Doprava v Pekingu
Do Pekingu létají z Letiště Václava Havla v Praze pravidelné linky společností Lufthansa, Air China, Turkish Airlines, KLM nebo Air France. Nejčastějším cílem bývá Pekingské mezinárodní letiště (PEK), které je od centra čínské metropole vzdálené asi 32 km. Samotný let pak trvá v průměru 15 hodin a zahrnuje jedno či dvě mezipřistání. Cena zpáteční letenky se odvíjí od termínu letu, počtu mezipřistání i vybrané letecké společnosti – ta nejlevnější se pohybuje kolem 16 000 Kč.
A jak se přepravovat přímo v Pekingu? Využít můžete po příletu do města nebo během svého pobytu následující dopravní prostředky:
Taxi
Jedná se o nejpohodlnější a poměrně levný způsob cestování po Pekingu. Taxíkem se tedy běžně dostanete do všech koutů metropole. Dejte si však pozor, abyste nastoupili do oficiálního vozu TAXI – musí být takto označené cedulí na střeše a na palubní desce by měla být vystavená evidenční karta řidiče. Čínské taxi vozy mají také typicky žluté pruhy po stranách. Před cestou se pak ujistěte, že byl zapnut taxametr. K platbě mějte vždy drobné bankovky nebo mince, abyste se vyhnuli případným podvodným bankovkám (které dostanete zpět). TIPY: pokud by došlo k jakémukoliv problému, opište si identifikační číslo řidiče a poznávací značku vozu. Také mějte na paměti, že málo řidičů mluví anglicky, proto noste ideálně kartičky s názvy lokalit v čínštině. Pomoci může i ukázka místa na mapě.
Zapůjčený automobil
Automobil vám může v Pekingu umožnit jistou flexibilitu. Musíte však počítat s poměrně složitým administrativním procesem, než usednete za volant. Řídit v Číně lze totiž jen s čínským řidičským průkazem, který si vyřídíte na jakémkoliv oddělení dopravní policie nebo přímo na letišti po příletu. Jeho platnost pro krátkodobé pobyty je 3 měsíce. Předložit musíte:
- národní řidičský průkaz z ČR (přeložený do čínštiny a notářsky ověřený – ověření není nutné, pokud překlad provede licencovaná překladatelská agentura)
- mezinárodní řidičský průkaz
- vyplněnou žádost
- cestovní pas, vízum a hotelovou rezervaci
- tři malé průkazové fotografie svého obličeje (do 2,5 cm) s bílým pozadím
- osvědčené o dočasné registraci cizince
Poznámka: Turisté řídící v Číně by také měli projít lékařskou prohlídkou, která trvá asi 15 minut a zahrnuje testování barvocitu a zraku.
Autopůjčoven je v Pekingu nespočet. Vybírat můžete například z těch celosvětově známých, jako například Avis, Hertz, Europcar či Budget – automobil lze rezervovat i předem online. Mezi další společnosti pak patří i Ehi nebo izuche.
Metro
Peking byl prvním čínským městem, které bylo vybaveno metrem (v roce 1971). Od té doby se tento systém značně rozšířil a dnes zahrnuje přes 700 km drah. Natrefit v čínské metropoli můžete na více než 20 linek, díky kterým se dostanete do všech městských i předměstských oblastí. Cena jízdného se odvíjí dle ujetých kilometrů. Většina cestujících si kupuje jízdenky prostřednictvím Transportation Smart Card (Yikatong) – kartu či přímo jízdenky koupíte na pokladnách v metru nebo v prodejních automatech. V případě potřeby jsou k dispozici servisní pracovníci, kteří vám poradí. Pokud po Pekingu cestujete s dětmi do výšky 130 cm, nemusíte platit za jízdenky (cestují zdarma a pouze v doprovodu dospělé osoby).
DOPORUČENÍ: Při čekání na metro se pohybujte za žlutou čárou – z bezpečnostních důvodů. Také si dávejte pozor na své osobní věci v přeplněných vagonech metra! Mějte je blízko u těla a pod dohledem.
Poznámky: Do pekingského metra je zakázán vstup s domácími mazlíčky. V případě, že budete potřebovat toalety, jsou k dispozici na každé stanici metra (na úrovni nástupiště nebo v pokladní hale). V každé stanici pak může vstoupit a vystoupit čtyřmi vchody, proto bedlivě sledujte informační a směrové tabule. Hlasové/písemné znamení o typu stanice je prováděno nejen v čínštině, ale i v angličtině.
Autobus
Městská autobusová doprava v Pekingu je mezi místními nejpoužívanější a bývá také cenově výhodná. Zahrnuje více jak 1 600 linek a přes 32 000 autobusů. Veřejné autobusy jsou označeny buď čísly nebo čínskými znaky a automat hlásí typ zastávky nejen v čínštině, ale i v angličtině. V centru jezdí zpravidla linky č. 1 až 698, v okrajových částech Pekingu pak linky č. 804 až 998. Předměstské linky mají onačení písmeny, tj. C, F, H, M, S a podobně. K dispozici jsou v čínské metropoli i noční autobusové linky, kyvadlové autobusy z/na letiště, expresní linky, vyhlídkové linky a jiné speciální linky jako například trolejbusy a tramvaje.
Jízdné může být paušální nebo měřené (dle ujetých kilometrů). Mnoho lidí používá k přepravě autobusy pekingskou přepravní čipovou kartu (Yikatong), díky které je možné získat slevu na jízdném. Nákup karty a jízdenek lze provést v pokladnách na autobusových nádražích či jiných prodejních místech (k dispozici jsou také automaty). Děti do výšky 130 cm mohou cestovat autobusem zdarma.
Vlak
Cestování vlakem po Pekingu je velmi pohodlné a také poměrně levné. K dispozici je cestujícím až osm železničních stanic, z nichž hlavními jsou zejména Beijing Railway Station (Pekingské nádraží), Beijing South Railway Station (Pekingské jižní nádraží), Beijing West Railway Station (Pekingské západní nádraží) a Beijing North Railway Station (Pekingské severní nádraží). Menšími stanicemi jsou Qinghe Station, Badaling Station a Badaling Great Wall Station. Nejvýhodnější polohu má Pekingské nádraží, neboť se nachází v samotném srdci čínské metropole (v těsné blízkosti Náměstí Nebeského klidu a Zakázaného města). Je to též klíčové nádraží pro provoz vysokorychlostních vlaků i běžných turistických vlaků, které jezdí do okolních čínských měst – například do Šanghaje se dostanete rychlovlakem z Pekingu už za 6 hodin!
Druhým nejrušnějším a nejvytíženějším je Pekingské jižní vlakové nádraží, které bylo otevřeno v roce 2008.Nachází se jen 7 km od centra Pekingu a 35 km od Pekingského mezinárodního letiště. Provozuje především rychlovlaky. Největším je pak Pekingské západní nádraží nacházející se asi 8 km od centra města a 36 km od letiště. Obsluhuje jak vysokorychlostní, tak i pravidelné vlaky na jih, jihozápad a severozápad Číny. Pekingské severní nádraží je konečnou vysokorychlostní železnice Beijing – Zhangjiakou a provozuje především vysokorychlostní vlaky.
Jízdenky je možné zakoupit na přepážkách železničních stanic, v prodejnách jízdenek nebo v automatech. K dispozici je také online prodej na webu China Railway (lze si stáhnout i mobilní aplikaci).
Další způsoby cestování po Pekingu
Po Pekingu můžete cestovat také prostřednictvím „tříkolového auta“ sanlunche nebo na pedi-cabu (rikša).K dispozici jsou i četné půjčovny bicyklů. A pokud toužíte po romantice, lze využít lodní přepravu, která je funkční zpravidla od dubna do listopadu. Nejlevnějším a nesnadnějším způsobem jsou pak samozřejmě procházky – pohodlná obuv nutná!
Více obecných informací ohledně dopravy v Číně získáte na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.