INFORMACE O KUBĚ
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KUBĚ
PROČ A KDY KUBU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA KUBU
ZÁKLADNÍ ÚDAJE O KUBĚ
PROČ A KDY KUBU NAVŠTÍVIT?
TOP TIPY PRO CESTOVATELE NA KUBU
Na ostrově svobody známém především koktejly Cuba Libre a Mojito prožijete dovolenou v rytmu salsy, přičemž vás omámí i vůně pravých kubánských doutníků a chuťové pohárky rozveselí sklenka lahodného kubánského rumu. Kuba nazývaná právem Perlou Karibiku však není jen o životních požitcích, krásných plážích a křišťálovém moři. Nabídne vám mnohem více. Největší ostrov Velkých Antil, který na severu omývá Atlantický oceán a na jihu Karibské moře, má vše, co lze od exotické dovolené očekávat.
Pod žhavým karibským sluncem se snoubí oslňující subtropická příroda a nádherné koloniální památky. K svérázné zemi, jakou Kuba je, patří ale také nejrůznější předpisy a nařízení, nad kterými může leckdo nechápavě kroutit hlavou. Ani to však nezkazí celkový dojem z dovolené – brousí se tím jedinečný kubánský charakter! Zajeďte si tedy pro kousek štěstí do kubánského ráje, vykoupejte se v tyrkysovém moři, pokochejte se horami porostlými džunglí, vodopády, všudypřítomnými památníky kubánské revoluce, plantážemi s tabákem a cukrovou třtinou, billboardy s Che Guevarou a nesmrtelným Fidelem Castrem a nechte se unášet tóny chytlavé hudby či temperamentem vlnících se těl v rytmu divoké salsy!
Na Kubu můžete vycestovat v podstatě kdykoliv během roku – v tomto ohledu neexistuje „špatný čas“ pro strávení dovolené v této překrásné exotické zemi. Tamější počasí se však rozděluje do dvou období, tedy toho suchého a vlhkého. Pakliže chcete prožít co nejvíce slunečných dnů bez deště, zvolte listopad až duben. Deštivější dny pak zažijete spíše od května do září – lijáky ovšem netrvají nijak dlouho. Zdaleka nejlepšími měsíci pro návštěvu Kuby jsou březen a duben. Tehdy je v zemi sucho, teplo a teploty se pohybují standardně přes den mezi 27 až 29 °C, v noci klesnou na příjemných 19 až 21 °C.
Vrcholná turistická sezóna trvá zhruba od poloviny prosince do poloviny března a zahrnuje i červenec se srpnem. Právě v tyto měsíce bývají ceny dovolené na Kubě nejvyšší. V létě pak natrefíte na více davů, neboť Kubáncům začíná prázdninová sezóna.
Kuba na jaře (březen až květen)
Jaro bývá na Kubě velice příjemné, doslova idylické pro dovolenkový odpočinek, teploty jsou totiž stále snesitelné. Koncem dubna ale můžete pociťovat dusnější ovzduší. V květnu pak nastupuje období dešťů, deštivých dnů ovšem není více jak sedm v měsíci. V maximech naměříte během jara 27 až 30 °C a v minimech pak 19 až 22 °C.
Kuba v létě (červen až srpen)
Letní období na Kubě je velmi horké, denní teploty nezřídka kdy dosahují 34 °C. Noci jsou pak tropické s teplotami kolem 25 °C a jen málokdy klesnou pod 19 °C, což může být nepohodlné zejména pro lidi hůře snášející horko. Letnímu klima nepřidává ani zvýšená vlhkost, která vrcholí během července a srpna. Osvěžení však můžete hledat v moři anebo při vodních sportech. Pokud ovšem stojíte o pohodlnější dovolenou z hlediska počasí, je lepší ji odložit na podzim či jiné roční období.
Kuba na podzim (září až listopad)
Během září a října se na Kubě začíná mírně ochlazovat a propuká také období dešťů (v říjnu zpravidla končívá). Deštivých dnů ale nebývá více jak 12 v měsíci. Počítat na podzim musíte také s vyšší aktivitou komárů a s klimatickými výkyvy, jako silným větrem a rizikem vzniku hurikánů. V maximech naměříte na podzim 27 až 31 °C a v minimech 21 až 24 °C.
Kuba v zimě (prosinec až leden)
Zima bývá nejpříznivější dobou pro pohodovou dovolenou na Kubě bez leckdy nesnesitelných tropických teplot a častých dešťů. Obvykle prší jen jeden anebo dva dny v měsíci, nanejvýš pak šest dní. Pozitivním faktem zimního období na Kubě je to, že dny bývají velmi dlouhé – denního světla si zde užijete až 11 hodin a také ustává sezóna komárů. Maximální zimní teploty jsou velice příjemné a stoupají k 26 °C, v minimech pak naměříte kolem 18 °C.
Turistická informační centra naleznete v podstatě po celé Kubě. Poskytnou vám kompletní informace o destinaci hned v několika jazycích. Získat můžete i tipy na výlety, mapy, brožury a podobně. Zavítat můžete konkrétně například do těchto míst:
Na Kubě rostou rozmanité druhy rostlin, z nichž mnoho je endemických, tj. naleznete je pouze v této destinaci. Co se týká počtu rostlinných druhů, nachází se jich na ostrově až 6500 (zhruba polovina je endemických). Významné jsou pak zejména kubánské lesy, které však ohrožuje zemědělství i cestovní ruch – původních nedotčených je jen 15 %. A co lze nejvíce obdivovat? Fascinující a také všudypřítomné jsou například palmy. Na Kubě roste přes 100 druhů palem, z toho 90 patří mezi endemické druhy. Významná je pak palma královská, neboť Kubánci si ji vybrali jako národní strom, běžně ale natrefíte i na palmu korkovou. Fascinující jsou dále v kubánské přírodě třeba orchideje, kterých na ostrově roste přes 25 tisíc! Bílá mariposa neboli motýlí jasmín je kubánskou národní květinou.
Kuba je též bohatá na rozmanité a endemické druhy divoké zvěře. Ostrov je domovem téměř osmnácti tisíců druhů zvířat, což je nejvíce z celého Karibiku. Národním zvířetem Kuby je hutia kubánská – všežravý hlodavec. V zemi však žijí i další pozoruhodní tvorové z řady savců, obojživelníků, ryb či ptáků, jako například kareta pravá, kapustňák širokonosý, kalypta nejmenší, aratinga kubánský, skalár francouzský, leguán jamajský či krokodýl kubánský.
Obecně lze říct, že Kubě nežijí skutečně nebezpečná divoká zvířata. Natrefit však můžete na ta, která vám mohou uštědřit nepříjemné kousnutí nebo bodnutí – patří mezi ně hlavně medúzy, komáři, štíři, pavouci nebo ještěrky. Žraloci jsou pak aktivní zejména v noci a nebyly zaznamenány případy napadení na kubánských plážích. Krokodýl kubánský je známý svou agresí vůči lidem, oblasti jeho výskytu jsou ale bedlivě sledovány.
Pokud hledáte dokonalou relaxaci, dovolená na Kubě vám to dokáže naprosto splnit. Ať už tedy vsadíte na popíjení drinků v místním baru, pokuřování doutníků, poznávání památek, plavání v moři anebo pouhé povalování na pláži, neuděláte chybu. Pohodová kubánská atmosféra vás naprosto strhne. Nechte se inspirovat outdoorovými a indoorovými aktivitami, které vám zpestří pobyt.
Na Kubu se dostanete letecky z Prahy – cesta trvá zpravidla kolem 12 hodin. Nejčastěji se létá na mezinárodní letiště José Martí International Airport, které se nachází asi 20 km od centra Havany. Letět však můžete i na ostrov Cayo Coco (letiště Jardines del Rey Airport) nacházející se v kubánské provincii Ciego de Ávila. Počítat musíte v obou případech s jedním či obvykle dvěma mezipřistáními. Lety zajišťují zpravidla tyto letecké společnosti: Air France, Turkish Airlines, KLM, Air Canada či Iberia. Jakmile doletíte na Kubu, budete jistě pátrat po nejvhodnější dopravě po ostrově. Níže vám představíme několik možností.
Pokud chcete ušetřit za dopravu po Kubě, zvolte autobusy. Na ostrově je provozují společnosti Viazul Bus, Astro Bus, Connectando a Transtur Cuba Bus. Turisté nejčastěji využívají Viazul Bus anebo autobusovou síť Transtur Cuba Bus, která propojuje vybraná města a turistické cíle. Než se však odhodláte jet místním autobusem, je vhodné provést včasnou rezervaci sedadla – ideálně online.
Po příletu na Kubu si můžete samozřejmě zapůjčit automobil, musíte ovšem vlastnit platný řidičský průkaz a mít s sebou i ten mezinárodní. Řídit vůz na Kubě je dost velké dobrodružství, neboť tamější silnice jsou převážně neudržované – hlavně na východě ostrova. Mezi většími městy, jako jsou například Havana/Vinales nebo Havana/Trinidad jsou však vozovky udržované. Počítat také musíte s tím, že půjčovny aut mají vysoké sazby + je nutné dobře se domluvit španělsky. Vybírat lze z čtyř hlavních státních autopůjčoven: Via Rent A Car, Rex, Cubacar a HavanaAutos.
Systém veřejné dopravy na Kubě je obecně velmi komplikovaný, a tak se zřejmě nějaké té jízdě taxíkem nevyhnete. Počítejte však s poměrně vysokými sazbami za jízdné. Taxikáři by měli jezdit s taxametry, pokud ovšem žádný nespatříte, dohodněte se na ceně ještě před zahájením cesty. „Chytit taxi“ není problematické ve velkých městech/především u turisticky vytížených míst – stačí jednoduše mávnout rukou, někdy se ale taxikáři nabídnou sami. Jinak taxi služby na Kubě provozuje Coco Taxi (žluté taxíky pro turisty), CubaTaxi (státem provozované taxíky), Cuentapropista Taxi (nezávislí soukromí taxikáři). V Havaně a Camaguey pak natrefíte i na Bici-Taxi (pedicaby/taxi na kole).
Cestování vlakem může být sice romantické, ale na Kubě bývá poměrně nespolehlivé. Pokud potřebujete být někde včas (např. na letišti), raději cestujte jiným způsobem. Vlaková doprava na ostrově je obecně dost pomalá, spoje opožděné a někdy nedorazí vůbec. Potíže můžete mít i se zakoupením lístků. Ani komfort kubánských vlaků není nijak dechberoucí. Hlavní linka mezi Havanou a Santiagem de Cuba je ale opatřena novými čínskými vozy, které mají dokonce klimatizované prostory a jídelní vůz. Shrnuto a podtrženo – jestli chcete zažít autentické dobrodružství a poznat Kubánce, jeďte vlakem. V jiných případech na tento dopravní prostředek příliš nespoléhejte.
Mezi velkými městy Kuby můžete využít i vnitrostátní lety – známá je např. letecká společnost Aerocaribbean, která umožňuje lety z Havany do dalších koutů ostrova, tj. třeba do měst Holguin či Santiago de Cuba.
Na Kubu můžete bez obav vycestovat i se svými ratolestmi. Ostrov totiž nabízí nepřeberné možnosti zábavy nejen pro jednotlivce ale i pro rodiny – nabízí se nejen vodní radovánky v moři a bazénu, ale také zajímavé prohlídky muzeí a jiných památek. Než se ale vydáte za kubánským dobrodružstvím, důkladně se připravte (zejména tehdy, pokud máte velmi malá dítka). Na Kubě totiž neseženete snadno například pleny – proto jich na cestu zabalte dostatek. Problematické může být i shánění dětských svačinek, proto zabalte trvanlivé potraviny, které mají vaše děti v oblibě. A pak už se bez starostí můžete oddávat slunnému počasí, plážovým hrám, koupání či toulkám městy. TIP:chcete si užít naplno autentickou noční Kubu? Domluvte se s hotelovým personálem na chůvě, která v době vaší nepřítomnosti dítko pohlídá.
Pokud jste v seniorním věku a pomýšlíte na odpočinek v kubánském tropickém ráji, jděte do toho bez jakýchkoliv pochybností! Ostrov je pro lidi ve starším věku ideální destinací pro strávení dovolené. K seniorům se místní chovají s úctou a respektem a co se týká bezpečnosti, je Kuba obzvlášť bezpečnou destinací s nízkou úrovní kriminality. Také stravovací podmínky jsou na velmi dobré úrovni, a tak vám zde nehrozí žádné komplikace/samozřejmě za využití zdravého selského rozumu. Než se na cestu vydáte, můžete zapátrat po speciálních zájezdech pro seniory – jsou prakticky stavěné na míru starším lidem a obsahují nezřídka kdy nějaké slevy.
Kubu jistě zatouží navštívit aspoň jednou za život i někteří handicapovaní cestovatelé. Co se týká smyslového postižení, nemusí být země až tak problematická. Avšak pro vozíčkáře je skutečným oříškem. Kubánské ulice jsou totiž mnohdy přeplněné a na mnoha místech chybí chodníky anebo jsou v havarijním stavu. Na ostrově též neexistuje žádná soukromá či veřejná doprava pro pohybově handicapované cestující – to může značně komplikovat celou dovolenou. A i když se již dost hotelů snaží o bezbariérové přístupy, není to pravidlem. Pokud se i přesto rozhodnete pro vycestování na Kubu s handicapem (ideálně s cestovní kanceláří), můžete si být ovšem jistí v jednom – Kubánci jsou handicapovaným lidem velmi nápomocní.
Odletět na Kubu můžete samozřejmě i se svým psem – je to obecně bezpečné. Předtím ale musíte splnit několik podmínek a zařídit několik administrativních úkonů:
Kubánská vláda provozuje národní zdravotní systém, v rámci kterého je poskytována bezplatná zdravotní péče všem občanům Kuby /ať se jedná jen o preventivní prohlídky anebo složité operace/. Zdravotničtí pracovníci jsou vysoce profesionální a poskytují kvalitní péči navzdory komplikacím. Na Kubě totiž přetrvává ekonomická nejistota spojená s dovozem surovin na domácí výrobu léků – některé běžné medikamenty jsou tedy nedostatkovým zbožím, stejně jako vybraný zdravotnický materiál. Mnoho nemocnic a klinik pak není příliš moderních a pohodlných. Obecně lze ale říct, že Kuba má silné výsledky ve zdravotnictví a předčí ostatní země Latinské Ameriky a Karibiku.
Před cestou na Kubu je každý turista povinen sjednat si cestovní pojištění, které pokryje případné výlohy na péči (na celou dobu pobytu). Jakmile se cestující po příletu na Kubu neprokáže cestovním pojištěním, bude si jej muset sjednat přímo na letišti.
Kubánská kuchyně má africké, španělské, americké, italské, thajské i čínské kořeny. Klíčovou zemí, která gastronomii na Kubě ovlivnila nejvíce, je Španělsko. To se tedy promítá i v nejčastěji konzumovaných potravinách, jimiž jsou fazole, vepřové maso a také mnoho česneku. V jídelníčku tamějších obyvatel však najdete velmi často jako přílohu i vařenou rýži anebo plantainy/zeleninové banány, které se smaží nebo dusí. Hovězí maso bývá na ostrově dosti vzácné. Za to početné jsou mořské plody dosažitelné v podstatě kdekoliv. Čerstvé ryby, krevety, humři či chobotnice se upravují na různé způsoby – čím nejjednodušší, tím lepší. Koření Kubánci příliš neholdují – v jídle jim nechutná, stejně jako Španělům. A jaké speciality byste měli na Kubě ochutnat?
Pokud vás bude na Kubě honit mlsná, můžete si dopřát tyhle typické dobroty:
Dovolená na Kubě přímo svádí k tomu, prožít celé dny s koktejlem v ruce, čas od času ale jistě oceníte nějaký ten nealkoholický nápoj. Vodu na ostrově pijte ideálně balenou – tu kohoutkovou sice Kubánci pijí, avšak jsou na ni již zvyklí. Pozor si dejte i na led (z místních vodních zdrojů) v limonádách a koktejlech, mohl by vám způsobit trávicí potíže. Jinak na trhu lze natrefit na tyto nealko produkty: Pepsi, kubánská značka limonády Cachito, Tropicola, Day-Glo Najita anebo Malta. Ochutnat pak můžete třeba i předslazené espresso, které Kubánci milují anebo klasický čaj.
Alfou a omegou je na Kubě samozřejmě rum. Pokud jej rádi popíjíte, budete na ostrově v sedmém nebi. Stále je zde alkoholem nejlevnějším a snáze dostupným. Nejznámějšími značkami kubánského rumu jsou Havana Club, Siboney, Caribbean Club a Santiago de Cuba. Bílé rumy se používají obvykle do koktejlů, ty tmavé jsou popíjeny samotné. A jaké míchané koktejly musíte zaručeně ochutnat? Jisto jistě – Cuba Libre, Mojito, Daiquiri, El Presidente, Saoco, Canchanchara nebo Rum Collins. Kromě koktejlů si na Kubě můžete dopřát i pivo (nejčastěji značky Cristal a Bucanero), které se prodává obvykle v plechovkách. Točené pivo je jen zřídka kdy dostupné.
Od roku 2005 se Kuba připojila k zemím, které zakázaly kouření na veřejnosti (v obchodech, kancelářích, divadlech). V restauracích a barech se však kouřit smí – ve vyhrazených zónách pro kuřáky. Odstraněny pak byly veškeré automaty na cigarety. Prodej tabákových výrobků je v zemi krom jiného zakázán dětem do 16 let a v bezprostředním okolí škol.
Statistiky hovoří o tabákové velmoci neblaze. Až čtyři z deseti Kubánců kouří, což se projevuje i na mortalitě – 30 % z 15 tisíc úmrtí na rakovinu je způsobeno kouřením.
S popíjením alkoholu na veřejnosti si nemusíte na Kubě dělat žádné vrásky. V zemi totiž neexistují žádné specifické či jasné zákony, které by toto zakazovaly. Alkoholické nápoje jsou tedy dostupné k prodeji nejen v restauracích, barech a klubech, ale i v mnoha obchodech. Pít drinky však může jen člověk, kterému je 16 a více let. Oproti jiným destinacím je tedy Kuba věkově poměrně benevolentní. Úplný zákaz konzumace alkoholu platí ovšem u řidičů automobilů. Tolerována není žádná hranice promile v krvi – musíte tedy zůstat střízliví, pokud si chcete sednout za volant!
Na Kubě se platí kubánským pesem (CUP), které můžete rozměnit pouze po příletu do země, nejčastěji ve směnárnách na letištích – síť CADECA, v hotelech, bankách nebo nákupních centrech. Optat se však můžete na výhodné směnárníky i u svých kubánských hostitelů – pokud využijete ubytování přímo u Kubánců. POZOR! Vyvarujte se pouličním směnárníkům, kteří jsou obvykle podvodníci! Výhodná je směna za britské libry, americké dolary anebo eura. V minulosti existovaly na Kubě dva směnné kurzy – tedy ten oficiální (1 USD = 24 CUP) a neoficiální (1 USD = cca 120 CUP). Kubánská vláda však reagovala na zvyšující se inflaci i praktiky neoficiálních směnárníků a tyto kurzy vyrovnala. Oficiální směnný kurz za 1 USD se tedy pohybuje kolem 120 CUP. Neoficiální/černý trh ale na ostrově stále funguje (i přes nelegálnost), a tak někde můžete natrefit dokonce i na 200 CUP za jeden americký dolar.
Platební karty Visa a Mastercard jsou běžně akceptované v turistických oblastech Kuby – nutné je nahlásit očekávané platby v zahraničí u své banky ještě před odletem na dovolenou. Jiné karty vydané např. americkými společnostmi jsou akceptovány též – jen je vhodné si toto ověřit u poskytovatele. Počítat musíte při platbách kartou anebo výběrech z bankomatů s poplatky (obvykle od 2,5 až do 5 %).
Na Kubě je spropitné velmi doporučované, neboť tvoří velkou část příjmů obsluhujícího personálu v hotelech a restauracích. Kromě toho jím řeknete, že jste byli se službami spokojení. Dýško můžete dávat v drobných, pokojské například 1 až 5 USD, poslíčkovi cca 1 až 3 USD, taxikářovi 1 USD a barmanovi 1 USD za dva drinky. V restauraci se pak nechává spropitné 10 % z účtu (někde může být automaticky účtováno 5 %). Kubánci nejvíce vítají spropitné v amerických dolarech, využít však můžete i euro, jenž má na oficiálním a neoficiálním trhu nejvyšší kurz nebo jejich měnu – kubánské peso.
Kuba není ze své podstaty nákupní destinací. Turisté na ostrově nemohou očekávat vysloveně nákupní ráj. Zemi dominují zejména maloobchody provozované státem, ve kterých naleznete základní zboží – bez obtíží byste měli zakoupit balené vody, nealko nápoje a menší trvanlivé občerstvení. Levné jsou v supermarketech cigarety, káva, rum anebo pivo. Co se týká řemeslných trhů, můžete je najít spíše příležitostně a ve velkých městech. A kde konkrétně nakupovat? Níže uvádíme několik míst, kde lze pořídit třeba i nějaký ten suvenýr:
Hlavní město Havana nabídne turistům daleko více příležitostí k nakupování. Zavítejte například na Plaza Vieja do dvou zapadlých obchůdků s oblečením (United Colors of Benetton a Boutique Plaza Vieja) na rohu ulic Teniente Rey a Mercaderes. Zajímavé pak je i čtyřpatrové nákupní centrum Carlos III Shopping Mall, kde natrefíte na banku, různé druhy obchodů, restaurace, rychlé občerstvení, trhy a další služby.
Níže uvádíme orientační přehled některých produktů, které lze nakoupit:
Kuba nemá, co se týká finanční stránky, úplně nejlepší pověst. Pro leckterého cestovatele se může zdát poněkud drahá. Existují však způsoby, jak omezit rozpočet na minimum – pokud chcete ušetřit. Brát v potaz musíte samozřejmě to, v jakém komfortu chcete dovolenou prožít. Klasičtí batůžkáři mohou zvládnout pobyt na Kubě klidně i za 20 USD na den. O něco lepší pohodlí pak budete mít, když si rozpočet navýšíte na 120 USD na den a luxus si dopřejete při zhruba 300 USD na den.
Pokud vycestujete na Kubu z České republiky, můžete používat českou SIM kartu – musíte si však u svého mobilního operátora aktivovat roaming. Podmínky jeho využití a ceny důkladně prozkoumejte. Roaming se vám totiž může dost prodražit. Daleko výhodnější bývá naopak zakoupení kubánské SIM karty Cubacel od společnosti ETECSA (na prodejnách ji seženete za 1000 CUP, což je asi 42 USD – cena k roku 2023). SIM karty si však můžete zakoupit i na mezinárodním letišti José Martího v Havaně – např. turistická SIM karta Cubacel Tur za 25 USD obsahuje 2,5 GB dat a 20 místních minut pro volání + 20 SMS.
Telefonní služby po celé Kubě pak poskytuje jediná společnost Cubacel a pokrytí má ve většině velkých měst a v turistických destinacích. V odlehlých místech tedy musíte počítat s nedostatečným signálem.
Hlavní společností poskytující poštovní služby na Kubě je Correos de Cuba s několika pobočkami. Umožňuje posílat dopisy, pohledy či balíky v rámci země i mimo ni – do zahraničí. Poskytuje také doplňkové online služby, např. pro nákup pohlednic, poštovních známek, předplacených SIM karet, kolků či kancelářských a dalších potřeb. Na ostrově však natrefíte i na kanceláře známých přepravních společností, jako je DHL nebo FedEx a UPS.
LETENKY NA KUBU
Na Kubu se dostanete letecky z Prahy. Letenky si rezervujte s dostatečným předstihem, tj. i několik týdnů před cestou. Pomoci s výběrem vám mohou různé internetové srovnávače, jako Kiwi, Pelikán, Skyscanner, Momondo a podobně. Nejčastěji se létá na mezinárodní letiště José Martí International Airport, které se nachází asi 20 km od centra Havany. Letět však můžete i na ostrov Cayo Coco (letiště Jardines del Rey Airport) nacházející se v kubánské provincii Ciego de Ávila. Počítat musíte v obou případech s jedním či obvykle dvěma mezipřistáními. Lety zajišťují zpravidla tyto letecké společnosti: Air France, Turkish Airlines, KLM, Air Canada či Iberia. A jaké jsou orientační ceny zpátečních letenek? Pohybují se zpravidla od 20 tisíc a výš, vždy ale záleží na tom, v jakém období poletíte a s jakou společností.