Seattle panorama.

Seattle: Průvodce, tipy, zajímavosti a co všechno vidět?

Nedokážete si představit dne bez kofeinové vzpruhy v podobě kávy? Rozplýváte se už jen, když cítíte tu omamnou a energizující vůni? Potom navštivte Seattle, který je jakousi kolébkou tohoto celosvětově oblíbeného kofeinového nápoje! Zajímavostí je, že tu byla otevřena první pobočka známého kavárenského řetězce Starbucks. Pokud však dáváte přednost komornějším podnikům, nabídne vám Seattle i doslova „vymazlený“ šálek espressa připravený s láskou a péčí od nejednoho zapáleného baristy. Město je zkrátka Mekkou všech kavárenských povalečů! A nejen to.

Až do svých žil vlijete kofeinovou energii, vydejte se do jednoho z tamějších parků na procházku. Zeleň v Seattlu je pověstná svou smaragdovou barvou, proto se městu nezřídka kdy přezdívá „Theu Emerald City“ (Smaragdové město). Městské zelené plochy ovšem neprospívají jen tak! Pomáhá jim především častý déšť, kterým je mimochodem Seattle též pověstný. Nenechte se jím ale odradit od prozkoumávání těch nejzajímavějších míst! Pláštěnka v batohu pro všechny případy zajistí ničím nerušené turistické toulky. A že toho při nich zažijete požehnaně! Pro nenáročné outdoorové i indoorové aktivity je město jako stvořené.

Informace o Seattlu

  • Seattle má rozlohu cca 217 km², je hlavním městem státu Washington v USA, největší metropolí severozápadního Pacifiku a jedním z největších a nejbohatších městských center ve Spojených státech amerických.
  • Název města „Seattle“ je odvozeninou indiánského jména „Sealth“ – jednalo se o náčelníka kmene Suquamish v době, kdy na území dnešního města dorazili první bílí osadníci (roku 1851).
  • Seattle má také několik dalších přezdívek (kromě „Smaragdového města“), tj. se mu často říká „Klenot severozápadu“ nebo například „Budoucí královské město Pacifiku“.
  • Metropolitní oblast Seattle má k roku 2024 zhruba 3 549 000 obyvatel, z nichž asi 757 992 žije přímo ve městě Seattle.
  • V Seattlu jsou nejvíce zastoupeni běloši (72,6 %) a Afroameričané nebo černoši (8,4 %). Ostatní obyvatelé jsou indiánského, asijsko-amerického, tichomořského, hispánského/latino nebo smíšeného původu.
  • V Seattlu je oceánské podnebí s poměrně mírnými ale také deštivými zimami a obecně slunečnými léty. Červenec je nejteplejším měsícem s průměrnou teplotou 18 °C a nejchladnějším je leden s 5 °C.

Autor: Iveta Reinisch

07.12.2022

Čti více
Přístav v Seattlu.
Přístav v Seattlu.

Až do svých žil vlijete kofeinovou energii, vydejte se do jednoho z tamějších parků na procházku. Zeleň v Seattlu je pověstná svou smaragdovou barvou, proto se městu nezřídka kdy přezdívá „Theu Emerald City“ (Smaragdové město). Městské zelené plochy ovšem neprospívají jen tak! Pomáhá jim především častý déšť, kterým je mimochodem Seattle též pověstný. Nenechte se jím ale odradit od prozkoumávání těch nejzajímavějších míst! Pláštěnka v batohu pro všechny případy zajistí ničím nerušené turistické toulky. A že toho při nich zažijete požehnaně! Pro nenáročné outdoorové i indoorové aktivity je město jako stvořené.

Prohlédněte si mapu Seattlu a naplánujte snadno výlet.

Obytná čtvrť města.
Obytná čtvrť města.

15 míst, které v Seattlu stojí za vidění

I přesto, že v Seattlu dle všeho proprší až 150 dní v roce (toto je mimochodem dle statistik dost sporné), je tu pro turistu připravena pořádná porce kultury, umění, přírody, historie i dobrého jídla a pití. Nebe zbarvené často do šeda vás tedy trápit rozhodně nebude! Pojeďte si pro zážitky i pohodu, Seattle v USA na vás již čeká…

SPACE NEEDLE

Příběh ikonické věže Space Needle (Vesmírná jehla) se začal psát, světe div se, v roce 1959 na jednom hotelovém ubrousku a stojí za ním bývalý jednatel hotelu v Seattlu, Edward E. Carlson. Tento muž byl totiž organizátorem světové výstavy konané roku 1962 a chtěl veřejnosti představit něco skutečně výjimečného. Nápad mu pak vnukla návštěva německého Stuttgartu, kde obdivoval vysílací věž s restaurací. A tak si na kus ubrousku v restauraci načrtnul obrys budoucí seattleské dominanty. Tuto myšlenku pak uvedl v realitu a věž se stala skutečností roku 1961. Na světovém veletrhu ji obdivovalo téměř 2,7 milionů návštěvníků včetně známých osobností (např. princ Phillip, E. Presley, N. Armstrong).

Po ukončení veletrhu se stala Space Needle v Seattlu rozhlasovou stanicí a dnes slouží tato 184 metrů vysoká věž také jako fascinující vyhlídka pro turisty. Nenechte si tedy ujít návštěvu pověstného „UFA“ a vydejte se pokochat výhledem na město či pohoří Olympic z výšky cca 156 metrů. Ti, kterým se motá hlava z výšek, pak mohou zkusit návštěvu dárkového obchodu SpaceBase, který se nachází ve spodní části věže. Otevírací doba se liší podle ročního období. Časová náročnost prohlídky: do jedné hodiny. Více informací najdete na webových stránkách: www.spaceneedle.com

TIP: Až budete ve vrchní části Space Needle, dejte si něco dobrého v koktejlovém baru The Loupe! Ten má otočnou skleněnou podlahu, ze které budete u vytržení.

Doprava a vstupné na věž: Space Needle najdete ve čtvrti Queen Anne, což je asi 1,6 kilometru severně od centra Seattlu. Dopravit se na místo můžete buď automobilem (v blízkosti je několik parkovišť) nebo popojet místní jednokolejkou na zastávku Seattle Center. Vstupenky pro dospělého pak začínají na 35 USD a pro dítě na 26 USD.

Space Needle - Vesmírná jehla.
Space Needle - Vesmírná jehla.

PIKE PLACE MARKET

Ne nadarmo se říká trhu Pike Place Market „duše Seattlu“. Tohle místo je tepajícím městským centrem už od roku 1907 a najdete tu nespočet umělců, prodejců farmářských produktů či řemeslníků. Na nákupy všeho druhu, skvělé jídlo či voňavou kávu si sem zajděte ideálně ve všední den. O víkendech zde bývají davy lidí. Trh nabídne návštěvníkům dvě úrovně zábavy a nakupování, a to tu nadzemní/pouliční a podzemní. Otevřeno je zde každý den, kromě svátků v čase 9:00 do cca 18:00 – záleží však na konkrétním prodejci. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Pike Place Marketu

Doprava a vstup na trh: Na trh Pike Place Market můžete dojet zapůjčeným automobilem (parkovné zde stojí od 4 USD za hodinu). Využít lze i systém veřejné dopravy – například autobusové linky, které vás vysadí na 3. Avenue a Pine Street, což je v docházkové vzdálenosti od trhu. Vstup je zdarma, peníze se však budou hodit, když vám něco „cvrnkne“ do nosu při prohlížení zboží od místních prodejců.

LETECKÉ MUZEUM (Museum of Flight)

Pro velké i malé milovníky letadel je jako stvořené Letecké muzeum (Museum of Flight) v Seattlu! Jeho historie sahá až do roku 1964, kdy se skupinka nadšenců rozhodla zachránit významné letecké artefakty a letadla, tudíž založila nadaci Pacific Northwest Aviation Historical Foundation. Prvně byla fascinující sbírka uvedena pro veřejnost v roce 1965 v Seattle Center, ovšem brzy po tom se zkoumalo, kde ji uložit natrvalo.

Přelomovým se tak stal rok 1975, kdy seattleský přístav pronajal na 99 let pozemek, na kterém dodnes stojí tzv. Boeing Red Barndomov nejznámějších letadel světa zvaných Boeing (Boeing Company), který se podařilo zachránit před demolicí. Po rekonstrukci v roce 1983 se budova též stala sídlem Leteckého muzea. V dalších letech k ní pak přibyla Velká galerie, knihovna nebo archiv. Otevřeno zde mají denně od 10:00 do 17:00. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Oficiální webové stránky: www.museumofflight.org

Doprava a vstupné do muzea: Letecké muzeum se nachází zhruba 14 km severně od centra Seattlu, konkrétně na mezinárodním letišti King County International Airport – Boeing Field. Na místo vás doveze například autobus č. 124 z centra města. Pro řidiče automobilů je v blízkosti muzea možnost bezplatného parkování. Vstupné pro dospělého vyjde na 25 USD, pro seniora 21 USD a pro dítě (5 až 17 let) 17 USD.

Čerstvé ústřice na Pike Place Market.
Čerstvé ústřice na Pike Place Market.

CHIHULY GARDEN AND GLASS

Nejedna umělecká duše zaplesá nad výtvory amerického sochaře a skláře, kterým je Dale Chihuly! Dechberoucí umělcova kousky z foukaného skla jsou vystaveny právě v Chihuly Garden and Glass nacházejícím se v Seattle Center. Projekt se skládá nejen z vnitřních expozic s kavárnou, ale i ze zahrady a skleníku. Právě uvnitř skleníku spatříte i nejdelší zavěšenou sochu/instalaci umělce, která je skvostná, když ji osvětlí. K dispozici je pro návštěvníky i divadlo, ve kterém je promítán film s tvořícím Chihulou. Otevřeno tu mají denně od 10:00 do 17:00/v pátek a sobotu do 18:00. V období mezi Vánoci se může otevírací doba lišit. Poslední vstup je umožněn 45 minut před zavřením. Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Oficiální webové stránky: www.chihulygardenandglass.com

Doprava a vstupné: Chihuly Garden and Glass najdete jen kousek od věže Space Needle. Dostanete se sem buď automobilem (parkoviště jsou v blízkosti) nebo jednokolejkou na zastávku Seattle Center. Za vstup dospělý zaplatí 32 USD, senior 27 USD a dítě od 5 do 12 let 19 USD. Děti do čtyř let mají vstupné zdarma.

KERRY PARK

Zapálení fotografové se zase najdou v menším vyhlídkovém parku s názvem Kerry Park. Když je slunečné počasí, je odsud vidět například i aktivní sopka Mount Rainier. Kochat se tu však můžete obvykle centrem Seattlu, který máte jako na dlani. Z vyhlídky pak spatříte i Elliottův záliv (Elliott Bay). A pokud si chcete dojít pro trochu té romantiky, Kerry Park nabízí svým návštěvníkům i úchvatné západy slunce, při nichž je zářící kulisou i rozsvícená věž Space Needle. A co dalšího místo nabídne? Pro ty nejmenší třeba dětský koutek (v Bayview-Kinnear Park). Umělecké duše zase ocení abstraktní ocelovou sochu měřící téměř 5 metrů zvanou Changing Form. Otevřeno je v parku denně od 6:00 do 22:00 a vstup je zdarma. Když je však jasné počasí, musíte v lokalitě počítat s vyšší kumulací lidí, kteří si chtějí nějakou tu fotku na památku ukořistit. Více informací o Kerry Parku

Doprava do parku: Na místo se dostanete buď pěšky z čtvrti Lower Queen Anne nebo také autobusem č. 2 a 13.

MUZEUM HISTORIE A PRŮMYSLU (Museum of History and Industry – MOHAI)

Tohle místo je skvělou volbou pro ty, kteří se chtějí dozvědět více informací o historii města Seattle. Muzeum historie a průmyslu má ve své sbírce nejen umění, ale například i nábytek, hračky, automobily, oblečení nebo lokální výrobky, které se dochovaly. Kromě výstav nabízí muzeum i vzdělávací programy, přednášky nebo letní tábory pro děti. Bonusem pak bude při návštěvě budovy i perfektní výhled na jezero Union (za dobrého počasí). Otevírací doba je denně od 10:00 do 17:00 (kromě svátků). Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Museum of History and Industry – MOHAI

Doprava a vstupné do muzea: Muzeum historie a průmyslu najdete v Lake Union Park, což je nedaleko známé věže Space Needle. Dostanete se sem nejen automobilem, ale třeba i autobusem č. 40 a 70 či tramvají South Lake Union. Vstupné stojí pro dospělého 22 USD, pro seniora 18 USD a pro studenta 17 USD. Děti do 14 let mají vstup zdarma.

OLYMPIC SCULPTURE PARK

Roku 2007 se prvním návštěvníkům otevřel zajímavý umělecký prostor v Olympic Sculpture Parku. Tento veřejný park nabídne nespočet moderních a abstraktních soch, vnitřní pavilon i pláž u Puget Sound (Pugetův záliv). Jeho správcem je Seattle Art Museum (Muzeum umění v Seattlu). Příjemnou atmosféru spojenou s uměním zde zažijete především v teplejších měsících. K odpočinku i občerstvení pak slouží v místě kavárna a k nakupování obchod. Možné je absolvovat též bezplatnou prohlídku s průvodcem. Brány parku se otevírají půl hodiny před východem slunce a zavírají půl hodiny po jeho západu. Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Vstup je zdarma.Více informací o Olympic Sculpture Parku

Doprava do parku: Olympic Sculpture Park najdete poblíž břehů Elliottova zálivu a jen pár bloků jihozápadně od věže Space Needle. Možné je se sem dostat například automobilem, parkovné je však v parkovací garáži zpoplatněno.

Muzeum historie a průmyslu.
Muzeum historie a průmyslu.

MUZEUM UMĚNÍ V SEATTLU (Seattle Art Museum)

Za kulturní potravou můžete vyrazit rovněž do Muzea umění v Seattlu, které nabídne ze své sbírky až 25 tisíc uměleckých děl! Obdivovat zde můžete nejen obrazy světových umělců, ale třeba i sochy. Součástí muzejního komplexu je i již zmíněný Olympic Sculpture Park a Muzeum asijského umění. A co vás dozajista může ohromit? Například stálé expozice afrického nebo indiánského umění. Je tu tedy skutečně co objevovat, proto si vyčleňte dostatek času. Náročnost prohlídky vyjde obvykle do dvou hodin. Otevírací doba je od středy do neděle v čase 10:00 až 17:00. Více informací o Seattle Art Museum

Doprava a vstupné do muzea: Muzeum umění (hlavní budovu SAM) najdete v centru Seattlu, zhruba 2 kilometry od Space Needle a jeden blok od trhu Pike Place Market. V blízkosti muzea se nachází placené parkoviště pro řidiče aut. Na místo vás však doveze i tramvaj – zastávka University Street Station. Vstupenky je výhodnější zakoupit s předstihem

WOODLAND PARK ZOO

Pokud vycestujete do Seattlu s dětmi, určitě je vhodné navštívit Woodland Park Zoo, která byla založena už v roce 1899! Tato zoologická zahrada je domovem více než devíti stovek zvířat. Zahlédnout tu můžete v jednotlivých pavilonech například tučňáky, hrochy, lvy, zebry, žirafy, lenochody nebo tygry a orangutany. K vidění jsou v zoo i repliky dinosaurů (více než dvacet), které vás i děti přenesou do doby pravěku. Otevřeno je zde zpravidla od 9:30 do 16:00, doba se však může lišit podle ročního období. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Woodland Park Zoo

Doprava a vstupné do zoo: K zoologické zahradě se dostanete buď automobilem (parkovné se pohybuje mezi 6 až 12 USD) nebo autobusem č. 5, který vás doveze až k jižnímu vchodu Woodland Park Zoo. Vstupenky je vhodné koupit s předstihem na konkrétní čas a den. Cenově se pohybují od 11 do 18 USD, v závislosti na věku.

Muzeum umění.
Muzeum umění.

SMITH TOWER

Seattle z ptačí perspektivy můžete pozorovat nejen z věže Space Needle, ale také z nejstaršího seattleského mrakodrapu zvaného Smith Tower! Postaven byl už v roce 1914. V 35. patře budovy na vás čeká observatoř, která poskytne 360stupňový pohled na město. K osvěžení pak slouží pro návštěvníky tamější koktejlový bar. V přízemí pak můžete objevovat například historické expozice a nakupovat u malých prodejců. Otevřeno zde mají od středy do neděle v čase 11:00 až 22:00. Časová náročnost prohlídky: do jedné hodiny. Více informací o mrakodrapu Smith Tower

Doprava a vstupné: K Smith Tower se dostanete například tramvají (linkou First Hill), která staví v bezprostřední blízkosti atrakce. Vstupné se pohybuje od 19 USD.

ALKI BEACH

Pokud do Seattlu vycestujete v teplém období, stojí za návštěvu Alki Beach u Elliott Bay. Tato pláž je oblíbenou destinací nejen pro pěší turisty, ale i pro cyklisty nebo běžce. Kochat se zde můžete též výhledem na Olympic Mountains, Puget Sound nebo proplouvající lodě. Vybavení pláže umožňuje krom jiného uspořádání příjemného pikniku u stolu nebo posezení u ohniště. K dispozici jsou pro návštěvníky i volejbalová hřiště, restaurace nebo toalety. Zajímavým místem v lokalitě je památník prvních evropských osadníků, kteří na území Seattlu dorazili v roce 1851. Vstup na pláž je zdarma a otevřena bývá od 4:00 do 22:00.Více informací o Alki Beach

Doprava na pláž: Alki Beach je dlouhá asi 2 kilometry a táhne se od Duwamish Head až po 64th Place Southwest. Na místo můžete vyrazit jak automobilem (parkovací místa jsou k dispozici), tak třeba vodním taxíkem King County Water Taxi, který odplouvá z přístaviště v centru Seattlu směrem Seacrest Park. Odtud vás pak sveze bezplatný kyvadlový autobus č. 775 přímo na pláž.

Smith Tower.
Smith Tower.

SEATTLE AQUARIUM

Pro nadšené objevovatele podmořského světa je jako stvořené Seattle Aquarium. To najdete jen pár bloků od Seattle Museum Art. Nadchne nejen ty nejmenší, ale i dospělé. Fascinující je například expozice „Window on Washington Waters“, což je velké „okno“, díky němuž spatříte pestrou přehlídku podmořských živočichů žijících v okolních vodách Seattlu. Ti si plavou v obří nádrži o obsahu 444 tisíc litrů! Pro děti je tu pak určená tzv. dotyková nádrž s korálovým útesem, kde si mohou „pohladit“ hvězdice a mořské okurky neboli sumýše. I když akvárium není tak velké, určitě má celé rodině co nabídnout! Otevírací doba je denně od 9:30 do 18:00, poslední vstup je však umožněn v 17:00. Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Více informací se dozvíte na oficiálních webových stránkách: www.seattleaquarium.org

Doprava a vstupné: Seattle Aquarium se nachází v pěší vzdálenosti od trhu Pike Place Market. Na místo se však dostanete i autobusem. Ceny za vstupenky se liší podle dne, ve který chcete akvárium navštívit. Pro dospělého se pohybují obvykle od 20 USD a výš a pro děti (4 až 12 let) od 18 USD. Děti do tří let mají vstupné zdarma.

Seattle Aquarium.
Seattle Aquarium.

PIONEER SQUARE

Jako turisté byste neměli určitě opomenout při návštěvě Seattlu i tamější historickou čtvrť Pioneer Square! Ta je odkazem někdejších domorodých obyvatel a prvních osadníků tohoto území. Dnes zde na návštěvníka čeká mnoho uměleckých galerií, obchodů či restaurací. Při čekání na tramvaj First Hill Line pak cestující zastřeší tamější okrasná pergola. Zážitkem pro turistu je v oblasti krom jiného i turné Beneath the Streets, které se řadí mezi jednu z nejexcelentnějších prohlídek Seattlu. Exkurze trvá 60 minut a poznáte při ní třeba příběhy z období zlaté horečky a podzemní chodby z 90. let 19. století. Více informací o čtvrti se dozvíte na webových stránkách zde: www.pioneersquare.org

MUZEUM POPKULTURY (Museum of Pop Culture)

Budova Muzea popkultury v Seattlu vás zaujme na první pohled. Je vystavěna z nerezové oceli a hliníku na základě návrhu architekta Franka Gehryho. Tento materiál je zbarven do čtyř odstínů (zlatá, modrá, červená a fialová), které představují konkrétní osobnosti. Fialová barva například symbolizuje kytaristu a zpěváka Jimiho Hendrixe, který se v Seattlu narodil. Abstraktní budova je počinem miliardáře Paula Allena, který ji celou zafinancoval. Objevovat zde můžete nejen exponáty odkazující na hvězdy hudebního nebe a slavné kapely (např. Nirvana a Pearl Jam), ale i artefakty ze světa literatury nebo filmu. Otevřeno zde mají denně (kromě středy) od 10:00 do 17:00. Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Více informací se dozvíte na webových stránkách www.mopop.org

Doprava a vstupné do muzea: Muzeum populární kultury najdete v kampusu Seattle Center a dostanete se sem jak pěšky, tak třeba autobusem nebo jednokolejkou. Vstupné se liší cenově v závislosti na dni, ve který chcete muzeum navštívit. Rozmezí bývá od 25 do 35 USD.

Pioneer Square.
Pioneer Square.

DISCOVERY PARK

Seattle je pro velmi přívětivé město, ve kterém si každý najde přesně to, co potřebuje. Pakliže budete chtít relaxovat v uklidňující přírodě a zeleni, nemusíte z centra daleko. Velmi příjemné procházky a krásné výhledy do okolí vás čekají například z Discovery Parku. Je to vlastně jakási směsice různých přírodních scenérií. Jsou tu nejen stezky a louky, ale třeba i pláže. A když se vydáte jako turista po stezce North Beach Trail, můžete spatřit jeden ze stále aktivních a malebných majáků West Point Lighthouse. Pěší túra po South Beach Trail zase dopřeje návštěvníkovi pohled na panorama města nebo na vrcholky aktivní sopky Mount Rainier. To však není vše, co Discovery Park nabízí! Najdete tu také tenisové kurty a dětská hřiště. Místo je krom jiného výtečné i na focení, a to zejména při západu slunce. Do parku je vstup zdarma a otevřeno zde mají od 4:30 do 23:00. Časová náročnost: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Discovery Parku

Doprava do parku: Do Discovery Parku se dostanete buď bezplatnou kyvadlovou dopravou (trasa od Memorial Day do Labor Day). Na místo se pak dopravíte snadno i autobusem, autem nebo taxíkem.

TIP PRO TURISTY: Chcete ušetřit za vstupné do nejoblíbenějších turistických míst v Seattlu? Potom si pořiďte Seattle CityPASS! Ten stojí 115 USD pro dospělého a pro dítě 87 USD. V ceně máte zahrnuté vstupné do pěti atrakcí (na pevno Space Needle a Seattle Aquarium, další 3 si můžete vybrat).

Historie a současnost města Seattle

V padesátých letech 19. století žili na území dnešního Seattlu (zhruba ve třinácti vesnicích) lidé zvaní Coast Salish (Pobřežní Sališové) z kmene Duwamish a Suquamish. Prvním Evropanem, který oblast navštívil kolem roku 1792, byl George Vancouver. Založení města jako takového se pak datuje do roku 1852, kdy na území zavítala skupina amerických průkopníků známá jako Denny Party a usadila se na Alki Point ve West Seattle. Ti zde nakonec založili farmářskou osadu (dnešní Georgetown). Název „Seattle“ byl zvolen na počest náčelníka již zmíněných kmenů Duwamish a Suquamish, který se jmenoval Si'ahl.

Zajímavost: V prvních letech své existence se obyvatelé Seattlu živili zejména dřevařským průmyslem a vyváželi dřevo do San Francisca, neboť území dnešního města pokrývaly z převážné většiny lesy (stromy staré klidně i 2 tisíce let).

Oficiální statut města, jeho rozvoj a rozsáhlý požár

Oficiálně se Seattle stal městem v 60. letech 19. století a čítal kolem tisícovky obyvatel. V dalších letech se infrastruktura nadále rozrůstala a vznikaly nejen nové kostely, ale třeba i železnice, silnice a vodovodní síť. Ranou pro město však byl 6. červen 1889, kdy jej zasáhl velký požár. Ten srovnal se zemí téměř 29 městských bloků. Seattle ale vstal z popela a pokračoval nejen ve své rekonstrukci, ale i v rozvoji.

Zajímavost: Přelomovým byl rok 1909, co se týká masivní imigrace na území Seattlu. Tehdy totiž propukla „zlatá horečka“. S přistěhovalci tak začaly vznikat i nové městské čtvrti.

Současný Seattle

Seattle je přístavním městem, které leží na západním pobřeží USA. Je zdaleka největším městem ležícím ve státě Washington a žije v něm přes 737 tisíc obyvatel. Vyskytuje se zde vysoká populace evropských, asijských, domorodých, afroamerických i skandinávských lidí. Málokdo ví, že Seattle má též velmi pestrou hudební historii, což se týká hlavně jazzu. Například na Jackson Street bylo mezi lety 1918 až 1951 téměř 24 jazzových klubů a svou kariéru zde zahajoval mimo jiné i známý hudebník Ray Charles!

Koleso ve Seattle.
Koleso ve Seattle.

Co potřebujete vědět před odjezdem do Seattle

Ještě, než odletíte do kávové Mekky v USA zvané Seattle, zjistěte si několik základních informací o městě:

Dokumenty

Plánujete dovolenou nebo kratší obchodní cestu do Spojených států amerických? Pak nepotřebujete jako občan ČR vízum. Postačí vám platný cestovní pas s elektronickým čipem + platná cestovní autorizace programu ESTA(vhodné vyplnit elektronicky alespoň 30 dní před odletem). Poplatek za tuto nutnou administrativu činí 14 dolarů. Více informací o cestování do USA naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Kdy navštívit Seattle?

Nejlepší období pro dovolenou v Seattlu je od září do října. Začátek podzimu totiž nabídne stále příjemné teploty a relativní klid v městských ulicích. Letní měsíce jsou ve městě hlavní sezónou, což předznamenává davy lidí na každém kroku a také vysoké ceny za ubytování. Pokud byste se snad rozhodli vyrazit na jaře, určitě si přibalte teplejší oblečení a pláštěnku. Právě v tomto období vane v Seattlu chladný vítr a také vás může potkat mrholení nebo déšť.

Jazyk, lidé a bezpečí

V Seattlu se domluvíte nejen angličtinou. Díky velké části imigrantů zde můžete zaslechnout také španělštinu nebo třeba čínštinu. Co se týká přístupnosti a otevřenosti tamějších obyvatel, obecně o nich nekolují příliš pozitivní ohlasy – že by to bylo častým zakaboněným počasím? Každopádně se jedná o případ od případu. Na přívětivé lidi ze Seattlu jistě natrefit můžete. Nelze házet všechny do jednoho pytle. Mnozí turisté, kteří již oblast navštívili, tvrdí, že atmosféra ve společnosti bývá velmi příjemná a lidé jsou milí, přátelští, a tak trochu rezervovaní – obvykle razí heslo „žij a nech žít“. Nejlepší tedy je, udělat si obrázek na vlastní kůži.

A nyní si proberme otázku bezpečí v Seattlu. Město je pro turistu relativně bezpečné, pokud bude dodržovat několik zásad. Mezi ty patří omezený samostatný pohyb po ulicích především v noci a vyhýbání se nebezpečným čtvrtím, jako je například ta s vyšším počtem bezdomovců mezi South Dearborn a Yesler Street a říká se jí „The Jungle". Naopak jako bezpečné jsou označovány tyto čtvrti: Queen Anne, Capitol Hill a Waterfront. Obezřetnost se vyplácí při nošení osobních věcí a peněz – především v davech mohou hrozit kapesní krádeže.

Západní časť města u moře.
Západní časť města u moře.

Doprava

V Seattlu můžete cestovat mnoha různými způsoby, tedy kromě metra – které zde nenajdete. Čím se tedy svézt?

  • Link Light Rail: Jedná se o systém lehké železnice Sound Transit’s Link. Jezdí ze stanice Angle Lake do Northgate a vede přes městské centrum (obsáhne až 16 zastávek, včetně letiště). Jízdné pro dospělého se pohybuje od 2,25 do 3,50 USD.
  • King County Metro Transit: Jde o systém autobusové dopravy v centru Seattlu a odlehlých čtvrtích v okrese King. Jízdné pro dospělého se pohybuje od 2,75 do 3,25 USD.
  • Tramvaje v Seattlu: Obsáhnou dvě linky, a to South Lake Union (spojuje čtvrť South Lake Union s centrem města) a First Hill (obsáhne 10 zastávek a je propojena s lehkou železnicí i tou meziměstskou). Jízdné se pohybuje pro dospělého od 2,25 USD.
  • Seattle Center Monorail: Jde o jednokolejku jezdící mezi Westlake Center (nákupní centrum) a Seattle Center. Jízdné stojí pro dospělého od 3 USD.

Dalšími možnostmi, jak se v Seattlu přepravit z místa na místo, je samozřejmě chůze a dále pak využití zapůjčeného automobilu, jízda taxíkem či jízda zapůjčeným kolem a skútrem.

Link Light Rail.
Link Light Rail.

Peníze, ceny a spropitné v Seattle

V Seattlu se standardně platí americkým dolarem. Debetní a kreditní karty jsou přijímány po celém městě, menší podniky však mohou vyžadovat spíše hotovost. Bankomaty jsou k dispozici po celém Seattlu, ovšem banka může účtovat poplatek za výběr.

Spropitné

Hotovost můžete potřebovat i při dávání spropitného za dobře poskytnuté služby:

  • Taxi: taxikářům se nechává spropitné zhruba 15 % až 20 % z jízdného.
  • Pokojová služba v hotelu/úklid pokoje: při úklidu hotelového pokoje se nechává personálu spropitné kolem 2 USD.
  • Recepční v hotelu: pokud si necháte zajistit přes recepční v hotelu rezervaci v restauraci, autoservis nebo třeba vstupenky do divadla, dává se spropitné cca 2 až 5 USD.
  • Restaurace: v restauraci bývá spropitné ve výši 15 až 20 % z útraty.
  • Vrátný/poslíček: při příjezdu do hotelu vám může poslíček pomoci se zavazadly. Za jeden ks se mu nechává (při odnosu až na pokoj) asi 1 USD.

Ceny aneb Kolik, za co utratíte

Život v Seattlu je zhruba o 70 % dražší než v Praze. Měsíční náklady na jednu osobu bez nájmu se zde pohybují v přepočtu kolem 29 800 Kč. A jaké jsou ceny jednotlivých položek?

  • Jídlo v restauraci pro jednu osobu (levnější): pohybuje se mezi 13 až 40 dolary.
  • Jídlo ve známých fast foodech pro jednu osobu: pohybuje se mezi 10 až 13 dolary.
  • Točené pivo (půl litru): stojí mezi 5 až 9 dolary.
  • Káva/espresso: zaplatíte dle druhu 4 až 7,50 dolarů.
  • Lahev vody (330 ml): stojí 1,50 až 3 dolary.
  • Cigarety (20 ks v krabičce): zaplatíte za ně mezi 10 až 12 dolary.
  • Jednosměrná jízdenka místní dopravou: stojí mezi 2,50 až 3,25 dolary.
  • Taxi (1 km): stojí mezi 1,24 až 2,49 dolary.

Nádherné zahrady  s uměním.
Nádherné zahrady s uměním.

Časové pásmo a délka letu do Seattle

V Seattlu je o devět hodin méně než v České republice. Délka letu z Prahy do Seattlu s mezipřistáním se pak pohybuje kolem třinácti hodin. Zdaleka nejčastěji se používá k mezinárodním odletům a příletům letiště Seattle-Tacoma International Airport (SEA), které je vzdálené od samotného Seattlu asi 22 kilometrů.

Možnosti ubytování

Seattle nabídne nepřeberné množství zajímavých zákoutí a také možností pro ubytování. Stačí si jen vybrat:

  • Downtown: Pokud toho chcete vidět v Seattlu co nejvíce, ubytujte se ideálně v jeho centru, odkud budete mít památky co by kamenem dohodil. Skvělým místem pro luxusní pobyt bude Lotte Hotel Seattle. Ti, co chtějí něco ušetřit, pak mohou zvolit Green Tortoise Hostel Seattle.
  • Pike Place Market: Ubytovat se též můžete v blízkosti proslulého trhu pro všechny dobrodruhy, sběratele či gurmány! Mít tohle místo na dosah je velká výhoda. A kde hlavu složit? Pro fajnšmekry a milovníky luxusu je v této lokalitě jako stvořený Four Seasons Hotel Seattle a pro ty šetřivější je pak skvělý třeba Ace Hotel Seattle.
  • Seattle Center: Tohle místo je pro turistu velmi strategické, neboť se jedná o jakési centrum kultury, zábavy i vzdělávání. Ubytovat se zde můžete třeba ve fantastickém hotelu The Sound Hotel Seattle Belltown, Tapestry Collection. Jen 400 metrů od Seattle Center se pak také nachází příjemný hotel The Mediterranean Inn.
  • Pioneer Square: Tato čtvrť přímo dýchá historií, pokud ji tedy milujete, určitě se ubytujte poblíž. Ubytovat se tu můžete třeba ve velmi dobrém tříhvězdičkovém hotelu Courtyard Seattle Downtown/Pioneer Square.

Poznatek: Jednopokojové apartmá v centru města vyjde na 1 960 až 3 000 dolarů za měsíc a mimo centrum města vás bude stát mezi 1 500 až 2 500 dolary za měsíc.

Jídlo a pití v Seattlu

Seattle nabídne svým návštěvníkům skutečně pestrou přehlídku typických místních jídel i nápojů. Na co vsadit, když se budete chtít občerstvit?

  • Káva: Nebyl by to Seattle, abychom nezačali výčet kofeinovým nápojem, který miluje celý svět. Vždyť tu otevřeli v roce 1971 první Starbucks! A kávová historie zde čiší z každého rohu. Nebyl by to celistvý zážitek z města, aniž byste nenavštívili jednu z tamějších kaváren a pražíren, kde vám původ zrnek osvětlí nejeden podnikatel. Na skvělý šálek kávy si zajděte třeba do kavárny Elm Coffee Roasters nebo do Milstead & Co. Podobných podniků však najdete v oblasti požehnaně!
  • Seattle Dog: Spojené státy americké jsou proslulé rychlým občerstvením zvaným hot dog. Každé tamější město jej přizpůsobuje chutím obyvatel. Tedy i Seattle má svůj vlastní hot dog, respektive Seattle Dog. Tady jej ochutnáte typicky s restovanou cibulí a smetanovým sýrem. Dobrota pro každý den je k dostání třeba ve stánku Dog In The Park nebo v Joe’s Grilled Gourmet Dogs.
  • Ústřice: V okolí Puget Sound se sklízí až šedesát různých druhů ústřic, byla by tedy škoda, abyste některou z nich v Seattlu neochutnali. Tyto čerstvé mořské plody jsou k dostání třeba v Taylor Shellfish Oyster Bar.
  • Whiskey: Mnoho dní v Seattlu je chladných a deštivých, avšak místní obyvatelé na nepříznivé počasí vyzráli po svém. Čas od času se totiž zahřejí skleničkou kvalitní whiskey. Jestliže chcete ochutnat více druhů, zavítejte třeba do podniku Radiator Whiskey poblíž Pike Place Market.
  • Polévka Pho: V populaci Seattlu žije asi 2 % Vietnamců, tedy ochutnat tu můžete i populární vietnamskou polévku Pho. Zkuste restaurace Banh Town nebo Local Pho.

V Seattlu pak stojí za ochutnání i čokoláda, respektive čokoládové pralinky. Navštívit můžete buď prodejnu Fran’s Chocolates nebo Theo Chocolates!

Zajímavosti na závěr aneb Věděli jste, že…

  • roku 1907 byla v Seattlu otevřena jedna z prvních čerpacích stanic na světě? Sídlila konkrétně na Holgate Street a Western Avenue
  • slavná věž Space Needle má základy až v devíti metrech pod zemí? Je to proto, aby odolala případnému zemětřesení.
  • obyvatelé Seattlu nenáviděli zpočátku kapelu Pearl Jam, která odtud pochází? Členy označovaly jako „korporátní loutky“. Dokonce ani Kurta Cobaina z Nirvany zde neměli zprvu v lásce.
  • první skutečný Starbucks se nacházel na 2000 Western Avenue? Turisté se však mylně domnívají, že jej najdou na Pike Place Market.


Všechny články autora

Iveta Reinisch

Iveta je srdcem i duší dobrodruh. Její povaha se ostatně promítá i do jejího profesního života. Jednoho dne se prostě rozhodla, že pověsí kariéru zdravotní sestřičky na hřebík a stane se redaktorkou. Psaní je totiž její životní vášní - miluje ho zkrátka už od dětství. Avšak Iveta má i jinou vášeň, a to je cestování! Zatím ještě nenavštívila všechna vytoužená místa - ale má ambice, to napravit... Její cestovatelský seznam přání je dost dlouhý, a tak věří, že jej brzy začne zase odškrtávat a pozná fascinující místa na planetě Zemi. Iveta spolupracuje s CK SEN od roku 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole