Peníze, ceny a spropitné
Oficiální měnou Číny je čínský jüan (CNY, ¥ a 元), někdy také nazývaný renminbi. V oběhu bývají bankovky v nominální hodnotě 100, 50, 20, 10, 5, 2 a 1 jüanů, z nichž hodnota 2 CNY se užívá zřídka. Mince jsou k dostání v nominální hodnotě 1, 5 a 10 jiao a 1, 2 a 5 fen (jüan centů). Před odletem si směňte české koruny ideálně na americké dolary či eura, které pak směníte přímo v Číně za čínské jüany (ve směnárnách, bankách). Možný je samozřejmě výběr hotovosti z tamějších bankomatů. Počítat ale musíte s poplatkem za výběr.
V Pekingu jsou akceptovány všechny známé typy debetních a kreditních karet, tj. Visa, MasterCard, American Express, Diner's Club a JCP. Využívejte je však pouze ve větších obchodech, lepších restauracích, supermarketech či hotelech. Menší podniky či stánkaři na trzích mohou vyžadovat pouze platbu v hotovosti. Drobné se hodí na spropitné a platbu taxikáři.
Směnný kurz k 8/2024: 1 USD = 7,09 CNY, 1 EUR = 7,86 CNY (1 CNY = 3,18 CZK)
Spropitné
Ve většině oblastech Číny není spropitné běžnou praxí (může vyvolat zmatek i rozpaky). V Pekingu je ale řada míst, kde je poměrně vhodné a neurážlivé.
- Taxi: spropitné můžete dát řidiči v rámci zaokrouhlení částky za jízdné (nahoru)
- Restaurace, kavárny a bary: podniky si mohou automaticky účtovat poplatek za servis 10 %, pokud na účtence není – lze předat v rámci platby za jídlo a pití 10 až 20 % z účtu (v případě spokojenosti)
- Hotely: mnoho ubytovacích zařízení si účtuje automaticky servisní poplatek za pobyt cca 10 až 15 %, předat dýško ale můžete za odnos zavazadla poslíčkům nebo i pokojským za úklid hotelového pokoje.
- Průvodce: pokud si najmete (nejen) po Zakázaném městě místního průvodce, hodí se spropitné zpravidla 2 až 5 USD (14 až 35 CNY) za den, konečná částka ale závisí na počtu lidí ve skupině
Vstupné do Zakázaného města
Než zavítáte na prohlídku Zakázaného města, musíte zaplatit vstupné:
- V hlavní sezóně (od 1. dubna do 31. října) stojí vstup 60 CNY/čínských jüanů za osobu.
- V mimosezóně (od 1. listopadu do 31. března) stojí vstup 40 CNY/čínských jüanů za osobu.
Galerie pokladů je pak zpoplatněna částkou 10 CNY, stejně tak Galerie hodin. Vstupenky je vhodné rezervovat předem, neboť počet návštěvníků za den je omezen na 40 000. Při rezervaci vstupenky je nutné uvést číslo cestovního pasu, kterým se prokážete i u pokladny Zakázaného města. Rezervace je možná na oficiálních webových stránkách Palácového muzea.
Upozornění: Psi jakožto domácí mazlíčci do areálu Zakázaného města nemohou, od roku 2017 je však povolen vstup handicapovaným lidem s vodícími psy.
Jaké ceny čekat v Pekingu?
Život v Pekingu je v průměru o 22 % levnější než v Praze. Měsíční náklady na jednu osobu bez nájmu se zde pohybují kolem 4 434 CNY/čínských jüanů (asi 14 117 Kč). A jaké jsou ceny jednotlivých položek?
- Jídlo v restauraci pro jednu osobu (levnější): 30 CNY (cca 95 Kč)
- Jídlo ve známých fast foodech pro jednu osobu: 40 CNY (cca 127 Kč)
- Lokální točené pivo (0,5 l): 8,5 CNY (cca 27 Kč)
- Káva/cappuccino: 26 CNY (cca 83 Kč)
- Lahev vody (330 ml): 2,25 CNY (cca 7 kč)
- Cigarety (20 ks v krabičce): 25 CNY (cca 80 Kč)
- Jednosměrná jízdenka místní dopravou: 5 CNY (cca 16 Kč)
- Taxi (1 km): 2,60 CNY (cca 8 Kč)