Pevnost ve městě Ouarzazate

Maroko - základní informace, tipy a rady na cestu

ÚvodDoklady a vízaZásuvky a internetPočasíStručný slovník Zajímavá místaCo s sebouBezpečnostOčkování

ZÁKLADNÍ ÚDAJE O MAROKU

  • Oficiální název země: Marocké království (arabsky Al-Mamlaka al-Maghribiya)
  • Hlavní město: Rabat
  • Největší město: Casablanca
  • Nejvyšší bod: Mount Toubkal (4 167 m)
  • Vznik státu: 2. 3. 1956
  • Státní zřízení: konstituční monarchie s parlamentním systémem
  • Rozloha: 710 850 km² 
  • Počet obyvatel: 37 840 000 (k roku 2023)
  • Hustota zalidnění: 85 obyv./km²
  • Etnické skupiny: Arabové, Berbeři, lidé Gnawa, Evropané (bílí Maročané), Židé, subsaharští Afričané
  • Náboženství: islám, křesťanství, judaismus a bahaismus
  • Hlavní jazyky: marocká arabština a berberština, francouzština, angličtina a španělština
  • Měna: marocký dirham (MAD)
  • Časové pásmo: UTC +1, během letního času je v Maroku o 1 hodinu méně než v ČR, v zimě je čas stejný v obou zemích (v Maroku se nemění letní a zimní čas)
  • Celostátní tísňová čísla: policie – 19 nebo 190, hasiči a rychlá lékařská pomoc – 15, nehody/ambulance – 150, královské četnictvo – 177, lékařská pohotovost – 141
  • Mezinárodní předvolba pro Maroko: +212
  • Volání z Maroka do ČR (na mobil): zadejte 00 + 420 /mezinárodní kód pro ČR/ + devítimístné telefonní číslo na mobil

PROČ NAVŠTÍVIT MAROKO?

Maroko se sice rozkládá v Severní Africe, od Evropy je však coby kamenem dohodil. Tato snadno dostupná exotická destinace fascinuje každoročně desítky tisíc turistů z celého světa pro své rozmanité přírodní scenérie, zajímavý kulturní mix i nespočet historických památek. Ať už se tedy budete slunit na plážích podél Středozemního moře a Atlantského oceánu, vystoupáte na vrcholky tamějších pohoří, zatoužíte po pouštním dobrodružství, anebo se vydáte po stopách dějin Maroka ve čtyřech císařských městech Marrákeš, Fes, Meknes a Rabat, nikdy neuděláte chybu. V každém okamžiku prožijete něco výjimečného a nezapomenutelného. To ale není zdaleka vše. Tato oblíbená turistická destinace nabízí daleko více! Nechte se strhnout pro Maroko, nebudete litovat!

Několik dalších přesvědčivých důvodů, proč navštívit právě Maroko:

  • Dopřejete si luxusní pokrmy! Marocké jídlo je nejen chutné díky voňavému koření a kvalitním surovinám, ale představuje i pastvu pro oči. A vzhledem k tomu, že se země rozkládá těsně pod Středozemním mořem, obsahuje její kuchyně podobně zdravé ingredience, jako je tomu např. v Itálii, Řecku nebo Španělsku. Ochutnat musíte zcela určitě výtečné marocké olivy, pečenou zeleninu anebo grilované čerstvé sardinky! Bez povšimnutí ovšem nesmí zůstat ani sladké a šťavnaté ovoce, jako třeba broskve, pomeranče, třešně nebo datle a fíky! 
  • Seženete ty nejunikátnější a nejkrásnější suvenýry. Marocké trhy zvané „souky“ jsou velmi populární a koupit na nich můžete například čajové soupravy, barevné lucerny, aromatické koření anebo kvalitní arganový olej. Lepších cen za zboží pak můžete docílit vhodným smlouváním s prodejci. 
  • Poznáte přátelskou povahu Maročanů. Jejich pohostinnost a přívětivost pocítíte doslova na každém kroku. Mnoho lidí žijících v Maroku také rádo konverzuje o všem možném, a tak se snadno dozvíte zajímavé informace o jejich kultuře a obecně zemi. Někteří tamější obyvatelé však mohou být plaší, proto je na místě zdvořilý a opatrný přístup se špetkou vtipu a trpělivosti. 
  • Užijete si po většinu roku příjemné slunečné počasí. Pokud zvažujete dovolenou v Maroku, něco jako „špatný čas“ pro návštěvu této krásné země neexistuje. Kromě občasných dešťů na severu Maroka je klima nanejvýš příznivé, a tak se tu ohřejete v kterékoliv období. V červenci a srpnu však bývají teploty dosti vysoké (léta jsou obecně horká a suchá), proto je lepší si vybrat jiné měsíce pro návštěvu. 
  • Neutratíte horentní sumy. Maroko je totiž poměrně levnou destinací. Záleží ale samozřejmě na tom, jaký komfort preferujete. V zemi tak natrefíte nejen na klasické „baťůžkáře“ ale i na turisty, kteří si dovolenou užívají v naprostém luxusu. 

KDY MAROKO NAVŠTÍVIT?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Maroka je buďto jaro (od poloviny března do května) anebo pak podzim (září a říjen). Počasí je v tento čas teplé a příjemné. V zimě totiž bývá chladněji – v některých oblastech můžete dokonce natrefit i na sněhovou pokrývku. Marocká léta se zase nesou ve znamení spalujícího horka. Avšak pobřežní oblasti Maroka a oblast kolem pohoří Vysoký Atlas lze navštívit po celý rok díky přijatelnému klima. TIP: Pokud budete chtít strávit dovolenou v zemi během Ramadánu, počítejte s tím, že tento islámský svátek může do značné míry ovlivnit dopravu. Data jeho konání jsou každý rok jiná, proto si je před cestou zkontrolujte. 

Maroko na jaře (březen až květen)

Plánujete dovolenou v Maroku za účelem poznávání památek? Pak je ideálním obdobím jaro. Během března, dubna a května se totiž teploty v zemi pohybují v maximech kolem 20 až 23 °C – to může být komfortnější například na pěší túry, návštěvy muzeí a atrakcí anebo pro gastronomickou turistiku. Marocká jídla jsou zkrátka neodolatelná! Koupání během jarních měsíců naopak nebývá příliš pohodlné, neboť teplota oceánu se pohybuje pouze okolo 19 °C. 

Maroko v létě (červen až srpen)

Letní počasí v Maroku ovlivňuje tzv. Azorská anticyklóna. Proto bývá v toto období poměrně horko a sucho. Teploty razantně stoupají na většině území s výjimkou pobřežních oblastí na jih od města Casablanca. Během června, července a srpna také začíná „plavková sezóna“, tedy pobyt u moře je v tento čas ideální. Počítat však musíte s pomalu se oteplujícími vodami Atlantiku i vysokými vlnami. Vody kolem Středozemního moře jsou ovšem klidnější. Na teploměrech pak v létě naměříte v maximech mezi 26 až 29 °C.

Maroko na podzim (září až listopad)

Začátek podzimu s sebou přináší stále velmi vysoké „letní“ teploty – zejména ve vnitrozemí. Pobřežní oblasti pak mají přívětivější klima díky ochlazujícímu vánku. V říjnu je nutné počítat s tím, že vody se ochlazují a plavání už nemusí být tolik komfortní. To ale nahradí jednoduše nespočet vyhřívaných bazénů. Pakliže jste spíše aktivnější typ a rádi poznáváte kulturu a historii dané destinace, právě podzim vám nadělí dokonalé klima k brouzdání mezi marockými památkami. Teploty v Maroku se během září, října a listopadu pohybují v maximech mezi 21 až 27 °C.

Maroko v zimě (prosinec až leden)

Marocké zimy jsou vlhké a studené vlivem mořského vzduchu hnaného cyklony ze severu a severozápadu. Chladné klima však čas od času přeruší horký tropický vzduch – jen pro zajímavost: V Casablance byly ve stejný den (během různých let) zaznamenány „zimní“ teploty mezi 36 °C až -3 °C. Počítat musíte během zimního období v Maroku i s poměrně zamlženými dny vlivem zvýšené vlhkosti. Také mějte na paměti, že mnoho levnějších hotelů nedisponuje topením. Ty luxusnější jsou ale dobře vybavené. Během zimy se pak v zemi rozhodně neobejdete bez nepromokavé bundy, neboť deště jsou v tento čas poměrně časté. Na teploměrech naměříte v maximech 17 až 18 °C, minima sahají nejčastěji k 8 °C. 

Unikáty a kontrasty, které na cestách Marokem můžete najít a zažít

Rozpálená Sahara i lyžařská střediska

Stát na zasněžených horách Atlasu a dívat se odtud na největší suchou poušť světa, kudy procházejí karavany velbloudů ... Nebo naopak, sedět na velbloudu na Sahaře, a tak obdivovat zasněžené hory, kde se lyžuje. Není asi mnoho zemí, které se mohou pochlubit něčím tak spektakulárním, ale právě v Maroku takový zázrak zažijete a uvidíte!

Jeden den procházíte přes rozpálenou Saharu a druhý den zapínáte mačky, a o pár chvil později vzdorujete pravé africké sněhové vichřici v pohoří, které se může pyšnit nejvyšším vrcholem až 4 165 metrů. Šílený, ale nádherný kontrast dvou různých světů, který v tomto případě naleznete v jediné zemi, jen několik kilometrů od sebe!

Moderní ulice i žijící středověk

Moderní obchodní centra s nejrůznějšími světovými značkami a řetězci, při nich barevně osvětlené fontány i palmy, které zkrášlují rozlehlé místní ulice. A jen nedaleko toho, svět zvaný medína – tajemný labyrint uliček, starý přes tisíc let, ukrývající se za starými hradbami, kde se jako by zastavil čas. Můžete zde vidět různá řemesla a proces jejich výroby, který se zde za poslední století věru velmi nezměnil. Dva zcela odlišné světy s rozdílnou atmosférou a duší v jednom městě. I takový kontrast na vás v marockých městech čeká!

Afrika, Orient i Evropa

Přestože Maroko je svébytný stát, zcela na severu černého kontinentu, stále jsme v Africe a občas i zde ochutnáte její typickou příchuť. Zejména na opravdu šíleném náměstí Jama al-Fnaa pocítíte pravého afrického ducha, ten příjemný chaos a neskutečnou pestrost barev. Vždy vás potěší prodejce s originálními africkými maskami, či jinými unikátními suvenýry.

Zároveň jsme však v Maroku jen kousek od Evropy. A je pochopitelné, že Evropané, zejména Francouzi, zde za ty desetiletí okupace také zanechali svou výraznou stopu a vliv. Stačí se projít Casablankou, pod kovovými balkónky půvabných bílých budov, postavených ve francouzském stylu art deco. Nebo navštívit horské městečko Ifran ve Středním Atlase, které působí tak mimo Afriku, že se už na některých "alternativních" stránkách objevil jako důkaz, že už i v evropských Alpách se staví mešity. A samozřejmě do toho výrazná chuť Orientu, arabského a muslimského světa. Maroko je prostě jedinečným střetům všech těchto světů.

Moderní člověk i nomád z pouště

V Casablance člověk v slušném obleku, s vázankou a s kufříkem v ruce rychle běží na místní tramvaj, aby přišel včas do své kanceláře. Nic zvláštního, co by nebylo možné vidět i u nás. Mezitím si ve stejné zemi, ve stejném čase na druhé straně Atlasu místní nomádka pomalu rozkládá na poušti svůj typický nomádský stan. Žádná elektřina ani vodovodní kohoutek, jen pár hrnců, které složí ze svého oslíka či velblouda a několik pobíhajících koz, které tvoří živobytí rodiny. I takový diametrálně rozdílný umí být život v Maroku – jakoby ze dvou světů a úplně jiných období lidských dějin. 

Islám i liberální prozápadní smýšlení

Muslimské země jsou obecně výrazně konzervativního charakteru, to je dobře známé. Maroko se dá vnímat nejen jako nejliberálnější arabsko-muslimská země, ale dokonce za jednu z nejliberálnějších zemí vůbec. I když některé věci, oficiálně povolené nejsou, ale fungují zde! Klasicky se opít v baru nebo si nějaký alkohol skočit koupit do místního Carrefouru, pak jít někam na moderní disco, kde občas chodí hrávat i světoví Dji, cítit vůni hašiše, který je pro Maroko opravdu typický a k tomu ještě odolávat vábení místních žen ... to rozhodně nezní jako obrázky ze života muslimské země, ale Maroko v sobě skrývá i tento svět.

KDE NAJÍT TURISTICKÉ INFORMACE

Jako turisté můžete v Maroku vyhledat hned několik turistických kanceláří nebo návštěvnických center, kde získáte více informací o konkrétní destinaci anebo turistické památce/atrakci. Níže uvádíme některé z nich:

  • Moroccan National Tourist Office: Marocká národní turistická kancelář se sídlem v Rabatu (na adrese Rue Zellaqua Angle Rue Oued Al Makhazine) vám poskytne komplexní informace o jednotlivých oblastech Maroka. Otevírací doba je od pondělí do pátku v čase 8:30 až 16:30. Více informací získáte i na oficiálních webových stránkách.
  • Visit Marrakech Morocco (Conseil Régional du Tourisme de Marrakech): turistické informační středisko v Marrákeši (na adrese Rue Cadi Ayad, N°42, appt 4 Imm Jnane Atlas Guéliz). Otevřeno mají od pondělí do pátku v čase 8:30 až 16:30. Informace o městě najdete i na oficiálních webových stránkách turistického informačního střediska. 
  • Infos Tourisme d'El Jadida: turistická informační agentura se sídlem v centru El Jadida (najdete na adrese Avenue mohamed VI, Numero 1). Otevírací doba je od pondělí do soboty v čase 8:00 až 17:30. Více informací se také dočtete na oficiálních webových stránkách.
  • Regional Tourism Council, Agadir Souss Massa: turistické informační středisko v Agadiru (najdete na adrese Imm Chambre de Commerce d'Agadir, Av. Hassan II). Otevírací doba je od pondělí do pátku v čase 8:30 až 16:30. Více informací se také dočtete na oficiálních webových stránkách.

STÁTNÍ SVÁTKY 

  • Nový rok (Rās lʿām): 1. ledna
  • Vyhlášení Dne nezávislosti (Taqdīm watīqat lʾistiqlāl): 11. ledna
  • Nový rok Amazigh (Yennayer): 12. ledna
  • Svátek práce (ʿīd ššuġl): 1. května
  • Oslava trůnu – připomínka dne nástupu krále na trůn (ʿīd lʿarš): 30. července
  • Den Oued Ed-Dahab (Ḏikrat wād ddahab): 14. srpen
  • Den revoluce (Ṯawrat lmalik wa ššaʿb): 20. srpen
  • Den mládeže – oslava narozenin Jeho Veličenstva Mohammeda VI. (ʿīd ššabāb): 21. srpen
  • Výročí Zeleného pochodu (ʿīd lmasīra lẖadraʾ): 6. listopadu
  • Den nezávislosti/Národní den Maroka (ʿid lʾistiqlal): 18. listopadu
  • Islámský nový rok (Fātiḥ muḥarram): Muharram 1 – datum je pohyblivé
  • Narozeniny proroka Muhammada (ʿid lmawlid): 12. a 13. Rabi' al-awwal – datum je pohyblivé
  • Eid al-Fitr (ʿid ssġīr): 1. a 2. Shawwal – datum je pohyblivé 
  • Eid al-Adha (ʿid kbīr): 10.  a 11. Dhu al-Hijjah – datum je pohyblivé

FLORA A FAUNA 

V Maroku pocítíte neskonalou pestrost nejen ve městech, ale i při procházce tamější přírodou. Země se totiž pyšní více než čtyřiceti různými ekosystémy, z nichž některé jsou označeny jako národní parky nebo rezervace.Středomořskou vegetaci včetně cedrů, borovic, tújí a dubů je možné spatřit na severozápad od horských oblastí. Na jihovýchod od pohoří se pak nachází pouštní step s vřesy a trsovitými trávami. V jihozápadní pobřežní části Maroka zase hojně rostou například argánie trnité anebo jujuby. Natrefit v zemi však můžete i na řečíky pistáciové (plodí pistácie), jahodníky, četné druhy jalovců, odolné polotrávy a datlové palmy či ty zakrslé. ZAJÍMAVOST: Maroko je také známé tím, že se v něm hojně pěstuje zelenina ale i ovoce – více jak 40 % Maročanů pracuje v zemědělství. Na marocké půdě se daří nejvíce rajčatům, fazolím, feferonkám, cuketám či citrusům. 

Jen pro představu – nejvyšší vrchol pohoří Atlas je vysoký 4 167 metrů, kdežto třeba plážové město Agadir leží v nadmořské výšce 23 metrů. S výškovým rozdílem něco přes 4 kilometry je tedy zřejmé, že marocká flora nabídne úžasnou rozmanitost. 

Maroko je také domovem velkého množství zvířat. Fauna je v zemi skutečně pestrá – savců zde žije asi 105 druhů, ptačí říše zase čítá více jak 200 druhů. A jaká zvířata můžete spatřit v marocké přírodě konkrétně? Například marocké stromové kozy (pasou se na stromech), leopardy, šakaly, antilopy, divoká prasata, lišky obecné, pouštní rysy, velbloudy, hyeny, gazely či makaky. Z ptáků jsou nejvýraznější orli, supi, káňata, luňáci nebo čápi. Plazy pak zastupují třeba krokodýli, želvy, chameleoni, hadi a ještěrky. Opomenout však nemůžeme ani mořskou zvěř zahrnující delfíny či sviňuchy. Velmi ohroženým zvířecím druhem v Maroku je krom jiného tuleň středomořský.

ETIKETA A KULTURA 

Maročané jsou obecně velmi pohostinní a tolerantní lidé. A i přesto, že je většina z nich nábožensky založená, nedělají si z ničeho těžkou hlavu. Jako turisté byste však měli mít na paměti, že není záhodno jakýmkoliv způsobem znevažovat víru tamějších obyvatel – zejména pak těch starších a konzervativnějších. Respekt k místní kultuře a dodržování etikety vám zajistí vřelý přístup kdekoliv se ocitnete. Proto se, pokud možno, řiďte těmito radami:

  • Vyvarujte se veřejným projevům náklonnosti vůči svému protějšku. 
  • Oblékejte se skromně a konzervativně – zejména pak ve venkovských oblastech. Dobrým vodítkem ke zjištění vhodného outfitu je pozorování místních. Snažte se tedy odívat obdobně jako Maročané. Neodhalujte příliš, jinak můžete pohoršit veřejnost. 
  • Když vás někdo z Maročanů pozve k sobě domů na oběd nebo večeři, počkejte před stolováním na to, až hostitel jídlu požehná a řekne „bismillah“ (ve jménu Boha). A až sníte své jídlo na talíři, vždy vyčkejte, než vám hostitel nadělí další porci. 
  • Pokud budete stolovat v příbytku místních obyvatel, můžete si povšimnout, že k jezení se spíše používá pravá ruka nežli příbor. Levá ruka slouží podle muslimů k hygieně na toaletě. V ideálním případě tedy stolujte tak, jako Maročané. Před konzumací si nezapomeňte umýt ruce. 
  • Jakmile dostanete pozvánku k návštěvě od Maročana, je slušností vzít s sebou nějaký dárek v podobě sladkého pečiva, čaje, cukru anebo i masa (po domluvě do chudších rodin např. živé kuře). U dveří hostitele je pak zvyklostí se zouvat. 
  • Spropitné je v Maroku slušností v restauracích, kavárnách či hotelech. Vhodné je i pro průvodce nebo obsluhu čerpací stanice. Taxikáři dýško neočekávají, ale ocení ho. Dává se obvykle 10 až 15 % ze služby/útraty.
  • Na dovolené v Maroku mějte také na paměti, že do většiny mešit nesmíte vstoupit, pokud nevyznáváte islám. Výjimkou je např. mešita Almohad ve městě Tin Mal (v pohoří Vysoký Atlas), a dále pak mešita Hassana II. v Casablance. Stejně tak se vyhněte nabíleným kopulím/hrobkám svatých, kterým se v Maroku říká koubbas. Muslimové je považují za posvátná místa. 
  • Pokud cestujete do Maroka v období Ramadánu, vyvarujte se jezení a pití na veřejnosti. V moderních restauracích – daleko od místních se však můžete stravovat bez omezení.
  • K přivolání kohokoliv pak nepoužívejte ukazováček (v Maroku je to neslušné) – nahraďte toto gesto dlaní nasměrovanou dolů.
  • Na trzích zvaných souks s Maročany smlouvejte o ceně za zboží. Obecně platí tato pravidla: vaše první nabídka by měla být ve výši 50 % z původní ceny a nikdy byste neměli nic kupovat za více jak 70 % z původní (obvykle nadsazené) ceny. Pakliže nedostanete od prodejce rozumnou nabídku, nejste nuceni nic kupovat a můžete odejít. Berte však celý tento proces jako zábavu a buďte zdvořilí.
  • Nikdy nezesměšňujte nebo nijak nehaňte marockého krále ani jeho rodinu. 
  • Před fotografováním se nejprve optejte místních, zda si pár snímků můžete skutečně udělat. Mějte také na paměti, že je nezákonné fotit vojenské či policejní budovy.

TOP TIPY PRO CESTOVATELE 

Maroko uspokojí všechny typy cestovatelů, co se týká vyžití. Nezapomenutelnou dovolenou si tak užije nejen milovník architektury a historie, ale i ten, kdo dá přednost tradičním lázním hammam (populární jsou zejména v Marrákeši a Fesu), nakupování, povalování na pláži, pěší turistice do hor anebo brouzdání po saharských pouštních dunách. Ať už jste dobrodruh, gurmán, nadšenec do adrenalinu nebo požitkář, inspirujte se venkovními i vnitřními aktivitami, díky kterým se v Maroku obohatíte o skvělé zážitky!

OUTDOOROVÉ AKTIVITY

  • Vydejte se na pěší túru a zdolejte vrchol Mount Toubkal. Nejvyšší hora severní Afriky známá též jako Jebel Toubkal je vysoká 4 167 metrů a každoročně láká celou řadu nadšených a aktivních turistů. Pokud se i vy vydáte na tento náročnější trek, počítejte s cestou, která vám zabere tam i zpět asi dva dny. V oblasti na vás bude působit také vyšší nadmořská výška, jež může výšlap komplikovat zejména citlivějším osobám. Během túry se pak nesetkáte s úseky, kde by bylo nutné lézt, ale půjdete po poměrně strmých oblastech /suťových svazích. Jakmile ale vystoupáte úspěšně na vrchol, budete odměněni úchvatnými výhledy na okolní přírodu!
  • Relaxujte na pláži v Agadiru. Toto marocké město je hlavním a také velmi vyhledávaným plážovým letoviskem. Většina zdejších hotelů nabízí svým zákazníkům dokonce soukromé úseky pláže. Aktivit se tu nabízí nespočet – můžete například propadnout jachtingu, windsurfingu, plachtění anebo potápění!
  • Proleťte se nad Marrákešem horkovzdušným balonem! Tenhle zážitek se vám vryje hluboko do paměti. Buďte volní skoro jako ptáci a kochejte se marockou přírodou, rudými pláněmi, pouští, dramaticky vyhlížejícími horskými vrcholky anebo západem slunce. Lety trvají obvykle jen jednu hodinu a jsou spojené s následnými výlety, snídaněmi v palmových hájích anebo jízdami na velbloudech a čtyřkolkách. Vyberte si to, co je podle vašeho gusta.
  • Svezte se na koni podél pláže. Až budete znaveni vodními radovánkami anebo poznáváním marockých památek, užijte si relaxaci a perfektní výhled z koňského hřbetu. Nejlepší prožitek z této aktivity budete mít večer např. při západu slunce. Vyrazit můžete třeba z přístavního města Essaouira (As-Sawíra). 

Maroko však nabízí i jiné možnosti outdoorových aktivit. Vsadit můžete třeba i na golf v Marrákeši, Rabatu, Tangeru, Agadiru anebo na rybolov s místními obyvateli! Skvělými lokalitami jsou Ifrane, Azrou, Khenifra či Ouirgane. 

INDOOROVÉ AKTIVITY

  • Naučte se vařit pravý marocký tažín. Pokud zrovna počasí nebude přát, můžete absolvovat jeden z mnoha zajímavých kurzů vaření v Maroku. Díky němu objevíte kouzlo chutí národního jídla Maročanů – kterým je právě tažín. Ten se vaří velmi pomalu v kameninovém hrnci ze zeleniny a (obvykle) jehněčího masa. 
  • Navštivte marocké památky. Ukrýt se před deštěm, prudkým sluncem nebo jinou nepřízní počasí můžete také při prohlídkách mešit, paláců, muzeí či jiných turistických atrakcí. Za návštěvu jistě stojí mešita Hasana II. v Casablance (i pro nemuslimy), extravagantní palác z 19. století Bahia Palace a Vlastivědné muzeum Dar Si Said v Marrákeši anebo Mauzoleum Mohameda V. a Královský palác v Rabatu. 
  • Vyrazte za nákupy na tržnici v Agadiru. Ať prší, je větrno, nebo slunce pálí, na tradičním a autentickém souku El Had ve městě Agadir se ocitnete v jiném světě. Tento trh je v Maroku největší a obsáhne až 6 000 obchůdků s kořením, ovocem, suvenýry, koženými výrobky, nábytkem či oblečením. Odsud nebudete odcházet s prázdnou! A k osvěžení vám tu poslouží i chutný marocký čaj z máty. 
  • Pokoušejte štěstí a zajděte si do kasina. Možná by vás ani nenapadlo, že v Maroku můžete zavítat i do mnoha kasin a zahrát si poker, ruletu nebo třeba blackjack. I to je jedna z možností, jak strávit odpoledne nebo večer mimo venkovní prostory. A jaká kasina konkrétně navštívit? Zkuste třeba Le Grand Casino de la Mamounia v Marrákeši, Atlantic Palace Casino v Agadiru nebo Casino de Tanger v Tangeru. 

TOP festivaly

  • Yennayer (Amazigh New Year): festival přírody, který se koná 12. a 13. ledna především v oblastech osídlených Berbery – kolem pohoří Atlas. Je také začátkem zemědělského roku.
  • Festival mandlového květu (Almond Blossom Festival): koná se obvykle druhý týden v únoru v marocké vesnici Tafraoute na počest proměny krajiny při každoročním rozkvětu mandloňových květů. Během festivalu se také představují kulturní tradice Amazighů (Berberů), hraje hudba či se prodávají nejrůznější mandlové dobroty. 
  • Mezinárodní festival nomádů (International Nomads Festival): tento bezplatný festival konající se pod širým nebem (ve vesnici M’Hamid El Ghizlane v údolí Draa) je multikulturní oslavou všech rozmanitých afrických nomádských kultur. Propuká každý rok v dubnu a užít si na něm můžete mnoho veselé hudby, tance nebo rozhovorů o nomádské kultuře.
  • Ramadán: není tak úplně festivalem, ale pro muslimy má velký význam. Jedná se o měsíc každodenního půstu – obvykle vychází na přelom března/dubna nebo dubna/května. Během tohoto „svatého měsíce“ ulice utichnou, a i obyvatelé jsou utlumenější. Turisté se postit nemusí, jen by měli z morálních důvodů respektovat islámské tradice a nejíst, nepít a nekouřit na veřejnosti.
  • Eid al-Fitr: jedná se o islámský festival, který představuje ukončení Ramadánu – termín se tedy liší podle posledního data svatého postního měsíce. Lidé po měsíci půstu zhruba dva dny slavnostně hodují, radují se, užívají si života. V tomto období je vhodné přijít na pozvání do marocké rodiny a užít si jedinečné komunitní setkání. 
  • Fez Festival světové duchovní hudby (Fes Festival of World Sacred Music): tento hudební festival se obvykle koná po dobu deseti dní na začátku června v marockém městě Fez. Zahrnuje koncerty, hudební vystoupení muslimů a křesťanů z celého světa či debaty.
  • Eid al-Adha: islámský svátek/festival, který je známý také jako Svátek oběti. Připomíná ochotu Abrahama obětovat syna Bohu. Všichni muslimové se setkávají s rodinou a přáteli, poráží kozy nebo ovce, vaří chutná jídla, hodují a baví se. Pokud cestujete v červnu, červenci nebo srpnu do Maroka, pravděpodobně dostanete pozvání do rodiny na toto oslavné setkání – termín se každý rok liší. Svátek se slaví zpravidla tři až čtyři dny.
  • Milad un Nabi/Mawlid: tento islámský svátek/festival připadající na září, říjen nebo listopad (termín se každý rok liší) je dvoudenní oslavou narození proroka Mohameda a pojí se také s výzdobou mešit anebo s otevřením stánků, ve kterých se prodává nejrůznější občerstvení a řemeslné výrobky. 

TOP muzea 

  • Dar Si Said Museum: Vlastivědné muzeum poblíž Marrákeše je jedním z nejkrásnějších v Maroku. Návštěvníkům nabízí pohledy na marocké umění, artefakty, řemesla anebo starožitné předměty z 19. století. Budova samotná má unikátní architekturu – najdete v ní například místnosti s keramickými dlaždicemi či koberci. K muzeu pak patří i překrásná zahrada, kde jsou pěstovány citrusové stromy. Z centra Marrákeše se sem dostanete asi za hodinu. Otevřeno zde bývá od pondělí do neděle (kromě úterý) v čase 10:00 až 18:00.
  • Rabat Archaeological Museum: Archeologické muzeum v samém srdci Rabatu patří mezi zdaleka ty nejlepší v Maroku. Pochlubit se totiž může rozsáhlou sbírkou uměleckých děl, historických artefaktů a předmětů z různých období včetně paleolitu. V muzeu se krom jiného informujete o kompletních dějinách Maroka a proniknete také do jeho kulturní rozmanitosti. Otevřeno zde bývá od pondělí do pátku (kromě úterý) v čase 9:00 až 16:00.
  • Musée Berbère Jardin Majorelle: pokud se ocitnete v Marrákeši, zcela určitě zavítejte do klidné oázy plné zeleně, kterou je Zahrada Majorelle. Na tomto okouzlujícím místě (které v roce 1980 zachránili Yves Saint Laurent a Pierre Bergé před zničením) se dnes můžete zaposlouchat do zurčících potůčků anebo se kochat exotickými květinami a fontánami. Opomenout byste však neměli ani tamější Muzeum berberského umění, které sídlí v bývalém ateliéru francouzského umělce Jacquese Majorelleho. V komplexu zahrady naleznete mimo jiné i kavárnu a obchod se suvenýry a jinými tradičními produkty. Otevřeno je zde každý den od 8:00 do 18:30.
  • Mohamed VI Museum of Modern and Contemporary Art: Muzeum moderního a současného umění Mohameda VI. se nachází v Rabatu. Roku 2014 jej otevřel veřejnosti marocký král Mohamed VI. Hlavním posláním muzea je nastínění marocké kultury návštěvníkům, které se pojí i s ukázkami kreativních děl dnešních marockých umělců. Otevřeno je v muzeu od pondělí do neděle (kromě úterý) v čase 10:00 až 18:00.
  • Musée des Sources de Lalla Mimouna: pokud máte rádi otevřené prostory, tohle muzeum afrického umění vás dozajista nadchne! Vydejte se do oblasti Ksar Lbour nedaleko marockého města Tinejdad (asi 13 minut autem) a objevujte fascinující artefakty, které po celých 30 let sbíral rodák jmenovaného města Zaïd Abbou. Mezi vystavenými předměty pod širým nebem najdete např. keramiku, textilie, zemědělské nářadí, stavební nástroje, malované modlitební knihy nebo kaligrafické tabulky. Zde budete mít marockou kulturu a její pouštní život jako na dlani. Otevřené je muzeum každý den od 8:00 do 18:00.

TOP pláže 

  • Pláž v Agadiru: město Agadir je jedním z nejznámějších plážových letovisek v Maroku. Zejména turisté z Evropy sem míří za vodními radovánkami a sluncem, neboť zmíněná lokalita má pohodovou atmosféru a k tomu není předražená. Oblast pro relaxaci na zlatavém písku si v podstatě můžete vybrat kdekoliv – pláže totiž lemují celé centrum města. Když však zatoužíte po blízkosti restaurací či kaváren a zároveň klidu od davů lidí, zavítejte na soukromou pláž Palm Beach anebo Sunset Beach. 
  • Pláž Legzira: tato pláž je vhodná pro všechny, kteří upřednostňují malebnější lokality. Najdete ji asi 10 km severně od saharského přístavu Sidi Ifni. Zdejší západy slunce jsou nejkouzelnější a stojí za to je zvěčnit na foto snímku! Na pláži vás uchvátí nejen dramaticky vyhlížející skalní útvary ale i ticho (kromě šumu vln) a samota. Počítejte také s tím, že v okolí je jen málo restaurací, proto si s sebou vezměte občerstvení na piknik.
  • Pláž v Oualidia: pokud nejste zrovna dobrým plavcem, obáváte se prudkých vln, anebo cestujete do Maroka s dětmi, je tato oblast skvělou volbou ke koupání. Pláž se totiž stáčí kolem chráněné laguny, a tak jsou zde vody mnohem klidnější než v jiných letoviscích u pobřeží Atlantiku. V oblasti se také přímo nabízí vodní sporty. Během července a srpna ovšem počítejte s vyšší kumulací lidí, neboť tato pláž je velmi oblíbená i mezi marockými rodinami. A až se nabažíte koupání, můžete popojet zhruba 186 km do skvostného Marrákeše a poznávat památky.
  • Pláž v Moulay Bousselham: v malebném marockém městě Moulay Bousselham natrefíte na pláž ve tvaru jakési písečné kosy. Mezi místními je velice oblíbená, a tak zde očekávejte příliv lidí zejména v srpnu. Toto místo je spíše vhodnější k opalování než plavání (pro nezkušené plavce a děti) – zdejší pobřeží je totiž známé silnými přílivy. Lidé sem obecně jezdí spíše za přírodou. Kochat se tu tedy můžete např. ptáky stepujícími v laguně a bažinách v nedalekém Národním parku Merja Zerga. 
  • Pláž Achakar: asi 15 km severně od rušného marockého města Tanger spatříte fascinující písečný pás, který doslova svádí k relaxaci na sluníčku i ke koupání. Tato příjemná pláž s hutným zlatavým pískem a svažitými zelenými kopci lemuje známý útes/mys Cap Spartel (zde je také muzeum), kde se mísí vody Středozemního moře s Atlantikem. V rámci plážového odpočinku máte slunečníky k dispozici zdarma a v místě se nachází i plážová kavárna. Pakliže se ocitnete na této pláži, určitě se vydejte na její jižní konec a navštivte populární Herkulovy jeskyně (dle legendy zde míval domov známý Bůh Herkules).

Aktivity zdarma

  • Toulejte se marockými medinami. Procházky vás nebudou stát vůbec nic! Medina je historická část města, často se spletitými, úzkými a dlážděnými uličkami – bývá též obehnána hradbami. Nejlepší mediny v Maroku najdete například v těchto městech: Chefchaouen (zde si přijdou na své milovníci pudrově modré barvy – tamější medina je do ní zahalená v podstatě celá) a Marrákeš (medina se soustředí kolem náměstí Djemaa el-Fna). 
  • Navštivte tradiční ksar Aït Benhaddou. Jedná se o opevněnou vesnici pískového zabarvení, jejíž stavby byly kdysi dávno zhotoveny z udusané hlíny, dřeva, hliněných cihel a vepřovic. Díky jedinečnému vzhledu získala tato volně přístupná vesnice slávu v mnoha filmech, jako např. v Gladiátorovi nebo v Ježíšovi z Nazarethu. Zapsána je mimo jiné i v UNESCO a najdete ji v údolí Ounila (provincie Ouarzazate). RADA NA CESTU: při příjezdu do vesnice vás nejspíš budou místní obyvatelé přesvědčovat o nutnosti zaplatit vstupní poplatek – ten se ale oficiálně žádný neplatí. Proto se obrňte a jděte zdarma vstříc zážitkům. Před poznáváním místních zákoutí se však můžete dohodnout s nějakým průvodcem – cenu sjednejte ideálně předem. 
  • Obdivujte pouliční umění. Pakliže zavítáte do malebného a klidného pobřežního města Asilah (leží jižně od Tangeru), můžete se zde projít medinou, která každoročně láká tisíce návštěvníků nástěnnými malbami při příležitosti letního Asilah Arts Festivalu. Program festivalu je však daleko více nabitý! Kromě fascinujících maleb se zde setkáte i s čtením poezie, koncerty anebo s přednáškami. 
  • Prozkoumejte bezplatné památky v hlavním městě Maroka. I při toulkách v ulicích Rabatu můžete něco málo ušetřit. Zdarma lze navštívit například Mauzoleum Mohameda V. nebo Hassanovu věž. Příjemnou procházku pak zažijete ve starobylé a historické části města známé jako Kasbah of Oudaya. Zde také spatříte opevněnou citadelu z 12. století, který bývala kdysi domovem marockých sultánů, andaluských přistěhovalců a arabských kmenů.

TOP výhledy

  • Erg Chebbi: zvlněné červenooranžové moře obrovských písečných dun vás dostane do kolen. Tato fascinující oblast se rozkládá na 28 kilometrech (od severu k jihu) a obsáhne i duny, které dosahují výšky 150 metrů! Nejbližším větším městem je 60 km vzdálený Erfoud, kam se dostanete automobilem asi za 45 minut. Zastavit se však můžete i v menším městečku Rissani, které leží jen 40 km od místního turistického centra Merzouga – toto město je vzdálené od Erg Chebbi jen 8 km.
  • Ouzoudské kaskády (Ouzoud Cascades): asi 150 km od Marrákeše se nachází vesnice Tanaghmeilt, v jejíž okolí můžete natrefit na několik dechberoucích vodopádů ústících do řeky El-Abid. K tomuto fotogenickému přírodního úkazu se zespoda dostanete podél příjemné a stinné cesty lemované olivovníky. A pokud zamíříte na vrchol, spatříte zde asi tucet starých mlýnů, které se stále používají. Ostatně, i v dávných dobách se tu mlelo obilí – o čemž svědčí samotný název kaskády – „Ouzoud“, což znamená v berberštině „akt mletí obilí“.
  • Rajské údolí (Paradise Valley): asi hodinu cesty (35 km) severně od města Agadir se nachází místo, které dělá svému názvu skutečnou čest. Rajské údolí se totiž pyšní malými vodními kaskádami, jezírky, smaragdově zbarvenými vodami, rozmanitou zelení či monumentálními skalami pohoří Vysoký Atlas. Kolem dokola jsou pak rozeseté tradiční berberské vesnice. Vydejte se do této úchvatné přírodní oázy a užijte si nejen nezapomenutelné výhledy a procházky, ale i dokonalý klid!
  • Ifrane: toto město je též nazýváno jako „Marocké Švýcarsko“. A není vskutku divu, neboť je oblastí, kam můžete uniknout před vedry ve vnitrozemí Maroka. Rozkládá se totiž vysoko v horách (na severu země) a nezřídka kdy tu v zimním období napadá sníh. Zde se vám naskytne úžasný pohled na horskou přírodu, která se v zimě proměňuje téměř na říši divů.
  • Pláž Legzira: pokud chcete najít jeden z nejkrásnějších výhledů v Maroku, zavítejte na pláž Legzira. Zde se nejen osvěžíte v příjemných vodách a načerpáte sluneční paprsky, ale také získáte neopakovatelné snímky a vzpomínky. Nejúchvatnější scenérii na tomto místě utváří zvětralé do červena zbarvené skály s fascinujícími oblouky – spatřete je na vlastní oči!

TOP místa na fotografování/Best Instagram spots

  • Musee Dar El Bacha: tohle muzeum v Marrákeši je jakýmsi skrytým klenotem. Budova je totiž sama o sobě také velmi unikátní a dala by se nazvat mimořádným architektonickým počinem. Skvělé fotky zde zhotovíte třeba před barevnými mozaikovými fasádami!
  • Koželužna Chouara ve Fezu: jedinečné snímky na sociální sítě získáte také z teras nad největší a nejstarší marockou koželužnou ve městě Fez. Pod nohama se vám rozprostřou desítky kamenných kádí s barvivy různých odstínů. Odtud se nabarvené a zpracované kožené zboží vyváží do celého světa. 
  • Modrobílé město Chefchaouen a květinová ulička: marocké město Chefchaouen (nebo také Shafshāwan) je samo o sobě dokonale fotogenické. Pokud si však chcete udělat výjimečné či romantické selfie, zavítejte do modré uličky s květináči, na kterou narazíte při procházce po Avenue Hassan II. Kontrast pudrově modré fasády s barevnými květináči a zelení je dokonalý. 
  • Sahara: až budete kempovat v poušti jako praví nomádi, určitě nezapomeňte fotit! Obzvlášť pouštní oblasti Erg Chebbi a Erg Chigaga jsou velmi fotogenické! Jako fotomodel může posloužit kdejaký nevrlý velbloud s průvodcem v modrém berberském hábitu. Samotné nekonečné duny jsou ovšem také dokonalé. Skvělé snímky získáte zejména při západu slunce. 
  • Mešita Hassana II. v Casablance: bezkonkurenční foto snímky získáte také v této mešitě, která je jednou z pouhých dvou, kterou můžete navštívit i jako nemuslimové. Uvnitř se fotografovat smí, a tak toho určitě využijte. Interiér je naprosto senzační. Myslete však na to, že se budete muset před vstupem zout – a tak se vybavte ponožkami, neboť tamější mramorové podlahy jsou skutečně studené. 

TOP trasy pro pěší turistiku

  • Jebel Toubkal: nejoblíbenější pěší túrou v Maroku je ta, která vede k nejvyššímu vrcholu severní Afriky – k Mount/Jebel Toubkal (4 167 m). V létě se můžete na horu vydat například z nedaleké vesnice Imlil (leží asi 1 a půl hodiny jízdy od Marrákeše) – lidé s dobrou kondicí se do cíle dostanou zhruba za dva až tři dny. Počítat však musíte i s riziky vysokohorské turistiky, jako je výšková nemoc, možný úpal či dehydratace. Občerstvit se a připravit na cestu však můžete třeba již na počátku stezky v hotelu Kasbah du Toubkal. Doporučení: pokud lokalitu neznáte a nejste příliš zkušení turisté, najměte si horského průvodce.
  • Vodopády Ouzoud: tento nenáročný jednodenní výlet zvládnou za půl dne i ti, kteří nejsou zrovna zdatnými pěšími turisty. Vodopády se nachází asi 2 a půl hodiny jízdy od Marrákeše a nejblíže jim je vesnice Tanaghmeilt. Automobil lze zaparkovat kousek od vrcholu vodopádů, odkud se můžete vydat buďto vlevo k vyhlídce anebo vpravo na stezku mezi olivovníky, díky které se přiblížíte k padající mase vody. Kochat se lze v okolí i několika starými mlýny. Trasa je obecně snadná a nepotřebujete zde s sebou průvodce. K dispozici jsou v oblasti i obchody či restaurace k občerstvení. 
  • Mount Tidirhine: pokud příliš neholdujete vysokohorské turistice, vsaďte na túru v daleko přívětivějším pohoří Rif. Zde je nejvyšším vrcholem právě Mount Tidirhine s výškou 2 456 m. Výchozím bodem pro výstup je městská čtvrť Ketama (Issaguen). Asi dvanácti kilometrová cesta vám zabere přibližně 3 až 4 hodiny. TIP: Do neznámého terénu nevstupujte sami a raději se dohodněte s místním průvodcem. V oblasti pohoří Rif se totiž vyskytuje mnoho marihuanových plantáží, do kterých není radno z mnoha důvodů zabloudit. 
  • Erg Chebbi: návštěva Maroka není kompletní, pokud aspoň jednou nenavštívíte kus saharské pouště. Nezapomenutelné zážitky si odnesete z túry k oblasti písečného moře dun Erg Chebbi – počítejte s tím, že trvá i několik hodin. Vyrazit lze z nedaleké vesnice Merzouga – nezapomeňte si však přibalit dostatečné množství vody k pití, na hlavu si vezměte přikrývku, namažte se opalovacím krémem s ochranným faktorem a ideálně si najměte místního průvodce!  

TOP MÍSTA MAROKA

Meknes

Fascinující Meknes (UNESCO) si zamilují zejména nadšenci do historie a kultury. V 17. století bývalo hlavním městem Maroka a je jedním ze čtyř císařských měst. Medina v Meknesu pochází dokonce z 9. století. Toto místo není mezi turisty tolik populární, a tak si zde užijete unikátní atmosféru bez davů. Nejvíce zde vyniká dlážděná monumentální brána Bar Mansour, kterou najdete na jižní straně náměstí el-Hedim. Za návštěvu ovšem stojí i Museum of Moroccan Art (Muzeum marockého umění), Borj Belkari Museum of Pottery (Muzeum keramiky Borj Belkari), Mausoleum of Sultan Moulay Ismail (Mauzoleum sultána Moulaye Ismaila) nebo ruiny královské stáje. 

Chefchaouen 

Zdaleka nejmalebnějším místem v Maroku je překrásné město Chefchaouen nacházející se naproti pohoří Rif.Ne nadarmo je označováno za „Modrou perlu Maroka“ – velká část tamějších obydlí je natřena pudrově modrou barvou. Každičká ulička má tak své osobité kouzlo. Jako v pohádce se pak budete cítit zejména ve Starém městě (Old Town), kam míří každoročně davy turistů pro originální fotografie – velmi fotogenické jsou tyto oblasti: Place El Haouta nebo El Asri Street. Pokud se však chcete vyhnout velkému počtu lidí v centru města, vyrazte na procházku brzy ráno. Odpočinout si od davů ovšem můžete i mimo Staré město v některé z příjemných a super levných kavárniček nebo na místních trzích.

Essaouira

Toto okouzlující pobřežní město v Maroku je mezi turisty velmi oblíbené – celá řada z nich sem míří aspoň na jednodenní výlet z nedalekého Marrákeše. Při návštěvě si můžete povšimnout, že je Essaouira ohraničena opevněním, které nechal postavit v 18. století král Mohamed III. – opevnění mělo chránit důležité obchodní centrum. Město (dříve nazývané Mogador) totiž bývalo významnou součástí tzv. karavanních cest, jež sloužily ke směně zboží mezi subsaharskou Afrikou a Evropou. Až se ocitnete na tomto dechberoucím místě, jděte prozkoumat třeba charismatickou medinu (staré město/centrum), která je dokonce zapsána v UNESCO. V oblasti však můžete obdivovat i nespočet argánií trnitých, na nichž se pasou kozy. Je to unikátní podávaná! Nezapomeňte si tyto okamžiky zvěčnit na fotografii.

Pohoří Vysoký Atlas

Pokud budete do Maroka cestovat v letním období, může vám právě pohoří Vysoký Atlas poskytnout aspoň na chvíli oddych od vysokých teplot. V tamějších vyšších nadmořských výškách najdete chladná útočiště a na některých místech dokonce sníh. Vysoký Atlas ovšem není jen o divoké přírodě. V jeho okolí najdete i nespočet berberských vesnic, jež stojí určitě za prozkoumání – například vesnice Imlil či městečko Asni se vám vryjí hluboko pod kůži. Z Imlilu se dokonce můžete vydat na výstup k nejvyššímu vrcholu Maroka, kterým je Mount Toubkal. Podívat se ale jeďte i do oblíbené lyžařské destinace Oukaimeden. 

Agadir

Město Agadir přitahuje pozornost plážových nadšenců z celého světa. A není divu, vždyť tato oblíbená marocká destinace se pyšní až 340 slunečnými dny v roce! Najdete zde nejen luxusní plážové resorty, ale i prvotřídní golfová hřiště, skvělé restaurace a kavárny nebo lázně zaměřené na obnovu zdraví a kosmetiku. Agadir ovšem není jen o lenošení na překrásných plážích. Má co nabídnout i z hlediska památek a historie. Za prokoumání jistě stojí Coco Polizzi Medina, což je starobylá část města s architekturou v typickém berberském stylu. Dechberoucí je i Grande Mosquée d’Agadir (Velká mešita v Agadiru postavená netradičně v modernistickém stylu) nebo Royal Palace (Královský palác). Opomenout byste však neměli ani tamější Souk El Had, což je obrovský trh (možná tak trochu „město ve městě“) se stovkami různých stánků a obchůdků. Zde skvěle nakoupíte suvenýry a ochutnáte ty nejvybranější marocké lahůdky.

Tanger

Toto přístavní město se nachází v Gibraltarském průlivu a je jakýmsi „přechodem“ mezi Evropou a Afrikou. I přesto, že vody kolem je dost, nenajdete tu tak krásné pláže, jako v jiných marockých městech. Za to ale kultura a poznávání památek stojí v Tangeru za to. Pokud navštívíte medinu (staré město/centrum), můžete obdivovat například Phoenician Tombs (Fénické hrobky) anebo fascinující Museum of Moroccan Art in Dar el Makhzen (Muzeum marockého umění v Dar el Makhzen), které bývalo kdysi palácem sultánů. Skvělé marocké pokrmy je pak možné ochutnat na tamějším Berberském farmářském trhu. A pokud se chcete dostat skutečně do „víru města“, zajděte si na Place De France, což je jedno z nejrušnějších míst v Tangeru. Najdete tu mnoho restaurací, kaváren, barů či hotelů.

Další TOP místa Maroka najdete v stati Zajímavá místa Maroka.

DOPRAVA 

Z České republiky do Maroka se dostanete letecky buď z Letiště Václava Havla v Praze anebo také ze zahraničí – nejčastěji z Německa (Berlína, Frankfurtu nad Mohanem, Mnichova, Kolína nad Rýnem) anebo z rakouské Vídně, Salcburku, Lince, Innsbrucku či Štýrského Hradce. Let z Prahy s přestupem trvá přibližně 7 až 12 hodin (záleží na cíli). Z ČR musíte tedy počítat s jedním či více mezipřistáními dle vybrané destinace. Nejčastěji se létá na mezinárodní letiště v Rabatu (RBA), Marrákeši (RAK), Agadiru (AGA), Casablance (CMN) nebo Nadoru (NDR). Lety pak zpravidla zajišťují letecké společnosti Vueling Airlines, KLM, Air France, Ryanair, Lufthansa, Wizz Air nebo Czech Airlines. 

Letenky

Jakmile se rozhodnete letět na dovolenou do Maroka, zajistěte si letenky s dostatečným předstihem – aspoň měsíc až dva předem. Můžete tak získat lepší ceny. Cenové rozpětí zpáteční letenky je pak značně rozmanité (pohybuje se mezi cca 3 500 až 20 000 Kč). Zde platí, že v turistické sezóně, tj. od června do července zaplatíte více než třeba v zimě – velmi oblíbený je však i prosinec, což je na ceně také znát. Porovnejte si tedy nabídky od více leteckých společností a vyberte tu nejvýhodnější pro vás. 

Vnitrostátní lety

V Maroku provozuje vnitrostátní lety společnost Royal Air Maroc z Casablancy do jiných velkých měst po celé zemi. Pokud byste cestovali mezi dvěma jinými body, je pravděpodobné, že budete muset v Casablance přestoupit. Obecně však platí, že v Maroku se letecká doprava spíše nevyplatí – tedy krom letů do velmi vzdálených míst.Turisté, kteří potřebují být někde na čas, však mohou letadlo ocenit, neboť je rychlé a spolehlivé navzdory vyšší finanční nákladnosti. 

Automobil

Pakliže jste zapálenými řidiči, můžete si samozřejmě v Maroku zapůjčit vůz /nejčastěji v Marrákeši, Casablance či Agadiru/, který vám dám jistou svobodu pohybu. Existují ovšem i online autopůjčovny jako Hertz, Budget, Europcar a Avis, u kterých si lze rezervovat vůz online ještě z domova. Počítat však musíte s tím, že většina Maročanů řídí poměrně agresivně a nebezpečně – větší nehodovost je tu na denním pořádku. Zvýšená opatrnost se v zemi na vozovkách rozhodně vyplácí. Za volant se pak v Maroku můžete posadit tehdy, pokud je vám 21 a více let. Místní sice uznávají řidičský průkaz vydaný v zemích EU, avšak je vhodné mít i ten mezinárodní přeložený ideálně do francouzštiny. S sebou pak musíte stále vozit i cestovní pas i český ŘP. Zkontrolovat byste měli i to, zda je vůz vybaven náhradní pneumatikou, sadou nářadí a jestli má pojistné krytí – to je povinné u všech autopůjčoven. Více informací k řízení automobilu v Maroku se dočtete také na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR

Autobusy

Autobusová doprava v Maroku je obecně levná, bezpečná a pohodlná. Má však i svá úskalí – je pomalejší než jakákoliv jiná. Některé starší autobusy také neposkytují dostatečný prostor pro nohy, což může být u delších cest nepříjemné zejména pro vysoké cestující. Pokud se rozhodnete pro tento druh dopravy v létě a cestujete přes den, sedněte si ideálně na stranu odvrácenou od slunce. Pro teplé klima jsou tedy spíše využívány noční linky – ty ale mívají i vyšší nehodovost. Také mějte na paměti, že Maročané během jízdy často zatahují závěsy a zavírají okénka. To může být nepříjemné zejména pro klaustrofobiky a lidi, kteří pociťují nevolnost během jízdy autobusem. 

Pakliže chcete cestovat spolehlivou společností, která poskytuje rychlé dopravení z bodu A do bodu B, jistě využijte v Maroku autobusovou národní společnost CTM. Ta se drží pevných jízdních řádů, poskytuje určitý komfort při jízdě a skrz její webové stránky si můžete také rezervovat sedadlo. Lístky se pak vydávají na většině autobusových nádražích. Zavazadla je možné přepravovat v úložných prostorech za poplatek. K dispozici jsou však v Maroku i expresní autobusy Supratours, které jsou také rychlé a pohodlné. Zajištují spoje z Essaouiry, Agadiru, Západní Sahary a Tetouanu do Marrákeše, Oujdy a Tangeru – zde navazuje železniční doprava. 

Vlaky

Maroko se může pochlubit jednou z nejvyspělejších železničních sítí v Africe. A obecně vlaková doprava je velmi oblíbená i u místních. Není se ostatně čemu divit, neboť je také velmi spolehlivá a rychlá díky vysokorychlostním vlakům, které byly zprovozněny v roce 2018. Například z Tangeru do Casablancy se tak dostanete už za hodinu a půl. Spoje ovšem pokrývají i jiná velká města, jako je třeba Marrákeš a Rabat. Využít můžete dva typy vlaků, tj. Al Atlas, který v zemi jezdí od roku 2020 a Al Boraq, jenž byl prvním vlakem vyslaným po vysokorychlostní železnici. Více informací o železnici v Maroku se dočtete na webu Morocco Trains – zde lze také rezervovat sedadla ve vozu až půl roku předem. 

Taxíky 

Velmi oblíbeným dopravním prostředkem pro přepravu mezi městy je tzv. „Grand Taxi“, které pojme 6 až 8 cestujících. Taková doprava je však doporučována jen turistům cestujícím bez dětí a velkým dobrodruhům. Maročané jsou totiž horlivými řidiči a téměř vždy na silnicích riskují. Pokud tedy nejste připraveni na adrenalin při jízdě, zvolte jiné způsoby dopravy po Maroku. Tzv. „Petit Taxi“ pak jezdí jen v rámci měst. Barva karosérie taxi se liší město od města – např. v Rabatu jsou obvykle modré vozy, v Marrákeši žluté nebo béžové a ve Fezu červené. Kapacita takových automobilů je ze zákona stanovena na 3 osoby. Všechny vozy musí být krom jiného opatřeny taxametry, které měří ujetou vzdálenost – bez jejich spuštění určitě necestujte. 

V Maroku provozují taxi služby i soukromí poskytovatelé přes celosvětově známé aplikace Uber, Careem anebo Heetch. Stačí si tyto aplikace nainstalovat a poté si vůz přivolat tak, jak jste zvyklí ze své domovské země. 

Další způsoby dopravy 

Maroko ovšem nabízí i jiné druhy dopravy. Využít lze například tramvaje, které jezdí v Rabatu a Casablance.Jízdenky lze zakoupit buď na tramvajových stanicích anebo v automatech. K zapůjčení je krom jiného ve velkých městech i jízdní kolo či motorka. A protože je Maroko zemí rozkládající se mezi Středozemním mořem a Atlantikem, nechybí zde ani trajektová doprava spojující jej např. s Itálií nebo Španělskem. Mezi nejznámější přístavy patří Tanger Med (největší středomořský přístav na marockém pobřeží) nebo Nador (jeden z nejvytíženějších přístavů). 

CESTOVÁNÍ S DĚTMI

Maroko je bezpečnou exotickou destinací v dosahu běžného Evropana. Pokud si tedy chcete užít odlišnou kulturu, rozmanitou přírodu, velkolepé památky i kulinářské lahůdky jen doby kamenem dohodil od své domoviny, vydejte se sem – a s klidem s sebou vezměte i děti! V těch se vlivem magické marocké atmosféry probudí skuteční dobrodruzi. Ať už tedy naskočíte na velbloudy a vyrazíte na nomádskou pouť podél pouště, či se ubytujete v tradičním berberském příbytku, vždy budete nadšení. A když vsadíte obezřetnost, opatrnost a budete se řídit zdravým rozumem, nemůžete se vám ani potomkům na cestách nic stát. Užijte si nezapomenutelnou rodinnou dovolenou mezi přátelskými Maročany bez obav – k dítkům mají vřelý vztah, a tak třeba jindy rezervovanější obyvatele rozpovídáte a poznáte o to více jejich život a kulturu!

TOP atrakce/zážitky v Maroku pro rodiny s dětmi

  • Sand boarding: sjíždění písečných dun bude vaše dítka náramně bavit! Snowboardy ke sjíždění jsou k dispozici zdarma, pakliže přespíte v jednom z kempů na Sahaře. 
  • Jízda na velbloudech: v rámci výletu do saharské pouště můžete absolvovat i tuto typickou marockou atrakci. Pro dospělé není taková jízda na velbloudovi nijak zvlášť příjemná, a tak můžete mít po půl hodině touhu sesednout. Za to ti nejmenší se klidně povozí celé hodiny!
  • Zábavní park v Marrákeši: kromě přírodních krás si mohou dítka užít mnoho skvělých okamžiků i v rekreačním středisku/zábavním parku Palooza Park (Palooza Land), kde se ponoří do světa dinosaurů! 
  • Atlas Film Studios: asi pět kilometrů západně od marockého města Ouarzazate natrefíte s dětmi na fascinující místo, které zaujme jistě i vás jakožto dospělé! Jedná o filmové studio, kde se natáčely proslulé velkofilmy, jako Gladiátor, Hra o trůny anebo Star Wars. Děti do pěti let mají krom jiného prohlídku zdarma.

CESTOVÁNÍ VE STARŠÍM VĚKU/SENIOŘI

Do Maroka můžete s klidem vyrazit na vysněnou dovolenou i v seniorském věku. Mějte však na paměti, že klima v zemi je po většinu roku velmi teplé – proto se dostatečně hydratujte balenou vodou, nepřeceňujte své fyzické síly, nevydávejte se sami do pouště a mějte u sebe stále léky, pokud nějaké trvale užíváte. Jestliže máte speciální stravovací návyky, vyhledejte spíše menší restaurace, kde spíše vyhoví vašim požadavkům. Turisticky zaměřená stravovací zařízení mohou mít problém se speciálně upravenými pokrmy. Jinak co se týká přístupu Maročanů ke starším lidem – obecně platí, že mají velkou úctu spíše ke svým lidem v seniorním věku. Starší turisty nevnímají nijak zvláštně. Při cestách po Maroku pak nemůžete bohužel počítat s nějakými slevami pro seniory. Když však tyto věci opomenete, užijete si náramný odpočinek!

CESTOVÁNÍ S HANDICAPEM

Dovolená v Maroku může pro handicapované cestující představovat nebývalou výzvu, která se dá ale s notnou dávkou nadhledu, humoru a s dobrodružným duchem zvládnout. Země totiž těmto lidem neposkytuje žádné speciální služby v podobě bezbariérových prostor, Braillova písma či zvukových znameních na přechodech pro chodce. Maročané jsou ale i přesto velmi naklonění pomoci těm, kteří to potřebují, aniž by od toho něco očekávali. Největší překážky budou zpravidla překonávat v Maroku lidé upoutaní na invalidní vozík, neboť tamější ulice jsou velmi rušné a leckdy chaotické. Doprava je obecně doporučována prostřednictvím „Grand Taxi“. Hotely s přijatelnými prostory pro vozíčkáře jsou pak spíše k dispozici v Marrákeši a Agadiru. Chcete-li se vyhnout komplikacím, leťte do země ideálně formou organizovaného zájezdu speciálně upraveného pro handicapované. 

LGBTQIA+ KOMUNITA A CESTOVÁNÍ DO MAROKA

Maroko je domovem spíše konzervativně smýšlejících obyvatel, proto by měli být lidé z LGBTQIA+ komunity při cestování nanejvýš obezřetní a chápaví k tamější kultuře. Homosexualita je v zemi stále nezákonná a trestá se vězením či pokutami. Proto by se páry měly na veřejnosti vyvarovat jakýmkoliv projevům náklonnosti včetně držení se za ruce – to ostatně platí i u heterosexuálů. Pokud toto dodržíte, neměli byste se na dovolené potýkat s žádnými problémy. 

CESTOVÁNÍ SE PSEM

Než se skutečně vydáte na dovolenou se svým psem, zvažte všechna pro a proti. Maroko je sice pro člověka s dobrodružnou duší velkým zážitkem, pro zvíře ovšem může představovat jistá rizika v podobě odlišného klima, kultury i četného množství toulavých psů. Pokud i přesto zatoužíte cestovat se psím společníkem, musíte splnit několik administrativních náležitostí:

  • Pes musí mít implantovaný patnáctimístný mikročip/ideálně nešifrovaný – norma ISO.
  • Psa musíte nechat naočkovat proti vzteklině v rozmezí 21 dní až 6 měsíců před odletem do Maroka. 
  • Před odletem do země si musíte též zajistit veterinární osvědčení pro Maroko, které zpravidla vyplňuje Státní veterinární správa ČR. Dovozní povolení není vyžadováno. 
  • U psů se také doporučuje doplňující léčba proti klíšťatům a tasemnicím. Není však povinná. 

Dále je nutné, abyste s sebou měli očkovací průkaz psa, který je přehledem veškeré vakcinace v ČR a také vlastní identifikační doklad prokazující vlastnictví mazlíčka. Více informací se dozvíte u Státní veterinární správy ČR. Doporučení: Maroko není obecně příliš vhodnou destinací pro psy, proto se pečlivě rozmyslete ohledně společného cestování! Většina Maročanů nepovažuje tato zvířata za domácí mazlíčky. 

ZDRAVOTNÍ PÉČE 

Primárním poskytovatelem zdravotní péče v Maroku je stát. Veřejné nemocnice pokrývají až 85 % (v zemi jich je k dispozici 149) a soukromá centra pak zbylých 15 % (celkem jich je 360). Velmi dobrá zdravotní péče je poskytována hlavně ve velkých marockých městech. Pokud budete jako turisté potřebovat zásah zdravotnických pracovníků, vyhledejte spíše soukromé kliniky, v nichž je k dispozici moderní vybavení. Zde je však nutné počítat s vyššími náklady za ošetření, které se obvykle platí v hotovosti – bez kvalitního cestovního pojištění se tedy neobejdete. Zajímavost: populární je v Maroku i tzv. zdravotní turistika, neboť ceny za ošetření jsou zde řádově o 30 až 50 % nižší než v západní Evropě. Lidé tedy do Maroka cestují nejčastěji za zubní nebo kosmetickou péčí. 

CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ 

Abyste se vyhnuli vysokým výlohám za případné ošetření v případě nemoci nebo úrazu, určitě neváhejte s pořízením kvalitního cestovního pojištění do Maroka – to ostatně doporučuje i Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Vybrat si můžete hned z několika dobrých českých pojišťoven, které v rámci svých služeb nabízí nejen pojištění v případě úrazu či nemoci, ale i pojištění při ztrátě zavazadel či zpoždění letu a podobně. Spolupráce marockých zdravotnických zařízení s mezinárodními asistenčními společnostmi je na dobré úrovni, a tak se nemusíte obávat krytí. 

STRAVOVÁNÍ 

Marocká kuchyně je velmi pestrá, neboť se v ní odráží vliv Afriky, Arábie i Středomoří. A díky kulinářským tradicím berberských a arabských obyvatel je také chuťově vytříbená. V pokrmech se často objevuje voňavé koření, jako například šafrán, chilli, skořice, kajenský pepř, zázvor, kurkuma, paprika, kmín nebo černý pepř. Oblíbené jsou mezi Maročany i bylinky, tj. třeba petržel, koriandr nebo máta. Při vaření se ovšem používá i česnek, pálivá pasta harissa či olivový olej. Typickým rysem marocké gastronomie je rovněž to, že nezřídka kdy mísí sladké a slané ingredience – příkladem je zcela jistě masový tažín, do kterého se tradičně přidává ovoce (granátová jablka a citrony).

Jídlo jako rituál

Jíst v Maroku není jen tak. Pro Maročany se stává konzumace chutných pokrmů společenskou událostí, která je základem v podstatě každé rodiny. A místní jsou na to náležitě hrdí. Pokud se stanete součástí takovéto „každodenní rodinné slavnosti“ na pozvání, určitě si to užijete. A co vlastně tamější obyvatelé nejčastěji jedí? Den začínají obvykle čerstvým sladkým či slaným pečivem a kávou nebo čajem. Marocký čerstvý chléb je lahůdkou, vybírat lze z těchto typů: khübz a msemmen. Skvělá je i „palačinka“ baghrir. Ubytování v soukromých zařízeních, tzv. maisons d'hôte vám pak zajistí stoly plné domácích džemů, cukrovinek, jogurtů, vajíček či čerstvého ovoce a dalších dobrot.

Během dne (k obědu či večeři) si pak Maročané rádi pochutnávají na zeleninových salátech – salát Marocain z nadrobno nakrájených rajčat, zelených paprik i okurky je mimochodem osvěžující a jednoduše skvělý! Doménou marockého jídelníčku jsou ovšem i čerstvé mořské plody v podobě krevet, pražem, sardinek anebo humrů a samozřejmě maso. Masitá jídla jsou základem marocké kuchyně a vegetariánství vyvolává mezi místními jisté zmatky (vegetariánský salát dostanete klidně s tuňákem). Jinak se v zemi hojně konzumuje jehněčí, kuřecí a hovězí maso. Nejčastější přílohou pak bývá Maročany oblíbený kuskus. 

Typické marocké speciality

Ať už si zajdete do jakékoliv marocké restaurace anebo se budete procházet mezi pouličními prodejci jídla, vždy vás uchvátí ta nekonečná vůně a rozmanitý výběr. Co byste měli rozhodně v Maroku ochutnat? 

  • Tažín (Tagine): tohle jídlo pomalu vařené v hliněném hrnci si můžete v Maroku koupit skutečně na každém rohu. Skládá se obvykle z různých druhů zeleniny, kombinace mas – obvykle kuřecího a jehněčího, sušeného či čerstvého ovoce, koření a voňavých bylinek. Je to totální exploze chutí, na kterou budete dlouho vzpomínat!
  • Pastilla (Bastilla): je to v podstatě koláč z listového těsta, ve kterém se snoubí sladké i slané chutě – obsahuje slanou a sladkou vrstvu (sladká sestává obvykle z pražených mandlí, skořice a cukru). Dříve bývalo jeho základem holubí maso, nyní se však primárně připravuje z masa kuřecího. Pokrm s notnou dávkou koření (šafrán, zázvor, hřebíček atd.) se podává jako hlavní jídlo nebo dezert. 
  • Maakouda: jedná se o bramborové placičky s cibulí, česnekem a kořením, které jsou smažené do křupava. Často se prodává jako pouliční jídlo – lze jíst samostatně či jako přílohu. 
  • Briouat: tato křupavá smažená pochoutka ve tvaru jakýchsi taštiček je dokonalou svačinou. Připravuje se z listového těsta, které je plněné nejčastěji směsí kuřecího nebo jehněčího masa spolu s citronem, sýrem a pepřem. Mnoho Maročanů tímto jídlem zahajuje Ramadán. 
  • Harira: tato chuťově rozmanitá polévka je oblíbená u postících se Maročanů během Ramadánu – jedí ji vždy při západu slunce při přesušení půstu. Vaří se z jehněčího masa, čočky, cizrny, rajčat, citronové šťávy a koriandru. Často se podává se sladkým lepkavým „preclíkem“ zvaným chebakkiya.
  • Šnečí polévka: pokud budete jen trochu odvážní a zatoužíte po neobvyklé chuti, okuste v Maroku u pouličních stánků právě tuto polévku, ke které dostanete párátko k vytahování vařeného šnečího masa z ulit. Maročané věří, že právě tento horký vývar dokáže léčit horečku a je skvělý na trávení.

Marocká kuchyně ovšem nabízí celou řadu dalších skvělých jídel! Ochutnat můžete třeba i kuskus na všechny možné způsoby s vařenou zeleninou a masem, shakshuku (sázené vejce s rajčatovou omáčkou, paprikami, česnekem a cibulí) nebo taktouku (salát/pomazánka z rajčat, pečených paprik, česneku, olivového oleje a petrželky). Objevujte pestré chutě barevného Maroka! Zamilujete se hned na poprvé!

Dezerty a ovoce 

Maroko však dokáže uspokojit chutě i těch největších mlsounů! Jaké dezerty stojí za ochutnání?

  • Meskouta: jedná se o jednoduchý, a přesto lahodný citronový koláč připomínající naše piškotové dezerty.
  • Maamoul: křehké a měkké sušenky plněné datlemi, které se často podávají během svátku Eid a na konci Ramadánu. 
  • Baklava: celosvětově velmi populární a extrémně sladký dezert z filo těsta, plněný medem, skořicí a ořechy. Na povrch se občas nalévá citronová poleva. 
  • Chebakia: smažené „sušenky“ ve tvaru květu, které se potírají medem a sypou sezamovými semínky. Podávají se obvykle při zvláštních příležitostech.
  • Sellou: nepečený dezert vyrobený z mandlí, ořechů, másla, koření, sezamových semínek a pražené mouky – jí se obvykle během Ramadánu.
  • Sfenj: tento dezert by se dal také nazvat jako marocké lívanečky nebo koblihy. Tvarem může připomínat americké donuty – kynuté těsto tvarované do kroužků se smaží dozlatova a nejčastěji podává k snídani.

Z dezertů jsou však velkou delikatesou i marocké sušenky Halwa dyal Makina, marocké čerstvé pomeranče se skořicí, ovocný salát z banánů, pomerančů, jahod a jablek anebo křehké mandlové sušenky ghoriba. 

Pokud ovšem zatoužíte po něčem zdravějším, můžete se také porozhlédnout po sezónním čerstvém ovoci.Maroko nabízí jeho nepřeberné množství. Pochutnat si lze na melounech, hroznech, fíkách, broskvích, jahodách, banánech, kiwi, kaki, švestkách, granátových jablíčkách, avokádech, jablkách nebo pomerančích. 

TOP restaurace 

  • Levnější: lahodné burgery v americkém stylu si můžete dopřát v cenově přijatelné restauraci Medina Burger, která se nachází v Marrákeši – ceny se zde pohybují za jídlo od 71 do 190 Kč. Levnou marockou kuchyni pak okuste třeba ve Fezu – restaurace La Tarbouché Fés vám nabídne místní pokrmy v cenové relaci od 71 do 290 Kč. Autentické marocké jídlo vám za velmi rozumnou cenu ovšem uvaří a prodá i Restaurant Sufra v Rabatu!
  • Střední kategorie: pokud zavítáte do Marrákeše a budete si chtít dopřát skvělé jídlo s puncem luxusu stále za poměrně přijatelný peníz, zavítejte do Restaurant Angsana Si Said s typickými marockými pokrmy. Cenová relace za jídlo se zde pohybuje mezi 480 až 780 Kč. V hlavním městě Rabatu pak vaše chutě uspokojí i restaurace Yamal Acham se specializací na kuchyni Středního východu a ve Fezu budete okouzleni marockým jídlem a unikátním interiérem v restauraci Darori Resto, kde se ceny za pokrmy pohybují mezi 190 až 450 Kč.
  • Luxusní: jste vybíravými strávníky a opravdovými gurmány? Pak vsaďte na tyto „fine dining“ restaurace – v cenové relaci od 890 do 1800 Kč se najíte např. v podniku Nur Restaurant ve Fezu a unikátní chutě si také dopřejete v zážitkové restauraci La Cour des Lions v Marrákeši (700 až 1400 Kč). Ani město Rabat však nezůstává pozadu a nabízí zajímavý podnik zvaný Cosmopolitan Restaurant, kde lze okusit nejen marockou kuchyni, ale i tu středomořskou a evropskou v cenové relaci 600 až 1400 Kč.

Nápoje

V Maroku je k dostání celé spektrum alkoholických i nealkoholických nápojů. Tím zásadním je pak voda – obecně je doporučováno pít jen tu filtrovanou nebo balenou. Velká města mají sice kohoutkovou vodu chlorovanou, i přesto ale není pro turisty vhodná, neboť může obsahovat neznámé bakterie a způsobovat zažívací problémy. Teplé nápoje obsahující převařenou vodu by měly být bezpečné. Mezi ty se řadí primárně vynikající marocký mátový čaj, který se podává snad ke všem jídlům. Připravuje se z tmavého čaje, hnědého cukru a z hromady lístků čerstvé máty. 

A jaké další nealko nápoje lze v Maroku ochutnat? Zkusit můžete třeba velice zdravé avokádové smoothie, léčivý kořeněný čaj Khoudenjal (najdete v něm např. skořici, zázvor, hřebíček a kardamom), džus z granátového jablka, čerstvý pomerančový džus, šťávu z cukrové třtiny anebo raib, což je defacto národní nápoj Maroka, vyráběný z fermentovaného mléka, medu a cukru. Oslnivá je ovšem i marocká káva, která vás postaví na nohy. 

Alkoholické nápoje 

I přesto, že je alkohol mnohým Maročanům kvůli vyznávání islámu zapovězen, neznamená to, že si vy na dovolené nemůžete dát žádný drink. Měli byste však dodržovat místní zákony a pít pouze na místech k tomu určených, jako jsou bary a restaurace. Požívání alkoholu během Ramadánu pak může být vykládáno jako neúcta k místní kultuře. Vyhněte se mu tedy během tohoto postního měsíce na veřejnosti a zbytečně neprovokujte. A jaké alkoholické nápoje stojí za ochutnávku?

  • Marocké pivo: zdaleka nejpitelnější je ležák značky Casablanca, na trhu však natrefíte i na Flag Spéciale nebo Stork.
  • Marocké víno: v zemi natrefíte jak na bílé a červené víno, tak i na růžové nebo dokonce šedé – to je v podstatě světlejší verzí rosé. Většina vyprodukovaných vín je pak vyráběna z červených hroznů, v Maroku je tak k dostání víno odrůdy Syrah, Grenache, Cinsaut, Tempranillo nebo Alicante.
  • Marocké destiláty: do této kategorie patří jednoznačně likér zvaný mahia, což v překladu znamená „voda života“. Destiluje se z datlí anebo z fíků.

TOP bary/kluby v Maroku

  • Theatro Marrakech: tato diskotéka je v Marrákeši vyhlášená. Užijete si tu nejen skvělá DJ představení ale i zajímavé koncerty začínajících umělců. Podnik je otevřený každý den od 23:30 do 5:00. V době státních svátků se může otevírací doba lišit. 
  • El Morocco Club: za luxusním nočním životem se můžete také vydat do tohoto unikátního klubu v Tangeru. Součástí podniku je piano bar, restaurace a kavárna. Zde si užijete nejen klidná komorní představení ale i představení renomovaných hudebníků a DJs z celého světa. Otevřeno je zde od úterý do neděle a do piano baru můžete zavítat konkrétně v čase 19:30 až 1:30.
  • D'jazy Essaouira: ve městě Essaouira (As-Sawíra) najdete tento příjemný bar, který má otevřeno od úterý do soboty v čase 11:00 až 1:30. V neděli sem pak můžete zavítat v čase 11:00 až 24:00 a v pondělí v čase 9:00 až 17:00. Kromě koncertů a drinků nabízí podnik i obědy či večeře. 
  • La Cabane Bambou – Al Yacoute: pokud se budete potulovat uličkami Rabatu a zatoužíte po hubením a tanečním zážitku, jistě zavítejte do tohoto nočního klubu. Přes den se tu však můžete i skvěle najíst. Otevřeno zde bývá zpravidla od 21:00 do 4:00, doba se však může lišit. 

KOUŘENÍ A ALKOHOL NA VEŘEJNOSTI 

Maroko je umírněnou islámskou zemí a všechna větší města i turistické oblasti jsou poměrně liberální. Kouřit se tedy smí ve většině restauracích a kavárnách, avšak ve veřejných budovách nikoliv. V hotelech a jiných ubytovacích zařízeních je možné kouřit pouze v otevřených prostorách, tj. střechy, terasy, zahrady a prostranství u bazénů. Také mnoho mezinárodních letišť má vyhrazené kuřácké zóny. Vyvarovat byste se pak měli kouření cigaret během Ramadánu na veřejnosti. Zákonný věk pro prodej cigaret a kouření je stanoven jako v ČR na 18 let. 

Co se týká pití alkoholu v Maroku, je legální, avšak má svá omezení. Zakoupit alkoholické nápoje můžete tehdy, pokud je vám 18 a více let. Prodejní místa jsou ovšem dosti omezená (nenajdete je např. v mnoha medinách) – alkohol mohou prodávat jen licencované podniky, hotely či bary. Dobře dostupné bývá toto zboží zejména v supermarketech a na turisticky exponovaných místech mimo staré město/mediny. Veřejné popíjení není vhodné, někde bývá dokonce nezákonné, proto je ideální zavítat na drink do restaurací či barů. V období Ramadánu je většina restaurací a prodejen s alkoholem před den uzavřena a alkohol by se neměl pít nikde na veřejnosti – od turistů to může být bráno jako urážlivé, proto buďte velmi diskrétní. 

PENÍZE, SPROPITNÉ, NAKUPOVÁNÍ A CENY 

Oficiální měnou Maroka je marocký dirham (MAD, užívají se i zkratky Dhs, Dh nebo dh), který se dělí na 100 centimů. V oběhu jsou obvykle mince v hodnotě 1, 2, 5 a 10 dh + 10, 20 a 50 centimů. Užívané bankovky jsou v hodnotě 20, 50, 100 a 200 dh. Vyměnit peníze na marocké dirhamy lze pouze v dané zemi – volte spíše směnárny než banky, je to rychlejší. Ideální měnou pro směnu je euro. Tím se dá ostatně i na některých místech v Maroku platit, pokud po ruce nemáte marocký dirham. Výhodné je mít u sebe neustále mince či bankovky nižší nominální hodnoty (10 a 20 dh), což se vám bude hodit při placení v menších obchodech, na trzích anebo na spropitné. Rozměnit velké bankovky na menší peníz lze velmi dobře třeba i v supermarketech. 

K 6/2023 směníte 1 euro za 10,81 MAD, 1 USD za 9,88 MAD a 1 britskou libru za 12,49 MAD.

Platební karty

Ve většině velkých marockých měst, jako Rabatu, Casablance či Marrákeši jsou akceptovány platební karty MasterCard, Visa, Diners Club a Discover. American Express akceptují Maročané jen zřídka kdy. Obecně se ale vyplatí nespoléhat v zemi jen na platby kartou – proto u sebe vždy mějte i dostatek hotovosti. Nutno podoktnout, že mnoho restaurací a kaváren přijímá pouze hotovost. Také mějte na paměti, že byste své bance měli nahlásit cestu do Maroka, než na dovolené začnete kartou platit a vybírat z bankomatů. Co se týká samotných bankomatů, najdete je v podstatě po celé zemi, tj. od velkých měst až po ty nejmenší. Počítejte však s poplatkem za výběr. 

Spropitné

Předávání spropitného není v Maroku povinné, přesto ale bývá běžnou praxí v každodenním životě. Pokud jste spokojeni se službami, můžete dát personálu nějaký ten dirham navíc – obecně je ale vhodnější zaokrouhlovat účty, nežli dávat 1 či 2 marocké dirhamy nad rámec služeb. Zde je několik tipů:

  • Petit Taxi: jízdné dle taxametru zaokrouhlete o 5 až 10 dh/osoba.
  • Místní transfer: jízdné zaokrouhlete o 10 až 20 dh/osoba.
  • Letištní transfer: jízdné zaokrouhlete o 20 až 50 dh/osoba.
  • Fotografování prodejce na trzích: 5 až 10 dh/osoba – nejprve se ale optejte, zda je to možné.
  • Průvodce: dle stráveného času 100 až 150 dh na osobu

Je ostatně na vás samotných, kolik jste ochotni investovat do dýška. Maročany ovšem vždy velice potěšíte! Také mějte na paměti, že některé luxusní hotely si účtují automaticky servisní poplatek 10 % z ubytování a ostatních služeb. Jestli jej na účtence nenajdete, můžete dát sami navíc 10 až 15 % z účtu dle spokojenosti – to platí i v restauracích a jiných zařízeních určených k stravování. 

Nakupování

Je nutné podotknout, že nakupování v Maroku je skutečně jedinečným zážitkem. Obzvlášť pokud mu propadnete na místních trzích, které se nazývají souky. Najdete je v podstatě v každém centru většího města (v tzv. medině) – zejména pak v Casablance a Marrákeši. Obdivovat můžete nádherné barevné koberečky, ručně tkané deky, kabely a kabelky z pravé kůže nebo třeba různé druhy voňavého koření a další autentické skvosty. Až zavítáte na jakýkoliv marocký trh, mějte na paměti, že Maročané jsou zvyklí smlouvat o ceně. Obecně ceny nadsazují, a tak bývají klidně i 2x vyšší, než je běžné. K nakupování na souku pak mějte peníze v hotovosti. 

Kam vyrazit za TOP nákupy (trhy a obchodní domy)

Za nejlepšími nákupy v Maroku můžete vyrazit do těchto míst:

  • Jemaa el-Fnaa: náměstí v centru Marrákeše, kde najdete nespočet stánků s trhovci prodávajícími kožené zboží i typické marocké suvenýry. Místo je také proslulé pouličními umělci, jako např. zaklínači hadů, komiky s živými opicemi, tanečníky či kouzelníky.
  • Souk El Had d'Agadir: tradiční a autentický trh v centru města Agadir, najdete zde více jak 6 tisíc obchůdků a nakoupíte ovoce, oblečení, arganový olej, kožené zboží, koření nebo také nábytek. Mnoho trhovců zde prodává i jídlo a pití – nezapomeňte ochutnat proslulý marocký mátový čaj! Trh bývá otevřen od úterý do neděle v čase 9:00 až 18:00.
  • Morocco Mall: až si pečlivě prohlédnete marocké souky, jistě se vydejte i do proslulého nákupního centra v Casablance – je mimochodem největší v Africe. Kromě obrovské prodejní plochy (je zde k dispozici více jak 350 obchodů a služeb) se můžete v centru pokochat velkolepým akváriem „Aquadream“ o objemu milion litrů, které je domovem více jak 40 druhů ryb! Odvážní návštěvníci si mohou také užít potápění za rybami s profesionálním instruktorem. Na takové nakupování jen tak nezapomenete!
  • Menara Mall: menší obdobou nákupního centra Morocco Mall je Menara Mall v Marrákeši. Na tomto místě najdete více než 90 obchodů s marockými výrobky i zbožím mezinárodních značek. Pro rodiny s dětmi je zde připravena KidZona s kolotoči, videohernou, vlakem duchů či kinem.
  • Place Seffarine: pokud se budete chtít vrátit v čase zpět, zavítejte na malé náměstí v centru města Fez (v medině) – nachází se na jižní straně od mešity Qarawiyyin. Tohle kouzelné místo má středověkou historii, s časem ale prošlo mnoha rekonstrukcemi. Najdete několik menších obchůdků s řemeslným zbožím. 

Typické marocké suvenýry

  • Kožené zboží: v Maroku najdete několik koželužen, přičemž ta nejznámější a nejstarší se nachází ve Fezu a její název je Chouara. Zboží z pravé kůže tedy najdete po celé zemi – nakoupit můžete za rozumný peníz kožené kabelky, kabely, bundy, peněženky anebo kožené vaky na sezení, které se prodávají nevycpané – tak je snadno zabalíte do kufru.
  • Babouche: na mnoha trzích natrefíte také na kožené pantofle, které se nazývají babouche. K prodeji jsou různé barvy i velikosti. Výhodou této obuvi je flexibilita, pohodlnost a poddajnost. 
  • Arganový olej: takový dárek z Maroka uvítají zejména dámy z rodiny. V zemi krom jiného koupíte velmi kvalitní arganový olej, jehož výroba (lisování za studena) Maročanům zabere skutečně mnoho času. 
  • Ručně malovaná keramika: pokud chcete rozšířit svou sbírku nádobí ke každodennímu použití o opravdu originální kousek, kupte si keramickou misku, tác, dózu nebo talíř s unikátní malbou.
  • Hliněný hrnec na tažín: budete-li chtít vařit proslulý marocký tažín i doma po dovolené, můžete tak učinit zcela stylově v originálním hliněném hrnci z Maroka! Na místních trzích jich prodávají Maročané nespočet. 
  • Koberce a koberečky: tento suvenýr ocení zejména milovníci pestrých vzorů, barev a příjemných materiálů. Vybírejte z celé škály druhů! Oči vám budou přecházet. Buďte však obezřetní při prodeji – pakliže spustíte koberec z očí, mohou vám klidně trhovci zabalit jiný podřadnější kus. 
  • Koření: neodvézt si aromatické a kvalitní koření z Maroka by byl doslova hřích! Nadšení z něj budou zejména zapálení kuchaři. Vsadíte na zázvor, kurkumu, kajenský pepř, anýz, šafrán, papriku nebo raději skořici?

Jaké ceny čekat?

Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit v Rabatu:

  • lahev vody (0,33 l): 4,20 MAD (cca 9 Kč)
  • cappuccino: 18,50 MAD (cca 40 Kč)
  • tuzemské pivo (cca 0,5 l): 35 MAD (cca 77 Kč)
  • lahev vína (střední kategorie): 100 MAD (cca 219 Kč)
  • cigarety (20 ks): 38 MAD (cca 83 Kč)
  • jídlo v rychlém občerstvení (pro 1 osobu): 50 MAD (cca 110 Kč)
  • jídlo v levné restauraci (pro 1 osobu): 35 MAD (cca 77 Kč)

Rozpočet

Výši rozpočtu do Maroka si stanovte sami dle svých preferencí. Každému totiž vyhovuje jiný komfort. V potaz při jeho sestavování berte výdaje na jídlo, pití, ubytování, vstupné do památek i dopravu. Obecně však platí, že průměrný cestovatel utratí za jeden den v Maroku asi 563 MAD (v přepočtu cca 1 235 Kč). Týdenní dovolená při jedné osobě v zemi vás tak vyjde na zhruba 3 939 MAD (v přepočtu cca 8 638 Kč). Pozn.: rozpočet je uváděn vzhledem ke kurzu měny k roku 2023.

Možnosti slev pro turisty

Pokud máte doma středoškoláka nebo vysokoškoláka, který vlastní ISIC kartu, může z ní v Maroku také profitovat – přečtěte si, jaké benefity vás čekají. Země totiž nabízí pro studenty celou řadu slev v oblast stravování, kultury, ubytování, nakupování nebo třeba cestování. Pro seniory nejsou v Maroku známy žádné specifické slevy. 

SIM KARTA (TELEFONNÍ SIGNÁL) 

Abyste mohli volat, využívat data a posílat případně i SMS v rámci Maroka co nejvýhodněji, pořiďte si marockou předplacenou SIM kartu. Tu nabízí k prodeji tři mobilní operátoři, tj. Orange Morocco, Maroc Telecom a Inwi. Nejlepší datové pokrytí a rychlost má však Maroc Telecom – preferujte SIM karty tedy u této společnosti. Koupit SIM kartu lze na některých mezinárodních letištích, u vybraných operátorů/přímo na oficiální prodejně nebo třeba ve večerkách. A jaké jsou orientační ceny (k roku 2023)?

  • Orange Morocco: nabízí třicetidenní SIM kartu s 2 GB (49 MAD), s 20 GB (99 MAD), s 30 GB (149 MAD) a s 40 GB (199 MAD).
  • Maroc Telecom: nabízí třicetidenní SIM kartu s 3 GB (59 MAD), s 14 GB (99 MAD) a s 20 GB (99 MAD).
  • Inwi: nabízí týdenní SIM kartu s 1 GB (10 MAD), čtrnáctidenní SIM kartu s 2 GB (20 MAD) a s 3 GB (30 MAD) + třicetidenní SIM kartu s 5 GB (50 MAD), s 10 GB (100 MAD) a s 20 GB (200 MAD).

Možností je také pořízení tzv. eSIM, pokud ji váš telefon podporuje. Koupit ji lze online ještě z domova např. přes Airalo nebo Holafly. Co se pak týká telefonního signálu, tak ten je vynikající zejména ve velkých marockých městech a v metropolitních oblastech. V odlehlých, horských a pouštních oblastech bývá omezený. 

POŠTOVNÍ SLUŽBY 

V Maroku zajišťuje poštovní služby primárně společnost Maroc Post (Poste Maroc), která má nepočet poboček po celé zemi. Je poměrně spolehlivá a lze díky ní posílat jakékoliv zásilky po vnitrozemí i za hranice – dopis nebo pohlednice dojde do zahraničí řádově za 1 až 3 týdny. Pošta je obvykle otevřená od pondělí do pátku v čase 8:00 až 16:15, v sobotu pak od 8:00 do 11:45. Poštovní známky lze zakoupit nejen na poštovních pobočkách, ale i v některých obchodech se suvenýry či tabákovými výrobky. Kromě této „klasické pošty“ je v Maroku k dispozici i přepravní společnost FedEx a DHL.

SPECIÁLNÍ INFORMACE O MAROKU

  • Marocká Univerzita Al Quaraouiyine je jednou z nejstarších vzdělávacích institucí na světě. Založena byla v roce 859 ve Fezu a slouží ke vzdělávání dodnes. 
  • Za marockou vlajkou se skrývá velký význam! Pentagram představuje pečeť Šalamouna a sloupy islámu. Zelená barva pak symbolizuje islámské náboženství a ta červená jednotu a krev předků.
  • Maroko bývalo kdysi považováno za kulturní centrum islámských učenců. Právě zde se před lety shromažďovali lidé z mnoha oblastí arabského světa a diskutovali nejen o náboženství ale i o vědě. Dodnes hraje islám v Maroku velkou roli.
  • Maročané mají dva úřední jazyky. Tím prvním je standardní arabština a druhým standardní marocká berberština. Vzhledem k historii však v zemi uslyšíte velmi často i francouzštinu nebo španělštinu. 
  • Druhá největší fungující mešita v Africe se nachází právě v Maroku. Najdete ji v Casablance a nazývá se Mešita Hassana II. 
  • Maročané považují dle marocké tradice za symbol pohody a lásky zcela nečekaně zdravá játra! Pokud tedy uslyšíte od někoho větu: „Dobyl jsi moje játra.“, zřejmě máte zvláštního obdivovatele.
  • V marockých ulicích se toulá nespočet koček. Maročané je ale milují a láskyplně se o ně starají! 
  • Jedním z nejúchvatnějších míst v Maroku je Údolí růží (Valley of Roses) v údolí M'Goun. Zde se ročně sklidí až čtyři tisíce tun čerstvých květů růží, ze kterých se následně vyrábí kosmetické produkty. 
  • Maroko je známé argániemi trnitými, což jsou stromy, na kterých se „pasou“ divoké kozy. Tato zvířata se totiž živí plody argánií. Netradiční výhledy na stromy poseté kozami budete mít zejména v oblasti Souss-Massa-Draa jižně od Marrákeše. 
  • Maroko je muslimsky založené – tím pádem je konzumace alkoholu pro vyznavače islámu zapovězená. Přesto se však v zemi vyprodukuje až 40 milionů lahví vína/rok. 
Pevnost ve městě OuarzazateNáměstí před mešitou v CasablanceKoželužny ve FésuErg Chebbi, oblast krásných písečných dunHassanova věž ve městě RabatMarakéš a tradiční pouliční trhy Maroko s českým průvodcem Západ slunce v CasablanceSetkání s pouštním berberským kmenemPouštní karavanaProjížďka na velbloudech Paláce a Rijády v Maroku Ulička barev v Ait Ben HaddouTradiční keramické výrobky na trhu Typické marocké pochoutkyMarocké Tajine
zobrazit zájezdy do Maroka

Mám zájem o "Speciální akci" na poznávací zájezdy do celého světa se SLEVOU AŽ 39%.


Zadejte prosím váš e-mail:

Povinné pole