Fosílie
Zdejší hory jsou naprostým rájem pro všechny geology. Lze z nich číst jako z dějepisné knihy! Jsou doslova nabité starými usazeninami z řek a bažin. Na Svalbardu našli vědci důkazy o známkách života z doby před miliardou let! Samozřejmě, že se nejednalo o žádné vyspělé organismy, ale řeč je o mikrofosiliích a sedimentech řas. Většina hlavních fosílií, které byly na Svalbardu objeveny v posledních několika desetiletích, byli mořští plazi z období jury, přibližně před 150 miliony let.
Období jury (období před 200 – 145 miliony let) je sice známé díky dinosaurům, ale fosílie nalezené na Svalbardu jsou mořští plazi - oceánští plesiosauři. Ti se po smrti potopili na mořské dno, kde zůstali po tisíciletí. Jurský čas byl dobou plazů a tito mořští plazi mohli být dlouzí až 13 metrů a vážit až 3 tuny.
Na ledovci Longyear pak najdeme s největší pravděpodobností zkameněliny staré až 60 milionů let.
Špicberské globální úložiště semen
Seed Vault je celosvětovou semennou bankou se sídlem na Špicberkách, kde byla založena v roce 2008. Chrání duplikáty 1 194 244 vzorků semen z téměř všech zemí světa a rozhodně má ještě kapacitu pro další vzorky. Cílem Seed Vault je zálohovat sbírky genových bank. Na celém světě je sice více než 1 700 takovýchto genových bank potravinářských plodin, ale mnohé z nich jsou ohrožené a „zranitelné“, vystavené nejen přírodním katastrofám, ale třeba i válkám. Jakákoli ztráta odrůdy plodin je nevratná a fatální. Lze ji přirovnat třeba k vyhynutí zvířecího druhu. Špicberky proto byly vybrány pro svoje klima a odlehlost jako skvělé místo pro skladování a zabránění tak katastrofální ztrátě.
Pro optimální skladování semen je nutná teplota − 18°C. Zdejší permafrost a silná hornina zajišťují, že vzorky semen zůstanou zmrazené i bez napájení. Všechna semena jsou zatavena v trojvrstvých fóliových obalech, které jsou navíc zatavené uvnitř krabic. Nízká teplota a úroveň vlhkosti uvnitř Seed Vault zajišťuje nízkou metabolickou aktivitu a udržuje tak semena životaschopná po dlouhou dobu. Představte si, že Seed Vault má kapacitu pro uložení 4,5 milionu odrůd plodin! Přitom z venku jde jen o nenápadnou malou stavbu, resp. jen vchod do skály. Semenné království se rozkládá až pod zemí.
Každý balíček semen se skládá v průměru z 500 semen, maximálně v Seed Vaultu může být uloženo 2,5 miliardy semen. V současné době má Seed Vault více než 1,1 milionu odrůd semen. Najdeme zde například ty běžné jako rýži, kukuřici či brambory, ale i ty vzácné a jedinečné. Cílem Seed Vault je chránit co nejvíce světového jedinečného genetického materiálu plodin a zároveň se však ale vyhnout zbytečnému zdvojování.
Česká republika uložila do Seed Vault v roce 2018 již svou druhou zásilku. Obsahuje 362 semen hlavně obilí a zeleniny. V úložišti je nyní 1168 jedinečných českých druhů a odrůd zemědělských plodin.