INFORMACE O VIETNAMU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O VIETNAMU
PROČ A KDY VIETNAM NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO VIETNAMU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O VIETNAMU
PROČ A KDY VIETNAM NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE DO VIETNAMU
Ať už jste cestovatelský gurmán, dobrodruh, kulturní nadšenec anebo milovník plážového povalování, Vietnam vám to dokáže dát každým coulem. Je to země mnoha barev, kontrastů i překrásných historických památek. Dějiny ostatně „dýchají“ z každého koutu Vietnamu, a že byly velmi komplikované! Zajímavostí je, že vietnamská historie je jednou z nejstarších v jihovýchodní Asii a nebyla ovlivněna jen původní kulturou Dong Son, ale i mnoha jinými. Prolíná se v ní i čínský, indický, khmerský či francouzský vliv. Poznejte na jednom místě dokonalé pouliční jídlo, velmi milé obyvatele, velkolepé hory či ohromující tropické pláže. Můžete si být jistí, že odjíždět budete jako znovuzrození.
Vietnam je velmi rozlehlá asijská země, proto zde můžete zažít dle polohy velmi rozmanité klima. Na severu bývá obvykle mírnější podnebí a na jihu pak skutečně tropické. Do Vietnamu můžete přiletět v jakémkoliv ročním období, zdaleka nejvhodnější jsou ale měsíce listopad, prosinec, leden, únor, březen a duben, kdy jsou teploty snesitelnější a méně prší. Od května do října pak počítejte zejména v Hanoji a na severu s velmi horkým klima, zvýšenou vlhkostí vzduchu a vyšší pravděpodobností srážek.
Jaro představuje ve Vietnamu velmi krátkou sezónu trvající od února do začátku dubna. Počasí je v tomto období příjemnější a dočkáte se nejen teplého vánku, ale i jasného slunce a modré oblohy. Nutno však počítat s občasným deštěm. V zemi také panuje poklidnější a sváteční atmosféra. Užít si můžete mezi rozkvetlými stromy například festival Tet, který je spojen s oslavami vietnamského tradičního lunárního Nového roku. A jaké očekávat teploty? V únoru dosahují v maximech 20,5 °C, v březnu pak 23 °C a v dubnu 28 °C.
Vietnamské léto trvá od konce dubna do konce srpna. Počasí je v tomto období velmi horké a vlhké. Nutno tedy počítat s vyššími průměrnými teplotami během dne (pohybují se obvykle kolem 34 °C), které nezřídka kdy dosahují i 40 °C. V létě se také snadno setkáte s bouřkami a lijáky. Protože je přes den skutečné vedro, lidé se často vyhýbají vycházení mezi 10:00 až 15:00 – když už však ven jdete, je velmi vhodné používat opalovací krém a pokrývku hlavy. Myslet byste také měli na dostatečnou hydrataci vodou. V květnu se pak dočkáte průměrné maximální teploty 32 °C, v červnu i červenci 33 °C a v srpnu 32 °C.
Podzim je ve Vietnamu velmi krátký a trvá od září do listopadu. Teploty se zdají být mírnější, v některých částech dokonce chladnější a občas zafouká i vítr. Zdaleka nejlepším místem pro podzimní dovolenou je Hanoj. V zemi také podzim představuje „romantickou sezónu“, ve které probíhá nejvíce svateb. Pokud chcete podniknout pěší túry či jiné outdoorové aktivity zejména na severu, je říjen a listopad nejideálnějším obdobím. Maximální průměrné teploty v září se pohybují kolem 31 °C, v říjnu okolo 29 °C a v listopadu sahají k 26 °C.
Zimními měsíci ve Vietnamu jsou prosinec, leden a začátek února. Počasí bývá v tomto období chladné a spíše sušší. Teploty se obvykle pohybují mezi 14 až 20 °C, někdy však mohou klesnout pod 10 °C. V odlehlých horských oblastech je dokonce možné naměřit 0 °C (např. v oblasti Sapa, Lang Son nebo Ha Giang). Střední Vietnam je poněkud teplejší, zde naměříte 17 až 25 °C. Jinak maximální průměrná teplota v prosinci se pohybuje kolem 22 °C a v lednu i únoru okolo 20 °C.
Během svého pobytu ve Vietnamu budete jistě pátrat po informacích o jednotlivých lokalitách a památkách. Turistická či návštěvnická centra jsou pro tyto příležitosti jako dělaná. Najdete je především ve velkých městech a také u turisticky oblíbených oblastí. Jaká můžete navštívit?
Hlavní město Vietnamu – Hanoj, vám samozřejmě také nabídne několik turistických či návštěvnických center s informacemi, jako např. Vietnam Tour Booking Center, My Holiday Vietnam, Journey On Air – Vietnam Leading Travel Information Center, VietNam Travel Guide anebo The Sinh Tourist Ha Noi Head Office.
Monzunové tropické klima, velké množství slunečních paprsků i občasný déšť – to vše podporuje rozmanitost vietnamské vegetace. Krom jiného, Vietnam se pyšní i velmi úrodnou půdou, která se skládá až ze sedmi různých složek – najdete v ní například kamenec, naplaveniny, sůl nebo rašelinu. Z tamějších lesů pak také přechází zrak. Stromy rostoucí v zemi jsou zdrojem vzácných dřev (ve Vietnamu je až 800 druhů) oblíbených po celém světě. V přírodě tak snadno natrefíte na teak, dub, mahagon, kalamandr, orličín a další. Významné jsou rovněž vietnamské pralesy rozkládající se na většině území.
Fauna ve Vietnamu je neméně pestrá. Husté lesy mají mnoho zvířecích obyvatel, mezi které lze zařadit různé druhy opic, divoké kočky, veverky, cibetky, vydry, lišky či asijské černé medvědy. Ve vietnamské přírodě se však daří i četným druhům plazů, jako jsou hroznýši, chameleoni a leguáni. Tamější brakické a pobřežní vody jsou pak domovem až tisíce druhů ryb, tří stovek druhů krabů, čtyřiceti druhů krevet a humrů nebo tří stovek druhů ústřic a mořských šneků.
Mohutné hory, členité pobřeží, jeskyně, rozlehlé pláže, zelenající se rýžová pole, atraktivní památky, to vše láká k probádání i dobrodružství. Ať už si zvolíte venkovní či vnitřní aktivity v případě nepřízně počasí, vždy budete u vytržení. Vietnam přináší svým návštěvníkům nevyčerpatelné množnosti vyžití, tedy každý si v zemi najde to, co ho baví nejvíce. Inspirujte se aktivitami, které lze v této kouzelné destinaci provádět.
Než se vydáte za dobrodružstvím do Vietnamu, musíte si samozřejmě rezervovat včas letenky. Za dostatečný předstih je považován horizont pěti až šesti měsíců. Díky tomu můžete také získat výhodnější ceny. Nejlevnější letenky získáte zpravidla v mimosezóně, tj. březen až duben anebo září až říjen. Naopak s vyššími cenami musíte počítat v červnu a červenci, neboť tyto měsíce jsou ve Vietnamu považovány za hlavní sezónu. Průměrná cena zpáteční letenky z Prahy do Vietnamu/na osobu se pohybuje kolem 14 000 Kč (závisí však na destinaci a období). Levněji můžete samozřejmě cestovat ze sousedního Německa (za letenku dáte průměrně o 2 000 Kč méně) – lety jsou k dispozici do země i z Berlína, Mnichova nebo například z Frankfurtu nad Mohanem.
Z České republiky do Vietnamu zprostředkovává lety hned několik leteckých společností. Mezi nejčastější patří Turkish Airlines, Air France, China Airlines, Singapore Airlines, Qatar Airways, Lufthansa, Ryanair nebo China Southern. Nejvíce turisté létají z Prahy do Hanoje a Ho Či Minova Města. Letět však můžete i z Ostravy nebo z Německa, tj. z Berlína, Mnichova nebo Frankfurtu nad Mohanem. Ve Vietnamu se nachází hned několik letišť, mezi tři hlavní mezinárodní letiště však patří Hanoi's Noi Bai International Airport (v Hanoji), Da Nang International Airport (v Danangu) a Ho Chi Minh City's Tan Son Nhat International Airport (v Ho Či Minově městě).
Vietnam nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům širokou síť vnitrostátní dopravy. Využít můžete nejen letadla, ale i autobusy, vlaky, taxíky, motorky nebo lodě.
Mezi jednotlivými vietnamskými provinciemi se snadno přepravíte pomocí vnitrostátních letů. Nejběžnějšími aerolinkami jsou Vietnam Airlines, Viet Jet Air, Jetstar Pacific nebo Bamboo Airlines.
Cestování vlakem po Vietnamu je velmi levné a praktické. Přepravovat se můžete jak mezi velkými městy (Hanoj, Ho Či Minovo Město a Danang), tak i mezi těmi menšími, jako jsou například Ninh Binh a Phan Thiet. Vlaky jsou v zemi pohodlné a spolehlivé.
Autobusem můžete cestovat v podstatě kdekoliv ve Vietnamu. K dispozici jsou nejen dálkové lůžkové autobusy, ale i ty městské, turistické či minivany. Nejznámější autobusové společnosti ve Vietnamu jsou Phuong Trang FUTA Bus (přeprava mezi Ho Či Minovo Městem a oblastmi v deltě Mekongu), Sinh Cafe Bus (přeprava mezi Ho Či Minovo Městem, Laosem a Kambodžou), Hoang Long Bus (přeprava mezi Hanojí, Danangem a Hue) a Mai Linh Bus.
Vietnam je přímo proslulý stovkami motorek v ulicích. I vy tak můžete na jednu nasednout a prozkoumat tamější zákoutí. Jízda na motorce je však doporučována pouze na krátké vzdálenosti v obcích a městech. Dálnice a běžné silnice mezi městy jsou pro tento způsob dopravy poněkud nebezpečné. Zapůjčit si můžete motocykl např. u společností Tigit Motorbikes a RentABike. K řízení potřebujete mezinárodní řidičský průkaz a také ten národní (vydaný v ČR).
V podstatě po celé zemi můžete využít širokou síť taxi služeb (buď klasické automobily, nebo motorky). Ty si můžete snadno rezervovat předem přes různé tamější aplikace (třeba Grab). Mezi nejznámější taxi služby ve Vietnamu patří Gojek, Taxi Mai Linh a Vietnam Airport Taxis.
Pokud chcete vidět Vietnam z trochu jiné perspektivy, podnikněte plavbu lodí třeba po řece Mekong. Některé cestovní kanceláře umožňují dokonce i soukromé a rybářské výpravy. Skvělé jsou také výlety lodí do zátoky Ha Long Bay, která je zapsaná v UNESCO. Počítejte však s tím, že lodní doprava je oproti té autobusové (na stejné trase) o poznání dražší.
Vietnam je přímo dokonalou destinací pro cestování s dětmi. V zemi je totiž bezpečno, a tak si můžete užít i s potomky různých věkových kategorií ničím nerušenou dovolenou. Rodiny jako takové v podstatě nic neznevýhodňuje – dobře dostupné je jak ubytování, tak jídlo různých vůní a chutí, které bude chutnat i těm nejmenším. Pitná voda je také dostupná a z bezpečných zdrojů nepředstavuje (stejně jako jídlo) žádné zdravotní riziko – je ale samozřejmě vhodné zachovat racionálních úvah i obezřetnosti. Znepokojivé mohou být některé expozice ve válečných muzeích, proto do takovýchto míst berte pouze starší ratolesti. Jinak se ale můžete plně oddávat různorodým aktivitám, které budou vhodné i pro dítka, jako koupání v moři, plavby na lodích, výroba luceren ve městě Hoi An, procházky po horské oblasti Sapa, představení vodních loutek či kurz vaření vietnamského jídla. Společně si užijete mnoho legrace!
Pokud jste seniorem a chystáte se strávit dovolenou ve Vietnamu, můžete bez obav vyrazit. Těšit se v zemi budete nebývalé úctě. Vietnamci mají obecně ke starším lidem velký respekt. Počítat ale s nějakými výraznými slevami pro seniory nemůžete. Co se týká stravování – jistě vás bude lákat ochutnávka pouličního jídla, v tomto ohledu ale buďte obezřetní a opatrní, vzhledem ke svému zdravotnímu stavu a citlivosti zažívání. Klasické restaurace ovšem bývají bezpečné. Vodu pak pijte ideálně jen balenou, abyste předešli případným komplikacím. A pakliže nejste příliš aktivním pěším turistou, je možné k přepravě mezi jednotlivými oblastmi využít taxíky, pronajaté motorky anebo třeba kola.
Zejména velká vietnamská města jako Hanoj a Ho Či Minovo Město jsou velmi rušná. Po ulicích chodí mnoho lidí a na silnicích kličkuje nespočet automobilů a hlavně motorek. Pro vozíčkáře může být dovolená ve Vietnamu skutečnou výzvou, neboť celé spektrum míst není přizpůsobených pro pohybově handicapované – často chybí rampy a bezbariérové přístupy (zejména na venkovech). U hotelových komplexů velkých měst však nebývá obvykle problém s pohybem po venku i v interiéru. Krom jiného jsou Vietnamci velmi milí a ochotní lidé, a tak s radostí poskytnou pomocnou ruku, v případě potřeby. Neslyšící pak musí být nanejvýš obezřetní – vyplatí se sledovat bedlivě různé informační cedule a používat případně naslouchátko. Rušné vietnamské ulice ve velkoměstech mohou být ale výzvou i pro nevidomé – zde je vhodné cestovat vždy s nějakou druhou osobou, která bezpečně dotyčného převede přes chaoticky vyhlížející silnice i ulice.
Chcete-li vzít s sebou do Vietnamu svého psího nebo jiného mazlíčka (kočku, fretku), pečlivě zvažte všechna rizika s tím spojená. Vietnam je země s odlišnými klimatickými podmínkami, na které se nemusí zvíře dobře adaptovat. Také mějte na paměti, že musíte mít svého mazlíčka neustále pod dohledem, neboť v zemi nejsou ojedinělé krádeže psů pro psí zápasy nebo obchod s psím masem. Seč to zní velmi dramaticky, musíte počítat skutečně se vším. Pakliže i přesto přistoupíte na společné vycestování, musíte splnit několik podmínek:
Ve Vietnamu žije přes 80 % lidí, kteří mají pokrytou zdravotní péči na základě pojištění. Vláda navíc plně nebo částečně hradí zdravotní úkony nízkopříjmovým skupinám nebo určitým profesím. Pro tyto obyvatele poskytují péči primárně veřejné nemocnice. Ti, kteří pak hodnotí veřejné nemocnice jako nedostatečné a mohou si to finančně dovolit, upřednostňují soukromý sektor. Obecně soukromé nemocnice také vyšší standard skutečně poskytují, a tak jsou velmi vhodné i pro případné ošetření turistů. Ve velkých městech jako je Hanoj, Ho Či Minovo Město nebo třeba Danang, natrefíte i na personál, který hovoří anglicky. Ve vesnických oblastech pak bývají lékárny, nemocnice a jiná zdravotnická zařízení hůře dostupná.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR jednoznačně doporučuje před cestou do Vietnamu sjednat komplexní cestovní pojištění, které vám pokryje případné náklady na lékařské ošetření v zemi (v případě úrazu a jiných akutních stavů). Toto pojištění se však dále vztahuje na ztrátu pasu i zavazadel (nebo zpoždění dodání zavazadel) či na zpožděné a zrušené lety. Zvolte si pojišťovnu dle svého uvážení.
Vietnamská kuchyně je lehká, rozmanitá a velmi jemná svou chutí. Vietnamci připravují nejčastěji jídla vařená nebo dušená s důrazem na bylinky a koření. Obvyklými dochucovadly jsou citronová tráva, šalotka a koriandr. Oblíbenými ingrediencemi však bývají i kokosové mléko, anýz, máta, šafrán, zázvor nebo bazalka. Často v pokrmech natrefíte i na příchuť rybí omáčky nebo chilli – obecně ale vietnamská jídla nebývají příliš ostrá (zejména na jihu země).
Jedním z nejznámějších vietnamských jídel jsou například jarní závitky známé také jako cha nem nebo nem ran. Pochutnat si v nich můžete bud na vepřovém mase, krevetách anebo krabovi v kombinaci s různými druhy zeleniny a rýžovými nudlemi. A jaké další speciality ve Vietnamu ochutnat?
I ve Vietnamu si můžete skvěle zamlsat. Gastronomická scéna nabízí nepřeberné možnosti! Jaké dezerty/sladkosti stojí za ochutnání?
Ve Vietnamu je celoročně k dispozici i čerstvé ovoce. Na místních trzích tak můžete zakoupit například mangostan, durian, rambutan, avokádo, cukrové jablko nebo dračí ovoce. Od prosince do února jsou k dostání i jahody. Pokud máte citlivější zažívání, volte raději ovoce loupatelné. To, co nemá slupku, pak před konzumací pečlivě omyjte čistou (klidně i balenou) vodou.
Jídlo v restauracích bývá obecně velmi bezpečné, neboť personál musí dodržovat jisté hygienické standardy. Pokud chcete zvolit dobrý podnik, sledujte především množství zákazníků – větší počet lidí je obvykle příznivým znamením. Také konzumujte ideálně horké pokrmy, které prošly evidentně tepelnou úpravou. Můžete tak předejít případným trávicím potížím. Tím samým se pak řiďte i před objednáváním pouličního jídla.
Vietnam je tropickým rájem, který nabízí nejen chutná jídla, ale i osvěžující nápoje. A že v teplém počasí přijdou skutečně vhod! Jakými nápoji se tedy můžete nejen zavodnit, ale i potěšit?
Dále si můžete ve Vietnamu dopřát i ovocné šťávy, smoothie, výživnou vodu přímo z kokosového ořechu a samozřejmě obyčejnou vodu – tu ale pijte pouze balenou, neboť ta z kohoutku není pro pití vhodná.
Ve Vietnamu platí zákaz kouření v budovách i mimo ně a vymezuje se na konkrétní veřejná místa, tj. zdravotnická zařízení, vzdělávací instituce, zařízení pro děti, zařízení s rizikem požáru či výbuchu. Kouřit se také nesmí v prostředcích hromadné dopravy. Kuřácké zóny jsou pak vyhrazeny na mezinárodních letištích, v barech a restauracích, na diskotékách, v karaoke klubech, ve vlacích, na lodích, v hotelech a jiných ubytovacích zařízeních. Cigarety vám pak prodají jen tehdy, pokud je vám 18 a více let. Co se týká používání e-cigaret, je ve Vietnamu povoleno, ale též regulováno jako kouření klasických cigaret.
Alkohol si můžete ve Vietnamu koupit jedině tehdy, pokud je vám 18 a více let. Na některých místech je však jeho prodej zcela zakázaný (stejně tak i jeho konzumace). Mezi tato místa patří například zdravotnická zařízení, zařízení pro děti a mládež, vzdělávací zařízení, organizace či vládní instituce, kina, divadla, autobusová nádraží a také parky – zde mají ale výjimku restaurace legálně provozované v areálech parku. Nejbezpečnější tedy je, dopřát si drink v restauraci, baru či klubu a nepopíjet ho jen tak na ulici.
Oficiální měnou Vietnamu je vietnamský dong (zkratka VND). V oběhu jsou nejčastěji bankovky v nominální hodnotě 1 000, 2 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000 a 500 000 VND. 1 česká koruna se rovná 1 105 VND (nebo dle aktuálního kurzu). 1 vietnamský dong = 0,00091 Kč (nebo dle aktuálního kurzu). Většina plateb v zemi probíhá místní měnou, některé hotely a restaurace však akceptují i platbu v amerických dolarech. Směnit můžete peníze i v tamějších bankách (nejlépe USD na VND) – banky přijímají ale i jiné měny, jako např. EUR. V hotelových směnárnách, na letištích či dokonce v klenotnictvích lze měnit jen americké dolary.
Platit můžete ve Vietnamu samozřejmě i platební kartou – nejčastěji v hotelech, restauracích a nákupních centrech. Na trzích a u pouličních stánků s jídlem se naopak bude hodit hotovost. Bankomaty v zemi pak vydávají pouze VND a natrefíte na ně klidně i na venkovech. Některé mají však limity pro výběr. Počítat také musíte s poplatky za výběr (obecně bývá jeden výběr zpoplatněn částkou ve výši 40 000 VND až 100 000 VND – tedy cca 36 Kč až 90 Kč).
Vietnamci zpravidla spropitné neočekávají – v zemi není obvyklé, ale je za to velmi ceněné. V případě, že budete spokojeni s hotelovými službami, můžete dát personálu samozřejmě dýško dle svého uvážení (např. pokojské). Některé větší hotelové komplexy si však mohou účtovat z celkového účtu automatické spropitné ve výši 5 až 10 %. Stejně tak to mají restaurace – proto vždy zkontrolujte účet. Peníze navíc je ale možné dát kdykoliv, když to uznáte za vhodné. Za dobře odvedenou práci pak lze předat spropitné i průvodcům či třeba taxikářům – výše je opět na vaší úvaze.
Vietnam je nejen překrásnou destinací s přírodními skvosty, ale i nákupním rájem pro všechny shopaholiky. Ceny v zemi totiž nejsou nikterak přemrštěné, tedy můžete pořídit velmi levně mnoho úžasných věcí – od suvenýrů, oblečení, řemeslných výrobků až třeba po šperky. Jen berte na vědomí jednu věc – Vietnamci jsou zvyklí smlouvat o ceně. A vy se mile rádi přizpůsobíte, neboť místní obyvatelé vám klidně prodají zboží za co nejvyšší cenu (obecně u nich převládá představa, že všichni turisté jsou bohatí). Když se umění smlouvání skutečně naučíte, můžete se dočkat dokonce i 50 % slevy! A kam ideálně za nákupy vyrazit? Zkuste Pouliční noční trh (Street Night Market) v Hanoji, tržnici zvanou Sapa Market v horské oblasti Sapa anebo trhy v hrnčířské vesnici Bat Trang!
Vietnam patří mezi levnější turistické destinace s nádechem exotiky, avšak záleží samozřejmě na tom, co všechno si chcete během dovolené dopřát, a jak moc můžete utrácet. Obecně se nabízí tři rozpočty:
Každý moderní turista cestuje na dovolenou s mobilním telefonem nebo dokonce i s notebookem či tabletem. K tomu, aby byl „online“ však potřebuje datové služby. Než abyste utráceli za předražený roaming, zvažte spíše koupi vietnamské SIM karty nebo eSIM – získáte tak levnější SMS, volání i internet za místní sazby. SIM karta vás ve Vietnamu vyjde na cenu už od 50 000 až 60 000 VND (45 až 55 Kč). Zakoupit ji můžete v obchodech místních telefonních operátorů (VinaPhone, Viettel Mobile nebo MobiFone) či na mezinárodních letištích, tj. například v Hanoji, Danangu, Nha Trangu a Ho Či Minově Městě. Prodejci však vyžadují od turistů před koupí SIM karet identifikaci (cestovní pas). Pakliže se chcete vyhnout povinnému sdělování osobních údajů, můžete si pořídit online ještě před odjezdem eSIM od společností Airalo, Nomad nebo Holafly. Váš telefon však musí být kompatibilní pro používání takovéto SIM karty.
Jinak telefonní signál bývá ve většině městských oblastí velmi dobrý. Počítat však musíte s tím, že vzdálenější a horské oblasti Vietnamu mohou mít omezené pokrytí sítě.
Ve Vietnamu poskytuje poštovní služby společnost známá jako Vietnam Post. Poštovní pobočky najdete prakticky po celé zemi, tedy nejen ve velkých městech, ale i na venkovech. Obvykle mají otevřeno od pondělí do neděle (včetně svátků) v čase 6:30 až 21:00 – může se ale lišit. Zasílat prostřednictvím Vietnam Post můžete nejen pohlednice, dopisy, ale i balíky. Do zahraničí trvá dodání zhruba měsíc, letecky pak asi 5 až 10 dní. Krom výše zmíněného je možné využít i služeb společnosti FedEx, UPS a DHL (v Hanoji a Ho Či Minově Městě).