Světová výstava se tentokrát odehrává v Dubaji a my jsme si pro vás připravili pár užitečných informací, pokud se ji chystáte navštívit.
Autor: Pavel Fellner
04.03.2022
Světová výstava se tentokrát odehrává v Dubaji a my jsme si pro vás připravili pár užitečných informací, pokud se ji chystáte navštívit.
Autor: Pavel Fellner
04.03.2022
Světové výstavy EXPO se konají již od poloviny 19. století a většinou trvají 3–6 měsíců, během kterých přitáhnou miliony návštěvníků. V minulosti na nich byly prezentovány vynálezy jako televize, dotykový displej nebo telefon. Právě díky světovým výstavám dnes stojí stavby jako Eiffelova věž v Paříži nebo Atomium v Bruselu.
Probíhající světová výstava EXPO 2020 Dubaj byla otevřena 1. října 2021 a bude trvat do 31. března 2022. V názvu výstavy figuruje rok 2020 a to proto, že se původně měla konat právě tehdy, ale organizátoři přijali rozhodnutí o ročním odkladu v důsledku pandemie COVID-19. Původní rok však v názvu zůstal, zejména kvůli marketingovým a brandingovým účelům.
EXPO 2020 Dubaj je první světovou výstavou konající se v regionu Blízkého Východu, Afriky a Asie a je zároveň první v arabském světě. Účast na letošním ročníku ještě před začátkem výstavy potvrdilo až 192 zemí, včetně Česka a Slovenska a navzdory pandemii žádná ze zemí účast neodvolala.
Každá zúčastněná země má na výstavišti, které se rozprostírá na ploše 4,38 km², svůj pavilon, ve kterém prezentuje převážně technologické inovace, nápady a vynálezy. Hlavním tématem letošního ročníku je „Spojování myšlenek, vytváření budoucnosti“ a jeho podtématy jsou „Udržitelnost“, „Mobilita“ a „Příležitost“. Jak z témat výstavy vyplývá, snaží se hlavně zvýšit povědomí o celosvětových problémech, kterým lidstvo aktuálně čelí. Poskytuje mnoho možností pro vytváření inspirujících partnerství, progresivních myšlenek a kreativní globální spolupráce.
Maskoty letošního ročníku jsou Rashid a Latifa, postavičky 8 a 9 letých sourozenců (bratr a sestra), strom ghaf se jménem Salama a nakonec roboti Alif, Opti a Terra, maskoti strážců pro pavilony mobility, příležitostí a udržitelnosti.
Logo ve tvaru prstenu bylo inspirováno starověkým zlatým artefaktem, který byl objeven na archeologickém nalezišti Saruq Al Hadid v roce 2002. Místo, kde byl 4000 let starý prsten nalezen, objevil šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum poté, co si všiml terénních rozdílů v oblasti, když nad ní létal.
Hostitelská země doufá, že výběrem tohoto loga pro EXPO 2020 zprostředkuje spojení mezi minulostí a budoucností SAE. I když vzdává hold minulosti země, zdůrazňuje také mimořádnou vizi národa do budoucnosti. Logo je symbolem dědictví, konektivity a odolnosti.
Z ptačí perspektivy místo připomíná tři okvětní lístky, z nichž každý představuje tematickou čtvrť – příležitost, mobilitu a udržitelnost.
Angličtí Grimshaw Architects navrhli pavilon „Terra“, který se nachází ve čtvrti udržitelnosti. „Terra“ povzbuzuje hosty, aby prozkoumali hlubiny oceánu, hluboké lesy a kreativní ztvárnění světových přírodních pokladů. Pavilon se snaží motivovat návštěvníky, aby učinili malé i velké kroky směrem k udržitelnější budoucnosti s cílem bojovat proti klimatickým změnám. Tento pavilon využívá ke svému provozu pouze energii ze solárních panelů.
„Alif“, pavilon věnovaný budoucím možnostem cestování, průzkumu vesmíru a tomu, jak digitální integrace umožňuje hostům objevovat nové horizonty. Navržen byl slavným britským studiem Foster + Partners.
Součástí pavilonu je 330 metrový okruh s názvem Mobility Track, který nabízí ukázky moderních technologií mobility.
Poslední, třetí pavilon „Mission Possible“, pavilon příležitostí, se zaměřuje na vytváření spojení a spojování návštěvníků se sociálními inovátory, kteří změnili životy lidí na celém světě. Návštěvníci také objeví v pavilonu iniciativu na posílení postavení mládeže, jejímž cílem je povzbudit mladé tvůrce. Tento pavilon byl nadesignován mezinárodním studiem AGi Architects.
Jak jsme si již řekli, udržitelnost a úspora energie jsou hlavním motivem výstavy. Projevuje se to i na samotném areálu. Celý areál je zásobován energií ze solárních panelů a až 90 % materiálu použitého během stavebního procesu plánují opětovně použít na výstavbu veřejných budov.
Po příjezdu do Dubaje je nejjednodušší a nejvíce udržitelná cesta na EXPO 2020 metrem. Úžasně navržená stanice je klíčovou součástí RTA's Route 2020, 15 kilometrového prodloužení dubajského metra, které spojuje stanici Jebel Ali s místem EXPO 2020 a prochází čtvrtěmi, jako jsou Discovery Gardens a Dubai Investments Park.
Na výstaviště se dostanete také pomocí autobusů EXPO RIDER, které jezdí zdarma pro držitele lístků. Pro bližší informace o místech a časech odjezdů, jakož i o dalších možnostech příjezdu, navštivte přímo stránku EXPO 2020.
Po areálu se pak přesouváte pěšky, nebo můžete využít novinku – golfová autíčka, která jsou k dispozici za zhruba od 2,40 EUR na osobu za jízdu.
Pro návštěvníky Expa máme dobrou zprávu. Během posledních 50 dnů výstavy lze lístky s neomezeným počtem vstupů zakoupit za 50 AED, což je v přepočtu kolem 12 EUR. Studenti, děti do 17 let, senioři od 60 let a ZTP mají vstup volný.
V nabídce jsou také dražší Premium Experience lístky, které nabízejí mnohé výhody, včetně přednostních vstupů, osobního asistenta či vstup do speciálního salonku. Tyto vás vyjdou na jeden den 275 AED, tedy zhruba 67 EUR.
Po registraci lístků do EXPO aplikace má každý návštěvník zdarma 10 přednostních „smart queue“ vstupů. Jelikož do mnoha pavilonů bývají několikahodinové čekací doby, doporučujeme, abyste si do vybraných pavilonů zarezervovali požadovaný čas vstupu a využili tak vašeho času na výstavišti efektivněji.
Kromě rezervace vstupů se díky aplikaci budete umět rychle orientovat v areálu, mít přehled o lokaci jednotlivých pavilonů, atrakcí a eventů. Pokud máte na návštěvu EXPA málo času, tak v rámci aplikace si můžete navolit vaše zájmy a aplikace vám sestaví optimální trasu návštěvy a objevování jednotlivých zážitků.
Ani události jako je Světová výstava EXPO 2020 nemají výjimku z přísných zdravotních opatření proti COVID-19.
Vakcinovaní návštěvníci se musí prokázat minimálně jednou dávkou vakcíny akceptovanou zeměmi zúčastněnými na EXPO 2020 nebo Světovou Zdravotnickou Organizací (WHO).
Pokud očkovaní nejste, připravte si PCR test, ne starší 72 hodin. Dospělí držitelé některých typů lístků mají nárok i na bezplatný PCR test.
Pokud přijíždíte na výstaviště metrem, tak vás jako první přivítá náměstí Al Wasl Plaza.
Během dne zde probíhají ceremoniály jednotlivých zemí a ve večerních hodinách si zde můžete užít velké akce nebo světelné show promítané na obrovskou kopuli Al Wasl Dome.
Můžete si zde pořídit i velmi milý suvenýr – žlutý EXPO pas na místní cestu kolem světa, do kterého můžete sbírat razítka z navštívených pavilonů.
Nedaleko náměstí je také jedno z nejoblíbenějších míst návštěvníků – vodní atrakce Water Feature. Jsou to obrovské stěny, po kterých stékají vodopády v rytmu klasické nebo moderní hudby, po kterých se můžete procházet a osvěžit.
Největším lákadlem výstavy jsou však rozhodně pavilony jednotlivých zemí. Vidět vše, co nabízí 192 vystavujících zemí, vám jistě zabere více než jeden den, pokud tedy máte málo času, podívejte se na výběr toho nejzajímavějšího, co letošní ročník nabízí.
Pavilon Saúdské Arábie je druhý největší pavilon na EXPO 2020. Rozkládá se na více než 13 000 m² a vchod zdobí gigantická obrazovka, která osvětluje celou oblast ohromující prezentací plánu země na společnou budoucnost.
Hned u vchodu najdete interaktivní vodopádovou fontánu, kde budete mít možnost pořídit si skvělé fotky. Eskalátorem se svezete kolem malých modelů některých turistických památek v Saúdské Arábii, a když se dostanete na vrchol, uvidíte jednu z nejlepších prezentací cestovního ruchu, jaké jste kdy viděli.
Výjimečné zobrazení, ukazující tato místa současně z normální i ptačí perspektivy vás uchvátí tak, že se k daným místům budete chtít vydat hned a najednou.
Procházka po pavilonu Saúdské Arábie vám zabere asi 30 minut.
Spojené Arabské Emiráty, jako místodržitel EXPO 2020, se musely ukázat v plné kráse. Architekti pavilon navrhli ve tvaru letícího sokola, který je kulturním symbolem země. Má reprezentovat obratnost tohoto dravce a sílu země a jejích lidí.
Jakmile vstoupíte, zapůsobí na vás pohlcující prezentace, od místnosti plné projekcí na skutečných písečných dunách zobrazujících historii SAE, až po 4D zážitkové divadlo se zvedací plošinou.
Když skončíte s prezentací, vstoupíte do místnosti plné inspirativních nápadů a inovací, které země plánuje uvést do světa, od pěstování plodin v poušti, až po samo jezdící taxi.
Jelikož zájem o návštěvu tohoto pavilonu je poměrně velký, počítejte s čekací dobou na vstup kolem jedné hodiny.
Švýcarský pavilon „Reflections“, inspirovaný beduínskými stany, představuje svou ikonickou kubickou architekturu, obrovskou interaktivní zrcadlovou fasádu, na které už z dálky uvidíte mohutný bílý kříž na červeném pozadí.
U vchodu dostávají hosté červené deštníky s bílými logotypy a písmeny souvisejícími se zemí. A zatímco procházíte spolu s ostatními návštěvníky přes obrovský červený koberec, odraz v obrovském zrcadle nad vámi vypadá jako moře deštníků.
Hlavním zaměřením výstavy je ukázat krásu země, vynalézavost a otevřenost. V jedné z místností se například projdete mlhou, která evokuje pocit procházky zamlženými švýcarskými Alpami.
Náš český pavilon se nachází ve čtvrti udržitelnosti.
Technologickým jádrem expozice je systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur, který vyvíjejí vědci Akademie Věd ČR a České Vysoké Učení Technické.
Návrh pavilonu odkazuje právě k systému S.A.W.E.R. Potrubí, které v exteriéru tvoří mrak, přechází do interiéru, kde se prolíná s dalšími technologickými rozvody, které jsou ve většině ponechány jako pohledové. Důraz je přitom kladen především na součásti kultivačního systému, které jsou umístěny v přímé vazbě na těžiště pavilonu. Přiznání technologie je v pavilonu povýšeno na její vystavení.
Kromě systému S.A.W.E.R. mnoho lidí zaujme automatizovaná tisková farma od Prusa Research – prototyp Prusa Pro AFS. Tato automatizovaná tiskárna je ideální pro tvorbu rychlých prototypů nebo malosériovou výrobu.
Návštěvníci si mohou pomocí dotykových tabletů a 3D tiskárny Prusa navrhnout vlastní sněhové vločky.
Vločky jsou vytištěny z fluorescentního plastu, dále je mohou lidé umístit na dynamicky rostoucí sochu.
Kromě 3D tiskárny naleznete v českém pavilonu i průmyslový robot Kuka.
Slovenský pavilon, se nachází ve čtvrti mobility, a právě té se také nejvíce věnuje.
Hlavním motivem slovenské expozice je „Pohyb budoucnosti: vodík, letectvo a vesmír“. Hlavními exponáty slovenského pavilonu je virník Nisus, vesmírné mobilní roboty Androver I a II, VRM simulátor a prototyp nízkotlakého vodíkového autobusu.
Nejvíce rozruchu však udělalo vodíkové auto MH2, které představuje nejvyšší míru slovenské inovace v automobilovém průmyslu. Tento sportovní koncept vozu je postaven na vodíkové technologii s nadčasovým designem. Tvar auta kopíruje kvůli lepší aerodynamice tvar dešťové kapky. Designérem tohoto konceptu je Branislav Maukš, který pracoval na všech modelech Ferrari, které byly představeny od roku 2007.
V rámci expozice mohou návštěvníci vidět i krásy Slovenska, a to ve speciální místnosti s 360 stupňovou obrazovkou, která mimo jiné přenese návštěvníky do Vysokých Tater díky interaktivní hře a vůním reprezentujícím čtyři roční období, která byla vytvořena speciálně pro tento pavilon. Atmosféru dotváří díla současných umělců, jako jsou Monika Pascoe Mikyšková, Jaro Varga a Gordana Turuk Glass.
Japonský pavilon na EXPO 2020 v Dubaji je jedním z technologicky nejpůsobivějších zážitků, které zde zažijete.
Na to, abyste se dostali do nitra, musíte vystát někdy až 90 minutovou řadu, ale nenechte se odradit, neprohloupíte.
Když vstoupíte do pavilonu, dostanete chytrý telefon, se souborem pokynů, které je třeba dodržovat. Jakmile budete s instruktáží hotovi, uvidíte několik prezentací Japonska zobrazující jeho působivé úspěchy a poskytující pohled na to, proč jsou japonské kultury tak jedinečné.
Jedna z nejzajímavějších místností, do které vstoupíte, je místnost plná propracovaných miniatur moderního Japonska a jeho budoucnosti. Tyto miniatury jsou postaveny pomocí každodenních předmětů, které jsou vysoce kreativní a mimořádně působivé.
Během návštěvy jednotlivých místností se snažte vidět co nejvíce, protože pobyt v nich může být omezen a po takovém čekání by byla škoda, kdyby vám něco ušlo.
Na konci zhruba hodinové prohlídky dostanete jedinečného avatara na základě vašich zájmů a pohybového vzoru, když jste procházeli kolem pavilonu.
Německý pavilon, přezdívaný také Campus Germany, se sídlem ve čtvrti udržitelnosti je rozsáhlá výstava založená na „edutainment“, nebo chcete-li „škole hrou“ a zaměřuje se na německé inovace a řešení v oblasti udržitelnosti.
Německý pavilon je jedním z nejinteraktivnějších a můžete zde strávit hodiny dozvídáním se informací o nejnovějších inovacích, hrát vzdělávací hry nebo si „zaplavat“ v jámě se 100 000 žlutými míčky.
Tento pavilon je také jedním z nejoblíbenějších, takže abyste se dostali dovnitř, také budete muset nějaký čas čekat. Dá se to však zvládnout, protože i během čekání budete zaneprázdněni spoustou informačních tabulí a videí o různých regionech Německa.
Tento pavilon vám dokáže, proč je Srbsko považováno za „Silicon Valley Balkánu“. Podobně jako v Japonsku, i tady si můžete vytvořit vlastního avatara, se kterým můžete komunikovat v reálném čase.
Zajímavostí pavilonu je část virtuální reality, kde si návštěvníci mohou zkusit virtuální cestování v různých časech. Díky VR umožnilo Srbsko nahlédnout i do 7000 let staré kultury Vinča nebo setkat se s významnými Srby, jako například Nikola Tesla.
Italský pavilon má motto „krása, která spojuje lidi“. Pavilon vás zaujme svým exteriérem tvořeným fasádou námořních lan vyrobených z recyklovaných plastů. Architekti pavilonu se zaměřili na téma cirkulární ekonomiky a využití recyklovaných materiálů a znovupoužití odpadních materiálů. Právě zmíněná lana jsou perfektním příkladem cirkulární ekonomiky, lana byla vyrobena recyklací 2 milionů plastových lahví, které budou po skončení Expa dále využity.
Itálie vás ohromí atrakcí „Belvedere“ složenou ze středomořských bylinek, která by měla evokovat renesanční zahrady. Najdete zde také vytištěnou 5 metrovou 3D repliku Michelangelovy sochy Davida, která zabírá až dvě patra pavilonu.
Velká Británie se inspirovala Stephenem Hawkingem a vyzývá lidi, aby se zamysleli nad tím, jaká zpráva by měla být komunikována jiným civilizacím ve vesmíru. Vnější část budovy se skládá z LED bloků se slovy návštěvníků pavilonu, které spolu tvoří báseň vytvořenou umělou inteligencí zobrazenou v angličtině a arabštině.
Američané vzali téma mobility doslovně a v pavilonu USA si můžete prohlídku užít z pohodlí pohyblivé plošiny, která vás provede pavilonem. Po této netradiční prohlídce si můžete prohlédnout horizontální promítání přímo nad hlavami návštěvníků. Velkým lákadlem vstupu do pavilonu je také reprodukce rakety SpaceX Falcon-9.
EXPO 2020 však není jen o výstavách. Během trvání výstavy se pořádá také mnoho konferencí a různých doprovodných akcí. Navíc jednotlivé země se prezentují mnohdy i ochutnávkami národních kuchyní, které bývají připravovány nejlepšími šéfkuchaři a určitě potěší každého gurmána.
Expozice jsou otevřeny sedm dní v týdnu od 10:00 do 00:00 v sobotu až středu a od 10:00 do 02:00 ve čtvrtek a pátek.
Průkopník našich cest do Indonésie a Polynésie. Několikrát absolvoval cestu kolem světa, průvodcuje jižní Ameriku, Barmu, Thajsko, Indii, Čínu, Tibet, Nepál, Bhután, Etiopii, Keňu, Tanzanii, Namibii, JAR...., miluje Stolové hory ve Venezuele, koupe se s tučňákama na Antarktidě a vyběhne na každou sopku, kterou spatří. Bohém s odbornými znalostmi z řízení a marketingu si na zájezdech vychutnává každý moment. Okouzlí Vás nejen dojemnou hrou na klavír, vědomostmi, ale i talentem zorganizovat věci tak, abyste si vaši dovolenou dokonale užili. Velmi dobře vaří a v restauraci vám rád pomůže najít přesně to víno, na které máte chuť. Z dovolené, kde vás provází, se vám nebude chtít odejít.