New Orleans jazz man.

New Orleans, Louisiana: Zajímavosti, historie a Mardi Gras

Město na jihu USA, které má vlídnou tvář a dokáže vás obejmout tím nejpřirozenějším a nejlaskavějším způsobem. To je New Orleans! Příjemnou atmosféru zde vytváří zejména přátelské obyvatelstvo a také hudební duch přítomný na každém městském rohu. Žije to tu totiž jazzem, a to doslova. Každý týden se můžete těšit na bujaré veselí, jenž zvedne náladu i tomu největšímu morousovi. Architektura v evropském stylu a excelentní pokrmy pak potěší nejednoho turistu přicházejícího z jiného kontinentu.

Autor: Iveta Reinisch

12.12.2022

Čti více
Panorama New Orleans od řeky Mississippi.
Panorama New Orleans od řeky Mississippi.

I když mnozí lidé vidí na New Orleans nejednu chybičku, tohle město to prostě nevzdává a bojuje o svou atraktivitu – příkladem je jeho fascinující obnova po ničivém hurikánu Katrina. Dnes můžeme říct, že má vskutku tuhý kořínek a je právem nazýváno nejvýraznějším místem USA! Vydejte se mu tedy naproti a ono vám otevře svou hřejivou, a hlavně rozmanitou náruč. Můžete si být jistí, že tohle přístavní město si zamilujete nejen na první, ale i na druhý pohled!

15 turisticky zajímavých míst, které stojí v New Orleans za vidění

Ať už jste milovníci nikdy nekončících party s pohodovou hudbou (New Orleans dominuje kromě jazzu i blues a rock 'n' roll) nebo spíše poklidní cestující zabývající se historií, architekturou a gastronomií, budete v New Orleans dozajista nadšení. Zde si rozšíříte své obzory, potěšíte chuťové pohárky a obohatíte se o znalosti a zážitky z mnoha kultur. Město je totiž velmi multikulturní…

Prohlédněte si mapu New Orleans a naplánujte snadno výlet.

Historická část New Orleans.
Historická část New Orleans.

FRANCOUZSKÁ ČTVRŤ (French Quarter)

Chcete vidět opravdovou tvář New Orleans? Pak by vaše kroky měly vést prvně do Francouzské čtvrti, která je uznávaná též jako národní kulturní památka. Je nejenom duší ale i srdcem celého města. Jedná se v podstatě o místo původní kolonie založené Francouzi v roce 1718, která si dochovala mnoho ze svého dědictví. Dokonce i některé názvy ulic jsou zde uvedeny stále ve francouzštině. Při procházce mějte oči otevřené dokořán, abyste nepropásli ten úchvatný pohled na pozoruhodnou místní architekturu. Balkony tamějších budov jsou opatřené barokním kováním a doplňují je čerstvé zelenkavé rostliny. Na nádvoří pak bublají uklidňujícím způsobem fontány. Možná vám bude chvílemi připadat, jako by se zde zastavil čas. Večer a v noci tu pak čekejte divoké veselí! Místo je totiž plné jazzových klubů, barů či restaurací. Během roku tu též probíhají různé festivaly. Vstup je zdarma. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny. Více informací se dozvíte zde: www.frenchquarter.com

Jak si French Quarter prohlédnout? Kromě pěší procházky můžete zvolit k prohlídce Francouzské čtvrti i jízdu v kočáře taženém koňmi! Tyto kočáry se pravidelně řadí v ulici Decatur Street, hned před Jackson Square. Na místo se však dostanete krom jiného také historickou tramvajovou linkou St. Charles Streetcar.

TIP: Centrem zábavy ve Francouzské čtvrti je tzv. Bourbon Street. Je to ulice plná umělců, hlučných barů nebo také dokonce věštců! Sem by však měli zavítat na večer pouze dospělí turisté.

Francouzská část města.
Francouzská část města.

FRANCOUZSKÁ ULICE (Frenchmen Street)

Tohle místo je ideální volbou pro ty, kteří sice chtějí zažít autentické New Orleans, ale netouží po davech lidí. Francouzská ulice je totiž o dost klidnější než French Quarter a Bourbon Street. Přesto zde zažijete živou hudbu a najdete mnoho zajímavých barů, restaurací, uměleckých galerií a nočních klubů. Pro milovníky nakupování je ve Frenchmen Street k dispozici také nákupní ráj s názvem Palace Market, kde seženete hand made umělecké kousky nebo šperky. Vstup je sem zdarma a nejlepší čas pro návštěvu ulice je prý kolem 19:00, kdy to v lokalitě pomalu a jistě ožívá. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Francouzské ulici v New Orleans

Doprava do ulice: Frenchmen Street se nachází ve čtvrti Faubourg Marigny, která je v docházkové vzdálenosti od Francouzské čtvrti. Snadno se sem dopravíte buď autobusem, automobilem nebo taxíkem.

Bourbon Street.
Bourbon Street.

NÁRODNÍ MUZEUM 2. SVĚTOVÉ VÁLKY (The National WWII Museum)

I když třeba nejste nadšenci do historie, The National WWII Museum otevřené na 56. výročí (6. 6. 2006) dne D, vás určitě zaujme. Musíte ale počítat s expozicemi, které mohou být pro malé děti a teenagery příliš náročné a rušivé. Dospělý se však v Národním muzeu 2. světové války zcela určitě sebevzdělá a pozná tu historické souvislosti od Dne D, přes válku v Pacifiku až po holokaust. Muzeum nabídne svým návštěvníkům celou řadu artefaktů, které připomínají válečné období. K dispozici jsou i vzdělávací filmy (zajímavý je krátkometrážní válečný film v 4D s názvem "Beyond All Boundaries", kterým provází herec Tom Hanks). Otevírací doba je denně od 9:00 do 17:00, tedy kromě svátků. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací se dozvíte na webových stránkách: www.nationalww2museum.org

Doprava a vstupné do muzea: Národní muzeum 2. světové války najdete na Magazine Street ve Warehouse District. Dospělý zde zaplatí za vstupné 31,50 USD a dítě či student 19 USD. Senioři mají vstupenky za 26,50 USD.

Muzeum 2. světové války.
Muzeum 2. světové války.

GARDEN DISTRICT

Historická rezidenční čtvrť Garden District nacházející se asi 4,8 km jihozápadně od Francouzské čtvrti, je jakousi oázou klidu a pohody. Snadno sem můžete uniknout před městským ruchem, neboť tu nebývají davy turistů. K obdivování se nabízí nejen překrásné zahrady, ale i architektura tamějších domů. Vstup je do lokality zdarma, peníze se vám však budou hodit, pokud zavítáte na křižovatku ulic Prytania Street a Washington Avenue. Tady se nachází nespočet restaurací (jedna z nejvyhlášenějších je Commander's Palace Restaurant), obchodů a kaváren. Najdete tu i slavný hřbitov Lafayette Cemetery No. 1. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Garden District

Doprava: Graden District se rozprostírá na poměrně velkém území. Táhne se od St. Charles Avenue po Magazine Street a pokračuje přes Jackson Avenue k Louisiana Avenue. Dostanete se sem snadno například historickou tramvajovou linkou St. Charles, kočárem nebo linkou Magazine Street bus.

Garden District.
Garden District.

NEW ORLEANS CITY PARK

Rozlehlý městský park v New Orleans nabídne svým návštěvníkům oddych od túr po památkách. Můžete tu buď jen tak rozjímat při procházce, nebo obdivovat tamější botanickou zahradu se dvěma tisíci rostlinnými druhy. Monumentálně na vás pak budou působit vzrostlé duby, které jsou považovány za jedny z největších na světě(např. Anseman Oak a McDonogh Oak – staré jsou téměř 900 let). New Orleans City Park je též místem pro sportovní nadšence. V lokalitě je k dispozici 12 fotbalových hřišť, 26 tenisových kurtů, golfové hřiště nebo fotbalové stadiony. Ani děti tu však nepřijdou zkrátka, neboť v parku se nachází například Carousel Gardens – sezónní zábavní park nabízející jízdy nejen na horské dráze, ale i na ruském kole či v mini vláčku. Vstup je zdarma, platí se však za konkrétní atrakce. Otevřeno bývá už 30 minut před východem slunce a zavírá se 30 minut po západu slunce. Časová náročnost prohlídky: půl dne až celý den. Více informací o městském parku v New Orleans

Doprava do parku: New Orleans City Park se rozprostírá podél jižního břehu jezera Pontchartrain a najdete jej severně od centra města. Na místo se dostanete například automobilem (k dispozici je bezplatné parkoviště) nebo tramvajovou linkou Canal Streetcar Line.

Městský park.
Městský park.

JACKSON SQUARE

Náměstí Jackson Square je národní historickou památkou New Orleans. Najdete jej v centru French Quarter mezi nákupním centrem Jax Brewery a Francouzským trhem/French Market. Název náměstí je inspirován bronzovou sochou 7. amerického prezidenta (Andrewa Jacksona), která stojí uprostřed. A co vše Jackson Square nabídne návštěvníkům? Například zajímavé turistické atrakce, jako jsou katedrála St. Louis nebo Cabildo, což je neworleanské vlastivědné muzeum. Natrefit zde můžete i na pouliční umělce, kteří prodávají svá díla. K osvěžení i odpočinku pak poslouží známá kavárna Café du Monde, kterou najdete pouze pět minut chůze od náměstí. Za vstup se nic neplatí a otevřeno je nepřetržitě. Časová náročnost prohlídky: 2 hodiny až půl dne. Více informací o Jackson Square

Doprava na náměstí: Na místo se dostanete buď autobusovými linkami č. 5 a 55 nebo pak tramvajovou linkou Riverfront Streetcar Line.

MARDI GRAS WORLD

Pronikněte do zákulisí jednoho z nejbouřlivějších a nejznámějších amerických festivalů s názvem „Mardi Gras“, který je svou podstatou podobný karnevalu nebo českému masopustu! New Orleans je jím doslova pověstné. V roce 2023 se koná 21. února. Když jej však nestihnete, můžete navštívit právě Mardi Gras World, svět, jenž vám odhalí detaily tohoto bujarého veselí – prozkoumat budete moct například veselé kostýmy (a dokonce je můžete i vyzkoušet), které se skutečně na slavnosti používají a jiné zajímavé rekvizity. Otevřeno tu je každý den od 9:00 do 17:30, poslední vstup je však umožněn v 16:30. Prohlídky se konají v Mardi Gras Worldu každou půl hodinu a zaberou vám hodinu času. Více informací se dozvíte na webových stránkách ZDE.

Doprava a vstupné: Mardi Gras World se nachází v dolní části čtvrti Garden District. Vstup stojí pro dospělého 22 USD, pro děti (2 až 12 let) 14 USD a pro seniory 17 USD. V ceně vstupenky je i doprava kyvadlovým autobusem ZDARMA na místo (obvykle z centra New Orleans a Francouzské čtvrti). Je však nutné se domluvit s představiteli Mardi Gras Worldu na konkrétním místě vyzvednutí a čase odvozu. Více informací o Mardi Gras World + doprava a vstupné: Více informací o přepravě k Mardi Gras World

Jackson Square.
Jackson Square.

KATEDRÁLA ST. LOUIS (St. Louis Cathedral)

Katedrála St. Louis je jednou z nejznámějších památek New Orleans a pyšní se také titulem „nejstarší katolická katedrála v USA“. Postavena byla již v 18. století, ovšem její dnešní podoba je až tou třetí (předchozí dvě budovy byly bohužel zničeny – nejprve požárem a poté zřícením). V katedrále se konají pravidelně bohoslužby nebo bezplatné koncerty a jiné kulturní akce. Za vidění stojí i okolní zahrady svatého Antonína, kde je možné obdivovat sochu Sacred Heart of Jesus a uctít památku třiceti členů americké lodní posádky u místního památníku. Ti přišli o život kvůli žluté zimnici roku 1857. Vstup je do katedrály zdarma a otevřeno je zde denně od 9:00 do 16:00. Umožněné jsou i prohlídky s průvodci, kterými jsou zpravidla dobrovolníci. Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Více informací o neworleanské Katedrále St. Louis

TIP: U katedrály St. Louis se nachází krom jiného i Muzeum starého kláštera voršilek (Old Ursuline Convent Museum), které je součástí Centra katolického kulturního dědictví. Budova je otevřena od čtvrtka do soboty a v pondělí v čase 10:00 až 14:00. Prohlídky jsou k dispozici v pondělí, ve čtvrtek, v pátek a v sobotu v časech 10:00, 11:00 a 13:00. Platí se také vstupné – dospělý 8 USD, senior 7 USD a student 6 USD.

Doprava ke katedrále: Katedrála St. Louis se nachází ve Francouzské čtvrti. Na místo se snadno dostanete například tramvajovou linkou Riverfront Streetcar Line (vystoupíte na zastávce Dumaine St.).

Katedrála Saint Louis.
Katedrála Saint Louis.

BACKSTREET CULTURAL MUSEUM

Toto zajímavé muzeum založil neworleanský fotograf a milovník historie Sylvester Francis. Ve své sbírce má nejen pestrobarevné indiánské kostýmy určené původně na festival Mardi Gras, ale i fotografie, filmy a další artefakty související s afroamerickou kulturou. Z některých filmových záznamů se například dozvíte mnoho o jazzových klubech v New Orleans, ale třeba i o jazzových pohřbech. Kromě stálých expozic pak muzeum pořádá čas od času i veřejné společenské akce související s tancem a hudbou. Backstreet Cultural Museum najdete tak trochu schované ve čtvrti Tremé, což je necelý kilometr a půl od Francouzské čtvrti. Vstupné pro dospělé stojí 20 USD, pro seniory 17 USD a pro děti (do 12 let) 10 USD. Otevřeno zde mají od úterý do soboty v čase 10:00 až 16:00. Časová náročnost prohlídky: 1 až 2 hodiny. Více informací o Backstreet Cultural Museum

NEW ORLEANS PHARMACY MUSEUM

Ve French Quarter se nachází též obdivuhodné New Orleans Pharmacy Museum, které vám představí dějiny léčiv a medicíny. Budova, ve kterém muzeum sídlí, je vepsaná do Národního registru historických míst. Zajímavostí je, že lékárna uvnitř byla postavena už v devatenáctém století. Během prohlídky pak natrefíte i na několik informací o prvním americkém licencovaném lékárníkovi, kterým byl Louis J. Dufilho Jr. z Louisiany. Muzeum se nachází v New Orleans na adrese 514 Chartres Street (mezi ulicemi St. Louis Street a Toulouse Street). Vstupné stojí pro dospělého 10 USD, pro seniora/studenta 7 USD a děti do šesti let mají vstup zdarma. Otevírací doba je od úterý do soboty v čase 10:00 až 17:00. Časová náročnost prohlídky: do jedné hodiny. Více informací o New Orleans Pharmacy Museum

Backstreet Cultural Museum.
Backstreet Cultural Museum.

PARNÍK NATCHEZ (Steamboat Natchez)

Plavby po řece Mississippi prostřednictvím parníku Natchez se konají už od roku 1975. Ty přenesou turisty v čase o několik let zpět, neboť kapitán používá k předávání informací klasický megafon. Jako kulisa pak hraje na parníku hudba z dávných dob. Ostatně, cestující si mohou sami vybrat tematickou plavbu, např. s jazzem, brunchem nebo s večeří. Jinak plavba trvá zhruba dvě hodiny a zahrnuje i koncert, vyprávění historických příběhů a nepovinné jídlo. Na palubě najdete krom jiného i obchod se suvenýry a bar. Sedět můžete nejen uvnitř parníku, ale i venku. Vhodné je rezervovat vstupenky s předstihem online. Ty začínají na částce 39 USD/dospělý a 11 USD/dítě (děti od 2 do 5 let mají vstup na parník zdarma). Více informací o parníku Natchez

Doplňující informace: Nalodit se musíte už 30 minut před zahájením plavby. Parník Natchez odplouvá a také se vrací k pokladně Steamboat Natchez Lighthouse v Toulouse Street u řeky Mississippi.

Parník na Mississippi  v New Orleans.
Parník na Mississippi v New Orleans.

BOJIŠTĚ CHALMETTE A NÁRODNÍ PARK JEAN LAFFITE (Chalmette Battlefield & Jean Lafitte National Park)

Když se vydáte necelých deset kilometrů východně od centra New Orleans, natrefíte na historicky významné místo Chalmette Battlefield, což je dějiště bitvy o New Orleans z roku 1815 a patří pod Jean Lafitte National Park. Ve správě má pak toto území National Park Service. K vidění je zde rekonstrukce amerického opevnění, památník Chalmette, hřbitov (pro padlé americké vojáky) a různé venkovní expozice – kterými vás provede třeba průvodce. V návštěvnickém centru můžete shlédnout i historický dokument o lokalitě. Otevřeno je zde zpravidla denně od 9:30 do 16:30 a vstup je zdarma.) Více informací o bojišti Chalmette

Na prohlídku bojiště Chalmette a Národní parku Jean Laffite si vyčleňte ideálně několik hodin až půl dne svého času.

Národní park Jean Laffite je pojmenovaný po francouzském pirátovi, který vojákovi (a později i 7. prezidentovi USA) Andrewovi Jacksonovi pomáhal bránit New Orleans během bitvy v roce 1812. Skládá se ze šesti míst, které jsou rozložené po celé Louisianě. Navštívit můžete v rámci parku například Návštěvnické centrum Francouzské čtvrti (French Quarter Visitor Center), kde se dozvíte mnoho o historii tamějšího regionu a také o historii rangerů (tato přednáška se koná v centru od úterý do soboty). Otevírací doba je tu od 9:30 do 16:30.

TIP: Až budete v národním parku, neopomeňte také návštěvu fascinující přírodní rezervace Barataria, která je plná bažin, zátok ale také aligátorů! Když budete mít štěstí, možná zde nějakého zahlédnete.

Doprava: K bojišti Chalmette se nedostanete tak úplně snadno veřejnou dopravou. Využít však můžete zapůjčený automobil nebo vyhlídkovou plavbu lodí přes cestovní kancelář Paddlewheeler Creole Queen, která začíná od nákupního centra v New Orleans zvaného Outlet Collection at Riverwalk a končí vyloděním u bojiště (počítejte s poplatky za plavbu a hodinovou dotací na cestu cca 2 a půl hodiny). K prozkoumávání dalších zajímavých zákoutí Jean Lafitte National Park již budete potřebovat jedině auto.

Dělo v New Orleans.
Dělo v New Orleans.

AUDUBON NATURE INSTITUTE

Toto místo je rozsáhlým zařízením, kde najdete nejen zoologickou zahradu, ale i akvárium, přírodní centrum, golfové hřiště nebo několik parků. O zábavu zde tedy budete mít s rodinou postaráno po celý den. Konkrétně zoo najdete na jižním okraji parku Audubon a otevřeno v ní mají od čtvrtka do pondělí v čase 10:00 až 17:00. Se stejným časem počítejte i v tamějším akváriu, které se nachází podél řeky Mississippi a sousedí s Francouzskou čtvrtí. Vstupenky je nutné zakoupit zvlášť do obou atrakcí. K dispozici jsou však i kombinované balíčky. Ceny za vstupné se liší podle vytíženosti a také toho, v jaký den plánujete návštěvu. Více informací o Audubon Nature Institute

Audubon Park.
Audubon Park.

HŘBITOVY V NEW ORLEANS (New Orleans Cementeries)

Možná si říkáte, proč byste měli při návštěvě New Orleans navštívit zrovna hřbitovy? Odpověď je jednoduchá – jsou též významnou součástí tamější historie. Je obecně známo, že město je položeno v nadmořské výšce −2 až 6 m n. m., což je v podstatě pod hladinou moře. Od pradávna zde tak hrozí rozsáhlé záplavy především od řeky Mississipi. S tímto kalkulovali již v dřívějších dobách původní francouzští osadníci, a tak nechali pro zesnulé vybudovat nadzemní mramorové komory. Nejlepším způsobem, jak poznat tyto dějiny, je zařídit si prohlídku s průvodcem (např. přes skupinu věnovanou ochranně posvátných míst zvanou Save Our Cemeteries). Hřbitovů k prohlídce najdete ve městě hned několik. Časy, ceny za vstupenky a místa odjezdů na místo se liší podle konkrétního typu hřbitova. Více informací o jednotlivých hřbitovech v New Orleans. Časová náročnost prohlídky: pohybuje se mezi jednou až dvěma hodinami.

Zajímavost: Jistě jste někdy slyšeli přezdívku New Orleans „Město mrtvých“. Ta vznikla proto, že nadzemní hrobky na tamějších hřbitovech připomínají miniaturní domečky s železnými ploty a řady hrobek pak ulice.

Hřbitov Lafayette.
Hřbitov Lafayette.

DŮM A ZAHRADY LONGUE VUE (Longue Vue House and Gardens)

Pokud chcete poznat jižanskou historii a eleganci, zavítejte do historické usedlosti s muzeem zvané Longue Vue. Kolem ní se též rozprostírá rozsáhlá interaktivní zahrada Discovery Garden. Samotný dům byl postaven ve 20. století, má čtyři patra a obsáhne až dvacet samostatných pokojů, suterén a mnoho starožitností anglického i amerického původu. Otevřeno zde mají od pondělí do soboty v čase 9:30 až 17:00. Komentované prohlídky se konají vždy v celou hodinu a ta poslední začíná v 16:00. Kombinovaná prohlídka domu i zahrad stojí 25 USD, je však nutné si termín návštěvy předem rezervovat. Prohlédnout si ale můžete dům i zahrady zvlášť za nižší ceny. Více informací o Longue Vue House and Gardens

Doprava: K Longue Vue House and Gardens se dostanete buď automobilem (parkování je v místě zdarma), nebo tramvajovou linkou Canal Streetcar Line. Ta se nachází necelý kilometr a půl od lokality.

Muzeum a zahrady Longue Vue.
Muzeum a zahrady Longue Vue.

Historie a současnost města New Orleans

Na území dnešního New Orleans žili domorodí Američané celých 1300 let. Ti v oblasti stavěli nejprve mohyly a později vytvořili přístav mezi zátokou Bayou St. John a řekou Mississippi. Někdejší obyvatelé svou zemi zprvu nazývali Balbancha (místo mnoha jazyků, v překladu) – to se také stalo po mnoho let důležitým obchodním centrem. První francouzští osadníci pak do oblasti přišli až v devadesátých letech 17. století a usadili se uprostřed indiánské vesnice. V následujících letech začali okolí zvelebovat a zakládali osady.

Založení města francouzskými osadníky

Město New Orleans bylo založeno Francouzi roku 1718. Říkali mu La Nouvelle-Orléans. Významnou osobností v tomto ohledu byl guvernér Louisiany Jean-Baptiste Le Moyne de Bienville. Název zvolil na počest tehdejšího francouzského regenta Filipa II., vévody z Orléans. Město La Nouvelle-Orléans se pak stalo v roce 1723 hlavním centrem francouzské kolonie Louisiana. To se však mělo postupem času změnit, neboť Francie postoupila Louisianu Španělsku (aby zabránila državě Britů). A tak se oblast stala španělskou kolonií, která se začala proměňovat. Typicky vesnické prostředí získávalo novou podobu díky výstavbě pevnějších cihlových obydlí.

Gallier Hall.
Gallier Hall.

Tvrdé rány osudu a nová architektura

Pro město byly přímo katastrofickými dva požáry v letech 1788 a 1794, jelikož zničily přes tisíc francouzských budov. Tyto nešťastné události pak zahájily při rekonstrukci města éru španělské architektury, kterou můžete v New Orleans spatřit dodnes.

Zajímavost o jazzu: Jazz se v New Orleans zrodil koncem 19. století (ve viktoriánské éře) a stal se velkým kulturním přínosem nejen pro město, ale i pro celý svět.

Jean Lafitte – pirát s napravenou pověstí?

Velmi kontroverzní osobností spojenou s historií města New Orleans, je muž jménem Jean Lafitte, který zde v 19. století působil jako pašerák, lupič, a hlavně jako pirát. Spolu s bratrem Pierrem pašovali zboží mezi neworleanským přístavem a Mexickým zálivem. Dá se však říct, že svou hříšnou duši Jean vykoupil, a to pomocí generálovi Andrewovi Jacksonovi během války o město s Brity. Hrál při tom klíčovou roli a napomohl Američanům k vítězství výměnou za své legální omilostnění. Říká se, že tuto pirátskou éru bratří Laffitových připomíná dodnes historická budova/bar s názvem Lafitte's Blacksmith Shop Bar na Bourbon Street v New Orleans. Zde měli piráti údajně svou základnu.

New Orleans v dalších letech a v současnosti

V roce 1800 se Louisiana vrátila zpět do rukou Francouzů, čehož pak využil Napoleon a prodal celou kolonii včetně New Orleans Spojeným státům americkým za 15 milionů dolarů. I přesto, že se země stala nakonec americkou půdou, historické pozůstatky francouzských osadníků jsou zde patrné dodnes a řadí se mezi turisticky oblíbená místa. Dnes žije ve významném přístavním městě New Orleans přes 376 000 obyvatel, z toho nejvíce Afroameričanů a Bílých Američanů. Rozkládá se na jihovýchodě státu Louisiana a leží taktéž vedle řeky Mississippi.

Visící zahrady.
Visící zahrady.

Co potřebujete vědět před odjezdem do New Orleans

Než se vypravíte na dobrodružnou cestu do „kolébky jazzu“ zvané New Orleans, informujte se o několika zásadních věcech:

Dokumenty

Plánujete dovolenou nebo kratší obchodní cestu do Spojených států amerických? Pak nepotřebujete jako občan ČR vízum. Postačí vám platný cestovní pas s elektronickým čipem + platná cestovní autorizace programu ESTA(vhodné vyplnit elektronicky alespoň 30 dní před odletem). Poplatek za tuto nutnou administrativu činí 14 dolarů. Více informací o cestování do USA naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Kdy navštívit New Orleans?

Nejlepším obdobím, kdy navštívit New Orleans, je únor až květen. Tehdy panuje ve městě poměrně příjemné chladnější počasí (kolem příjemných 15 až 20 °C) a ulice konečně ožívají různými festivaly (např. Mardi Gras) a oslavami. Pokud však nejste na bujaré veselí stavění, bude pro vás vhodné období v prosinci nebo v lednu, kdy je v New Orleans klid a hotely jsou dobře dostupné. Pro šetřivé turisty je pak k cestování do města jako dělané léto či podzim, kdy ceny za hotelové pokoje klesají. Ovšem tehdy musíte v oblasti počítat s vedry, zvýšenou vlhkostí i s hrozbou hurikánů!

Známá ulička pirátů.
Známá ulička pirátů.

Jazyk, lidé a bezpečí v New Orleans

Dominantním jazykem v New Orleans je americká angličtina. Francouzštinu tu navzdory francouzské koloniální historii neuslyšíte příliš často. Někteří lidé (zejména z řad přistěhovalců) pak vládnou španělštinou nebo vietnamštinou. Co se týká charakteru místních obyvatel, dá se říct, že mají skutečně srdce na dlani. Zde pocítíte nefalšovanou vřelost a až zarážející otevřenost. Nedivte se tedy, kdybyste potkali cizího člověka a on se s vámi dal jen tak do řeči. Jen s ním radši nikam nechoďte! A pokud se ptáte, jestli je město bezpečné pro návštěvu, odpověď zní: „Ano, ale…“. Ono „ale“ spočívá v tom, že po ulicích New Orleans byste neměli chodit raději sami (ideální je chodit ve skupinkách), a to zejména večer a v noci. V některých oblastech ale hrozí spíše jen krádeže. Lépe je vyhnout se čtvrtím South Seventh, Central City nebo Saint Roch. Naopak bezpečná pro turisty jsou hojně navštěvovaná místa, jako French Quarter nebo okolí St. Louis Cathedral.

TIP: Uptown a Garden District jsou dvě z nejbezpečnějších oblastí v New Orleans, kde je vhodné se též ubytovat.

Jazzová barová kapela.
Jazzová barová kapela.

Doprava v New Orleans

Zdaleka nejoblíbenějším způsobem přepravy v New Orleans je využití celkem pěti tramvajových linek (Riverfront Line, Canal Street Line, Rampart/St. Claude Line, Loyola Avenue Line a St. Charles Avenue Line). Ta historická (St. Charles) je pro turisty velkým zážitkem. Jednosměrná jízdenka stojí kolem 1,25 USD. K dostání je pak ve městě i tzv. Jazzy Passes, což je paušální jízdenka, se kterou můžete cestovat 1 den, 3 dny, 5 dní nebo měsíc a platí nejen pro jízdy tramvají, ale i pro autobusy. Cestování může usnadnit i aplikace Le Pass, kterou lze využít jak k platbě jízdenek, tak třeba ke sledování jízdních řádů.

Autobusy, trajekt a další možnosti cestování

V New Orleans také jezdí přes třicet autobusových linek (každých 30 minut, v rušnějších oblastech častěji), které zajišťují přepravu cestujících téměř 24 hodin denně. Další možností, jak cestovat v okolí, je trajekt. Tento způsob přepravy je zajišťován na dvou trasách. Ta první umožňuje nalodit i automobily a propojuje Chalmette s městskou čtvrtí Algiers. Druhý trajekt pak převáží pouze pěší cestující, případně i lidi s domácími mazlíčky, kočárky a skútry z French Quarter do čtvrti Algiers Point. A v neposlední řadě mohou mnozí turisté využít pro cestování po New Orleans i zapůjčená kola, automobily anebo jízdu taxíkem.

TIP: Chcete si užít nevšední cestování po New Orleans? Potom naskočte do jednoho z tamějších vozítek s názvem Pedicabs. Všichni řidiči, kteří tyto netradiční dopravní prostředky pohání prostřednictvím kola, jsou licencovaní a pohybují se zejména kolem Francouzské čtvrti a v jejím okolí.

Tramvaj v centru města.
Tramvaj v centru města.

Peníze, ceny a spropitné v New Orleans

V New Orleans se standardně platí americkým dolarem. Debetní a kreditní karty jsou přijímány po celém městě, menší podniky však mohou vyžadovat spíše hotovost. Bankomaty jsou k dispozici, ovšem banka může účtovat poplatek za výběr kolem 2,50 až 4 USD.

Spropitné

Hotovost můžete potřebovat i při dávání spropitného za dobře poskytnuté služby:

  • Taxi a Pedicabs: taxikářům se nechává spropitné zhruba 15 % až 20 % z jízdného. Řidičům Pedicabs se pak obvykle dává 20 % z jízdy.
  • Pokojová služba v hotelu/úklid pokoje: při úklidu hotelového pokoje se nechává personálu spropitné kolem 2 USD.
  • Restaurace: v restauraci bývá spropitné alespoň ve výši 20 % z útraty (při velké spokojenosti až 25 %).
  • Vrátný/poslíček: při příjezdu do hotelu vám může poslíček pomoci se zavazadly. Za jeden ks se mu nechává (při odnosu až na pokoj) kolem 3 až 5 USD.
  • Průvodce: vhodné je dát průvodci spropitné ve výši 3 až 5 USD za každou osobu ve skupině.

Ceny aneb Kolik, za co utratíte

Život v New Orleans je zhruba o 50 % dražší než v Praze. Měsíční náklady na jednu osobu bez nájmu se zde pohybují v přepočtu kolem 25 500 Kč. A jaké jsou ceny jednotlivých položek?

  • Jídlo v restauraci pro jednu osobu (levnější): pohybuje se mezi 12 až 40 dolary.
  • Jídlo ve známých fast foodech pro jednu osobu: pohybuje se mezi 7,50 až 9,70 dolary.
  • Točené pivo (půl litru): stojí mezi 2 až 5 dolary.
  • Káva/espresso: zaplatíte dle druhu 1,50 až 7 dolarů.
  • Lahev vody (330 ml): stojí 1 až 2 dolary.
  • Cigarety (20 ks v krabičce): zaplatíte za ně mezi 6,50 až 8 dolary.
  • Jednosměrná jízdenka místní dopravou: stojí mezi 1,25 až 2,50 dolary.
  • Taxi (1 km): stojí mezi 1,24 až 3,73 dolary.

Pouliční hudebníci.
Pouliční hudebníci.

Časové pásmo a délka letu

V New Orleans je o 7 hodin méně než v České republice. Délka letu z Prahy do New Orleans se pohybuje kolem čtrnácti hodin (s mezipřistáním). Vaší cílovou stanicí bude mezinárodní letiště Louis Armstrong New Orleans International Airport (kód MSY), které je vzdálené od centra města zhruba 17 a půl kilometru.

Možnosti ubytování

Existuje několik míst v New Orleans, kde se vyplatí zůstat a ubytovat se. Níže pro vás máme několik doporučení:

· French Quarter: Francouzská čtvrť je centrem všeho dění a najdete v ní i proslulou Bourbon Street, kde se konají ty nejbujařejší večírky. Pokud to chcete mít z party do hotelu blízko, je možné se ubytovat například ve čtyřhvězdičkovém The Royal Sonesta New Orleans. Levnější ale přesto krásné ubytování pak najdete v Saint Philip Residence.

· Uptown: Pokud cestujete do New Orleans s dětmi, může být tato čtvrť vhodnou volbou pro ubytování. Je totiž o dost klidnější než French Quarter a také mnohem bezpečnější. V okolí také naleznete mnoho rodinných atrakcí, jako Zoo v Audubon Nature Institute. Skvělé jsou zde i rozlehlé parky s mohutnými duby/naprostá oáza klidu a míru. K dispozici je v lokalitě buď luxusní hotel Alder Hotel Uptown anebo ten levnější Evangeline Art House.

· Bywater: Tato mladá až téměř hipsterská městská čtvrť vás osloví svými pestrými barvami a také pulzujícím životem. Najdete tu nespočet malých kaváren, barů, restaurací, uměleckých galerií, hotelů a penzionů. Ubytovat se můžete třeba v Hotel Peter & Paul.

Průměrná cena za noc v neworleanském hotelu se třemi hvězdami se pohybuje kolem 200 USD. Ty luxusnější jsou pak dražší a ceny začínají na 250 až 400 USD/noc.

Poznatek: Jednopokojové apartmá v centru města vyjde na 1 400 až 2 000 dolarů za měsíc a mimo centrum města vás bude stát mezi 890 až 1 500 dolary za měsíc.

Most pŕes řeku Mississippi  při New Orleans.
Most pŕes řeku Mississippi při New Orleans.

Jídlo a pití v New Orleans

New Orleans je kulinářským rájem. Pokud tedy rádi ochutnáváte nová jídla, budete v tomto městě nadšení. V neworleanské gastronomii lze zaznamenat prvky francouzské, kreolské i cajunské kuchyně. A jaké pokrmy či nápoje stojí za ochutnání?

  • Polévka Gumbo: Dopřejte si doslova explozi chutí s touto exoticky vyhlížející polévkou, která se připravuje nejen s mořskými plody a zeleninou, ale třeba i s kuřecím masem a klobásou. Ochutnat pokrm můžete v kreolské restauraci Galatoire's na Bourbon Street.
  • Sendvič Po’Boy: Křupavá francouzská bageta plněná salátem, rajčaty, majonézou a rostbífem nebo smaženými mořskými plody, to je proslulý neworleanský sendvič Po’Boy. Jídlo dříve jedli stávkující dělníci a bylo jakýmsi charitativním počinem. Ochutnat tuto dobrotu můžete například v podniku Walker's BBQ na Hayne Boulevard.
  • Jambalaya: Tento pokrm konzumovali často Kreolové nebo Cajunové na území New Orleans a skládá se obvykle z rýže a vařeného vepřového masa nebo z mořských plodů. Chuť pak doplňuje cibule, celer, pepř, rajčata či bylinky. Jídlo by se dalo přirovnat tak trochu ke španělské paelle a dopřát si jej můžete v sendvičové restauraci Mother's Restaurant.
  • Beignet: Pokud vás bude honit mlsná, vsaďte na smaženou dobrotu z kynutého těsta zvanou Beignet, která vám možná připomene české koblihy. Neworleanský dezert je však k dostání ve tvaru čtverce. V známé kavárně Café du Monde se prodává už od roku 1862, zavítejte tedy na sladkou tečku třeba sem.
  • Královský dort: Takzvaný „King Cake“ je v New Orleans proslulý a jeho název vychází z biblického příběhu o třech králích, kteří Ježíškovi nosili dary. Péct se začal v lokalitě už před třemi stovkami let z chlebového těsta, které bylo pocukrované na povrchu. Uvnitř se pak skrývala fazole jako symbol malého Ježíška. Dnes je tento dezert z kynutého těsta velkým symbolem oslav Mardi Gras, má příchuť skořice a oplývá třemi barvami, tj. fialová (symbol spravedlnosti), zlatá (symbol síly) a zelená (symbol víry). Ochutnat ho můžete například v Adrians Bakery.

Mezi oblíbený a typický nápoj v New Orleans pak patří cikorková káva, která se vyrábí z mletého kořene čekanky. Nejlepší mají údajně v kavárně Café du Monde, tak ji vyzkoušejte!

ypické jídlo Louisiany - červené fazole s rýží.
ypické jídlo Louisiany - červené fazole s rýží.

Zajímavosti o New Orleans na závěr aneb Věděli jste, že…

  • New Orleans je považováno za jedno z nejstrašidelnějších měst na světě? Tuto pověst si nevybudovalo jen tak. V lokalitě je prý mnoho míst, která nahánějí hrůzu. Strašidelné historky kolují třeba o historickém domu LaLaurie Mansion ve Francouzské čtvrti. Zde prý po rozsáhlém požáru objevili desítky otroků připoutaných řetězy.
  • v New Orleans vznikla před lety první dentální nit? Za tímto počinem stojí neworleanský zubař Levi Spear Parmly, který ji dle všeho vynalezl.
  • Fresh Market sídlící na St. Charles Avenue býval kdysi pohřebním ústavem? I to může nahánět tak trochu hrůzu…
  • vznik jazzu v New Orleans se připisuje faktu, že město bylo jedinou lokalitou v USA, kde povolovali černošským otrokům vlastnit bubny?
  • karetní hra poker má svůj původ v New Orleans? Původní název hry zněl „Poque“ a pochází z francouzštiny. To proto, že do města ji přinesli francouzští kolonisté. Anglicky mluvící osadníci pak název pozměnili na dodnes známý „poker“.
  • věhlasná neworleanská ulice Bourbon Street nezískala svůj název po známém likéru, jak byste se mohli domnívat? Skutečnou inspirací inženýrovi Adrienovi de Paugerovi totiž byla francouzská královská rodina! Pozn.: výše uvedený inženýr spolupracoval na rozvoji města se zakladatelem New Orleans, kterým byl Jean Baptiste Le Moyne.

Typické domy v New Orleans.
Typické domy v New Orleans.

Všechny články autora

Iveta Reinisch

Iveta je srdcem i duší dobrodruh. Její povaha se ostatně promítá i do jejího profesního života. Jednoho dne se prostě rozhodla, že pověsí kariéru zdravotní sestřičky na hřebík a stane se redaktorkou. Psaní je totiž její životní vášní - miluje ho zkrátka už od dětství. Avšak Iveta má i jinou vášeň, a to je cestování! Zatím ještě nenavštívila všechna vytoužená místa - ale má ambice, to napravit... Její cestovatelský seznam přání je dost dlouhý, a tak věří, že jej brzy začne zase odškrtávat a pozná fascinující místa na planetě Zemi. Iveta spolupracuje s CK SEN od roku 2022.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole