Doprava do Johannesburgu
Do Johannesburgu létají z Letiště Václava Havla v Praze pravidelné linky společností Lufthansa, SWISS, Austrian, KLM, Air France nebo například Turkish Airlines. Cílem je Mezinárodní letiště Olivera Tamba (O. R. Tambo International Airport – JNB), které je od centra Johannesburgu vzdálené asi 24 km. Letiště je pojmenované od roku 2006 po politikovi bojujícímu proti apartheidu, Oliverovi Tambovi.
Během letu také musíte počítat zpravidla s jedním či dvěma mezipřistáními, tj. obvykle ve Frankfurtu nad Mohanem, Curychu, Paříži nebo Amsterdamu. Cena zpáteční letenky se pak odvíjí od termínu letu i vybrané letecké společnosti – počítat tedy můžete s částkou pohybující se v cenové relaci od 17 200 Kč/osoba (nejlevnější) až třeba po 18 000 Kč/osoba (nejrychlejší)/k červnu roku 2024.
Doprava po Johannesburgu
V Johannesburgu existuje hned několik možností přepravy, vybrat si tak můžete dle svého rozpočtu a preferencí pohodlí. Jaký dopravní prostředek tedy zvolíte vy?
Automobil
Pokud vlastníte platný český řidičský průkaz a zajistíte si ten mezinárodní, můžete si v Johannesburgu půjčit automobil (předložit pak musíte obvykle i cestovní pas a kreditní kartu). Zapůjčený automobil vám následně poskytne jistou svobodu, pohodlí a flexibilitu při pohybu po městě a jeho okolí – je ostatně nejvhodnější variantou přepravy. Pronajmout si vůz můžete předem online, na letišti poblíž města nebo přímo v centru Johannesburgu. Mezi oblíbené tamější autopůjčovny patří například Budget, Enterprise, Europcar, National, SANI, Payless, Alamo, Hertz, Dollar, SIXT a mnoho dalších. Ceny za zápůjčku se liší od typu společnosti. Než pak zamíříte na tamější silnice, berte v potaz tyto náležitosti:
- Pořiďte si ideálně podrobnou cestovní mapu destinace.
- Na silnicích buďte velmi obezřetní a opatrní – řidiči v Johannesburgu mají poněkud agresivnější styl jízdy.
- Zajistěte si dostatek hotovosti na cesty. Přijde vám vhod při placení parkování a předávání spropitného obsluze parkoviště.
- Dodržujte místní dopravní předpisy. V Jižní Africe se řídí vlevo a povinné je používání bezpečnostních pásů.
- Automobil parkujte pouze na bezpečném a kvalitně osvětleném místě s pouliční stráží a nenechávejte cennosti uvnitř vozu.
Gautrain
Pro rychlý výlet do centra Johannesburgu, městské čtvrti Rosebank, na letiště a do dalších oblastí, jako je Sandton a Pretoria, můžete také využít jihoafrický vysokorychlostní vlak Gautrain, jenž obnáší až 80 km dlouhou trasu. Jízda tímto vlakem je spolehlivá, pohodlná a bezpečná, neboť vozy jsou kontrolované kamerovými systémy i bezpečnostními hlídkami. Cestovní doba mezi stanicemi se pohybuje od 4 do 10 minut, z bodu A do bodu B se tedy dostanete extrémně rychle. Jízdné ve vlaku Gautrain se liší v závislosti na vzdálenosti a čase, kdy cestujete – počítat ale můžete zpravidla s částkou 18 až 65 jihoafrických randů za jízdu.
Taxi
V Johannesburgu není používání klasických taxíků příliš oblíbené kvůli kolísajícím sazbám jízdného, bezohledným jízdám řidičů i sporným licencím. Krom jiného si musíte vždy klasický taxi vůz přivolat telefonicky, neboť stanoviště taxíků najdete jen na třech místech – tj. na letišti, u železniční stanice Johannesburg Park Station a u budovy zvané Rotunda. Ideální variantou cestování taxíkem je ale využití aplikace/taxi služby Uber, která v Johannesburgu bez problémů funguje.
Doporučení: V Johannesburgu se zřejmě setkáte i s variantou „Taxi Minibus“, které se však raději z bezpečnostních důvodů vyhněte kvůli ne příliš dobrým řidičům – zpravidla bez licence.
Další možnosti dopravy po Johannesburgu
Kromě jízdy automobilem, vlakem a taxíkem se můžete po Johannesburgu přepravovat následujícími způsoby:
- Vyhlídkovým autobusem: tato varianta je vhodná pro všechny turisty, kteří chtějí vidět hlavní městské památky, jako například Muzeum apartheidu, Zábavní komplex Gold Reef City, historické místo Constitution Hill a mnoho dalších. Cestování vyhlídkovým autobusem v Johannesburgu je bezpečné, protože se vůz nevychyluje ze své trasy.
- Pěšky: Johannesburg můžete vcelku dobře prozkoumat i díky procházkám. Relativně bezpečné jsou pro chodce například čtvrti jako Maboneng Precinct, Melville a Rosebank. Vyhnout byste se ale raději měli samostatným procházkám po setmění a také chudším čtvrtím města. Opatrnost se pak vyplatí i v těchto oblastech – Central Business District, Braamfontein a Newton.
- Tuk-tukem: toužíte-li po levné přepravě a dobrodružství, pronajměte si v Johannesburgu tuk-tuk. Stanoviště mají tato vozítka ve čtvrti Sandton a na předměstí Melville. Mějte ale na paměti, že řidiči tuk-tuků mohou být stejně tak agresivní jako ti, co řídí v destinaci automobil.
- Klasickým autobusem: ve městě i mimo něj funguje řada autobusových linek, které provozují například společnosti Gautrain, Putco, Greyhound, Rea Vaya a Johannesburg Metrobus. Pro turistu ale může být složitější se v této dopravě vyznat.