Doprava v Šanghaji
Do Šanghaje létají z Letiště Václava Havla v Praze pravidelné linky společností KLM, Air France, British Airways, Lufthansa, Brussels Airlines nebo SWISS. Nejčastějším cílem bývá Mezinárodní letiště Šanghaj Chung-čchiao (SHA), které je od centra Šanghaje vzdálené asi 16 km. Letadla však přistávají i na Mezinárodním letišti Šanghaj Pchu-tung (PVG) vzdáleném od středu metropole asi 30 km. Samotný let pak trvá v průměru 19 hodin a zahrnuje jedno či dvě mezipřistání. Cena zpáteční letenky se odvíjí od termínu letu, počtu mezipřistání i vybrané letecké společnosti – ta nejlevnější se pohybuje kolem 14 000 Kč.
Samotná Šanghaj se pak může pochlubit jedním z nejlepších systémů městské dopravy na světě. Cestovat tedy můžete po velkoměstě velmi efektivně různými způsoby – stačí si jen vybrat.
Šanghajské metro
Linka metra v Šanghaji je nejdelší na světě, neboť obsáhne více než 803 km! Provozní doba tohoto dopravního prostředku je téměř 24 hodin denně (od 3:00 do 23:30) a příjezdové intervaly vlaků 1 až 3 minuty ve špičce.Celkem v čínské metropoli můžete vybírat z 19 tras (k roku 2024), které procházejí vnitroměstskými čtvrtěmi i příměstskými oblastmi. Cena jízdenky se pohybuje od 3 do 15 CNY – závislá je zpravidla na ujeté vzdálenosti. Zakoupit si můžete buď jednodenní jízdenku nebo si pořídit tzv. Shanghai Public Transport Card (dobíjecí čipová karta), díky níž lze platit v podstatě ve všech dopravních prostředcích města či na parkovištích.
Maglev
Vysokorychlostní vlak maglev je v Šanghaji velmi populární již od svého vzniku roku 2004. Jeho 30kilometrová dráha vede mezi Longyang Road a Shanghai Pudong International Airport (tam i zpět) – zahrnuje tedy v čínské metropoli jen tyto dvě zastávky (délka cesty mezi těmito body je asi jen 8 minut). Poté musíte pokračovat v centru metrem, taxíkem nebo autobusem. Průměrná rychlost tohoto vlaku je 431 km/h, očekávejte tedy skutečně rychlý a nezapomenutelný zážitek při cestování. Běžná provozní doba maglevu je od 6:45 do 21:40 a příjezdové intervaly bývají každých 15 až 20 minut. Ceny jízdného se odvíjejí dle toho, kolik jízd v maglevu chcete absolvovat (za jednodenní, týdenní, VIP či roční kupony počítejte s částkami od 40 do 900 čínských jüanů).
Autobusy
Autobusová doprava je v Šanghaji nejběžnější (zejména pro místní) a krom toho také velmi přívětivá k životnímu prostředí – většina autobusů totiž využívá výhradně elektrický pohon. Celkem po čínské metropoli jezdí asi 10 tisíc vozů a více než 1 000 linek, které jsou ve 24hodinovém provozu. Turistům se cestování autobusy příliš nedoporučuje kvůli přeplněnosti a časové náročnosti (hlavně v dopravní špičce).
Taxi
Jízda taxíkem může poskytnout notnou dávku soukromí. V Šanghaji natrefíte na různé barvy taxi vozů – tedy můžete jet modrým, bílým, oranžovým nebo třeba zeleným. Tyto odstíny odlišují provozovatele taxi služeb, kterých je ve velkoměstě více než 150! Před tím, než nastoupíte do vozu označeného nápisem TAXI, ujistěte se, že má řidič zapnutý taxametr a vystavenou licenci taxikáře. Také mějte na paměti, že mnoho šanghajských řidičů neumí anglicky, proto je vhodné ukázat papírek s cílem v čínštině (v tom vám může pomoci hotelový personál). Přivolat si taxi můžete buď z ulice, na infolince (číslo je napsané na většině vozech) nebo pomocí aplikace – v Číně je obecně populární DiDi Chuxing neboli „čínský Uber“. Platba je preferovaná v hotovosti a ideálně v bankovkách nižší nominální hodnoty, abyste předešli případnému podvodu s falešnými bankovkami.
TIP: Jakmile obdržíte účtenku za jízdné taxíkem, určitě ji uschovejte. Můžete tak případně dohledat své zapomenuté věci ve voze.
Automobil
Pokud chcete v Šanghaji jako turista řídit (a pobýváte v destinaci krátce), musíte počítat s poměrně složitým administrativním procesem. Než totiž vyjedete do ulic, je nutné si zařídit dočasné čínské řidičské oprávnění na jakémkoliv oddělení dopravní policie nebo přímo na letišti po příletu. Jeho platnost pro krátkodobé pobyty je 3 měsíce. Předložit musíte:
- národní řidičský průkaz z ČR (přeložený do čínštiny a notářsky ověřený – ověření není nutné, pokud překlad provede licencovaná překladatelská agentura)
- mezinárodní řidičský průkaz
- vyplněnou žádost
- cestovní pas, turistické vízum a hotelovou rezervaci
- tři malé průkazové fotografie svého obličeje (do 2,5 cm) s bílým pozadím
- osvědčené o dočasné registraci cizince
Poznámka: Turisté řídící v Číně by také měli projít lékařskou prohlídkou, která trvá asi 15 minut a zahrnuje testování barvocitu a zraku.
Autopůjčoven je v Šanghaji nespočet. Vybírat můžete například z těch celosvětově známých, jako například Avis, Hertz, Sixt, Enterprise, Rental, Dollar, Alamo či Budget – automobil lze rezervovat i předem online.
Vyhnout se složitému administrativnímu procesu můžete tak, že si pronajmete automobil přímo s anglicky mluvícím řidičem.
Další způsoby dopravy
Přepravovat se po Šanghaji můžete dále buď pedicabem nebo třeba na kole, skútru a elektrické koloběžce. Půjčoven je ve městě více než dost. Mnoho místních a turistů používá k dopravě mezi západní a východní Šanghají (přes řeku Huangpu) také trajekt. Terminál trajektu naleznete například na jižním konci nábřeží Bund/kolem Jinling Lu na západním pobřeží. Neméně přitažlivé jsou ale i procházky Šanghají, které však vyžadují skutečně pohodlnou obuv a obezřetnost při pohybu – v ulicích totiž natrefíte na velké počty chodců a mnoho cyklistů, řidičů skútrů či motocyklistů.