FUN FACTS TRONDHEIMU
1. Město má více než 1000 let starou tradici. Trondheim byl založen v roce 997 jako obchodní křižovatka vzhledem ke své strategické poloze u fjordu a řeky Nidelva. O bohaté historii a životě zde svědčí i skalní rytiny v celé oblasti.
2. Zakladatelem města byl vikingský král Olaf Tryggvason.
3. Trondheim se původně jmenoval Nidaros. Město bylo pojmenováno po řece Nidelvě a bylo také známé jako Kaupangr í Þróndheimi („město v Trondheimu/Trøndelagu“). Nidaros se však nadále používá jako název diecéze v luteránské církvi Norska a figuruje i ve jménu několika sportovních týmů.
4. Stojí zde nejsevernější středověká katedrála na světě. Je považována za nejvýznamnější náboženskou stavbu v Norsku a je také největší středověkou stavbou v celé Skandinávii.
5. V Trondheimu je cíl známé a populární poutní stezky.
6. V místní katedrále můžete navštívit kryptu! Ovšem při sestupu k ní se o vás může pokoušet klaustrofobická ataka.
7. Trondheim sloužil jako hlavní město Norska.
8. Nádvoří Arcibiskupského paláce hostí některé z největších koncertů Trondheimu. Na nádvoří paláce a v jeho okolí se každoročně konají slavnosti sv. Olafa Olavsfest.
9. Trondheim je považován za technologické hlavní město Norska. Zkrátka zde nepřijdou ani start – upy. Ve městě sídlí norská vědeckotechnická univerzita NTNU (budova zdejšího campusu mnohým připomíná Bradavice z filmu o Harry Potterovi) a výzkumný ústav SINTEF. Mnoho technologií pak míří do společností, které se pak ve městě usadí.
10. Trondheim má 13 partnerských měst. Město má dohody o přátelství s městy po celém světě. Mnoho z nich je sice v Evropě, ale na seznamu nechybí ani Ramallah na Západním břehu Jordánu či Vallejo v Kalifornii.
11. Město kupodivu není hlavním městem Trøndelagu. Ačkoli Trondheim je zdaleka největší město v Trøndelagu, hlavním městem je Steinkjer (populace činí zhruba 24 000 obyvatel). Je to proto, aby se zabránilo koncentrování příliš velkého množství moci (a tím pádem i pracovních příležitostí) na jednom místě v tak rozsáhlé oblasti.
12. Trondheim má dobré železniční spojení. Městské centrální nádraží slouží jako uzel pro železniční síť. Zde začíná linka Dovre do Osla, na které se můžete kochat překrásnou okolní krajinou. V Trondheimu najdeme také trať do Osla přes Røros a Hamar a linku Nordland do Bodø. Můžete dokonce chytit vlak do Östersundu ve Švédsku a přestoupit na švédskou síť ve Storlienu těsně za hranicí.
13. Město je norským hlavním městem běhu na lyžích. Tolik norských olympioniků pochází z Trondheimu a širšího okresu Trøndelag. Mezi mnohými jmény lze uvést například Kristin Mürer Stemland či Marit Bjørgen. Obě se účastnily dokonce olympijských her, a to s nemalým úspěchem.
14. Trondheimský Rosenborg, který byl založen v roce 1917, je nejúspěšnějším norským fotbalovým klubem, v norské lize získal rekordních 26 titulů!
15. Fotbalový stadion Lerkendal je největším norským klubovým stadionem. Domácí hřiště Rosenborgu má kapacitu přes 21 000 diváků. Po stadionu Ullevaal v Oslu, kde se konají zápasy národního týmu a finále poháru, je Lerkendal druhým největším stadionem v Norsku.
16. Trondheim a řeka Nidelva jsou zmíněny v písni „Nidelven stille og vakker du er“ norského zpěváka a skladatele jménem Kristian Oskar Hoddø (1916 – 1943).
17. Kosmorama je každoroční mezinárodní filmový festival v Trondheimu, který se poprvé konal v roce 2005.
18. Koho už omrzí turistické aktivity, může si trochu vyhodit z kopýtka a projít si obchody v největším trodheimském nákupním centru City Syd.
19. Pokud jste fanouškem městské hromadné dopravy, rozhodně byste se měli projet místní linkou do Lian. Trondheim Tramway je totiž po uzavření Archangelských tramvají v Rusku nejsevernější tramvajovou tratí na světě. Skládá se z jedné 8,8 km dlouhé linky jménem Gråkallen, která vede z centra Trondheimu do nedalekého Lian. Zde si můžete pak užít třeba procházku kolem jezera Lianvatnet.
20. Pokud chcete nasát trochu luxusu, zajděte si na oběd do hotelu Britannia, jednoho z nejluxusnějších v celém Norsku. Byl založen v roce 1870 a primárně sloužil jako zázemí pro britské aristokraty, kteří mířili do Trondheimu na vyhlášený lov lososů. Ve své historii však hotel hostil mnohé významné osobnosti z celého světa, včetně těch z královských řad. V roce 2019 byl po náročné rekonstrukci znovu otevřen a je považován za luxusní perlu Trondheimu.