Velký bariérový útes.

Velký bariérový útes v Austrálii

Prvotřídní luxusní prázdninové lokality, které navštívily i světové top celebrity, prehistorický prales, endemická fauna a flora, scénická železnice, malebná městečka, delikátní mořské plody, to je ve zkratce tropická část státu Queensland v Austrálii a přilehlý unikát - Velký bariérový útes. Tuto položku má na svém seznamu snad každý potápěč nebo alespoň nadšenec do šnorchlování. Pod vodou se zde rozhodně nudit nebudete, jedná se o dokonalé akvárium v rámci volné přírody, pod hladinou si navíc můžete pomyslně odškrtávat „úlovky“ v podobě zdejší tzv. Velké osmy. Že nevíte, jaká zvířata do ní patří? Pak byste se měli ještě před vstupem do jejich království s nimi seznámit.

Na pevnině pak nezapomeňte, že Queensland je jedním z mála australských států, kde je legální pochovat si koalu. Třešničkou na dortu je fakt, že v jižní části státu se nachází ZOO světoznámého dokumentaristy a ochránce zvířat „Lovce krokodýlů“ Stevea Irwina.

Mimochodem, už jste někdy jedli listorožce?

Autor: Petra Špačková

01.07.2024

Čti více
Maják na ostrově Lady Elliot.
Maják na ostrově Lady Elliot.

ZAJÍMAVOSTI VELKÉHO BARIÉROVÉHO ÚTESU

  • Najdete zde třetinu světových korálů.
  • Velký bariérový útes je domovem téměř 5 000 druhů mořských živočichů.
  • Můžete se stát dobrovolníkem na Velkém bariérovém útesu a pomáhat tak s jeho ochranou.
  • Najdete zde některé z nejznámějších potápěčských lokalit na světě.
  • Říjen až listopad je obdobím tření korálů.
  • Je to největší korálový útes světa!
  • Zaplavat si zde můžete s tzv. Velkou australskou osmou (Australia´s Great 8).
  • V roce 1981 byla oblast zaspána na Seznam světového dědictví UNESCO.
  • Je to jediná živoucí struktura viditelná z vesmíru.
  • Velký bariérový útes je jedním ze sedmi přírodních divů světa.
  • V oblasti Velkého bariérového útesu, konkrétně u Batt Reef, byl fatálně zraněn světoznámý dokumentarista a ochránce zvířat „Lovec krokodýlů“ Steve Irwin.

Velký bariérový útes.
Velký bariérový útes.

HISTORIE A POLOHA VELKÉHO BARIÉROVÉHO ÚTESU

Velký bariérový útes je největším korálovým útesem světa a najdeme jej podél pobřeží australského státu Queensland na severovýchodě země. Je dlouhý přes 2000 km a okolní teplé tichomořské vody nabízejí nejrůznější podmořské aktivity a dobrodružství.

Evropský průzkum útesu začal v roce 1770, kdy na něm britský průzkumník kapitán James Cook najel se svou lodí na mělčinu. Práce na mapování cest uvnitř útesů, kterou Cook započal, pokračovala i v 19. století. Moderní laboratoř mj. na Heron Island pokračuje ve vědeckých výzkumech dodnes.

Zdejší fauna a flora jsou jedinečné a neuvěřitelně pestré! Teplota vody v okolí útesu je celoročně vysoká a i v hloubce dokonale průzračná, viditelnost je zde optimální na poměrně velkou vzdálenost.

Skupina potápěčů.
Skupina potápěčů.

CO NEMINOUT U VELKÉHO BARIÉROVÉHO ÚTESU

Whitsundays

Jedním ze symbolů velkého bariérového útesu je bezesporu souostroví Whitsundays, skládá se ze 74 převážně malých ostrůvků. Je to samozřejmě ráj pro všechny ty, kteří chtějí strávit část dovolené „pod hladinou“, zdejší podmořský svět je neuvěřitelně pestrý. Nicméně ani ti, co zůstanou na pevnině, nemusí litovat, krásný bílý písek a okolní palmy jsou dokonalými kulisami k relaxu a pohodě.

Většina těchto ostrovů je neobydlená a tvoří součást národního parku, několik ostrovů však nabízí různé možnosti ubytování v letoviscích. Ostrov Whitsunday Island je pak největším ostrovem ve skupině, najdeme zde i světově proslulou pláž Whitehaven Beach a Hill Inlet.

Pokud vám nestačí poznávat souostroví v rámci vyjížděk na lodi, můžete také zvolit možnost vyhlídkových letů hydroplánem či helikoptérou, což je jistě zážitek 2v1.

Pobyt na Whitsundays jistě nadchne všechny – potápěče, zamilovaný pár na svatební cestě, stejěn jako rodinu.

Skupina ostrovů Whitsundays.
Skupina ostrovů Whitsundays.

Pláž Whitehaven (Whitehaven Beach)

Křišťálově čistá voda tyrkysové barvy a panenské pobřeží, to je proslulá a oceňovaná pláž Whitehaven, jeden ze symbolů souostroví Whitsundays. Je také jednou z nejfotografovanějších lokalit v oblasti.

Pláž Whitehaven se táhne přes sedm kilometrů podél ostrova Whitsunday, největšího ze 74 ostrovů skupiny.

Whitehaven najdeme často na prvním místě seznamu nejlepších pláží na světě, a není se vůbec čemu divit! Písek obsahuje 98 % oxidu křemičitého, což znamená, že je extrémně jemný a měkký, konzistenčně jej můžeme směle srovnat s hladkou moukou. Díky oxidu křemičitému písek neudržuje teplo a dělá z něj fantastické místo pro chůzi naboso.

Tyrkysová voda Whitehaven.
Tyrkysová voda Whitehaven.

Útes ve tvaru srdce (Heart Reef)

Heart Reef je malým útesem ve tvaru srdce a byl objeven v roce 1975 místním pilotem. V současné době je však mezinárodně uznávanou atrakcí souostroví Whitsundays a kraluje nejedné fotografii či katalogu z tohoto regionu. Tato neuvěřitelná korálová formace je jedno z nejvíce „instagramovatelných“ míst na světě.

Heart Reef byl v průběhu let místem mnoha žádostí o ruku či „pouhého“ vyznání lásky. Pokud plánujete během vyhlídkového letu nad touto ikonickou památkou udělat takovéto romantické gesto, vše předem domluvte s vaším pilotem.

INFO: Vzhledem k jeho chráněnému stavu nemohou návštěvníci u Heart Reef šnorchlovat ani se potápět.

Ostrov Hamilton (Hamilton Island)

Další z ikonických ostrovů Velkého bariérového útesu! Jeho nejznámější atrakcí je Hamilton Island Golf Club, špičkové golfové hřiště s dechberoucími výhledy. Mezi další zajímavosti patří park divoké zvěře (Wildlife Sanctuary) a různé kavárny, obchody a galerie. Hamilton Island nebo "Hamo", jak mu říkají zkráceně místní, je jedním z nejnavštěvovanějších a co do turistického ruchu nejrozvinutějších ostrovů ze skupiny Whitsundays. Existuje mnoho důvodů, proč si lidé volí coby cíl své dovolené právě tento ostrov, včetně mnoha celebrit. Je pokryt tropickým deštným pralesem, který je bohatý na široké spektrum fauny a flory. Velká část ostrova je chráněna coby národní park, a tak zde mají zvířata i rostliny dokonalé útočiště.

Ostrov se stal oblíbeným cílem návštěvníků již v 70. a 80. letech 20. století. Dnes se zde neustále investuje do infrastruktury a zázemí tak, aby bylo zajištěno, že bude i nadále prvotřídní prázdninovou destinací.

Luxusní jachty na ostrově Hamilton.
Luxusní jachty na ostrově Hamilton.

Ostrov Elliot (Elliot Island)

Lady Elliot Island je korálový útes nacházející se na jižním cípu Velkého bariérového útesu, nachází se ve vysoce chráněné „zelené zóně“ a je útočištěm pro více než 1200 druhů mořských živočichů. Zdejší vody si za svůj domov zvolily mj. manty, želvy a nepřeberné množství barevných rybek.

Na ostrově najdeme fotogenický maják a rovněž přistávací plochu pro menší letadla.

Zelený ostrov (Green Island)

Green Island a jeho útes jsou velmi blízko pevniny, a to necelých 30 km od města Cairns.

Útes obklopující ostrov se může pyšnit rozmanitou škálou přírodních lokalit a velkým množstvím mořské fauny. Existují zde dvě významná stanoviště:

dna mořské trávy na mělčině

útes, kde mělčina pokračuje do hlubin

Oblasti s mořskou trávou jsou domovem pro širokou škálu zvířat, od mladých ryb, které používají trávu k ochraně před predátory, až po velké mořské želvy a roztomilé dugongy, kteří se živí mořskou trávou. Útes kolem Green Island má přes 190 různých druhů tvrdých korálů a přes 100 druhů měkkých korálů.

S obvodem pouhých 1,6 km je Green Island domovem více než 120 druhů rostlin, pobřeží je lemováno krátkou křovinatou pobřežní vegetací, kus do vnitrozemí pak najdete i stinný deštný prales.

Zdejší překrásné vysoké kokosové palmy nejsou považovány za původní na ostrově, ale byly na ostrov vysazeny v roce 1889, aby poskytovaly jídlo, pití a přístřeší pro rybáře a námořníky.

Zelený ostrov přitahuje širokou škálu ptáků, včetně suchozemských, mořských a stěhovavých ptáků. Na Zeleném ostrově je pravidelně k vidění přes 55 druhů ptáků! Často se setkáte především s mořským orlem a volavkou.

Mezi populární aktivity provozované na ostrově patří samozřejmě šnorchlování, parasailing, vyjížďka lodí s proskleným dnem či Seawalker (procházka po mořském dně).

Ostrov Lady Elliot.
Ostrov Lady Elliot.

Ostrov Heron (Heron Island)

Heron Island obsahuje snad vše, co od ostrova Velkého bariérového útesu očekáváte. Kromě překrásných pláží, neuvěřitelného množství mořské fauny a flory a okolní panenské přírody zde však najdeme něco navíc, a to výzkumnou stanici University of Queensland, která nabízí prohlídky ukazující neuvěřitelnou snahu a práci, která je zapotřebí pro zachování útesu i v budoucnosti.

Port Douglas

Necelých 70 km od Cairns najdeme malebné přímořské městečko jménem Port Douglas. Je synonymem pro přátelskou uvolněnou atmosféru a panenskou okolní přírodu. Zdejší pláže jsou překrásné a doslova vyzývají své návštěvníky k lelkování na jemném písečném pobřeží. Ti sportovně založení zde pak mohou vyzkoušet mnohé vodní aktivity.

Nicméně Port Douglas je i skvělým místem pro objevování queenslandské gastroscény a ani shopaholici zde nepřijdou zkrátka. Oblast je však z velké části také vstupním bodem k prozkoumávání Velkého bariérového útesu či nedalekého pralesa Daintree Rainforest. Město má necelých 4000 obyvatel a je vhodným prázdninovým cílem pro rodiny, páry i jednotlivce.

Průzračná voda kolem útesu.
Průzračná voda kolem útesu.

Čtyřmílová pláž (Four Mile Beach)

Krásná pláž lemovaná vysokými palmami nabízí jemný bílý písek a křišťálovou vodu. Je to jedna z nejznámějších a nejfotografovanějších pláží severního Queenslandu. Ať už zde chcete lenošit, kochat se okolní přírodou, šnorchlovat či vyzkoušet jeden ze zdejších populárních sportů jako kite surfing či paddle boarding, vězte, že Four Mile Beach vás nezklame. Velkým jejím plusem je i fakt, že není zatížena komerčními aktivitami a budovami k těmto účelům zřízenými, a tak se zde člověk může cítit opravdu jako v ráji.

Pro ty, kteří se nemohou okolními scenériemi nabažit, je zde vyhlídka Flagstaff Hill Lookout. Ta je se svou vyvýšenou plošinou a vynikající polohou známá svými úchvatnými výhledy na východ slunce nad Korálovým mořem, s mírnou klikatící se stezkou, která nabízí možnost, jak navštívit pláž z hlavní oblasti Port Douglas a získat výhled na ostrov Snapper, ostrovy Low Isles a deštný prales Daintree.

Pláž Four Mile Beach.
Pláž Four Mile Beach.

Deštný prales Daintree (Daintree Rainorest)

Deštný prales Daintree nacházející se v tropickém severním Queenslandu je starý více než 135 milionů let, což z něj činí jeden z nejstarších deštných pralesů na světě.

Největší deštný prales v Austrálii má rozlohu přes 1200 km2 a je domovem mnoha živočišných a rostlinných druhů, které nikde jinde na světě nenajdete. Je to také snové místo pro pozorovatele ptactva a obecně milovníky přírody. Park je však rovněž vyhlášenou lokalitou pro pozorování krokodýlů (Crocs spotting)!

Daintree Rainforest je oblíbeným cílem jednodenních výletů z Cairns a Port Douglas. Neměli byste si nechat ujít soutěsku Mossman či příjemné chvíle na lodi při plavbě po Daintree River.

V Daintree Rainforest zaplesá srdce i všech nadšenců do pěší turistiky. Vydat se můžete po mnoha stezkách jako například:

Pláž Myall - pláž Cape Tribulation

Jedna a půl hodiny tam a zpět

Promenáda Dubiji

Jedna hodina zpáteční cesty

Botanická procházka Mardja

Půl hodiny

Mount Sorrow Ridge

Šest hodin zpáteční cesta

Vezměte však v potaz, že se jedná o náročnou túru a je vhodná především pro zkušené turisty.

Deštný prales Daintree.
Deštný prales Daintree.

Vlhké tropy (Wet Tropics)

Na australském „tropickém severu" (Tropical North) je území tropického deštného pralesa, který přežil miliony let od doby, kdy se po Zemi toulali dinosauři. Je to naprosto jedinečné misto na planetě, které vás takřka přenese do filmu Jurský park. Domov zde mají vzácné rostliny, ptáci a zvířata, často se jedná o endemity. Na jeho ploše zhruba 9000 km2 najdete mimořádné množství krajin a památek, včetně mnoha národních parků. Pro nadšené biology - rozmanitost Wet Tropics je ohromující - žije zde více než 650 druhů obratlovců a 230 druhů motýlů a také stovky drobných tvorů, plazů a savců. Oblast je rovněž útočištěm australské ptačí ikony, kasuára jižního, druhého nejtěžšího ptáka na světě. Nejen, že je vizuálně pozoruhodný, ale dosahuje také rychlosti 50 km/h. Buďte proto obezřetní, kasuára se nevyplatí provokovat, mají sklony k útočnosti bez zjevného důvodu! Dalším lákadlem Wet Tropics je také vulkanický kráter - jezero Eacham. Původním obyvatelům je tato vodní plocha známá jako Yidyam nebo Winggina a jeho hloubka dosahuje 65 m.

Divoká příroda ostrova.
Divoká příroda ostrova.

Hartley´s Crocodile Adventures

Pro milovníky zvířat a ty, kteří neměli zatím štěstí na ikonické australské živočichy ve volné přírodě, je zde park Hartley´s Crocodile Adventures. Nachází se zhruba na půl cesty mezi Port Douglas a Cairns. Ač se jedná původně o krokodýlí farmu, dnes je místo domovem pro široké spektrum zvířat jako například majestátní kasuáry!

Rodina Freemanů koupila starou zoo v roce 1986 a poté zde zahájila výstavbu krokodýlí farmy. Postupem času však docházelo k inovacím. V červenci 2002 nově vybudovaný Hartley's Crocodile Adventures začal nabízet i kvalitní vzdělávací aktivity ve skutečně autentickém prostředí. Ve 2. dekádě 21. století prošla lokalita další řadou významných vylepšení s novými inovativními expozicemi divoké zvěře a rozšířenou infrastrukturou, to vše mj. v důsledku rostoucí návštěvnosti. Hartley's Crocodile Adventures je nyní jednou z největších atrakcí s tématikou divoké zvěře v severní Austrálii a rozhodně stojí za návštěvu!

Přírodní rezervace s krokodýly Hartley.
Přírodní rezervace s krokodýly Hartley.

Bundaberg

Bundaberg je příjemné město, kde si můžete plnými doušky užít nejen nedaleký oceán a zejména pak zdejší významnou populaci želv, ale také delikátní regionální produkty. Mezi ty patří dozajista zdejší rum. Bundaberg se vyvinul do centra pro velké cukrové plantáže založené v 70. letech 19. století. Má cukrovary, rafinérie a lihovary rumu. Mezi další průmyslová odvětví patří mlékárenství, pilařská výroba, stavba lodí a výroba zemědělských strojů. Cukr, zlatý sirup (melasový sirup) a dřevo se pak vyváží.

Populace Bundabergu je zhruba 100 000 obyvatel.

Lady Musgrave

V jižním cípu Velkého bariérového útesu, nedaleko pobřeží Bundabergu se nachází překrásný ostrůvek, ke kterému se rozhodně vyplatí udělat si vyjížďku. Vody kolem Lady Musgrave nabízejí dokonalou viditelnost a možnost zaplavat si se želvami či přímo s obřími mantami. Pro ty, kteří preferují „suchou nohu“, je v nabídce rovněž výlet na lodi s proskleným dnem.

Ostrov Lady Musgrave.
Ostrov Lady Musgrave.

Oblast kolem obratníku Kozoroha (Capricorn Region)

Jak anglický název napovídá, region Capricorn leží na obratníku Kozoroha, který se táhne od národních parků Central Highlands, které hraničí s Outbackem Queensland, až po pobřeží jižního Velkého bariérového útesu a ostrovy skupiny Keppel.

Srdcem regionu je bezesporu město Rockhampton neboli „Rocky“, je vyhlášené tím, že je to australské 'Beef Capital“ neboli hlavní město hovězího masa. Jeho produkce zde má dlouhou tradici.

Ale abychom nezůstali jen u jídla, hlavním lákadlem oblasti je samozřejmě okolní příroda, navštívit dze můžete například vápencové jeskyně jen 20 minut severně od Rockhamptonu, domorodé skalní umění v Carnarvon Gorge či malebné přímořské městečko Yeppoon. Na severních okrajích tohoto pobřeží je pak národní park Byfield, který je neuvěřitelně bohatý na ptactvo.

Wildlife Habitat Port Douglas

Wildlife Habitat je přední australský park s divokou přírodou, která návštěvníkům poskytuje příležitost pozorovat širokou škálu původních divokých zvířat z bezprostřední blízkosti.

Nachází se u města Port Douglas a je lídrem v ekoturistice, s pěti odlišnými stanovišti – Woodlands (lesy), Wetlands (mokřady), Rainforest (deštný prales), Savannah (savana) a Nocturnal (noční život) - rozmístěných na 8 akrech půdy!

Pomazlete se s koalou, prohlédněte si zdejší mořské krokodýly, setkejte se s kasuáry nebo se projděte po Skywalk v nově otevřeném Nocturnal Habitat. Park nabízí i další atrakce jako například snídaně s ptáky v Curlew Café nebo oběd s papoušky lori formou bufetu je k dispozici denně!

Spící koala v rezervaci Wildlife Habitat.
Spící koala v rezervaci Wildlife Habitat.

Zlaté pobŕeží - Gold Coast

Přímořské město Gold Coast je druhé největší ve státě Queensland, v celoaustralském měřítku pak drží šestou příčku. Jeho největším lákadlem jsou samozřejmě zdejší bělostné pláže a tyrkysový oceán. Na většině pláží je v pohotovosti záchranný sbor, takže tj. až na výjimky, kdy je vyhlášeno doporučení nechodit do vody, je koupaní zde bezpečné. Vhodné je však mít se v sezóně na pozoru před „igelitovými pytlíčky“ pohozenými na pláži či pohupujícími se na hladině. Nejde totiž o zapomenuté odpadky či dětské hračky, ale o medúzy, které mohou být velmi nebezpečné. Jsou to měchýřovky portugalské, které bohužel v určitých měsících mají schopnost zaplavit celé pláže.

Pokud pomineme plážové radovánky, Gold Coast je i skvělým cílem pro všechny shopaholiky, pro ty, co rádi objevují lokální gastroscénu, lze jej však využít i jako základnu pro výlety do okolní přírody a jednotlivých zvířecích rezervací.

Dětské (a nejen ty) duše pak jistě pookřejí při návštěvě zdejšího nepřeberného množství zábavních parků! Za všechny jmenujme například Sea World či Warner Bors. Movie World.

INFO: Sezóna medúz trvá v období od listopadu do května.

Letecký pohled na pobřeží..
Letecký pohled na pobřeží..

Australia Zoo

Ač se nejedná přímo o atrakci na Velkém bariérovém útesu, stále zůstáváme ve státě Queensland, přestože v jeho jižní části. Pokud jste v dětství či mládí sledovali nadšeně se zatajeným dechem v televizi show světoznámého nadšence, autora dokumentárních filmů a ochránce přírody Stevea Irwina (přezdívaného též Lovec krokodýlů), pak se zkrátka musíte zastavit v jeho ZOO – Australia Zoo v Beerwah. Přestože sám Irwin (1962 – 2006) již bohužel zemřel, a to během natáčení jednoho ze svých dokumentů (byl zabit v oblasti Velkého bariérového útesu jedem z trnuchy, které jej sekla příliš blízko srdce), jeho manželka a děti zoologickou zahradu stále a nutno říci, že bravurně, vedou. Zde můžete sledovat vystoupení s krokodýly nebo si pochovat koaly či si vyjít na procházku s wombatem. Po chodnících se zde procházejí často i leguáni, kteří nejsou chovanci zahrady, ale přirozenými obyvateli této oblasti.

INFO: Queensland je jedním z mála australských států, kde je legální pochovat si koaly!

Vyhlídková železnice Kuranda (Kuranda Scenic Railway)

Kuranda Scenic Railway je dechberoucí vyhlídková železnice, která nabízí pohledy na okolní hustý deštný prales, strmé rokle a malebné vodopády v rámci národního parku Barron Gorge.

Koleje se vinou z města Cairns do Kurandy a doba jízdy jsou přibližně 2 hodiny, včetně zastávky ve stanici Barron Falls, kde se můžete podívat na vodopády z ptačí perspektivy.

Můžete si na vaší cestě vybrat z různých stylů/tříd cestování - Heritage nebo Gold Class. Ať tak či tak, prim hraje okolní příroda a cesta Kuranda Scenic Railway vás dozajista ohromí.

Trať byla otevřena již v roce 1891!

TIP: Železniční stanice Kuranda​ je světově proslulá svými tropickými zahradami a historickým významem. Je to jedno z nejfotografovanějších nádraží na světě. Památkově chráněné budovy se zde mísí s tropickým prostředím.

Vyhlídková jízda vlakem Kuranda.
Vyhlídková jízda vlakem Kuranda.

Cairns

Cairns, brána do tropického severu Queenslandu, je poklidné malebné město, které bylo založeno v roce 1876.

Oblast kolem něj je domovem ikonického Velkého bariérového útesu a deštného pralesa Wet Tropics, nicméně za návštěvu stojí rozhodně i město samotné. Najdete zde skvělé kavárny, rušné trhy a spoustu pláží.

Cairns potěší i gurmány, je zde pestrá gastronomická scéna, jejímž hlavním „aktérem“ jsou mořské plody. Mnohé cool restaurace najdete na přímořské promenádě Cairns Esplanade.

Příjemným zpestřením návštěvy města je pak i zdejší akvárium.

Cairns je domovem pro zhruba 180 000 obyvatel.

Město Cairns.
Město Cairns.

Lanovka Skyrail Rainforest Cableway

Jedním z lákadel regionu kolem Cairns je jistě i lanovka Skyrtail Rainforest Cableway, najdeme ji zhruba 12 km z centra města. Užijete si na ní jedinečnou perspektivu australského deštného pralesa Wet Tropics zapsaného na Seznamu světového dědictví! Nicméně oblast je dokonalá nejen z výšky. Až vystoupíte z lanovky a řádně ji prozkoumáte, jistě nám dáte za pravdu. Je to jedna z botanicky nejvíce fascinujících oblastí světa, která zůstala relativně beze změny po dobu zhruba 130 milionů let.

Nabízí se vám zde například výhledy na Barron Gorge a krásné vodopády Barron Falls.

Tato půvabná lanová dráha byla otevřena v roce 1996. Skyrail byla v době svého dokončení nejdelší gondolovou lanovkou na světě. Dodnes klade velký akcent na ekologii.

Lanovka nad deštným pralesem.
Lanovka nad deštným pralesem.

Townsville

Toto kdysi klidné pobřežní městečko se postupem času proměnilo v moderní metropoli. Je to místo k relaxaci, nasávání ducha městského života, ale i oddání se přírodě.

Oblast Townsville, která je dlouho mezi Australany známá jako vojenská základna, dnes zůstává domovem jedněch z největších armádních kasáren v zemi jako oficiální sídlo australské 3. a 11. brigády. Právě díky tomuto přílivu armádního personálu a jejich rodin město prosperovalo – město je dokonce dnes největším australským městským centrem severně od Sunshine Coast.

Pokud se ocitnete v Townsville, určitě navštivte i nedaleký Magnetic Island.

Domov v Townsville našlo zhruba 200 000 obyvatel.

Emu Park

Jen 20 km jízdy podél pobřeží z městečka Yeppoon se nachází pohodové Emu Park. Toto exkluzivní plážové letovisko láká návštěvníky na svou příjemnou atmosféru. Oblíbenou zábavou v Emu Park je především koupání a cokoli, co je spojené s oceánem. Město totiž lemují fantastické pláže. Fisherman’s Beach je krásným místem k odpočinku a radovánkám ve vlnách, nicméně jedná o pláž bez hlídek, proto se doporučuje zvýšená opatrnost. Na jihu je pak Emu Park Beach, která nabízí turistům místo, kde se mohou bezpečně osvěžit, nachází se zde totiž i záchranný klub.

Rybaření je další skvělou kratochvílí při pobytu v Emu Park. Plážový rybolov je zde také možností, protože skalnatý výběžek u Tandy Beach, Emu Point a Emu Park Beach tvoří vynikající místa pro tuto populární aktivitu. Ve městě jsou k dispozici také rybářské výlety a půjčovny lodí, takže vášniví rybáři mohou zamířit k Velkému bariérovému útesu nebo ještě dál, aby zkusili své štěstí i v hlubší vodě.

Emu Park je samozřejmě branou k ikonickému bariérovému útesu. Mezi oblíbené aktivity v okolí tak patří šnorchlování, plavání a potápění na ostrovech jako Great Keppel, Humpy Island a Pelican Island.

Za návštěvu také stojí památník Singing Ship Monument na centrálním výběžku.

Bell Park, který se nachází v centru města, je klidnou oázou ideální pro piknik a obecně relax. V parku se každý rok koná také několik oblíbených akcí, jako je „Oktoberfest“ a „Festival of the Wind“, stejně jako četné trhy.

Pro nadšené golfisty je zde k dispozici nedaleké hřiště Emu Park Golf Club.

Stálá populace Emu Park je necelých 3000 obyvatel.

Město Townsville.
Město Townsville.

Brisbane

Brisbane je hlavním městem státu Queensland a třetí nejlidnatější město Austrálie. Domov zde našlo zhruba 2,5 mil. obyvatel. Město má moderní kosmopolitní ráz a disponuje mj. mezinárodním letištěm. Založeno bylo v polovině 19. století na březích zálivu Moreton Bay. Mezi hlavní atrakce zde patří náměstí King George Square s impozantní radnicí, Victoria Park, Howard Smith Wharves a muzea jako například Queensland Maritime Museum či Queensland Museum Rail Workshops.

Promenáda ve městě Cairns.
Promenáda ve městě Cairns.

CO ROZHODNĚ U VELKÉHO BARIÉROVÉHO ÚTESU ZAŽÍT

Vyhlídkové lety (Scenic Flights)

Neexistuje lepší způsob, jak si užít pohled na Velký bariérový útes než z vrtulníku. Let helikoptérou je zážitkem sám o sobě, nicméně chvíli po vzletu se vám dech zatají podruhé. Krása, která se pod vámi rozprostře je jen těžko popsatelná.

Nejlepší místa pro vyhlídkové lety kolem Velkého bariérového útesu jsou Cairns, Port Douglas, Townsville, Magnetic Island, Airlie Beach a Hamilton Island ve Whitsundays.

Pozorování velryb (Whale watching)

Překrásný zážitek a dojem z Velkého bariérového útesu jistě podtrhne výlet za velrybami. Setkat se zde můžete až se 30 druhy kytovců! V místních vodách lze spatřit například keporkaky, plejtváky malé či delfíny skákavé. Sezóna probíhá v období od května do září.

Vrcholem každé výpravy za pozorováním velryb ve vodách Velkého bariérového útesu je „hon za spatřením“ jediného bílého keporkaka na světě, známého jako „Migaloo“ nebo „White Fella“. Migaloo, který byl poprvé spatřen v roce 1991, je každý rok pravidelným návštěvníkem Velkého bariérového útesu v Cairns a svým zářícím bílým tělem fascinuje místní i návštěvníky. Nutno podotknout, že oficiálně byl Migaloo naposledy spatřen v roce 2020, jeho příznivci však věří, že stále žije a opět se objeví.

Vyhlídkové letadlo.
Vyhlídkové letadlo.

Potápění/šnorchlování

O tom, že Velký bariérový útes je snem a rájem pro všechny milovníky potápění a šnorchlování, není pochyb. Je jedním z nejrozmanitějších oceánských organismů na světě. Zatímco černý kontinent se může pochlubit svou Velkou pětkou, Velký bariérový útes se pyšní svou Velkou osmičkou. Možnost spatřit tyto nádherné mořské živočichy ve volné přírodě přináší pocity naprostého úžasu. Podaří se vám zahlédnout všech osm zdejších top zvířat? A víte vůbec, která do skupiny Great Eight patří? Ne? Prozradíme vám to, je to: manta, klaun, zéva obrovská, pyskoun vlnkovaný, kanic tukula, žralok, želva a velryba.

Pozorování velryb při potápění.
Pozorování velryb při potápění.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ VELKÉHO BARIÉROVÉHO ÚTESU

Fauna pobřežní oblasti státu Queensland je neuvěřitelně rozmanitá a pokud připočteme obyvatele podmořského světa v okolí Velkého bariérového útesu, počet zdejších živočišných druhů je opravdu enormní. Můžete zde narazit na australské suchozemské ikony, stejně jako již na výše zmíněnou tzv. Velkou osmu mořských živočichů.

Obecně se dá říci, že na dovolené v této oblasti se nejčastěji setkáte s kasuárem jižním, klokanem stromovým, klokanem pralesním, koalou, kunovcem velkým, vačicí, kaloněm zlatotýlým, ptakopyskem, krokodýlem, želvou, mantou, velrybou či žralokem. Druhů korálových rybek je pak v regionu „nespočet“. Nemálo však najdeme v oblasti i hadů, za všechny uveďme například pakobru východní, pakobru červenobřichou, taipana či smrtonoše zmijího.

Queenslandské deštné pralesy se vyskytují na úzké pobřežní pláni a přilehlých pohořích, které dostávají hojné srážky. Porosty byly klasifikovány do 16 hlavních strukturních typů a 30 širokých typů společenství, lemovaných řadou eukalyptových lesů a lesů, mangrovů a společenstev bažin Melaleuca. Queenslandské lesy jsou cyklónové lesy, které mají málo nově vznikajících stromů a spletité podrosty plné lián. Zdejší flora má 4 700 druhů cévnatých rostlin, které představují 1 180 rodů a 210 čeledí. Zhruba čtvrtina rostlinných druhů v regionu je endemických. Vyskytuje se zde všech sedm nejstarších čeledí kapradinových. Nachází se zde velká část primitivních čeledí krytosemenných světa, včetně Annonaceae, Austrobaileyaceae, Eupomatiaceae, Himantandraceae, Myristicaceae a Winteraceae. Dvě starodávné a endemické čeledi rostlin jsou Austrobaileyaceae a Idiospermaceae. Ve městech lze pak najít plumérie, palmy, bouganvillea, ibišek, strelicie, dračinky a krotony.

Státním zvířetem Queenslandu je od roku 1971 koala, zatímco orchidej Dendrobium bigibbum se stala květinovým emblémem v roce 1959.

Mořská želva.
Mořská želva.

PODNEBÍ

Se spoustou slunečního svitu, teplým mořem, osvěžujícím mořským vánkem a teplým klimatem je počasí v tropickém severním Queenslandu zkrátka celoročně dokonalé.

Region má dvě hlavní období: zimní období vysokých teplot a nízkých srážek a naopak letní období horkých, vlhkých teplot a vyšších srážek.

Zima neboli období sucha, začíná v květnu a končí v říjnu a jejími symboly jsou sluníčko, čerstvý vánek a minimální vlhkost. Léto neboli období dešťů, trvá od listopadu do dubna a osvěžuje region tropickými odpoledními lijáky a občasnými bouřemi.

V tropickém severním Queenslandu se můžete koupat po celý rok. „Tradiční“ plavecká sezóna trvá od dubna do října. Od listopadu do května pak zažívá Queensland sezónu medúzy čtyřhranky, takže na oblíbených plážích jsou na ochranu plavců vybudovány speciální místa určená pro koupání. Teplota mořské vody se pohybuje od 23 °C v červenci do 29 °C v únoru.

Při koupání v Austrálii se doporučuje plavat na plážích hlídaných zachránci a plavat mezi vlajkami. Když jste na slunci, použijte kvalitní opalovací krém, noste klobouk a vyhněte se dehydrataci tím, že budete pít hodně vody!

Teploty jsou nadprůměrné, maxima dosahují 31 °C a minima se pak pohybují průměrně kolem 21 °C. Tropický sever má průměrné srážky 2010 mm (v průměru 168 mm za měsíc). Nejteplejším měsícem bývá leden s maximy 31,5 °C a naopak „nejstudenější“ je červenec, kdy rtuť teploměru šplhá maximálně pouze k 25 °C.

Korálové ostrůvky Velkého bariérového útesu.
Korálové ostrůvky Velkého bariérového útesu.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ať už se rozhodnete projet pobřeží Queenslandu podél Velkého bariérového útesu či navštívit i další vyhlášené lokality autobusem, vlakem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/lokalitami.

Cairns – Port Douglas – 70 km

Cairns – Brisbane – 1700 km

Cairns – Townsville – 350 km

Cairns – Sydney – 2450 km

Cairns – Darwin – 2650 km

Cairns – Canberra – 2500 km

Cairns – Melbourne – 2820 km

INFO: V Austrálii se řídí vlevo, proto předem uvažte, zda to pro vás nebude problém!

Ostrov Green Island.
Ostrov Green Island.

Spropitné:

Spropitné v Austrálii rozhodně není povinné, ale personál to vždy ocení. Naplánujte si v australských restauracích spropitné kolem 10 – 15 %. Přesná výše spropitného při stravování v Austrálii však závisí na místě, příležitosti a velikosti objednávky. V taxi je běžné dávat spropitné 10 % za delší cestu či pokud vám například řidič pomohl se zavazadly. Pro krátké cesty je nejjednodušší možností zaokrouhlit účet na nejbližší kulatou částku v australských dolarech.

Etiketa:

Nezmiňujte témata rozdělující australskou společnost (např. imigranti, otázka Aboriginců, LGBTQ, náboženství atd.).

Nevyhazujte odpadky, protože je to v Austrálii nezákonné.

Obzvláště pak neházejte cigaretu z okna auta, protože to často způsobuje požáry.

Neplavte na plážích mimo ty označené vlajkou.

Noste průkaz totožnosti s fotografií, můžete být požádáni, abyste se identifikovali.

Dodržujte silniční pravidla. Pokuty za jejich porušení v Austrálii jsou poměrně vysoké. Australané zkracují mnoho slov, abyste se orientovali, tak například Australané jsou ‚Aussies‘, McDonalds je ‚Macca‘s, fotbal (australský) je „Footy“ a avokádo je ‚Avo‘.

Dodržujte dochvilnost. Australané hodně dbají na čas, zejména při formálních schůzkách.

Pokládat přímou otázku na plat nebo majetek člověka je považováno za nezdvořilé.

Ptát se na něčí váhu nebo věk je také v mnoha situacích vysoce nevhodné.

Plivání na veřejnosti je neslušné.

Australané často pořádají grilování (BBQ), při kterém neformálně stolují ve svých venkovních prostorách (např. verandy, terasy, zahrady) a pečou maso na grilu. Když je pozváno více lidí, někdy se očekává, že hosté přispějí pokrmem k masu (např. čerstvým salátem).

Restovaný humr a krevety.
Restovaný humr a krevety.

CO V OKOLÍ VELKÉHO BARIÉROVÉHO ÚTESU OCHUTNAT

Barramundi

Tato velmi populární ryba, lates stříbřitý, je tradičním australským pokrmem, který se konzumuje již po staletí. Můžete na něj zajít do luxusní restaurace nebo si rybu zakoupit na jednom ze zdejších trhů a upéct si ji při australské oblíbené činnosti – grilování (BBQ).

Fish&Chips

Fish and Chips nebo zkrátka ryba s hranolkami jsou jasným dědictvím po britské správě. Tento pokrm najdete v Austrálii prakticky všude, ač se lokálně může lišit, například tím, že někde rybu obalují a smaží dokřupava, jinde ji najdete v jemném těstíčku apod.

Mořské plody

Cairns a obecně okolní pobřeží je vyhlášené pro své delikátní pokrmy s mořskými plody, zejména pak s krevetami, které jsou zde připravovány na nejrůznější způsoby. Čerstvost a neodolatelná vůně jsou zaručeny!

Lahůdkou je rovněž Moreton Bay Bug nebo chcete – li listorožec, živočich připomínající humra.

Klokan

Ač valná část turistů se odmítá ztotožnit s myšlenkou, že by okusili maso z roztomilého klokana, faktem však je, že jej najdete v mnoha zdejších supermarketech (a restauracích). Klokani jsou hojní v mnoha částech Austrálie a mají nízký obsah tuku, takže jejich všestranné maso se často používá v tradičních receptech.

Pavlova

Pavlova je považována za národní dezert a jedná se o pusinky – pečený krém z našlehaných bílků s křupavou krustou a měkkým vnitřkem. Vše je dozdobeno ovocem a šlehačkou a věřte, že na tomto pokrmu lze brzy získat závislost. Je opravdu delikátní!

Lamington

Lamington si můžete představit jako dortové kostky polité čokoládou a obalené v kokosu. Dá se jednoduše sehnat i v supermarketech a pro svůj tvar jej můžete jednoduše ujídat kdekoli po cestě.

Vegemite

Vegemite není pokrm sám o sobě, ale rozhodně stojí za zmínku. Australané si jej rádi mažou na chleba. Je to tmavě hnědá pomazánka, jejíž hlavní ingrediencí je kvasnicový extrakt. Ač všichni jistě znají rčení „proti gustu žádný dišputát“, zde by se o něm dalo polemizovat. Stejně tak doporučení, že na cestách se má z lokální kuchyně zkusit vše, je zde poněkud ošemetné. Pokud se do toho však pustíte, začněte malým soustem!

Jablečný koláč.
Jablečný koláč.

CO V OKOLÍ VELKÉHO BARIÉROVÉHO ÚTESU NEVYNECHAT

Cairns Festival

Cairns Festival je každoroční desetidenní slavnost umění, kultury a oslava krásy života v tropickém severním Queenslandu. Festival hrdě prezentuje bohatou kulturní identitu města Cairns a podporuje prosperující místní komunitu.

Návštěvníci zde mohou proniknout více do nitra cairnské kultury různými způsoby, a to například prostřednictvím ochutnávání místní kuchyně, objevování ručně vyráběného zboží a zakoupením jedinečných suvenýrů.

Tento důraz na místní podniky a jejich produkty není jen samotným přínosem pro ekonomiku Cairns, ale hraje také klíčovou roli při zachování jedinečné kultury a tradic regionu a přináší i tolik potřebnou osvětu pro příští generace.

Od svého založení v roce 1961 se festival stal důležitou událostí v životě místních hrdých obyvatel.

Cairns Festival se koná každoročně od konce srpna do začátku září.

Port Douglas Carnivale

Port Douglas Carnivale je každoroční událost, která poprvé odstartovala v roce 1994. Jedná se o oslavy s akcentem na místní pospolitost. Návštěvníci zde mohou spatřit mnohá umělecká představení, zaposlouchat se do různých hudebních žánrů, zúčastnit se Family Beach Day, sledovat komediální scénky, průvod v ulicích či zasednout u stolu během tzv. Longest Lunch (Nejdelší oběd). Jedná se o vyhlášenou charitativní akci (nutné zakoupit vstupenky), která slibuje, že dokonale rozmazlí vaše chuťové pohárky a zahřeje vás ale také svým záměrem u srdce. Tato exkluzivní akce je velmi žádaná a představuje příležitost dopřát si báječný kulinářský zážitek.

Let helikoptérou nad Velkým bariérovým útesem.
Let helikoptérou nad Velkým bariérovým útesem.

DOPORUČENÍ:

Hotel: Heron Island, cena pro 2 osoby se snídaní cca 6000 Kč/noc.

Letenky: Dostat se do Cairns lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 35 000 Kč například se Singapore Airlines, Qatar Airways či Emirates. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji se dvěma mezipřistáními. Cesta z pražské Ruzyně do Cairns trvá v závislosti na délce přestupu minimálně 25 hodin.

Rozhodně nenechávejte nákup letenek na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší.

Dokumenty: Jak uvádí Ministerstvo zahraničí ČR, občané České republiky potřebují v současné době k cestě platný cestovní pas ČR a platné australské vízum. Veškeré aktuální informace najdete na stránce Ministerstva zahraničí ČR.

Moderní resort na ostrově Hamilton.
Moderní resort na ostrově Hamilton.

Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole