Fenomén Zaklínač byl donedávna známý zejména fanouškům žánru fantasy a počítačových her, ale odkdy streamovací gigant Netflix odkoupil práva na jeho natočení, slyšel o něm už téměř každý.
Autor: Pavel Fellner
05.05.2022
Fenomén Zaklínač byl donedávna známý zejména fanouškům žánru fantasy a počítačových her, ale odkdy streamovací gigant Netflix odkoupil práva na jeho natočení, slyšel o něm už téměř každý.
Autor: Pavel Fellner
05.05.2022
V seriálu, jehož dvě série jsou již dostupné a třetí se právě začala natáčet, ztvárňuje hlavní postavu zaklínače Geralta z Rivie herec Henry Cavill, známý také jako poslední představitel filmového Supermana.
Zaklínač od Netflixu čerpá ze stejnojmenné knižní série Poláka Andrzeje Sapkowského, které zatím vyšlo 8 dílů. Děj se odehrává ve světě, jehož název je Kontinent. Časovým obdobím v mnohém připomíná standardní středověk, obohacený je však o magii a různé mýtické bytosti, jakými jsou například elfové, trpaslíci, strigy a různá monstra.
Kontinent se dělí na východní a západní část. Východ je víceméně neprozkoumaný, nachází se na něm mnoho neznámých území a převážně pouštních oblastí. Západ se dělí na Severní království a Nilfgaard.
Severní království, někdy také označované jako "Severní země" nebo jednoduše jen "Sever", zahrnuje státy Temerie, Redania, Kaedwen, Aedirn, Cintra, Kovir a Poviss, Lýrie a Rivia a další menší království a knížectví.
Toto království však není sjednocené a mezi většinou států panují neustálé diplomatické spory a někdy i krvavé válečné konflikty. Nicméně když Nilfgaard podniká válečné výpravy s úmyslem podrobení si území Severního království, umí se spojit a bránit se společnému nepříteli.
Nilfgaard je nejmocnější říší v tomto univerzu, která se pyšní skvěle vycvičeným vojskem, talentovanými stratégy a prosperující ekonomikou. Nilfgaard svoji moc získal právě dobýváním a obsazováním různých území a, jak jsme již zmiňovali, ze svých ambicí nepolevuje a neustále se snaží expandovat a podmaňovat si další území, včetně těch Severních.
O elfech a skřítcích víme mnoho z různých legend či jiných fantasy děl, ovšem postava zaklínače je pro mnohé neznámou. Zaklínači jsou ve světě knih Andrzeje Szapkowského mutanti, kteří se živí lovením netvorů a monster. Pomocí jedů, mutagenů a magických přípravků mají změněný organismus, takže dokážou pít posilující lektvary, které jsou pro běžné smrtelníky toxické, používat jednoduchou magii a mají i nadlidskou sílu a posílené smysly.
Zaklínači své členy získávali doslova „sbíráním“ sirotků a dalších hladových, podvyživených dětí. Členy mohli být pouze muži, pro které byly speciálně určeny transformující lektvary a kteří byli snáze nahraditelní v populaci. Základem výcviku zaklínačů byl neuvěřitelně náročný a tvrdý trénink, kdy se mladí zaklínači snažili zvládnout specifický styl boje, nutný k eliminaci bleskově rychlých zvířat a nestvůr.
Nejdůležitější součástí výcviku je tzv. zkouška trav, kdy budoucímu zaklínači podali silné jedy, halucinogeny a speciální odvary, které měly za úkol změnit jeho organismus tak, aby nabyl požadovaných vlastností. Pokud mladý adept přežil, pokračoval v tréninku a zdokonaloval svoji techniku boje. Časem získal i magický amulet, s jehož pomocí se naučil sesílat jednoduchá kouzla, užitečná pro boj s monstry. Na závěr dostal speciální stříbrný meč, který byl nepostradatelnou pomůckou například při boji s upíry.
Hlavní postava Zaklínače se představuje v knihách jako „Geralt z Rivie,“ avšak v knize Zaklínač: Křest Ohněm, Geralt vysvětlil, že si vybral své rodiště – Rivii, jen aby získal větší důvěru od svých klientů. Z Rivie totiž pocházela královna, což prý dává jeho klientům pocit bezpečí a pohodlí. Ve skutečnosti Geralt pochází z Kaedwenu, největšího severního království.
Geraltova matka je čarodějnice, což je v tomto světě velmi neobvyklé, jelikož většina čarodějnic zaplatí za schopnost používat magii svou neplodností. Geralta se matka vzdala, a tak byl ještě jako dítě odveden na pevnost zaklínačů Kaer Morhen, kde se podrobil výcviku. Geralt dostal po jeho absolvování svůj typický zaklínačský medailon s hlavou vlka a vydal se do světa bojovat s příšerami.
Seriál, který se natáčí na mnoha místech střední a východní Evropy, sleduje Geraltův osud, který je propletený zejména s čarodějnicí Yennefer z Vengerbergu a princeznou Cirillou z Cintry. Pokud jste seriál ještě nezačali sledovat, více vám o ději neprozradíme, avšak níže v článku se blíže podíváme na některé lokace, kde se Zaklínač natáčel, a mnohé z nich jsou snadno dostupné i pro našince.
V případě zájmu o knihy, naleznete na konci článku doplňující informace, které vám usnadní orientaci v jednotlivých částech.
Začátek první série se odehrává ve městě Blaviken, kde se odehrála situace, po které dostal Geralt nechvalnou přezdívku Řezník z Blavikenu. Většina scén byla natočena v Mafilm Studios u maďarského hlavního města, Budapešti. Mafilm Studios bylo založeno v roce 1948 a patří k nejdůležitějším studiím maďarské kinematografie.
V první části navštívíme i zámek čaroděje Stregobora, jehož exteriér se natáčel také ve studiích Mafilm, ale k zobrazení jeho interiéru, zejména překrásného nádvoří, použili kapli Jáki (Jáki kápolna), která se nachází přímo v Budapešti, naproti hradu Vajdahunyad.
Některé exteriérové scény, odehrávající se na hradbách a opevněních města Cintra, se natáčely nedaleko slovenských hranic, konkrétně v maďarské části města Komárno, na Monoštorské pevnosti postavené v 19. století, která tvoří součást komárnského opevnění.
Ve skanzenu Szentendre, v obci Sztaravoda, severně od Budapešti, se zase natáčely scény z malé vesničky, ze které pocházela Yennefer a scéna, kde je Ciri v městečku s větrným mlýnem ze sedmé části. Tento skanzen, který ukazuje karpatskou lidovou architekturu a život v různých oblastech Maďarska, vznikl v roce 1967 a s rozlohou 46 hektarů patří k největším v Maďarsku.
Hlavní produkce první série byla v Budapešti, kde natočili také mnoho interiérových scén; například promoční ples čarodějnické školy v Aretuzské hale se natáčel v Kicselli muzeu v Obúdu.
Dům v Rinde, kde se chtěla Yennefer nechat posednout džinem, je ve skutečnosti Tatanský hrad, nacházející se u jezera Óreg ve městě Tata. Tento hrad je ze 14. století a v současnosti se v něm nachází muzeum a galerie.
Na hradbách citadely je několik scén natočených v Az Egri vár másolata, falešném hradě v Pilisu. Tento hrad byl postaven v 60. letech 20. století k natáčení velkolepého maďarského filmu s názvem Egri Csillagok (Jagerské hvězdy).
V sedmé epizodě „Before a Fall“ se Yennefer zastaví u nilfgaardské archeologické vykopávky v zemi červeno-žlutých kopců. Jedná se o geologický park těžby bauxitu v Gántu v Maďarsku.
Exteriéry opuštěného hradu Vizima v ledovém království Temeria z 3. části - „Betrayer Moon“ byly zaznamenány na zámku Kreuzenstein (Burg Kreuzenstein) v Leobendorfu v Rakousku. Nachází se asi 25 km severně od Vídně u Dunaje a byl přestavěn v 19. století na pozůstatcích ranostředověké pevnosti.
První série nás provede také výchovou Yennefer na čarodějnické škole Aretuza. Její exteriéry byly digitálně vytvořeny a umístěny na skalním ostrově Roque de Santo Domingo v Garafii na pobřeží ostrova La Palma, který je součástí Kanárských ostrovů.
Na Kanárských ostrovech ještě zůstaneme, ve druhé části se právě po nich procházel Geralt s bardem Jaskierem (v českém překladu Marigoldem). Přesněji to bylo v oblasti Barranco de Fataga, na ostrově Gran Canaria.
Brokilonský les, domov dryád, se objevuje poprvé ve čtvrté epizodě. Scény z lesa se natáčely v hustých džunglích ostrova La Palma. Produkce natáčela v hustých lesích La Zarza, které mají samy o sobě magickou atmosféru.
V některých scénách zase uvidíte krásný vodopád Los Tilos schovaný v hustém lese.
Producenty také zaujal kapradinový les Cubo de la Galga. Ve skutečném životě vypadají tyto bujné deštné pralesy stejně magicky jako v Zaklínačovi.
Scéna s vizí Ciri v poušti byla natočena na ostrově Gran Canaria, v rezervaci Natural Dune v Maspalomas.
Zůstáváme ještě na ostrově Gran Canaria, kde využili působivé skály hory Roque Nublo, na jejímž samém vrchu se odehrála jedna bitva.
Scéna, kde Yennefer sedí na netypické černé pláži, byla natočena ve městě Agaete na pláži Guayedra.
Několik scén bylo natočeno i v Llano de las Brujase na vyhlídce Cumbrecita. Expediční tábor z 6. epizody byl natočen v sopečné scenérii na vrcholu Roque de Los Muchachos.
Dračí doupě se však natáčelo ještě v Maďarsku v jeskyni Szelim u Tatabányi.
Filmaři chtěli velmi natáčet i v Polsku, rodišti autora knižní předlohy Andrzeje Sapkowského. Vyvrcholení první série Battle of Sodden, se proto rozhodli natočit na zřícenině hradu Ogrodzieniec, vzdáleného asi 60 kilometrů od Krakowa.
Několik dílů druhé série se odehrává na zámku Kaer Morhen. Naneštěstí tento skrytý hrad čarodějů nemůžeme navštívit, protože většina scén, které se tam odehrávají, byla natočena na scénách postavených v Arborfield Film Studios, které se nacházejí na okraji Londýna.
Je však možné vydat se na túru po nádherném chodníku Old Man of Storr na ostrově Skye ve Skotsku, pokud toužíte navštívit slavnou skalnatou krajinu, která sloužila pro exteriéry tohoto místa.
Ve druhé sérii z důvodu lockdownu v roce 2020 produkce nemohla příliš cestovat za hranice Spojeného království. Londýnský Arborfield se tak stal místem, kde se natočila velká část této série.
Scény ve vesnicích se natáčely na pozadí studia. Dokonce na Google mapách můžete pořád vidět set vnitřního nádvoří Kaer Morhen.
Některé ze základních záběrů měst v Zaklínačovi byly pořízeny použitím digitální magie a umístěny na místa ve skutečném světě. Hlavní město Redanie, Tretogor, bylo takovýmto způsobem umístěno do transylvánského města Sighișoara.
Z mnoha scén, které se odehrávaly v lesích, vzpomeňme lokace jako Bourne Wood ve Farnhamu v Surrey či Coldharbour Wood v Chichesteru v západním Sussexu.
Malý vodopád, kde Ciri pronásleduje monstrum, je Gordale Scar v národním parku Yorkshire Dales v severní Anglii.
Ve třetí části Geralt a Vesemir spolu vezmou tělo jejich mrtvého kamaráda do jeskyně u Kaer Morhen. Tato scéna se natáčela v Hodge Close Quarry v Lake District.
Další z jeskyní v Lake District, Rydal Cave, zahlédneme v sedmé epizodě, kdy se zde vykoupe bard Jaskier.
Chrám v troskách v Aretuze, připravený k provedení popravy jedné z postav, byl natočen v opatství Fountains v Severním Yorkshiru. Toto ohromující bývalé cisterciácké opatství bylo založeno v roce 1132 a sloužilo až do poloviny 16. století, kdy bylo během likvidace klášterů v Británii rozpuštěno.
Ve čtvrté epizodě můžeme vidět Geralta a Ciri trénovat v nádherném prostředí Lake District, konkrétně v části zvané Blea Tarn. Toto místo patří k tomu nejkrásnějšímu, co zde můžete navštívit.
Scéna u řeky s visutým mostem, který se Ciri a Yennefer pokoušejí přejít na cestě do Cintry, byla natočena u vodopádu Low Force v Teesdale. Toto místo poblíž hradu Barnard v hrabství Durham se objevilo i nedávno ve filmu 1917.
Chrám Melitele, ve kterém se hlavní postavy několikrát ocitnou, je volně založen na maurském paláci Alhambra v Granadě. Interiér je natočen v londýnských studiích a exteriér, když Geralt a Ciri přijedou, se natáčel v Lake District.
Bitva Geralta a Ciri s okřídlenou příšerou byla natočena v zahradách Harrogate v Plumpton Rocks.
Pokud vás svět Zaklínače zaujal a rádi byste si přečetli i knižní předlohu, začít vám doporučujeme s knihou Last Wish/Poslední přání. Přestože byla publikována jako druhá, je to začátek série, která představuje Geralta a seznamuje čtenáře s Kontinentem.
Knih je celkem osm a zde je jejich seznam v chronologickém pořadí, v jakém byste je měli číst:
1. The Last Wish / Poslední přání
2. Sword of Destiny / Meč osudu
3. Blood of Elves / Krev Elfů
4. Time of Contempt / Čas opovržení
5. Baptism of Fire / Křest ohněm
6. The Tower of the Swallow / Věž vlaštovky
7. The Lady of the Lake / Paní jezera
8. Season of Storms / Bouřková sezóna
Zaklínač je celosvětovým fenoménem, který si získal miliony fanoušků na celém světě. Denně přibývají noví, kteří se do kouzelného světa magie a monster ponořují prostřednictvím knih, seriálu, počítačové hry nebo komiksů. Doufáme, že vás náš článek naladil, abyste se k nim přidali, a případně jsme vás také inspirovali na výlet do některé z kouzelných lokací, kde se seriál natáčel.
Průkopník našich cest do Indonésie a Polynésie. Několikrát absolvoval cestu kolem světa, průvodcuje jižní Ameriku, Barmu, Thajsko, Indii, Čínu, Tibet, Nepál, Bhután, Etiopii, Keňu, Tanzanii, Namibii, JAR...., miluje Stolové hory ve Venezuele, koupe se s tučňákama na Antarktidě a vyběhne na každou sopku, kterou spatří. Bohém s odbornými znalostmi z řízení a marketingu si na zájezdech vychutnává každý moment. Okouzlí Vás nejen dojemnou hrou na klavír, vědomostmi, ale i talentem zorganizovat věci tak, abyste si vaši dovolenou dokonale užili. Velmi dobře vaří a v restauraci vám rád pomůže najít přesně to víno, na které máte chuť. Z dovolené, kde vás provází, se vám nebude chtít odejít.