Jak zapadnout mezi domácí?
Tokio může být pro nováčky šokující, ale pokud si osvojíte tyto rady, vyhnete se faux pas a budete si užívat město jako pravý Japonec.
● Spropitné není v Japonsku zvykem, ačkoli to mnohé návštěvníky z Evropy či USA překvapí. Ve skutečnosti to Japonci v mnoha situacích považují za hrubé a urážlivé. Často je spropitné odmítnuto, někdy přijato, byť s nevolí. Japonci razí teorii, že zákazník již platil a obdržel excelentní služby, a proto není nutné platit něco extra. Spropitné se také nevyžaduje při jízdě taxíkem nebo autobusem a mnoha hotelových službách. Výjimku tvoří ryokany (japonské ubytovací zařízení), kde je spropitné akceptovatelné.
● Většina japonských restaurací vyžaduje, aby zákazníci platili za jídlo na recepci, místo aby nechali peníze u číšníka nebo servírky.
● Personál určitě potěšíte, když zdvořile poděkujete a usmějete se. Naučte se Konnichiwa (Dobrý den) a Sayonara (Na shledanou).
● Uklánějte se. Délka a hloubka úklonu by měla být přímo úměrná tomu, co chceme vyjádřit.
● V Tokiu nenajdete téměř žádné odpadky na ulicích, a to i přesto, že zde nejsou skoro žádné odpadkové koše. Odpadky si zkrátka vezměte s sebou.
● Dokonalou čistotu čekejte (a udržujte) i na plně digitálních toaletách, které jsou luxusní i na těch nejzapadlejších veřejných záchodech. Ty vám na váš pokyn tlačítkem zahrají melodii, vyhřejí záchodovou desku a vstříknou do místnosti příjemnou vůni.
● Nesmrkejte na veřejnosti. Považují to za nezdvořilé a nehygienické. Zkuste být co nejvíce diskrétní a odejít někam na toaletu nebo mimo lidi.
● Před vstupem do domů, bytů, některých restaurací a jiných vnitřních prostor je zvykem zout si boty. Vždy si všímejte, jestli jsou u vchodu nějaké pantofle.
● Vyhněte se hlasitým rozhovorům ve veřejné dopravě. Japonci si cení klidu a ticha v metru či nadzemce. Hlasité rozhovory nebo telefonování jsou považovány za nezdvořilé.
Kdy jet do Tokia?
Naše zájezdy do Tokia pořádáme celoročně, abyste si mohli vychutnat atmosféru města v každém ročním období. Jaro v Tokiu je magické hlavně díky kvetoucím sakurám, které promění město v růžovou pohádku. Je to ideální čas na hanami (pozorování květin) v parcích a u řeky Meguro.
Nejteplejším měsícem je rozhodně srpen, který má v průměru teplotu 27 °C. Období dešťů v Tokiu obvykle trvá od začátku června do konce července. Přesto je to čas pestrých festivalů, jako například Sumida River Fireworks Festival nebo tradiční Obon. Déšť však není stálý a město má v tomto období stále dostatek slunce na užívání si venkovních aktivit.
Podzim má příjemné teploty a je to ideální čas například pro návštěvu chrámů a zahrad. Můžete si užít procházky v parcích nebo obdivovat podzimní barvy v zahradě Císařského paláce.
Nejchladnějším měsícem je leden, s průměrnou teplotou 5 °C, ale i tokijská zima má své kouzlo - vánoční osvětlení, silvestrovské oslavy a tradiční lázně onsen, které vás příjemně zahřejí.
Bez ohledu na to, kdy se rozhodnete navštívit Tokio, každé roční období nabízí jedinečné zážitky a aktivity, které dělají z tohoto města zajímavou destinaci po celý rok.