Petra v Jordánsku.

Petra: starověký poklad Jordánska

Pokud jste cestovatelem tělem i duší nebo v sobě skrytého teprve odhalujete, nevadí, ale jistě vás už někdy napadlo, jaké by to bylo podívat se třeba do jednoho z nejstarších měst na světě, do místa pod patronací UNESCO, spatřit jeden z divů světa nebo postavit se na místo, kde se točil jeden z nejpopulárnějších dobrodružných filmů posledních desetiletí (uhodnete který?). A nyní pozor, CK SEN vám tato přání může splnit tzv. „jedním šmahem“. A to návštěvou tajemného skalního města Petra v Jordánsku!

Autor: Petra Špačková

14.02.2025

Čti více
CK SEN v Petře.
CK SEN v Petře.

Také se už těšíte, až se společně vydáme do města Petra, hlavního města Nabatejců a jednoho z nejznámějších archeologických nalezišť na světě? Určitě nám poté dáte za pravdu, že tento div světa, který se nachází 240 km jižně od hlavního města Ammánu, je bezpochyby nejcennějším pokladem Jordánska. Navštěvují ho turisté z celého světa. A není divu, už jeho pestrá historie láká všechny nadšence do dějepisu. Přesné datum výstavby Petry není známo, ale město začalo prosperovat jako hlavní město Nabatejské říše od 1. století př. n. l., která zbohatla díky obchodu s kadidlem, myrhou a kořením. Petra byla později připojena k Římské říši a pokračovalo v prospívání až do velkého zemětřesení v roce 363 n. l. zničilo velkou část města ve 4. století našeho letopočtu. Zemětřesení v kombinaci se změnami obchodních cest nakonec vedlo k pádu města a nakonec bylo opuštěno.

Věděli jste, že ke znovunalezení Petry došlo v roce 1812 švýcarským průzkumníkem jménem Johannes Burckhardt? Pro svět ji objevil poměrně kuriózním způsobem. Převlékl se za arabského učence a pronikl do města okupovaného beduíny. Burckhardtovy zprávy o jeho objevu inspirovaly další západní badatele a historiky k návštěvě tohoto místa. Ztracené město se postupně dostalo do povědomí archeologů a cestovatelů po celém světě. Jeho popularita pak strmě vylétla a už prakticky neopadla, zejména v Evropanech vyvolávalo město romantické představy. My vám o něm řekneme samozřejmě všechny známé i méně známé informace a přímo na místě také zjistíte, proč je Petra známá jako růžovo - červené město. Tak si začněte balit, nabijte fotoaparáty a dobrodružná výprava může začít!

My v CK SEN pořádáme zájezdy do Jordánska, Petru samozřejmě nevyjímaje, již řadu let a budeme šťastni, když se rozhodnete toto úchvatné místo prozkoumat právě s námi. Mimochodem, už víte, který známý film se zde natáčel? My vám to tedy prozradíme, jednalo se o Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Co se týče hotelu v Petře, máme dobrou zkušenost s ubytováním v Panorama Hotel nedaleko Wadi Musa, nicméně u některých zájezdů se hotel může změnit.

TIP CK SEN: Připravte se, že v Petře nachodíte během jednoho dne mnoho kilometrů, velká část z nich bude po schodech, proto rozhodně doporučujeme odpovídající obuv. Láhev vody je samozřejmostí. Buďte také připraveni na davy „naháněčů“, kteří jsou prakticky všudypřítomní. Snad prodat produkty a služby je zkrátka neutuchající.

Velbloudi ve skalním městě Petra.
Velbloudi ve skalním městě Petra.

CO NEMINOUT V PETŘE

Impozantní vstup do Ztraceného města

Naši cestu po Jordánsku začínáme místem, na které je většina turistů natěšena asi nejvíce. Vy ne? Petra je na seznamu mnoha cestovatelů a my chápeme proč. Toto starodávné město je velice fotogenické a z mnoha dokumentů a fotografií notoricky známé. Nicméně stanout zde doopravdy je něco zcela jiného. Místo má totiž velmi silné genius loci, které vám umožní přenést se do dob dávno minulých a představovat si, jaké to asi bylo, být jedním z obyvatel tohoto magického místa.

Procházku po Petře odstartujeme v Síku. Sík nebo chcete – li arabsky Siq je úzká přírodní soutěska vedoucí k pokladnici Petry, která přirozeně vznikla rozdělením hory a je dlouhá jen něco málo přes 1 km. Ukážeme si, že před jeho vchodem byl Nabatejci postaven tunel, který přesměroval bleskové záplavy Wadi Musa ze Síku do Wadi Al Mudhlim a Wadi al Mataha. Tento 88 m dlouhý tunel byl vytesán do skály právě za tímto účelem. Vchod do Síku kdysi překlenoval vítězný oblouk, který se však v roce 1895 zhroutil. Kromě toho, že Siq představuje dramatický vstup do Petry, uchovává také mnoho relikvií z minulosti města. Patří mezi ně dlážděná silnice, stanice Sabinos Alexendros a některé další nabatejské baetyly. Že nevíte, co to je? Pak vězte, že baetyl byl neopracovaný posvátný kámen, který byl náležité uctívaný, protože se myslelo, že je božského původu.

Když se budete procházet po Síku, zjistíte, že je to jako krok zpět v čase, člověk je zde obklopen pouze historií a dechberoucí přírodní krásou skalních útvarů. A to si vezměte, že jsme s objevováním Petry teprve úplně na začátku! Pokračujeme dál.

INFO CK SEN: Pokud říkáme obklopeni historií, myslíme to v Síku takřka doslova. Jeho šířka je jen pár metrů, někde dokonce budete rádi, pokud upažíte.

TIP CK SEN: Pokud si budete chtít ještě před návštěvou Petry pustit Indiana Jonese a zaměříte se na lokace, uvidíte například scénu, kdy se Harrison Ford a Sean Connery vyřítí ze Síku a proniknou hluboko do labyrintů Pokladnice, aby našli Svatý grál.

Hlavní vchod Al Siq.
Hlavní vchod Al Siq.

K čemu sloužila Pokladnice?

Připravte se, že až dojdeme k Pokladnici, nebo také „Al Khazneh“ v arabštině, nejvelkolepější a nejznámější památce vytesané Nabatejci, zůstanete na chvíli v úžasu. Její výjimečná poloha u vchodu do Síku a její impozantní výška zhruba 40 m z ní dělají velice fotogenickou „stavbu“.

Ve skutečnosti se však jedná o mauzoleum, pravděpodobně sloužící k pohřebním účelům. Název je tedy trochu matoucí, že? Archeologové diskutovali o datu a povaze této fasády, přičemž mnozí z nich se domnívali, že pochází z doby vlády nabatejského krále Aretase IV. (9 př. n. l. – 40 n. l.), a že nejde o pokladnici, jak se dříve myslelo. Vykopávky pak nové domněnky potvrdily.

Řekneme si, jak Nabatejci zdobili fasády svých hrobek pohřebními vzory a symboly souvisejícími s posmrtným životem a smrtí. Na vlastní oči uvidíte, že fasáda Pokladnice odhaluje helénistický vliv se šesti korintskými hlavicemi zakončenými vlysem okřídlených gryfů, k vidění je i bohyně Isis obklopena tančícími bojovnicemi se sekerami nad hlavami. Jistě si uvnitř všimnete kruhového otvoru v podlaze v horní části schodů, ten pravděpodobně sloužil k obětem kněží.

INFO CK SEN: V roce 2003 učinili archeologové pozoruhodný objev pod Al - Khazneh, když odkryli tři nabatejské královské hrobky, které se datují do konce prvního století před naším letopočtem. Tento významný nález vrhá světlo na historický význam a účel této ikonické památky.

TIP CK SEN: Pro nejlepší výhled na Pokladnici, který jistě znáte z internetu či Instagramu, musíte vylézt na protější kopec. Dovede vás tam cedule se šipkou a nápisem „Best view“ (Nejlepší výhled). Na vrcholu pak najdete beduínský čaj a pokud budete cvakáním fotek znaveni, můžete si zde na osvěžení zakoupit poctivý lahodný čaj.

Hrobka Al Khazneh, v překladu Pokladnice.
Hrobka Al Khazneh, v překladu Pokladnice.

Divadlo a místo pro rituály v jednom

Nemůžeme samozřejmě vynechat ani zdejší starobylé Divadlo. Tento amfiteátr pochází pravděpodobně z počátku 1. století n. l. Jak zjistíte, jeho unikátní vlastností je, že je v jednom kuse vytesáno přímo ze skály. Nicméně k čemu vlastně původně toto místo sloužilo? Je jasné, že pro Nabatejce byl tento prostor, kde se mohlo najednou sejít velké množství lidí, zcela zásadní. Jistě se zde konalo mnoho akcí, dnes se už můžeme jen domnívat, že Divadlo mohlo sloužit poutníkům ke shromáždění a provádění rituálů (v orchestru byl oltář). Později, během římských dob, mohla lokalita hostit divadelní a hudební představení či třeba sportovní klání. Konstrukce a umístění stavby naznačují, že šlo o důležité kulturní centrum ve starověkém městě. Představit si tam můžete cokoli, fantazii se meze nekladou. Ať je pravda jakákoli, uvidíte, že Divadlo na vás dýchne silnou atmosférou a přenese vás jako mávnutím proutku o staletí zpět.

INFO CK SEN: Víte, kolik se do Divadla vešlo zhruba diváků? Vykopávky odhalily, že mohlo pojmout až neuvěřitelných 8000 diváků. V porovnání s tím bledne české Národní divadlo závistí.

Římský amfiteátr v Petře.
Římský amfiteátr v Petře.

Být pochován jako král

Královské hrobky jsou čtyři prominentní velké hrobky vytesané do západní strany hory Khubtha s výhledem na centrum města. Jejich propracovaná architektura a exkluzivní umístění nám naznačují, že jej využívaly rodiny z vyšších společenských vrstev neboli královské rodiny. Jsou to: Urnová hrobka, Hedvábná hrobka, Korintská hrobka a Palácová hrobka. Abychom pochopili okázalost hrobek, musíme mít na paměti, že Nabatejci byli hluboce pohlceni svými mrtvými. Pohřbili je do monumentálních hrobek umístěných na prominentních místech po městě, kde dominují okolí a přitahují pohledy i z dálky.

Královské hrobky v Petře.
Královské hrobky v Petře.

Hlavní obětiště

Vydáme se také k hlavnímu obětišti, kde na vás dýchne ještě větší dávka tajemna a mystična. Cesty sem se nemusíte obávat, pokud jste alespoň v průměrné kondici.

Stejně jako několik dalších semitských kultur se i Nabatejci si oblíbili uctívání svých božstev na vyvýšených místech pod širým nebem, kde byla prováděny obětní rituály. Obětiště bylo vystavěno na hoře Jebel Madbah, a to i s odtokovými kanály, které odváděly krev nebohých obětních zvířat. Možná si nejeden turista v tuto chvíli v duchu neřekne, jak je rád, že se nepohyboval po Petře v její slavné éře a nemusel tak být těmto rituálům přítomen.

Toto konkrétní nabatejské posvátné místo se skládá z obdélníkového nádvoří se třemi vyřezávanými lavicemi známými jako „triclinium“ spolu s centrálním nízkým stolem, o kterém se předpokládá, že byl sídlem ceremoniálního mistra. Na západě je umístěn oltář, kde byly pravděpodobně umístěny již v úvodu zmíněné baetyly. Vedle oltáře se nachází plošina s vyřezávanou kruhovou mísou, která se zřejmě užívala pro shromažďování dešťové vody pro účely čištění, spolu s výklenku ve tvaru poháru s drenážním systémem k likvidaci obětní zvířecí krve. Z obětiště (High Place of Sacrifice) si však kromě závanu historie mohou návštěvníci vychutnat také úžasný panoramatický výhled na Petru, Wadi Musa a Aaronovu hrobku.

Hrobky v hoře Jebel Madbah.
Hrobky v hoře Jebel Madbah.

Zahradní triclinium

Víte, co bylo u Římanů triclinium? Obecně vzato to bylo místo určené pro přijímání hostů a pořádání hostin. Konkrétně tato síň v Petře byla využívána pro hostiny k uctění mrtvých uložených v Hrobce římského vojáka.

Skalní útvar Triclinium.
Skalní útvar Triclinium.

Největší budova v Petře

Naše procházka po Petře by nebyla kompletní, kdybychom se nezastavili u komplexu „Velký chrám“, který pokrývá úctyhodných 7560 m2 a je tak zdaleka největší budovou Růžového města. Je přístupný přes monumentální vchod, který na vás jistě udělá dojem. Přítomnost divadla a přilehlého sloupového nádvoří naznačuje, že budova sloužila především jako občanský komplex pod patronací nabatejské královské instituce. Umístění stavby v centru města mimo radius chrámu Qasr al - Bint také silně poukazuje na její světskou funkci, i když v tomto velkolepém komplexu se mohly odehrávat i náboženské aktivity, to už s jistotou dnes nikdo neví. Velký chrámový komplex byl každopádně dobře propracovanou stavbou, zahrnuje také podzemní odvodňovací systém, lázně či dílnu na výrobu sádrových forem.

Velký chrám.
Velký chrám.

Chrám okřídlených lvů

Možná vás zaujme, že Chrám okřídlených lvů, postavený kolem roku 27 n. l., byl objeven a vykopán teprve nedávno, tj. mezi lety 1974 a 2005. Byl pravděpodobně zasvěcen bohyni plodnosti Atargatis, partnerce mužského boha Dushary.

TIP CK SEN: Pokud se chcete o chrámu dozvědět více, vězte, že fragmenty dekorativního kamene a malované omítky nalezené na místě tohoto kdysi významného chrámu jsou nyní vystaveny v návštěvnickém centru Petra.

Chrám okřídleného lva.
Chrám okřídleného lva.

Hlavní obchodní zóna za dob Římanů

Postupně se dostaneme také k původními srdci Petry – Kolonádní ulici. Archeologické vykopávky zde provedené na konci 50. a počátkem 60. let 20. století prokázaly, že ji postavili Římané ve 2. století n. l., aby nahradila dřívější nabatejskou ulici. Římané místo trochu upravili a zvelebili, například zde vystavěli fontánu a přidali sloupoví. V současné době viditelná část ulice vede od Nymphaea k bráně Temenos. Bohužel bleskové povodně z velké části zónu zničily a zbyly jen krátké úseky původní dlažby. Ulice pravděpodobně hostila trhy, na kterých se obchodovalo se zbožím, jako je kadidlo a myrha z jižní Arábie a východní Afriky, a také s polodrahokamy, textiliemi a kořením z Indie. Zkrátka taková hlavní tepna města, na které to asi opravdu žilo. Nicméně archeologický průzkum ukázal, že tato třída byla vážně poškozena ničivým zemětřesením v roce 363 n. l., které svrhlo její kolonády a obchodní budovy.

Kolonádní ulice.
Kolonádní ulice.

Ve stínu nejstaršího chrámového komplexu

Dále se podíváme ke Qasr al - Bint Far'un (Palác faraonovy dcery), který je nejstarším a jedním z nejvýznamnějších chrámů v celé Petře. Je datován do první poloviny 1. století n. l. Jak si jistě všimnete, jedná se o jednu z mála staveb ve městě, které stojí volně. Ač je nutné přiznat, že možná i z toho důvodu není chrám tolik fotogenický jako stavby vytesané přímo do skály. To však neubírá jeho významu.

Řekneme vám také legendu vyprávějící o faraonovi, který poté, co ukryl svůj poklad v urně v Pokladnici, slíbil ruku své dcery inženýrovi schopnému vytvořit systém zásobování paláce vodou. V blízkosti místa byly opravdu objeveny četné vodní kanály.

Jak se budete moci přesvědčit, Qasr al - Bint je téměř čtvercový a býval 23 m vysoký. Jako hlavní chrám Petry je příkladem helénistické architektury, dovnitř mohli pouze kněží, zatímco věřící zůstávali venku v otevřeném prostoru pro rituály, jakými byly mj. zvířecí oběti. Chrám byl přístupný po 26 mramorových schodech.

Předpokládá se, že chrám je zasvěcen Dusharovi, hlavnímu nabatejskému bohu.

Náboženský chrám Qasr al Bint.
Náboženský chrám Qasr al Bint.

Ad - Dayr

Nemineme ani Ad - Dayr. I když buďte připraveni, že vzdálenost od něj k návštěvnickému centru je více než 5 km, cesta tak trvá minimálně hodinu a půl. Ale fasáda tradičně známá jako Klášter, hluboce vytesaná do útesu Jabal ad - Dayr, představuje jednu z největších a nejpůsobivějších památek města. Takže připravit vás o ni ani v největším vedru nemůžeme. Víte, že měří 46,77 m na šířku a 48,3 m na výšku? A pokud vám přijde, že vám připomíná Pokladnici, máte pravdu. Byla postavena podle jejího vzoru.

Stavba se pravděpodobně datuje do počátku 2. století našeho letopočtu a je velmi pravděpodobné, že Klášter mohl být postaven na památku božského krále Obodase I.

Monumentální budova Ad Deir.
Monumentální budova Ad Deir.

Na skok v Mojžíšově údolí

Hned vedle Petry najdeme záblesk současné civilizace, a to v podobě Wadi Musa. V arabštině se Wadi Musa překládá jako Mojžíšovo údolí. To je pojmenováno tak, protože se věří, že Mojžíš procházel údolím se svými stoupenci. Při vstupu do Petry přes Sík jste si mohli také všimnout kanálů, které vybudovali Nabatejci, aby spojili město vodou z Wadi Musa.

Díky velkému počtu hotelů a spoustě místních restaurací zažívá Wadi Musa v posledních letech turistický boom, kdy se návštěvníci rozhodli využít město jako základnu k prozkoumání Petry. Kromě veškerého zázemí pro turisty nadšeně objevující okolí se mohou návštěvníci Wadi Musa nechat rozmazlit i ve zdejších tureckých lázních.

Ve Wadi Musa je mnoho místních obchodů, kde návštěvníci najdou autentické dárky a suvenýry. Zakoupit můžete například nabatejskou keramiku a okouzlující obchody s oblečením s řadou ručně vyrobených šátků a doplňků.

TIP CK SEN: Pro jedinečné stolování si vyberte Cave Bar, který se nachází v jeskyni vedle 2000 let staré hrobky.

Vesnice Wadi Musa a v pozadí skalní město Petra.
Vesnice Wadi Musa a v pozadí skalní město Petra.

DALŠÍ PAMÁTKY V OKOLÍ PETRY

Mrtvé moře

Velkou atrakcí Jordánska je samozřejmě i Mrtvé moře, které je vzdálené od Petry zhruba 160 km. Na své si zde přijdou prakticky všichni: 1. ti, co neumí plavat nebo se cítí ve vodě nejistí, 2. ti, co mají fóbii z mořských zvířat a příšer a konečně 3. ti, co chtějí pokožce dopřát dokonalou přírodní péči. Výrobky ze soli z Mrtvého moře jsou účinným a vyhledávaným kosmetickým artiklem.

TIP CK SEN: Po smočení v „moři“ si nedávejte ruce do očí a co nejdříve se osprchujte, ekzematici mohou mít dočasně problémy s pálením pokožky. Zkuste si nenamočit oblečení, vytvoří se vám na něm solné bílé mapy.

Pobřeží Mrtvého moře.
Pobřeží Mrtvého moře.

CO ROZHODNĚ V PETŘE ZAŽÍT

Krásné výhledy na stezce Al - Kubtha

Okružní cesta Al - Kubtha Trail Petra dlouhá 3,5 km začíná před Královskými hrobkami a po poměrně náročném stoupání po stovkách schodů končí na vyhlídce Treasury View Point (vyhlídka na Pokladnici). Nebojte se, s vodou a alespoň základní fyzičkou to hravě zvládnete. Navíc se vám cesta opravdu vyplatí, výhled odtud je výjimečný! Obecně máte na celé trase velmi krásné výhledy včetně zdejšího starobylého Divadla.

TIP CK SEN: Chcete-li zachytit Pokladnici jasně osvětlenou vycházejícím sluncem, je nutné vydat se na tuto trasu brzy ráno a teprve pak se pustit do všech ostatních atrakcí.

Pohled na horbku Al Khazneh z výšky.
Pohled na horbku Al Khazneh z výšky.

FAUNA A FLORA V OKOLÍ PETRY

Pokud si myslíte, že tím, že velkou část země pokrývá poušť, tak zde neexistuje prakticky žádná fauna a flora, jste na omylu.

Savci jako asijský šakal, pouštní liška, tchoři, hyena pruhovaná, stejně jako vlci a velbloudi jsou některé z větších druhů, které zde našly svůj domov. Oryx arabský neboli bílý, národní zvíře Jordánska, byl ve volné přírodě v polovině 20. století však téměř úplně vyhuben a dodnes je kriticky ohroženým druhem.

Pozorovatelé ptactva by se měli rozhodně vydat do Dana Biosphere Reserve (cca 60 km). Za mořskou faunou pak musíte vyrazit do Akabského zálivu (cca 125 km), zdejší podvodní život je díky jedinečnému korálovému útesu velice rozmanitý. Mořské vody hostí nepřeberné množství mořského života včetně hvězdic, mořských okurek, krabů, krevet, mořských ježků a mnoha druhů ryb. Najdete zde také karety pravé, perutýny, pyskouny, rozedrance, murény či barakudy.

V Jordánsku však narazíte i na jedovaté živočichy, největší respekt budí asi vysoce jedovatá zmije palestinská. Pro jistotu se však držte dál od všech hadů, které případně v Jordánsku potkáte (v poušti, resp. na vyhřátých a suchých místech se jim daří opravdu velice dobře), žije zde na čtyři desítky druhů.

Jordánsko se může pochlubit širokou škálou kvetoucích divokých květin, ale nejznámější je národní květina - černý kosatec. Pole této květiny, která se v Evropě nevyskytuje, lze masově vidět například u města Madaba. Jordánsko je také domovem dubů a borovic, stejně jako pistácie, citrusovníků či jalovce.

Dana Biosphere Reserve.
Dana Biosphere Reserve.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Ať už se rozhodnete projet pouze okolí Petry či navštívit i další vzdálenější vyhlášené lokality autobusem či v zapůjčeném vozidle, zde přinášíme pro představu vzdálenosti mezi jednotlivými městy/místy.

Petra – Ammán – 230 km

Petra – Wadi Rum – 120 km

Petra – Aqaba – 130 km

Spropitné

Spropitné v Jordánsku není povinné a není ani tak rozšířené jako v jiných destinacích, ale vždy jej samozřejmě personál ocení! Ideální částkou je nechat přibližně 10 % ze svého účtu v restauraci. Zatímco soukromým řidičům nemusíte dávat žádné spropitné, pokud služba nepřekračuje vaše očekávání, ve většině případů jej ani neočekávají. Pokud vám v hotelu pomůže personál s těžkými zavazadly až do pokoje, je vhodné nechat mu zhruba 1 JOD za zavazadlo.

Každopádně však buďte připraveni dát spropitné průvodcům v turistických lokalitách – například průvodci v Petře a Wadi Rum budou jistě očekávat nějakou „odměnu“. Totéž platí pro chlapce/muže provozující v Petře projížďku na koních.

Pouliční trh v Petře.
Pouliční trh v Petře.

Etiketa

  • Při setkání s lidmi si potřeste rukou, konzervativní zahalené ženy mohou toto gesto odmítnout.
  • Protřepejte šálek ze strany na stranu, abyste odmítli doplnění kávy.
  • Podržte svůj šálek na znamení, že naopak chcete víc.
  • Přijměte, když vám hostitel nabídne arabskou kávu, protože je to projev pohostinnosti a dobrých vztahů.
  • Uvědomte si, že Arabové mají tendenci stát při konverzaci o kousek blíž než lidé na Západě.
  • Nevyrušujte a nepřecházejte před muslimem, který se možná modlí na veřejném místě.
  • Během ramadánu otevřeně nekonzumujte jídlo, nápoje nebo cigarety na veřejných místech.
  • Nebuďte překvapeni, pokud váš hostitel trvá na tom, že vás „řádně vykrmí“, protože Arabové tradičně považují jídlo za důležitý symbol pohostinnosti, štědrosti a dobré vůle.

Témata, která zažehnou konverzaci se Jordáncem, jsou například:

  • Sport – fotbal, basketbal
  • Znalost jordánských reálií a historie země je vždy shledána s nadšením
  • Knihy
  • Jordánská kuchyně (ideálně pokrmy pochvalte)

Témata, kterým je třeba se vyhnout, když mluvíte s Jordáncem:

  • Náboženství
  • Politika v rámci Blízkého východu

Jak zapadnout mezi domácí?

Pokud chcete zapadnout a chovat se jako rodilý Jordánec, zkuste následující:

  • Smlouvejte s obchodníky při nakupování.
  • Decentní ​​oblékání je v Jordánsku projevem respektu a součástí běžného dekóru. Zejména při návštěvě náboženských oblastí nebo veřejných prostranství se doporučuje nosit konzervativní oblečení.
Petra a jordánská vlajka.
Petra a jordánská vlajka.

Kdy jet do Petry?

Nejlepší čas na návštěvu Petry – nejoblíbenější atrakce Jordánska – je na jaře, kdy teploty nejsou ani příliš horké ani studené. Zejména květen je ideální dobou, protože srážek je velmi málo (4 mm) a teploměry pravděpodobně neukazují nad 30 °C.

Klima v Petře je horké v létě a polochladné v zimě. Nejvíce prší v zimních měsících (zejména v prosinci). Leden je rozhodně nejchladnějším měsícem pro návštěvu Petry a je dokonce možné, že se vám poštěstí spatřit starobylé město pod popraškem sněhu.

V Petře se teploty mezi letními a zimními měsíci výrazně liší. V průměru se denní teploty pohybují od velmi teplých 33 °C v srpnu až po mírných 15 °C v lednu.

Noční teploty mohou klesnout k bodu mrazu, průměrná minima dosahují v lednu 5 °C.

Misky s kořením na místním trhu.
Misky s kořením na místním trhu.

CHUŤ PETRY

Jordánská kuchyně je podobná těm ostatních států na Blízkém východě, tj. hlavními ingrediencemi je maso a dostatečné množství zeleniny. Aroma pokrmům dodávají jednotlivé bylinky a koření.

Co tedy v Jordánsku určitě musíte ochutnat?

Makloubeh – lahodný pokrm, jehož hlavními přísadami jsou lilky, hovězí maso, rýže, rajčata a ořechy (zejména mandle, piniové oříšky a kešu).

Mansaf – toto jordánské národní jídlo sestává ze tří hlavních ingrediencí: jehněčího masa, rýže a jammed (fermentovaný sušený kozí jogurt).

Hummus – pokrm z uvařené a rozmačkané cizrny.

Moutabel – pasta z pečených lilků, česneku a tahini.

Hareeseh – velice sladký a tradiční dezert vyráběný ze semoliny, mandlí, jogurtu, kokosu a smetany.

Národní jordánský pokrm mansaf.
Národní jordánský pokrm mansaf.

CO V PETŘE NEVYNECHAT

Noční Petra (Petra by Night)

Doplňte svůj zážitek z cesty do Petry návštěvou noční show, kdy se jeden z divů světa rozsvítí ve tmě za pomoci více než tisícovky svíček. Nejenže se vám Pera představí doslova v jiném světle, ale i atmosféra je lehce jiná, většina turistů sem míří totiž během dne.

Petra by Night je zde pro návštěvníky každé pondělí, středu a čtvrtek, začíná ve 20:30 z návštěvnického centra Petra a kolem 22:30 vás dopraví spolu s oficiálním průvodcem zpět do návštěvnického centra.

Vstupenky lze zakoupit v návštěvnickém centru, vstupné je 17 JOD, děti do 10 let mají vstup zdarma.

Skalní město Petra v noci.
Skalní město Petra v noci.

ZAJÍMAVOSTI PETRY

Petře se lidově říká Ztracené město. Petra je také známá jako Růžové město.

Petra je jedním z nejstarších měst na světě.

Jméno „Petra“ je odvozeno od „petros“, což v řečtině znamená „skály“.

Petra je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Petra je jedním ze sedmi nových divů světa.

Slavná Pokladnice Petry je vlastně mauzoleum.

Petra je domovem více než 1000 hrobek.

Petra se objevuje v Indiana Jonesovi a dalších filmech.

Archeologům se zatím podařilo objevit jen 15 % Petry. Zbytek zůstává z velké části pod zemí a nevykopaný a tím pádem neprobádaný. Dá se říci, že objevena a přístupná je jen pomyslná špička ledovce.

Ačkoli se většina lidí, kteří v této oblasti žili, přestěhovala, někteří Nabatejci nadále zůstávají v Petře. Jeden konkrétní beduínský kmen, B’doul, stále žije a pracuje ve městě.

Petra má obrovské divadlo, které pojme více než 8000 lidí.

Posezení mezi skálami.
Posezení mezi skálami.

Všechny články autora

Petra Špačková

Petra absolvovala česko-italské gymnázium a Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde vystudovala mezinárodní vztahy. Mluví italsky, anglicky, německy a trochu  španělsky. Pracovala coby analytik v Kanceláři prezidenta republiky a na mateřské se věnovala překladům z/do italštiny. Má manžela a dvě dcery a nemyslí si, že děti by byly při cestování jakoukoli překážkou. Naopak, společně navštívili již všechny kontinenty a Petra projela přes 50 zemí světa. V zahraničí se nezaměřuje v prvé řadě na památky, ale především na běžný život a pozorování místních obyvatel, ať už se jedná o uspěchané businessmany v Tokiu či rozjímavé surfaře na Gold Coast. Věří, že právě povaha obyvatel utváří ráz a pověst dané země. Miluje zvířata a při každé cestě se snaží s těmi místními, ideálně endemity, setkat. Petra ráda lyžuje a umí ocenit dobrou kávu. Petra začala psát zajímavé Blogy z celého světa pro CK SEN v roce 2022.