Konec obchodu s kokainem?
A co se stalo po porážce Escobara? Skončilo v Kolumbii násilí? Vymýtil se ďábel, jménem kokain? V žádném případě. V té vteřině, jak skončil medellínský kartel se jedničkou stal Cali kartel vedený bratry Rodriguézovými. Cali kartel není až tak známý, jako Pablo Escobar a jeho medellínský kartel, ale po smrti Escobara to byli právě oni, kdo převzali otěže v byznysu s kokainem. Caliho kartel proslul možná pouze tím, že po tom, co si dal omylem kolumbijský fotbalista na mistrovství světa v roce 1994 vlastní gól, zastřelili ho. Cali se nachází na jihu a jde o třetí největší město země, známé tancováním salsy.
Kolumbie je dnes bezpečnou turistickou zemí. Dokonce i Cali je dnes po dlouhých letech bezpečné, ale džungle a jih země u hranic s Ekvádorem a pár přístavů na březích Tichého oceánu, jsou ale stále v rukou narkotrafikantů a jsou extrémně nebezpečné. Odtud putuje kokain na sever, do bohatší Severní Ameriky. Dnes Kolumbie produkuje o 20 % více kokainu, než za časů Escobara či bratrů Rodriguezových a některé odhady hovoří ještě o větším nárůstu.
Rozdíl je v tom, že neexistuje jeden člověk, či jeden kartel, ale produkce se rozdělila mezi několik menších hráčů. Plus, distribuce a prodej je dnes v rukou mexických organizací. A největší peníze se vždy dělají při prodeji. To je také důvod války gangů v Mexiku. Jde skutečně o velké peníze a objem byznysu prý meziročně neustále roste. Kolumbijci se na fascinaci Pablem Escobarem a celkově na Narcos, dívají jako na úchylku. Tvrdí, že nebýt odběru v USA, tak by tyto problémy neměli. Viní USA, že si neumí dělat pořádek doma. Na úkor nenasytného, po drogách prahnoucího trhu v USA, se síla narkomafie v Kolumbii zvyšuje.