Festival lampionů Yi Peng.

Nejzajímavější festivaly z celého světa

Magické světelné show, přehlídky obrovských lampionů, rituály s hrou barev, letecké akrobacie nebo soutěže ve stavění soch Moai? Různorodost festivalů je neuvěřitelná a každý si najde to své, ať už ho láká hudba, tanec, tradice nebo adrenalin. Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu kolem světa a objevte nejzajímavější festivaly pro všechny věkové kategorie.

Festivaly plné zářivých světel

Vivid Sydney (Austrálie)

Vivid Sydney je festival, který se každoročně koná na přelomu května a června. Během 23 nocí se město promění v působivou přehlídku světla, kreativity a technologií. Můžete se těšit na umělecké světelné instalace, které ožívají na známých budovách, jako Sydney Harbour Bridge, Opera House nebo obchodní centrum Martin Place.

Centrem dění je Sydney Opera House, jejíž „bílé plachty“ se stanou plátnem pro dynamické 3D projekce. Harbour Bridge se rozzáří barevnými světly a okolí obchodní čtvrti ožije interaktivními uměleckými díly. Kromě vizuálního zážitku festival nabízí také bohatý program hudebních vystoupení, přednášek a diskusí s předními umělci a inovátory. Čekají vás například instalace, které reagují na jejich pohyb a vytvářejí tak neopakovatelnou interakci. Na různých místech ve městě naleznete laserové show, které vytvářejí obrazce a efekty na obloze.

Autor: Pavel Fellner

13.03.2025

Čti více
Světelná show u Harbour Bridge.
Světelná show u Harbour Bridge.

Během Vivid Sydney se jedním z hlavních epicenter světelných instalací a multimediálních představení stává Darling Harbour – rušná přístavní oblast v centru Sydney. Kromě světelných instalací je známá také svými ohňostroji během celého roku. Běžně se ohňostroje konají v sobotu večer. Pro jistotu však doporučujeme zkontrolovat oficiální webovou stránku Darling Harbour, kde naleznete seznam akcí a bližší informace.

Promítání na Sydney Opera House.
Promítání na Sydney Opera House.

Winter Festival of Light (Dufferinovy ​​ostrovy)

Festival plný světel se koná každoročně i na Dufferinových ostrovech, které se nacházejí na řece Niagara, nedaleko Niagarských vodopádů v Kanadě. Začíná koncem listopadu a trvá až do konce ledna. Během zimních měsíců se tyto ostrovy přemění na překrásné místo plné vánočních světelných dekorací.

Na Winter Festival of Lights uvidíte více než 75 světelných instalací, které jsou rozmístěny podél 2 km dlouhé trasy. Projdete se 61 metrů dlouhým tunelem posetým tisíci světýlek, který vás zcela pohltí svou krásou. Budete obdivovat nádherný světelný efekt imitující tekoucí vodopád i světelné sochy z různých koutů světa.

Zimní festival v Kanadě.
Zimní festival v Kanadě.

Kromě oslnivých instalací vás čeká také spousta dalších doprovodných akcí. Vyberete si originální dárky na vánočním trhu, zažijete romantiku na kluzišti s výhledem na osvětlené vodopády, nebo se zahřejete u stánků s horkým punčem a lahodnými zimními pochoutkami. A nezapomeňte, že vyvrcholením každého festivalu je velkolepý ohňostroj nad Niagarskými vodopády.

Osvětlené Niagarské vodopády.
Osvětlené Niagarské vodopády.

TIP CK SEN: Pokud vás láká ohňostroj, během hlavní sezóny, od poloviny května do poloviny října, si jej můžete vychutnat nad Niagarskými vodopády každý večer ve 22:00.

Osvětlené Niagarské vodopády s ohňostrojem.
Osvětlené Niagarské vodopády s ohňostrojem.

Loy Krathong a tisíce lampionů (Thajsko)

Loy Krathong se koná každý rok v Thajsku za úplňku 12. lunárního měsíce, obvykle v listopadu. Během této magické noci se celé Thajsko rozzáří tisíci světýlek plovoucích na vodě a vznášejících se k obloze.

Hlavní myšlenkou Loy Krathong je vzdát úctu bohyni vody Phra Mae Khongkha a poděkovat jí za její dary. Místní obyvatelé pouštějí na řeky, jezera a kanály malé, krásně zdobené lodičky z banánových listů zvané "krathongy". Tyto krathongy nesou svíčky, květiny, vonné tyčinky a často i minci pro štěstí.

Thajci věří, že voda odnese všechny starosti a neštěstí z uplynulého roku a přinese jim štěstí do budoucnosti. Kromě toho, že lidé pouštějí krathongy, se konají také průvody, tradiční tance, hudební vystoupení a ohňostroje. Atmosféra je plná radosti, vděčnosti a naděje.

Thajka pouští na řeku krathongu.
Thajka pouští na řeku krathongu.

V severním Thajsku se současně s Loy Krathong koná také festival Yi Peng, který je znám vypouštěním tisíců lampionů štěstí na noční oblohu. Tyto lampiony, zvané "khom loy", symbolizují vypuštění starostí a negativní energie. Pohled na oblohu plnou lampionů je opravdu úchvatný a nezapomenutelný. Yi Peng je také skvělou příležitostí k návštěvě chrámů, které jsou během festivalu nádherně vyzdobeny.

Vypouštění lampionů na oblohu.
Vypouštění lampionů na oblohu.

Během Loy Krathong a Yi Peng jsou města a vesnice vyzdobeny lucernami a květinami, místní se oblékají do tradičních oděvů a všude vládne radostná atmosféra. Můžete ochutnat tradiční thajská jídla, pozorovat řemeslníky při práci nebo se zapojit do různých her a soutěží. Skutečně magická a nezapomenutelná událost, která vám thajskou kulturu a tradice navždy vryje do paměti.

TIP CK SEN: Jedno z nejlepších míst, kde se můžete zúčastnit festivalu, je Chiang Mai (severní Thajsko). Ideální je okolí chrámu Wat Phan Tao nebo Phae Gate, hlavní brána do starého opevněného města.

Festival ohňostrojů Naniwa Yodogawa (Japonsko)

Festival ohňostrojů, který se koná vždy první srpnovou sobotu, je skutečnou pastvou pro oči a jednou z nejočekávanějších událostí v Osace. Každoročně přiláká téměř půl milionu diváků, kteří se shromažďují na březích řeky Yodogawa, aby si vychutnali světelnou show.

Připravte se na kreativní ohňostroje, které vytvářejí umělecká díla na noční obloze. Kromě nich se můžete těšit také na speciální edici s motivy populárních japonských komiksových postav Hello Kitty a Doraemon. Celá tato nádhera trvá přibližně hodinu, od 20:00 do 21:00, a odehrává se v úseku mezi mostem Juso-bashi a železničním mostem JR Kobe Line.

Pokud si chcete zajistit dobré místo, doporučujeme rezervaci předem, a to zejména v případě placených míst s lepším výhledem. Vstup na festival je sice zdarma, ale placená místa se rychle prodávají.

Abyste si festival užili naplno, přineste si deku a vychutnejte si piknik s tradičními japonskými pochoutkami jako yakisoba, takoyaki či okonomiyaki, které naleznete ve stáncích podél řeky. Kromě ohňostrojů se během festivalu konají také hudební vystoupení s tradičními japonskými tanci.

TIP CK SEN: Vzhledem k vysokému počtu návštěvníků se předpokládá zvýšený provoz a zácpy v okolních ulicích. Abyste se vyhnuli stresům, doporučujeme cestu metrem. Vystoupit můžete na stanici Juso Station (linka Hankyu) nebo Tsukamoto Station (linka JR Kobe), které jsou v blízkosti festivalu.

Ohňostroj Naniwa Yodogawa.
Ohňostroj Naniwa Yodogawa.

Festival obrovských lampionů (Filipíny)

V období předvánočních svátků se filipínské město San Fernando přemění na místo plné světla a barev, a to díky Festivalu obrovských lampionů (Giant Lantern Festival), který se koná v provincii Pampanga.

Tento festival, místně známý jako Ligligan Parul, je oslavou filipínské kreativity a řemeslné dovednosti. Během festivalu soutěží jednotlivé barangay (obce) o to, kdo vytvoří nejkrásnější a nejimpozantnější lampion. Tisíce lidí s napětím očekávají zapálení obrovských luceren, které jsou chloubou jedenácti okolních vesnic.

Tyto lampiony, často o průměru 6 až 8 metrů, jsou zdobeny originálními vzory a osvětleny tisíci žárovek, které vytvářejí úchvatnou světelnou show. Kromě samotné soutěže si užijete i doprovodné akce jako hudební vystoupení, pouliční trhy a ochutnávky místních specialit.

Giant Lantern Festival je oslavou filipínské kultury, tradic a vánočního ducha. Symbolizuje naději a jednotu a přitahuje pozornost nejen v Asii, ale také na celém světě. Pro Filipínce je tento festival stejně důležitý jako pro nás vánoční stromeček. Na ten moment, kdy se poprvé rozsvítí všechny lampiony, nelze zapomenout. Exploze barev a světel, která vám vyrazí dech. Když s námi pojedete na Filipíny v předvánočním období, určitě si ho nenecháme ujít.

Festivaly hudby a tance

Dia de los Muertos (Mexiko)

Festival Dia de los Muertos, neboli Den mrtvých, patří k nejbarevnějším oslavám na světě. Namísto smutku ze ztráty se v Mexiku slaví život a vzpomínky na zesnulé blízké. Ulice ožívají radostí, hudbou, tancem a jedinečnými rituály. Dia de los Muertos se koná každý rok od 31. října do 2. listopadu a slaví se po celém Mexiku. Pokud se v tomto období vypravíte s námi na poznávací zájezd do Mexika, zažijete nezapomenutelnou atmosféru festivalu na vlastní kůži.

Za centrum oslav Dia de los Muertos je považována Oaxaca a její hlavní náměstí, kde vás čekají obrovské oltáře zdobené květinami, svíčkami, jídlem a pitím pro zesnulé. Místní obyvatelé se procházejí v kostýmech, tančí v průvodech a zpívají tradiční písně. Večer se konají „comparsas“, průvody s hudbou a tancem, kde lidé nesou obrovské figurky z papíru (tzv. mâché). Atmosféra je elektrizující a plná energie. Nezapomeňte navštívit i místní trhy, kde najdete typické řemeslné výrobky a jídla jako „pan de muerto“ (chléb mrtvých) a „huesitos de santo“ (kosti svatých – tradiční cukroví z mandlové pasty).

Aguascalientes je v tomto období známé svým „Festivalem lebek“ (Festival de Calaveras). Ulice města se zaplní lidmi v kostýmech "calaveras" (lebky), konají se průvody, koncerty, výstavy a soutěže v malování lebek. Festival je veselý a barevný, s nádechem humoru a ironie.

Dívka s malovanou tváří a svítící lebkou.
Dívka s malovanou tváří a svítící lebkou.

Také v centru hlavního města Mexika si můžete vychutnat širokou škálu akcí. Na náměstí se koná velkolepý průvod s umělecky zdobenými vozy, barevnými kostýmy a veselou hudbou. V muzeích a galeriích najdete výstavy věnované tomuto tématu a v parcích se konají koncerty s tradiční mexickou hudbou. Čeká vás také speciální menu v restauracích a kavárnách, které nabízejí především jídla typická pro tento den.

Pokud jste viděli animovaný film Coco, jistě si pamatujete Miguela, chlapce, který se toužil stát hudebníkem, ale jeho rodina měla k hudbě velmi komplikovaný vztah. Během Dia de los Muertos se Miguel vydal na magickou cestu do Země mrtvých, aby našel svého pra-pra-dědečka, legendárního hudebníka Ernesta de la Cruza. Film krásně vykresluje nejen atmosféru těchto dní, ale také důležitost rodinných vazeb a vzpomínek na ty, kteří tady už s námi nejsou.

Muž a žena ve strašidelných kostýmech.
Muž a žena ve strašidelných kostýmech.

Pro nás je tanec kolem hrobů na hřbitově možná trochu zvláštní, ale tady pochopíte, proč to dělají. Věří tomu, že přesně takto by je jejich zesnulá rodina chtěla vidět. Během noci na ně vzpomínají s úsměvem, vyprávějí si příhody z jejich života, pouštějí jim oblíbenou hudbu a připraví jim ofrendas – pestrobarevné oltáře plné skvělého jídla a pití.

Festival del Caribe (Kuba)

Festival del Caribe, známý také jako Fiesta del Fuego (Svátek ohně), je horkou explozí karibské kultury, která každoročně začátkem července zaplaví historické ulice Santiaga de Cuba. Rytmy bubnů vás vtáhnou do víru temperamentních tanců, zatímco vzduchem se nese vůně exotického pepře a rumu. Během celého týdne se město promění v jedno velké pódium, kde se setkávají umělci z Kuby, Jamajky, Dominikánské republiky a dalších ostrovů, aby oslavili svou kulturu.

Tanec v rytmu salsy, rumby a reggae, úsměvy na tvářích a hudba, která vám proniká až do kostí. Mezi tancem si dopřejeme kubánské speciality a osvěžíme se douškem domácího rumu nebo sladkým mojitem a necháme se unášet atmosférou karibského večera. Můžete se zapojit do workshopů salsy nebo hry na perkuse, naučíte se vázat turban nebo si vyrobíte vlastní masku na slavný karnevalový průvod.

Zažijete také ohňovou show, kde talentovaní umělci předvádějí akrobatické kousky s ohněm a žonglují s hořícími pochodněmi. A na závěr festivalu se můžete zúčastnit očistného rituálu Burning of the Devil (pálení ďábla), kde se symbolicky spálí všechny starosti a negativní energie. Festival del Caribe je intenzivním zážitkem, na kterém nahlédnete do srdce karibské kultury. Pokud se začátkem července ocitnete na Kubě, určitě si ho nenechte ujít.

Tančení salsy a hudebníci na ulici
Tančení salsy a hudebníci na ulici

Festival Kanda Matsuri (Japonsko)

Festival Kanda Matsuri, jeden z největších a nejtradičnějších festivalů v Tokiu, se koná v květnu, ale pouze v lichých letech. Centrem dění je čtvrť Chiyoda, konkrétně okolí majestátní svatyně Kanda Myojin.

Na festivalu Kanda Matsuri uvidíte velkolepý průvod s přenosnými svatyněmi (mikoshi), které jsou bohatě zdobené a nesou je stovky lidí v tradičních kostýmech. Ulice ožijí hudbou a tancem, přičemž se představí různé skupiny s tradičními japonskými nástroji a choreografiemi. Kromě toho se konají i slavnostní ceremoniály ve svatyni, ukázky tradičních umění jako kaligrafie, bojová umění či aranžování květin. Samozřejmě nechybí ani tradiční japonské pochoutky jako yakisoba (nudle se zeleninou a masem), takoyaki (smažené kuličky s chobotnicí), nebo taiyaki (rybí koláčky plněné sladkou fazolovou pastou).

Tradiční japonské kostýmy.
Tradiční japonské kostýmy.

Festivaly v oblacích

Festival of the Wind (Austrálie)

Festival of the Wind oslavuje vše, co souvisí s větrem. Koná se v pobřežním městečku Jurien Bay v Západní Austrálii, obvykle během jarních měsíců. Je to jedinečná událost, která každoročně přiláká tisíce návštěvníků z celého světa.

Festival oslavuje sílu a krásu větru prostřednictvím pestré palety aktivit. Diváci mohou obdivovat mistrovské kousky v pouštění draků a sledovat akrobatické ukázky letadel, kluzáků a jiných létajících strojů. Soutěžící se snaží sestrojit nejoriginálnější a nejzábavnější létající stroje a předvést je před porotou, která hodnotí jejich kreativitu, design a schopnost letu.

Pro milovníky adrenalinu je zde možnost sledovat nebo si vyzkoušet windsurfing a kitesurfing. Kitesurfing je úchvatný sport, při kterém se jezdci vznášejí na vlnách s pomocí barevného draka a dělají působivé akrobatické kousky. Vychutnáte si také umělecká díla inspirovaná větrem, od soch z písku až po kinetické sochy, které se pohybují v rytmu větru. Atmosféru dotváří živá hudba a množství stánků s občerstvením.

Kromě zmíněných aktivit si můžete prohlédnout různé letecké ukázky a vzdušné akrobace rogal, motorových paraglidingů a vrtulníků. Skutečným zážitkem je i možnost vyzkoušet si létání na simulátoru – pilotování letadla, aniž byste opustili zemi.

Navštivte Austrálii během jarních měsíců a zažijete Festival of the Wind na vlastní kůži. Je to událost, která vás nenechá chladnými a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Pouštění netradičních barevných draků.
Pouštění netradičních barevných draků.

Hot Air Balloon Festival (Gatineau, Kanada)

Festival horkovzdušných balónů (Festival de montgolfières de Gatineau) se koná v Quebeku. Je to jeden z největších festivalů svého druhu v Kanadě a jeden z největších letních festivalů v regionu Outaouais. Obvykle probíhá koncem srpna nebo začátkem září v Parc de la Baie a trvá čtyři dny.

Stovky horkovzdušných balonů všech tvarů a barev se během festivalu vznášejí nad vámi a vytvářejí pro diváky fascinující pohled. Kromě klasických kulatých balonů můžete vidět i balony ve tvaru zvířat, postav či předmětů. Piloti předvádějí své dovednosti v různých soutěžích a závodech, například v přesnosti přistání či rychlosti. Večer se konají světelné show, kde osvětlené balony v kombinaci s hudbou vytvářejí na obloze nezapomenutelné scenérie.

TIP CK SEN: Na festivalu si můžete zakoupit let balonem a vychutnat si úžasný výhled na okolní krajinu z ptačí perspektivy. Doporučujeme rezervovat si let předem, neboť zájem bývá velký.

Na festivalu vystupují různí hudebníci a kapely, od místních talentů až po známé hvězdy. Každý večer se koná velkolepý ohňostroj, který osvětluje noční oblohu a pro děti je připraven zábavní park s různými atrakcemi. Čekají vás kanadská jídla jako poutine (hranolky s omáčkou), ale také mezinárodní kuchyně (tacos, sushi a empanadas). Nechybí ani dobré pivo a výběr různých druhů domácích vín.

TIP CK SEN: Stejně úchvatný zážitek z horkovzdušných balónů nabízí i festival Canberra Balloon Spectacular v Austrálii, který se koná v březnu a divákům představuje barevné balóny vznášející se nad ikonickými budovami hlavního města.

Barevné horkovzdušné balóny.
Barevné horkovzdušné balóny.

Kulturní festivaly

Taj Mahotsav (Indie)

Taj Mahotsav je 10denní festival, který se koná v Agře v Indii, nedaleko ikonického Tádž Mahalu. Je to oslava indické kultury, umění, řemesel, kuchyně, tance a hudby, inspirovaná érou Mughalů a stylem Nawabi, které převládaly v Uttarpradéši.

Pódia ožijí tradičními lidovými tanci, strhující indickou hudbou a představeními, která vás přenesou do světa indických legend a mytologie. Jedním z takových představení je také Raslila, tradiční tanec, který zobrazuje příběh lásky Krišny a Rádhy. Můžete se nechat unášet rytmy a melodickými zvuky Indie a zároveň si vychutnat širokou škálu kulinářských specialit z různých koutů země, včetně regionálních pochoutek Uttar Pradéš.

Budete obdivovat zručnost více než 400 řemeslníků z celé Indie, kteří prezentují své jedinečné výrobky, jako je keramika, jemné mramorové intarzie, kožené výrobky a barevné textilie. Pro nejmenší návštěvníky je připraven svět zábavy s kolotoči, hrami a kreativními workshopy. Připraveni ponořit se do magické atmosféry Indie? Bude to stát za to.

Tapati Rapa Nui (Velikonoční ostrov)

Tapati Rapa Nui je festival na tajemném Velikonočním ostrově v Chile. Oslavuje kulturu a tradice původních obyvatel ostrova, Rapa Nui, a trvá celé dva týdny. Hlavní události se konají každou noc na pódiu v Hanga Varu Vare, zatímco denní soutěže probíhají na různých místech po celém ostrově.

Na Tapati Festivalu se ponoříte do fascinujícího světa polynéských tradic. Ostrov se během festivalu rozdělí na dva klany, které mezi sebou soutěží v různých disciplínách, jako jsou zpěv, tanec, bodypainting s tradičními motivy, stavění kamenných soch Moai, výroba hudebních nástrojů, závody na banánových kmenech, házení oštěpem a mnoho dalších. Mezi nejvýznamnější patří Haka Pei (klouznutí po nejstrmějším svahu ostrova na kmenech banánovníků), triatlon Rapa Nui, koňské dostihy a večerní skupinové taneční soutěže.

Nechte se unášet rytmy tradičních písní a tanců, obdivujte zručnost a kreativitu soutěžících a vychutnejte si atmosféru přátelského soupeření. Soutěže jsou spojeny s volbou královny Tapati, která bude reprezentovat krásu a ducha Rapa Nui. Ochutnejte speciality, jako například Umu Tao (jídlo připravované v zemní peci), Po'e (sladký pudink z banánů a dýně), a jiné místní lahůdky. Zažijte autentickou kulturu Velikonočního ostrova v plné kráse a nechte se okouzlit jeho tajemnou atmosférou.

Inti Raymi (Peru)

Přeneste se v čase a zažijte atmosféru dávných inckých tradic na festivalu Inti Raymi (Svátek slunce). Tento festival se koná každoročně v červnu v historickém městě Cuzco v Peru a přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa. Inti Raymi je oslavou zimního slunovratu na jižní polokouli a zároveň poděkováním bohu Slunce, Inti, za úrodu a prosperitu.

Tisíce účinkujících v pestrobarevných kostýmech zaplňují ulice a náměstí, aby předvedly tradiční tance, hudbu a rituály. Průvod vedený samotným Inkem prochází historickým centrem města a směřuje k posvátné pevnosti Sacsayhuaman, kde se koná hlavní část slavnosti.

Diváci mohou obdivovat majestátnost incké architektury a nechat se unášet atmosférou dávných dob. Vrcholem festivalu je rituál obětování lamy a symbolické zapálení ohně, které má přinést hojnost a úrodu v následujícím roce. Inti Raymi je nejen fascinující přehlídkou inckých tradic, ale také hlubokým duchovním zážitkem, který spojuje minulost s přítomností.

Festival v Cuzco v Peru.
Festival v Cuzco v Peru.

Moomba festival a Birdman Rally (Australia)

Moomba festival, největší komunitní festival v Austrálii, se koná v Melbourne, během prodlouženého víkendu Labour Day v březnu. Jeho název, který v domorodém jazyce znamená „pojďme se spolu pobavit“, perfektně vystihuje atmosféru festivalu. Poprvé se konal již před 70 lety a od té doby se stal neodmyslitelnou součástí melbournské kultury.

Festival probíhá podél řeky Yarra v centru Melbourne, kde se během čtyř dnů střídají různé aktivity pro všechny věkové kategorie. Jedním z vrcholů je Moomba Parade, velkolepá přehlídka s alegorickými vozy, marchingovými kapelami, tanečníky a akrobaty v pestrých kostýmech. Další populární atrakcí je Birdman Rally, kde odvážní účastníci skáčou z mostu do řeky Yarra v podomácku vyrobených létajících strojích, přičemž cílem je proletět co největší vzdálenost.

Velkolepý ohňostroj nad řekou Yarra je každovečerním vyvrcholením festivalu, které umocňuje jeho magickou atmosféru. Na více pódiích se střídají hudební skupiny a interpreti různých žánrů, od rocku a popu až po jazz a world music, takže si na své přijdou fanoušci různých hudebních stylů.

Pro děti jsou zde kolotoče, horské dráhy a jiné karnevalové atrakce, jakož i speciální program s divadelními představeními, workshopy a aktivitami. Sportovní nadšenci si mohou vychutnat vodní lyžování, wakeboarding a závody dračích lodí. A pro všechny, kteří si chtějí jen tak odpočinout a pochutnat si, jsou připraveny stánky s občerstvením s jídly a nápoji z celého světa.

Moomba festival je skvělou příležitostí zažít pulzující atmosféru města, poznat místní kulturu a pobavit se s rodinou a přáteli. Pokud budete mít někdy možnost navštívit Melbourne během víkendu Labour Day, určitě si tento jedinečný festival nenechte ujít. Vstupné se neplatí.

Ohňostroj nad řekou Yarra v Melbourne.
Ohňostroj nad řekou Yarra v Melbourne.

Tenjin Matsuri (Japonsko)

Tenjin Matsuri, jeden ze tří největších festivalů v Japonsku, přeměňuje Ósaku na místo plné historie a živých oslav. Festival se koná každý rok 24. a 25. července a je zasvěcen Sugawara Michizaneovi, bohu učenosti, který je uctíván ve svatyni Tenmangu.

Vrcholem festivalu je 25. červenec, kdy se koná velkolepý průvod „Rikutogyo“. Přibližně 3000 lidí v tradičních kostýmech projíždí ulicemi s přenosnými svatyněmi (mikoshi) a nosiči „danjiri“ (bohatě zdobené dřevěné vozy). Doprovod doprovázejí bubny, flétny a hlasité výkřiky, které vytvářejí strhující atmosféru.

Po pozemním průvodu následuje „Funato Gyo“, lodní průvod po řece Okawa. Přibližně 100 osvětlených lodí pluje po řece, včetně lodí s mikoshi a „gobuzate“, lodí s tradičními loutkami. Během plavby se konají hudební vystoupení a taneční představení. Večer vyvrcholí ohňostrojem, který je doprovázen hudbou a vytváří úchvatnou kulisu pro lodní průvod. Zažijete autentické Japonsko naplno.

TIP CK SEN: K zážitkům, které si během zájezdu do Japonska nenechte ujít, patří i Hanami. Hanami sice není tak úplně festival v klasickém slova smyslu, ale spíše tradiční japonská oslava přicházejícího jara, spojená s obdivováním krásy kvetoucích sakur. Hanami začíná koncem března na jihu Japonska a postupně se šíří na sever. Vrcholí obvykle začátkem dubna, přičemž přesný čas kvetení sakur se liší v závislosti na lokalitě.

Během Hanami se lidé setkávají v parcích, zahradách a na jiných veřejných místech, aby si společně užili pohled na rozkvetlé třešňové stromy. Tradičně se konají pikniky, během kterých si rodiny a přátelé vychutnávají jídlo a nápoje pod kvetoucími stromy.

Večerní osvětlení sakur, známé jako „yozakura“, je mimořádně kouzelné a krásné sakury můžete obdivovat i po západu slunce.

Podsvícené sakury a řeka Meguro v Tokiu.
Podsvícené sakury a řeka Meguro v Tokiu.

Netradiční festivaly

Omed-Omedan – festival líbání (Bali)

Omed-Omedan je unikátní a poměrně netradiční festival, který se koná na Bali, vždy den po Nyepi, balijském dni ticha, což obvykle připadá na březen nebo duben. Hlavní "atrakcí" festivalu je rituál, při kterém se svobodní mladí lidé ve věku od 17 do 30 let rozdělí do dvou skupin - muži a ženy - a postaví se naproti sobě. Na signál starších se začnou navzájem přetahovat a přitom se objímat a líbat. Celé to doprovází spousta smíchu, vody a nadšení.

Původní význam tohoto rituálu je poněkud nejasný. Někteří říkají, že měl symbolicky posílit pouto mezi mladými lidmi a podpořit vznik nových vztahů. Jiné teorie zase zmiňují jeho spojení s uctíváním bohů a prosbami o úrodu a prosperitu. Dnes je Omed-Omedan vnímán především jako zábavná a energická událost, která přitahuje turisty z celého světa. Je to však stále i důležitá součást balijské kultury a tradic, která odráží místní zvyky a hodnoty. Pro některé může být tento festival šokující, pro jiné zase fascinující.

Kromě této hlavní atrakce se během festivalu konají také vystoupení tradičních tanců, jako například Barong, kde tanečníci v maskách bájného tvora předvádějí dramatický boj dobra a zla. Hudební vystoupení jsou plná zvuků gamelanu, tradičního balijského orchestru složeného z metalofonů, gongů a bubnů.

Balijské tanečnice v maskách.
Balijské tanečnice v maskách.

Festival Holi plný barev (Indie)

Festival Holi, známý také jako svátek jara, je jedním z nejoblíbenějších a nejbarevnějších festivalů v Indii. Oslavuje se s velkou radostí a nadšením po celé Indii, ale také v mnoha jiných hinduistických komunitách na světě. Koná se každý rok na přelomu února a března, v závislosti na lunárním kalendáři.

Holi je oslavou vítězství dobra nad zlem, příchodu jara a konce zimy. Během Holi se lidé všech věkových kategorií a společenských vrstev spojují a slaví spolu bez ohledu na kastu, vyznání či pohlaví. Hlavní atrakcí je bezpochyby hra s barvami, během které se lidé navzájem posypávají barevným práškem a polévají vodou. Ulice a lidé se tak přemění na živou duhu barev.

Barevný prášek a tančící lidé.
Barevný prášek a tančící lidé.

Festival vás obklopí smíchem a tancem, přidáte se k průvodu, kde lidé nesou sochy bohů a bohyň, a necháte se unášet rytmy dholaků a bubnů. Ochutnáte tradiční pochoutky jako gujiya (sladké pečivo plněné sušeným ovocem) a thandai (chlazený nápoj s mandlemi a kořením) a zapomenete na všechny starosti.

Ženy s barevným práškem na tvářích.
Ženy s barevným práškem na tvářích.

TIP CK SEN: Pokud chcete, aby na vás barvy opravdu zazářily, oblečte si bílé tričko, případně přijeďte v bílém od hlavy k patě. Doporučujeme zvolit oblečení, které vám nebude líto vyhodit, i když je dost možné, že si jej z festivalu odnesete domů jako netradiční vzpomínku.

Horkovzdušné balóny v Gatineau.
Horkovzdušné balóny v Gatineau.
<
>
Indický festival Taj Mahotsav.Obrovský, barevný lampion na Filipínách..
Všechny články autora

Pavel Fellner

Průkopník našich cest do Indonésie a Polynésie. Několikrát absolvoval cestu kolem světa, průvodcuje jižní Ameriku, Barmu, Thajsko, Indii, Čínu, Tibet, Nepál, Bhután, Etiopii, Keňu, Tanzanii, Namibii, JAR...., miluje Stolové hory ve Venezuele, koupe se s tučňákama na Antarktidě a vyběhne na každou sopku, kterou spatří. Bohém s odbornými znalostmi z řízení a marketingu si na zájezdech vychutnává každý moment. Okouzlí Vás nejen dojemnou hrou na klavír, vědomostmi, ale i talentem zorganizovat věci tak, abyste si vaši dovolenou dokonale užili. Velmi dobře vaří a v restauraci vám rád pomůže najít přesně to víno, na které máte chuť. Z dovolené, kde vás provází, se vám nebude chtít odejít.


Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole