Vancouver titul.

Vancouver: Průvodce, tipy, zajímavosti a co vidět?

Říká se, že západní část Kanady je přírodním i kulturním skvostem země a lidé, co tento kout světa navštíví, dávají této teorii za pravdu. Kombinace kultury původních národů, moderní ulice Vancouveru s kosmopolitní atmosférou, příjemní zdejší obyvatelé a naprosto dechberoucí okolní příroda. To je ve zkratce Vancouver a jeho okolí. Nicméně město má na svém kontě daleko více zajímavostí. To, že město hostilo v roce 2010 zimní olympijské hry nebo výstavu EXPO ´86, asi není novinkou. Ale věděli jste například, že Vancouver je domovem jedné z největších nudistických pláží Severní Ameriky? Nebo že právě zde se nachází nejdelší bazén v Kanadě? A právě tady také vzniklo celosvětově proslulé hnutí Greenpeace. Vynalezen zde byl však i botox! A to není rozhodně poslední informace, o které jste v souvislosti s Vancouverem neměli tušení!

Autor: Petra Špačková

31.07.2024

Čti více
Zasněžený Vancouver.
Zasněžený Vancouver.

ZAJÍMAVOSTI VANCOUVERU

  • Město má první a jedinou větrnou turbínu na světě – Eye of the Wind. Tato větrná turbína byla postavena těsně před zimními olympijskými hrami ve Vancouveru v roce 2010 a nachází se na vrcholu Grouse Mountain v North Vancouver.
  • Vancouver býval pod ledem a pod hladinou moře. Led doslova formoval Vancouver. Město bylo před tisíci lety pod ledovým příkrovem, který vyhloubil některé geologické útvary v oblasti.
  • Vancouver Canucks, resp. Rogers Arena, nepoužívá k úpravě ledu „rolbu“ od světoznámé značky Zamboni, nýbrž od eco – friendly ontarijské společnosti Olympia.
  • Vancouver má největší přístav v Kanadě. Tento přístav se nachází v centru Vancouveru na 999 Canada Place, zhruba půl hodiny od mezinárodního letiště ve Vancouveru (YVR). Port of Vancouver je domovem 29 hlavních námořních terminálů, tří železničních linek třídy 1, místní železnice na krátké trati a celé řady mezinárodních a vnitrostátních lodních služeb a infrastruktury.
  • Greenpeace, nejúspěšnější ekoaktivistická organizace na světě, zde byla založena v roce 1971.
  • Přibližně 40 % celkové populace Vancouveru tvoří přistěhovalci. Je to kvůli pulzujícímu centru Vancouveru, příjemné atmosféře, četným pracovním příležitostem a mnohým zahraničním programům, které pomáhají přistěhovalcům.
  • Vancouver má nejdelší, pouze kabelem podporovaný, tranzitní most na světě! Skybridge, postavený v letech 1987 až 1989, spojuje New Westminster se Surrey. Tento most, který se klene přes řeku Fraser, byl otevřen dne 16. března 1990. Bohužel přes tento most nemůžete projet, protože nebyl navržen pro automobily.
  • Vancouver je domovem nejrozlehlejší kanadské nudistické pláže, která se nachází na Wreck Beach.
  • Vancouver má nejvyšší ceny nemovitostí v Kanadě.
  • A věděli jste, že Vancouver má nejdelší bazén v Kanadě? Kitsilano Pool o délce 137 m je vyhřívaný venkovní bazén, který je otevřen po celý rok.
  • Město má největší komunitu LGBTQ+ v západní Kanadě. Podle studie Statistics Canada z roku 2021 žije skoro 50 % párů stejného pohlaví v Kanadě v Torontu, Montréalu a právě Vancouveru.
  • V roce 1986 se ve Vancouveru konala světová výstava EXPO 86.
  • Toto západokanadské město bylo nazváno „Hollywood severu“ díky svému přínosu jako produkční centrum pro domácí i mezinárodní filmovou produkci. Ve skutečnosti je třetím největším filmovým produkčním centrem v celé Severní Americe! Vancouver je také domovem řady filmových festivalů po celý rok, včetně Vancouver International Film Festival a Whistler Film Festival.
  • XXI. zimní olympijské hry byly zahájeny ve Vancouveru dne 12. února 2010. Vancouver byl třetím kanadským městem, které hry hostilo, a to poté, co ve druhém kole porazil PyeongChang v Jižní Koreji.
  • Vancouver vlastní největšího cínového vojáčka na světě. Tato socha je vymodelována po vrchním seržantovi z oddělení Royal Engineers Columbia. Byla instalována v Royal New Westminster v roce 2000. Cínový vojáček byl přemístěn na Quay v roce 2002. Zajímavé je, že socha obsahuje časovou kapsli, která bude otevřena v roce 2025.
  • Botox byl založen zde dvěma vancouverskými lékaři na začátku 80. let 20. století.
  • Slavnými rodáky jsou například Pamela Anderson, Ryan Reynolds či Jason Priestley alias Brandon Walsh z populárního seriálu BH 90210.

Vancouver při západu slunce.
Vancouver při západu slunce.

HISTORIE A POLOHA VANCOUVERU

Vancouver je město v jihozápadním cípu kanadské provincie British Columbia/Britská Kolumbie. Je to hlavní centrum západní Kanady a třetí nejlidnatější město země (předstihlo ho jen Toronto a Montréal). Leží mezi Burrard Inlet na severu a deltou řeky Fraser na jihu, naproti se nachází ostrov Vancouver Island. Na jihu sousedí Vancouver s americkým státem Washington. Má krásný přírodní přístav a úchvatný výhled na moře a okolní hory. V metropolitní oblasti Vancouveru (Greater Vancouver) našlo domov zhruba 2,7 mil. obyvatel.

Město je průmyslovým, obchodním a finančním srdcem Britské Kolumbie, obchod a doprava hrají prim a jsou složky místní ekonomiky. Jeho přístav na Burrard Inlet je díky slané vodě v drtivé většině zim bez ledu. Tento největší kanadský přístav má rozsáhlé doky a obsluhuje nákladní lodě, rybářskou flotilu a některé trajekty.

Ve srovnání s jinými velkými metropolitními městy po světě je Vancouver poměrně mladé město.

Zatímco první evropští osadníci přišli až v roce 1800, neznamená to, že lidé již tuto oblast neosídlili. Země, kde nyní stojí Vancouver, byly domovem několika různých domorodých kmenů. Město Vancouver v současnosti leží na tradičních územích tří národů - Squamish, Tsleil - Waututh a Musqueam.

Hlavní vesnice Musqueam, Xwméthkwyiem, se nacházela v blízkosti ústí řeky Fraser asi před 3 000 až 4 000 lety. V době, kdy začali přicházet Evropané, měly squamishské národy své vesnice po celé oblasti dnešního Vancouveru v oblastech jako Stanley Park, Kitsilano a False Creek. Národy Tsleil - Waututh se usadily kolem oblasti Burrard Inlet. Některé z těchto osad prvních národů byly velké komunity se zimními prkennými domy, složitými technikami sběru jídla a bohatými společenskými a duchovními praktikami.

Než se Evropané skutečně usadili v této oblasti, byla objevena hrstkou různých průzkumníků koncem 18. století. José María Narváez, španělský námořní důstojník a mořeplavec, byl prvním Evropanem, který se v roce 1791 odvážil proplout průlivem Strait of Georgia. O rok později v roce 1792 se George Vancouver, britský důstojník královského námořnictva, setkal s Dionisio Alcalá Galiano a Cayetano Valdés. y Flores, další dva španělští průzkumníci, a prozkoumali oblast dále. Až do počátku 19. století byly však jedinými osadami v této oblasti výhradně osady prvních národů. V roce 1827 vznikla první stálá evropská osada ve Fort Langley společností Hudson’s Bay Company, poblíž ústí řeky Fraser. V roce 1830 se pevnost stala hlavním přístavem pro vývoz soleného lososa a cedrového řeziva.

V roce 1858 byla založena Colony of British Columbia a o rok později byl generálmajorem Richardem Clementem Moodym založen New Westminster a byl prohlášen za hlavní město této kolonie. V roce 1860 začali přicházet horníci z Kalifornie kvůli zlaté horečce a oblast začala růst a významněji se rozvíjet.

Dřevařský průmysl je nedílnou součástí identity Britské Kolumbie a je tomu tak již od jejích úplných počátků. První pila byla založena v Moodyville, který je nyní známý jako North Vancouver, v roce 1863.

Nicméně jednou z nejvýznamnějších čtvrtí Vancouveru, kde promlouvá historie, je Gastown. V roce 1867 si zde anglický námořník John Deighton nebo také Gassy Jack, jak se mu přezdívalo, otevřel salon (saloon), aby měli dělníci v Hastings Mill místo k „tekutému občerstvení“, společenskému vyžití/klábosení a odpočinku po dlouhých dnech práce. Muži začali v okolí salonu žít a osada Gassy’s Town se pomalu zformovala do velmi oblíbené oblasti Gastown, kterou je dnes. Socha Gassy Jacka stojí na Water Street mezi dlážděnými ulicemi a vzdává hold zakladateli této krásné čtvrti. Sloveso „to gas“ se ve viktoriánské éře používalo ve významu „hodně hovořit“. Tím se John Deighton opravdu vyznačoval.

V roce 1886 byl Vancouver konečně uznán jako město a přejmenován na počest George Vancouvera, který byl jedním z evropských průzkumníků, kteří tuto oblast objevili v roce 1792. V té době mělo město asi 1000 obyvatel. Avšak pouhé dva měsíce poté, co se Vancouver stal oficiálně městem, zachvátil oblast strašlivý požár. Velký požár (tzv. Great Fire) ve Vancouveru si vyžádal desítky obětí a zničil mnoho budov. Ušetřena byla pouze kamenná budova ve West Endu, Hastings Mill Store a několik budov podél False Creek.

Město se však z tragédie zvládlo „oklepat“. Nové budovy se rychle objevovaly a peníze byly vybrány na výsstavbu požární haly. Vancouver General Hospital otevřela své brány v roce 1886 a Vancouver Police Department byla založena ve stejném roce. Během přestavby bylo město vybaveno moderními rozvody elektřiny a vody. Ač byl požár opravdu ničivý a tragický, byl také milníkem a podnětem k výstavbě a modernizaci nového Vancouveru.

Rok 1886 byl pro region významný však i v pozitivním duchu, poprvé do Port Moody dorazil vlak transkontinentální železnice až z dalekého Montréalu. První transkontinentální osobní vlak z Montréalu do Vancouveru pak dorazil na konečnou stanici Canadian Pacific Railway v Coal Harbor dne 23. května 1887.

Město se po celé 20. století rozrůstalo, stávalo se pozvolna ekonomickým tahounem a především pak oblíbeným místem k životu, kterým je dodnes.

Panorama města.
Panorama města.

CO NEMINOUT VE VANCOUVERU

Stanley Park

Stanley Park, který byl založen v roce 1888, je jedním z nejhezčích a největších městských parků v Kanadě. Tento historický park je dokonale udržovaný a nabízí rozmanitou škálu atrakcí a aktivit. Najdeme zde ikonickou Seawall, která poskytuje dechberoucí výhled na panorama Vancouveru a přístav, husté lesy, zahrady, dětská hřiště, vodní hřiště i vyhřívané bazény, pikniková místa, nejrůznější stezky (je jich zde více než 27 km) a pláže. Je zde dokonce i hřiště na Pitch & Putt (sport podobný golfu). Hlavní atrakce parku jsou:

Seawall (pobřežní cesta): Přímořská trasa dlouhá zhruba 9 km je ideální pro jízdu na kole, běhání nebo procházky. Nabízí panoramatický výhled na město, hory a oceán.

Lost Lagoon: Tato poklidná laguna je útočištěm pro pozorovatele ptáků a obecně milovníky přírody.

Totemy (Totem Poles): Park je domovem významné sbírky totemů, které jsou jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí Britské Kolumbie. Brockton Point je domovem devíti totemů vyřezaných řadou domorodých umělců. Totemy byly do Stanley Parku přiváženy osadníky od počátku 20. století.

Vancouver Aquarium: Toto známé a populární akvárium se nachází přímo v parku a je to místo vhodné pro rodiny stejně jako pro všechny milovníky podmořského života.

TIP: Malé děti nebo zkrátka ty, kteří preferují jízdu před chůzí, potěší zdejší vláček.

Indiánské totemy ve Stanley Parku.
Indiánské totemy ve Stanley Parku.

Lanovka „Od moře do oblak“ (Sea to Sky Gondola)

Známá gondola Sea to Sky nebo chcete – li „Od moře do oblak“ vás vyveze na Mount Habrich - do přírodní ráje v nadmořské výšce 885 m, kde se budete moci pokochat výhledem na Howe Sound. Lanovka byla otevřena v roce 2014 a je populárním jednodenním výletem při pobytu ve Vancouveru. Vzdálenost mezi nimi je asi 60 km.

Oblast je ideální lokalitou k celoročním aktivitám. V létě si zde přijdou na své milovníci pěší turistiky, zima zase potěší ty, kteří chtějí vyzkoušet sněžnice či radovánky v Tubing Parku. Završit zimní aktivity v útulném Summit Lodge a hrnkem gurmánské horké čokolády je skoro jsou povinností.

Nedaleko hotelu Summit Lodge, který má úžasnou vyhlídkovou plošinu, dvě restaurace s posezením a obchod se suvenýry, pak najdete zdejší chloubu – visutý most. Sky Pilot Suspension Bridge spojuje Summit Lodge se Spirit Viewing Platform a rozsáhlým systémem stezek za ní.

The Spirit Viewing Platform - tato vyhlídková plošina nabízí nové pohledy na Howe Sound a ikonické vrcholky hor Sky Pilot a Co - Pilot. Najdete zde také výkladové značení o okolní krajině a jejím významu pro národ Squamishů.

Druhou vyhlídkovou plošinou je Summit Lodge – nachází se přímo ve stejnojmenném hotelu a výhledy odtud vás opět nezklamou. Nachází se prakticky hned u horní stanice gondoly.

Poslední vyhlídkou je The Chief Overlook Viewing Platform – tato vyhlídková plošina, která se nachází asi 800 m od Summit Lodge, vyčnívá přes okraj a nabízí výhled na horolezce na zadní straně Stawamus Chief či na lodičky nebo sportovce provozující windsurfing a kiteboarding dole v Howe Sound. Pokochat se můžete i pohledem na Mamquam Valley či Mt. Atwell.

TIP: Pokud jste dobrodružnější a sportovní povahy, vyzkoušejte určitě zdejší Via Ferrata!

Lanovka na horu Grouse.
Lanovka na horu Grouse.

Pobřežní stezka Vancouver Seawall

Stavba Seawall započala ve Stanley Parku v roce 1917 a na velkou část jeho pokroku dohlížel od konce 20. let kamenický mistr Park Board James Cunningham. Pamětní deska připomínající Cunninghamovu práci je k vidění ve skalní stěně nad Seawallem v Siwash Rock.

Stezka Seawall kolem Stanley Parku byla oficiálně dokončena v roce 1980 a následně pak byla i rozšířena mimo park. Je ideální pro procházky, cyklistiku, běh či inline brusle.

V letech 2010 a 2011 byly obnoveny dvě části Seawallu, Stanley Park (poblíž Second Beach) a English Bay (poblíž Sunset Beach), aby se vyřešily přetrvávající obavy z eroze. S hlubokými základy a obnoveným povrchem je nový Seawall postaven tak, aby odolal přílivu a odlivu i v budoucnosti.

Vancouver má nejdelší nepřerušenou nábřežní cestu na světě. Skoro tři desítky km dlouhá Seaside Greenway je nepřerušovaná stezka, včetně Stanley Park Seawall, která se táhne od Vancouver Convention Center do Spanish Banks Park. Ideální na procházky, kolo nebo běhání, je to bezesporu nejoblíbenější rekreační místo ve městě.

Stezka Seawall kolem Stanley Parku trvá dvě až tři hodiny chůze nebo jednu hodinu jízdy na kole, jed dlouhá necelých 10 km.

Stezka Vancouver Seawall.
Stezka Vancouver Seawall.

Hora Grouse Mountain

Pouhých 15 minut od centra města se nachází asi hlavní atrakce Vancouveru Grouse Mountain (1231 m), ta nabízí překrásnou přírodu, výhledy a mnoho nezapomenutelných zážitků. Najdete zde totiž řadu kulturních, vzdělávacích a outdoorových dobrodružství. A co tedy můžete na vancouverské chloubě zažít?

Například vyjet lanovkou Skyride do centra veškerého dění a aktivit, avšak nikoli až na vrchol. Tam lze pokračovat sedačkovou lanovkou, do finálního bodu, kde se nebudete moci nabažit dechberoucích výhledů, vás doveze za 14 minut.

Grouse Mountain je také domovem dvou sirotků - medvědů grizzly - jménem Coola a Grinder, kteří zde mají svůj krásně udržovaný výběh. Za poplatek zde můžete zažít od června do září ve vybrané dny snídani s medvědy neboli "Breakfast with the Bears".

A ti, co mají rádi zvýšené hodnoty adrenalinu v krvi, mají na Grouse Mountain šanci vyzkoušet prvotřídní zip line!

Pro nadšené sportovce nebo zkrátka jen milovníky pěší turistiky je zde Grouse Grind. Je to nepopulárnější stezka ve Vancouveru a je známá tím, že vyžaduje fyzickou sílu a vytrvalost. Za necelé 3 km trasa totiž nastoupá více než 850 m. Vzhledem k velkému počtu lidí, kteří tuto stezku využívají především ke cvičení a udržení fyzičky, museli pracovníci údržby na velké části cesty postavit dřevěné schody, aby zabránili další erozi z nadměrného používání.

V zimě je pak hora plná lyžařů a všech, co si užívají zimní radovánky. Je to opravdu místo, kde na vás čeká zábava po celý rok!

INFO: První dvousedačková lanovka na světě byla roce 1949 postavena právě na Grouse Mountain!

TIP: Jízda lanovkou Skyride nemusí být jen „obyčejná“ jízda, ač s úchvatným výhledem, cestu na kopec můžete lehce „upgradovat“. V nabídce je totiž během letních měsíců možnost jet po celou dobu na střeše gondoly. Užijete si tak okolní přírodu a čerstvý vzduch na vlastní kůži. Trasa je dlouhá 1610 m a vy budete součástí menší skupiny „odvážlivců“. Atrakce nese název Skyride Surf Adventure a bývá o ni velký zájem!

Město Vancouver a v pozadí hora Grouse.
Město Vancouver a v pozadí hora Grouse.

Vancouver Aquarium

Toto vyhlášené akvárium otevřelo své brány veřejnosti již v roce 1956 a od té doby se stalo populárním cílem nejen pro turisty, ale také jako ideální rodinný výlet místních obyvatel. Jak již bylo uvedeno, nachází se ve vancouverském Stanley Parku. Návštěvníci zde najdou mnoho zástupců mořských živočichů, mezi kterými nechybí želvy, tuleni, rejnoci, vydry, kajmani, k vidění jsou však i lenochodi, opičky, žáby či anakonda.

Znalci jistě ocení axolotla nebo rybku jménem Eumicrotremus spinosus obývající studené vody severního Atlantiku.

Vancouverské akvárium.
Vancouverské akvárium.

VanDusenova botanická zahrada (VanDusen Botanical Garden)

VanDusen Botanical Garden je doslova oáza v srdci Vancouveru s více než 7 500 rostlinnými druhy a odrůdami z celého světa. Své brány veřejnosti otevřela v roce 1975 a je pojmenována po místním dřevařském magnátovi a filantropovi jménem Whitford Julian VanDusen.

Nejenže si zde jistě odpočinete od shonu a ruchu města, ale rovněž můžete zachytit na fotografii krásu zdejší rozmanité flory a dokonce i fauny.

Můžete zde proniknout do základů ornitologie a pozorovat četné zástupce zdejší ptačí říše. Botanická zahrada VanDusen je totiž ideálním ekosystémem pro ptáky, který nabízí dostatek vody, stromy, chráněné oblasti, otevřené trávníky a zdroje potravy. Mezi ty nejběžnější patří drozdi, vlaštovky či vrabci zpěvní.

Pokud však pozorování ptactva není vaším koníčkem, můžete vyzkoušet, zda najdete cestu ven z alžbětinského bludiště ze živého plotu. To se skládá z více než 3000 pyramidových cedrů! Děti si pak jistě zamilují nedalekou zeleninovou zahradu a lezení na historickém traktoru.

Na závěr návštěvy pak můžete povečeřet na terase Garden Cafe nebo Shaughnessy Restaurant.

Botanická zahrada VanDusen.
Botanická zahrada VanDusen.

Park královny Alžběty (Queen Elizabeth Park)

Queen Elizabeth Park, zahradní klenot Vancouveru, je hlavním lákadlem pro milovníky květinových výstav a funguje také jako oblíbené pozadí pro svatební fotografie. Ve výšce 125 m nad mořem je to nejvyšší bod ve Vancouveru (Little Mountain) a poskytuje nádherný výhled na park, město a hory na severním pobřeží. Práce na rozvoji parku započaly ve 30. letech 20. století.

V parku o rozloze 52 ha se nachází mj. nádherný Bloedelův skleník. K dispozici jsou ale také sportovní možnosti, jako je tenis, bowling a Pitch & Putt. Park je i perfektním prostředím pro kulinářské zážitky, jako například v Seasons in the Park.

První kanadské veřejné arboretum bylo vytvořeno právě zde podél severní a severozápadní části parku. Rané výsadby byly provedeny již v roce 1949. Začalo se výsadbou bloků dřevin, jako je borovice těžká, jedle plstnatoplodá a douglaska. Většina větších stromů je tak stará přes 60 let. Mezi ně patří sekvoj vždyzelená, která může vyrůst v jeden z nejvyšších stromů na světě.

Nyní je zde asi 1500 stromů z celé Kanady spolu s mnoha exotickými druhy, které vytvářejí krásnou a inspirativní krajinu.

V parku dále najdeme nádhernou růžovou zahradu či Quarry Gardens. Queen Elizabeth Park zkrátka určitě stojí za návštěvu!

Pohled na město z Parku královny Alžběty.
Pohled na město z Parku královny Alžběty.

Bloedelův skleník (Bloedel Conservatory)

Bloedel Conservatory je exotický ráj, který se nachází v parku Queen Elizabeth na nejvyšším místě Vancouveru. Daří se zde tropickým ptákům, rybám koi a více než 500 druhům rostlin.

Skleník, který byl postaven díky štědrému daru od Prentice Bloedela (1900 – 1996), byl při svém otevření v roce 1969 zasvěcen „lepšímu ocenění a porozumění světu rostlin“.

Stavba samotná, která je mimochodem velice moderního vzezření, je označena jako památková budova a je provozována společně Vancouver Park Board a Vancouver Botanical Garden Association.

Bloedel Conservatory má LED světelný displej, který se používá k rozpoznání důležitých událostí a kulturních příležitostí, jako je Den Kanady, Pride, Světový den lupusu, Měsíc povědomí o cystické fibróze a další.

Bloedelův skleník byl slavnostně otevřen v roce 1969.

Botanická zahrada Bloedel Conservatory.
Botanická zahrada Bloedel Conservatory.

Canada Place

Canada Place se nachází v samém srdci přístavu v centru Vancouveru a je ikonickou národní památkou. Je to velký komplex budov u nábřeží a víceúčelové zařízení, které zahrnuje FlyOver Canada, Vancouver Convention Center East, Pan Pacific Hotel, kancelářská věž World Trade Center, VINCI Park a Port Metro terminál výletních lodí. Podle počtu cestujících je terminál Canada Place, provozovaný přístavem Vancouver, nejrušnější v zemi. Jednou z oblíbených destinací je například Aljaška.

Canada Place je také místem, které ožije četnými dekoracemi a eventy během doby vánoční.

Canada Place v noci.
Canada Place v noci.

Ostrov Granville (Granville Island)

Ostrov Granville není ostrov v pravém slova smyslu, ale poloostrov nacházející se v zálivu False Creek. Jako přední umělecké a kulturní centrum Vancouveru, které se nachází na městském nábřeží a je ponořené do bohatého průmyslového a námořního dědictví, přitahuje každý rok miliony návštěvníků z Vancouveru i turisty z celého světa.

Návštěvníci nazývají ostrov, který byl v minulosti industriální lokalitou, živým, barevným a skvělým místem pro nakupování dárků i lahůdek. Přestože si Granville Island můžete užívat po celý rok, nabízí nejvíce aktivit, když je teplé počasí.

Prodej ovoce na trhu Granville Island.
Prodej ovoce na trhu Granville Island.

Gastown

Tam, kde se snoubí historie a moderní nádech, i tak by se ve zkratce dal definovat Gastown. Nejstarší čtvrť Vancouveru vyrostla z jediného salonu (saloon), který založil John ‚Gassy Jack‘ Deighton v roce 1867. Dnes si čtvrť zachovává (a opečovává) své historické kouzlo a nezávislého ducha. Ve viktoriánské architektuře sídlí nezávislá módní scéna, jedinečné galerie a jedny z nejlepších gastropodniků ve Vancouveru. Gastown leží podél severu centrálního vancouverského poloostrova, od Richards na východ k Main Street a na jih k Hastings Street. V roce 2009 byl Gastown označen za národní historickou lokalitu.

Nezbytnou součástí procházky za poznáním historie Vancouveru je rozhodně návštěva Gastownu. Zde pak člověk nesmí vynechat Water Street, místo s dokonalou sbírkou starých budov, dlažebních kostek, parních hodin a historických kandelábrů. Nedaleko pak najdete sochu muže, který to má všechno na vědomí, Gassyho Jacka Deightona.

Podívat se na oblast pak můžete ale i z ptačí perspektivy z Vancouver Lookout, z domu nebo možná spíše věže, která se tyčí do výšky 168 m, aby návštěvníkům poskytla 360˚ výhled na město, mj. na Stanley Park, historický Gastown, pohoří Northshore a pulzující centrum města. Vancouver Lookout je od roku 1977 ikonickým prvkem panoramatu města.

Domy v městské čtvrti Gastown.
Domy v městské čtvrti Gastown.

Hodiny na parní pohon ve čtvrti Gastown (Gastown Steam Clock)

Rozhodně jedno z vancouverských nejvíce postovaných míst na Instagramu a dozajista jedno z nejzajímavějších míst této západokanadské metropole – to jsou parní hodiny v historické čtvrti Gastown. Najdete je na Water St. a připravte se, že zde prakticky nikdy nebudete sami, atrakce láká opravdu davy návštěvníků lačnících po fotografii s nimi.

Mechanismus hodin, postavený v roce 1977 a jehož autorem je Ray Saunders, je ve skutečnosti poháněn elektřinou, pouze horní trubky jsou poháněny párou. Rozezní se každých 15 minut a trochu významněji pak oznámí každou celou hodinu.

Nicméně Water St. není důvodem k návštěvě pouze kvůli hodinám, je to jedna z nejhistoričtějších ulic Vancouveru a lemují ji dobře zachované původní budovy, ve kterých často najdete malebné obchody, galerie a různá gastronomická zařízení (Gastown obecně je vyhlášenou destinací pro kulinářské zážitky).

Parní hodiny Gastown.
Parní hodiny Gastown.

Muzeum antropologie (Museum of Anthropology)

Muzeum antropologie bylo založeno v roce 1949 jako katedra v rámci Filozofické fakulty University of British Columbia. V roce 1976 se následně přestěhovalo do svého současného domova, odbornou veřejností oceněné betonové a skleněné konstrukce navržené kanadským architektem Arthurem Ericksonem. V budově se nachází muzeum a také archeologická laboratoř a sklady. Aby MOA rozšířilo svou roli veřejné a výzkumné instituce, dokončilo v roce 2010 velkou expanzi (rozšíření až o 50 %) a renovaci. A v roce 2017 MOA otevřelo novou galerii Northwest Coast Masterworks.

Od svého založení je MOA v popředí prezentace domorodého umění, mj. pocházejícího od umělců z komunity Musqueam.

Totemy u Muzea antropologie ve Vancouveru.
Totemy u Muzea antropologie ve Vancouveru.

Muzeum vědy (Science World)

Toto krásné vědecké centrum plné interaktivních expozic stejně jako stálých i časově omezených výstav nadchne nejen malé, ale i velké návštěvníky. Centrum se otevřelo veřejnosti v roce 1989. Zaujme nejen svým „vnitřkem“, který je nabitý jedinečnými exponáty, ale rovněž exteriérem. Budova je totiž také výjimečná. Před předáním budovy společnosti Science World městskou vládou v roce 1987 byla totiž postavena jako Expo Center pro světovou výstavu Expo 86, která se ve Vancouveru konala.

Muzeum vědy ve Vancouveru.
Muzeum vědy ve Vancouveru.

Vancouverská galerie umění (Vancouver Art Gallery)

Vancouver Art Gallery, založená v roce 1931, je uznávána jako jedna z nejinovativnějších institucí vizuálního umění v Severní Americe. A i proto se zde takřka „dveře netrhnou“. Slavné výstavy a rozsáhlé veřejné programy přitahují každoročně velké množství návštěvníků.

Galerie se zaměřuje na historické a současné umění z Britské Kolumbie ale i ze světa. Zvláštní pozornost je pak věnována úspěchům a tvorbě domorodých umělců a také umělců z asijsko - pacifického regionu – a to prostřednictvím Institutu asijského umění založeného v roce 2014.

Socha lva před uměleckou galerií ve Vancouveru.
Socha lva před uměleckou galerií ve Vancouveru.

Rogers Arena

Rogers Arena je ve Vancouveru domovem zábavy všeho druhu. Konají se zde živé koncerty a jiné kulturní akce, stejně jako zápasy hokejového týmu Vancouver Canucks a box lakrosového družstva Vancouver Warriors. V roce 2010 hrála aréna jednu z hlavních rolí během zimních olympijských her, které se zde konaly.

Rogers Arena.
Rogers Arena.

Noční trh Richmond (Richmond Night Market)

Richmondský noční trh, založený v roce 2000 podnikatelem Raymondem Cheungem, se od svého prvního umístění v Continental Center na Cambie Road rozrostl ze skromných začátků do nevídaných rozměrů. Dnes je totiž největším nočním trhem v Severní Americe a stal se také uznávanou mezinárodní atrakcí, která každoročně přiláká více než 1 milion návštěvníků.

Událost, která přitahuje stále více návštěvníků, se v průběhu let přestěhovala na různá místa, aby byla kapacitně vyhovující. Richmond Night Market nabízí úžasnou škálu pouličního jídla, zboží a her a otevřeno je každý víkend od května do října. Trh se nachází na 8351 River Rd. v Richmondu, B.C., je to jen jeden blok od stanice Bridgeport.

Richmond Night Market si prostě nenechte ujít, je to dokonalá kombinace zábavy, relaxu a hlavně gastrozážitků!

Noční trh Richmond.
Noční trh Richmond.

Čínská zahrada (Dr. Sun Yat - Sen Classical Chinese Garden)

Přímo v srdci čínské čtvrti Vancouveru jsou klasická čínská zahrada Dr. Sun Yat - Sen a přilehlý park Sun Yat - Sen dokonalým únikem od shonu velkoměsta a pravou městskou oázou. Na chvilku vás jako mávnutím proutku přenese do Číny.

Ohromující zahrada je autentickou reprezentací tradice dynastie Ming a první svého druhu mimo Čínu. Návštěvníci zde najdou klikatící se stezky, skály, pestrou floru a krásné výhledy. V přilehlém parku pak jezírka a velice fotogenickou pagodu.

Čínská zahrada Dr. Sun Yat-Sen.
Čínská zahrada Dr. Sun Yat-Sen.

Ostrov Vancouver Island

Vancouver Island je 43. největší ostrov světa a 11. největší kanadský ostrov. Ostrov se táhne v délce 460 kilometrů, od koloniálního hlavního města Victoria na jihu až po větrem ošlehané pláže a skalnaté mysy Cape Scott na jeho severním cípu. Tento malebný a zároveň drsný přírodní ráj kombinuje lesy, zasněžené hory a nezkrotné pobřeží a vytváří jeden z nejrozmanitějších ekosystémů planety.

Velmi hezkou lokalitou na ostrově je například údolí Alberni, vytvořené ledovci a chráněné horami. Návštěvníci se zde mohou třeba vydat k jezeru Sproat, procházet se panenskými lesy či navštívit zdejší pláže, vodopády a kochat se výhledy na hory.

Sportovní nadšenci mohou v tomto regionu zažít dechberoucí túry, jízdu na horském kole, zip line a kiteboarding, stejně jako surfování na západním pobřeží. Zejména Tofino a Ucluelet jsou oblíbené surfařské destinace. Za návštěvu na ostrově rozhodně stojí i hlavní město British Columbia Victoria a menší město Nanaimo.

Vancouver Island je rovněž dokonalým výchozím bodem pro whale watching!

TIP: Národní park Pacific Rim založený v roce 1970 a ležící podél západního pobřeží ostrova Vancouver na tradičních územích prvních národů Nuu-chah-nulth, se může pochlubit kilometry dlouhých písečných pláží, nedotčenými pralesy mírného pásma a nespočtem dobrodružství. Mezi ně musíme rozhodně započítat 75 km dlouhou a poměrně náročnou stezku West Coast Trail.

Pohled z výšky na část stezky Vancouver Seawall.
Pohled z výšky na část stezky Vancouver Seawall.

Victoria

Pokud jste si do teď mysleli, že Vancouver je hlavním městem provincie British Columbia, vyvedeme vás z omylu. Je sice známější, ale pravdou je, že metropolí této západokanadské oblasti je právě město Victoria. Najdeme jej na Vancouver Island, zhruba 120 km od samotného Vancouveru a návštěvníci se sem z něj dostanou jednoduše trajektem. Domov zde našlo zhruba 400 000 obyvatel. A turisté zde zase najdou mnoho atrakcí a aktivit. Mezi ty hlavní patří například Butchart Gradens, svět miniatur Miniature World, Victoria China Town, Beacon Hill Park, Craigdarroch Castle, British Columbia Parliament Buildings či Fisherman´s Wharf.

Nanaimo

Město Nanaimo, které se nachází na východním pobřeží ostrova Vancouver, je okouzlující směsí přírodních krás a výhod městského života. Populace Nanaima je zhruba 105 000 obyvatel.

Přímořská oblast kolem města a město samotné je známé především pro své historické budovy, rozmanitou gastronomickou scénu (byl zde mj. vynalezen dezert Nanaimo Nar Dessert) a živý přístav. Centrum je plné obchůdků a butiků, kulturních institucí a zelených ploch, což z něj dělá příjemné místo pro návštěvníky i místní obyvatele.

Mezi oblíbené lokality, kde si můžete plnými doušky užívat krásy této lokality, patří Pipers Lagoon Park, pískovcové skalní útvary v Malaspina Galleries či vodopády Ammonite.

Nanaimo je také skvělá lokalita coby výchozí bod pro pozorování velryb!

Od Vancouveru je město vzdáleno 80 km, tím, že leží na ostrově, tak samozřejmě musíte k cestě využít trajekt.

TIP: Až budete v Nanaimu, určitě si nenechte ujít zdejší sladkou lahůdku Nanaimo Bar Dessert.

Viktoriin ostrov.
Viktoriin ostrov.

CO ROZHODNĚ VE VANCOUVERU ZAŽÍT

Pozorování velryb (Whale watching)

I když jste protřelým cestovatelem a už jste třeba někdy vyjeli na moře v rámci pozorování velryb a nějakého toho obra zahlédli, věřte, že zdejší oblast vaše zážitky může „upgradovat“. Mnoho lokalit po světě je na migrační velrybí trase, a tak, pokud jste ve správnou dobu na správném místě, nebývá problém zahlédnout plejtváky či keporkaky. Ale břehy podél západní Kanady jsou domovem překrásných kosatek. A pokud jste s nadšením sledovali film Zachraňte Willyho a do hlavního „protagonisty“ jste se zamilovali, musíte tyto obry zkrátka spatřit „tváří v tvář“. Oblast kolem Vancouveru a obzvláště pak Vancouver Island nabízí mnohé možnosti, jak se za velrybami na moře vydat a především, jak být úspěšní a opravdu je zahlédnout.

Od května do října je ideální čas vidět kosatky žijící na jihu, jak se živí migrujícími lososy v průlivu Strait of Georgia. Pozdní letní měsíce jsou ideální pro pozorování kosatek žijících na severu, které se živí v Johnstone Strait.

Pozorování velryb a kosatek.
Pozorování velryb a kosatek.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ VANCOUVERU

Fauna Vancouveru a jeho okolí zahrnuje širokou škálu živočišných druhů:

téměř 500 druhů ptáků včetně holubů, hus bernešek, racků a volavek. Poslední jmenované si našly útočiště mj. na Park Board office - 2099 Beach Avenue,

více než 140 druhů savců včetně veverek, mývalů, kojotů, zhruba 10 druhů netopýrů a králíků – ty potkáte např. v lokalitě Jericho Beach,

desítky druhů plazů a obojživelníků,

více než 400 druhů ryb (sladkovodních i mořských).

A pokud toužíte spatřit pestrý mořský život, vydejte se k průlivu Strait of Georgia. Uvidíte zde spoustu zvířat včetně kosatek, delfínů, tuleňů, vyder, orlů a mořských ptáků. V letních měsících migrují v oblasti Vancouveru keporkaci a plejtvákovci šedí.

Co se týče flory, tak mezi běžné dřeviny patří douglaska tisolistá, jedlovec západní, cypřišek nutkajský smrk sitka, borovice pokroucená, dub Garryův a zerav obrovský. Dále zde roste například ostružiník Rubus spectabilis, celoterčník, medvědice či libavka shalon.

TIP: Vancouver hostil zimní olympijské hry v roce 2010. Olympijská vesnice na False Creek byla domovem tisíců sportovců z celého světa. Nyní zde však našla útočiště komunita bobrů. Brzké ranní hodiny nebo naopak soumrak jsou nejlepší časy k jejich pozorování. Nedaleký ostrov Habitat je také skvělým místem k pozorování ptáků nebo zvědavých tuleňů.

Papoušek v botanické zahradě Bloedel Conservatory.
Papoušek v botanické zahradě Bloedel Conservatory.

PODNEBÍ

Vancouver má mírné oceánské podnebí, je chráněný horami a ohřívaný proudy Tichého oceánu, je tak jedním z nejteplejších měst v Kanadě. A přestože má Vancouver pověst deštivého města, ve skutečnosti se řadí „až“ na 9. nejdeštivější místo v zemi. Nicméně i tak jsou srážky poměrně hojné, dosahují zhruba 1 200 mm za rok, ale na severních předměstích, blíže k horám, dosahují až 1 600 mm. Častější jsou v období od listopadu do března, léto je jasně nejsušším obdobím.

Vancouverské klima se vyznačuje relativně mírnými, deštivými zimami a chladnými, poměrně slunečnými léty. Západní pobřeží je jedinou částí Kanady, kde průměrná teplota zůstává nad bodem mrazu i v zimě, a Vancouver je jediné velké město, které nemá třeskutě mrazivou zimu.

Zima od prosince do března je poměrně chladná, maximální teplota se pohybuje kolem 8 °C, ale ve srovnání se zbytkem Kanady je mnohem mírnější. Deště jsou časté a během období, kdy foukají mírné a vlhké tichomořské proudy, může teplota přesáhnout dokonce 10 °C.

Nicméně i klima ve Vancouveru může meziročně překvapit, a i když je zdejší podnebí mnohem mírnější než ve zbytku Kanady, i zde mohou nastat chladná období dříve, než je běžné. A tak se někdy může stát, že v listopadu vás překvapí teploty - 12 °C nebo dokonce ještě nižší.

Ve Vancouveru napadne také v tuto dobu poměrně hodně sněhu, ač ve městě na zemi dlouho nevydrží, protože po chvíli začnou opět foukat mírné proudy od oceánu.

V zimě můžete ovšem lyžovat v horách hned za městem, a to například v lokalitě jako je Grouse Mountain a Mount Seymour. O kvalitu zázemí a sjezdovek samotných se bát nemusíte, v roce 2010 hostil Vancouver dokonce zimní olympijské hry.

Jaro, které trvá od března do června, je zpočátku velmi chladné a rovněž deštivé, ale postupně se teploty zvyšují. Také slunečné dny jsou čím dál častější.

Léto od června do září je příjemné a suché a také docela slunečné: maximální teploty se pohybují mezi 20 °C a 23 °C. Říká se, že v zimě je Vancouver nejmírnějším velkým městem Kanady, zato v létě je nejchladnějším, nicméně také nejslunečnějším. A na západním pobřeží ostrova Vancouver je léto ještě chladnější: v surfařském ráji Tofinu je průměrná maximální teplota v červenci a srpnu pouhých 19 °C.

Horké dny s maximy nad 30 °C jsou vzácné a někdy se nevyskytují po celé léto.

Podzim od září do prosince je zpočátku mírný a příjemný, v říjnu se postupně ochlazuje a stále častěji prší. Listopad je pak už velmi deštivý měsíc.

Moře ve Vancouveru a podél pobřeží Britské Kolumbie je studené i v létě, jeho teplota se pohybuje kolem 14 °C.

INFO: Asi nejhorší momenty, co se počasí týče, přinesl městu ničivý tajfun Freda v roce 1962. Je to dosud jedna z nejničivějších zaznamenaných bouří v oblasti.

Mrakodrapy ve městě Vancouver.
Mrakodrapy ve městě Vancouver.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ať už se rozhodnete projet okolí Vancouveru či navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem, vlakem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.

Vancouver – Victoria – 120 km (lodí)

Vancouver – Nanaimo – 80 km (lodí)

Vancouver – Toronto – 4220 km

Vancouver – Niagara Falls – 4200 km

Vancouver – Calgary – 980 km

Vancouver – Ottawa – 4380 km

Vancouver – Montréal – 4570 km

Spropitné:

V Kanadě je spropitné obvyklé a očekává se v mnoha odvětvích, včetně hotelů, restaurací, barů, kaváren a taxi služeb. Personál často spoléhá právě na spropitné jako součást svého platu, protože mzdy bývají někdy z tohoto důvodu záměrně nižší. Výše spropitného se pohybuje kolem 15 %, za opravdu bezchybné služby pak můžete personál odměnit 20 % navíc z celkové částky.

Ikonické pouliční lampy ve čtvrti Gastown.
Ikonické pouliční lampy ve čtvrti Gastown.

Etiketa:

Ať už se jedná o obchodní schůzku nebo přátelské setkání, podání ruky je samozřejmostí. Je běžné čekat, až žena nabídne ruku jako první.

V Kanadě se můžete takřka okamžitě v oslovování přesunout na křestní jméno, nicméně doporučujeme počkat, až první krok udělají vaši kanadští známí.

Mezi francouzskými Kanaďany používejte zdvořilostní tituly jako „Monsieur“ nebo „Madame“, za nimiž následuje obvykle příjmení.

Při telefonickém rozhovoru je běžné používat křestní jména, ale v případě francouzských Kanaďanů je třeba být opatrnější, protože používají své příjmení.

V obchodní kultuře se doporučuje konzervativnější a diskrétnější způsob oblékání. Obleky a kravaty jsou standardním oblečením pro muže. Obchodní obleky nebo šaty jsou často standardním oděvem pro ženy.

Tzv. Small Talk je spouštěčem hlubší konverzace a vždy se dá začít počasím. Podnikatelé mají rovněž zájem o golf a mnoho obchodních jednání se tak odehrává na golfovém hřišti.

Témata, která zažehnou konverzaci s Kanaďanem, jsou například:

Znalost kanadských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením

Sportovní klábosení - hokej, fotbal, baseball, basketbal, golf a tenis

Podnikání

Počasí

Cestování

Filmy

Knihy

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Kanaďanem:

Srovnání Kanady s USA a naopak

Rozdíly a srovnávání mezi francouzskou a anglickou Kanadou

Náboženství

Neoznačujte původní obyvatele Kanady jako „domorodce“ (Natives) nebo „Indiány“ (Indians). Tyto termíny jsou nyní široce považovány za urážlivé. „Domorodý“ (Indigenous) je vhodný termín, když se odkazuje na první národy, Métis a Inuity.

Během rozhovoru udržujte oční kontakt, abyste projevili zájem a upřímnost.

Bez ohledu na politický kontext je otázka potratů považována za téměř jednotně tabu, kterou lze otevřeně diskutovat, stejně jako jakékoli otázky nebo teorie rozdílech mezi pohlavími nebo příslušníky různých ras. Postoje považované za sexistické nebo rasistické obecně patří v současné Kanadě mezi nejvíce opovrhované.

Jelikož je Kanada považována za velice tolerantní, společensky je hrubé a nepřijatelné křičet nebo mluvit nahlas. Kanaďané nemají zájem ukazovat emoce na veřejnosti, a proto jsou jakékoli emotivní výlevy – ty pozitivní i negativní - považovány za nevhodné.

Je chápáno jako neslušné mluvit cizím jazykem v přítomnosti ostatních, kteří mu nerozumí.

Mezi kanadskými známými je mávání jako forma pozdravu velmi oblíbené.

Jako všude jinde "O.K." nápis a nápis „palec nahoru“ jsou gesta, která signalizují souhlas.

Obchodní čtvrť.
Obchodní čtvrť.

CO VO VANCOUVERU OCHUTNAT

Kanadská kuchyně se dá právem považovat za kuchyni mezinárodní. Jsou zde jasné vlivy anglické a francouzské, nicméně mnoho pokrmů je ovlivněno rovněž kuchyní USA či asijskými chody. Každá kanadská provincie má své specifické pokrmy. Které tradiční pochutiny by vám tedy neměly uniknout?

Poutine

Poutine je považováno za národní pokrm Kanady a jedná se prakticky o fastfoodové jídlo. Jsou to smažené hranolky s rozpuštěným sýrem, to vše přelité zahuštěnou omáčkou z vývaru.

JapaDog

Pokud si chcete během vašich toulek Vancouverem jen rychle něco zakousnout a dát si krátkou pauzu od cvrkotu města, vyzkoušejte JapaDog! Tyto párky v japonském stylu se prodávají po celé oblasti v pouličních stáncích a restauracích a najdete v nich lákavou kombinaci tradičních japonských jídel, jako je tonkatsu, teriyaki nebo yakisoba v podobě párku v rohlíku.

Hranolky poutine.
Hranolky poutine.

Dungeness Crab

Hlavní sezóna krabů Dungeness (Metacarcinus magister) začíná v zimě, ale tuto pochoutku Tichého oceánu si můžete vychutnat prakticky kdykoli během roku. Tito krabi jsou plní jemného masa a lze je připravovat a podávat mnoha způsoby. Od jednoduchého dušeného kraba přes krabí salát až po tacos Dungeness Crab.

Ketchup Chips

Ať už jste milovníkem brambůrků či nikoli, kanadské kečupové chipsy byste měli zkusit. Je to místní „klasika“, kanadské děti na nich prakticky vyrůstají a jsou také nedílnou součástí všech narozeninových oslav či barbecue (BBQ).

Butter Tarts

Tradiční máslové koláčky, často podávané například při Díkůvzdání, jsou na povrchu křupavé a uvnitř plněné máslem, sirupem, cukrem, vajíčkem a třeba i rozinkami.

Nanaimo

Nepečený dezert pojmenovaný po městě nacházejícím se na Vancouver Island nedaleko Vancouveru. Jeho hlavními ingrediencemi jsou čokoláda, ořechy, kokos, pudinková poleva a čokoládový krém ganache.

Maple Syrup

Jen máloco je pro Kanadu tak typické jako javorový sirup. Je to přírodní sladidlo a také poleva, která se často kombinuje například s palačinkami. Neváhejte a dojděte si do jedné z vancouverských kaváren na lahodnou snídani!

Caesar Cocktail

Tento tradiční kanadský koktejl je podobný světoznámé Bloody Mary. Každý z nich má sice jako základ vodku, ale Bloody Mary obsahuje rajčatovou šťávu, zatímco Caesar používá clamato (rajčatová šťáva se šťávou z mušlí). Další důležité suroviny jsou Tabasco a Worcestershire.

Losos ve sladké marinádě.
Losos ve sladké marinádě.

CO VO VANCOUVERU NEVYNECHAT

Bard na pláži (Bard on the Beach)

Bard on the Beach je každoroční největší shakespearovský festival v oblasti západní Kanady. Trvá většinou od půlky června do půlky září. Koná se ve vancouverském Vanier Park na velkolepém pozadí hor, moře a oblohy a nabízí Shakespearovy hry, související dramata a speciální akce ve dvou moderních divadelních stanech.

Festival květů sakury (Cherry Blossom Festival)

Každoroční festival sakur, které projasní a „rozrůžoví“ město, se koná na jaře většinou od konce března do konce dubna, ač přesné termíny se rok od roku liší. Ve městě najdete tisíce třešňových stromů. Mnohé z nich byly Vancouveru darovány z Japonska a Festival Cherry Blossom Festival má vyjádřit vděčnost za tyto dary. V rámci festivalu je pořádáno mnoho aktivit (např. The Big Picnic, Blossoms After Dark, Haiku Invitational, Bike the Blossoms atd.), kterých se můžete zúčastnit nebo si zkrátka „třešňové“ lokality projdete sami. Rozkvetlé sakury jsou neuvěřitelně fotogenické.

Večerní lyžování na hoře Grouse.
Večerní lyžování na hoře Grouse.

DOPORUČENÍ:

Hotel:Metropolitan Hotel Vancouver, cena pro 2 osoby se snídaní cca 8000 Kč/noc. Letenky: Dostat se do Vancouveru lze mnoha leteckými společnostmi, letenka se dá pořídit již od 18 000 Kč například se společnostmi British Airways, KLM či Lufthansa. Z České republiky v současné době neexistuje žádný přímý let, počítejte proto nejčastěji s jedním mezipřistáním. Cesta z pražské Ruzyně do Vancouveru trvá v závislosti na délce přestupu minimálně 14 hodin. Rozhodně nenechávejte nákup letenek na poslední chvíli. Ideální doba je pár měsíců před plánovaným odletem. Nejen, že budete mít dostatek společností a časů, ze kterých vybírat, ale také cena bude nižší. Dokumenty: Jak uvádí Ministerstvo zahraničí ČR, občané České republiky potřebují v současné době k cestě platný cestovní pas ČR (doporučován je biometrický pas obsahující alespoň jednu prázdnou stránku a elektronické schválení cesty v systému „eTA Electronic Travel Authorization – eTA“. Veškeré aktuální informace najdete na stránce Ministerstva zahraničí ČR.

Vancouverská radnice.
Vancouverská radnice.

Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole