Kde to miluje i Angelina Jolie
My jsme na tomto místě, kde se jako by zastavil čas, strávili celý jeden den, přesně od půl šesté rána až do páté odpoledne. Podařilo se nám vychutnat si atmosféru vycházejícího slunce a viděli jsme i kousek z jeho zapadání. Přestože nešlo o klasický východ slunce u moře, kde sluneční paprsky hrají všemi možnými barvami, pozorovat, jak si množství lidí dalo tu námahu vstát, všichni trpělivě čekají, až se sluníčko probudí a vrhne světlo na starodávné pozůstatky khmerské říše, byla velmi silná emoce.
Ano, přesně na těchto místech se akčně pohybovala i Angelina Jolie, když natáčela film Tomb Raider. Angelina je v těchto končinách známá, pro Kambodžany je dokonce jakýmsi ztotožněním západního ideálu a pomoci. Jeden z jejích adoptovaných synů – Maddox pochází z Kambodže, ona sama se o problematiku této země velmi zajímá, byla tu už mnohokrát. Ve večerních hodinách při toulkách hlučným a živým Siem Reapem, kde se nám na ulici podařilo spontánně roztancovat davy lidí, jsme dokonce procházeli kolem restaurace, kam se tato americká diva chodívala stravovat. Jinak je také Siem Reap, pojmenovaný podle stejnojmenné řeky, která ho protíná, plný tuk-tuků, skvělého domácího jídla, místních a veselého kambodžského života. A zejména je to výchozí bod pro mnohé turisty na výlety do okolí, zejména do Angkor Watu.
Ano, do státní pokladny Kambodže přibývají peníze zejména díky návštěvníkům z okolních asijských zemí ale i turistů z celého světa, investorům ze Západu, ale docela slušně rozjetý je tu i kasinový průmysl, protože v sousedních zemích je hazard zakázán. Zajímavostí však je, že povolen je jen pro turisty, domácí do kasina vejít nesmějí. Snad i proto, že minimální mzda je zde něco přes 150 dolarů. Jakmile zaměstnanec vydělá pod 250 dolarů, je osvobozen od placení daní. V Kambodži, ale i ve Vietnamu se nám běžně stávalo, že si od nás lokální průvodci vždy na závěr prohlídky vyžádali zpět lístky, a to z důvodu, že jsou povinni odvedenou práci zdokumentovat svým nadřízeným.
Kromě jiných problémů, s nimiž se země potýká, je zde velmi rozšířený AIDS, vysoká je celková úmrtnost, přesto země zaznamenává 1,4 % roční nárůst populace. Více než 40 procent celkového obyvatelstva Kambodže je ve věku 25-54 let, což v Kambodži představuje produktivní věk, dalších 17 procent je v předproduktivním věku 15-24 let. Co se týče průměrné délky života, obyvatelé se zatím v průměru dožívají nízkého věku, kolem 62 let.
Ženy jsou tu povětšinou zaměstnány v oděvním a obuvnickém průmyslu, jinak se země živí rybolovem a zemědělstvím. I toto tvrzení jsme měli možnost vidět během naší cesty na vlastní oči. Kromě toho je země typická i tím, že v Kambodži se praktikuje nelegální těžba dřeva, které ve velkém vyvážejí.