Golden gate bridge a San Francisco.

San Francisco: Tipy, zajímavosti, památky a co vidět?

Toužíte spatřit Ameriku v tom nejrozmanitějším duchu, který jste si kdy dokázali představit? Chcete prožít aspoň na chvíli dechberoucí momenty ve svém životě, které se vám vryjí do paměti dostatečně hluboko? Potom zavítejte do San Francisca, které nabídne od každého trochu. Čekají vás mimořádné zážitky na poli kulturním, hudebním i kulinářském. Nenechte si ujít nejbarevnější, nejatraktivnější a nejvýraznější město USA!

Informace o San Franciscu

  • San Francisco má rozlohu cca 121 km², je kulturním a finančním centrem západních Spojených států i jedním z nejkosmopolitnějších měst v USA. Konkrétně se rozkládá v severní Karolině na poloostrově mezi Tichým oceánem a Sanfranciským zálivem.
  • San Francisco je město postavené na více než 50 kopcích. Některé z nejznámějších jsou Russian Hill, Nob Hill, Telegraph Hill a Twin Peaks.
  • Metropolitní oblast San Francisco má k roku 2024 cca 3 343 000 obyvatel, z nichž asi 746 481 žije přímo ve městě San Francisco.
  • V San Franciscu jsou nejvíce zastoupeni běloši (asi 51 %) a Asiaté (cca 37 %). Ostatní obyvatelé jsou smíšeného, afroamerického/černošského, indiánského nebo hispánského původu.
  • San Francisco je domovem více než 200 historických budov, 11 historických čtvrtí a 14 000 viktoriánských domů.
  • Pro San Francisco je charakteristické klima středomořského typu s mírnými, vlhkými zimami a teplými, suchými léty. Vzhledem k těsné blízkosti města k Tichému oceánu jsou teploty po celý rok stabilní a pohybují se od 7 °C do 22 °C.

Autor: Iveta Reinisch

15.10.2022

Čti více
Pohled na San Francisco.
Pohled na San Francisco.

Úchvatná místa San Francisca aneb Co musíte určitě zažít?

Na dovolené v San Franciscu se rozhodně nudit nebudete! Čeká na vás totiž celé spektrum památek a turistických atrakcí! Co neopomenout?

Prohlédněte si mapu San Francisca a naplánujte snadno výlet.

GOLDEN GATE BRIDGE

Jedním z monumentálních a na první pohled uchvacujících míst San Francisca je visutý ocelový most Golden Gate, který je spojnicí s městem Sausalito (okres Marin). Sem se soustředí ti nejzapálenější fotografové i romantické povahy. Dlouhý je téměř 2 800 metrů a můžete se po něm projít jak pěšky, tak jej projet na kole či v autě. Jeho historie se datuje do roku 1934, kdy byly položeny jeho základy. Dokončen pak byl v roce 1937 a otevřen téhož roku dne 28. května. Více informací o Golden Gate Bridge

TIP: Chcete si zvěčnit Golden Gate Bridge na fotografii? Pak zdaleka nejhezčí snímky pořídíte z vyhlídky Nob Hill (na straně San Francisca), což je oblast známá svými luxusními staršímu sídly. Pakliže budete fotit na opačné straně mostu, z okresu Marin – navštivte Golden Gate National Recreation Area.

Golden Gate Bridge.
Golden Gate Bridge.

GOLDEN GATE PARK

Toto zelenající se místo je ne nadarmo nazýváno „plícemi“ San Francisca. Najdete zde nejen pěší, ale i cyklistické stezky (v místě je i půjčovna kol a Segwayů). Obdivovat můžete v Golden Gate Parku rozmanité druhy rostlin, jezera nebo třeba i výběh s bizony. Tato rozsáhlá zelená plocha je současně „domovem“ několika památek – sídlí zde například de Young Fine Arts Museum, California Academy of Sciences Museum se Steinhartovým akváriem, Japonská čajová zahrada a botanická zahrada. Více se dozvíte na oficiálních webových stránkách: www.goldengatepark.com

Golden Gate Park.
Golden Gate Park.

OSTROV ALCATRAZ:

Ostrov proslavila zejména věznice, která je jednou z nejznámějších v Americe. Uvězněno zde bylo během třiceti let celkem 1576 lidí. Najednou však mohlo obývat věznici jen 250 vězňů. Její fungování bylo ukončeno v roce 1963. O dalších deset let později pak byla otevřena turistům jako atrakce. A kolik stojí vstup na Alcatraz pro dospělého? Je to 50 dolarů a za dítě pak zaplatíte necelých 34 dolarů. Prohlídka interiéru vás vyjde na dvě a půl hodiny a je možné ji absolvovat nejen ve dne, ale i v noci. Důležité však je, rezervovat si prohlídku s dostatečným předstihem (rezervaci lze udělat i tři měsíce dopředu)! Více informací o ostrově Alcatraz

TIP: Na prohlídku Alcatrazu se dostanete trajektem z mola 33 v San Franciscu. Na místo odjezdu se dostavte ideálně 30 minut předem. Během plavby si můžete poslechnout audio nahrávku, která nabízí pohled do života ve vězení a je namluvena nejen strážci bývalé věznice ale i samotnými vězni.

Ostrov Alcatraz.
Ostrov Alcatraz.

FISHERMAN’S WHARF A PIER 39

Do této oblasti San Francisca se nezapomeňte jít podívat! Je to v podstatě stará čtvrť města, která byla kdysi nazývána „malou Itálií“. Najdete tu nespočet restaurací, stánků a obchůdků. Odtud se můžete s dobrým pokrmem z mořských plodů v ruce kochat třeba již zmíněným mostem Golden Gate nebo třeba Alcatrazem. A říká se, že nejlepší výhled budete mít z mola číslo 39, odkud můžete dokonce spatřit i dovádivé lachtany! Více informací o Fisherman's Wharf a molu 39

TIP: Ve čtvrti Fisherman’s Wharf navštivte také jednu z těchto zajímavých atrakcí: Muzeum voskových figurín Madame Tussauds, Musée Mécanique, Ripley's Believ it or Not! a Ghirardelli Square. Za vidění stojí také zrekonstruované lodě z 19. a 20. století lemující nábřeží Hyde Street Pier, které patří do národního historického parku San Francisco Maritime National Historic Park. Opomenout byste však neměli v tamějším historickém parku ani USS Pampanito, což je ponorka z druhé světové války.

Lachtani na molu 39.
Lachtani na molu 39.

LANOVÉ TRAMVAJE (CABLE CAR)

Sanfranciské tramvaje jsou známé snad na celém světě! Zavedeny byly v roce 1873 a spatřit je, světe div se, můžete v původním stavu i dnes! Dochovaly se však jen pouhé tři vozy. V roce 1964 byly tyto tramvaje prohlášeny historickou památkou – jakožto jediný systém tamější veřejné dopravy. Pokud se rozhodnete svézt lanovými tramvajemi v San Franciscu, dostanete se díky nim i na proslulé turistické atrakce – jako je zmíněný Fisherman’s Wharf, Ghirardelli Square, Ferry Building, Nob Hill nebo na Lombard Street.

TIP: Jízdenky lze zakoupit přímo v tramvaji. Pokud však zvažujete rozsáhlejší prohlídku města po dobu několika dní, je vhodné zvážit koupi permanentky. Oficiální webové stránky lanových tramvají: www.sfcablecar.com

Tramvaj - Cable Car.
Tramvaj - Cable Car.

ČÍNSKÁ ČTVRŤ:

Jedná se o největší čínskou čtvrť mimo Asii. Též je nejstarší svého druhu. V roce 1906 ji zasáhlo velmi silné zemětřesení, které ji doslova srovnalo se zemí. Avšak dnes můžete (možná i díky tehdejší zkáze) objevovat ještě atraktivnější podobu čtvrti a nasávat kouzlo čajoven, chrámů, dílen, obchůdků se suvenýry, tradičních lékáren nebo restaurací! Jako turista jistě oceníte prohlídku ulic Grant Avenue a Bush Street. Více informací o Čínské čtvrti v San Franciscu

TIP: Máte rádi velkou senzaci ve společnosti jiných lidí? Pak zavítejte do San Francisca a Čínské čtvrti v ní během oslav nového čínského roku! Jsou považovány za jedny z nejlepších v celé Severní Americe.

Čínská čvrť ve Friscu.
Čínská čvrť ve Friscu.

KALIFORNSKÝ PALÁC ČESTNÉ LEGIE (LEGION OF HONOR):

Památku nechala navrhnout a postavit v roce 1924 manželka cukrového magnáta, filantropka a mecenáška Alma de Bretteville Spreckels. V této překrásné neoklasicistní budově se ukrývá muzeum umění, soch, obrazů a starožitností z Blízkého východu a Středomoří. Budovu naleznete v Lincoln Parku, který vás svou uklidňující zelení dostane. Vstupné pro dospělého zde stojí 15 dolarů. Mládež do 17 let a děti mají vstup zdarma. Oficiální webové stránky: www.legionofhonor.famsf.org

Zajímavost: Legion of Honor bylo navrženo jako věrná replika Palais de la Légion d'Honneur v Paříži, jelikož jeho zakladatelka Alma milovala vše pařížské.

Kalifornský palác čestné legie.
Kalifornský palác čestné legie.

ALAMO SQUARE PARK:

Až budete znavení procházkami po centru San Francisca, můžete si zajít za příjemnou relaxací právě sem. Alamo Square Park vás na první pohled uchvátí viktoriánskými domečky napasovanými velmi těsně vedle sebe. Vyžití je pak v tomto poklidném místě více než dost. Najdete zde turistické stezky, lavičky nebo dvoupatrový dětský koutek s houpačkami, skluzavkami a prolézačkami. Na své si přijdou i pejskaři! Psí kamarádi tu mají dokonce vlastní psí hřiště, kde mohou pobíhat volně…

Zajímavost: Alamo Square Park byl původně znám jako Alamo Hill a jednalo se o zastávku na stezce Devisadero z Mission Dolores do Presidia. Parkem se stal tento pozemek až v roce 1855.

Náměstí Alamo v San Franciscu.
Náměstí Alamo v San Franciscu.

JAPANESE TEA GARDEN

Další harmonickou oázou klidu v ruchu sanfranciského shonu je Japonská čajová zahrada, kterou naleznete v samotném srdci parku Golden Gate. V období března až dubna se tu dokonce můžete kochat fascinujícími rozkvetlými sakurami! Vstup do zahrady je za poplatek umožněn prakticky denně, bez ohledu na roční období (děti do 5 let mají vstupné zdarma). Vstup se psy však povolen není. Oficiální webové stránky: www.japaneseteagardensf.com

Japonská čajová zahrada.
Japonská čajová zahrada.

CALIFORNIA ACADEMY OF SCIENCES

V samotném srdci parku Golden Gate naleznete místo, které nadchne kdejakého malého i velkého zvědavce a průzkumníka! V Kalifornské akademii věd lze obdivovat nejen planetárium, ale i akvárium, deštný prales nebo třeba přírodovědné muzeum. Otevřeno je tu denně, ovšem nutné je, udělat si rezervaci na prohlídku předem. Vstupné se pak odvíjí podle toho, jaké expozice budete chtít navštívit. Oficiální stránky: www.alacademy.org

Zajímavost: V Kalifornské akademii věd se můžete nechat svést ve skleněném výtahu do těch nejnižších pater a podívat se nahoru skrz akrylový tunel – pak spatříte fascinující obraz ryb plavajících nad svou hlavou v zatopeném pralese. V Kimball Natural History Museum pak lze obdivovat kostry T-Rexe a modré velryby spolu s řadou dalších zajímavých exponátů.

SAN FRANCISCO MUSEUM OF MODERN ART

Jste umělci tělem i duší? Potom byste při návštěvě San Francisca neměli opomenout prohlídku Sanfranciského muzea moderního umění! Obdivovat zde můžete nejen malby, ale i sochy, fotografie a designové výdobytky moderní doby. Zajímavostí je, že toto muzeum patří mezi jedno z největších na světě (výstavní plocha se rozkládá na neuvěřitelných 16 tisíc m2) a čítá přes 33 tisíc uměleckých děl! Oficiální webové stránky: www.sfmoma.org

Kalifornská akademie věd.
Kalifornská akademie věd.

LOMBARD STREET

Nejzakřivenější ulice světa s čtyřiceti stupňovým stoupáním a osmi zákrutami, to je Lombard Street – jedna z nejžádanějších turistických atrakcí v San Franciscu (od roku 2015 ji navštíví až dva miliony turistů ročně). Považovaná je za hlavní dopravní tepnu, která je součástí US Route 101. Zde se vám naskýtá možnost, projít ulici seshora dolů po schodech nebo si ji můžete vyzkoušet projet autem. Zajímavostí je, že aut tu běžně projede kolem 250 za hodinu a během dopravní špičky musí někteří řidiči před nájezdem na Lombard Street čekat až 20 minut.

Strmá Lombard street.
Strmá Lombard street.

MUIR WOODS NATIONAL MONUMENT

Jedná se o okouzlující národní památník v Kalifornii, který se nachází jen 45 minut jízdy autem od San Francisca. Obdivovat zde můžete nejen monstrózní sekvoje. Než se však do tohoto fascinujícího přírodního koutu vydáte, počítejte, že vám prohlídka památníku může zabrat i několik hodin času. Park je otevřen turistům denně od osmi hodin ráno a dostanete se sem pohodlně nejen po vlastní ose, ale i díky pravidelné autobusové lince ze San Francisca, která odjíždí z Union Square a pokračuje přes Golden Gate Bridge. Více informací o parku najdete na oficiálních webových stránkách: www.nps.gov

Doplňující informace: V národním parku platí přísná pravidla pro návštěvníky! Nesmíte jej například navštívit s domácími mazlíčky kvůli místní zvěři a zakázáno je též odnášet si z místa přírodní suroviny „na památku“.

PALACE OF FINE ARTS

Palác výtvarných umění v San Franciscu je poslední zbývající stavbou ze světové výstavy Panama Pacific, která byla oslavou dokončení Panamského průplavu (roku 1915). Památka je zapsána v národním registru historických míst a situována je na laguně, v které se zrcadlově odráží. Do interiéru paláce se vejde až 1000 návštěvníků a najdete jej v Lyon Street. Oficiální webové stránky naleznete zde: www.palaceoffinearts.org

Palác výtvarných umění.
Palác výtvarných umění.

DE YOUNG FINE ARTS MUSEUM OF SAN FRANCISCO:

Toto muzeum je pojmenované po ranném sanfranciském novináři M. H. de Youngovi, který se zasloužil o jeho obnovu po zničujícím zemětřesení v roce 1906. Exponáty muzea pokrývají různé časové rámce a geografické polohy. Umění a dobové interiéry ze Severní Ameriky jsou ve sbírce silně zastoupeny. Za zmínku však stojí i mnoho dalších exponátů z Egypta, Řecka, Říma a Blízkého východu. Velké zastoupení má také britské umění a lidové umění z Afriky, Ameriky a tichomořských ostrovů. Oficiální stránky muzea jsou: www.deyoung.famsf.org

ASIAN ART MUSEUM

Jedná se o jedno z nejvýznamnějších muzeí San Francisca, které se specializuje na asijské umění. Založil jej olympionik a milionář Avery Brundage v 60. letech. Ve své sbírce má více než 18 tisíc uměleckých děl. Některá jsou dokonce stará až 6 tisíc let! Oficiální stránky muzea naleznete zde: www.asianart.org

Muzeum asijského umění.
Muzeum asijského umění.

EXPLORATORIUM

Populární vědecké muzeum s naučnými a tematickými exponáty pro děti i dospělé, to je Exploratorium! Najdete zde např. exponáty působící na lidské smysly, nebo ty zaměřující se na fyzikální jevy a místní prostředí. Muzeum založil fyzik a pedagog Frank Oppenheimer a v roce 1969 otevřelo své dveře prvním návštěvníkům v Paláci výtvarného umění. Odtud se však v roce 2013 přemístilo do oblasti mola 15 a 17. Oficiální webové stránky: www.exploratorium.edu

Zajímavost: Exploratorium na molu 15 má za cíl produkovat udržitelnou energii, které vyrobí více, než dokáže spotřebovat. Proto je na střeše muzea umístěna fotovoltaika.

GOLDEN GATE NATIONAL RECREATION AREA

Tato národní rekreační oblast USA se rozprostírá na více než 33 tisících hektarech a obklopuje prostor kolem Sanfranciského zálivu. Dříve se velká část tohoto území užívala pro vojenské účely. Oblast je také považována za jeden z největších městských parků na světě a naleznete v ní známé atrakce, jako Muir Woods National Monument, Presidio of San Francisco či Alcatraz, Národní rekreační oblast Golden Gate je také domovem více než 3 tisíce rostlinných a živočišných druhů. Oficiální webové stránky: www.nps.gov

TIP: V Národní rekreační oblasti Golden Gate naleznete nespočet turistických stezek, kempů, míst na pikniky a překrásných pláží. Z některých z nich budete mít i skvělý výhled na Golden Gate Bridge

Národní rekreační oblast.
Národní rekreační oblast.

GHIRARDELLI SQUARE

Historie náměstí Ghirardelli je dlouhá celé jedno století. Dnes na tomto místě najdete celou řadu obchodů, galerií a restaurací, avšak původně šlo o továrnu na čokoládu, kterou založil v 19. století Ital Domenico Ghirardelli. Náměstí bylo slavnostně otevřeno až roku 1964. Oficiální stránky naleznete zde: www.ghirardellisq.com

WALT DISNEY FAMILY MUSEUM

Pokud jde o rodinnou zábavu, dá se říct, že v tomto „odvětví“ se Walt Disney nesmírně proslavil. Muzeum v San Franciscu je odkazem jeho života a naleznete v něm kromě jiného i řadu ocenění, které za svého života získal (např. Oscary nebo Prezidentskou medaili svobody). Budova muzea pak obsáhne 16 místností, které vám pomohou nahlédnout do celosvětového obchodního impéria a naleznete ji ve čtvrti Presidio. Oficiální webové stránky: www.waltdisney.org

COIT TOWER

Když zavítáte v San Franciscu na Telegraph Hill, jistě si všimnete válcové věže, která se tak trochu podobá té šikmé v Pise (jenže tady nakloněná není). Vysoká je 64 metrů a její interiér nabídne fascinující podívanou v podobě nástěnných maleb z počátku 30. let 20. století. Památka je pojmenovaná po dobrodince Lillie Hitchcock Coit, která byla velmi bohatá ale i výstřední dáma.

Věž Coit Tower.
Věž Coit Tower.

PRESIDIO TUNNEL TOPS

Jedná se o zdaleka nejnovější atrakci San Francisca, která byla otevřena návštěvníkům v červenci 2022. Je to vlastně park postavený na vrcholu dálničních tunelů Presidio Parkway. Na místo vhodné k pikniku i dětským hrám se dostanete veřejnou dopravou, včetně bezplatného autobusu Presidio Go Shuttle. Samo sebou sem můžete dojet i vlastním autem – v místě je placené parkoviště. Presidio Tunnel Tops také nabídne možnost zakoupení chutných jídel v jednom z tamějších food trucků. Sem zkrátka můžete uniknout z ruchu velkoměsta. Oficiální webové stránky: www.presidiotunneltops.gov

ORACLE PARK

Jde o stadion Major League Baseball ve čtvrti SoMa (South of Market) v San Franciscu, jehož tribuna je třípatrová a obsáhne 41 600 sedadel. Jedná se také o „domov“ profesionálního baseballového klubu San Francisco Giants. Na tomto místě můžete shlédnout buď baseballový zápas, nebo si pouze prohlédnout zákulisí samotného stadionu. Je zde totiž turistům umožněna také prohlídka trvající 90 minut (mimo konání zápasů).

TIP PRO TURISTY: Chcete při poznávání nových zákoutí ušetřit? Pořiďte si tzv. San Francisco CityPASS! S ním ušetříte až 45 % nákladů při poznávání tamějších památek. Díky němu můžete za sníženou cenu (dospělý 76 dolarů a dítě 56 dolarů) navštívit až 4 zajímavé atrakce San Francisca!

SAN FRANCISCO CITY HALL

Sanfranciská radnice je skutečným klenotem, který bývá obvykle centrem oslav, svateb, ale i demonstrací a protestů. Budova však není původní. Tu bohužel potkal smutný osud – byla totiž v roce 1906 při silném zemětřesení neopravitelně poškozena. Nová radnice v neoklasicistním provedení tak vyrostla o dva bloky dále v roce 1915. Areál je zpřístupněný veřejnosti a má dva vchody – první z Van Ness Avenue a druhý z Polk St. Prohlídky interiéru s průvodcem jsem momentálně poskytovány max. osmičlenným skupinám každý pátek v 11:00 a 13:00 (trvají zhruba hodinu). Nutná je rezervace. Upozoznění: do sanfranciské radnice je zakázáno přenášet některé předměty (u vstupu probíhá kontrola). Jejich seznam najdete zde: Prohibited items and activities | San Francisco (sf.gov)

Budova radnice ve Friscu.
Budova radnice ve Friscu.

SAN FRANCISCO BOTANICAL GARDEN

Botanickou zahradu najdete v parku Golden Gate. Kochat se zde můžete rozmanitou flórou z různých koutů Ameriky ale i Asie. Místo však není jen o poznávání zajímavých rostlin, ale i kulturní a společenskou oázou, kde si můžete například poslechnout příjemnou hudbu v rámci nejrůznějších akcí nebo zacvičit a zameditovat. Oficiální webové stránky: www.sfbg.org

Zajímavost: V Botanické zahradě San Francisca mají i „zahradu vůní“, kde vás budou popisky nabádat k přičichnutí ke kaskádovitým rozmarýnům, citronové verbeně, heřmánku či k levanduli.

TWIN PEAKS:

Jedná se o čtvrť v San Franciscu, která je proslulá dvěma vrcholy s názvy Eureka a Noe. Ty jsou od sebe vzdálené asi 200 metrů a vysoké kolem 281 metrů. Místo však získalo dnešní název až v 19. století, kdy se dostalo pod americkou kontrolu. Ještě v 18. století mu španělští osadníci a dobyvatelé říkali „Los Pechos de la Chola“, což v překladu znamená – „Prsa indické panny“. Na Twin Peaks se dostanete jak autem (na vrcholu je parkoviště) nebo autobusovou linkou 37 Corbett Muni – vystoupit musíte poblíž cesty do kopce na zastávce Crestline Drive. Vstup je bezplatný.

Twin Peaks.
Twin Peaks.

Z malé osady obdivovaným velkoměstem

Dnes jen těžko uvěřit, že San Francisco bývalo kdysi velmi malou osadou s původními americkými obyvateli z kmene Ohlone a Miwok, kteří se živili sběrem plodů a lovem místních zvířat. Vše se změnilo o mnoho let později s příchodem prvních Evropanů do země. Prvně na území dnešního San Francisca vstoupili Španělé Gaspar de Portola (v r. 1769) a Juan de Anza (v r. 1797). Ten zde se skupinou osadníků postavil vojenskou pevnost zvanou Presidio. V roce 1835 pak do vod Sanfranciského zálivu vplul Angličan William Richardson, který zde založil osadu s názvem Yerba Buena. Ta však byla po anektování Kalifornie Spojenými státy přejmenována na San Francisco (r. 1847). Tehdy žilo na tomto území pouhých 800 obyvatel.

Kostel Salta Argentina.
Kostel Salta Argentina.

Zlatá horečka a rozsáhlý požár

Kolem roku 1848 zachvátila tehdejší San Francisco zlatá horečka (reálně ji spustil James Marshall, který na tamějším území objevil zlato). Ta způsobila, že se sem přistěhovalo o tisíce lidí více a k roku 1849 město čítalo téměř 25 000 obyvatel. O dva roky později, tj. v roce 1851 však město zachvátil rozsáhlý požár, který jej téměř zdevastoval – a tak bylo odsouzeno k celkové přestavbě.

Další vývoj San Francisca i kruté rány osudu

Sanfranciskou zlatou horečku utnul boom stříbra (v roce 1853), které na tamějším území objevil Henry Comstock. Následně se město s postupujícími roky začalo rozvíjet zejména díky průkopnickým podnikatelům. Vystavěna byla například v roce 1869 transkontinentální železnice. V roce 1873 pak vyjela první lanovka na Clay Street.

V roce 1 900 čítalo San Francisco již přes 300 tisíc obyvatel.

San Francisco si však mělo projít dalšími zkouškami osudu, které připravila sama „matička příroda“. V roce 1906 město zasáhlo velmi silné zemětřesení a způsobilo rozsáhlou zkázu. Požáry na tehdejším území řádily celé tři dny. O rok později, r. 1907 se pak tamější obyvatelstvo potýkalo s další krutou ránou – dýmějovým morem, kvůli kterému zemřely desítky lidí.

Pohled na San Francisco s palmami.
Pohled na San Francisco s palmami.

Moderní San Francisco

I přesto, že San Francisco prošlo složitým obdobím, nepřestalo se v čase vyvíjet a všechno ustálo. S počátkem dvacátého století bylo postaveno mnoho nových velkých budov. Mezi ty známé, ale méně proslulé patří například Alcatraz (r. 1912). Ten původně sloužil jako vojenská věznice. Od roku 1934 do roku 1963 sem pak byli zavíraní „nenapravitelní“ vězni. Důležitým mezníkem je pak i rok 1934, kdy započala stavba proslulého mostu Golden Gate. Otevřen byl prvním návštěvníkům o tři roky později. Následující roky byly též velice produktivní a přinesly San Franciscu mnoho dalších, dodnes známých památek.

Dnes žije na území moderního San Francisca pestrá paleta obyvatel z řad Hispánců, Japonců, Číňanů nebo Filipínců. Celkem čítá město přes 880 tisíc obyvatel.

Ferlinghettiho knihkupectví
Ferlinghettiho knihkupectví

Co potřebujete vědět před odletem do San Francisca

Ještě, než se vydáte do San Francisca žít aspoň na chvíli svůj „americký sen“, měli byste o tomto městě vědět několik zásadních informací:

Kdy je ideální do San Francisca cestovat? Nejlepším obdobím pro návštěvu je podzimní období, které slibuje slunečné a teplejší počasí. Pokud byste se do amerického města vydali v létě, můžete sice očekávat širokou škálu hudebních festivalů v ulicích, avšak průměrná venkovní teplota se vyšplhá nanejvýš na 15 až 19 °C. V zimě se pak také příliš v ulicích San Francisca neohřejete, neboť teploměr vystoupá na maximálně 7 až 15 °C. San Francisco je ale obecně dost chladné město, proto se vyplatí přibalit si do zavazadla pár teplejších svršků, abyste se mohli v případě potřeby "zavrstvit".

Jak je to s vízem? Pakliže nejste občanem Spojených států amerických, budete před odletem do San Francisca potřebovat vízum. Jinak je tomu v případě, že je země, ve které žijete, součástí tzv. Programu bezvízového styku (VWP) – ten umožňuje turistům pobývat v USA po dobu 90 dní bez víza. Česká republika spadá do programu od roku 2008.

Most Golden Gate v mlze.
Most Golden Gate v mlze.

Peníze, ceny a spropitné ve San Franciscu

Než se vydáte na nezapomenutelnou dovolenou do San Francisca, rozměňte si peníze na americké dolary, kterými se ve městě platí. O dostupnost bankomatů se také nemusíte obávat. Přijímány jsou ve většině obchodech i kreditní karty. A jaké jsou tamější zvyklosti ohledně spropitného?

Taxi: cestující v San Franciscu nechávají běžně taxikářům spropitné ve výši 15 až 20 % z ceny jízdy.

Pokojová služba v hotelu/úklid pokoje: v San Franciscu je běžné, když úklidovému personálu na pokoji zanecháte na den 2 dolary spropitného.

Restaurace: standardem je dávat personálu spropitné ve výši 15 až 20 % z útraty. Nechat můžete i 20 %, pokud jste si náramně pochutnali.

Průvodce městem: spropitné pro průvodce je milým, avšak také poněkud standardním gestem a pohybuje se mezi 5 až 10 dolary.

Beatnický bar.
Beatnický bar.

Kolik v San Franciscu utratíte a za co?

Život v San Franciscu není tak úplně levný. Odhaduje se, že život v tomto oslnivém americkém městě je v průměru o 104 % dražší než třeba v Praze. Pojďme se podívat na některé konkrétní položky:

  • Jídlo v restauraci pro jednu osobu (levnější): pohybuje se mezi 14 až 40 dolary

  • Jídlo ve známých fast foodech pro jednu osobu: pohybuje se mezi 10 až 15 dolary

  • Točené pivo: stojí mezi 5 až 10 dolary

  • Káva/espresso: zaplatíte dle druhu 3 až 7 dolarů

  • Lahev vody (330 ml): stojí 2 až 4 dolary

  • Cigarety: stojí v San Franciscu mezi 10 až 17 dolary

  • Jednosměrná jízdenka místní dopravou: stojí kolem 2,50 až 3,50 dolarů

  • Taxi (1 km): stojí mezi 1,40 až 3 dolary

Časové pásmo a délka letu

Až poletíte do San Francisca, musíte počítat s tím, že ve městě je o 9 hodin méně než v České republice. Tento časový posun může zprvu trochu rozhodit váš vnitřní biorytmus, za pár dní si ale zvyknete! Co se týká samotného přímého letu z Prahy do perly severní Kalifornie, počítejte s nějakými 15 až 22 hodinami na cestách(včetně přestupů).

Klášter v San Franciscu.
Klášter v San Franciscu.

Mít kde hlavu složit…

Než odcestujete do San Francisca, jistě se budete zajímat také o to, kde hlavu složíte. Samo sebou můžete odletět s cestovní kanceláří, která vám ubytování v rámci zakoupených služeb zajistí. Je však možné zapátrat i po vlastním ubytování. Do USA se obecně vyplatí odletět na více než 14 dní – ideální by se zdál takový měsíc, pakliže chcete dostatečně poznat tamější krásy. Ceny za hotely jsou zcela logicky vyšší v centru San Francisca.

  • Jednopokojové apartmá v centru vás vyjde v rámci pronájmu zhruba na částku cca 2 900 až 4 000 dolarů/měsíc.
  • Jednopokojové apartmá mimo centrum San Francisca pak stojí cca 2 100 až 3 000 dolarů/měsíc.

Je libo něco k jídlu?

Jídlo je životní potěšení a přiznejme si, že je i jedním z důvodů, proč chceme cestovat. Touha po poznávání nových chutí je člověku zkrátka vlastní. Vypovídají o tom i různé průzkumy, které došly k závěru, že až 40 % turistů do San Francisca cestuje kvůli tamější gastronomii. A kam tedy zavítat na něco „na zub“? V ikonické Čínské čtvrti musíte rozhodně ochutnat v jednom z místních podniků dušené knedlíčky dim sum anebo buchty bao. K chuti pak přijde třeba i vaječný koláč s názvem proslulého sanfranciského mostu Golden Gate.

TIP: Zapátrejte v sanfranciských podnicích po jídle zvaném Joe’s Special – pokrm má zajímavý historický podtext, který se datuje až do roku 1932. Tehdy prý jistý šéfkuchař podniku s názvem New Joe’s sdělil hladovému kapelníkovi po hudební show, že v kuchyni už nic moc nezbylo – jen hovězí maso, vejce, houby, cibule a špenát. Načež tedy muzikant sdělil kuchaři, aby vše, co má, smíchal dohromady. A tak dal vlastně vzniknout kulinářské novince a také dnešnímu favoritovi v sanfranciské gastronomii.

A protože je San Francisco i přístavem, najdete tu rovněž pestrou nabídku čerstvých mořských plodů. Vynechat byste neměli například ochutnávku lahodného kraba Dungeness nebo výtečných krevet. Na své si ovšem přijdou i milovníci francouzské, italské, ruské nebo třeba mexické kuchyně – v tomhle je San Francisco opravdu „multi kulti“.

Typická polévka z mořských plodů a ryb v restauraci ve čtvrti Fisherman’s Wharf.
Typická polévka z mořských plodů a ryb v restauraci ve čtvrti Fisherman’s Wharf.

Zajímavosti o San Franciscu na závěr aneb Věděli jste, že…?

  • Věděli jste, že v San Franciscu mohou alkoholické nápoje požívat pouze lidé starší 21 let?
  • Věděli jste, že San Francisco je proslulé svým kopcovým neboli zvlněným terénem? Dle všeho zde naleznete až padesátku kopců.
  • Věděli jste, že známý most Golden Gate měl mít původně černou barvu a žluté pruhy?
  • Věděli jste, že slavné džíny Levis mají vlastně původ v San Franciscu? Tehdy je pro tamější zlatokopy navrhnul Levi Strauss, aby měli pohodlné a odolné oblečení.

Vlajka na molu 39.
Vlajka na molu 39.

Všechny články autora

Iveta Reinisch

Iveta je srdcem i duší dobrodruh. Její povaha se ostatně promítá i do jejího profesního života. Jednoho dne se prostě rozhodla, že pověsí kariéru zdravotní sestřičky na hřebík a stane se redaktorkou. Psaní je totiž její životní vášní - miluje ho zkrátka už od dětství. Avšak Iveta má i jinou vášeň, a to je cestování! Zatím ještě nenavštívila všechna vytoužená místa - ale má ambice, to napravit... Její cestovatelský seznam přání je dost dlouhý, a tak věří, že jej brzy začne zase odškrtávat a pozná fascinující místa na planetě Zemi. Iveta spolupracuje s CK SEN od roku 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole