlavního města Alžíru, které vás pohltí svou středomořskou atmosférou. Poloha našeho hotelu je vynikající, nachází se v absolutním centru města, v klidné boční ulici, ale jen třicet metrů od alžírské třídy Champs-Élysées – od Avenue Didouch Murad plné obchodů, kaváren a restaurací.
3. den: Staré město – Qasbah
ALŽÍR – CONSTANTINE
Po snídani na nejvyšším patře hotelu s krásným výhledem na koloniální architekturu začínáme důkladnou prohlídku Alžíru – sedmimilionové hlavního města, podle kterého dostala název celá země. Projdeme se křížem po hlavní tepně města Didouche Mourad, kdysi zvané Rue Michelet, až po Larbi Ben M`hidi (známé po starém jako Rue d`Isly). Unikátní rybářská mešita s půdorysem ve tvaru křesťanského kříže, nejstarší i nejkrásnější mešita města Ketchaoua. Zavítáme i k mešitě s nejvyšším minaretem světa a vychutnáme si výhled na Notre-Dame d`Afrique – katedrálu v neobyzantském stylu ve čtvrti Bologhine s křesťanským a židovským hřbitovem. Na opačné straně Středozemního moře, na stejně vysokém útesu se tyčí katedrála Notre-Dame de la Garde – nejznámější památka Marseille. Pokud jste v tomto jihofrancouzském městě byly, Alžír vám ho možná bude připomínat. Až na to, že Alžír je ještě hezčí a velkolepější. Nafotíme si nádhernou budovu pošty Grand Poste, ale i novou poštu s berberským písmem, které se vedle arabštiny a francouzštiny až nedávno stalo státním jazykem. Tato část Alžíru vám bude připomínat ty nejkrásnější francouzská velkoměsta, s nádhernými bílými domy a malebnými kavárnami z dob francouzské nadvlády.
Následně se ponoříme do Qasbah – části města, která je pod patronací UNESCO. Qasbah je v absolutním protikladu k uhlazeným francouzským bílým bulvárům. Už nic nemůže být odlišnější! Dýchá na vás atmosféra jako z filmu Pépé le Moko se skvělým Jeanem Gabinem, který si tu zahrál zamilovaného pařížského gangstera Pépého. Francouzi napadli Alžírsko v roce 1830, šlo o první kolonizaci arabské země od dob křižáckých válek. A historie Alžíru, to je i vzdor, který zde pocítíte ... Qasbah – to jsou křivolaké arabské a turecké uličky, které jsou vlastně jakousi nedobytnou pevností, postavenou piráty proti pirátům. Projdeme umělecké obchůdky, tajné schodiště a zákoutí, nakoukneme do překrásných vchodů s modrými kachličkami, budeme obdivovat umělecké grafity exotických řemeslníků .... Prostě se v Qasbah přeneseme několik století dozadu. Rozeženete holuby na náměstí Martyr nebo se projdete po nádherné promenádě podél moře? Málokterý Čech tuší, že u Středozemního moře se nachází takové nádherné město, kterému overturismus zatím nehrozí.
Viděli jsme spoustu neuvěřitelných věcí, ale ještě není konec! Čeká nás místní přelet do východní metropole Alžírska, do Constantine – nádherného města postaveného na obou stranách hlubokého údolí, které je propojeno mnoha mosty. Constantine se proto přezdívá město mostů. Až do roku 1929 zde stál nejvyšší most na světě.
Constantine je pojmenováno po římském císaři Konstantinu Velikém, ale město původně založili Féničané. Následně jej Římané pojmenovali Cirta (Sirta). Constantine je velmi kulturní město se čtyřmi univerzitami, plné mladých temperamentních lidí. Určitě si zde uděláme čas na Qasbu, kterou projdeme odshora až dolů k divadlu s křížem-křížem. Protože zde přespíme, máme čas i na gurmánské požitky, vždyť právě odtud pochází nejlepší kesra (la kesra) - chléb z krupice, který se peče přímo před vámi a maže se buď olivovým olejem, nebo k snídani medem.
4. den: Půvabná antika
CONSTANTINE – DJEEMILA – ALŽÍR
Brzký ranní odjezd z Constantine podél západního pobřeží. Zelené kopce, modré moře, obrovské pumpy a vy máte na první pohled pocit, že jste někde na jihu Evropy, nikdy byste neřekli, že jste v Africe.
Sjíždíme z dálnice a po klikatých silnicích přes oblast olivovníků, odkud pochází rodina slavného fotbalisty Zinedina Zidana, míříme do Djemily.
DJEMILA je jednou z nejvíce fascinujících římských památek naší planety. Říká se, že půvab, s jakým je originálně usazena v terénu, ve světě nemá obdoby. Opravdu, když se podíváte na rozsáhle město pod vámi vsazené do hor, musíte pouze souhlasit. Skutečná nádhera! Město vybudované před 2000 lety pro vysloužilé válečné veterány, kteří sem chodili za ideálním klimatem, příjemnější než v samotném Římě a za radovánkami. Město bylo křesťanské, a tak navštívíme i dvě baziliky a baptisterium (křtitelnici). Dále Karakalův oblouk, originál obrovské Jupiterovy sochy z bílého mramoru a absolutně unikátní fontánu. Všechna velká římská města měla lázně, které sestávaly ze tří částí: caldarium (teplá část), Tapidárium (středně teplá část) a Frigidarium (studená část), ale zde je navíc ještě část Solárium, kde se vojáci slunili se svými konkubínami. Amfiteátr mimo zdi města má vskutku unikátní polohu. Opravdu jsme tady, uprostřed takové úžasné památky zapsané pod patronát UNESCO, zcela sami, bez jakýchkoliv turistů? Minimálně nejbližší rok ještě ano ...
Socha Odysea a muzeum mozaik z 1. až 4. století jsou rovněž velkou vzácností. 1700 metrů čtverečních mozaik je opravdu slušnou sbírkou, zvláště pokud některé z nich jsou považovány za nejvýznamnější na světě. Pojďte hledat odpovědi na otázky, proč je na některých mozaikách ten podivný hákový kříž? Při legendě o Dionysis přinesené z Bakchovho chrámu se zase budete červenat a uznáte, že vlastně nejsme až tak liberální společností. Tuto mozaiku najdete za rohem v místnosti číslo tři, ale pokud nemáte dobrého průvodce, ani ji neobjevíte ... Uvidíte také prastaré lékařské instrumenty, zámky na dveře, šperky ... To vše nás vtáhne do historického života v nádherné Djemile. A potom už transfer do hlavního, nám už známého Alžíru.
5. den: Přelet do Tuniska
ALŽÍR – TUNIS
Transfer na letiště a odlet do hlavního města Tuniska, Tunisu. Tady na nás čeká příběh země jménem Tunisko, kde se ponoříme do orientálního volání. Ubytování a první, tuniská noc.
6. den: Po stopách Féničanů
TUNIS
Po snídani se vydáme poznávat zákoutí Tunisu. Zkusíte své první smlouvání na místním bazaru? Projdeme se orientálním světem, nahlédneme ke staré mešitě Zayutna, která si pamatuje téměř celé islámské dějiny města a užijeme si exotiku s vůní arabského koření. Muzeum Bardo patří k nejznámějším v celé zemi a přesně tam pokračují naše kroky, abychom na vlastní oči viděli sbírku unikátních mozaik, soch a umění, které tu po sobě nechali Féničané, Řekové, Římané či různé dynastie islámských panovníků. Celá historie Tuniska pod jednou střechou a my se v ní zorientujeme. První tuniský oběd a čeká na nás legendární KARTÁGO! Kdo říkal, že Kartágo musí být zničeno a proč tak leželo Římanům v žaludku? Kráčíme po stopách Féničanů a v Kartágu objevíme ruiny slavného města zapsaného v UNESCO. V Antonínových lázních si vysvětlíme, jak si Římané užívali luxus a zasníme se jaké toto místo muselo být v době největší slávy. O pár kilometrů dál se všechno kolem nás změní a pohltí nás bílo-modrý svět tichých a malebných uliček v městečku SIDI BOU SAID. Sednete si na kávu s kardamomem nebo si dáte raději čaj s mátou? Odjezd do HAMMAMETU, kde strávíme na noc.
7. den: Nejposvátnější město Tuniska
HAMMAMET – KAIROUAN – MAHDIA
Ráno opustíme pobřeží Středozemního moře, abychom se vydali do vnitrozemí, kde na náš čeká KAIROUAN, nejposvátnější město celého Tuniska. Jeho jméno svítí mezi nejdůležitějšími historickými, islámskými městy severní Afriky a my hned pochopíme proč. Vejdeme za jeho brány do stařičké mediny, kde nás obklopí orientální krása okenic, zdobených dveří a téměř z každé uličky vyčnívá hranatý minaret. Kairouan založil generál Uqba ibn Nafi ještě v roce 670 po kterém zde zůstala unikátní Velká mešita, symbol dnešního města. Vyšplháme se na střechu okolních domů, abychom si vychutnali panorama města i s mešitou. Najdeme posvátného velblouda, prohlédneme si orientální koberce, dáme skleničku čaje a Kairouan se promění na zážitek. Sedm návštěv Kairouanu se vyrovná jedné návštěvy Mekky! Svým voláním nás opět přitáhne mořské pobřeží a čeká na nás SOUSSE se svým starým městem a nádherným Ribatem a velkou mešitou. Projdeme útroby Ribatu, tedy středověké pevnosti a toto místo bude jako z filmu! Pohltí nás tržiště a váš fotoaparát nepřestane cvakat. Slyšeli jste už o tom, že si Tunisané rádi do čaje dávají piniové oříšky? Ochutnejte i vy! V nedalekém MONASTIRU se zastavíme u ikony města v podobě hrobky bývalého prezidenta Habiba Bourguiba, který vládl zemi 30 let. Koupíte si tradiční tuniskou keramiku na místním tržišti? Sněhobílá Mahdia bude místem naší noci. Podvečerní procházka starým městem s typickými bílými domy. Ochutnáte dnes kuskus s cizrnou a zeleninou nebo dáte přednost pikantním klobáskám Merguez?
8. den: Největší starověký amfiteátr světa
EL JEM – TATAOUINE – DJERBA
Koloseum v italském Římě určitě znáte, ale slyšeli jste už o tuniském městě EL JEM? Amfiteátr z 3.století, který po sobě zanechali Římané patří k nejkrásnějším na světě, ale nebudete se zde tisknout s davy turistů. Povíme si příběhy gladiátorů a ukážeme si místa, odkud přicházeli do arény mezi tisíce zvědavých pohledů. Být v El Jeme je zážitkem, vždyť přece patří k největším, starověkým amfiteátrům světa! Římský svět necháme za námi a přesouváme se na jih na ostrov Džerba.
9. den: Relax u Středozemního moře
EL DJERBA
Čemu dáte dnes přednost? Budete celý den odpočívat na pláži největšího severoafrického ostrova a relaxovat nebo se vypravíte na fakultativní výlet za kultovními místy, která se propletla se světem Hvězdných válek? Vydejte se z ostrovní Džerby na práh pouště do oblasti zvané Tataouine, kde na vás v písku a prachu staletí čekají nádherné ksary. Dozvíte se, co představují a vychutnáte si nejznámější z nich, tedy Ksar Oued Soltane. Právě toto místo jste mohli vidět ve Hvězdných válkách a pokud jste fanouškem, rozhodně byste si tento zážitek neměli nechat ujít. Tuniský venkov, práh pouště, silný, černý čaj a důmyslné stavby Berberů. Po uloveném zážitku se vracíme zpátky na Džerbu a odpočíváte.
10. den: Relax u Středozemního moře
EL DEJRBA
Celodenní zasloužený relax u moře. Na tento den jste se už těšili. Ráno zajdete na snídani, odpočinete si u šálku kávy či čaje a pak budete řešit jen to, zda půjdete nejprve do bazénu nebo do moře. To jsou dilemata? Odpočinek si po unikátní cestě Alžírskem a Tuniskem rozhodně zasloužíte. Pokud jste aktivní, vydejte se odpoledne do uliček kamenného města Houmt Souq, hlavního města Džerby. Večer jste opět doma ve vašem resortu, poslední drink, poslední západ slunce a zítra se z orientální pohádky vracíme domů.
11. den: Domov
TUNIS – EVROPA
Ráno přesun na letiště a odlet domů. Na konci naší cesty, když už nastupujeme do letadla, unavení sluncem a s hlavou přeplněnou letopočty, zážitky a dojmy se snažíme sumarizovat, co všechno jsme vlastně viděli a zažili, a s potěšením zjišťujeme, že jsme se zamilovali.